Iran gaat door met kernenergie BUITENLAND Dochter Belgische koning schreeuwt om erkenning Winst Iraanse hardliner Ahmadinejad nachtmerrie Amerika rste treffen met ilonisten in Gaza Stabiele regering in Bulgarije moeilijk icaan start gverklaring ige paus Miljoenen herdenken tsunami-slachtoffers ETA treft olympische kandidatuur Madrid Australische 'topveteraan' overleden HZU105 maandag 27 juni 2OO5 den door tige alcohol (enia ib 1 - In Kenia is het aantal fers van giftige alcohol en tot 45 gestegen, ens tachtig anderen zijn nstig aan toe. De illegaal okte alcohol bleek te zijn ngd met methanol, dat in justrie onder meer als op- ddel wordt gebruikt. Zeker nensen zijn blind gewor- doordat het gif het cen- tenuwstelsel aantastte, ichtoffers hadden de alco- rijdagavond gedronken in ar in de buurt van de Ke- hoofdstad Nairobi. Bin- ;en paar uur werden ze gering heeft een onder- leloofd. Er zouden al ver en zijn aangehouden. De digen zullen volgens func- issen worden vervolgd noord of doodslag. >ey vervangt nble it - Reg Empey wordt de e voorman van de Ulster nist Party, de op een na ite protestantse partij in 'Ierland. ilgt de in mei afgetreden en Nobelprijswinnaar Trimble op. Tijdens een congres waar 619 partijle- jeen waren, stemden 321 Empey. Zijn tegenstander McFarland kreeg 287 nen. jn eerste toespraak als voorzitter sloot Empey Idellijk uit dat er een re- zal worden gevormd sa- met het katholieke Sinn de politieke tak van het den Ierse Republikeinse IRA. De partij van Empey dit voorjaar een zware lij de Britse verkiezingen, loor vijf van haar zes ze- het Lagerhuis. Trimble it daarop terug te treden. uwe weg naar atische kust i - Kroatië heeft gisteren 80 kilometer lange snel- die de hoofdstad Zagreb idt met de kustplaats officieel in gebruik geno- ening van de nieuwe weg de reis naar de Adriati- kust van de voormalige ilavische deelrepubliek irkelijk korter. van onze correspondent Harald Doornbos beiroet - De verrassende win naar van de Iraanse presidents verkiezingen, de ultra-conserva tief Mahmoud Ahmadinejad, heeft op zijn eerste persconfe rentie al meteen duidelijk ge maakt dat hij gelooft in spier ballenpolitiek: Iran gaat door met het ontwikkelen van zijn nucleaire programma. „Iran heeft het recht op weten schappelijke ontwikkeling op alle fronten," aldus Ahmedineja gisteren in de hoofdstad Tehe ran. „Wij hebben een nucleair programma nodig voor vreed zame doelen als energievoor ziening. Wij zullen met de ont wikkeling hiervan doorgaan." Hiermee lijkt de nieuwe presi dent een einde te maken aan een overeenkomst die vorig jaar november werd gesloten tussen Iran en een aantal Europese landen. Daarin staat dat Iran voorlopig zal afzien van het ver rijken van uranium. Vorige maand had Iran dit akkoord nog verlengd. Uraniumverrij king is essentieel voor het pro duceren van kernenergie of een kernwapen. Kernbom Amerika heeft altijd beweerd dat Iran geen energie wil op wekken, maar een kernbom wil bouwen. Zeker omdat Iran 's werelds op een na grootste gas- en olie reserves heeft, menen de Amerikanen dat het uiterst onwaarschijnlijk is dat Iran zo veel waarde hecht aan het ont wikkelen van veel duurdere nu cleaire energie. Een extra reden voor ongeloof van de Amerika nen is dat Iran haar nucleaire programma 22 jaar lang geheim heeft gehouden. Het bestaan ervan kwam pas aan het licht in 2002 toen een Iraanse opposi tionele groep de noodklok luid de. Mahmoud Ahmadinejad lijkt weinig belangstelling te hebben voor het verbeteren van de zeer troebele relatie tussen zijn land en de Verenigde Staten. „We hebben Amerika niet echt no dig," aldus Ahmadinejad. Hij uitte ook kritiek op Europese landen die Iran betichten van het schen den van de mensenrechten. Volgens Ahmadinejad wil Euro pa 'religieuze landen onder- drukke', terwijl andere, niet na der genoemde landen, uit zijn op 'werelddominantie'. Vooraf gaf niemand Mahmoud Ahmadinejad een schijn van kans op het presidentschap, maar met de hulp van het con servatieve machtsblok en de ar me massa heeft de burgemees ter van Teheran voor