REGIO Bedenkingen winkeliers bij opknapbeurt 'Ik verblijf in gezegende omstandigheden' Botel-investeerders nog niet klaar met Warmond rschoten haalt bakzeil schiereilandje Hofweg R3 Golfclub zoekt nieuwe plek in Leiderdorp jezicht op huis kantiegangers Doorstart voor Riool Specialist Probleem an Unity 'erdwenen woensdag 29 juni 2005 door Loman Leefmans leiderdorp - Het zag er zo goed uit voor de initiatiefne mers. Veel gemeenteraadsle den van Leiderdorp zagen eind vorige maand wel wat in de plannen voor een golf baan nabij de Ruigekade. Van dat aanvankelijke en thousiasme was enkele da gen later tijdens een raads vergadering weinig over. De plaatselijke politici zagen toch op tegen allerlei langlo pende procedures en protes ten van de milieuverenigin gen. Dus moet de Leider- dorpse golfclub op zoek naar een nieuwe plek en ruimte is schaars. „We lopen in elk ge val weer vertraging op", al dus voorzitter Manhoudt. De Leiderdorpse golfclub maakt al vijf jaar gebruik van de velden van korfbalclub Velocitas en hockeyvereni- ging Alecto, beide in park De Bloemerd. De ongeveer 300 golfleden willen een eigen negen-holes baan, niet in de laatste plaats omdat de twee genoemde sportclubs elke vierkante meter van hun ter rein hard nodig hebben. Manhoudt en zijn bestuur opperden begin dit jaar een plan voor een polderbaan aan de andere kant van Lei derdorp, bij de Ruigekade in de Achthovenerpolder. Met als voornaamste voordelen: het groene karakter van het gebied blijft behouden en de club betaalt aanleg en on derhoud, toch snel een paar ton. Het plan werd positief ontvangen, maar de kosten van een milieurapport -circa 50.000 euro - en de te ver wachten weerstand vanuit de milieuorganisaties brach ten de gemeenteraad op an dere ideeën. Nu moet de golfvereniging op zoek naar een andere plek. Manhoudt is bezig met het maken van een nota waarin de voor- en nadelen van alternatieven op een rij tje komen te staan. Het enige tipje van de sluier dat hij nu al wil oplichten, is dat onder meer wordt geke ken naar de 'noord-oost- hoek' van Leiderdorp. Hij doelt op de Boterhuispolder. De nota wordt na de zomer aan de gemeenteraadsleden verzonden. „Het is duidelijk dat de Ruigekade onze eerste keus was, maar dat mocht niet zo zijn. In elk geval blij ven we ons richten op Lei derdorp. Een verhuizing van de gotfclub buiten de ge meentegrenzen komt pas als plan b naar voren." Markt Voorschoten tijdelijk verplaatst door Jeroen Bordewijk voorschoten - Niet iedereen in Voorschoten is blij met de op knapbeurt van de Voorstraat. Tij dens de werkzaamheden ver huist de vrijdagse markt twaalf weken lang naar het Churchill- plein, waar veel bezoekers van winkels in de Schoolstraat hun auto parkeren. De winkeliers daar vrezen voor hun klandizie. Pas gisteravond, tijdens een in formatieavond over de plannen in het cultureel centrum aan de Prinses Marijkelaan, hoorden de ondernemers wat de ge meente precies van plan is. Bo vendien merkten ze dat er al eerder een soortgelijke avond is geweest, maar dan speciaal voor de ondernemers in het centrum. „Daar wisten wij niks van", zei een van hen. De ge meente had de uitnodigingen verstuurd via de Vereniging Centrum Winkeliers, vertelde verantwoordelijk wethouder Horlings (CDA). „We hebben ons niet gerealiseerd dat niet ie dere ondernemer daarbij is aangesloten", verontschuldigde hij zich. „Des te beter dat u er nu bent." Horlings zegde de winkeliers alsnog een gesprek toe. Bijvoor beeld over hun idee om van het terrein tegenover het gemeen tehuis tijdelijk een blauwe zone te maken. De wethouder