REGIO R4 Jde stelling! Recreanten verwerpen bouwplan Koudenhoorn Geen nieuwbouw bij Stompwijk Gevallen vrouwen bij rollatorrace in Warmond Leiderdorpse PvdA naarstig op zoek naar opvolger Molkenboer mgerenraad beslist over skateparkjes in Zoeterwoude Politie jaagt in Warmond op speelgoedpistolen ode vissen Zoeterwoude or riooloverlast' tam», ggn a mm dinsdag 28jUni 2005 Mensen als de moeder van Savanna moeten verplicht worden gesteriliseerd. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Marijn Roos warmond - De Droge Kaagweek zet ook dit jaar Warmond op zijn kop. De gekte reikte gisteravond tot het kookpunt. Na een opwar mende wielerrace voor de jeugd wist de bevolking dat de ogen van de wereld op haar dorp ge richt waren. Want voor het eerst in de vastgelegde geschiedenis was de Burgemeester Ketelaar straat omgebouwd tot een par cours voor een rollatorrace. Een tafel vol boodschappen, een drempel van zand en een hoop kratten. De hindemissen maken het parcours voor de deelnemers van de race een haast onneembare vesting. De sportievelingen moeten de boodschappen in het mandje van de rollator stoppen, vervol gens over de drempel rijden en daarna slalommen om de krat ten. En dan, uitgeput of niet, moeten ze ook nog eens temg. Twee aan twee strijden ze om een plek in de volgende ronde, een onmenselijk knock-outsys- teem. Aanvankelijk lijkt de race rustig te verlopen. Twee als oude da metjes verklede vrouwen - de echte bejaarden blijven deze avond aan de kant - halen zon der kleerscheuren de eind streep. Maar dan verschijnen moeder Henriëtte en dochter Claire Tromp aan de start. Het tot dan toe uitbundige publiek wordt stil. Het komende drama is de dames vooruitgesneld, het hangt al in de lucht tussen de supporters. Toch beginnen de twee aan hun wedstrijd. Ze be seffen dat ze het noodlot niet kunnen ontlopen. Als ze net 10 meter onderweg zijn, drukt Henriëtte dan ook de rem van het vervaarlijke voertuig in om een krat te ontwijken. De rolla tor kan deze abrupte stop niet aan en samen met de bestuur der vliegt het looprek over de kop. Geschrokken kijkt Claire om naar haar moeder, terwijl ook zij de rem indrukt. Haar wagentje klapt in en ze ligt net zo plat als haar naaste familie lid. Maar de vrouwen laten zich niet kisten. Henriëtte bereikt als eerste de finish en snelt meteen door naar een EHBO-er. Haar handen zien rood van het bloed. „Maar het ergste is dat ik straks weer moet, omdat ik dus gewonnen heb." Zover komt het echter niet. De dappere vrouw laat de volgende ronde verstek gaan. Carla Duyn daarentegen weet van geen ophouden. Terwijl de andere deelnemers steeds weer tegen de beperkingen van de rollators aanlopen, lijken de wagentjes een verlengstuk van haar lichaam te zijn. Keer op keer rent ze voorbij mannen met het lichaam van een topat leet. Dit kan maar tot één ding leiden: de finale. Waar komt haar talent van daan? Hoe houdt ze de gieren de bejaardenwagentjes toch in bedwang? Is het puur geluk, een aangeboren gevoel of sim pelweg de vorm van de dag? „Ook wel fanatiek heet zoiets", merkt haar op het dranghek hangende man Johan op. Dat kan toch niet het enige recept voor haar succes zijn? Alice Vervoort lijkt meer informatie over de situatie van Duyn te hebben. Ze seint een tactische tip naar de sportster door. „Je moet de druk blijven houden op de achterste wielen, dan kiepert hij niet om." Dat is spe cifieke kennis. „En morgen op het werk hang ik op dat je in de finale hebt gezeten!" schreeuwt ze naar Duyn. Die is daar niet blij mee. „Dan moet ik zeker die oudjes gaan leren rennen met die dingen." Hmm, het riekt hier naar beroepsvoordeel. In de finale moet Duyn Jan van Winsen proberen te verslaan. Tegen hem vindt zij echter haar ferwoude - In de sloten de Kievit en Veldzicht in ■erwoude-Dorp zijn afgelo- H dagen dode vissen aange- Hen. Medewerkers van de ^■eente Zoeterwoude hebben Tieren uit