Acties dreigen op het spoor Woonsdag! BINNENLAND 1 Het kraanwater blijft vloeien, zelfs in een snikhete zomer 3snn Chip waarschuwt straks bij legionella :hiphol wil 'rust rlijker verdelen' 13« Rover en FNV Bondgenoten tegen boetebeleid NS PvdA-fractie wil invoering werkbonus Geen ruimte oppositie in Kamerdebat WAO Duurzaam natuurbeheer f&kstraffen eede groep ^choppers morgen is het de héle dag dinsdag 28 juni 2005 1 op de drie '°n Eren onder 5minimum ')a IAAG - Bijna één op de drie gn zat vorig jaar onder het ansminimum. In vrijwel sectoren ging het slecht. aM de pluimveeboeren had- 5.1 iet moeilijk. pe enhouders leden vorig jaar ).olddeld een verlies van Cai 00 euro door lage eierprij- Vleeskuikenhouders zaten va^ddeld 40.000 euro in het Zij hebben veel last van coop diepgevroren pluim- Jees dat uit Brazilië en and wordt geïmporteerd. r|* in ander blijkt uit een rap- dat gisteren is gepubli- door het Landbouw Eco- sch Instituut (LEI). Maar 44 procent van de boeren Ta e vorig jaar een inkomen 5 p ninder dan 22.300 euro, en 3.c ledrag wordt beschouwd su^t bestaansminimum, de varkensboeren zaten op de drie onder dat mini- iat van de akkerbouwers 05 p de drie en van de melk- iuders één op de vijf. Op loerenbedrijven wordt het nen buiten de deur aange- door een werkende echt- e of parttime boer die el- He( in loondienst is. Gemid- ur( levert dat per gezin 13.000 ,HC aan extra inkomen op. He Nederlandse boeren krij- djranaf volgend jaar toesla- 225p hun inkomen. Dat nieu- 23 telsel is bedoeld om be- jsv^taken uit te voeren en de een redelijk inkomen te blaffen. „Dat zou de EU moeten benadrukken om jt de sfeer van subsidies te aldus directeur V Za- van het LEI. Het insti- verwacht dat 30 procent et boereninkomen in 2008 geslagen bestaat. Van alle Ma luders krijgt 60 procent ,g dan 15.000 euro per jaar Es ceerd; bijna één op de drie bouwers krijgt straks toe- L isd antal boeren is vorig jaar Pol er sterk teruggelopen dan Mi en ervoor. Vorig jaar sloot !r rocent van de boeren zijn lS,jf; tussen 2000 en 2004 de teruggang 15 procent. 2004 telde Nederland nog boerenbedrijven. EI gaat ervan uit dat de nde jaren 40 procent van 30 eren er de brui aan geven, gd, ledrijven worden groter. io,verwachting is straks 20 x) ut (nu 13 procent) van de j.3 jven goed voor 80 procent en e productie. - meU(6CHT V€9GU - van onze verslaggever haarlem - Een chip kan over ongeveer twee jaar waarschu wen of er in water gevaarlijke legionellabacteriën zitten. Vol gens een zegsman van TNO, dat de chip ontwikkelt met wa terbedrijf Vitens in Apeldoorn en Streeklaboratorium Kenne- merland in Haarlem, gaat het project zeker lukken. Het gaat om een chip ter groot te van hooguit een 2-euromunt, die al na vier uur kan aantonen of er legionella in water zit en of het een gevaarlijke variant van de bacterie is. Om dat te onderzoeken is niet meer dan een half litertje water nodig. Huishoudens kunnen zo zelf het de kwaliteit van het kraan water controleren, maar TNO verwacht dat de waterbedrijven dit gaan doen, omdat de me thode voor gezinnen wat te omslachtig is en de leveranciers de kwaliteit van het water ga randeren. Verder is het apparaat interes sant voor zorg- en horeca-in- stellingen, zeggen de onderzoe kers. TNO denkt dat het ge bruik van de chip uiteindeljk in heel Europa in zwang zal raken. Een gevaarlijke variant van le gionella kostte in 1999 aan 32 bezoekers van de Westfriese Flora in Bovenkarspel het leven. Bestuurslid L. Bildcer van de Stichting Veteranenziekte die na de ramp in Bovenkarspel is opgericht, juicht vrijwel elke uitvinding toe. „Want de legio- nellabacterie eist nog steeds re gelmatig levens. Ondanks de grote ramp op de Westfriese Flora wordt daar nog steeds veel te gemakkelijk mee omge