GESPREK VAN DE DAG Minder zon vooï werknemers De cateraar gaat nu voor gezondheid Een andere wijze van plattelandsbeleving Slim, schoon en vriendelijk stadsautootje wint prijs TU Delft Politie speurt naar 'seriezoener' Verloren voorwerpen MAANDAG 2~J juni 2005 De Europese Commissie wil werkgevers verplichten dage lijks een rapportje te maken over de hoeveelheid ultraviolet- Een deelnemer aan de Blubberrace in Monnickendam worstelt zich door één van de 22 sloten die de deelnemers op het drie kilometer lange parkoers door de wei landen rond het IJsselmeerstadje en Overleek gisteren te overbruggen hadden. En dat was geen sinecure, gezien de verbeten gezichten tijdens het gevecht met de zuigende blubber. Onder een lekker zonnetje en met een verkoelend windje dat de smurrie op lijf en leden snel veranderde in een harde korst werd het plat teland door de niet versagende atleten eens op een geheel andere wijze beke ken en beleefd. Een advoes aan toekomstige deelnemers: zonder training voor af niet aan te bevelen. Foto ANP/Koen van Weel „Grote kolder, waar bemoeien ze zich mee, goed dat ik tegen de grondwet heb gestemd. Moet ik er soms een parasol boven zetten. We hebben er een paar bij lopen die ab soluut niet tegen de zon kunnen. Maar die zorgen zelf wel voor be scherming", zegt Leo Peters uit Ruurlo van het gelijknamige bestra- tingbedrijf. De smalende reacties zijn niet van de lucht, nu de Euro pese Commissie wil dat werkgevers gaan rapporteren hoeveel uur hun werknemers doorbrengen in de zon. „Misschien kan Nivea dit hele ge doe sponsoren. Ik vind dat dit ie ders persoonlijke verantwoordelijk heid is", meent Harrie Otten van MeteoConsult in Wageningen. En met hem boerenorganisatie LTO Nederland. „Dit is een voor beeld van te ver gaande overheids bemoeienis." Maar bij de FNV Bouw en bij het Koningin Wilhelminafonds (KWF) wordt niet gelachen over het plan van de Europese Commissie. Het ge vaar is duidelijk, zegt het Koningin - Wilhelminafonds. Jaarlijks zijn er 25.000 nieuwe gevallen van huid kanker, waarvan 2700 met een agressieve vorm. Elk jaar gaan er 600 mensen aan dood. Waar KWF in 1997 de laatste cam pagne voerde, is het 'frapper tou- jours' bij FNV Bouw. „Elke zomer opnieuw houden we ons verhaal in keten en kantines. Bouwvakkers zijn stoere jongens, maar ze willen 's avonds wel gezond bij vrouw en MENSELIJK van onze verslaggever Hij klein, vriendelijk voor het milieu en denkt mee, zodat de automobilist meer ontspannen achter het stuur zit Het ontwerp voor het eenpersoons stadsautootje Green Spider sprak zó- aan, dat de jury van ontwerpwed strijd FuTUre Design het zaterdag in Delft de eerste prijs gaf. De Techni sche Universiteit (TU) Delft en de gemeente Den Haag organiseerden de wedstrijd. Tien teams van havo- en vwo-scholieren kwamen naar de TU om hun ideeën voor milieuvrien delijke toekomstvoertuigen te pre senteren. De jury bestond uit Jacob Fokkema, rector-magnificus van de TU, voor malig astronaut Wubbo Ockels en verkeerswethouder Bruno Bruins van Den Haag. Zij werkten zich de afgelopen tijd door ontwerpen vol zonnecellen, windenergie, magneet- banen en biodiesel. De winnaars zijn leerlingen van de internationale school in Hilversum. Ze beperkten hun ontwerp niet tot technische details, maar ruimden veel plaats in voor de veiligheid van de automobilist en zijn medewegge bruikers. Zo moet een computer aan boord van de kleine driewielige auto met behulp van mobiele telefoon netwerken de bestuurder waarschu wen als verderop een ongeluk is ge beurd. Fileleed wordt in het ideale geval voorkomen, omdat de bestuur der bijtijds een andere route kan ne men. Het voertuigje zou op biodiesel, ge wonnen uit planten, moeten rijden. Energie die normaal gesproken ver loren gaat, zoals warmte als er ge remd wordt, slaat de auto op in een accu. Het is de bedoeling dat een model van de Green Spider een plek krijgt in een nog te organiseren ex positie van alle deelnemende ont werpen in het Haagse onderwijsmu seum Museon. te straling waar hun buiten werkend personeel aan bloot staat. „Wat een onzin", zeggen werkgevers. „Hard nodig", zeg gen kankerbestrijders van het Koningin Wilhelminafonds. Werken