het water gehaald, is volgens een voorlichtster de gemeente nog onduide- vaaraan de vissen zijn ge ren. „Waarschijnlijk zuur- >ebrek, maar we gaan dat onderzoeken." jaren zorgen bepaalde in in de wijk Vogelweide overlast. Als het flink re- loopt de sloot achter de en vol, drijft er stront in het ir en is de stank niet te har- Dat heeft te maken met de overlopen voor de riole- rai ens bewoner Hauser is het dramatisch verhaal. ,,Als overlopen door een of an- calamiteit het niet meer ^gjunnen, wordt het overtolli- jjI ioolwater geloosd op het ervlaktewater. De oplossing dit probleem heeeft de ge- inte volgens mij nog altijd ;evonden. Ik wijt de dood Ie vissen aan het vervuilde i dat niet goed wordt afge- den doorgepompt." door Janneke Dijke warmond - Bijna duizend recre anten op Koudenhoorn hebben de afgelopen tien dagen een protestformulier getekend tegen de bouwplannen voor het recre atie-eiland. Een gelegenheids team van bezorgde dorpsbewo ners die zelf regelmatig op Kou denhoorn te vinden zijn, heeft de handtekeningen verzameld. Vrijwel iedereen die gevraagd is een formulier in te vullen, is te gen de door de gemeente voor gestelde veranderingen op het recreatie-eiland. Dat zeggen Bert Boltjes en Kiki van Beelen, twee Warmonders die samen met anderen de handtekenin gen verzameld hebben. „Ge middeld 95 procent van de aan gesprokenen reageerde afwij zend op de plannen voor Kou denhoorn", aldus Van Beelen. Boltjes: „Als ik een negatieve reactie kreeg, dan bleek het een gemeenteambtenaar te zijn." Volgens Boltjes hoefde aan Warmonders niet uitgelegd te worden wat de plannen voor het recreatie-eiland zijn. Burge meester en wethouders werken aan een nieuw bestemmings plan voor de bebouwde kom. In dat plan willen ze onder meer toestemming geven aan bebou wing van sportpark Overbos en de volkstuinen tussen Ooster geest en Mariënstaete, verplaat sing van de sportvelden naar Koudenhoorn, aanleg van een tweede brug naar Kouden hoorn en auto's toestaan op het eiland. Een eerste versie ligt tot 1 juli ter inzage. Eerder ver klaarden de Betrokken War monders zich al tegenstander. Veel te grootschalig, vinden ook deze duizend ondertekenaars. „Dit eiland, nu nog groen, au tovrij, natuurrijk, onbebouwd en aantrekkelijk voor velen, dreigt te worden vol gezet met zaken die volgens de planologie van de gemeente niet meer el ders zouden passen, of waar voor de gemeente het eiland zelfs een geschikte plek schijnt te vinden", stelt Van Beelen na mens haar sympathisanten. Niet alleen Warmonders heb ben getekend. „Ook allerlei mensen van buiten het dorp", zegt Boltjes, bij de actie betrok ken als penningmeester van moestuinvereniging Kouden hoorn.. „Mensen uit Katwijk die liever op Koudenhoorn recreë ren dan op het strand. Ik sprak zelfs een meneer uit Amster dam die er altijd op zijn snor fiets heen gaat. Het is publiek dat rust en ruimte zoekt." Iedereen heeft een eigen in spraakreactie ondertekend met naam en adres. De gemeente moet hen daarom persoonlijk beantwoorden, stellen de initia tiefnemers. Donderdag over handigen de actievoerders de handtekeningen aan burge meester Witteman en wethou der De Vroomen. Ze doen dat op Koudenhoorn. Bovendien willen ze de bestuurders een rondleiding geven, om te laten zien waarom ze het recreatie eiland zo waarderen in zijn hui dige staat. door Loman Leefmans leiderdorp - Mogelijk eind deze week al maakt de Leiderdorpse PvdA bekend wie 1 september de opvolger wordt van wethouder Victor Molken- boer. „Dat is in het gunstigste geval", zegt frac tievoorzitter Raymond Thunnissen die dus na drukkelijk een slag om de arm houdt. Molkenboer vertrekt op genoemde datum naar Leerdam om daar burgemeester te worden. En dat een klein halfjaar voor de nieuwe gemeente raadsverkiezingen in het voorjaar van 2006. „Pro bleem is dat een nieuwe wethouder zijn baan moet opzeggen, het vinden van een nieuw raads lid