Voetbal op oude wijze MEDIA nda blijft thuis voor Gordon, Caroline voor Linda Medy blijft overeind in Hilversum Beau van Erven Dorens: 'We gaan niet roddelen' Adverteerder hemel op aarde beloofd De omroep van de toekomst 'Pijnlijk dat juist de NPS uiteen zal vallen' AD Groene Hart wordt naam van fusiekrant Hoorspel van RVU wint medaille in New York dinsdag 28 juni 2005 um/mediaredactie - „Iedereen eel goed beseffen: We hebben 1 kijkers", zo relativeert Beau ren Dorens het sterrencircus pa op de been heeft gebracht, im vind ik het onzin mezelf nu roepen tot een van de belang- jezichten van de zender." m Erven Dorens is niettemin ofdrol weggelegd bij Talpa. Op igen presenteert hij NSE, i, Sport en Entertainment. „Een mma over het nieuws, maar »t zo gortdroog als we dat ken nen. Zoals Philip Freriks elke dag de feiten opdist in het Journaal, vind ik nogal arrogant. Je eist een hoop voor kennis van de kijkers, die vaak hele maal niet begrijpen hoe een politiek akkoord tot stand is gekomen. Ik wil ook pertinent geen weerman die het heeft over een hogedrukgebied in de buurt van Cuba. Nee, ik wil gewoon weten of ik in mijn eigen achtertuin het ligbed kan uitklappen. Wat enter- tainmentnieuws betreft gaan we niet roddelen. Dat win je toch niet van RTL Boulevard." Bij Talpa krijgt Van Erven Dorens de kans meer met zijn journa listieke achtergrond te doen, stelt hij. „Het is mijn droom te laten zien dat ik een kritische journalist ben. Qua ima go heb ik natuurlijk een enorme in haalslag te maken op journalistiek ge bied." Samen met Linda de Mol presenteert Van Erven Dorens binnerdcort Linda Beau op Zondag, een personalityshow over de actualiteit van de voorbije week. „Ik vond Linda altijd echt een diva. Heel grappig dat we dan ineens samengevoegd worden. Omdat ze zo deftig is, kan ik haar ook op een heel 'gemene' manier onderuit halen." Steunpilaar Linda is ook een grote steunpilaar voor Talpa. Naast Miljoenenjacht en Linda Beau op Zondag is ze op de zender van broer John de Mol ook te zien in de serie Gooische Vrouwen, de Neder landse evenknie van Desperate House wives. „Het format is aan mijn brein ontsproten, en met hulp van Heieen van Royen, Daphne Deckers en Saskia van Noort heb ik dat verder uitge werkt. Inmiddels zit er een team pro fessionele schrijvers op die er een aan sprekende serie van maakt." Met Beau heeft ze een hoop gemeen, constateert Linda de Mol. „We hebben allebei jonge kinderen, willen graag met amusement, maar ook informatief bezig zijn, acteren en schrijven co lumns. Als setje moeten we groeien, maar de basis voelt goed. Het idee is dat ons programma de barometer van Nederland wordt. We schuwen ook niet ervaringen uit ons privé-leven te vertellen." e Mol presenteerde gistermiddag zijn veelbesproken televisiezender Talpa. Het belooft wat met veel voetbal, bekende Nederlanders, programmaformules en een lichte nieuwsrubriek. Hoeveel geld de zender hem kost wilde De Mol niet zeggen. Foto: Ton Kastermans HILVERSUM/ME DIA REDACTIE - Niet alleen geld gaf de door doorslag bij de beslissing van de voetbal clubs om de eredivisie aan Talpa toe te wijzen. Ze wilden graag een frisse, vernieuwende tv-aan- pak van de vaderlandse voetbal competitie. Die blijft voorlopig echter uit. Voetbal blijft gewoon voetbal, ook bij Talpa. Eindeloze reclames, een stroom belspelletjes, verslaggeving van uit de kleedkamers en slechts af en toe een flits van de wed strijd. Velen vreesden dat voet bal bij Talpa een gruwel voor de verstokte kijker met het spreek woordelijk bord op schoot zou worden. De nieuwe zender gaat zelfs nogal conservatief van start met het eredivisievoetbal. Het nieuwe Studio Sport heet vanaf 14 augustus 'Eredivisie: de wedstrijden'. Het is elke zon dag te zien tussen 19.00 en 20.30 uur. Presentator Wilfred Genee: „Voetbal blijft 11 tegen 11, daar moet je niet te veel toe ters en bellen aan hangen. De kijker is erg verwend geweest met 50 jaar betaald voetbal bij de NOS. Als we het eerste sei zoen ook maar enigszins in de buurt komen van de NOS, doen we het heel goed." Met voetbal hoopt John de Mol een grote schare kijkers naar zijn zender te lokken. Niet al leen op zondag is er zendtijd uitgetrokken voor de eredivisie. 