dacht zelf aan parkeermogelijkheden bij sporthal de Vliethorst. Hij kon de winkeliers gisteravond niet van het idee afbrengen, dat de balans tussen ondernemers en marktkooplui wel erg posi tief uitvalt voor de laatste groep. De herinrichting van de Voor straat met delen van de Treub- straat, de Molenlaan en de Bloklaan, is allereerst nodig omdat de bestrating is verzakt. Verder wil de gemeente dat het gebied meer één geheel wordt. De Treubstraat moet bijvoor beeld dezelfde 'romantische' gaslantaarnpalen krijgen als de Voorstraat. Ook wordt de be strating aangepast door karak teristieke gele klinkers te ge bruiken. Verschillende inspre kers spraken daarover hun goedkeuring uit. De gemeenteraad ging al eerder in grote lijnen akkoord met het plan. De reacties van gister avond gebruikt Horlings bij de verdere uitwerking en de plan ning van de herinrichting. Zoals het er nu uitziet, begint de ope ratie medio augustus, na de bouwvak. De Voorstraat wordt herbestraat van het zuiden naar het noorden. In december liggen de werk zaamheden tijdelijk stil vanwe ge de winkeldrukte in die maand. rdorp - De politie Leider- controleert woningen van fei oners die op vakantie gaan. til rvoor kan een vakantie-/af- gheidskaart worden inge- I die verkrijgbaar is bij ge- dt ntehuis of politiebureau ■lalde Hoogmadeseweg. De vejeente en de politie hopen PU dit toezicht inbraak of ver- ng van de verlaten wonin- gfte verminderen, n sd door Nancy Ubert den haag - In de pot van de vastgoedonderneming Euro American Investors C.V. (Eai) zit al meer dan twee jaar een bedrag van 3.600.000 euro. Dat geld is van (particuliere) inves teerders die wel brood zien in Résidence De Leede in War mond. De gemeente is minder gecharmeerd van het bouw plan voor het appartementen complex dat aanvankelijk de ty pering 'botel' meekreeg. De twee partijen voeren een juridi sche strijd met elkaar. Gisteren troffen zij elkaar bij de Raad van State voor het hoger be roep. De Noordwijkse architect Hans van Egmond ontwierp het chi que complex dat volgens Eai 'wonderwel past in de waterrij ke omgeving met zijn vele spor tieve genoegens en levendige jachthavens'. Het gaat de ge meente ook niet zozeer om de vorm van het gebouw. Het is de functie van het pand die burge meester en wethouders zorgen baart. Warmond wil uitgroeien tot een 'echte recreatieve ge meente'. Het 'nautische vertier' kan de komende jaren flink uit breiden. Ruimte is echter schaars. In het gemeentehuis van War mond leeft de gedachte dat de appartementen op een slinkse manier straks permanent be woond gaan worden. De tegen partij bestrijdt dat in alle toon aarden. Voor Résidence De Leede is nu voor de derde keer een bouw vergunning ingediend. Die vol doet, aldus directeur Adema van Eai, aan alle regels die de gemeente heeft opgesteld. Het was de eerste bouwvergunning, die niet overdadig veel verschilt van het jongste exemplaar, waarover gisteren bij staatsraad Hirsch Baflin werd gepraat. Eai is van mening dat Résiden ce De Leede de recreatieve functie van Warmond onder steunt. Het complex wordt wel iswaar geen idassiek hotel, maar doorlopend bewoond zullen de appartementen niet zijn. Wie het koopt moet elders een woonadres hebben en is verplicht het appartement aan derden te verhuren. Daarmee is de recreatieve functie gewaar borgd, vindt de vastgoedonder neming. Daarnaast komt er een restaurant in het complex en dat is niet alleen voor de huur ders en eigenaren van de ap partementen toegankelijk. Het bestemmingsplan, zo denken de investeerders, laat dit alles toe. Warmond is bang dat de