KUNST CULTUUR Toneelprij De Moor en Rietmai Binnenwereld van Gérard Di-Maccio Zoop-rangers stunten in Zuid-Afrika De Olifatters ruimen alles op Live 8:150 artiesten op vier continenten Theo d'Or en Louis d'Or dinsdag 28 juni 2005 Rembrandt: drie tentoonstellin gen. Archieffoto De Lakenhal tijdelijk dicht leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal bereidt zich voor op drie grote Rembrandttentoon- stèllingen in 2006. Mede hier om wordt een deel van het mu séumgebouw op dit moment gerenoveerd. Vanaf vandaag is het museum daarom een paar weken gesloten voor het pu bliek. Op zaterdag 16 juli gaan de deuren van De Lakenhal weer open voor het publiek. Ali B en Di-rect naar Artquake hoofddorp - Ali B, Di-rect, The Sheer en de Jeugd van Tegen woordig zijn de grote publieks trekkers van Artquake Open Air, op zondag 28 augustus in het Haarlemmermeerse bos (voor malig Floriade park) in Hoofd dorp. Behalve genoemde topacts staat een mix van alter natieve muziek, pop, dance, hiphop op het programma. Verder is er straattheater, streetdance, breakdance en film. Kaarten zijn te koop voor 10 euro. Holland Festival trekt veel publiek Amsterdam - Het eerste Hol land Festival (HF) van artistiek directeur Pierre Audi heeft 50.112 bezoekers getrokken. In deze telling is 'L'amour des trois oranges' van De Neder landse Opera, dat in het kader |van het Holland Festival werd uitgevoerd, buiten beschou wing gelaten. Na de laatste voorstelling van deze opera van Prokovjev, op 29 juni, zal het totale bezoekersaantal naar ver wachting uitkomen op 65.765 bezoekers. Het festival van vol gend jaar duurt van 2 tot en met 25 juni. De officiële ope ning is op 2 juni met de instal latie van 'Nightwatching' van Peter Greenaway in het Rijks museum. Daarna volgt de we reldpremière van de opera 'Af terlife' van componist Michel van der Aa in het Muziekge- bouw aan 't IJ, met De Neder landse Opera en het Asko en Schönberg Ensemble. CineBrasil 2005 in Amsterdam Amsterdam - Amsterdam krijgt van 20 tot en met 25 september voor het eerst een Braziliaans filmfestival. CineBrasil 2005 wordt georganiseerd door de Brasil Art Factory Foundation en speelt zich af in het KIT Tro pentheater. Er zijn die dagen zeven actuele Braziliaanse speelfilms en zes korte films te zien die in het Engels worden ondertiteld. Alle vertoonde films zijn met en door Brazilia nen gemaakt tussen 2003 en 2005. Xander maand uitgeschakeld den haag - Zanger Xander de Buisonjé is voor langere tijd uit geschakeld. Hij blijkt veel hin der te ondervinden van een en kele weken terug geconstateer de bacterie in zijn darmen. Af gelopen weekeinde heeft de ar tiest zelfs optredens moeten annuleren omdat zingen door buikpijn en hoge koorts niet mogelijk was. In overleg met zijn behandelend arts heeft de zanger besloten eerst goed uit te zieken en langere tijd rust te nemen. Tot eind juli treedt hij niet meer op. „Met deze behan deling en rust moeten de klach ten dan over zijn en komen de vanaf 1 augustus geplande shows niet in gevaar aldus het management van de zanger. Leven Mata Hari door kijkdoos Leeuwarden - Het leven van de vermeende dubbelspionne en danseres Mata Hari is vanaf za terdag in negen kijkdozen in het Fries Museum in Leeuwar den te zien. Amateur-kunstena res Conny van den Dungen heeft vijf jaar gewerkt aan de gebouwen, poppen en attribu ten die op een schaal van één op twaalf in de houten dozen zijn te bekijken. Van den Dun gen noemt haar kijkdozen een driedimensionale biografie. Happy