'Eredivisie: de wedstrijden' is ook op zaterdag. Samen met Jack Spijkerman is Humberto Tan op zondagavond ook te zien in Café de Sport, een praatprogramma met satirische inslag. Talpa zal ook een dagelijks Ere- divisiejoumaal uitzenden. Dat journaal zal worden geïnte greerd in Barend Van Dorp. ther, Thuis, Barend Van Dorp, de Bouw, Expeditie Robinson d ada Samen, de Postcodeloterij Miljoenenjacht, Parels en Zwij- ,1 jast de samenvattingen van de voetbalwedstrijden uit de Ere- enigaat de nieuwe zender van John de Mol van start met beken- ijk inbekende Nederlanstalige programma's, waaronder nieuws- en, comedyseries en drama. Waar blijven de sterren eigenlijk ir thuis? hel ie :oii uil Cl ivka Groenier >ei iPostma M Sci arend: „Het programma mi n en Gerard over de ijkt me heel erg leuk. Ik 0 1 oral erg gesteld op Gor- vind het mooi dat hij er n voor uitkomt dat hij M oopman-tv maakt. Het is gii e die nog zo plat is dat - t kan, heel erg komisch." 11 ran Dorp: „Ik ben heel isti wd naar 'Thuis', van jke i, Winston Gerschtano- ngela Groothuizen en 3gide Both. Volgens mij 1 it familieprogramma. En zij vooral benieuwd naar bijn de comedy 'Samen'. g ijg je dat dagelijks voor Een krachtmeting zoals nog niet eerder gezien 1. Waar ik zeker naar ga de personalityshow Beau op zondag', waarin ze terugkijken op het nieuws van de afgelopen week." Caroline Tensen: „Ik ga abso luut kijken naar 'Gooische vrouwen' van Linda de Mol. Ik denk dat het heel erg grappig wordt. En herkenbaar voor mij natuurlijk, omdat ik al zo lang in het Gooi woon. We zien Lin da shoppen en rondrijden in haar grote auto en natüürlijk heeft ze een labrador. Zelf wil ik om die reden geen labrador, want ik ben echt bang dat ik ooit met de verkeerde thuis- komna een rondje in het park. Verder ga ik kijken naar Thuis en 'Je leven in de steigers' van Bridget Maasland. Zij helpt mensen die er echt wat aan hebben. Mensen van wie hun huis afbrandt en net de ver keerde verzekering hebben af gesloten." Gerard Joling: „'Beau en Linda op zondag', omdat het zulke grote personality's zijn. Ik ben dol op Beau, want hij is snel, adrem en durft. Hij kan balan ceren op het randje en gaat er soms overheen. Bridgets 'Huis in de steigers' kan hele mooie tv opleveren. Ik vind het geweldig dat je met zulke programma's goede dingen kunt doen voor mensen die het verdienen." Wilfred Genee: „De pilot van de nieuwe dramaserie Parels Zwijnen zag er retestrak uit en ik ben erg benieuwd naar Gooi sche Vrouwen. Ik vind Linda de Mol echt een toppertje en dat zeg ik niet omdat we nu colle ga's zijn. Naar de Postcode Lo terij Miljoenenjacht kijk ik puur vakmatig en dan zie ik behalve dat het een leuke show is ook hoe knap ze dat doet en hoe veel ze kan." Linda de Mol: „Yada Yada (co medians geven antwoord op vragen van kijkers, -red) lijkt me erg leuk. Met ontroering kijk ik naar Bridget. Wat ik echt leuk vind is 'Gordon en Gerard over de vloer', trouwens het eerste idee van Talpa's denktank waar mijn man Sander in zit. Ik heb de eerste aflevering gezien waarbij ze logeren op een var kensboerderij en het is te leuk. Haar blik verraadt dat Caroline Tensen niet ontevreden is over haar werkgever. Foto: Ton