Korbach als een koning onthaald in Indonesië 9 SPORT 5 Stil Protest tuna heeft heel veel ik nodig maandag 27juni 2005 Ik behoor tot de Generatie Niks. Na de reeds weinig verheffende activiteiten van de voor gaande generaties, te weten frites eten (de pa tatgeneratie) en eindeloos schakelen tussen alle televisiezenders (de zapgeneratie), zijn mijn leeftijdsgenoten en ik bestempeld als Niks. Da's nog erger datdikke patatkin deren ofzapkoters: wij kunnen en doen helemdal niets. De generatie die al deze termen bedacht heeft, de adolescenten uit de roerige zestiger en zeventiger ja ren, klopt zichzelf op de borst dat zij in hun jeugd volkomen anders wa ren. Patat? Dat bestond nog niet eens. Zappen? "Man, we hadden één tv in de hele straat! En we hin gen niet de hele dag voor de kijk- buis. Wij deden wat met ons le ven! We stonden op de barrica den! Volgden onze idealen! Toon den onze passie! Protesteerden tegen de oor log in Vietnam! Vóór emancipatie! Tegen de atoombom! Vóór het milieu! Tegen het ko ningshuis! Vóór de Beatles! Of de Rolling Sto nes!" Ik, wij, de Generatie Niks: wij protesteren nergens tegen. Wij hebben namelijk geen ide alen. En zeker geen hogere idealen. Het enige wat ons interesseert is of we onze studiefinan ciering op tijd overgemaakt krijgen, of het bier in het café op de hoek betaalbaar is en of ons haar goed zit. We zijn het product van een verwende consumptiemaatschappij; ge wend om alles te hebben wat we willen. Wij verlangen nergens meer naar: we bezitten al les al. Zonder verlangen geen idealen. Zonder idealen geen passie. En zonder passie geen protest. Echter, dit weekend heb me ontworsteld aan het juk van mijn ongeïnteresseerde, passielo ze generatiegenoten: ik heb geprotesteerd. De monstratief heb ik niet deelgenomen aan het Nationaal Kampioenschap Wielrennen in Rotterdam. Jaren achtereen heb ik massa sprints meegemaakt vanuit het binnenste van het peloton; dit jaar heb ik mijn kont te gen de krib gegooid en de strijd om de rood- wit-blauwe trui gelaten voor wat het is. Ik pas ervoor me na urenlange verveling weer als een mak lammetje te laten afslachten door Neerlands beste sprinters. Zolang de he ren organisatoren het NKorganiseren op een parcours dat zo plat is als een pannekoek, zullen ze mij niet aan de start van hun wed strijd zien verschijnen. Ik protesteer namelijk. Ik heb geen idee of er iemand wakker van heeft gelegen dat ik niet heb meegedaan. Ik weet zelfs niet of ze het überhaupt hebben op gemerkt. Mijn protest vond namelijk plaats op een onorthodoxe wijze. In Montpellier, welteverstaan, waar ik samen met mijn vriendin verpoosde in het kader van een toe ristisch weekendje-uit. Niet op de barricaden, geen rellen, spandoeken of massale optoch ten. Ik demonstreerde slenterend door de pit toreske straatjes van de binnenstad en zonne badend op de witte stranden. Slapend, lur kend aan mijn colaatje en genietend van het zachte geruis van de golven en de warmte van de zon op mijn lijkbleke borstkas. Maar ik protesteerde. Op mijn manier, onze ma nier, de manier van de Generatie Niks. Stil protest is ook protest. Thijs Zonneveld uit Noordwijkerhout is profwielrenner bij de Franse ploeg AVC Aix. Deze zomer schrijft hij exclusief voor het Leidsch Dagblad een column. LINKS BINTEN jia failliete Fortuna Sit- left we) heel veel geluk Het reddingsplan voor |te-divi:sieclub dreigt or te ki innen gaan. in van de gemeente om Ui achterstallige ozb (schelden, wordt ge- 5 staatssteun. Daar- insteniming van de (se Commissie vereist. :het oordeel van Brus- ieso al maanden op n laten wachten, dreigt em weg te vallen on- :plan dat geldt als For- allerlaatste strohalm, neestcir en wethouders tard-Geleen hebben naren aan het werk ge- op zoek moeten naar iatieve oplossing. Als leente op de ingeslagen prgaat, wordt Europe en regelgeving