in de zon kan schadelijk zijn, hoewel de potentiële slachtoffers da :e wat lacherig over doen. Foto ANP/Ton 1 jf In India hebben een echtpaar en drie van hun kinderen ZELFMOORD ge pleegd omdat hun oudste dochter er vandoor was gegaan met een oudere man. Haar ouders zouden de SCHAN DE niet hebben kunnen verdragen. Het boerengezin leefde in de noorde lijke deelstaat Uttar Pradesh. Hun dochter vertrok naar elders met een man uit een naburig dorp, wat leidde tot roddel en achterklap in de buurt. De ouders en de drie kinderen stier ven door giftige thee te drinken. De Amerikaanse filmheld STEVE MCQUEEN debuteert 25 jaar na zijn dood als scenarioschrijver. De acteur, die bekend is geworden door zijn rol len in The Magnificent Seven', 'The Great Escape' en 'Bullit', blijkt een tekst voor een film te hebben nagela ten. Zijn peetzoon LANCE SLOANE ont dekte bij toeval het script van 'Yuca tan', een actiefilm die is gesitueerd in Mexico. Sloane is in onderhandeling met de filmmaatschappij Warner Bros. Hij wil de film samen met McOueens zoon Chad gaan produce ren. McQueen overleed in 1980 aan kanker. De negentienjarige ANNA DIELEMAN is zaterdag in Middelburg uit vijftien kandidates gekozen tot het nieuwe ZEEUWS MEISJE. Volgens medeorgani sator en marketing manager van Uni lever, Jeroen Rook, was de beslissing van de jury unaniem wegens haar 'spontane en echt Zeeuwse uitstra ling'. Het allereerste Zeeuws Meisje ooit, ELMA PETTER-VAN DEN BERGE, droeg met het omhangen van een sjerp het stokje officieel over aan An na. Die was gekleed in de nieuwe out fit, een jurkje uitgevoerd in rood en blauw boerenbont met een sexy ve tersluiting aan de zijkant. De Britse PRINS WILLIAM gaat samen wonen met zijn vriendin KATE MIDD- LETON. Volgens de Britse zondags krant News of the World heeft de 23- jarige zoon van kroonprins Charles en prinses Diana zijn 22-jarige vriendin leren kennen tijdens zijn studie aan de Schotse universiteit in St. Andrews. Beiden studeerden deze maand af. Ze woonden in Schotland al in hetzelfde studentenhuis. „Ze willen niet in een koninklijke woning gaan leven, dat zou te verstikkend zijn", zei een vriend van het stel tegen de krant. „Hun tijd in Schotland heeft bewezen dat ie mand in de eerste lijn van de troons opvolging een heel normaal leven in een heel normaal huis kan leiden." VAN ONZE VERSLAGGEVER ACHILLE PRICK Werknemers nemen weer vaker een broodtrommeltje mee en za- kendeals worden in de directie kamer niet meer vanzelfspre kend met een champagne-lunch overgoten. De cateringmarkt krimpt, maar niet gesomberd: 'Oma wil straks in het verpleeg huis ook een tomatensalade met mozarella, verse basilicum en een glas Orvieto.' „Een school in Leiden wilde iets doen aan het slechte eetgedrag van haar leerlingen en stopte in de kantine met de verkoop van kroketten en andere vette din gen", zegt cateringbaas Gosse Visser. „Niet lang daarna stond op de stoep van die school iedere dag een snackkar en die deed goede zaken. De kantine bleef zitten met de broodjes gezond. Dan ben je nog verder van huis." Gosse Visser heeft de leiding van Elior Nederland, het vierde cateringbedrijf van Nederland met het moederconcern in Frank rijk. Elior runt onder de namen HCS, Le Grand Bernard, Modus Food Mood en Restóplan 450 restaurants en kantines in het be drijfsleven, op scholen, bij zorg instellingen en bij de overheid. Het afgelopen weekeinde werd met een groot feest voor de bijna 2000 werknemers afscheid geno men van de vier namen en nu gaat het bedrijf verder onder één naam: Avenance. „We werken voor zeer veel ver schillende klanten, van grote scholengemeenschappen en ver pleeghuizen tot theater De Meer paal in Dronten. We willen straks op nog veel meer plekken zitten en dat gaat makkelijker als con sumenten je kennen. We hoeven niet de nummer één te worden in omzet, maar we willen wel het beste cateringmerk worden." Maar de cateringmarkt zit in een dip. „Dat klopt, werknemers nemen weer vaker een brood trommeltje mee en bedrijven be zuinigen op het bedrijfsrestau rant. Verder zijn veel mensen ontslagen, dat scheelt ook. Zelf waren we nogal actief in de be drijven van de nieuwe