zou gemakkelijker zijn geweest. Onze voor keur gaat uit naar iemand die niet alleen tot de komende verkiezingen aanblijft, maar ook be schikbaar is voor de volgende raadsperiode, mocht de PvdA weer deel van het college gaan uitmaken", aldus Thunnissen. De naam van de fractievoorzitter en die van raadslid Olaf McDaniël worden veelvuldig ge noemd. „Vooral door de buitenwacht", haast Thunnissen zich daaraan toe te voegen. „Het be stuur, de fractie en de wethouder hebben samen een lijstje met namen opgesteld die ik uiteraard niet ga noemen. Deze week worden al gesprek ken met kandidaten gevoerd en wellicht dat we er snel uitkomen. Snelheid is nodig vanwege de vakantieperiode die eraan komt." Probleem voor een opvolger is niet alleen dat hij of zij voor minimaal zes maanden zijn of haar baan moet opzeggen. De kans iwiiet denkbeeldig dat volgende week nog een collegelid opstapt. Wethouder Don MacGUlavry (Groenlinks) staat onder druk vanwege zijn recente handelwijze rond de opheffing van muziekschool Rijnak koord. Hij ruziet daarover met collega Larnan. Deze CDA'er is net als zijn partijgenoot Van der Does pas een dik jaar op het gemeentehuis werk zaam. In het ongunstigste geval ontstaat binnen kort een gemeentebestuur waarin geen enkele wethouder meer dan dertien maanden ervaring heeft. De enige constante factoor vormt burge meester Zonnevylle, die naar alle waarschijnlijk heid binnenkort wordt herbenoemd. Door open lijk te stellen dat hij het collegebeleid - zonder zijn eigen WD - steunt, heeft hij bij de plaatselij ke liberalen de wenkbrauwen doen fronsen, maar dat brengt de verlenging van zijn functie niet in gevaar. Het is desondanks geen gespreid bedje voor een nieuwe wethouder die de belangrijke portefeuille van ruimtelijke ordening in beheer krijgt. „Het wordt er inderdaad niet eenvoudiger op", aldus Thunnissen. °j 1 geëist wegens andstichting haag/ voorschoten - De Vf irige verdachte uit Voor- en ten die gisteren bij de Tgse rechtbank terechtstond, naar eigen zeggen, 'te in- ;ent om zoiets doms te als zijn eigen huis in d steken'.Officier van justi- larkhuijsen was niet onder druk van dat argument. De laagster antwoordde de schotenaar dat 'ook intelli- U e mensen in een opwelling dingen kunnen doen' en twee jaar celstraf plus een voorwaardelijk tegen de De brand op 12 maart in flatwoning aan de Rem- ddaan was het gevolg van echtelijke ruzie. De vrouw de verdachte wilde schei en eiste een deel van de in- lel op. De man zou door de bon tegen zijn echtgenote >en gezegd dat hij 'nog lie- de fik in de spullen stak' dat hij ze aan haar afstond, het telefoongesprek be- *z nkelde de verdachte de he- uiskamer met lampenolie. olgens stak hij een paar Iben aan. De man beweerde ij daarna in slaap was ge il Toen hij even later wak- vo irerd, stond het tapijt in de EO verklaarde de verdachte, irand greep zo snel om zich dat de verdachte via zijn on naar buiten moest hten. Hij hield aan de ld enkele derdegraads ver- idingen over. ens het openbaar ministe- ras de man die bewuste dag in staat om zijn eigen huis rand te steken. Zo zou hij gjj essief zijn geweest vanwe- i de echtscheiding. Tijdens q telefoongesprek met zijn jenote zou hij huilend len gezegd dat hij geen zin had in het leven. Boven- was de man die dag onder ed van alcohol. In het ver- 1 bleek de verdachte ook al rare dingen te hebben ge- als hij een slok teveel op Zo was hij in 1996 veroor- 1 voor een poging tot Islag, waarbij ook alcohol grote rol had gespeeld. De tbank doet over twee we- ïitspraak. Slingerend over de Warmondse klinkers proberen deze deelnemers aan de rollatorrace hun boodschappen bij de finish te krijgen. Foto: Henk Bouwman Waterloo. Met het puntje uit de tong van de mond snelt Van Winsen over het wedstrijdter rein. Hij is Duyn ver vooruit. Maar de atlete is blij met haar tweede plaats. Ze heeft twintig drankmuntjes gewonnen. Nu ze de