Amerikanen hebben de buik vol van Irak 1 EIGEN ZINNIG erecht dat veteraan respect verlangt 3)uder moet betalen voor vernielzucht kind E Slotgracht DINSDAG 28 juni 2005 >rlog Irak zaam maar zeker krijgen de rikanen burgers schoon ge- van de interventie in Irak. ecent opinieonderzoek c dat 59 procent de oorlog langer de moeite van het ten waard vindt. Eenzelfde entage is van mening dat ipen of op zijn minst een op korte termijn moeten :n teruggetrokken. Drie van de ondervraagden het aantal gesneuvelde en ide Amerikaanse soldaten ptabel hoog. maarten van rossem duidelijk dat er wat be de interventie in Irak spra- van een ingrijpende ver- tnsbreuk tussen de rege- en de burgers. Een flinke lerheid meent dat de situa- terk aan de ellende in Viet- doet denken. Ter zake lige personen geloven dat praktisch onmogelijk zal deze vertrouwensbreuk te n. is in de allereerste plaats de ld van de regering zelf. Het en meerderheid van de rikanen eindelijk duidelijk orden dat de regering over ^oodzaak en het verloop van interventie aanhoudend gelogen. De regering liegt gens stug door. Zowel de dent als de vice-president aren met enige regelmaat er in Irak goede vorderin- worden gemaakt. Dat ge- echter zo langzamerhand mens meer, met uitzonde van de harde kern van de iblikeinen. De enige ma- voor de regering om het ouwen terug te winnen is orgen voor spectaculaire essen in Irak op korte ter- lijke successen worden ;r door vrijwel iedereen ogelijk geacht. Zo hebben en Cheney, aanvankelijk Amerikaanse soldaten bewaken ten zuiden van Bagdad de resten van een opgeblazen personenauto. Opiniepeilingen wijzen uit dat de Amerikanen inmiddels schoon genoeg hebben van de strijd in Irak. Foto EPA/Mohamed Messara gesteund door een ruime meer derheid van de Amerikaanse volksvertegenwoordigers, in hun arrogantie en vechdustig onbenul een praktisch onoplos baar probleem gecreëerd. De Amerikaanse legermacht van ruim 140.000 man in Irak is er in de afgelopen twee jaar niet in geslaagd de orde in het land te herstellen. Integendeel, de acties van de opstandelin gen nemen in frequentie toe. Dat geeft aan dat de Amerika nen geen idee hebben van de organisatie en werkwijze van hun tegenstanders. Natuurlijk worden er met regelmaat op standelingen gedood en gear resteerd, dat heeft echter geen zichtbaar effect op de intensi teit van het verzet. Voorstan ders van de interventie die nog steeds hopen op uiteindelijk succes, pleiten nu voor een aanzienlijke uitbreiding van het aantal Amerikaanse troepen. Hoe noodzakelijk wellicht ook, zo'n uitbreiding is vanwege zo wel politieke als militaire rede nen onmogelijk. In de Ameri kaanse volksvertegenwoordi ging is, net als bij vele burgers, sprake van toenemende onge rustheid over het overbodige avontuur in Irak. Ook diverse Republikeinse senatoren zijn zeer kritisch gestemd. Van een uitbreiding van de troepenmacht kan gezien het snel slinkende politieke draag vlak geen sprake zijn. Zelfs als uitbreiding politiek wel accep tabel zou zijn, zou zij militair onmogelijk zijn. Gezien de noodzaak de troepen in Irak met enige regelmaat te laten ro teren, kampt het Amerikaanse leger met een gebrek aan man schappen. Nieuwe vrijwilligers en reservis ten melden zich om begrijpelij ke redenen nauwelijks aan. De enige oplossing zou een reïn- troductie van de dienstplicht zijn. Dat staat gelijk aan politie ke zelfmoord. Voortmodderen met een te klei ne bezettingsmacht is dus on vermijdelijk. Herstel van orde is daardoor onmogelijk en dat heeft weer tot gevolg dat het herstel van de infrastructuur in Irak nauwelijks vorderingen maakt. Dat maakt de bezetters er ook niet populairder op. Zouden de Amerikanen nu ver trekken dan zou evident zijn dat zij een kapitale nederlaag hebben geleden. Zij kunnen ei genlijk pas weg als de Irakezen zelf kunnen wat 140.000 Ameri kaanse soldaten nu niet lukt: de orde in het land handhaven. De training van Iraakse soldaten en politieagenten laat echter