LEIDE Gemeente renoveert complex Haagweg 4 Rattenopvang gesloten na beschuldigingen Leefbaar Leiden gespleten verder 'Leidse vader en zoon drijvende krachten achter hennepkwekerijen' ABONNEE EXTRA R1 REGIO Deel van Muziekhuis komt mogelijk in voormalige gymzaal iee mannen |de vuist in vernielt tospiegel isschoien rken samen ids hoogleraar enninkmeijer nbudsman r - Omwonenden krijgen 'geheim' rapport sneltram Drie ton nodig voor Koornbrug Leidsch Dagblad woensdag 29 juni 2OO5 Gedichten almen over e Nieuwe Rijn Golfclub rekt plek in eiderdorp - Een 28-jarige man uit tieim en een Noordwij - zijn maandagmiddag in 'se Trompstraat opge- een vechtpartij. Aanlei- een verhuisbus van de vijker die in de straat waardoor de Sassenhei- ler met zijn auto niet door Na een woordenwisseling de twee met elkaar op lis,. n - Een 39-jarige Rijnsbur- l dinsdagochtend vroeg op Snsburgersingel aangehou- De man reed daar sÜnge- op zijn fiets en trapte een «el van een geparkeerde Hij bleek onder invloed ilcohol. n - De nieuwe basisschool le in de nieuwbouwwijk ïburg gaat per 1 augustus De school zal in het eer- ar slechts weinig leerlin gen. Daarom hebben B besloten om Arcade als ndance deel te laten uit- in van de Openbare Tel- chool aan de Telderskade iden-Zuidwest. De Tel- chool dreigt al enkele ja- inder de 'opheffingsnorm' komen, het minimale I leerlingen dat het minis- van onderwijs vereist. Op noment dat Arcade meer ngen heeft dan Telders, t de gemeente de regeling Ircade wordt dan de Ivestiging en de Telders de ndance. 1 n - De Utrechtse jurist Alex linkmeijer (54) volgt Roel ïout op als nationale om- man. Sinds 1997 was Bren- neijer hoogleraar staats- 7 estuursrecht aan de Uni- eit Leiden, met als specia- de verhouding tussen bur- n overheid. Daar doet hij r meer onderzoek naar de i hoe overheden burgers en betrekken bij grote pro- n zoals de Rijn Gouwe Lijn. naast heeft hij een bemid- r gspraktijk. In Leiden be- lelde hij twee jaar geleden L ucces in de 'rederijoorlog', Y izie tussen exploitanten die 1 ilezierboten toeristen ver- En op de Leidse wateren, ins Brenninkmeijer zijn oudige, praktische midde- I afdoende om de verhou- tussen burgers en over- te verbeteren. Veel erger- ontstaan volgens hem it overheden traag en bu- itisch op bezwaren van i reageren. Brennink- stelt voor dat overheden ten zeven tot tien dagen' rs 'even opbellen' met de l wat er aan de hand is. werkt enorm goed", zegt iln de helft van het aantal llen leidt dat al tot een op- ng. Dat is een geweldig fcntage." frinkmeijer is gisteren in de 5de Kamer benoemd voor termijn van zes jaar. Hij be- per 1 oktober aan zijn e baan. Zijn hoogleraar- in Leiden moet hij opge- wat hij 'ontzettend jam- noemt. Hoewel het zijn s om te bemiddelen tus- le overheid en burgers die onrechtvaardig behandeld Jn, wil hij zijn functie ook ■liken om inspraakproce- Hs 'minder zwaar' te maken. ambtenaar moet zich niet ■r zijn instantie verschui- Hmaar zijn gezicht laten Zijn gezicht is dan het ■selijke gezicht' van zijn or- door Wilfred Simons leiden Het ateliercomplex aan Haagweg 4 wordt niet verkocht aan Portaal. De gemeente Leiden gaat het pand zelf ingrijpend re noveren en trekt daar om te be ginnen ruim 461.000 euro voor uit. Verder onderzoeken B en W of tenminste een deel van het Muziekhuis onderdak kan krij gen in de gymzaal van de voor malige school. De kunstenaars kunnen niet in het pand blijven wonen, maar er straks wel atelierruimte hu ren. Kunstenaarsstichting De Leidse School en de gemeente onderhandelen al jaren over de toekomst van het complex aan Haagweg 4. Er is veel achter stallig onderhoud en het ge bouw is overbezet. Hoewel er officieel 55 ateliers beschikbaar zijn, verhuren de 'hoofdgebrui kers' hun ateliers vaak onder. In de praktijk zijn er zo'n honderd kunstenaars actief. Het gebruik van de ruimten is volgens de gemeente 'niet efficiënt'. Met het geld dat B en W heb ben uitgetrokken, kan de dienst bouwen en wonen een renova tieplan opstellen en een archi tect inschakelen. Er blijkt ruim te in het pand te zijn voor ten minste zeven extra ateliers, maar door een herinrichting van bestaande ruimten moge