economie, daar werd al champagne besteld als het weer vrijdag was. Dat is verleden tijd. Uitgebreide zaken- lunches op de directiekamers zijn er ook niet meer bij, ze lopen wel even langs de counter voor een broodje kaas." Vertrouwen Toch ziet Visser onder de vlag van Avenance de toekomst vol vertrouwen tegemoet. „De econo mie trekt natuurlijk weer een keer aan, en er ontstaan nieuwe markten. Op dit moment doet zo'n negentig procent van de zorginstellingen de eigen cate ring. Dat wordt de komende ja ren steeds vaker uitbesteed, daar willen we bij zijn. Vergeet niet dat nieuwe generaties hogere ei sen stellen, ze zijn veel mondi ger. Lopende bandmaaltijden worden niet meer gepikt. Oma wil straks ook tomaten met mo zarella en verse basilicum. Daar kun je je mee onderscheiden." Een andere trend waarmee Vis ser voorop wil lopen, is de vraag naar gezonde voeding. „Overge- wicht is een groot probleem aan het worden, onder maatschappe lijke druk moeten wij daar ook iets mee doen. Het wordt ons ook nadrukkelijk gevraagd door werk gevers sinds ze zelf moeten beta len voor ziekteverzuim." Resoluut de kroketten en frika dellen van het menu gaat Visser te ver. „Heel eerlijk, wij moeten ook omzet maken, maar je kunt wel een minder vette kroket aanbie den en tegelijk ook gezonde sala des en fruit. Maar daar blijft het niet bij, we gaan mensen ook aan spreken op hun eetpatroon. Bij voorbeeld: vandaag een kroket, sla dan morgen even over. En voorlichting. Ik hoor mensen let terlijk zeggen 'Ik drink sinas met vruchtvlees, dat is gezond'. Ze vergeten even het pak suiker dat er in zit. Er bestaan veel misver standen over gezond eten. Daar willen wij best wat aan doen." Nog belangrijker is volgens Vis ser het gebrek aan beweging. „We gaan wedstrijden organiseren, zo als 'het gezondste bedrijf van Ne derland.' Maar ook gaan we pro gramma's aanbieden waarbij deel nemers hun eigen doelen kunnen stellen in het streven kilo's kwijt te raken. Van ons krijgen ze voe dingsadviezen en beweegtips. En we delen gratis stappenmeters uit. Dan kun je zien hoeveel je loopt op een dag. Maar zeker op scholen moetje behoedzaam te werk gaan, anders zal er altijd een slimmerik zijn die een markt ziet voor zijn snackkar bij de school poort." kinderen thuiskomen", zegt Anne Pols van FNV Bouw. „Wij waarschu wen al jaren voor het effect van zon op de huid. In de Arbowet staat dat werkgevers als het erg warm is, meer pauzes moeten inlassen en het personeel meer moeten laten drin ken." Volgens Pols is het voor werk gevers in de bouw helemaal niet zo moeilijk om dagelijks een rapportje over de kracht van de zon op te ma ken. „Als ze beton gaan storten kij ken ze ook vijf dagen tevoren naar de weersverwachting. Dan is het toch heel eenvoudig om tegelijker tijd naar de ultraviolette straling te kijken." Volgéns Otten van Mete oConsult is dat heel simpel. Het KNMI maakt dagelijks een o\ 11 zicht van de zonnestraling in pa. Die is te vinden op www.ta mis.nl. Otten: „Trouwens, diiii portjes draaien wij zo in elka 1 het moet. Voor honderd euro seizoen ben je klaar." I Hoveniersbedrijf De Overh 1 Leuth (circa 20 man personee tijdens de maandelijkse verg; 1 ook op het gevaar van zonnen!f Ivo Hermsen: „Iedereen moe bewust zijn van het risico. Al I wil kan men een pet met klejr zonnebrandcrème krijgen. M" vragen er niet om, ze regelenc zelf. Met ontbloot bovenlijf Dat mag niet vanwege de kla De politie heeft de jacht geopend op een man die in Amsterdam vrouwen lastig valt door hen vanuit het niets een tongzoen te geven. De 'seriezoe ner' slaat vooral toe in de metrosta tions tussen de binnenstad en Am sterdam-Zuidoost. Volgens de politie hebben inmid dels zeven vrouwen aangifte ge daan. Ze sluit niet uit dat er meer dere slachtoffers zijn. De man benadert de vrouwen van Joan Rivers: Een vriendin van mij verwarde altijd valium met de anticonceptiepil. Ze heeft nu veertien kinderen, maar het kan haar geen bal schelen. achteren, door ze aan te tikken. Als ze zich omdraaien, grijpt hij hen vast en zoent ze vol op de mond waarbij hij zijn tong naar binnen duwt. De slachtoffers, variërend in leeftijd van zeventien tot halverwe ge de