Verstandige ouders lachen om tentjestest REGIO it is ontspannend om laatste tijd wor- 'je keurslijf te breken steeds PoPuiair- 1 MÊ irt HA **4 'Die dingen zijn voor alles handig, behalve voor bescherming tegen de zon' Feest VRAAG [races bestaan al een tijdje. De deelnemers rennen door wei en sloten over een parcours, maar eigenlijk gaat het om het vies worden. De 7 7 r 7 7 den deze races der. Vanwaar deze jfde naar bagger? Navraag bij EVELINE MARIS, promovendus bij tiding psychologie van de Universiteit Leiden. Zij onderzoekt jand tussen omgeving en menselijk gedrag. tn gaan mensen vrijwillig door de modder heen rennen? hien willen mensen terug naar de natuur. Er zijn theorieën invloed van de fysieke omgeving op ons gedrag die ervan i dat we dat willen. Juist omdat ons lichaam daarvoor is ge en niet voor de dingen die we ereld van van- jen. Onze ogen beeld, zijn ge- r om in de na jagen, dan om nelweg te rijden, it te snel." willen terug r natuur. Waar- oelen we ons theorie ten- Je kan het ook erklaren. We is hele leven jciale normen roorschrijven dat we netjes en schoon moeten zijn en lek ten ruiken. Dit is een manier om je daaraan te onttrekken, het als een vorm van ontspanning kunnen zien, alleen al [je uit het keurslijf breekt." tg even bij de modder te blijven, er zijn tegenwoordig spuit- I met modder te koop die vooral onder eigenaren van semi- iwagens populair zijn. Waarom gaan die mensen niet de rin met hun auto? Of is dat niet hetzelfde? Pet een beetje op 'baggy* jeans. Mensen kopen daarmee niet een broek, maar ook een imago. Datzelfde geldt natuurlijk al at soort auto's. Die koop je alleen maar als statussymbool, r modder opspuit, doe je net of je niet zoveel om status en eeft, maar eigenlijk probeer je toch weer een imago te kopen je status te verhogen. Het is een beetje zielig." Marnix Heijboer foto: ANP/Koen van Weel UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Leidsch Dagblad 1955, Dinsdag 28 Juni Vergde de bouw van een winkelcentrum in Leiden Zuid- stermiddag in de Leidse Raad een bespreking van circa een el wat vlugger ging het met de beschikbaarstelling van een cre- f. 3.616.000,- voor de bouw van 253 woningwetwoningen en pges. Een plan, dat de bouw omvat van 25 woningen, geschikt iee personen, 38 eengezinswoningen voor negen personen en lagewoningen voor resp. twee tot zes personen. Al deze wonin- rmen de eerste fase van het plan Zuid-West, waartoe gisteren in pewerd besloten. Wethouder Jongeleen bracht de Raad onder ig,dat B. en W. juist in verband met de aandrang, welke van de lande Raad was uitgeoefend ten aanzien van het spoedig ontrui- iande onbewoonbaar verklaarde woningen, vasthouden aan ei- iloitatie, in plaats van de exploitatie van dit plan in handen van igbouwvereniging te geven. 1980, zaterdag 28 juni - De huren van woningen in Leidse hofjes rijzen de pan uit. Ijzen van vierhonderd gulden per maand zijn inmiddels de ilste zaak van de wereld. De kale huurprijzen van het prachtig lureerde Tevelingshof aan de Vierde Binnenvestgracht komen lig uit op 405 gulden. Foto: archief Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ig 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan le van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze reéhten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. ifdredactie: Jan Geert Majoor, Hugo Schneider E-mail: redactie ld@hdcnl KTOOR traat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden ptijden van de receptie zijn-, tot en met donderdag -1630 uur 108 30 -12.30 uur x 071-5 356415 f fax 071-5 356 325 khten. overlijden, geboorte, jubilea familieberichten, desgewenst met afbeelding, via www.hdcmedia.nl of familieberichten@hdc.nl. Indien il: tel. 072-5196699. ITI EVERKOOP es m b.t.: 1-6813661 I goed: 023-5 ISO 543 075-681 3677 itailhandel: 071-5 356 300 urtaus kunnen contact opnemen 813636 VICE '(gratis) t-5196800 ENTEN betal ng (acceptgiro) 9(alleen aut ine) )o p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken lomatisch afschrijven van het mtsgeld ontvangen €0,50 korting DINSDAG 28 juni 2005 Het half open koepeltentje rukt op op de Nederlandse stranden. Brits onderzoek heeft uitgewezen dat de tentjes niet of nauwelijks beschermen tegen de schadelijke uv-straling