gaan. Er zijn al verschillende monstermethodes ontwikkeld die een besmetting aangeven, maar die zijn niet zo snel als deze." Volgens Bikker is het echter be langrijker een besmetting te voorkomen. „Dat kan door aan passingen van de systemen. Wij pleiten er al jaren voor om on derzoeken en kennis te bunde len in een speciaal centrum le gionella, waar ook de meldin gen moeten binnen komen. Nu is dat veel te versnipperd en kunnen besmettingen ook te gemakkelijk onder de pet wor den gehouden." Een jachthaven in Wijk bij Duurstede beleeft vandaag een primeur in de bestrijding van legionella. Als eerste neemt de haven een vinding in gebruik die de drinkwaterleiding legio- nellavrij houdt. van onze verslaggever den haag - Reizigersvereniging Rover en FNV Bondgenoten heb ben de NS gedreigd met acties op het spoor als het spoorbe drijf niet binnen twee weken af stand neemt van het nieuwe boetebeleid, dat 1 oktober in gaat. De 35 euro boete die zwartrijders vanaf die datum krijgen, is volgens Rover en FNV buiten proporties. De twee organisaties hebben de handen ineen geslagen en be raden zich op publieksvriende lijk acties. Rover-woordvoerder Rikus Spithorst wil niet zeggen wat voor soort acties er gevoerd gaan worden, maar een dag geen kaartjescontrole door con ducteurs hoort volgens de zegs man tot de mogelijkheden. Rover en FNV Bondgenoten staan meestal lijnrecht tegen over elkaar bij acties in het openbaar vervoer. Zo legde een actie van verkeersleiders enkele weken geleden het treinverkeer geheel plat, zeer tot ongenoe gen van Rover. In dit geval heb ben de twee organisaties elkaar snel gevonden. Volgens Rover gooit de NS met het nieuwe boetebeleid goed willende en kwaadwillende rei zigers op een hoop. „Iedereen krijgt een boete als die geen geldig plaatsbewijs heeft, ook iemand die slecht ter been is en voor een kapotte kaartauto- maat op het station stond of door een verlate bus nog net de trein kan halen", zegt woord voerder Spithorst. En dat is voor de reizigersorganisatie niet aanvaardbaar. Op dit moment hebben reizi gers in de trein nog de moge lijkheid een kaartje te kopen bij de conducteur. Vanaf 1 oktober moeten de reizigers zich mel den bij de conducteur, anders krijgen ze een boete van 35 eu ro. FNV Bondgenoten vreest dat conducteurs door het nieuwe beleid met meer agressie te ma ken krijgen. Agressie is nu al een van de grote problemen in het openbaar vervoer. De vak bond wil dat er eerst meer spoorwegpolitie komt, voordat de boetes worden ingevoerd. NS-woordvoerder Michiel Jon ker zegt niets te begrijpen van de commotie bij Rover en FNV. „Zwartrijders zorgen nu al voor de meeste agressie in de trei nen. Rover en FNV noemen het nieuwe boetebeleid belachelijk, maar bij andere vervoersorga nisaties op het spoor, zoals NoordNed en Syntus, en bij de metro hebben ze allang een boete ingevoerd. Wij doen dit onder meer op verzoek van de Tweede Kamer, die zich heeft uitgesproken voor een uniform boetebeleid in het openbaar vervoer in Nederland." Volgens de woordvoerder van NS is het spoorbedrijf al lang aan de eisen van Rover en FNV tegemoet gekomen. Zo blijft de mogelijkheid om een kaartje in de trein te kopen. Het spoorbedrijf belooft verder extra ondersteuning voor con ducteurs door nauwe samen werking met de regiopolitie en de spoorwegpolitie. .Alleen aan het verzoek om ex tra spoorwegpolitie kunnen wij niet voldoen", zegt Jonker. „Want daar gaan wij als bedrijf niet over. Dat is een zaak van het ministerie van binnenland se zaken." den haag - De PvdA-fractie heeft gisteren een plan ge presenteerd om bijna 20.000 banen te scheppen. De PvdA doet dit door dit jaar al een 'werkbonus' in te voeren die kan oplopen tot 500 euro per jaar voor mensen met een modaal