luxe appartementen niet als vakan tieverblijf maar als tweede wo ning worden gebruikt. Daarom probeert de gemeente de bouw van Résidence De Leede verij delen. Eai-directeur Adema zei gister ochtend na afloop van de zit ting dat de investeerders uitein delijk aan het langste eind trek ken. „We doen precies wat de gemeente vraagt. En wat er wordt gevraagd staat minstens drie keer zwart op wit. Omdat we nu niets kunnen verkopen nu de bouw zo onzeker lijkt, hebben we weer een nieuwe aanvraag voor een vergunning ingediend. Met opnieuw een paar aanpassingen. Het moet goed gaan. Of Euro American Investors van plan is schadevergoeding te eisen omdat de bouw zo lang heeft moeten wachten, wilde Adema nog niet zeggen. De Raad van State doet binnen zes weken uitspraak. De twee huizen aan de Hofweg die voorlopig voor de huidige eigenaars behouden blijven. Archieffoto: Dick Hogewoning alphen aan den rijn - De Al- phense Riool Specialist is fail liet. „Maar het bedrijf kan wel een doorstart maken", zegt cu rator Karei de long. De Alphense Riool Specialist (ARS) heeft 24 mensen in dienst. „Die waren continu aan het werk", aldus De Jong. „Het leek een bloeijftd bedrijf te zijn. De angel heb ik ook nog niet te pakken. Hoe het komt dat de schulden te hoog zijn opgelo pen, weet ik nog niet." ARS had zich al ter overname aangeboden. Vier ondernemin gen hadden interesse getoond. De Jong: „De verkoop is dus niet op tijd gelukt." Doordat er al onderhandelin gen waren geweest, had de cu rator snel een kandidaat voor de doorstart te pakken. Het Leidse bedrijf Barthen wil de boel wel overnemen. De meeste personeelsleden kunnen daar door aan het werk blijven. Hoeveel de faillissements- schuld bedraagt, wil de curator nog niet zeggen. 1 21 erd Jan Lams uit Oegstgeest viert 103de verjaardag door Marieke de Kok oegstgeest - Reinheid, rust en regelmaat. Dat is het geheime recept voor een lang leven. Jan Lams (103) uit Oegstgeest hield zich zijn hele leven aan de stelregel. Gis termiddag vierde hij in bijzijn van burge meester Els Timmers zijn 103e verjaardag. „Eigenlijk vind ik het een beetje overdre ven. Er zijn zoveel mensen die over de honderd worden. Bovendien ben ik niet zo'n feestneus." Op een salontafeltje staat een marsepei nen taart en twee flessen goede cham pagne. In het klein kamertje in het par ticuliere verzorgingshuis de Klimop in Oegstgeest is het snel vol. Met een tien tal familieleden zijn allezitplekken be zet. Glazen en gebaksschoteltjes gaan rond. „Pa, wil je ook een glas champagne?", vraagt zoon Jan Lams. Zijn vader kijkt hem niet begrijpend aan. „Of je cham pagne wilt", zegt de zoon iets harder. De ogen van de oude Jan Lams lichten op. „Ik wil met deze charmante burge meester wel een glaasje drinken." Hoewel hij op het moment niet vaak meer uit bed komt, geniet hij van zijn verjaardag. „Ik verblijf in gezegende omstandigheden en ben een rijk man. Kijk maar naar mijn drie gezonde kin deren." Lams kijkt met pretoogjes de kamer rond. „Maar een paar penningen zijn natuurlijk ook nooit weg." In 1902 werd Jan Lams geboren in Arn hem; een toevallige locatie volgens zijn kinderen. Lams vader was binnenschip per en reisde dus door heel Nederland. Na een paar jaar privé-les op de boot, ging kleine Jan bij zijn oma in Hooge- veen wonen om naar school te kunnen. Jan Lams werd net als zijn vader bin nenschipper. Hij ontmoette Janna, die later zijn vrouw zou worden, in Leeu warden toen hij op de boot aan het werk was. Maar na een paar jaar was Lams het rui ge schippersleven zat. Hij werd douane beambte. Een hele prestatie