Cultuurplan van wethouder Hessing valt goec LEIDEN REGIO Leidse dj Sjaak Scheffer succesvol in het voormalige Oostblofa Verhuisd zonder te verhuizen Ga voordelig de zomer in met Digitale TV van KP" Groep laat meisje bijna verdrinken DUIVEN Digitale TV van KPN is het alternatief voor kabeltelevisie. Je ontvangt de meest populaire tv- en radiozenders Extra voordelig voor KPN klanten: al voor 7,95 per maand Nu tot 70,- voordeel! Vraag de verkoper naar de actievoorwaarden of kijk op www.kpn.com Kijk voor meer informatie en het dekkingsgebied op www.kpn.com. Primafoon 1 www.kpn.com 1 telecom- of elektronicaspecialist 10900-0244 0,10/min.) altijd dichtbi leidschendam - Een 15-jarig meisje uit Leiden is gistermid dag naar het ziekenhuis ge bracht, nadat ze in spartelvijver de Gele Lis in Leidschendam door een groep meisjes lang onder water was geduwd. De Leidse had te veel water bin nengekregen. Het slachtoffer hoorde bij een groep meisjes die in het water ruzie kreeg met een aantal leeftijdgenootjes. De politie heeft drie verdachten aangehouden: een 12-jarig en een 17-jarig meisje uit Leid schendam en een 17-jarige Haagse. door Marijn Kramp leiden - Dat wethouder Hessing wat terugwil voor zijn subsidie, is zijn goed recht. De grootste subsidieontvangers: De Lakenhal, de schouwburg en de openbare bibliotheek kunnen zich vin den in het nieuwe 'voor wat hoort wat'-principe dat Hessing in zijn ont- werp-cultuurnota aanhangt. Hessings wil meer aandacht voor cul tuureducatie, cultuurtoerisme en sa menwerking. Als de kunst- en cultuur instellingen daaraan geen gehoor ge ven dan wacht hen een korting op hun subisidie. De keuze voor cultuur educatie en -toerisme wordt door de drie grote instellingen gewaardeerd. De vertegenwoordigers van kleinere instellingen reageren kritischer. 'Het leidt tot eenzijdige prut', meent Frank Eikhuizen van de stichting Samen werkende Podia Leiden (Stampod) Jetteke Bolten van De Lakenhal, Bart van Mossel van de schouwburg en Peter Duyvenstein van de openbare bibliotheek vinden niet dat de wet houder een te groot stempel op de inhoud drukt. „Hij geeft het publiek aan", meent Bolten. „Hij zegt niet wat je daarvoor moet doen." Dat de kunst en cultuursector zich op dat vlak ook telkens moet vernieuwen kan volgens Van Mossel geen kwaad. „Je moet nooit nalaten voor een nieuw publiek te werken." Van Mossel vindt wel dat Leiden meer geld moet uittrekken voor kunst en cultuur. „Leiden geeft in vergelij king met andere steden weinig geld aan kunst uit. Het ziet er op dit mo ment met een verse wethouder, een nieuwe nota en de komst van de Veenfabriek in Leiden weliswaar be ter uit dan twee jaar geleden, maar het kan nog beter. Leiden moet aan trekkelijker worden voor makers van kunst. Daar krijg je een leuker, brui- sender stad van." Ook Resi van der Ploeg, voorzitter van kunstcentrum Haagweg 4, vindt dat er geld bij moet. Haagweg 4 ont vangt tot nu toe geen subsidie. „Er moet meer geld komen voor vernieu wende projecten én een budget voor kunst in openbare ruimtes, want daarin loopt Leiden 'hopeloos ach ter'." Van der Ploeg mist aandacht voor de autonome kunstenaars. „Je moet als kunstenaar tegenwoordig óf marktgericht bezig zijn óf educatief. Daarmee is geld te verdienen. En die lijn wordt ook gevolgd in deze nota. Ik vrees voor de kunstenaars die zich daar niet mee bezig houden. De au tonomen die echte experimenten aan durven te gaan. Die houden de boel in beweging en dat moet de overheid ook stimuleren." Van Eikhuizen van Stampod gelooft niet dat deze nota door de raad wordt vastgesteld. „We zitten daarvoor al te