Geheimtaal' in zenuwslopende serie ran Bon knalt zo maar naar titel TT-organisatie 'heel erg boos' op NCRV Langeveld regisseert in Rotterdam nauwkeurig z'n mooiste kampioenschap Spelers zijn voor even ontroostbaar SPORT MAANDAG 27juni 2005 van onze verslaggever kerkrade - Ontroostbaar en in sommige gevallen met de tra nen in de ogen hebben de mo gelijke Nederlandse helden van de toekomst zaterdag na de verloren kwartfinale tegen Ni geria afscheid genomen van het jeugd-WK. IWee weken van euforie rond hun elftal kon net niet worden voorkomen dat Oranje na een gelijke stand (1-1) en 24 straf schoppen werd uitgeschakeld. Uiteindelijk was dat wel terecht. „Stuk voor stuk prachtkerels", omschreef bondscoach De Haan zijn spelers tijdens de persconferentie. Even verderop bij de kleedka mer van de Nederlandse ploeg miste het compliment van de bondscoach de gewenste uit werking. Met het gezicht op on weer pakten de spelers van Oranje voor het laatst dit toer nooi de voetbaltas in. Een week eerder dan gewenst. „Ongelooflijk jammer", stamel de Vlaar. De verdediger van AZ, die koppend de gelijkmaker voor zijn rekening nam, was met doelman Vermeer een van de weinige spelers van Oranje die tegen Nigeria overeind bleef. „Vond je dat? Mooi is dat dan. Maar ik heb daar zo wei nig aan. We zijn uitgeschakeld. Dat telt." Met een paar korte zinnen ver woordde de centrale verdediger de stemming bij zijn ploeg. Oranje kon vooral in de tweede helft niet voorkomen dat Nige ria het betere van het spel had. Uiteindelijk miste de ploeg drie van de twaalf strafschoppen. Nigeria verzuimde tweemaal vanaf elf meter te scoren. „Zonde, echt zonde", stamelde Kruys. De middenvelder van FC Utrecht faalde net als invallers Zuiverloon en John eenmaal vanaf de strafschopstip. „We hadden het de hele wedstrijd moeilijk tegen Nigeria. Ik weet niet wat het was. Ja, zij waren misschien wel beter." Opvallend was dat de dit toer nooi met complimenten overla den Ajacied Hedwiges Maduro zijn ploeg ook niet op sleep touw kon nemen. „Ik leek niet alleen moe. Ik was ook moe. We hadden het heel zwaar op het middenveld. We hebben er alles aan gedaan, maar het is helaas niet gelukt." :ven de Jongh uitgekeken op Rabo inze verslaggever Ad Pertijs rdam - Max van Heeswijk il het wiel van Steven de gekozen en Leon van Bon nde er al evenzeer op dat IK wielrennen gisteren in irdam op een door Rabo- geleide massasprint zou aien. Niet dus. bij gangmaker Thomas ar het beste eraf was, was een kilometer van de niemand van de ban- iloeg meer om het werk lem over te nemen. Leon Bon voelde als geen ander dat dat het moment was peloton te ontvluchten. Davitamon-renner knalde )lgens ongestoord naar de inale titel mij is dit uiteraard een idige opsteker", zei de man maand geleden nog in as zat vanwege een ijnlijk slepende bijhol- :eking. Van Bon bedankte de Ronde van Zwitserland egde tevens af voor de Tour. ttamon-ploegleider Hen- Redant haalde hem over zelf nog een kans te gun- en een bezoek aan een specialist in Eeklo deed Dlgens de rest. Hij haalde kvijfel weg bij Van Bon en Wonderlijke resultaat open de zich de afgelopen da- Van Bon gaat alsnog naar a,)bur en met de nationale fi let hij zien ook klaar te zijn i de ronde. ^at echt in een wak", kijkt zBon terug op de periode fcchter hem ligt. Steven de jh donderde er gisteren in. 5 is wel duidelijk dat ze bij ploegleiding nog maar wei- yertrouwen in me hebben", J de man die achter Van friaar de tweede plek spurt- Jet eens moeite zijn onge- Jens aangaande de gevolg- iactiek binnenskamers te ïen. „Ik heb het wel een je gehad met deze ploeg Erik Dekker (I), van de verliezer Rabo, feliciteert Leon van Bon. Foto ANP/Ed Oudenaarden ja." Het was ook hoogst opmer kelijk wat er gisteren op weg naar