inkomen. Daarboven wordt de bonus afgebouwd. Verder willen de sociaal-de mocraten de koppeling tus sen lonen en uitkeringen per 1 juli van dit jaar al her stellen en niet pas volgend jaar, zoals het kabinet voor stelt. Ook moeten meer ou deren de mogelijkheid krij gen om gebruik te maken van een speciale belasting korting. !,nze verslaggever ,ar iol - De luchtvaartbran- Wi ril de geluidshinder eerlij- )da (reiden over de omgeving. W rschillende vliegroutes en edures moeten soepeler en worden gebruikt dan toegestaan. De omgeving straks invloed op 'het ver van de rust', aldus Schip- im aas Cerfontaine en zijn a's Hartman (KLM) en (verkeersleiding), chtvaartbranche wil snel n de starre milieuvoor ten. Uit eigenbelang, volgens Cerfontaine ook opt t de regio er beter van ei- De sector wil met de Tc emeenten afspraken ma- ver het gebruik van banen egroutes. lij kan ook worden ge- 8.c en over hindercompensa- Bl de vorm van isolatie van igen, een verhuisregeling 1 verlaging van cle onroe- zaakbelasüng. 151 formatie aan omwonen- toet voortaan duidelijk en ïleerbaar zijn, zo stelt ntaine. „De samenleving heeft behoefte aan iets eenvou digs." Er komt nog dit jaar een voorspelling van het baange bruik die zes uur vooraf wordt gedaan. Omwonenden kunnen zich dan instellen op wat hen te wachten staat. Schiphol gaat zelf het lawaai meten en de gegevens doorge ven via internet. Wat Cerfontai ne betreft wordt er in de toe komst ook gehandhaafd op de ze metingen aan de kop van de banen. Vliegtuigen die te veel herrie maken, moeten een boe te krijgen die ten goede komt aan de omgeving. Cerfontaine hoopt met de voorstellen het afgebrokkelde draagvlak in de regio voor de groei van Schip hol te versterken. Voorzitter Hans Ouwerkerk van de Commissie Regionaal Over leg Schiphol, waarin overheden en bewoners zijn vertegen woordigd, reageerde gisteren voorzichtig. „Iedereen snakt er naar om eens iets anders te proberen. Maar tegelijkertijd is men bang voor experimenten, want dat kan betekenen dat er iets kan gaan gebeuren in een gebied waar het nu rustig is." noordwolde- Landschapsbeheer Friesland is gisteren begonnen met het op maat inzetten van schaaps kuddes als nieuwe manier van duurzaam natuurbeheer. In dat kader trok schaapsherder Sytse Marinus met zijn 350 schapen door het Friese plaatsje Noord wolde. Het grote voordeel van deze manier van natuur beheer is dat de schapen op flexibele wijze kunnen worden ingezet in diverse soorten terreinen. Daardoor kan beter rekening worden gehouden met de begrazingsdruk van het terrein, het aantal graasdagen, het broedseizoen van vogels en de bloeitijd van bijzondere planten. Foto ANP/Jacob van Essen van onze verslaggever den haag - De oppositie weet niet of nauwelijks een voet tus sen de deur te krijgen in het vo rige week gesloten CAO-ak koord van het kabinet met de coalitiefracties. Zo bleek maan dag in de Tweede Kamer tijdens een debat over een strenger WAO-stelsel onvoldoende steun voor het PvdA-plan om werkne mers die minder dan 35 pro cent arbeidsongeschikt raken, vijf jaar lang ontslagbescher ming te geven. Wie minder dan 35 procent ar beidsongeschikt wordt ver klaard, heeft geen recht op een uitkering volgens de nieuwe WAO en moet aan het werk blij ven. PvdA-Kamerlid Bussema- ker vreest dat het merendeel in de praktijk toch zijn baan kwijt raakt. Deze werknemers drei gen volgens haar tussen wal en schip te vallen. Zij wees erop dat deze groep, in tegenstelling tot mensen die meer zijn afge keurd, geen recht hebben op begeleiding naar ander werk. Het PvdA-voorstel werd alleen gesteund door de oppositie. Volgens minister De Geus van Sociale Zaken is het een mis verstand dat mensen die ar beidsongeschikt raken op ter mijn vaak worden ontslagen. WD-Kamerlid