van zonlicht. Archieffoto: United Photos De Boer/Marco de Swart Onderzoek: Strandtentjes zijn vrijwel nutteloos tegen de zon Strandtentjes die kinderen zouden moeten bescher men tegen fel zonlicht, zijn over het algemeen vol slagen nutteloos. Dat blijkt uit Brits wetenschappelijk onderzoek, waar over dagblad The Times onlangs be richtte. De populaire tentjes moeten evenveel schade lijke uv-straling tegenhouden als zonnebrandcrè me met een be schermingsfactor 40. Van de elf ge teste tentjes op de Britse markt vol deed er uiteinde lijk slechts één aan deze Europe se norm. Ook kinderkle ding blijkt lang niet de bescher ming te geven te gen de zon die fa brikanten belo ven. De aanbevo len bescher mingsfactor is ook hier 40, hoe wel dat geen wet telijke norm is. Veel T-shirts ko men niet verder dan factor 7. Als ze nat worden of versleten zijn, daalt dat zelfs tot 4. Blootstelling aan te veel uv-straling kan huidkanker veroorzaken. On derzoek heeft uit gewezen dat kin deren die ver branden door de zon, de helft meer risico lopen later in hun leven deze ziekte te ontwik kelen. Louise Beid, Leny Entius en Angelique Beid uit Heerhugowaard op het strand van Hargen aan Zee. Over het zogenaamd riskante tentje: „We zitten juist op het strand om een beetje zon te pakken. Dan ga je toch niet achter dat doek zitten?" Foto: Joop Boek Nee, natuurlijk rekenen de ou ders op het Noordwijkse strand niet op het strandtentje als het gaat om de bescherming tegen de zon. Het Engelse onderzoek had wat hun betreft dan ook achterwege kunnen blijven. „Kijk maar wat ik bij me heb", zegt Angelique, moeder van de 2-jarige Roel, „Een hoedje, een shirtje met lange mouwen en hopla: factor veertig." Ze houdt een flesje baby-zonnebrand omhoog als ware het een tro fee van een voetbaltoernooi. En het tentje? „Handig om je spullen in te leggen en ik leg Roel daar neer als hij wil sla pen." En ja, dan dekt ze hem helemaal toe. Ze wist niet dat het voor 7 eu ro bij de Praxis gekochte standtentje nauwelijks tegen de zon zou beschermen, maar daar heeft ze ook nooit bij stilgestaan. „Het leek me ge woon een handig ding en makkelijk mee te nemen op de fiets. Ouders die denken dat ze daarmee de zon tegen houden, zijn niet echt slim." En wat is het nut voor kinde ren, die op het strand alleen stil zitten als ze liggen te sla pen. „Dan leg je toch een la kentje over ze heen en dus zijn ze helemaal uit de zon", zegt haar overbuurvrouw An ke, die haar 3-jarige zoon Ma- rijn bij zich heeft. „Tenmin ste, dat doe ik. Maar ik ga ook niet naar het strand als het dertig graden is. Ik ben dan meestal voor enen weg of ik kom pas na een uur of drie. Vandaag is het lekker, niet te warm. Maar ik vind het wel een beetje koel in de scha duw." Ook elders aan de Noordzee kust hebben de Engels tent jes-onderzoekers geen potten kunnen breken. Engelsen, dat zijn toch die roodhuidige bleekneuzen? Wat weten die nou van de zon? Laat ze daar om niet lachen. Welke Engel se fanatiekeling onderzoekt nou of een strandtentje be schermt tegen fel zonlicht? Dat je achter zo'n nylon doek je net zo goed verbrandt, kun nen de Noord-Hollandse zandliefhebbers je zó vertel len. Kim Dekker uit Tuitjen- hom, languit met factor acht op het strand van Hargen aan Zee: „Als die Britten een ski- pak aantrekken, verbranden ze nog." Engelse wetenschappers kwa men vorige week met een se rieuze waarschuwing: Kijk uit, want de zogenaamd zonwe rende strandtentjes helpen maar weinig. Dat weten ze in Wijk aan Zee en Hargen aan Zee allang. „Trek maar eens een nylon bloesje aan", weet Evelige Huig uit Velsen- Noord. „Dan verbrand je. De straling gaat er dwars door heen. Het is gewoon dom om je baby achter zo'n nylon scherm te leggen." „Ga er maar eens onder ons tentje zitten", zegt Jeannette van Hoogen uit Assendelft. Met wat vriendinnen en hun kinderen zit ze aan de vloed lijn bij Wijk aan Zee. „Onder het tentdoekje voel je de zon op je huid prikken. We heb ben het tentje alleen mee om onze spullen in te zetten. De koelbox staat er nét een paar graadjes frisser dan in de zon. En met zo'n kleurig tentje kunnen ze ons altijd terugvin den." Ook op het strand van Hargen aan Zee gniffelen ze om on derzoek. Als die wetenschap pers zelf onder een testtentje zijn