de Kuip gebeurde. Het leek alsof Rabobank aanstuurde op een massasprint. Boogerd, die even ervoor werd teruggepakt na een ontsnapping met Moe renhout, zette zich voor zijn trainingsmakker De Jongh op kop. Buitenom schoten Tho mas Dekker en Gerben Löwik de twee te hulp. „Maar meer mensen heb ik niet gezien", stelde De Jongh wrang vast. Ploegleider Erik Breukink had de rest geen opdracht gegeven naar voor te rijden. „Het was voor mij geen zekerheid dat Steven hier kon winnen", ver klaarde hij die keuze. De con currentie zag het vol verbazing aan. „Als een renner van jouw ploeg (Boogerd in dat geval, red.) op het punt staat ingelo pen te worden, moet de rest voor in het peloton toch al klaar zitten voor de volgende actie", doceerde Hendrik Re dant van Davitamon. Dat was dus niet het geval. Met negentien man in koers, reed de ploeg als los zand naar de meet. Breukink geloofde niet in De Jongh, maar desondanks werkten drie jongens aan een massasprint. Breukink gaf ook geen opdracht aan de rest om met een spervuur aan demarra ges de gevreesde massaspurt te ontlopen. Scherpte „Ik denk dat ze het hier van avond aan tafel nog eens fijn over kunnen hebben", stelde Koos Moerenhout, ploeggenoot van Van Bon. „Normaal gespro ken kan het niet gebeuren dat een renner als Leon zo gemak kelijk in de finale kan wegrijden uit het peloton. In de Tour lukt het hem in ieder geval niet." Breukink verlangt straks in de Tour scherpte van zijn renners. Die was er gisteren nog niet. Er ger nog, er was geen eenheid, er was geen duidelijkheid. De Jongh: „Ik ben gestopt om te vragen of ze voor mij op de spurt willen gokken. Als je zo veel keer nul op het rekest krijgt, doe je dat niet meer. 0 Br zijn te veel renners die liever voor hun eigen prijs rijden." Het mag duidelijk zijn: De Jongh is momenteel niet voor niets in gesprek met andere ploegen. Leon van Bon niet. „Deze jon gen heeft zoveel talent, dat het waard was om de afgelopen maand op hem te wachten", zegt Redant. Davitamon geloof de in Van Bon, Van Bon alleen even niet in zichzelf. Totdat de arts die hem half mei opereer de, hem verzekerde dat de ont stekingen weg waren. En het slechte gevoel slechts het ge volg was van irritaties die met een spray te behandelen waren. Van onze verslaggever assen - Grote paniek heeft zich zaterdag meester gemaakt van de organisatie van de TT in As sen. In de vroege ochtend had be stuurslid Arend de Vries in het NCRV-programma Plaza op Ra dio 2 bekendgemaakt dat de 75e Grote Prijs van Nederland voor wegmotoren niet zou doorgaan. De hevige regenbui en in de nacht van vrijdag op zaterdag zouden het circuit on der water hebben gezet en racen onmogelijk maken. „Klinklare onzin", zegt Willem Lute, woordvoerder van de TT. „Heel erg jammer dat de NCRV heeft verzuimd het verhaal op waarheid te controleren. Me neer Arend de Vries is geen be stuurslid. Wie het wel is? Geen idee, maar wel een onverlaat. Als mensen zo'n boodschap op de radio serieus nemen, blijven ze weg. En dat zou ons grote fi nanciële schade berokkenen." Al zo vaak regende het op de wedstrijddag, maar nooit wer- den de races om die reden af geblazen. Lute kan de grap niet echt waarderen, maar de NCRV aanklagen gaat hem op dit mo ment te ver. „Dat is ook nog niet ter sprake gekomen. We hebben wel zo snel mogelijk de zaak proberen recht te zetten met een persbericht. Maar het is duidelijk dat we vanmorgen even heel erg boos waren." Rotterdam - Het scenario voor het Nederlands kampioenschap bij de beloften zat al dagen lang in zijn hoofd. Sebastian Lange- veld wist dat hij zich lang moest sparen, pas in de slotfase zou de 20-jarige renner zijn troeven uitspelen. „En als ik geluk heb, kan ik twee keer gokken", zei hij enke le dagen voor de titelstrijd in