Kastermans Ik heb gehuild van het lachen bij het zien van Gerard onder een Sesamstraatdekbedje. Het levert echt de leukste taferelen op, je komt niet meer bij." Bridget Maasland: „Ik blijf en Entertainment) op de dagen dat ik het zelf niet presenteer, maar Beau. Het wordt een pro gramma waarin nieuws wordt gebracht dat de kijker echt wat doet. We stellen de vragen die niemand anders stelt en we zijn als presentator. De drama serie Parels Zwijnen vind ik on-Nederlands goed. En Expe ditie Robinson blijf ik een pret tig programma vinden. Dat heeft te maken met de psycho logie elementen, net als in mijn KIJKCIJFERS NOS 2.449 NOS 2.259 TROS 1.494 RTL 4 1.494 NOS 1.445 SBS 6 1.390 TROS 1.236 SBS 6 1.211 NOS 1.151 NOS 1.056 10 meest bekeken programma's WK -20 Nederland-Chili WK -20 Nigeria-Nederland Tweelingtest Goede tijden slechte tijden Journaal (zo, 20u) Hart van Nederland Tv show voor 50 jaar Unicef Shownieuws (zo) Sportjournaal WK -20 Brazilië-Duitsland 10 meest bekeken kinderprogramma's Shinchan Totally spies! Max Winx club Spongebob squarepants Luckyluke Girlstuff boystuff Jetix flits Jeugdjournaal Potatoes and dragons Jetix 165 Jetix 165 Jetix 152 Nickelodeon 141 Nickelodeon 132 Nickelodeon 122 Nickelodeon 120 Jetix 114 NOS 109 Nickelodeon 108 ktaandelen inc dq land 1 rland 2 [enkland 3 sti sti r di ei iica lodeon 11,3 21 5.2 14,2 3,6 6.5 10,7 5.6 5,6 1.3 (11,6) (18,1) (6,3 (15.4) (4.0) (7.0) (11.8) (4,8) (5.1) (1.1) on eekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister- da zoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. r d st met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij- ne an 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt- ke len van vorige week. Bewindsvrouw in debat met vijfhonderd omroepmensen door Dolf Rogmans Hilversum Het duurt bijna een uur, maar dan hebben de om roepmedewerkers de staatsse cretaris zo ver. Ze valt uit haar rol en op een toon waarop ze waarschijnlijk thuis de kinderen vermanend toespreekt, bijt ze een programmamaker toe: „Laat u me even uitpraten!" Kort gejoel, maar ze krijgt haar zin. Van der Laan, staatssecretaris van Media, was gisteren in het hol van de leeuw. Vrijdag maakte het kabinet zijn plan nen bekend om de publieke omroep vanaf 2008 anders te organiseren. Dat heeft ook in grijpende gevolgen voor de naar schatting vierduizend pro grammamakers. Vandaar dat de bewindsvrouw gisterochtend naar Hilversum kwam om het besluit uit te leggen. In het Mu ziekcentrum voor de Omroep zaten zo n vijfhonderd mede werkers klaar om het Van der Laan moeilijk te maken. Dat kwam er niet van. Op wat gejoel en geklap na, bleef ze keurig overeind. Net voor het middaguur ver koos de helft van de zaal de lunch boven de uiüeg en even na twaalven ging de bijeen komst als een nachtkaars uit. Een voorzichtig applaus viel Van der Laan zelfs ten deel, als dank voor de uitleg. Staatssecretaris Medy van der Laan (Media) tracht de kritiek op haar omroepplannen te pareren. Foto: ANP Niet dat het personeel na af loop tevreden was. Op één per soon na. Programmamaker Prem Radhakishun van 'Prem- time' zei: „Het is een mooi plan, chapeau". Wat hem be treft komt er een meer demo cratisch bestel voor terug waar in het voor de medewerkers nooit slechter kan aflopen. „Nu heeft iedereen kortlopende contracten en mogen ze daarna een tijdje de ww in. Ik hoop dat daar iets aan gebeurt." Die ga rantie geeft de staatssecretaris niet. Het personeelsbeleid is een zaak van de omroepen. Omroepmedewerkers vragen of hun eigen programma blijft be staan. Waar zij steevast ant woordt: „Daar ga ik niet over. Ook in het nieuwe bestel beslis sen de raad van bestuur en de omroepen welke programma's worden