gaan liggen, snap ik wel dat het uit de hand gelopen is. Die Britten zijn zó wit dat ze bij een schemerlamp nog ver branden", zegt Jos Entius uit Heerhugowaard (ingesmeerd met factor vijftien). In zijn tentje liggen vooral kleren. Zijn vrouw Leny. „We zitten juist op het strand om een beetje zon te pakken. Dan ga je toch niet achter dat doek zitten?" Toch is er iemand in op het Harger strand die beschutting zoekt bij het tentje van Entius. Buurmeisje Nikki is een beetje ziekjes, vandaag. In de scha duw van het tentdoek komt ze op adem. „Maar niet te lang, hé?" waarschuwt buurvrouw. „Straks verbrand je." Jan Vriend en Gerard Baas HILLEGOM, 21.15 UUR Sporthal De Vosse stroomt in sneltreinvaart vol met gasten voor de Midsummer Dance Party. De Hillegomse harddraverijvereni ging bestaat een eeuw, vandaar dit feestje. Tout Hillegom is erbij. Het is eigenlijk één grote reünie. Dat begint meteen al bij het hokje vlakbij de ingang waar muntjes moeten worden gekocht waarmee de drank moet worden afgerekend. De muntjesverkoopster blijkt dat leuke meisje van de bakker te zijn. Twintig muntjes en een gesneden multikoren', grapt een klant. 'Leuk, maar je bent al de vieren twintigste vanavond', antwoordt ze een beetje zuur. En dan is het feest pas een uurtje op streek. Dat be looft wat. Daar komt het eerste optreden al. 'Dames en heren... Geoooooorge Baker!' En ja hoor, daat staat-ie echt: de man met de brede kaken, die altijd een beetje verlegen lijkt, maar dat natuurlijk helemaal niet is. George is weer helemaal hot sinds zijn 'Una paloma blanca' tot soundtrack van Tim Oliehoeks film Vet Hard is verheven. Als hij het overal op de wereld bekende deuntje inzet, is Hillegom niet meer te houden. 'I'm just a bird in the sky*, klinkt het uit vele kelen. Het feestje heeft een hoog 35-plus- gehalte. George wordt dan ook luid toegejuicht, al is het nog vroeg op de avond. Nadat de laatste tonen van zijn 'Little green bag* zijn weg gestorven, neemt dj Carlo Seijse- ner het heft in handen en gaan de voetjes van de vloer. HUlegom heeft lol. De poelier danst met de wijkagent, de hypotheekadviseur gooit alle schroom van zich af als hij het meisje uit de drogisterij ontwaart. En even verderop pro beert een forsgebouwde boekhou der aan te pappen met twee vrou wen die hij wel kent van de school van zijn kinderen. 'Biertje? Zullen we dansen? Leuk hè?' De volgende artiesten beklimmen het podium: Men2B. Vier jongetjes met een babyface die steeds dezelf de pasjes zetten, maar van zingen verder weinig kaas hebben gege ten. Vooraan bij het podium ver dringen zich wel wat bakvissen om het beste plekje, maar verder lijkt Men2B - vervangers van de zieke Maud - weinig aan te slaan. Hoe zeer de knulletjes ook hun best doen. Tijdens het zingen, trekken ze soms een gezicht alsof het zeer doet. Hillegom-boven-de-35 wacht geduldig tot dj Carlo weer plaatjes gaat draaien. De tap gaat inmiddels niet meer dicht. Mannen in rode polo's vul len tegen de klippen op plastic be kers met bier, maar een wachttijd van een minuut of tien is geen uit zondering. Geeft niks want links, rechts, voor en achter staan be kenden. En of je nou hier staat te ouwehoeren, of daar... Hetzelfde gebeurt buiten bij de toi letwagen waar al het bier weer moet worden geloosd. Er is één wagen door de organisatie neerge zet, waar er minstens vier nodig zijn. 'Niet zo duwen! Wacht nou ef- fe! Nee, ik heb dit niet verzonnen!', roept het meisje dat bij de ingang steeds vijftig cent per bezoeker in casseert, bijna wanhopig. Binnen is de podiumbezetting in middels in overeenstemming ge bracht met de leeftijd van de ge middelde bezoeker. Manuela Kemp en de helft van Lois Lane zingen samen een ratjetflè aan co vers terwijl ze elkaar stoer in de ogen kijken of zetten geven. Manu ela heeft voor de gelegenheid een leren pet op haar blonde lokken gedrukt. Susanne van Lois Lane heeft zich ook in het leder gehuld, maar dan rond haar spillebenen. In ze zaal plakken de schoenen van de bezoekers inmiddels bij elk stap aan de sporthalvloer. Echt jammer dat zo'n harddraver ijvereniging maar een keer per eeuw honderd jaar bestaat. Paul de Vlieger Dit was voorlopig dc laatste aflevering van deze rubriek

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17