over- Don derdag buigt de nteraad zich over het gsplan. Schiet de raad orstel af, dan is het ein- [Fortuna nog slechts restie van dagen, dat de ozb nog niet kan kwi jtgescholden, kan enorme schuldenlast (erstedivissionist niet ges aneerd. In het -Fontuna hangt name- is met elkaar samen: it een niet, dan kan het ook niet. Als de ge- e de komende maan- Bt tot kwijtschelding fergaan, kan ook de be- dienst - als ze dat al Hen geen streep zet- )r een deel van de één n eirro belasting die Fortuna nog heeft, ret is vastgelegd dat de illeen mag kwijtschel- i alle schuldeisers, in de gemeente Sittard- l met het sanerings loeten hebben inge- SPORT IN BEELD Serena Williams, Wimbledon. Foto: Reuters 'Ze denken dat ik over water kan lopen terwijl het hier nooit vriest' nton van Gerner sar/gpd - Hij moest gis- d onder politiebegelei- stadion verlaten. Niet lij het mikpunt van ede was, maar om te nen dat hij vertrapt zou door duizenden razend Jaste voetbalfans. Fritz h is de held van PSM Ma nadat de trainer zijn eer- istrijd in Indonesische rnet een 3-2 zege heeft af in. „Ze denken dat ik over lan lopen, terwijl het hier riest." orbach (59) is 'back in ss'. Op het Indonesische Celebes, bij topclub PSM sar. „Het Ajax van Indo- zeggen Korbach en iarnemer Ruud Voll on- elijk van elkaar. PSM liep eizoen op doelsaldo de is, maar plaatste zich wel b Aziatische variant van impions League. Daarin loeg inmiddels uitge lid. Toen PSM vervolgens (dstrijden op rij in eigen irloor, was het einde oe- voor coach Mohammad ie een Indonesische ach- ïd heeft, zocht en vond erland een trainer, ze zijn hier helemaal gek t Nederlandse voetbal. Ajax is voor de mensen in Ma kassar de beste club van de we reld. Ik kan het weten, want Makassar is mijn geboortestad, PSM is mijn club." Na Henk Wullems (Jakarta) is Korbach de tweede trainer van uit Nederland in Indonesië. „En er zijn meer clubs die spelers of een trainer uit Nederland wil len", geeft Voll aan. Korbach heeft na enkele trai ningen en de bekerwedstrijd van gisteravond (3-2 tegen het een divisie lager uitkomende Persekaba Badung uit Bali, waardoor PSM nu in de kwartfi nale staat, red.) een goede in druk van het niveau. „Fysiek en technisch zijn ze allemaal heel goed. Het zijn niet alleen Indo nesiërs, ik heb er ook Argentij nen en Uruguyanen bij lopen. Dit ploegje kan met gemak mee in onze eredivisie, hoor. Onder schat het niet. Alleen tactisch is het wat te druistig, ze willen al lemaal zo graag. Je moet ze met een vlammenwerper van het trainingsveld af schieten, want ze zijn niet kapot te krijgen." Mesjokke Korbach weet vooralsnog niet wat hij meemaakt. „Ik ben wel wat gewend geraakt bij die Tur ken (Korbach werkte tien jaar geleden bij Istanbulspor, red.), maar hier gaat het nog twee sla gen erger. En het is twee slagen leuker. In Nederland hebben we geen notie van wat voetbal hier voorstelt. Nou, het is gi gantisch. Vanavond zitten er twintigduizend mensen op de tribune, allemaal zo gek als een deur. Bij de trainingen staan er, ik heb ze niet allemaal geteld, acht- tot tienduizend mensen te kijken. Ik kan niet zonder be geleiding het veld op en af." „Gisteren heb ik een stukje op de boulevard gewandeld, ik zit in een hotel aan zee. Loop ik al leen maar handtekeningen uit te delen en handen te geven, daar zijn ze hier mesjokke van. In de stad is het een grote mie renhoop. Al die opgesmukte bakfietsen, scooters en auto's. Het rijdt maar door elkaar heen, alles kan en mag. Ach, dat is nu even aardig, maar ik kijk er dwars doorheen. Ze goo chelen met spelers alsof het niks is. Speelt iemand een slechte wedstrijd, dan moet je niet raar opkijken als die speler wordt weggestuurd. En zo gaat het met trainers natuurlijk net zo." PSM bezet momenteel een middenmootpositie in een van de twee hoogste divisies. Het verschil met de koploper is ech