uitgezonden. Dat doe ik niet. Ik stel even veel geld be schikbaar als nu. Mochten er desondanks programma's ver dwijnen, dan komt dat omdat omroepen verandering willen en niet omdat ik bezuinig. Ik denk dat er zelfs meer geld voor programma's beschikbaar komt, omdat het nieuwe bestel efficiënter wordt. Van der Laan krijgt ruim de tijd van de omroepmedewerkers de kabinetsplannen uit de doeken te doen. Wat haar betreft, ko men de kijker en de program ma's centraal te staan en niet langer de omroepen. Daarom wordt één organisatie, de raad van bestuur van de Publieke Omroep, verantwoordelijk voor de drie televisiezenders, de vijf radiozenders en de internetsi tes. Alleen voor pretentieloos amusement is straks geen plaats meer. Jan van Loenen, verslaggever bij Nova: „Moet daarvoor alles op de schop? Om de kijker cen traal te stellen? Dat is toch wel eenvoudiger te bereiken". Van der Laan: „Ik hoor de afgelopen twee jaar van heel veel pro grammamakers dat ze hun ideeën niet kwijt kunnen, om dat de bestuurders er tussen zitten. Bestuurders die aan hun eigen voortbestaan denken en niet aan de kijker. Nu los ik dat op en is er kritiek. Ik begrijp dat er veel gaat veranderen, maar ik probeer wel iets op te lossen". Van der Laan geeft toe dat de NPS door de nieuwe aanpak tussen wal en schip is geraakt en daarom wordt opgeheven. „De NPS is een omroep zonder leden en maakt programma's die straks of alleen door de NOS gemaakt mogen worden of al leen door omroepen met leden. Overigens wil dat niet zeggen dat de programma's verdwij nen. Andere omroepen kunnen die overnemen." Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vraag stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlanders, die allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: Moni que Mourits, programmaleider televisie bij de RVU, de omroep die programma's uitzendt als Stof, Werken aan zee, de Club van 100 en de Keuringsdienst van Waarde. „Het is bijna bizar om nu over de omroep van de toekomst te praten, na een week waarin zoveel op z'n kop is gezet in onze sector en voor veel men sen en programma's de toe komst onzekerder is dan ooit. Het is pijnlijk om te zien dat uitgerekend de NPS, een pu blieke omroep bij uitstek, na 2008 uiteen zal vallen. Natuurlijk is het voor de RVU verheugend dat de educatieve omroep (Educom, waarin RVU en Teleac/NOT samen werken) wel als werkmaat schappij actief zal blijven. Mijn eigen ideaalbeeld is een publieke omroep die gesteund en gedragen wordt door de overheid. Als publieke omroep moeten we grenzen blijven verleggen en risico's blijven nemen. Met nieuwe experi mentele programma's speel je niet altijd opsafe. Wanneer we echt nieuwe dingen uitprobe ren, zoals Clubvan 100, zijn we niet meteen klaar. We moe ten de ruimte krijgen om der gelijke experi mentele en crossmediale projecten te ontwikkelen. Zo niet, dan leidt dat tot gelijkvormigheid en dat zou ik een verlies vinden. Verder droom ik van een pu blieke omroep waarin de edu catieve taak sterk verankerd is. Het is te hopen dat de plan nen van het kabinet wat dat betreft goed zullen uitpakken. Als educatieve omroep willen we, samen met Teleac/NOT, het Educatief Centrum van de publieke omroep worden, niet als een geïsoleerd onderdeel, maar juist door intensief sa men te werken met andere omroepen. Ik heb het bij educatie over vorming en het activeren van mensen, wat we bijvoorbeeld Monique Mourits. Foto: RVU doen in het programma Wer ken aan Zee. Als omroep pro beren we mensen aan te spo ren om een bijdrage te leveren aan de maatschappij, zodat ze zelf oplossingen gaan zoeken en zich betrokken voelen.Het instandhouden van de om roep op zich is geen doel op zich en het medium televisie