dicht op de volgende gemeenteraads verkiezingen. Het zal wel weer in een la verdwijnen." Dat betreurt hij niet. De keuze voor cultuureducatie en toerisme vindt hij achterhaald. „Het zijn naweeën van het oude landelijke beleid van Rick van der Ploeg die marktgerichte kunst voorstond. Dit soort keuzes voor educatie en toeris me leidt tot eenzijdige prut. Nog meer Lakenfeesten, bootjes in grach ten en buitenlanders in de stad. Het draait daarbij om de economische ef fecten voor de stad, niet om de kunst." Overigens denkt hij niet dat de door Stampod vertegenwoordigde muziekpodia voor hun subsidie hoe ven te vrezen. „Wij doen al jarei or veel aan educatie en vernieuwii rv met deze programmering trekki g| ook nog toeristen naar de stad. Ook LVC denkt dat het ondqni nieuwe regime wel goed zit. Maidi recteur Ruud Visser loopt evejee over van enthousiasme. „Ik pndi al tijden samen te werken maarinj voortdurend aan het lijntje gfc den. Ik heb een prachtig plani diend om alle poppodia en bedi die zich daarmee bezighouden een dak te brengen. Het plan a april door de gemeente doorgei worden, maar ik heb nog steed gehoord. Zo stimuleert de gen: samenwerking dus." door Geert Langendorff leiden/noordwijk - Als Sjaak Scheffer uitgaat in de Leidse bin nenstad, kan hij ongestoord een biertje drinken. Hij wordt hoog uit op de schouder getikt door vrienden en bekenden. Dat is on denkbaar in Polen en Rusland. In miljoenensteden als Sint Peters burg en Warschau is de 26-jarige dj een ster. Hij overnacht in de duurste hotels, rijdt in geblin deerde sleeën en treedt op voor tienduizenden toeschouwers. Scheffer geniet van de aandacht. „Mijn gezicht staat op posters, overal in de stad." In Nederland leidt Scheffer een vrij anoniem bestaan. Als direc teur van AS Hosting, een inter netbedrijf dat hij in 2000 begon, brengt hij het grootste deel van zijn tijd door achter de compu ter. „Óf de zaak goed loopt? Ik heb vorige week een BMW M3 gekocht", zegt hij glunderend. „Kobaltzwart met een blauwe gloed erover. Hij is begrensd op 250 km/u. En mijn huis in Bel gië heb ik natuurlijk ook niet voor niets." Zakelijk succes heeft voor de geboren Leide- naar de hoogste prioriteit. Pla ten draaien is niet meer dan een veredelde hobby. Voor Scheffer heeft dit woord een andere betekenis dan voor de meeste mensen. Dj'en is meer dan een aangename vrije tijdsbesteding. Hij kan niets 'half doen. Als hij ergens aan begint, moet het perfect zijn. Zijn eerste draaitafels tikte hij ook met deze instelling op de kop. Zijn vader, telg van een be kende Leidse ondernemersfa milie, raadde hem aan zijn krantengeld te beleggen in aan delen. Dit advies was niet aan dovemansoren besteed. Schef fer jr., net zestien, verdiepte zich in beursgenoteerde bedrij ven en maakte grove winst. Van het geld kocht hij twee pick-ups en een stel platen. „Dat was niet meer dan een beetje rommelen", schampert Scheffer. „Pas na mijn eindexa men werd het serieuzer. Toen kreeg ik van mijn vader echte draaitafels." Terwijl veel jonge dj's voornamelijk binnenska mers aan hun techniek scha ven, zocht Scheffer het compe titie-element. Hij reisde het he le land door om mee te doen aan het Nederlands kampioen schap voor amateurs, waar hij uiteindelijk als vijfde eindigde. Gesterkt door dit resultaat rea geerde hij op een advertentie. Discotheek 't Zeepaardje zocht een vaste dj voor de zaterdag avond. „Om te laten zien dat ik kon draaien zocht ik contact. Ik stuurde een demo en werd aan genomen." Inmiddels staat Scheffer voor het zevende jaar op rij het Noordwijkse uitgaan spubliek op te zwepen. „Ik ben