de verras sing van het jaar gezorgd. Hij is de kampioen van de pau per die het gevoel heeft onder de hervormers alleen maar te hebben verloren. De verarmde bevolking van de steden en het platteland zag het verschil tus sen arm en rijk alleen maar toe nemen en de corruptie steeds grotere vormen aannemen. Ahmadinejad belooft 'een nieuw tijdperk in het politieke leven van Iran'. De hardliner haalt zijn inspiratie uit de pe riode dat Imam Khomeini, de stichter van de islamitische re publiek, het land nog regeerde. v, Toen ging het er nog zuiver aan toe in de politiek. En naar deze revolutionaire normen en waarden wil Ahma dinejad terugkeren. Hij ziet niets in de emancipatie van vrouwen en meer sociale en politieke vrijheid. „Wij hebben geen revolutie gehad om een democratie te stichten", stelde hij tijdens de verkiezingscam pagne. Sober Hij spreekt de taal van de 'ge wone man' en leeft sober. Hij rijdt niet in een geblindeerde Mercedes, maar in een Paykan, de auto van het volk geprodu ceerd in het land zelf. De bur gemeester draagt geen dure- 'kenmerken zich door hun een voud. Het progressieve kamp ziet met angst het beleid van Ahmadine jad tegemoet. Als burgervader maakte hij een eind aan de vrij heden die culturele centra ge noten. Ambtenaren moesten een baard of snor te laten staan. Korte hemden waren ta boe. De nieuwe president werd in 1956 geboren in Aradan als zoon van een smit. Na de revo lutie van 1979 was hij lid van de Revolutionaire Garde en tijdens de oorlog met Irak zou hij ge heime missies in Irak hebben uitgevoerd. In de jaren negentig was hij gouverneur van Ardebil. Iraanse vrouwen vieren de verkiezingsoverwinning voor het huis van de nieuwe president Mahmud Ah madinejad. EPA/Abedin Taherkenareh van onze correspondent BEIROET - Amerika weet dat in veel islamitische landen de be volking niets van haar moet hebben. Regimes in bijvoor beeld Pakistan, Egypte en Saoe- di-Arabië mogen dan pro-Ame- rika zijn, de bevolking is dat heel duidelijk niet. Als er in deze landen vrije ver kiezingen zouden worden ge houden, is het niet uitgesloten dat Osama Bin Laden hoge ogen zou gooien. Het is dus niet helemaal onlogisch dat de ze regimes het niet riskeren om vrije verkiezingen te organise ren. Uitgerekend in Iran was de si tuatie tot dit weekend precies het omgekeerde van die in Pa kistan, Egypte en Soedi-Arabië. Het religieuze regime in Iran is namelijk altijd extreem-anti Amerika, van de bevolking werd gedacht dat ze juist heel erg pro-Westers was. Volgens Amerikaanse diploma ten loopt de onderdrukkende theocratie op z'n laatste benen. De Iraanse jongeren willen 'fun, 'daten' en 'internetten', geen oeverloos geneuzel over wat volgens de Koran wel en niet mag. Bovendien is Iran voor het grootste gedeelte sjiïetisch, moslims die zich keren tegen de opvattingen van Bin Laden. Als Perzen kunnen zij het extre mistische gedachtengoed van de Arabier Bin Laden ook ge makkelijker afwijzen als 'primi tief Arabisch'. Maar het Amerikavriendelijke Iran heeft met president Mah moud Ahmadinejad overduide lijk gekozen voor iemand die juist meer zaken zal gaan ver bieden, niet minder. Een ex-mi- litair die heel duidelijk is over waar het nucleaire programma van Iran naar toe gaat: naar vo ren. Geen discussie mogelijk over het tijdelijk stoppen van het programma (een eis van Europa), laat staan het opgeven ervan (een wens van Amerika en Israël). De kans is groot dat een ver slechterende relatie tussen Iran en Amerika, Iran er toe zal brengen om ook mee te doen met het opblazen van het nieu we Irak. Amerika heeft het Iraanse regime na 11 septem ber op de lijst gezet van de 'As van het Kwaad'. Nu het duide lijk is dat een ruime meerder heid van de Iraniërs Amerika blijkt te zien als de ultieme vij and, zal Amerika Iran gaan be schouwen als het land van het 'ultieme kwaad'. En dat is niet gezond voor Iraniërs, Amerika nen en - vanwege het nuclearie programma - de rest van de we reld. ize correspondent iv - In de Gazastrook heb- ich gisteren de eerste nutsefingen voorgedaan Israëlische