al helemaal niet, daarvoor gaat er te veel veranderen. Het gaat in de toekomst om het waarbor gen van de inhoud, onze idea len die we willen uit dragen. Daarvoor zetten we nu al verschillende media in als internet, radio en televisie. Mensen kunnen bin nen 24 uur het programma nogmaals bekijken of beluiste ren via de website. Ze kunnen chatten met de makers, dis cussiëren op het forum of doorlinken naar andere rele vante websites. Ik merk dat ons publiek steeds beter de weg weet te vinden naar inter net. Ik geloof dat de publieke om roep broodnodig zal zijn in de toekomst en dat komt doordat we onafhankelijk zijn, een kri tische blik hebben, vernieu wend bezig zijn en vragen blij ven stellen." thuis voor N.S.E. (Nieuws Sport mogen oprecht verontwaardigd eigen programma Big Brother." hilversum/gpd - Talpa, de nieuwe zender van John de Mol, trekt adverteerders over de streep met het principe van 'no cure, no pay'. Werkt een cam pagne via de televisiezender niet, dan krijgt de adverteerder een deel van zijn geld terug. Ook wil de zender samen met de adverteerder risico lopen. Gaat het slecht, verliezen beide geld; gaat het beter dan ver wacht, dan verdient ook De Mol extra. De televisiezender is van plan korte reclameblokken uit te gaan zenden. .Adverteren op televisie in nu te goedkoop. Zenders geven hoge kortingen, waardoor de blokken propvol zitten. Wij doen dat niet, maar kiezen voor kwalitatief goede reclames in korte blokken", al dus commercieel directeur Ton Rozestraten. De nieuwe tv-zender begint vrijdag 12 augustus en wil bin nen een jaar een marktaandeel halen van tien procent in de voor adverteerders belangrijke leeftijdsgroep 20 tot 49 jaar. Ro zestraten ging zelfs verden „Wij garanderen de adverteerders tien procent voor het einde van het jaar." Dat is voor een nieu we zender heel veel. alphen aan den rijn - De Goudsche Courant, Rijn en Gouwe en het Utrechts Nieuwsblad (editie Woerden) gaan AD Groene Hart heten. Dat gebeurt eind augustus na de fusie met het Algemeen Dag blad. Dat heeft de Goudsche Courant gisteren bekendge maakt. De naam is naar voren geko men na een onderzoek onder de abonnees van de drie kran ten. De fusiekrant krijgt drie regio nale edities: Gouda, Woerden en Alphen aan den Rijn en heeft een gezamenlijke oplage van 50.000 exemplaren. Het hoofdkantoor komt in Alphen. De andere vier regionale kran ten die samen gaan met het Al gemeen Dagblad, behouden hun eigen naam en krijgen de toevoeging AD. De krant krijgt een tabloidformaat en ver schijnt in de ochtend, alleen Den Haag en Rotterdam hou den voorlopig nog een middag editie. De fusiekrant van uitgevers We gener en PCM moet met een oplage van ruim 600.000 de tweede krant van Nederland worden, na dagblad De Tele graaf. Hilversum - Het hoorspel Kant B van Bert Kommerij van de RVU heeft de bronzen medaille gewonnen tijdens de prestigi euze 'New York Radio Festi vals'. Uit meer dan twaalfhonderd in zendingen uit de gehele wereld werd Kant B gekozen als op twee na beste radiodrama van het afgelopen jaar. Het is de tweede keer dat een hoorspel van de RVU een internationale prijs in de wacht sleept. In 2003 won Familie Holland van Kommerij de Prix Europa. De hoorspelen zijn te beluiste ren op http://rvu.nl/radiodra- ma/. In Kant B zit een vrouw alleen thuis, terwijl zich buiten, voor de zoveelste keer, een wereld wijde ramp voltrekt. De vrouw wordt gebeld door zes verschillende figurenzoals haar vriend, een collega, een te lefonisch enqueteur, haar moe der, een vriendin en een onbe kend meisje dat alleen thuis zit. In vijftien scenes schets kant B een schokkend voorstelbare vi sie op de toekomst.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19