tijd heeft om bij te ko men, wil ze haar geheim wel kwijt. „Ik oefen altijd stiekem in verpleeghuis Zuydtwijck in Lei den. Daar werk ik. Alice ook, die is daar fysiotherapeut. Veel bewoners hebben daar natuur lijk een rollator. Maar, ik moet je eerlijk zeggen, daar is het wel veel makkelijker dan hier. De gang is er namelijk vlak." Voldaan gaat de rood aangelo pen runner-up op weg naar de feesttent. De muntjes moeten in drank worden omgezet. door Janneke Dijke warmond - De politie heeft dit weekeinde op de War mondse kermis plastic speel goedpistolen in beslag geno men. Volgens de agenten le ken ze teveel op echte wa pens. De eigenaar van een ballen- gooitent moest vrijdag zijn volledige collectie inleveren. Zondag bleek dat hij enkele exemplaren had achtergehou den die hij die dag aan jon gens van 11 en 12 jaar had uit gedeeld. De jongens moesten hun geweer inleveren. Tegen de kermisexploitant is proces verbaal opgemaakt. De kinderen die hun speel goed aan de agenten moesten afgeven waren een 11-jarige jongen uit Sassenheim en een 12-jarige jongen uit Oegst- geest. De 11-jarige had het pistool gekregen van een klas genoot, die het attribuut had gewonnen bij de tent waar je drie keer met ballen moet gooien voor een prijs. Omdat een deel van het wapen was afgebroken, hoefde hij het niet meer en gaf hij het aan zijn klasgenootje. Die ontdekte dat het pistool nog steeds de klei ne plastic balletjes kon af schieten die je op de kennis kon kopen. Zijn speelplezier was van kor te duur. De politie betrapte hem en herkende het wapen, meldt een politiewoordvoer ster. „Vrijdag hadden we al gecontroleerd bij de exploi tant en hadden we de wapens in beslag genomen. Toen we zondag nog eens gingen kij ken, bleek dat hij er nog een aantal had die hij had achter gehouden." Volgens de woordvoerster is het gevaarlijk om met zulk speelgoed te spelen. „De bal letjes worden door een hoge luchtdruk afgevuurd. Daar door kunnen blauwe plekken ontstaan. Het zijn gemene balletjes om tegen je aan te krijgen." Daar komt bij dat het speelgoed er uitziet als een echt wapen, vindt de politie. „Speelgoed mag niet op een echt wapen lijken. Daarom hebben we een waarschuwing gegeven." Als iemand met dit speelgoed wordt bedreigd, kan hij denken dat hij onder schot wordt genomen, aldus de woordvoerster. Provincie kiest kant van actiecomité door Saskia Stoelinga stompwijk - Stompwijk blijft een dorp. Stompwijk vlagde gis teren massaal voor deze over winning. De provincie Zuid- Holland heeft actiecomité Vrienden van Stompwijk zater dag laten weten niet akkoord te gaan met de grootschalige plannen voor woningbouw op de Westeinderpolder. Het pro vinciebestuur heeft met deze koers duidelijk gekozen voor het Groene Hart en behoud van natuur en landschap. „Natuurlijk hadden we dit ge hoopt, toch blijft het een aan gename verrassing", zegt woordvoerder Carla Wijnhoven van het actiecomité. „Het mooie is dat we dit met alle in woners van Stompwijk - want bijna iedereen is vriend - voor elkaar hebben gekregen." De man van de onheilsplannen, wethouder Houtzager van Voorburg/Leidschendam, rea geert nog niet op het provincia le verbod op grootschalige wo ningbouw. Volgens de afdeling voorlichting heeft de wethou der nog geen brief van de pro vincie Zuid-Holland gezien. „Er komt zeker commentaar, maar dan moeten we eerst weten waarover het gaat." Door het ingrijpen van de pro vincie is het land rond Stomp wijk dat In het bestemmings plan 'Landelijk Gebied 2001' en het streekplan Zuid-Holland West buiten de rode contour valt, verboden gebied voor be bouwing. „Een hele concrete en duidelijke beleidsbeslis sing", aldus de Vrienden. De 350 huizen in de Westeinder polder op de plaats van de ver trekkende glastuinbouw rich ting Meeslouwerpolder zijn hiermee van de baan. Wel mag er van de provincie een veel kleiner aantal huizen worden gebouwd binnen de kem van