sterk te wensen over. Iedereen is het er over eens dat deze eenheden geen knip voor de neus waard zijn. Het is daar om volkomen onduidelijk wan neer de Amerikanen kunnen vertrekken. De hele onderneming kan nog jaren voortsudderen op het huidige, politiek onacceptabele niveau. Die jaren zullen de re gering door kiezers en volksver tegenwoordiging niet worden gegund. Niet veiliger In het genoemde opinieonder zoek zei een kleine meerder heid van de ondervraagden dat de bezetting van Irak de Ver enigde Staten er niet veiliger op had gemaakt. Daarmee is ei genlijk de hele oorlog tegen het terrorisme van de president in het geding. Met die oorlog, die natuurlijk nooit als zodanig ge definieerd had moeten worden, gaat het ronduit slecht. Hoe droevig en uitzichtloos de situatie in Irak is hebben we ge zien. In Afghanistan is het al niet beter gesteld, zelfs in Kabul neemt de wanorde en onveilig heid toe. Van Osama bin Laden ont breekt nog steeds elk spoor. In de Verenigde Staten zelf blijkt steeds weer dat de sinds 11 september 2001 getroffen vei ligheidsmaatregelen of slecht of helemaal niet werken. Zo dreigt het belangrijkste project van deze Amerikaanse regering op een mislukking uit te draaien. Je vraagt je af wat al die conser vatieve intellectuelen nu den ken over het Nieuwe Ameri kaanse Imperium. Jteranendag ile jaren geleden diende de 'an den Doel in de Tweede ir een motie in om te ko- tot een jaarlijkse Algemene Tïrlandse veteranendag. De werd in de Kamer una- aanvaard. Nu, jaren later, er dan eindelijk uitvoe- aan gegeven. Morgen is het [dries knoppien sld Veteranen Platform, be is ide 37 veteranenorganisa- :n 150.00 veteranen, heeft timmer bezwaar tegen ge- Als de dag maar inhouds- m ou zijn en geen duplicaat uit worden van al bestaande teiten voor veteranen, ""belangrijkste punt was dat zo'n veteranendag duide- n<;ebracht de maatschappe- 11 erkenning en waardering le samenleving voor de ve len tot uitdrukking zou en. Immers, veteranen zijn F zen militairen die over de wereld zijn ingezet, steeds r^pdracht van een democra cy tisch gekozen parlement. Het is duidelijk dat veteranen sinds de Tweede Wereldoorlog tot en met vandaag steeds onder bui tengewone en zeer moeilijke omstandigheden hebben ge functioneerd. Het is dan ook te recht dat zij verlangen naar ui tingen van respect en waarde ring voor hun inzet in het be lang van het Koninkrijk. Erkenning Veel erkenning hebben vetera nen de afgelopen jaren gekre gen van het ministerie van de fensie en de politiek, maar wat nog weinig tot zijn recht kwam was de erkenning en waarde ring van de samenleving. Een schril contrast wanneer men dit vergelijkt met landen als Frankrijk, Engeland en Ame rika. Maar eindelijk is de dag er dan, en ook de veteranen ho pen vurig dat dit een waardige dag zal worden. Een dag waar op de veteraan centraal staat. De start van veteranendag is in de Ridderzaal. Immers, de poli tiek heeft deze dag ingesteld en het ligt dan ook voor de hand dat de aftrap daar wordt gege ven, in aanwezigheid van onze gewaardeerde kroonprins, de minister-president, de minister van defensie, de voorzitter van de Tweede Kamer en een aantal andere autoriteiten die door hun aanwezigheid kenbaar ma ken dat zij trots zijn op de vete ranen. Tachtig procent van de ruimte in de Ridderzaal is be schikbaar voor veteranen van alle oorlogstonelen, vredesmis sies, oud en jong. Het is dan ook volstrekt onte recht en onjuist dat door som mige criticasters wordt beweerd dat dit een elitair feestje is, al leen voor bobo's. Na de start in de Ridderzaal zal op het Binnenhof een ceremo nie zijn waar 600 veteranen de hard verdiende herinnerings medaille bij de nog actief die nende militairen (de toekomsti ge veteranen) zullen opspelden. Een prachtige symboliek tussen oud en jong. Daarna zal er in de Ahoy'-hal in Rotterdam een mooie afsluiting zijn van deze eerste Nederland se veteranendag. Hier zijn 8000 plaatsen gereserveerd voor ve