soldaten en sten. Een soldaat, twee sten en een Israëlische dist raakten daarbij licht id. effen deed zich voor toen inie-eenheid van het leger egin maakte met de ver ing van elf verlaten va- huisjes bij het Palm strandhotel in de neder- Shirat Hayam. Het leeg- e hotel is enkele weken n gekraakt door aanhan- van de rechtsradicale jeweging, afkomstig uit zettingen op de Westelijke inoever. hebben hun gezin mee- ht. afgelopen week zijn de s begonnen een aantal in en half ingestorte va- huisjes aan het strand te iren, zodat ze gebruikt n worden door andere oerders tegen de Israëli- iftocht uit Gaza. Toen de gistermiddag in actie anstad - De r.-k. Kerk be- orgen met het onderzoek iet leven, de deugden en tie van de vorige paus, ïes Paulus II. Daarmee het Vaticaan met de ver procedure voor de zalig ing van de vorige paus, ste stap op weg naar hei- laring. sdom Rome, waarvan de bisschop is, opent het tijdens een plechtige ce- ie in de basiliek van St. an Lateranen, de bis- ikerk van Rome. enedictus XVI maakte in bekend dat hij de regel i proces voor zaligverkla- as vijf jaar na de dood mand kan beginnen, ter- zou schuiven. Johannes II overleed op 2 april op ge leeftijd. kwam om dat te verhinderen, sloeg de vlam in de pan. Hoe zeer de Israëlische samenleving verdeeld is over het terugtrek kingsplan van premier Ariel Sharon, bleek uit de ontwape ning en arrestatie van een ge nie-soldaat door zijn officieren. Toen de bulldozers in actie kwamen schreeuwde hij 'joden verdrijven geen joden', de leuze van de tegenstanders van de te rugtrekking. De soldaat zal zich wegens insubordinatie moeten verantwoorden voor een mili taire rechtbank. De krakers van het Palm Beach Hotel en hun sympathisanten zeggen over medestanders te beschikken tot in de hoogste rangen van leger en politie. Dat zou kunnen verklaren waarom ze op de hoogte waren van een geheim plan om hen te verdrij ven en het hotel tegen de vlakte te bulldozeren. Dat mislukte. Ondertussen gaan de krakers door met de fortificatie van het hotel en de opslag van voldoen de levensmiddelen om het in. geval van een beleg lang uit te kunnen houden. Ze willen ook elders in Gush Katif versterkte posities inrichten. cuddalore - Nabestaanden herdenken op het strand van Cuddalore in India familieleden en bekenden die zijn omgekomen bij de tsunami van 26 december vorig jaar. Miljoenen mensen elders rondom de Indi sche Oceaan deden dat gisteren ook. Het was precies een halfjaar geleden dat het natuurgeweld bijna 177.000 slachtoffers maakte. Maleisië heeft een onderzoek aangekondigd naar mogelijke fraude met geld dat bedoeld was voor de wederopbouw van het eiland Penang na de zeebeving in Zuid-Oost-Azië op 26 de cember. Het Maleisische agentschap voor de bestrijding van corruptie zegt meldingen te hebben ontvan gen over fraude. Foto Reuters/Arko Datta Van onze correspondente Boedapest - Een loterij waarbij ze een auto, televisies en mo bieltjes konden winnen kon de Bulgaarse kiezers zaterdag niet verlokken om in groten getale naar de stembus te gaan. Een lage opkomst zou gunstig zijn voor de Bulgaarse Socialis tische Partij (BSP), was de alge mene verwachting. De BSP werd ook de grootste, maar deed het met rond de 31 pro cent van de stemmen slechter dan verwacht. Daarmee lijken de socialisten, de opvolgers van de vroegere communistische partij, de eer ste kandidaten om een nieuwe regering te vormen. Makkelijk zal dat zeker niet worden. Een stevige regeringscoalitie, in wel ke samenstelling dan ook, lijkt moeilijk te vormen. Dat is een forse tegenvaller voor Bulgarije, dat in 2007 lid van de EU wil worden, maar dat er volgens Brussel nog hard aan moet trekken om die datum ook waar te kunnen maken. Tweede partij werd de partij van de huidige premier (en ex- koning) Simeon Saxecoburg- gotski, de Nationale Beweging Simeon II, met ruim 20 pro cent. De overwegend Turkse Beweging voor Recht en Mij heid eindigde met ruim elf pro cent op de derde plaats. De lage opkomst is een duide lijk teken dat de kiezers hun vertrouwen in de politiek kwijt zijn. Vier jaar