Rotterdam. Na een nauwgezet te uitvoering van zijn strijdplan kwam de Lissenaar na 175,5 ki lometer koers schreeuwend en breed lachend over de finish. "Dit is de mooiste zege uit mijn carrière. Alleen een WK-titel is nog mooier", kon Langeveld zijn geluk niet op. Zijn vriendin Sabine Schoone viel hem snik kend in de armen. Met grote precisie regisseert Langeveld dit seizoen zijn wed strijden. De Lissenaar, die twee de in de Ronde van Vlaanderen voor neo-renners en tweede in de Omloop der Kempen werd, focuste zich volledig op de ko- ninginnerit in Olympia's Tour en het NK in Rotterdam. In de Limburgse heuvels reed hij al leen naar de kopgroep toe om in de slotfase een succesvolle demarrage te plaatsen. Zater dag verwezenlijkte hij bijna op identieke wijze zijn tweede doel. Het enige verschil was dat hij dit keer in de sprint pas af rekende met zeven medevluch ters. "Je moet gokken. Ik kwam Met gebalde vuisten gaat Sebastian Langeveld in Rotterdam over de finish. Rechts van hem de geklopte renners Reinier Honig en Johnny Hoogerland. Foto GPD/Wouter Borre als laatste renner uit de laatste bocht. Even viel het voor me stil en daar profiteerde ik van. Toen ik Reinier Honig passeerde, wist ik dat ik zou winnen." Een kleine enclave van Lissese supporters ging voor de poor ten van stadion De Kuip volle dig uit zijn dak. Langeveld, die met zijn vriendin tijdelijk bij haar ouders inwoont, keek van af het podium toe hoe Sabine en haar moeder de tranen droogden. Langevelds vrienden maakten lawaai voor tien en va der Gerard Schoone richtte zijn camera op de huldiging. Zo re gistreerde hij hoe KNWU-voor zitter Joop Atsma de kampioen een alleskunner noemde. "Je bent niet alleen sterk in het veld en in de heuvels, maar je hebt het nu ook op een vlak parcours laten zien." Daarover was Langeveld zelf ook verbaasd. De Lissenaar vindt zichzelf geen spurter. Hij bemoeit zich doorgaans niet met massasprints, maar in de groep van zeven bleek hij toch rap aan te kunnen komen. "Te gen zijn trainingsmaatje Ton van Eijk zegt hij altijd dat hij niet kan sprinten. 'Dat kun je wel', heeft Ton altijd geroepen. En dan zie je zijn kop met die grote smile over de finish ko men. Prachtig, daar word ik dan wel even stil van", genoot Gerard Schoone. De renner, die deel uitmaakt van de voorlopige WK-selectie, wil zich na zijn vakantie volle dig richten op de mondiale ti telstrijd in Madrid. Zijn volgen de grote doel. De renners in Nederland weten inmiddels wat dat betekent. Zie verden pagina S4 :eper Nigeria kalkt met zwarte stift vier codes op zijn arm onze verslaggever Mark Caldenhoven (rade - Nederland - Nigeria, de kwartfinale van het WK-jeugd, ligde zaterdag in een zelden vertoonde strafschoppenserie. De kanen wonnen de reeks met 10-9. Een strafschoppenserie in 24 rijven. lijkt wel geheimtaal op het van Ambruse Vanzekin, de ter van Nigeria. Nauwelijks jaar zijn op zijn linker- iw met zwarte stift vier co- gekalkt': 31, llr, 91, 6r. Het en geheugensteuntje voor Nigeriaanse doelman. Het correspondeert met het lummer van een Nederlan- de letter naar de hoek, of rechts van hem. ert Postma, de Achterhoek- eeperstrainer van Nigeria, t met het 'collectors item' in atacomben van het Park- Limburg Stadion. Kenneth ieer, de Nederlandse colle- an Vanzekin, mag het heb- Misschien een leuk aan- ;en," zegt Postma. „Maar ichien ook wel niet." De tinchemmer grijnst ,Am- le kon het lijstje van Neder- se namen niet onthouden. heb ik ze maar op zijn w gezet" eugensteuntje geheugensteuntje heeft uitbetaald. Doelman Van- n duikt bij de penalty's van r en Babel naar de goede maar krijgt geen hand er de bal. Wel bij nummer ran Collins John. Postma: ïn Maduro schoot de bal tn andere hoek. Hoe we dat :n? Ik weet het zelf eigenlijk