GESPREK VAN DE DAG 'Prinsesje gaat echt geen Kimberly heten' Kravitz vliegt cameraman aan na heimelijke opname in Berlijn De 'gelukkigste mensen ter wereld' leren lachen Parende libellen MENSELIJK Gedeputeerde gul voor modern Zeeuws meisje Ook voor de libellen in het riet rond het meer Velencei Tó in Hongarije is het zomer. De paren de dieren werden gefotografeerd door Oyuia Czimbal. Foto EPA Sportartikelenfabrikant PUMA heeft Pantera een donatie gegeven om haar zoektocht voort te kunnen zetten. „We zitten niet op een schouderklopje te wachten. Maar het gaat ons aan het hart als de POEMA, panter of jakhals zou worden doodgeschoten." Dat stelt directeur Peter Korver van Puma. Hij ziet lie ver de voorzichtige zoektocht van Pantera dan het wapengekletter dat de poli tie in eerste instantie optuigde om het gesignaleerde roofdier uit te schakelen. „Het zou zeer spijtig zijn als dieren die al zo lang vrij rondlopen, neergeschoten zouden worden", aldus Korver. Hij houdt de hoogte van het bedrag voor zich. Maar het is volgens hem voldoende om de zoektocht van Pantera vol te hou den. Pantera sluit niet uit dat er een tweede poema over de Veluwe doolt. Eer der al kreeg de organisatie meldingen van rondsluipende poema-achtigen. Pantera kreeg een foto bezorgd van een blonde uitvoering van het roofdier. Maar Pantera weet niet of die echt op de Veluwe is genomen. Volgens anderen komt de foto van een Braziliaanse internetsite. Pantera zette gisteren met be hulp van een camper haar zoektocht voort na een onderbreking gedurende het afgelopen weekeinde. Een laatbloeier op zwemgebied is hij wel. Maar JAN GEURKINK uit Win terswijk heeft vorige week toch maar mooi op 88-JARIGE leeftijd zijn eerste ZWEMDIPLOMA gehaald. En de hoogbejaarde heeft de smaak te pakken gekregen, want naar eigen zeggen wil hij nog meer diploma's halen. Zijn vriend gaf Geurkink op voor zwemles. De Winterswijker kon niet zwemmen, omdat hij het vroe ger nooit had geleerd. „In het diepe springen vond ik wel eng, maar op een gegeven moment moest ik van de badmeester. Nu ik er doorheen ben, geeft me zwemmen veel vol doening", aldus de zwemsenior. mt De Amerikaanse evangelist BILLY GRAHAM heeft zondagavond in New York mogelijk zijn laatste mas sale EVANGELISATIEBIJEENKOMST op Amerikaanse bodem gehouden. De zieke 86-jarige prediker zei te hopen ooit nog eens terug te komen, maar stelde ook dat het niet lang meer duurt voor hij 'naar de hemel' gaat. Graham houdt al zestig jaar massale evangelisatiebijeenkomsten en is daarmee de bekendste christelijke voorman in de Verenigde Staten. De driedaagse campagne in het Coro napark in New York werd bijge woond door circa 90.000 personen en de toespraken werden simultaan in twintig talen vertaald. Onder de aanwezigen waren ook de voormali ge Amerikaanse president Bill Clin ton en diens vrouw Hillary. PRINSES DIANA had een gepassio neerde liefdesrelatie met John F. Kennedy junior. Dat staat in een nieuw boek over de prinses. Diana en Kennedy, die beiden in de jaren negentig door tragische ongelukken omkwamen, ontmoetten elkaar in 1995 in New York. Diana zou over rompeld zijn geweest door de char mes van Kennedy. „We begonnen te praten, van het een kwam het ander en we eindigden samen in bed. Het was pure chemie", zo citeert de schrijfster Diana in haar boek Diana: the last word. Het duo hield contact tot Kennedy in 1996 trouwde met Carolyn Bessette. Archieffoto Reu ters/John Stillwell De verkoop van JOSEF STALIN favoriete BUITENHUIS aan de Zwarte Zee heeft acht miljoen euro opgebracht. De nieuwe bezitter is Oleg Deripaska, eigenaar van het grootste particuliere investeringsbedrijf in Rusland, Basic Element. Het buitenhuis werd in 1930 op last van Stalin gebouwd. Vanwege zijn eigen veilig heid liet de vroegere Sovjet-leider het pand helemaal omgeven door bomen en struiken. Zwemmen in zee deed hij niet. Wel liet hij zeewater via een speciale pijpleiding in zijn badkuip lopen. Zijn eigen strand bezocht Stalin ook niet. Het buitenhuis werd de laatste jaren gebruikt voor officiële ontvangsten. Bij één van die gelegenheden brak brand uit waardoor