want Lams had geen diploma's. Later werkte hij als verificateur, opsporingsbeambte, bij de belastingdienst. Een baan die hij tot zijn pensioen gedaan heeft. De oorlog maakte Lams en zijn vijfkop pige gezin mee in Rotterdam. „Honger, honger honger", typeert zijn zoon die tijd. „Vader ging er altijd op uit om eten voor ons te zoeken. Je kreeg namelijk maar een halfje klefferig witbrood per week per persoon. Veel te weinig na tuurlijk. Pa ging altijd op de fiets langs de boeren om melk te halen. Soms kwam hij terug met bevroren oren." Ook de oudste dochter Joukje kan zich die tijd nog goed herinneren. „Pa had een Verkade-trommeltje helemaal dichtgemaakt om er melk in mee te ne men. Dat doosje zag er kleiner uit dan het in werkelijkheid was. Hij vroeg aan de boeren of ze een beetje melk voor hem hadden. Nou, een klein beetje had den ze natuurlijk wel. Maar ze hadden niet door dat er meer dan vier liter melk in dat trommeltje ging. En pa zei dan al tijd nog, dat ze het goed moesten vul len, anders zouden de Duitsers het ge klots horen. Wij hebben de oorlog over leefd op melk van pa." De tweede dochter, Jantje, weet nog te vertellen dat haar vader op een dag in de oorlog thuiskwam met twee roze be nen om zijn nek. „Hij had moeders kou sen altijd mee om graan in te doen. Die kousen hing hij dan om zijn nek en on der zijn jas. Zo zagen de Duitsers niet dat hij graan mee had. Maar wij moes ten natuurlijk ontzettend lachen als hij thuiskwam met twee van die benen in zijn nek." Volgens de oude Jan Lams zelf hebben 'de woelige tijden' waarin zijn kinderen opgegroeiden een flinke stempel gedrukt op zijn levenshouding. De levensregels 'reinheid, rust en regel maat' kreeg hij echter al veel eerder. „Toen mijn oudste dochter Joukje werd geboren zei de zuster tegen mij 'rein heid, rust en regelmaat dat is goed voor een baby'." Dat Lams zich aan de oude regels houdt blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat hij altijd om een uur of tien naar bed ging en altijd heel proper is ge weest. De kinderen noemen hun vader een au todidact, Lams zelf beaamt dat. „Wan neer er iets gebeurt vind ik het leuk om alles eromheen te leren. Ik pak een boek, een atlas of iets dergelijks en zoek op wat ik weten wil. Ik heb mijn belang stelling voor nieuwe dingen nooit verlo ren. Je moet toch altijd blijven kijken 'what's going on in town'." Leefmans nischoten - De bewoners het schiereilandje nabij de weg kunnen voorzichtig orie kraaien. Hun huizen tien voorlopig niet ontei- want het door de ge- inte ontworpen bestem- Igsplan is door de provincie vorpen. Dat heeft ook tot Dig dat de gemeentewerf kan uitbreiden en de ver- |wing van autobedrijf Kam- g in de ijskast moet. „Een opluchting", aldus bewo- iDe Laat. genoemde gebied, circa hectare klein, ligt op de k van de waterwegen Vliet [Korte Vliet, net naast de os van Leiden en Voorscho- Het terrein wordt vanaf de seweg aan het oog onttrok- door de flitsende show- n van de firma Kamsteeg en bekendste gebouw is even erop het monumentale res- j. ant Allemansgeest. Verder £1 de gemeentewerf, twee ka- JJle woonhuizen en de lood sen van de voormalige jacht werf Klaassen er gevestigd. Makelaar De Laat bewoont één van de twee villa's. De vorige ei genaar kreeg vijf jaar geleden toestemming om de bedrijfs woning om te bouwen tot woonhuis, maar tot zijn schrik ontdekte De Laat vorig jaar dat de gemeente van plan was zijn huis weg te bestemmen. Hij kwam daar met zijn buurman Van Riel tegen in opstand. Van Riel is eigenaar van de aan zijn huis grenzende jachtwerf die deels ongebruikt