niet. Onze assistent had via gehoord in welke hoek aantal Nederlanders zou- schieten." erland is gebroken. Door zinderende strafschoppen- 1 en een sterke Afrikaanse nstander, die zelfs voor en as de serie penalty's nog met het gastland. John Obi :1, de superster van de ig Super Eagles', meldt halfkreupel en met een zak djn enkel in de middencir- Hij aat toch niet op het met vijf. Tot hij terug Ook de spelers die niet de uitverkorenen staan, Nigeria - Nederland 1-1 Kerkrade. Kwartfinale, n.v. (l-O). Nigeria wint na strafschoppen: log. 1. Owoeri 1-0 46. Vlaar l-l Scheidsrechter: Elizondo (Arg). Toeschou wers: 25 000. Gele kaart: Adefemi, Apam, Isaac, Adedeji, Adeleye (Nigeria), John, Zui verloon (Nederland). Nigeria: Vanzekin; Adefemi, Adeleye, Apam en Taiwo; Kaita, Mikel en Owoeri (99. Atu- lewa); Okoronkwo (62. Adedeji), Abwo (113. Sambo) en Isaac Nederland: Vermeer; Tiendalli, Van der Struijk (106. Otten), Vlaar en Drost; Kruys, Maduro en Emanuelson (75. Zuiverloon); Vincken, Babel en Owusu Abeyie (75. John). moeten zich met schoenen, kousen én scheenbeschermers in de middencirkel melden. Al leen de tape om zijn schoenen, waarmee hij 120 minuten prachtig voetbal liet zien, blijft achterwege. Waar Oranje bij de middenstip én voor de dug-out eendrachtig met de armen over eikaars schouders in afwachting is van de eerste strafschop, hangt Ni geria er ogenschijnlijk als los zand bij. Maar de eerste drie Afrikanen 'counteren' Neder land, dat de serie begint, bijna achterloos. Kriebels De kriebels nemen toe als Rick Kruys mist. Prompt stopt Ver meer de pingel van Gift Atule- wa. Als Maduro en Isaac de vijf volmaken, gaat het om en om. De spanning is om te snijden. Gianni Zuiverloon oogt fris, zo- De beslissing is gevallen. Vlnr Mark Otten, Ron Vlaar, Hedwiges Maduro, Jeroen Drost, Dwight Tiendalli en Collins John zijn ontzet. Foto ANP/Robert Vos als zijn invalbeurt, maar de bal rolt weg als hij zijn aanloop maakt. „In plaats van te stop pen liep ik door, en dacht te laat: shit, dit gaat fout. Ik kwam niet uit met mijn stappen." Hij schiet toch. De bal ketst via de lat terug het veld in. „Ik voel me verschrikkelijk." In de middenstip maken Onye- kachi Apam en Otulewa al een vreugdedansje, maar Yinka Adedeji geeft Nederland nieuwe hoop. Als Jeroen Drost feilloos de 5-4 binnenschiet, weet Mikel dat hij alsnog aan de bak moet. Mikel sjokt naar de stip. In zijn ooghoeken ziet hij dat Vermeer beide doelpalen kust. Via de binnenkant van de paal, en quasi-ongeïnteresseerd, schiet de Nigeriaan in Noorse dienst (Lyn) de 5-5 binnen. Na de 6-5 van Hm Vincken, treuzelen de Nigerianen op nieuw. De nekharen van bonds coach Foppe de Haan gaan rechtovereind staan. „Wat een gedoe. De FIFA heeft zulke strakke regels. Maar dit kunnen ze niet hanteren... Pfff." Bij 8-8, en twee missers aan beide kanten, zijn de keepers aan de beurt. Vermeer en Van zekin, met een Panenka-achtige trap, missen niet (9-9). Na 22 strafschoppen begint het weer van voren af aan. Collins John, die de serie begon, gaat op voor zijn tweede. „Als je in zo'n be langrijke serie al een penalty hebt benut, valt er een enorme last van je schouders. Ik ben er ook niet meer vanuit gegaan dat ik wéér aan de bak moest. Ik kon me er moeilijk voor op laden. Voor de tweede straf schop was ik veel nerveuzer dan normaal." De Haan: „Col lins mist nooit." Nu wel. John schiet de bal, con form het lijstje op de mouw van Vanzekin, wéér in de linker hoek. Nu heeft de doelman de bal wel. Taye Taiwo, die Nigeria in de achtste finale langs Oekraïne loodst, klaart de klus. In de middencirkel vallen Ne derlanders om. Als kegels op een bowlingbaan. van onze verslaggever Peter van der Hulst

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13