geleden nog stemden ze vol enthousiasme voor Saxecoburggotski, in de verwachting dat de ex-koning nieuw elan zou brengen. Maar zijn regering werd geplaagd door corruptieschandalen, waarbij vooral de banden tus sen de georganiseerde misdaad en het bedrijfsleven in het oog sprongen. Voor de EU-toetreding is be langrijk hoe stabiel de nieuwe regering is. Brussel heeft kritiek op de grote corruptie en de ho ge criminaliteit en er is snel een stabiele, daadkrachtige regering nodig om dat soort problemen aan te pakken. Een coalitie die moeizaam tot stand komt en uit veel partijen bestaat, is daarvoor waarschijnlijk niet sterk genoeg en houdt boven dien het risico in van vervroeg de verkiezingen. van onze correspondent Van onze correspondente brussel - Het klinkt als een vraag uit een roddelblad, maar voor het Belgische Hof wordt het een steeds pijnlijker pro bleem: hoe moet het verder tus sen koning Albert en zijn bui tenechtelijke dochter Delphine? Dat Albert een buitenechtelijke dochter heeft, weet in België ie dereen. Ze werd geboren in 1968, toen Boudewijn op de troon zat en het mis ging met het huwelijk van Albert en Pa- ola. Delphines bestaan werd in 1999 in een biografie van Paola onthuld. Albert, inmiddels ko ning, zette een hoogst onge bruikelijke stap en erkende in zijn kerstboodschap zijrionech- te' dochter. Vervolgens bleef het jaren stil rond Delphine Boël, die als kunstenares in Londen woon de. Tot zij besloot naar België te verhuizen en de publiciteit te zoeken. Volgens haar eigen zeg gen had Delphine veel contact met haar vader, maar stopte dat abrupt toen haar identiteit be kend werd. Dat zit zowel haar als haar moeder, barones Sibyl- le De Selys Longchamps, met wie Albert een langdurige affai re had, erg dwars. „Opeens bleek elk contact onmogelijk", vertelde Delphine in mei aan de Franse tv-zender France 3. En ze onthulde dat Albert eind jaren zestig op het punt stond Paola te verlaten en met haar moeder verder te gaan. Koning Boudewijn zou de scheiding hebben tegengehouden. Sinds het afgelopen weekeinde ligt de kwestie op straat. Delp hine kreeg vorige week op het allerlaatste moment te horen niet welkom te zijn op een gala diner van het verbond van Bel gische Ondernemers (VBO). Ze was uitgenodigd aan de tafel van een worstfabrikant. De re den: haar halfbroer kroonprins Philip en zijn vrouw Mathilde waren de eregasten. De aanwe zigheid van Delphine zou pro vocerend zijn. Tegelijkertijd kreeg het worstbedrijf uit Char leroi discreet te horen dat een aangekocht beeld van Delphine maar beter niet kon worden ge ëxposeerd öp een tentoonstel ling ter ere van 175 jaar België. Het VBO weet van niets, het Ko ninklijk Paleis zegt van niets te weten, de minister-president spreekt over een 'privé-zaak'. Wie precies Delphine de toe gang tot het diner heeft ont zegd blijft vaag. Maar voor Delphines moederis de maat vol en ze schreeuwde haar woe de uit op de Franstalige Belgi sche tv. 'Kotsbeu' is ze het dat haar dochter wordt gediscrimi neerd en in haar beroep wordt tegengewerkt omwille van haar afkomst. „Dit is een onrecht vaardigheid die ik heel moeilijk kan verdragen." Barcelona - De afscheidingsbe weging ETA heeft zaterdag avond een autobom laten ont ploffen bij het Olympisch Stadi on van Madrid. De terreurgroep probeert op deze manier de kandidatuur van de Spaanse hoofdstad voor de Spelen in 2012 in diskrediet te brengen. Op 6 juli wordt bekend welke van de vijf steden die zich kan didaat hebben gesteld de win naar wordt. De burgemeester van Madrid, Alberto Ruiz-Gal- lardón, zei er gisteren op te ver trouwen dat de aanslag de be slissing niet negatief zal beïn vloeden. De autobom ontplofte op een parkeerplaats. Daar zijn ver bouwingen aan de gang en daarom is er op dit moment geen bewaking, aldus de burge- 'Verkrachtingen gaan door in kampen Darfur' Khartum - Vrouwen uit de Su danese regio Darfur blijven ook in vluchtelingenkampen waar ontheemden worden opgevan gen een prooi voor verkrach ters. Dat stellen de Verenigde Naties in een zaterdag gepubli ceerd rapport. Donderdag