hooker Xaviera Hollan der opent de tentoonstelling 'De wereld van Mata Hari Schaal 1:12' zaterdag. De kijk dozen zijn tot en met zondag 30 oktober te zien. den haag/gpd - Enkele dagen voor het bij voorbaat al legen darische Live 8-evenement op zaterdag 2 juli wordt steeds meer duidelijk welke artiesten waar gaan optreden voor het goede doel Make Poverty Histo ry: de acht rijkste industrielan den duidelijk maken dat ze een eind moeten en kunnen maken aan de armoede in Afrika. In totaal geven ongeveer hon- derdvijfdg artiesten en pop bands acte de presence op ne gen plaatsen op vier continen ten. Op twee plekken in Enge land worden concerten gege ven: het Hyde Park in Londen en bij het Eden Project, een reusachtig kassencomplex in Cornwall. Verder zijn er concer ten in Philadelphia (bij het Mu seum of Art), bij Parijs (rond het Paleis van Versailles), in het Circus Maximus in Rome, in Berlijn (aan de voet van de Brandenburger Tor), in het Ca nadese Barrie, in Tokio en op het Mary Fitzgerald Square in Johannesburg. Aanvankelijk was er kritiek op organisator Bob Geldof omdat er nauwelijks Afrikaanse arties ten waren vastgelegd voor de Live 8-concerten. Geldof is de critici tegemoet gekomen door zangers en bands uit de Derde Wereld een podium te geven in Johannesburg en Cornwall. In Tokio wordt de aftrap gegeven voor de concerten. Om twee uur 's middags plaatselijke tijd (7 uur 's ochtends in Neder land) treedt de IJslandse zange res Björk aan in de Makuhari Messe dat plaats biedt aan 20.000 mensen. Volgens de Live 8-organisatie wordt de tv-registratie van het evenement de grootste ter we reld. Naar schatting 85 procent van de wereldbevolking zal za terdag in staat zijn om de con certen via tv, radio, internet of mobiele telefoons te volgen. In Hyde Park (Londen) treden - onder voorbehoud - de volgen de artiesten op: Annie Lennox, Bob Geldof, Coldplay, Cure, Di do, Elton John, Joss Stone, Kea- ne, The Killers, Madonna, Mari- ah Carey, Ms. Dynamite, Muse, Paul McCartney, Pink Floyd, Queen, Razorlight, R.E.M., Rob bie Williams, Scissor Sisters, Snoop Dogg, Snow Patrol, Ste reophonies, Sting, U2, Velvet Revolver, The Who. In Philadelphia spelen: Bon Jo- vi, Dave Matthews Band, Desti ny's Child, Jay-Z, Kaiser Chiefs, Keith Urban, Linkin Park, Ma roon 5, P. Diddy, Rob Thomas, Sarah McLachlan, Stevie Won der, Will Smith. Parijs biedt ruimte aan: Andrea Bocelli, Axelle Red, Calogero, Craig David, Johnny Hallyday, K yo, Manu Chao, Placebo, Renaud, Yannick Noah, Yous- sou N'Dour, The Cure, David Hallyday, Diam's, Dido, Disiz La Peste, Faudel, Florent Pagny, Kool Shen, Louis Bertignac, Muse, Shakira, Sheryl Crow, Ti- na Arena. Artiesten in Rome: Duran Du- ran, Faith Hill, Irene Grandi, Jo- vanotti, Laura Pausini, Nek, Tim McGraw, Zucchero, Anto- nello Venditi, Articolo 31, Bia- gio Antonacci, Francesco De Gregori, Franceso Renga, Ge- melfi Diversi, Le Vibrazioni, Max Pezzali, Negramaro, Noa, Tiromancino, Vasco Rossi. Artiesten in Berlijn: A-ha, Bap, Brian Wilson, Wir Sind Helden, Die Toten Hosen, Green Day, Lauryn Hill, Soehne Mann- heims, Roxy Music, Audioslave, Chris de Burgh, Herbert Groe- nemeyer, Joana Zimmer, Juan Diego Florez, Juli, Katherine Jenkins, Reamonn, Renee Ols- tead, Sasha. Artiesten bij het Eden Project: Akim El Sikameya, Angelique Kidjo, Ayub Ogada, Daara J, Maryam Mursal, Salif Keita, Shikisha, Tinariwen, Thomas Mapfumo The Blacks Unlimi ted, Youssou N'Dour. Artiesten in Barrie: African Guitar Summit, The Bachman