lijk nog meer. B en W stellen voor om een huurprijs van 45 euro per vier kante meter te vragen, waarmee een kostendekkende exploitatie mogelijk wordt. Als het financi ële plaatje klopt, wordt het ook mogelijk om de resterende 2,6 miljoen te vinden voor een complete opknapbeurt van het complex. Eerder kwamen de gemeente en de kunstenaars een huur van 36 euro overeen, maar daar komt Leiden nu op terug. Volgens burgemeester Lenferink is 45 euro nog altijd conform het 'Randstedelijk ge middelde'. De huur is exclusief 'nutskosten' (gas, water, elektra en schoonmaak). Het is de bedoeling dat twee andere kunstenaarsateliers aan de Garenmarkt la en de Kaas- marktschool, na de renovatie en de herinrichting van de Haagweg 4 sluiten. Het atelier aan de Haagweg moet dan groot genoeg zijn om alle Leid se kunstenaars onder te bren gen die dat willen. De gemeente wil de andere gebouwen 'vrij maken voor verdere stedelijke ontwikkeling'. De gemeente gaat met De Leid se School overleggen over een Patricia Ossevoort: „Ik wil het de ratten niet aandoen om weer te moeten verhuizen." Foto: Henk Bouwman door Hans Groenendijk leiden - Patricia Ossevoort heeft het helemaal gehad. Twee jaar lang besteedde ze al haar tijd en energie aan de opvang van rat ten in haar tot asiel omgedoopte eengezinswoning aan de Akker hof in Leiden. Beschuldigingen van dierenmishandeling dwin gen haar nu te stoppen. „Ik doe dit uit hobby en liefde voor die ren. Als je steeds zwart wordt gemaakt, houdt het op." In 2003 begon Ossevoort (42) met de opvang voor ratten. Ze verdiepte zich via internet in de diersoort en ontdekte dat er veel vraag naar was. „Ratten zijn intelligent, het zijn groeps- dieren, ze hebben veel aan dacht nodig en je moet de kooi geregeld verschonen. Veel mensen beseffen dit niet als ze zo'n beestje kopen en willen er daarom al snel weer vanaf." Ossevoort deed haar uiterste best om voor de dieren een nieuw thuis te vinden en kwam in contact met Paul Zwiers en zijn vrouw Annie. Zij besloten later om in Soest een zelfde soort rattenasiel op te starten. Wat begon als een vriendschap pelijke samenwerking, veran derde echter al snel in een ordi naire ruzie. Ossevoort: „Ik weet nog steeds niet waarom, maar plotseling begonnen ze mij van vreselijke dingen te beschuldi gen. Ik denk uit jaloezie." Volgens Paul Zwiers hebben de beschuldigingen met jaloezie echter niets te maken. „Patricia doet graag alsof ze geweldig goed is voor de dieren. In wer kelijkheid beschikken de ratjes echter gewoon over slechte huisvesting. Daarnaast heeft haar elfjarige dochter vorig jaar een ratje gedood met ether en heeft ze zelf een keer een dier gedood met een steen." De vete wordt inmiddels open lijk via het Internet uitgevoch ten. Via www.leidserattenop- vang.info en www- .paulzwiers.nl slingeren de be trokkenen beschuldigingen naar elkaar. En daarbij gaat het niet alleen over het wel en wee van de ratten. Zo beweert Zwiers dat Ossevoort verliefd op hem zou zijn en countert zij deze bewering met de medede ling dat Zwiers via de webcam zijn geslachtsdeel aan haar zou hebben getoond. Wat de waarheid ook moge zijn, Patricia Ossevoort is alle commotie behoorlijk zat. Ze heeft besloten om te stoppen met de Leidse Rattenopvang. „Ik neem geen nieuwe dieren aan. En de twintig ratten die hier nu nog in de opvang zitten, blijven gewoon bij mij. Ik wil het ze niet aandoen om weer te moeten verhuizen. Hier hebben ze het goed." Wel heeft ze zich inmiddels toe gelegd op het fokken van rat ten. Dat lijkt vrij tegenstrijdig omdat er al een overschot is aan de dieren. Ossevoort ziet het echter als een strijd tegen 'de broodfokkers' die dieren winkels voorzien van ratten. „Die beesten worden onder er barmelijk slechte omstandighe den gefokt. De kleintjes zijn daarom vanaf de geboorte al zwak en krijgen met allerlei ziektes en ongemakken te ma ken." Daarom fokt de Leidse dieren liefhebber nu zo'n honderd rat ten per jaar om uiteindelijk te komen tot een sterk en gezond ras, dat ouder kan worden dan tweeënhalf jaar, wat nu de ge middelde levensduur is.Als mensen een rat willen, kunnen ze die beter bij mij halen dan bij de