is. Het duo kreeg steun van de directie van Allemansgeest. Het restaurant vreesde dat door een uitbrei ding van de gemeentewerf de toegangsweg vol kwam te staan met containers en afval. In het bestemmingsplan "Vliet - Hofweg' was geen ruimte meer voor de huizen en de werf. Voorschoten wilde de gemeen tewerf uitbreiden met een 'brengplaats' voor grof huis houdelijk afval en verder Kam steeg een uitbreiding toestaan. Voor die opzet heeft de provin cie, die toestemming moet ge ven aan nieuwe bestemmings plannen, een stokje gestoken. Kort gezegd komt het erop neer dat de plannen afwisselend on voldoende gemotiveerd zijn, of onvoldoende onderbouwd, of er is onvoldoende met de be trokkenen rekening gehouden. „Ik heb altijd twijfels gehad over de objectiviteit van de di verse overheidsinstanties; twee handen op een buik", zo rea geert De Laat. „Maar dit is me 100 procent meegevallen. Ik ga ervan uit dat we in ieder geval de komende jaren veilig zijn", aldus de makelaar. Op één punt valt dat te bezien. De provincie heeft het bestem mingsplan óók afgekeurd om dat eventueel de verlenging van de Nil, de verbindingsweg tus sen A44 en A4, dwars door het gebied komt te liggen. In dat geval kunnen de genoemde be woners en de gemeente samen optrekken in het verzet. De Laat: „Ik zet ook nooit 'ver kocht' op een huis voordat de financiering rond is." Loman Leefmans n «dorp - RTV Leiderdorp uist in augustus naar een iw onderkomen in sport- s plex de Does. Dat is de uit- ;t I st van spoedoverleg tussen 'P emeente en de plaatselijke er oep die Unity als werk- 50 11 gebruikt. Aanvankelijk 00 Unity tot het einde van dit iet in de tijdelijke huisvesting es de Mauritssingel blijven n, maar die loods moet 3n vege bouwwerkzaamhe- en! in de directe omgeving al m er worden gesloopt. e^» Leiderdorp vertrok twee uit gebouw de Kameleon de Ericalaan dat werd af- oken. De zender wilde het veit direct naar een perma- zhe behuizing, maar de ge- nte vond het beter als Uni- 1 lerst naar een tijdelijke s aan het einde van de >laVritssingel verkaste. De ssJeg van kabels en zendap- I tuur aldaar kostte een ton eenschapsgeld. Leiderdorpse omroep en de ia4eente werden het er on- s over eens dat een zaaltje portcomplex de Does de nitieve thuisbasis van Uni- z^oest worden. Door diverse "jaratuur te hergebruiken, 'j deze overgang aanmerke- goedkoper uitpakken dan A* vorige verplaatsing. Beide P' ijen dachten tot het einde e' het jaar te kunnen overleg- over huurprijs en het aan- e gebruiken vierkante me- onderhandelingen kwa- 11 deze week plotseling in sv stroomversnelling doordat okale omroep veel eerder gedacht weg moest van de iritssingel. .Anders zou de w op die locatie worden raagd", aldus bestuurslid chuizen van Unity die toe- t dat deze kwestie zijn on- ïandelingspositie verge- ckelijkte. „Eigenlijk moeten al op 15 juli weg zijn, maar is niet realistisch. Uiteinde- eijn we op augustus uitge- len." nieuwe overeenkomst ook een einde aan de fi- iële perikelen rond Unity. ieerste onduidelijkheid of inder de huur bij de Does, iloiteerd door Sportfond- wel zou kunnen opbren- De omroep krijgt jaarlijks |00 euro overheidssteun en kraag was of daarvan niet te groot deel aan huur op- t. „Uiteindelijk is nu be- dat we dezelfde huur- betalen die we nu Daar kunnen we verduidelijkt „De afgrond lonk- ons, maar door deze zijn we zeker opge- Jan Lams uit Oegstgeest kreeg op zijn 103de verjaardag onder meer bezoek van de burgemeester. „Ik wil met deze charmante burgemeester wel een glaasje drinken." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15