Cummings Band, Barenaked Visionair realist in Westfries Museum door Rob Bouber hoorn - In de reeks realisten die in het Westfries Museum in Hoorn hebben gehangen, past Gérard Di-Maccio wonderwel. Na de hyperrealisten en surrea listen Henk Helmantel, Ans Markus, Jean Thomassen, Joh- fra en Evert Thielen slaat deze vertegenwoordiger van het vi sionair realisme een goed fi guur. Hij staat internationaal in aanzien: in de VS is zijn werk populair en in het Japanse Osa ka is zelfs een heel museum aan hem gewijd. In 1997 vestigde Di-Maccio de aandacht op zich door te wer ken aan wat toen heette 'Het grootste schilderij ter wereld', een tientallen meters groot doek dat aan het oude Carthago is gewijd. Na de presentatie vond het schilderij een plaats nabij het niet meer bestaande Carthago, waarvan redenaar Cato de Oude bij elke spreekge- legenheid zei dat het verwoest diende te worden. Cato heeft zijn zin gekregen want van deze ooit machtige havenplaats in de buurt van Tunis, waar Hasdru- bal en zijn zoon Hannibal met elkaar de eerste 'guerrillatactie ken' doornamen, is geen steen op de andere blijven staan. Er zijn later nog wat onbestemde zuilen en muurtjes opgemet seld, zodat het nog wat lijkt. Waarom al die klassieke verwij zingen? Simpel, de werken van Di-Maccio ademen een klassie ke geest. Als basis sowieso en Di-Maccio gooit er nog eens een schepje bovenop. Hij sleept de klassieke binnenwereld in het kader van de klassieke bui tenkant. Naast zijn schilderin gen van gebouwen, die aan de werken van Canaletto doen denken, en vrouwen die vaak aan een klassiek schoonheids ideaal beantwoorden, haalt hij de binnenwereld van de mens erbij: diens groei, ontwikkeling, genoegens, angsten en pijnen. Het is alsof Di-Maccio de wor dingsgeschiedenis en de arche typische drijfveren van de mens in schilderijen wil vervatten. Op zijn veelal monochrome schil derijen - hij zet een heel scala aan okers op of onderneemt in klassiek krijtrood - vind je men sen getooid met organen, uit- stulpsels, tentakeltjes, slakken huizen. De kijker, die wordt op gezogen in het labyrint dat zich uitstrekt tussen geboorte en dood, waant zich als een Jonas in het binnenste van een vlese lijke wereld. Een hermetisch ge sloten wereld. In plaats van een extraatje in de vorm van zon licht vergast Di-Maccio ons in zijn schilderijen telkens op langsvliedende flinters, scherf jes, fragmenten van een afge brokkelde cultuur. Di-Maccio is de auteur van een monologue intérieur waarin de geborgen heid maar ook de doodsangst van de mens gestalte krijgt. Gérard Di-Maccio: ma. t/m vr. 11.00-17.00 uur, za. en zo. 14.00-17.00 uur, t/m 31 juli, Westfries Museum, Rode Steen 1, Hoorn. Een schilderij van Gérard Di- Maccio: de kijker wordt op gezogen in het labyrint dat zich uitstrekt tussen geboor te en dood. Foto: GPD Ladies, Blue Rodeo, Bruce Cockburn, Bryan Adams, Deep Purple, DobaCaracol and Kn- a'an, Gordon Lightfoot, Great Big Sea, Jann Arden, Les Trois Accords, Motley Crue, Our Lady amsterdam/gpd - Voor zijn rol van Justus in 'Raak me aan' heeft Mark Rietman gisteravond in de Amsterdamse Stads schouwburg de grootste Neder landse toneelonderscheiding ge kregen, de Louis d'Or. De prijs voor de meest indrukwekkende vrouwelijke dragende rol, de Theo d'Or, ging naar Bien de Moor voor haar rol van Solange in 'De Meiden'. De jury noemde het 'wonderlij ke en wonderschone' van Riet mans spel 'dat hij dat in li chaamstaal en mimiek heel klein weet te houden; alsof hij in de kleine in plaats van de grote zaal staat. „Zo, met vol maakte vakbeheersing, laat hij het publiek Justus, tegen diens wil, in de hulpeloze ziel kijken", aldus de jury verder. „Zonder een spoor van sentiment. En daarom hartverscheurend." 