teranen. Een belangrijke zaak is dat pa rallel aan deze veteranendag ook het onderwijs actief heeft meegedaan. Er zijn speciale les plannen ontwikkeld en er wa ren genoeg veteranen bereid om op talloze scholen voorlich ting te geven. De veteranen zijn enthousiast, maar ook de leer lingen hebben dit zeer positief opgepakt. Bij het opzetten van deze vete ranendag is heel veel werk ver zet en natuurlijk is er ook, soms terechte, kritiek. Alle veteranen krijgen bijvoorbeeld die dag gratis vrij vervoer voor de trein, maar als het Comité om allerlei reden besluit om de feestelijke avond om 20.00 uur te laten be ginnen, dan betekent dit ge woon dat veteranen woonach tig in de uithoeken van Neder land hier niet naar toe kunnen. Men komt met het openbaar vervoer die avond niet meer thuis. Door gebrek aan capaci teit op het Binnenhof kunnen nu eenmaal niet ongelimiteerd veteranen daar massaal aanwe zig zijn. Ik ben er overigens van over tuigd dat alle positieve kritiek door het Comité zal worden verzameld en serieus zal wor den meegewogen in de evalua tie. De Nederlandse veteranen dag 2006 zal ongetwijfeld an ders worden ingevuld door het Comité. Défilé Mij lijkt uitgesloten dat er in de toekomst een Veteranendag zal zijn zonder défilé. Immers, nu er geen veteranendefile meer is in Wageningen willen toch heel veel veteranen dat een défilé permanent onderdeel zal uit maken van de Nederlandse Ve teranendag vanaf 2006: een de- filé van veteranen, van alle oor logstonelen en vredesmissies, oud en jong, samen met hun nog actief dienende collega's. Want een dergelijk défilé op zo'n speciale dag symboliseert de verbondenheid tussen krijgsmacht, veteranen en de samenleving. Een betere vorm van erkenning en waardering kunnen de veteranen zich niet bedenken. Het Veteranen Plat form steunt deze wens ten vol le. Veteranendag 2005 verdient een positieve benadering door Veteranen passeren prins Willem-Alexander (I), die tijdens het laatste défilé in Wageningen de plaats van zijn overleden grootvader prins Bernhard innam. Wat Dries Knoppien betreft komt er in de toekomst een défilé tijdens de Veteranendag. Foto GPD/Theo van Zwam iedereen die van mening is dat er wat gedaan moet worden aan de erkenning en waarde ring van veteranen door de sa menleving. Daarbij hoeven we de ogen ook niet te sluiten voor sommige startproblemen. Ne derland moet gewoon trots zijn op zijn veteranen! Laten we nooit vergeten dat zij altijd zijn ingezet in dienst van de vrede. Dries Knoppien is voorzitter van het Vete ranen Platform. VAN ONDEREN ndalisme ^alisme en moedwillige ver- F ig kosten de samenleving jks vele miljoenen. Zelfs als "tnd is wie de dader is, kun- minderjaren en hun ouders voor de schade aansprake- Horden gesteld. Het wordt tijd dat dit verandert. Een <aie wetswijziging is genoeg heelt de samenleving een ogen. coskun cörüz chtbank in Den Bosch ver- eelde onlangs vijf minder- jongens tot taakstraffen lorwaardelijke gevangenis- wegens de brandstichting ek»n moskee en in de islamiti- basisschool Bedir in Uden. rand was aangestoken pre- ■feen week na de moord op van Gogh, de school werd ^dig verwoest. le veroordeling is de kous trafrechtelijk opzicht af, de schade is daarmee nog lersteld. Wie moet er op- in voor het opnieuw bou- in de school? In de prak- dat meestal de samenle- Beter zou het zijn, wan- naast de minderjarige da- ook zijn ouders verant- delijk kunnen worden ge- Pcriminaliteit brengt niet Brandweerlieden in Uden proberen bij de islamitische basisschool Bedir te redden wat er te redden valt. CDA-Kamerlid Coskun (Jörüz wil dat de rekening naar de ouders gaat. Foto GPD/Van Assendelft alleen maatschappelijke onrust met zich mee. Vandalisme en vernieling kosten de samenle ving jaarlijks ook vele miljoe nen euro's. Het CDA vindt dat iemand die bewust vernielt, hiervoor zelf de financiële ge volgen dient te dragen. Deze gedachte wordt breed in de sa menleving onderschreven. He laas biedt de wet