meer een platendraaier dan een platenmaker", typeert hij zich zelf. Als mensen uit hun dak gaan, heb ik het naar mijn zin. Natuurlijk heb ik wel een eigen stijl: Funky groovy house, zoals je 's zomers op het strand van Bloemendaal hoort. Wat maakt Scheffer dan zo bij zonder dat ze hem in het voor Sjaak Scheffer in 't Zeepaardje in Noordwijk: „Ik ben meer een platendraaier dan een platenmaker." Foto: Dick Hogewoning malige Oostblok aanbidden? Er zijn tenslotte meer mensen die twee platen naadloos in elkaar kunnen laten overlopen. „Een collega-dj bij het 't Zeepaardje maakte platen met een vriend", legt hij uit. „Onder de naam Club Caviar traden ze regelma tig in het buitenland op. Ik heb meteen gezegd: als jullie ooit een invaller nodig hebben, moet je mij waarschuwen." Twee jaar geleden brak dat mo ment aan. Bart Arens ging aan de slag als diskjockey bij 3FM en wilde zich in zijn vrije tijd al leen nog toeleggen op het pro duceren van muziek. In ver moeiende reisjes had hij geen trek meer. „Toen belden ze mij", zegt Scheffer met een bre de grijns. „Ze vroegen me, om dat ik heel erg 'bij' ben op mu ziekgebied. Ik heb de nieüwste platen en een gigantische draai- ervaring." Met Tom van der Geer, de an dere helft van Club Caviar, trekt hij sindsdien geregeld naar Po len en Rusland. De vip-behan deling verbaast hem nog steeds. „We zijn daar populair. Mensen kennen ons. Als we een club binnenkomen, gaapt iedereen ons aan. Mannen en vrouwen. Dan moeten we ook handteke ningen zetten; dat vinden ze helemaal te gek. Soms gebeu ren er behoorlijk vreemde din gen." Hij trekt een betekenisvolle blik bij uitspreken van de laatste zin. Doelt Scheffer soms op groupies? „Laat ik het zo zeg gen: het zou niet goed zijn als mijn vriendin mee zou gaan. Al die aandacht zou haar alleen maar jaloers maken. Ook al doe ik er verder niets mee." Deze popsterrenstatus geniet hij ove rigens voornamelijk in Poolse steden als Krakow en War schau. „Daar staan onze hoof den op posters. Dan word je sneller herkend. In Rusland draaien we op feesten waar 20.000 k 30.000 man op afko men. Sensation-achtig. Daar ben je één van de vele acts." Over Sint Petersburg, in andere Russische steden is Club Caviar nog niet geweest, is hij ondanks de mindere populariteit wel het beste te spreken. „We hebben daar een radio-optreden ver zorgd ter promotie van de avond. Dat was in de studio van een station dat je met 538 kunt vergelijken. Dagelijks stemmen ongeveer 600.000 mensen op die zender af." Ook het vervoer en de accommodatie is goed geregeld. „We rijden altijd een Mercedes S-klasse. In is dat iets anders, al zitten u natuurlijk niet in een Trab _v Scheffer en Van der Geer s lp nooit tegelijkertijd op het5, um. Ze wisselen elkaar op lfl zette tijden af. Hun rol ver 0f enigszins. „Van ons tweeë ik de entertainer. Dat is 00 y gisch. De techniek van het jj draaien beheers ik het bes Een plaat 'zet' ik eerder go n dan Tom. Hij draait alleen v( het buitenland. Als we tien jj per jaar gaan, is dat dus m ei tien keer. Ik draai elke wee j Dat scheelt een hoop. Ik he u meer tijd over om iets geks j doen, zoals scratchen." 