'Raak me aan' is een productie van Het Toneel Speelt en is ge schreven en geregisseerd door Ger Thijs. Ook Bien de Moor kreeg alle lof toegezwaaid. ,Als blikken kon den doden dan zou Bien de Moor als Solange in 'De Mei den' moeiteloos de perfecte moord op hun Madame heb ben kunnen plegen", aldus de jury. „Dat zij de macht van haar mevrouw onderkent en zelfs vreest, blijkt uit haar gedrag, maar in haar ogen en i nen houding gloeit eeri vuur." 'De Meiden' va Genet is een productie f Nationale Toneel in d van Franz Marijnen. th De Arlecchino voor d<acj mannelijke bijrol ging n: Schwarze voor zijn rol 113 chel Djerzinski in 'Elemga Deeltjes' naar het gelijk inl boek van Michel Hou< er in een productie van hel nale Toneel in de regie han Doesberg. De Col voor de beste vrouwelijk werd toegekend aan Ce yt faar voor haai 'adembei jp pure' dubbelrol van M Jacobi en Moeder in 'Sci ai een huwelijk' van Ingm; n man door Toneelgroep ijl dam in de regie van Ivo 1 or ve. v De Mimeprijs van de n ging van Schouwburg- 01 certgebouwdirecties gii e Jetse Batelaan voor de [tl tie 'Toe vader, drink'. H Wit kreeg de Proscenii ra voor een persoon, instiw groep die een wezenlijke i, ge heeft geleverd aan n$ neelklimaat door progi»< ring of productie van <it pecten daarvan, voor zijvc ke muzikale theaterbij n De VSCD-Oeuvreprijs g ijj als in december al bekeij E gemaakt, naar Hans Cro ni amsteroam/anp- Een rugbles- sure, dat hield actrice Monique van der Werff over aan de op names van de film 'Zoop in Afrika'. „Niet tijdens een spec taculaire stunt hoor. Ik ben heel stom uitgegleden op de badka- mervloer." Haar 'slippertje' had verder geen gevolgen voor de opnames in Zuid-Afrika. De be levenissen van haar personage Taffie en de andere rangers zijn vanaf half juli te zien in de bio scoop. De film is gebaseerd op de po pulaire televisieserie 'Zoop', waarin het draait om acht jon geren die een opleiding tot die renverzorger volgen. 'Zoop in Afrika' begint waar de serie voor de zomer eindigt. Na de zomerstop gaat de serie weer verder waar de film is gestopt. In 'Zoop in Afrika' vertrekken de rangers naar een wildpark in Afrika om bedreigde diersoor ten te verzorgen, maar nog voordat ze in het park aanko men, gebeuren er vreemde din gen. In de film zit volgens Mo nique van der Werff meer actie en spanning dan in de serie en ze heeft dan ook „best wel wat heftige dingen" meegemaakt. „We hebben aan een klif ge hangen boven een ravijn van honderden meters diep en een duikvlucht gemaakt met een vliegtuigje." Hoewel ze het stoere punkertje Taffie speelt die alles durft, is Van der Werff zelf altijd bang zich pijn te doen. Dus liet ze het springen van een waterval vanaf 15 meter hoogte over aan een stuntvrouw. „Maar ik ben wel van die van 6 meter hoog afgedoken." Monique van der Werff: „Best wel wat heftige dingen meegemaakt." Foto: ANP/Marcel Hemelrijk Het werken met wilde dieren zoals leeuwen, panters en oli fanten was ook niet altijd onge vaarlijk. „Een verzorger werd door een babygiraffe tegen zijn hoofd getrapt, dat was wel even schrikken." 