ter klein. „Ze hebben het niet hardop gezegd, maar ik kan in de ogen van de mensen lezen dat PSM kampioen moet wor den. Daar gaan we dan maar voor. Het is allemaal ontzettend chaotisch en je moet af en toe dwars door je vingers heen kij ken, anders zit ik binnen een paar dagen in het gekkenhuis. Maar dit is een mooi clubje om te doen." UIT GESPROKEN éErwin Koeman in Voetbal Internatio nal: „Een vertrek van Goor, Kuijt en Kalou is voor mij onbespreekbaar." Tennisser Marat Safin in Sportweek: „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat mijn problemen van psychologische aard waren. Daarom dacht ik er vier jaar ge leden serieus over om te stop pen." Nogmaals Mar at Safin: „Ik ben Russisch, maar ik ben ook honderd procent moslim. Alle moslims zijn gepassioneerd en eigenwijs. We hebben heet bloed. Robert Eenhoorn, bondscoach van de honkballers, in Sport International: „Misschien ben ik te veeleisend. Maar ik kan me niet aanpassen aan Nederland. Dan kan ik be ter stoppen. Wielrenner Bram Tankink in de Volkskrant: „Ik wil wel de beste zijn, maar ik hoef niet de allerbeste te zijn. Als je gewoon goed bent, is het ook leuk. De Argentijnse NBA-basket- baller Manu Ginobili in Sport week: „Toen ik thuiskwam was het een grote gekte. Ik ben nog geen Mick Jagger, maar ik ben be hoorlijk populair. Wielerbondscoach Egon van Kessel in Trouw: „Het wereldje is oerconservatief en sterk hiërarchisch. Jonge ren ners moeten eerst leren werken voor een kopman. Onzin. De knecht uithangen kun je je hele leven nog." Voetballer Nico Jan Hoogma in Sportweek: „In 2000 waren de Duitse media een flinke lobby gestart om me in de Mannschaft te krijgen. Ik moest daar om grinniken. Zo'n groot land met zoveel voetbal lers en dan hebben ze een Ne derlander nodig.... Ik heb maar gezegd dat mijn opa zich in zijn graf zou omdraaien als ik voor Duitsland zou gaan voetballen. Polsstokhoogspringer Rens Blom in de Telegaaf: „Ik ben geen klootzak gewor den, dat zit niet in me. Maar ik ben zeker niet meer dat lieve jongetje van weleer. De Griekse spits van Heeren veen Georgios Samaras in Sportweek: „Iedereen ging hier om zes uur naar huis. Dan gingen ze eten en bleven ze binnen. Wilde ik 's avonds in het centrum nog een koffie halen, was alles dicht. Dacht ik: Wat is er hier gebeurd? Daar verbaasde ik me echt Nogmaals Samaras: „Ik moet naar die top toe. En er dan blijven óók. Eén of twee jaar aan de top staan en vervol gens vallen en sterven, dat wil ik dus niet. Atleet Simon Vroemen in Sport International: „De halve wereld zat in mijn beleving eind jaren negentig aan de epo" Robert Postma is keeperstrai ner bij Nigeria onder de twin tig. In het Algemeen Dagblad: „In hun eigen land moeten ze na een wedstrijd een plak cake metz'n vijftienen delen. Hierin Nederland is alles in overvloed. Maar ook hier delen ze. Ajacied en international (on- der-20) Urby Emanuelson, in Sportweek, na de vraag met wie hij een dag wil optrekken: „Ik zal maar geen mooie vrouw kiezen, dat doet iedereen al. Nee, doe mij maar Jörgen Ray- mann. Ik heb een paar cd's van hem. Als ik daar naar luister, lig ik echt op de grond. Die man is zo grappig." Opnieuw Emanuelson, over de zege op Chili: Echt gekke dingen hebben we niet gedaan. We hadden ook geen alcohol mom het mee te vieren. Jammer. Ryan Babel, Ajax-spits en in ternational, in Voetbal Inter national: Volgens Gullit ging ik het niet redden in het betaalde voetbal. Bondscoach Jürgen Klins- mann in Sportweek: Wij zeggen het in Duitsland niet zo vaak, maar wij bewon deren jullie manier van voetbal len. Frits Korbach toont het shirt van zijn nieuwe club. Foto: GPD/Dolf Voll Nogmaals Klinsmann: „We willen dat het publiek volgend jaar bij het WK een Duits team ziet dat opbou wend, positief en aanvallend speelt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19