0 De vrije hand krijgt hij ovet gens niet. Scheffer moet zi e aan teamorders houden. n draag de Club Caviar-stijl ipe Zelf neem ik ook wat mee. s ze genoeg. Ik heb 9000 plaLj Daar zit altijd wel iets tuss e, dat er goed bij past." Hoe tl Club Caviar in Rusland en ei len ook is, in eigen land w< e dit succes nooit geëvenaai e( „Ze houden daar van een s dere stijl. In Nederland is p languit." J Hoewel hij het nog naar zi 10 heeft, denkt Scheffer voor^ tig aan een solocarrière. <j den duur wil ik het Nederl se clubcircuit in, alleen. Alivc meer tijd heb, wil ik ook pl jj, gaan produceren. Met dei bereiding ben ik al begonn 0 Een studiootje is al aanboite Computers heb ik zat." H< hij al een hippe dj-naam i dachte? „Uh, die heb ik ei n lijk niet. Ik heet overal gev s Sjaak. Dat houd ik maar zt j0 Bart van Leeuwen weet niet meer waar hij aan toe is. Twee jaar geleden kocht de onderne mer een huis in de Van der Waalsstraat, maar volgens de gemeente Leiden woont hij te genwoordig in de Buys Ballot straat. Dat staat althans in de gemeentelijke basisregistratie, waaruit ook de belastingdienst zijn gegevens put. Die stuurt zijn aanslagen dan ook naar de Buys Ballotstraat 21a. Maar dat adres bestaat in de praktijk niet, waardoor de buren in die straat steeds blauwe brieven op de mat vinden die bestemd zijn voor Van Leeuwen. Nadat Van Leeuwen bezwaar had aangetekend tegen de 'plotseling' doorgevoerde adreswijziging stuurde de commissie voor de Beroep- en Bezwaarschriften een afschrift van haar advies naar de Van der Waalsstraat 29, terwijl dat adres volgens de gemeente niet meer bestaat. Het bezwaar van Van Leeuwen tegen de op heffing daarvan werd 'niet ont vankelijk' verklaard, omdat de gemeente geen adressen mag wijzigen. De raad 'heeft geen verordening vastgesteld waar aan het college de bevoegd heid kan ontlenen tot het toe kennen van huisnummers'. Voor wie de weg nu al is kwijt geraakt, een korte samenvat ting van het voorafgaande. Het college van Leiden neemt een beslissing over een adreswijzi- Bart van Leeuwen bij de voorkant van zijn huis in de Van der Waalsstraat. Foto: Henk Bouwman ging, maar omdat ze dat eigen lijk niet mag, kan de bewoner daartegen geen bezwaar ma ken, dus blijft de situatie be staan. Postbode en buren wor den er zo langzamerhand 'gek' van en Bart van Leeuwen en zijn partner worden voortdu rend heen en weer geslingerd. Tussen twee adressen en tus sen hoop en wanhoop. „Als ze alles hadden gelaten zoals het was toen we het huis kochten, was er niets aan de De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 hand geweest", verzucht Van Leeuwen in het karakteristieke hoekpand. „De situatie was twee jaar geleden voor ieder een duidelijk. Bij de verbou wing van (groente)winkel naar woning, was de voordeur in de Buys Ballotstraat aangebracht. Met vergunning. Consequen ties heeft dat niet gehad, want toen wij het huis kochten, stond dat volgens het kadaster in de Van der Waalsstraat en daar staat het nog. Dat leidde nooit tot misverstanden. Tot de gemeente dat zo nodig moest veranderen en we een een brief kregen dat het adres aan de Van der Waalsstraat 29 was ingetrokken en dat we Buys Ballotstraat 21a als nieuw adres kregen toegewezen." De ellende begon al met het geschrift waarin de wijziging werd doorgegeven. Dat stuur de de gemeente meteen naar het nieuwe adres. „Dat be stond en bestaat niet omdat naast onze voordeur nog steeds het bordje Van der Waalsstraat 29 hangt." Het bordje dat ooit was aange bracht om verwarring te voor komen, veroorzaakte die nu juist en de gemeentelijk brief viel bij de vakantie vierende buren op de mat. Van Leeu wen kreeg 'm pas een maand later in handen. Hij tekende onmiddellijk be zwaar aan tegen het besluit. „Omdat het onmogelijk voor me was om na een jaar alweer een adreswijziging door te ge ven aan mijn zakelijke en pri- vérelaties. Het was ondoenlijk alle contracten en bedrijfsover eenkomsten open te breken. Ik zou niet weten hoe ik moet uit leggen dat ik verhuisd ben zonder te verhuizen." Hij deed een poging tijdens de zitting