De Vries waar schuwde bovendien dat ont slagbescherming voor deels ar beidsongeschikten het voor werkgevers wel erg onaantrek kelijk maakt om deze mensen aan te nemen. In totaal dienden de drie linkse partijen PvdA, Groenlinks en SP enkele tientallen wijzigings voorstellen in. De nieuwe WAO houdt in dat alleen werknemers die voor minstens 80 procent arbeidson geschikt worden nog een uitke ring krijgen. (ADVERTENTIE) rak idam - De politierechter terdam heeft gisteren op- hoofdzakelijk taakstraf - 21 Jgelegd aan relschoppers n de voetbalklassieker oord-Ajax in april. Bij de egeldheden raakten agen- js met grote groepen M^oord-supporters. Daarbij n 42 politiemensen ge- act chter week ook bij deze tch e groep supporters flink de eisen van het open ministerie (OM), dat cel- n van vier maanden eiste, eerste zitting ging justitie joep tegen de werkstraffen en werden uitgedeeld, ïun aandeel in de rellen n 1 de voetbalsupporters een stadionverbod twee jaar, met een mel- >licht in het eerste jaar. van onze verslaggever Rudi Buis den haag - Staan we straks net als de Belgen in de rij voor liter- zakken water? Nee. Hier kun je nog gewoon de kraan open draaien en het water stroomt. Ook in snikhete, lange zomers. „We moeten waakzaam zijn", zegt Harold van Waveren, pro jectleider bij het kenniscentrum voor waterbeheer Rijkswater- staat-Riza. „Door klimaatveran dering zullen watertekorten va ker voorkomen en ernstiger van aard zijn." Na één hittegolfje en een rede lijk warm weekeinde begint Ne derland de droogte te voelen. Waterschappen in het oosten en zuiden van Nederland over wegen een beregeningsverbod. Netbeheerder Tennet heeft co de oranje afgekondigd omdat het rivierwater te veel opwarmt, waardoor de stroomproductie in gevaar dreigt te komen. Ge sneden koek voor landen als Spanje en Portugal, waar spaar bekkens zijn opgedroogd en bosbranden woeden. Of België, waar de bevolking van de pro vincie Vlaams-Brabant al we ken hoopt op veel regen. Maar ook Nederland dreigt meer en meer te worden ge confronteerd met watertekor ten, blijkt uit de Droogtestudie Nederland, waarvan het onder zoek onlangs is afgerond. Het rapport stemt niet vrolijk. Door klimaatveranderingen zal het aantal momenten én de hoe veelheid watertekort de komen de halve eeuw toenemen. Schattingen over de toename van het watertekort variëren van tien tot meer dan vijftig procent. Er komt heus nog wel water uit de kraan, stelt onderzoeker Van Waveren. Maar op andere ter reinen zoals de landbouw ont staan wel problemen. De scha de in droge jaren kan oplopen tot circa 170 miljoen euro per jaar. Misschien moet de land bouw zich op andere plaatsen vestigen. Niet meer in de lage delen van Nederland, waar het water steeds zilter wordt. De zomer van 2003 kan als een voorproefje worden gezien. Vol gens de droogtestudie komt een dergelijke zomer maar eens in de tien a twintig jaar voor. Dan ontstaan ook problemen voor de scheepvaart. Rivier schepen mogen dan nog maar met een halve vracht door on diepe rivieren varen, wat een schade van bijna 75 miljoen eu ro betekent. In natuurgebieden dreigt de droogte al. De droogte aanpakken is een kwestie van geld. Misschien is het beter om droogteschade te accepteren dan te investeren. Want ondernemers en overheid willen investeringen terugver dienen. Dat lukt niet met één droge zomer in de tien jaar. AUE8Y r»gi*s«ursitoel Mouief beuLen kindera cnvrnrr 'amp (X) (T) og. I zijn er speciale Vl/ voru^ restaurant- ,7w» aanbiedingen Voor alle aanbiedingen geldt alleen geldig op 29 juni '05 or=or mi mtmx. 3 p.p. 0900-235 45 32 (0 10/mm) woonsdag.nl Nederlanders bezorgd over lerarentekort den haag - De overheid moet meer prioriteit geven aan het terugdringen van het lerarente kort. Ook moet ze