het pand deels werd ver woest. Toeristen konden het pand bezoeken en voor 40 euro de nacht door brengen in Stalins bed. Voor grote mensen was dat uitgesloten, want het bed was speciaal op Stalins lengte -1 meter 73 - gemaakt. van onze verslaggever middelburg - De 19-jarige Anna Die- leman uit Middelburg is uitgeroepen tot het nieuwe Zeeuws Meisje. De komende tijd is zij in de reclame campagne het gezicht van de marga rine, die door fabrikant Unilever nieuw leven wordt ingeblazen. Dieleman, die net haar vwo-diploma heeft gehaald, werd zaterdag tijdens het evenement Smaek van Zeeland gepresenteerd aan het publiek. Ze droeg de kleding die het Zeeuws Meisje de komende tijd in de recla metournee langs de supermarkten zal dragen. De jurk is gemaakt door studenten van de Amsterdam Fash ion Institute die als opdracht had den gekregen een moderne variant Piet van Aken: De scherpste geesten hebben ook hun botte kant. op de klederdracht te maken. De muts is afgeschaft. Zo wil Unilever laten zien dat Zeeuws Meisje 'met haar tijd is meegegaan'. Anna is uit 261 kandidaten gekozen door een jury waarin onder andere directeur Harry Brouwer van Unile ver zat, het vorige Zeeuws Meisje El- ma Petter-van den Berge en de Zeeuwse gedeputeerde Maria le Roy. Net als de andere kandidaten liet zij op de Markt in Middelburg een foto maken onder het uitspreken van de aloude reclamespreuk: 'Geen cent teveel hoor!' Voor haar uitverkiezing kreeg Diele man 140 euro in centen uitgekeerd van Unilever: haar gewicht maal 2,50 euro. Gedeputeerde La Roy liet zich van een on-Zeeuwse kant zien en vertienvoudigde dat bedrag. Want alles wat jij doet, straalt af op onze provincie", zei ze. Als het nieuwe margarinemeisje moet Anna van de zomer op tournee langs de supermarkten. Of er een te levisiespotje komt, is nog niet be kend. Anna hoopt het promotiewerk te kunnen combineren met haar nieuwe opleiding. Ze gaat tandheel kunde studeren in Amsterdam. Vijf vragen over naam jongste prinses Oranjetelg van onze verslaggever Freelance-cameraman Frank Buis is zondag aangevallen door popster Lenny Kravitz toen hij opnames van hem maakte in de binnenstad van Amsterdam. De zanger eiste volgens Buis op zeer agressieve wijze de video band, die zijn bodyguard vervol gens verwoestte. De camera man heeft aangifte gedaan van vernieling en diefstal, bevestig de een woordvoerder van de po litie. Buis zag zondagmiddag de pop ster met zijn dochter Zoë op de Looiersgracht, waar Kravitz net een sportschool had bezocht. Hij wilde van dit tafereel wat foto's maken voor het programma Shownieuws van SBS6, maar Kra vitz bleek daar niet van gediend. Volgens de cameraman zei Kravitz dat in het voorbijgaan. Buis maakte daarop nog een laatste shot van de zanger en zijn doch ter op de rug. Toen Kravitz dat merkte zou hij de Amsterdamse cameraman zijn aangevallen. Al gauw schoten een bodyguard en een onbekende man de popster te hulp. „Ze waren heel agressief. Ik had de keuze de tape af te geven of in elkaar te worden geslagen", aldus de cameraman. Buis belde meteen de politie. Die kwam naar hotel Dylan aan de Keizersgracht, waar de zanger lo geerde. Maar Kravitz was via de achterdeur vertrokken. De politie neemt de aangifte serieus en heeft enkele betrokkenen ge hoord. Volgens het openbaar mi nisterie heeft de officier van justi tie besloten Kravitz zondag niet direct op te pakken. Dat had er mee te maken dat justitie het popconcert niet wilde verstoren en omdat er verder geen getuigen zijn. Kravitz was in Nederland voor een optreden in Nijmegen. Hij zou inmiddels het land alweer uit zijn. Buis eist 5000 euro van de zanger. „Als ik win, mag hij het geld overmaken naar Green peace." Zanger Lenny Kravitz tijdens een optreden in Cuenca's. Archieffoto EPA/Santiago Torralba Zijn de Oranjes altijd naar hun voorouders vernoemd? „Nee", zegt dominee Joop Pieter- sen uit Sint Maarten. Met kasten vol boeken over de koninklijke fa milie geldt hij als Oranjekenner. „Prins Bernhard en prinses Julia na zijn bij de naamkeuze voor Beatrix, Irene en Margriet van die traditie afgeweken. Prins Willem- Alexander en