Stompwijk. Al eerder hadden de Vrienden van Stompwijk te kennen gege ven daar niets op tegen te heb ben. „Het gaat hier om beperk te woningbouw die in de juiste verhouding staat tot de vraag van de inwoners. Verder willen we dat de sociale samenhang gewaarborgd blijft en dat er hier te leven is zoals je op het platteland mag verwachten. Na deze overwinning heft het Stompwijkse actiecomité zich niet op. „Met de dorpsraad houden we ook de nieuwe kleinschalige bouwplannen zorgvuldig tegen het licht", zegt Wijnhoven. „Ook voor de Vrienden van Vlietland die met eenzelfde probleem zitten, is het belangrijk dat we ze steu nen. Je ziet wat het oplevert." daartussen kan 'flink gestunt worden op de back-to-back." Verkoper Niels Leentvaar van het andere bedrijf, UC Sportec, is geen skater maar beheerst het jargon eveneens. „Via de si dewalk kun je je tricks maken." De gemeente heeft ook de le den van skateclub Zoeterwoude en wat andere skaters uitgeno digd. Zij hebben allerlei vragen voor de verkopers. De buis van de railslide moet het liefst rond zijn en er moeten zowel liners als boarders gebruik van de toestellen kunnen maken. Toch heeft een paar tieners uit de jongerenadviesraad zich ook goed voorbereid. Komt er ver lichting bij, is het aanbod van de bedrijven inclusief of exclu sief bankjes en hoe snel kan het geleverd worden, ze willen het allemaal weten. Ook het onder houd slaan ze niet over. Vol gens raadslid Maarten is het be langrijk dat de toestellen van roestvrij staal zijn, maar verko per Tim Painter ontkent dat. „De verzinkte platen die wij ge bruiken geven meer grip. Dat kan na een paar jaar oppervlak kig wat gaan roesten, maar dat is minder erg dan spiegelgladde roestvrije platen." Na twee uurtjes discussiëren met verkopers en skaters snap pen de jonge raadsleden het: ze moeten het bedrijf kiezen dat met de beste materialen werkt. De opstelling van de skatepark- jes is minder belangrijk, want dat kan in overleg met de ska ters nog aangepast worden. De dering voorzit, wil dat de ad viesraadsleden nog even een paar dagen bedenktijd nemen. „Mail je mening voor het einde van de week door aan ons, dan realiseren wij de skateparkjes zo snel mogelijk." Waarschijn- 1 Janneke Dijke oude - Het is meteen Lei ens voor de leden van de erenraad in Zoeterwoude. ijn nog maaï net officieel it italleerd, of ze mogen zich lo moeien met de keus voor 2- leverancier van skatetoe- en. Zoals het goede raadsle- betaamt, laten ze zich ïlij bij voorlichten door erva- ei deskundigen, jn ongerenadviesraad bestaat vii jftien Zoeterwoudse jonge- n de leeftijd van 11 tot 17 jil Zij gaven zich op bij de ge- tslfote toen die op zoek was tieners die de gemeente- willen adviseren bij onder- fv en die met jongeren te :n hebben. Gisteravond in ze een pasje dat hun tng geeft tot het gemeente en daarmee werden de nu rs officieel lid van de ad el aad. Ze vergaderden ver- s ns in de raadzaal over de flfi parkjes die moeten komen ol iet Loetheveld in Zoeter- de-Dorp en bij de Oranje- in Zoeterwoude-Rijndijk. en de tieners die nooit ska- .31 rijn de presentaties van de ig leveranciers af en toe on- iël jpelijk. „Loethe is een iet veld. Daar kun je sliden en airtjes doen", zegt Tim ter van het bedrijf Meta- die de apparaten niet al- verkoopt maar er ook in trije tijd mee uit de voeten „Óp de Oranjelaan komen twartramp en een bank, en Leden van de jongerenraad hebben het in Zoeterwoude eventjes voor het zeggen. Foto: Henk Bouwman skaters weten wel welke ramps zij het liefste hebben: die van Metaplus. „Dat skate fijner." Raadslid Esther ziet nog een voordeel: „Hun verhaal vond ik overtuigender." Wethouder Ates, die de verga- lijk worden ze na de zomer ge plaatst. De jongerenadviesraad is daar mee niet klaar. Zij mogen de komende tijd over allerlei on derwerpen hun zegje doen, ge vraagd en ongevraagd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15