'Zoop', naar een idee van regis seur Johan Nijenhuis (Costa!, Volle Maan), is een succesfor mule. De serie begon in 2004 en won in datzelfde jaar drie prij zen: de Gouden Stuiver voor het beste jeugdprogramma, de Cinekid Kinderkast-televisie prijs en de Kids Choice Award. Met dagelijks tussen de 300.000 en 400.000 kijkers is het het best bekeken programma van kinderzender Nickelodeon. Het succes van 'Zoop' schrijft Monique van der Werff, die vanaf het begin in de serie speelt, toe aan een combinatie van factoren. „De dieren, het werken als dierenverzorger, de uiteenlopende karakters, de spannende situaties; het zijn al lemaal dingen die ervoor zor gen dat kinderen het leuk vin den om naar 'Zoop' te kijken. Ieder kind kan zich wel in een persoon of een situatie herken nen." Haar Taffie is één van de popu lairste personages. Eind maart bepaalden de ldjkers van 'Zoop' dat Taffie, samen met ranger Mike, een wassenbeeld in Ma dame Tussauds in Amsterdam moest krijgen. De beelden wor den 25 juni onthuld. Ook op straat krijgt de actrice veel reacties, hoewel ze soms van 'echte punkers' hoort dat zij een neppunker is. De kracht van haar televisiekarakter is vol gens de actrice niet zozeer de herkenbaarheid, maar de wens van de jonge kijkers om net als Taffie te zijn. „Ze is stoer en op recht, maar ook heel gevoelig en lief." 'Zoop in Afrika' draait vanaf 14 juli in de bioscoop. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: Tussen zon en maan', leerlingenuitvoering Noordwijkse Balletschool. Gezien: 25/9. Theater De Muze, Noordwijk. „Elfjes bestaan toch alleen in sprookjes, maar niet echt!" roept een van de meisjes die tussen zonsondergang en maanopgang in het bos verzeild raken. In de musical 'Tussen zon en maan' blijken ze toch echt te bestaan. En niet alleen elfjes, maar ook wezentjes waar nog nooit iemand van heeft ge hoord: de olifatters. Ze zijn on misbaar, want terwijl de men sen er in de stad een troep van maken, komen de olifatters om alles weer op te ruimen en schoon te maken. 'Tussen zon en maan' is de lief lijkste maatschappijkritische voorstelling die ooit in een the ater te zien is geweest. Een groep vriendinnen ontvlucht de stad. Na een dans en een lied, waarin ze het vlakke asfalt en de tirannie van het autoverkeer mooi vlot vertolken, vertrekken ze naar het bos. Tot hun schrik komen ze daar niet alleen elfjes tegen, maar ook vreemd uitge doste wezens, die met een leu ke woordspeling 'olifatters' worden genoemd. Ze dragen stofzuigslangen als een soort slurf bij zich, waarmee ze vuil in een op de heup gedragen vat verzamelen. Ze hebben op hun gezicht, dragen achtige kleren en roepen ah'. Tegenover de ranke en v met de armen wapperen jes zien ze er ruw en afs( wekkend uit, maar ze zij heel goed. De elfjes, die spronkelijk de stad scho den, hebben de olifatten maakt om deze taak ove men. De elfjes kwamen schaduw tegen om het v te kunnen houden. De kracht van deze musi de lieflijke en goedhartig die alle deelneemsters m overtuiging uitstralen. O prachtige decor maakt d helemaal in een wereld vere goedheid waant. De mensenwereld, waar je j sen de massa zo alleen k voelen, wordt in de liedj geklaagd. De geheimen elfjes en de olifatters mo onder geen beding in de J bekend worden. De vriei tjes gaan mee uit vliegen t de olifatters als die de sti schoonmaakbeurt gever uit de lucht zien ze hoe chelijk het leven in de sti Erg moralistisch, maar d hoort bij een sprookje ei zij de aanstekelijke mani |t waarop in 'Tussen zon e maan' gedanst en gezon wordt, zou je wensen da echt kon: vliegen door d >t en ontdekken dat de me 'a zonder dat ze het merke goed geholpen worden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18