dierenwinkel. Op die ma nier kan ik de strijd aangaan met de broodfok en bewijzen dat een liefdevolle begeleiding beter is dan een dieronvriende lijke fok." door Silvan Schoonhoven leiden - De Stichting Openbaar Vervoer op Maat (Stoom) stond al in de startblokken om naar de rechter te stappen, maar het blijkt niet nodig. De gemeente heeft het risicorapport over de Rijn Gouwe Lijn overhandigd waar de stichting al bijna twee maanden op aast. Het rapport waar het om gaat is vertrouwelijk en brengt de mo gelijke tegenslagen in kaart die kunnen optreden tijdens de aanleg van de sneltram. Onder zoeksbureau DHV stelde een vertrouwelijke lijst op van zestig mogelijke tegenvallers die de Rijn Gouwe lijn maanden ver traging of miljoenen euro's aan onvoorziene kosten opleveren. In het rapport, dat in het bezit is van deze krant, staat onder meer te lezen dat de kans meer dan 70 procent is dat de Rijn Gouwe Lijn stukloopt op tegen werking tussen de verschillende partijen. Ook bestaat de kans dat de aan leg van de lijn vertraging op loopt omdat die moet worden aangelegd 'dwars door een stad waar alles gewoon doorgaat'. Verder kunnen geluids- en tril lingsnormen roet in het eten strooien, net als bezwaarma- kende omwonenden, claimen de ondernemers of de wel standscommissie. Kosten kun nen ook uit de hand lopen doordat buslijnen moeten wor den omgelegd. Stoom, een belangenvereniging van omwonenden rond het ra- cé, vindt dat de gemeente haar al die tijd ten onrechte het rap port heeft onthouden. Zelfs al heeft de stichting een beroep gedaan op de Wet Openbaar heid Bestuur, die eist dat de ge meente binnen twee weken moet reageren op een verzoek. Stoom, dat zich verzet tegen de komst van de sneltram, heeft dat verzoek bijna twee maan den geleden ingediend. Om mee te kunnen praten over het traject heeft Stoom er recht op om te weten welke risico's er kleven aan de aanleg van de tram, vindt het. den haag/leiden - Tegen een vader (48) en zijn 26-jarige zoon uit Leiden en een man uit Zeist (24) zijn gisteren voor de Haagse rechtbank celstraffen van tweeënhalf jaar geëist om dat zij volgens Justitie de drij vende kracht waren achter een veertiental hennepkwekerijen in Leiden, Alphen aan den Rijn, Den Haag, Schiedam en Alme- re. De mannen maakten deel uit van een groep van 28 men sen. Van deze groep moesten zich gisteren negen verdachten in de leeftijd tussen de 48 en 20 jaar verantwoorden voor de Haagse rechtbank. Een grote groep knippers van de hennep planten is reeds door de Haagse politierechter veroordeeld tot werkstraffen. In Leiden werden kwekerijen opgerold in panden in de Soembastraat, de Amphoraweg, de Harteveltweg en de Kenau- weg. In de meeste gevallen had den de kwekerijen 2000 of meer hennepplanten. De groep ex ploiteerde eveneens hennep kwekerijen in bedrijfspanden in de Margrietlaan en de Raad huisstraat in Alphen. De kwe kers maakten buiten de meter kast om een aansluiting op het elektriciteitsnet. Justitie kwam de bende op het spoor door een tip. De hennep zou onder de dekmantel van een bedrijf in potten en pannen naar Engeland worden uitge voerd. Rechercheurs zagen dat de vader en de zoon er een luxueuze leefstijl op na hielden. Telefoontaps leidden naar de andere betrokkenen. Volgens de officier van justitie was er een duidelijke rangorde in de bende. Het leidende trio streek het merendeel van de winst van de verkochte hennep op. De politie vond bij de inval in de woonwagen van de zoon 30.000 euro aan contanten en een enorme voorraad dure kris tallen sierbeeldjes. De man wil de alleen kwijt dat hij 'eerlijk' aan het geld was gekomen. „Verdiend met de verkoop van potten en pannen in Duits- nieuwe huurovereenkomst. Er is nu geen zicht op de onder huurders. De gemeente wil het atelier aan de Haagweg expli ciet reserveren voor Leidse kun stenaars, maar door het sys teem van onderverhuur kan zij daar geen vat op krijgen. Even tuele onderverhuurders moeten in de toekomst ook een huur contract ondertekenen, ofwel direct met de gemeente, ofwel met de stichting. Het atelier Haagweg 4 maakt deel uit van het Haagwegter- rein. Dit voormalige NS-ran- geerterrein is nu in gebruik