maatregelen nemen om te voorkomen dat leerlingen voortijdig de school verlaten. Dat blijkt uit een on derzoek dat het kabinet onder de bevolking heeft laten hou den. Ook de naleving van ver keersregels wordt erg belangrijk gevonden. Driekwart van de bevolking vindt overtredingen als bumperkleven en door rood licht fietsen onaanvaardbaar. De regering zou zich meer moeten inspannen om mensen aan de regels te houden. Sms-verkeer KPN gestoord den haag - KPN had gisteren te maken met een grote storing in het sms-verkeer. Daardoor was het voor KPN-abonnees van 11.00 uur tot 15.30 uur niet mo gelijk tekstberichten te verstu ren. Ze konden die wel ontvan gen. Volgens een woordvoerder van KPN ontstond het ongemak door een storing in een trans missiekabel. KPN heeft 6,3 mil joen klanten met een mobiel toestel. Spaans op de basisschool den haag - Scholen in het ba sisonderwijs kunnen Spaans in het lespakket opnemen. Minis ter Van der Hoeven (onderwijs) wil drie jaar kijken of daaraan bij scholen behoefte is. Van der Hoeven heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. ,Als deze proefperiode positief uitpakt, dan kan de mogelijk heid van het aanbieden van de Spaanse taal wettelijk mogelijk gemaakt worden", aldus de mi nister. Basisscholen kunnen al Duits of Frans geven. Kleine auto's steeds veiliger den haag - Kleine auto's zijn steeds veiliger. Dat blijkt uit de vergelijking die de ANWB heeft gemaakt van de botsveiligheid van veertien automodellen on der de 10.000 euro. Uit de resultaten blijkt dat on der meer de Citroën Cl, Hyun dai Getz, Peugeot 107, Toyota Aygo en de Volkswagen Fox vier van de maximaal te verdienen vijf sterren behalen. Andere modellen haalden drie sterren. De ANWB benadrukt dat de ge noemde crashtests eenzijdige ongelukken simuleren en dat een botsing met een ander voertuig ernstiger gevolgen heeft. Cel voor in brand steken vriendin Leeuwarden - Tegen de 17-jari- ge jongen die vorig jaar augus tus zijn 16-jarige vriendin met terpentine in de brand stak, is gisteren voor het gerechtshof in Leeuwarden anderhalf jaar cel plus tbs geëist. De jongen zou het meisje in Leeuwarden uit jaloezie tot tweemaal toe in brand hebben gestoken. De eis is gelijk aan de straf die de rechtbank in Leeuwarden in december 2004 oplegde. Verdonk handelt dossiers sneller af den haag - Minister Verdonk (vreemdelingenzaken en itegra- tie) gaat sneller dan gepland de resterende dossiers afhandelen van de groep van 23.000 asiel zoekers die voor april 2001 in Nederland aankwamen. Ze wil dat alle betrokkenen, in totaal nog 16.700 mensen, binnen een jaar of anderhalf jaar duidelijk heid hebben over hun toe komst. Dat heeft Verdonk giste ren aangekondigd in een brief aan de Tweede Kamer. Ze zegt daarmee tegemoet te komen aan de wens van met name de D66-fractie in de TWeede Ka mer om de zaken versneld af te handelen. Verdonk had altijd gezegd dat de verzoeken deze kabinetsperiode moeten wor den afgerond. VWA vindt te veel visbederf den haag - Visfc visproducten, die aan consumenten worden verkocht, zijn in meer dan een kwart van de gevallen bedorven of hangen daar tegenaan. Dat stelde de Voedsel en Waren Au toriteit (VWA) na onderzoek. Voor het onderzoek heeft de in spectiedienst de hoeveelheid zogenoemde totaal vluchtige stikstofbasen (TVB-N) geme ten. Deze gassen, die voor de bekende vislucht zorgen, zijn een indicator voor visbederf. Vooral voorverpakte vis blijkt vaak niet aan de vastgestelde TVB-N-normen te voldoen. In 46 procent van de onderzochte gevallen werden die normen overschreden. Bij onverpakte, verse vis was dat 17 procent. De vis en visproducten, die diepge vroren werden verkocht, volde den wel aan de wettelijke eisen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3