nog werden vijf vrouwen ontvoerd uit het kamp Kalma, niet ver van provincie hoofdstad Nyala in Darfur. Ze zijn vervolgens verkracht, aldus de volkerenorganisatie. Gezien het aantal gevallen van verkrachting door Sudanese troepen en hun bondgenoten van de Janjaweed-milities, spre ken mensenrechtenorganisaties van een georganiseerde ver krachtingscampagne. Seksueel geweld wordt volgens hen in Darfur gebruikt als oorlogswa pen. VN waarschuwt voor softdrugs wenen - De Verenigde Naties heeft gisteren, op de wereldwij de antidrugsdag, gewaar schuwd voor de gevaren van al le soorten drugs. Ook inciden teel gebruik van marihuana is volgens het VN-drugsbestrij- dingsbureau 'een schakel in een lange en gevaarlijke cyclus van misdaad, achteruitgang en terrorisme'. Regeringen wereld wijd besteedden op verscheide ne manieren aandacht aan de dag. Afghanistan, 's werelds grootste producent van opium, de grondstof voor heroïne, ver brandde symbolisch zestig ton drugs. In China werden tiental len drugshandelaren terechtge steld. VS overlegt met opstandelingen bagdad - De Verenigde Staten heeft in Irak overleg met verte genwoordigers van de opstan delingen om een eind aan het geweld te maken. Dat is door de Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld be vestigd. Dit weekeinde kwamen bij verscheidene aanslagen en moordpartijen op verschillende plaatsen in Irak weer tientallen mensen om het leven. De VS bouwt intussen een nieuwe ge vangenis in Noord-Irak, meldde The Los Angeles Times gisteren. Bestaande gevangenissen, waaronder de beruchte Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad en Camp Bucca bij de grens met Koeweit, worden fors uit gebreid. Baas Deep Throat 'gedesillusioneerd' Washington - De vroegere chef van Deep Throat was 'geschokt' toen hij hoorde dat Mark Feit de geheime bron was die gehol pen heeft een einde te maken aan het presidentschap van Ri chard Nixon. Patrick Gray, FBI-directeur ten tijde van het Watergate-schan- daal, zei gisteren in een televi sie-interview dat Felt hem her haaldelijk had verzekerd niet de bron te zijn van de Washing- ton-Postverslaggevers Woord- ward en Bernstein. „Ik had niet geschokter kunnen zijn en ge desillusioneerd in de man die ik heb vertrouwd", zei Gray. Betogingen tegen armoede Spanje madrid - Tienduizenden Span jaarden hebben gisteren deel genomen aan betogingen en andere evenementen die de lei ders van de G8 moeten aanspo ren tot een voortvarender aan pak van armoede in de wereld. De protesten in Spanje zijn de eerste in een lange reeks acties over de hele wereld. Alleen al in de hoofdstad Madrid waren 50.000 mensen op de been, on der wie bekende artiesten, mu sici, kerkelijke leiders en politi ci. Ook in andere Spaanse ste den waren duizenden aanwezig bij demonstraties, concerten en andere bijeenkomsten. meester. Er vielen geen gewon den. De ETA had een uur voor de aanslag de Baskische krant Ga- ra gewaarschuwd. Daardoor had de politie tijd om het ge bied af te zetten. De auto waar de bom in zat was gestolen en 's morgens in de parkeergarage gezet. Tijdens de Olympische Spelen in Barcelona in 1992 lanceer den de separatisten ook een zwaar offensief. In dat jaar vie len er 45 doden door aansla gen, voornamelijk in Barcelona. De laatste twee jaar zijn er geen dodelijke slachtoffers meer ge vallen. Volgens de radicale Bas- ken is dat een signaal dat de ETA vrede wil. De Spaanse rege ring wil ook dialoog, maar wei gert te praten voordat de ETA de wapens heeft afgezworen en ingeleverd. sydnev - De oudste Austra lische oorlogsveteraan is vrijdag overleden, meldden Australische media een dag later. Peter Casserley was met zijn 107 jaar bovendien de laatste nog levende Austra lische veteraan die in de Eerste Wereldoorlog actief was aan het westfront. Casserley was negentien toen hij in 1917 dienst nam. Hij werkte als sap peur aan de fronten in Frankrijk en België. Hij kwam onder meer in actie bij leper, Armentieres en Amiens. Hij krijgt een staatsbegrafenis. 11

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5