dertig, blijven na een paar se conden verbouwereerd achter. Volgens de politie hebben de meeste incidenten half mei plaats gevonden. Het is lastig de 'seriezoe ner' op te sporen, omdat zijn signa lement onduidelijk is. De vrouwen zijn volgens een woordvoerder vaak zo overdonderd, dat ze niet goed kunnen navertellen hoe hij er uit zag. Vermoedelijk gaat het om een ne groïde man, gekleed in een zwarte jas met capuchon, met een tenger postuur en tussen 1,70 en 1,80 meter lang. Hij wordt op ongeveer twintig jaar geschat. De politie heeft wel DNA kunnen bemachtigen, omdat een vrouw direct nadat ze was ge zoend, bij de politie speeksel heeft afgegeven. Van alle momenten om je zwembroek kwijt te raken, is de zondagavond voor de maandagmorgen dat je om 09.00 uur moet afzwemmen voor je B-diploma misschien wel de ongeschikste. Mijn zoon (8) weet zeker dat hij hem de vorige les nog in zijn rugzak heeft gestopt en mijn vrouw weetal net zo zeker dat ik - als gevolg van bezuinigingen van de gemeentelijke overheid op het busvervoer gebombardeerd tot 'zwembad-rijouder' - dat niet heb gecontroleerd. Voor zoekgeraakte spullen van je kinderen heb je als vader een ministeriële verantiuoordelijkheid: je hebt het niet gedaan, maar je krijgt toch de schuld. Sinds de keer dat ik mijn zoon ben kwijtgeraakt bij het kopen van vier nieuwe haringen - hij was even uit de auto gegaan om naar de zee te kijken en ik had hem op de terugweg niet gemist - word ik bij ons thuis sowieso beschou wd als de afdeling verloren voorwerpen. Mijn loket is altijd open en wie zich er meldt wordt vriendelijk te woord gestaan met een licht verontwaardigd 'Hoe kan ik dat nou weten?'. „Hoe kan ik dat nou weten? Als ik buiten met draaiende motor sta te wachten op vier krijsende kinderen, hoe weet ik dan wat er in de kleedkamer achterblijft?" Mijn vrouw: „Dan moetje in zijn tas kijken, als hij instapt." Ik: „Dat gaat niet. We doen altijd wie het eerst terug is op school en de moeder van Lucas reed het parkeerterrein al af." Moeders ontdekken altijd dat hun kroost iets kwijt is op het moment dat ze het weer nodig hebben. Pas bij het inpakken van de tas voor de volgende les bewegingsleer hebben ze in de gaten dat de gymschoenen de vorige keer in de sportzaal zijn achtergebleven. Pas bij het klaarmaken van het overblijfpakket, ontdekken ze dat de rugzak de vorige dag in het lokaal is blijven staan. En pas bij het uitzwaaien van haar dochter wordt duidelijk dat deze haar mobieltje - onontbeerlijk om onderweg naar school lekke banden te rapporteren - nergens meer kan vinden. Zonder op te kijken van mijn ontbijt hef ik - nog voor ik ergens van kan worden beschuldigd - mijn handen ten hemel: „Hoe kan ik dat nou weten?" De conciërges van alle gemeentelijke sportinstellingen kennen mijn eega als de vrouw die met een van ergernis rood aangelopen gelaat in kartonnen dozen met oude gymschoenen, versleten T-shirts en beduimelde slips graait, op zoek naar de gloednieuwe basketbalschoenen en de horloges van haar kroost. Als ik me die maandagmorgen een kwartier eerder meld bij het zwembad, kan ik ook nog een poging wagen om de zwembroek van mijn zoon te vinden, oppert ze. Mijn jongste nazaat heeft inmiddeld geweigerd om af te zwemmen in een vervangende zwembroek - een krijgertje van neef Benjamin - omdat hij daarmee 'nog nooit heeft geoefend'. Anderhalfuur van verhitte discussie later - ik weiger in dozen te graaien en mijn zoon geeft niet toe op het zwembroekfront- wordt zijn zwembroek teruggevonden achter de wasmachine. Na mijn triomfantelijke 'Zie je nou wel!' word ik aangewezen als degene die het ding achter het apparaat heeft gegooid. „Ik? Ik weet niet eens waar de wasmachine staat!" De dag daarop komen mijn zoon en ik trots thuis met het B-diploma. Mijn wederhelft - die de hele dag moest werken - heeft weinig tijd om te genieten van het kunstzinnig gekaligrafeerde A4'tje van de Nationale Raad Zwemdiploma's. „Waar is de tas met de kleren waarin hij moest afzwemmen?", vraagt ze. Ze is al geërgerd op weg naar het zwembad, als in de straat nog mijn klaaglijke 'Hoe kan ik dat nou weten?' klinkt. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6