in het geval van een minderjarige dader niet of nauwelijks verhaalsmo- gelijkheden. Het verhalen van schade kan via straf- en civiel recht. De mo gelijkheden via het strafrecht zijn beperkt. Om schade te kunnen verhalen via het straf recht, moet die eenvoudiger kunnen worden vastgesteld. Denk aan een gescheurde jas bij mishandeling. Als de schade groter is en lastiger te bereke nen, moet het civiel recht uit komst bieden. Als de dader minderjarig is, loopt men snel tegen de grens van de wet aan. Ouders kunnen alleen verant woordelijk worden gesteld voor schade aangericht door kinde ren jonger dan 14 jaar. In bij zondere gevallen tot 16 jaar. Als een kind van 13 een bushokje vernielt, kan de schade zonder meer op de ouders worden ver haald. Als het kind echter 14 is, lukt dit alleen wanneer de ou ders concreet kan worden ver weten dat zij dit niet hebben belet. Bewezen moet worden dat de ouders hebben nagela ten wat redelijkerwijs van hen kon worden verwacht. Het mag duidelijk zijn dat dit niet ge makkelijk is. Als het kind 16 is, wordt het nog lastiger. Juridisch gezien moet de 16-jarige zelf worden aange sproken. Maar de meeste 16-ja- rigen zitten op school en heb ben geen eigen vermogen. In de praktijk wordt de schade dan alsnog op de samenleving afgewenteld. Dit is onwenselijk en onwerk baar. Schade door vernieling en vandalisme moet niet worden afgewenteld op de samenle ving. Daarom moet de wet zo worden gewijzigd dat behalve het kind zelf ook de ouders aansprakelijk kunnen worden gesteld. De verantwoordelijk heid van ouders houdt immers niet op bij de voordeur. Wijziging van het Burgerlijk Wetboek, waarbij slechts één leeftijdscategorie (alle kinderen tot 18 jaar) wordt gehanteerd is de oplossing. Dit is duidelijker voor het slachtoffer en voor de ouders, die daarin wellicht zelfs een aanknoping en aansporing zien om beter op hun kroost te letten. Het zal de samenleving veel geld schelen. Mr. C. Cörüz is lid van de CDA fractie in de Tweede Kamer Er zit een zoute drop op mijn rech terknie. Een moe dervlek. Als ik word ontvoerd, kun je me daar altijd aan her kennen. Mijn unie ke biomedische kenmerk. Een licht aange schoten veiligheids agent vertelde me ooit dat Willem- Alexander (biomedisch wereld beroemd) een chip in zijn nek heeft. Als de kroonprins wordt ontvoerd, is hij via de satelliet weer op te sporen. Zou Amalia een chip in haar knie hebben? Of in haar linker bil. Krijgt de nieuwe oranje-ba by ook een koningsmerkje om haar op te sporen? Zeg maar een tom-tom naviga tor in de nek. Maar dan heel klein natuurlijk. Anders zie je dat als ontvoerder meteen. En het is ook geen gezicht op een staatsieportret. Ieder mens een sdeepjescode. Net zo als de oormerken voor koeien. Een droomwens van de Raad van Hoofdcommissaris sen. Die wil om te beginnen een virtuele slotgracht rond de stad zodat je meteen ziet of een terrorist binnendringt. Besneden, baard, jurk met lan ge broek, mal hoedje. Ah, daar hebben we een po tentiële moslimfun damentalist. Gauw inzoomen met de webcam. Met zo'n big-brother-slot- gracht zou Theo van Gogh misschien nog hebben geleefd. Al was ie waar schijnlijk ook de eerste geweest om er even lekker in te pissen. Camera's voor gezichts herkenning en kentekenregi stratie aan de#tadsrand. Niets ontsnapt aan de virtuele slot gracht. Openstaande boetes, belastingschulden. En ieder mobieltje wordt meteen gere gistreerd. Beste Osama. Kom dus met de bus, scheer je baard af als je op de Dam bent en bel niet mo biel. Dit advies geldt ook voor de seriezoener. Al mag ik voor de slachtoffers hopen dat hij geen baard heeft. Wat een drukte is dat in de meldkamer van de virtuele slot gracht. Al die camerabeelden. Dansende mannen in tijgers- tring aan de poort? Oh ja Am sterdam wil homohoofdstad van Europa worden. Laat maar binnen. Alles kun je er volgen. Lekker veilig gevoel zeg. Hé, wat zie ik daar? Een poema?!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5