van de commissie voor de Beroep- en Bezwaarschrif ten in april. Resultaat was dat zijn protest niet ontvankelijk werd verklaard. De commissie raadt de gemeente wel aan als nog een verordening voor adreswijziging in het leven te roepen, maar dat wil niet zeg gen dat Van Leeuwen dan ge lijk krijgt. Formeel zou de hui dige beslissing moeten worden herroepen, „want voorzover ik heb begrepen ben ik in het ge lijk gesteld", zegt Van Leeu wen. „Maar in de nabije toe komst komt die huisnummer verordening er wel en daarom laten ze het maar zo. Mij is ver teld dat ik binnen een paar we ken zou vernemen wat er gaat gebeuren, maar ik weet nog al tijd niet waar ik aan toe ben." „Het gemakkelijkste is dat de gemeente de oude situatie her stelt," oppert Van Leeuwen. Maar gezien het voorafgaande zal dat wel te moeilijk zijn. Paul de Tombe De Nederlandse biotechnologie heeft sinds 2000 goede jaren achter de rug. Het aantal bedrij ven in Nederland groeide met 109 tot 156 en de omzet nam met 12 procent toe. De directe werk gelegenheid verdubbelde in die vijf jaar tot 2150 directe banen. De eigen onderzoeksuitgaven groeiden tot 118 miljoen euro. Dit blijkt uit het 'Netherlands Life Sciences Sector Report 2005. New Challenges Ahead', dat is geschreven in op dracht van het stimuleringsfonds BioPartner. Leiden neemt met het Bio Science Park in de Leeuwenhoek een deel van die groei voor zijn re kening. De vooruitzichten in de biotechnologie zijn goed, blijkt uit het rapport. Toch liggen risico's op de loer. Veel bedrijven zijn afhankelijk van één suc cesvol idee, patent of product. Oud-voorzitter Gerard van Beynum van BioPartner verwacht daarom een consolidatie in de branche. Biotech- bedrijven fuseren of worden overgenomen, waardoor zij minder kwetsbaar worden. Veel bioscience-ondernemers blijken onvoldoen de op de hoogte te zijn van de waarde van hun bedrijf. Geldschieters laten hun bereidheid om te investeren daar vaak mede van afhangen. Voor malig directeur Ward Mosmuller van BioPartner begint daarom het bedrijf SCILS dat gespeciali seerd is in het bepalen van bedrijfswaarde. Het Leidse biotechbedrijf Pharming bereidt zich voor op de productie en verkoop van het ontstekingsremmende eiwit lactoferrine en van 'Cl-inhibitor', een geneesmiddel voor de erfelijke zwellingsziekte angio-oedeem. Om de activitei ten mogelijk te maken is de directie uitgebreid met John Pieters, Sabine Hoekstra en Erik Doe- vendans. Pieters krijgt de functie 'chief operating officer', Hoekstra wordt juridisch adviseur en Doevendans bekleedt de functie van directeur bedrijfsvoering. Het vooruitzicht op commerciële productie blijkt ook de aantrekkingskracht van Pharming bij investeerders te vergroten. Het be drijf is relaties aangegaan met Financial Dyna mics (Engeland), Commerz Bank (Duitsland) en Investor Voice (Nederland). De bouw van het kantoor van adviesbureau Blaauwberg aan de Vestwal in Leiden loopt ver traging op. De aannemer die damwanden langs de Maresingel zou plaatsen, had geen vergun ning aangevraagd. Blaauwberg onderneemt stap pen tegen de aannemer. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Vier zon. De uitslag van de wed vlucht is: P.V. Blauwkras le P. de Mooy 1,2; G. v/d Blom 3, 4, 6; Groenen- dijk/Pikaar 5, 9; P. Lan-M desbergen 7; H. Gijs- M man 8; H. Koome 10. *ei P.V. Leiderdorp W.M. de Roode 1, 4; B. v.Mil 2,10; comb. J. 101 Hartevelt 3,9; W. v. Ir Oosten 5, 6, 7, 8. ti t. P.V. De Rijnklievers M N. de Groot en Zn. 1, 2,8 3,6,10; F. Ladan 4, 8,9;jk J. van Leijden 5; S. van Iterson 7. M (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14