prinses Maxima hielden zich wel aan het gebruik door voor de naam Amalia te kie zen. Amalia van Solms was de vrouw van Frederik-Hendrik. Zij was een krachtdadig wijf die de Oranjes na moeilijke jaren terug in het zadel bracht. Ik vermoed dat de kroonprins en zijn vrouw bij de naamkeuze van hun tweede dochter opnieuw de koers van de traditie volgen. Ze gaat misschien Claudia heten, omdat ze prins Claus zullen vernoemen. Of Em ma, naar koningin Emma. Beiden wisten het Oranjehuis bij de be volking populair te maken." Mogen ouders hun kind elke denkbare Lerares Susanne Maier heeft gemaakt dat een cursiste onbe^, daarlijk begon te huilen. „Vaalk gaat het toch om mensen die emotioneel bijna dood zijn. BijD hen kan dan in zo'n uur ineens veel los komen." m Kwamen die ernstige en vaak agressief overkomende Duitse fr litici als Gerhard Schroder en fa gela Merkel maar eens bij haaijr cursus, zegt Maier. „Die zijn zd verzuurd." d Nee, dan Maiers leerlingen. NjT een uur lachen, liggen, lopen, klappen, strekken, blazen en ofei spannen, gaan de handen geza] menlijk de lucht in. „Wij zijn dj), gelukkigste mensen ter wereldjf klinkt het luid. „Wij zijn de grafo pigste mensen ter wereld! Wij de gezondste mensen ter wereje Met een schouderklop nemenjs cursisten afscheid van elkaar. B degard Stuber is moe maar volL daan. „Ik kan er weer helemaajji tegenaan", zegt ze. |f van onze verslaggever „Ho-ho-ha-ha-ha", roepen acht vrouwen en één man luid, terwijl ze op blote voeten kris kras door elkaar lopen en in hun handen klappen in een balletzaaltje in Berlijn. Dan kondigt lach-yoga- therapeute Susanne Maier adem- halings- en strekoefeningen aan. En het is tijd voor het leren van een nieuwe lachvorm: de 'herin- neringslach'. „Sla met je vlakke hand op je voorhoofd, zo van: hé, mij schiet een leuke herinnering te binnen. En lachen maar!" De groep volgt enthousiast Maiers voorbeeld. 'Klets', op het voor hoofd en klaterende lachsalvo's schallen door de kleine ruimte. Verder gaat het weer: „Ho-ho-ha- ha-ha." Sinds enkele weken wordt er gela chen op de Eerste Berlijnse Lach- school, die is ondergebracht in een kleine villa in het uiterste noorden van de Duitse hoofdstad. Van hieruit moet een lachoffen- sief voor de hele Bondsrepubliek worden ingezet. Duitsland im mers lijdt onder massawerkloos heid en economische misère. Chronische stress tast de gezond heid en het levensgeluk van mil joenen Duitsers aan, weet de ran ke Maier. „De angst om je baan te verliezen is groot. De mensen zijn bedrukt en hebben geen reden meer om te lachen." Vandaar die nieuwe, nogal exoti sche lachopleiding, die door een Indiase arts werd ontwikkeld en volgens de docente best door het ziekenfonds mag worden vergoed. Want lachen is gezond. „Bij het lachen gebruik je tachtig verschil lende spieren. Er worden boven dien positieve stoffen aange maakt, die het immuunstelsel ver sterken. Sinds ik veel lach, ben ik veel minder vaak verkouden." Duitsers staan niet bepaald be kend als het vrolijkste volk op aar de. En hun pogingen tot humor vallen bij, laten we zeggen, Britten of Nederlanders niet bijster in de smaak. „Nederlanders zullen het wel weer typisch Duits vinden, dat wij moeten leren om te la chen", veronderstelt Maier. „Nou, dat is dan maar zo. Ieder volk heeft zijn eigenaardigheden." Hildegard Stuber is met haar 72 jaar de oudste in het gezelschap. „Ik ben weduwe en kom graag onder de mensen", zegt de goed lachse roodgeverfde Berlijnse. „Bovendien hou ik van lachen. Maar in het dagelijks leven heb ik er niet veel aanleiding voor. Hier steekje elkaar aan. Eentje krijgt de slappe lach en de rest volgt. We lachen om niets." Om jezelf lachen, je problemen weglachen, ze in een fictieve bal lon stoppen en die laten opstij gen, je problemen achterna la chen: zo wil Susanne Maier de ve le verkrampte Duitsers een gevoel van lichtheid bijbrengen. De be- groetingslach, de in-intensiteit- toenemende lach, de Harley Da- vidson-lach ('Doe net alsof je op je motor zit en rijdt de vrijheid te gemoet!') en de van-hart-tot-hart- lach, de cursus heeft voldoende varianten te bieden. Je ziet