als parkeerplaats bij het Stadspar- keerplan, maar de gemeente bereidt een herinrichting van het gebied voor. Hoe die plan nen eruit gaan zien, is nog on bekend. Wel is duidelijk dat het atelier een 'poortfunctie' moet krijgen voor het achtergelegen gebied. Ook verdwijnen enkele bergingen, een loods en een lo kaal achter het atelier. De vrij komende grond wordt bij het Haagwegterrein betrokken. door Silvan Schoonhoven leiden - Het nieuwe raadslid voor Leefbaar Leiden, Rob Vee- ger, begint direct onafhankelijk. De partij wil hem niet, zo liet raadslid Daan Sloos gister avond in een verklaring voor de gemeenteraad weten. En Vee- ger wil inmiddels Leefbaar Lei den niet meer. Rob Veeger neemt de zetel in van Daniël van Schoonder- woerd den Bezemer, die begin deze maand op 60-jarige leef tijd overleed. Ook Van Schoon- derwoerd vertrok na een me ningsverschil bij de partij en richtte in december zijn eigen partij Leiden Primair op. Veeger beraadt zich nog op een eigen partijnaam en een programma. Het nieuwe raadslid beklaagde zich tijdens de oriënterende ge sprekken al over de houding van Sloos en het andere LL- raadslid, Piet Peper. Veeger: „Ze hadden direct een instelling van: ach, wij functioneren hier met ons tweeën al prima, de portefeuilles zijn verdeeld, we weten niet wat we met je aan moeten en we moeten nog maar eens zien of we jou een aardige vent vinden." Daan Sloos wilde gisteren al leen een verklaring afleggen en verder geen vragen beantwoor den over het conflict. „Onze fractie is niet in staat om een onervaren kandidaat op korte termijn in te voeren. We kon den ook niet aan de eisen vol doen die hij ons stelde. Deze persoon is geen lid, en zit hier niet namens de fractie." „Leefbaar Leiden heeft een rijke geschiedenis van vreemde in terpretaties van de kieswet", verklaarde Veeger op zijn beurt. „Ik zie daarom geen andere mogelijkheid dan alleen door gaan." Het raadslid Leendert de Lange (WD) vond het 'een gênante vertoning'. „Hiermee geeft Leefbaar Leiden aan dat ze vin den dat de nummer vier op hun lijst blijkbaar al niet meer in staat is om in de raad zitting te nemen. Dat is een trieste con statering voor een politieke par tij. Ze nemen hun kiezers niet serieus." leiden - Het restaureren van de Koornbrug kost tussen de twee en de drie ton. De gemeente is nog op zoek naar manieren om dat geld bij elkaar te krijgen, zei wethouder Geertsema gister avond. De brug is aangetast door hout- rot en zwammen, stelde vorig jaar een gespecialiseerd bedrijf vast tijdens een onderzoek van de brug over de Nieuwe Rijn. Inwerking van vocht door een slechte verflaag is de oorzaak. Het verrotte hout moet waar schijnlijk vervangen worden door 'epoxyhars'. De laatste grondige opknapbeurt van de monumentale Koornbrug was in 1992. >-»Attra'ctifparken Kijk voor de voorwaarden en de spaarkaart op www.leidschdagblad.nl land." Het merendeel van de tijd beriepen vader en zoon zich echter op hun zwijgrecht. De geëiste straffen tegen de overige verdachten vielen lager uit. Twee mannen uit Wasse naar (34) en Noordwijkerhout (36) hoorden twee jaar cel waarvan acht maanden voor waardelijk tegen zich eisen. Zij werden onder meer beschul digd van het exploiteren van de kwekerijen en het vervoeren van de hennep. Een Hagenaar (41) hoorde anderhalf jaar cel waarvan een half jaar voor waardelijk eisen voor het kwe ken. De officier eiste tegen een Leidenaar (43) een jaar cel waarvan de helft voorwaardelijk en tegen diens zoon (20) een werkstraf van 240 uur en een half jaar voorwaardelijke cel straf. Beiden zouden hennep hebben vervoerd en verkocht. Een andere verdachte, een 29- jarige Leidenaar, wordt van daag vrijgelaten in afwachting van de uitspraak over twee we ken. Lees nu Leidsch Dagblad in de echtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 2fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam:M Postcode Plaats 1 Ttelefoonnr (l.vm bezorgcontro! Geboortedatum e-mailadree: Bank-/girorekeningnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso E Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezereservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13