bij de deelnemers de 'blok kades' wegstromen. Na een tijdje staat iedereen, jong en oud, zwe tend en met rode konen te schud debuiken. Hildegard Stuber wist met een zakdoek de lachtranen uit haar ogen, anderen nemen tussen het lachen door snel een slok mineraalwater: zo'n Duitse lachcursus is best intensief. „De eerste keer voelde ik me wel wat opgelaten", bekent Katharina Indlekofer (32). „Maar dat kwam ook omdat ik nog niemand ken de. Nu vind ik het heerlijk. Lachen lucht echt op." De blonde Katha rina is psychologe en sinds een half jaar een van Duitslands vijf miljoen werklozen. „Ik pas hele maal in het plaatje", lacht ze. ar naam geven? 0f Bijna. Alles mag, maar er zijn twee uitzonderingen. De eers%k om verwarring te voorkomen een voornaam geen bestaand^ achternaam zijn. De tweede: i rjj naam mag volgens de wet nie m ongepast zijn. Wat ongepast is moet de ambtenaar van de bi !rj gerlijke stand zelf beslissen. E^z weigering komt zelden voor, r m in Arnhem vond de ambtenaa ,u 1977 dat de naam 'Rolls Royc< d, écht niet kon. Acht jaar geledi r was er in Amsterdam een pro bleem met de ouders die hunt= kind als 'Miracle of Love' wildu inschrijven. Er kwam een re cl aan te pas, waarna de naam a nog werd geaccepteerd. Maar met verbindingsstreepjes. Het werd dus Miracle-of-Love. Nog een bijzonderheidje: de v n kent geen beperkingen in het n aantal namen dat je je kind gesu Over lettergrepen of uitspreek baarheid staat ook niks vermt ,e De vader van Pipi Langkous z< w daarom geen enkel probleem re hebben gehad om zijn dochte n te schrijven. Voor wie niet zo i S( voorleest: Pipi heet officieel: I ei pilotta Victualia Rolgordijna f ni zemunta Efraïmsdochter Lm ro kous. o van onze verslaggever jan vriend Nog even wachten. De naam van het jongste dochtertje van kroon prins Willem-Alexander en prinses Maxima blijft tot tien uur vanmor gen geheim. Dan geeft de trotse vader haar geboorte aan bij het Haagse stadhuis. Hoe zou ze gaan heten? Vijf vragen en antwoorden over naamgeving. Wat is de populairste meisjes naam van dit moment? „De meest gekozen meisjesna men van nu in ons land zijn Azra, Isa, Mila, Noa en Noor", zegt Em ma van Nifterick. Met gegevens van de Sociale Verzekeringsbank en gemeenten houdt zij de stand bij. Zij bundelde de informatie in het boek 'Over voornamen'. Ze weet ook welke namen hun tijd hebben gehad. „Irene, Kelly en Shakira zijn helemaal uit." Of de kroonprins en zijn vrouw zich iets van de lijstjes zullen aan trekken is de vraag, maar de na menkenner durft een voorspelling wel aan: „De jongste prinses gaat echt geen Kimberly heten." Hoe dan wel? „Onder lief hebbers circu leren na men als Florentine, Helena en Leonor. Florentine is de godin van bloemen en lente, Helane staat voor stralen de en schitterende en Leonor staat voor God en licht. Die namen doen het internationaal goed, want de ouders moeten natuurlijk rekening houden met de familie van Maxi ma. Volgens de traditie horen ze voor ouders te vernoemen, maar met een beetje spitten in de Oranjege schiedenis kom je die namen wel ergens tegen." Welke naam circuleert onder Oranjefans? „Je mag ervan uitgaan dat het een naam is die past binnen de tradi ties", zegt Michiel Zonnevylle, voor zitter van de Bond van Oranjever enigingen in Nederland en burge meester van Leiderdorp. „Het ligt in de lijn dat de baby wordt ver noemd naar een vrouwelijke Oran jetelg uit het verleden. Ook zal er een vleugje Zuid-Amerikaans in de naam te herkennen zijn. Maar de naam is niet het belangrijkste. Wij zijn erg blij dat het prinsesje ge zond is." Waarom kiezen ouders een be paalde voornaam? De meeste ouders kiezen een naam omdat ze familie willen ver noemen, zo blijkt uit een NIPO- enquête. Ruim 32 procent noem de het vernoemen als motief om hun kind een bepaalde naam te geven. Ruim 31 procent koos een bepaalde naam omdat ze de klank mooi vinden. Opmerkelijk: bijna vijf procent koos een naam om een idool te vernoemen. Of de enquêteurs met hun vragenlijsten ook bij paleisdeuren hebben aan gebeld, vermeldt het onderzoek niet.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6