ECONOMIE Fortis schrapt 1200 banen anken blokkeren assaal creditcards fn gewone stap Kroes voorkenniszaak Bouw grootste centrale voor zonne-energie Parasols wapen tegen de hitte op het land 'Business centers' in alle EU-landen Biologische groente per abonnement Essent onderzoekt bouw LNG-terminal Met ConocoPhillips als partner Beurs deze week Gerommel achter de luxaflex EU-landen mogen genvoedsel verbieden zaterdag 25 juni 2OO5 <te >nze verslaggever S5< haag - De Nederlandse ewien zijn sinds enkele dagen creditcards te blokkeren .ogtin klanten te voorzien van sl( ve kaarten. Ze willen daar- erlvoorkomen dat er fraude worden gepleegd met de tcards. banken reageren op de 61 schalige diefstal van klant- rens bij een Amerikaans jf dat creditcardtransacties erkt. Daarbij zijn ook gegevens ontvreemd van schatting 30.000 in ons uitgeveven creditcards, gaat om creditcards van erCard, Visa en enkele an- maatschappijen. Amro vervangt uit voor de kaarten van de bijna p.luizend klanten met een tcard waarvan de gegevens raat liggen. „We willen uit- n dat er kan worden ge leerd, en daartoe voorzien deze mensen van nieuw c," aldus een woordvoer- Jlij kan niet aangeven of er ntjfraudeerd is met de nu ge- eerde kaarten. 'Pi el Ook ING/Postbank blokkeert kaarten, maar vervangt niet alle creditcards. Volgens een woord voerder zijn er al frauduleuze transacties geconstateerd. De gedupeerden krijgen de schade vergoed. Rabobank, dat een miljoen creditcards heeft uitge geven, heeft inmiddels vierdui zend kaarten geblokkeerd. De klanten worden nu geïnfor meerd en krijgen volgende week een nieuwe creditcard. Rabobank zegt geen verdachte betalingen te hebben gezien, die duiden op fraude. „We heb ben de zaak extra goed in de gaten gehouden, toen het nieuws over de diefstal bekend werd. Er zijn geen afwijkingen waargenomen," zegt een woordvoerder. De diefstal van de klantgege vens bij het Amerikaanse Card- Systems kwam eind mei al aan het licht, maar werd pas vorige week bekend. De ontvreemding vond plaats via een computer virus. CardSystems verwerkt jaarlijks voor meer dan 15 mil jard dollar (ruim 12 miljard eu ro) aan transacties voor winke liers en financiële instellingen. se: va el - Europees commissa- roes (Concurrentiebeleid) de ongebruikelijke stap de namen van zeven van ambtenaren, die betrok- 'e° varen bij de beoordeling P^en fusie tussen de alumi- iroducenten Alcan en Pé- door te geven aan de financiële toezichthou- MF. Dat heeft haar woord- er gisteren meegedeeld, amen zijn al in maart egeven. Na lekken in de e pers wilde de woord- er gisteren de zaak wel itigen. Normaal gesproken aan dergelijke zaken ruchtbaarheid gegeven, ebeurt doorgaans ook niet a' amen van Commissiebe- 'e en worden genoemd in zoeken naar bedrijfsfu- ns de woordvoerder heeft iterne controledienst van al geoordeeld dat de ze- tS€ een misbruik hebben ge- van voorkennis. Daar ikt AMF het zevental wel Op verzoek van AMF houdt ook de onafhankelijke Europese antifraudedienst Olaf zich met de kwestie bezig. Het Canadese Alcan en de Franse branchegenoot Péchi- ney maakten in 2003 hun plan nen voor een samengaan be kend. In juli van dat jaar werd de operatie al in het geheim ge meld bij de Europese Commis sie. Volgens de woordvoerder gebeurt dat vaker, om te kijken op welke Europese bezwaren bepaalde grote transacties kun nen stuiten. AMF begon de zeven ambtena ren die zich met de zaak bezig hielden in de zomer van vorig jaar te verdenken van misbruik van voorkennis, nadat enkele opmerkelijke beurstransacties in aandelen Alcan en Péchiney aan het licht waren gekomen. Kroes behoudt echter het ver trouwen in haar ambtenaren. Alle hoge Commissiebeambten hebben ook een verklaring on dertekend, waarin zij stellen nooit misbruik te zullen maken van voorkennis. den haag - Shell gaat in Beieren een zonne-energiecentrale bouwen met een capaciteit van 10 MWp (megawattpiek), vol doende om jaarlijks 3300 Duit se huishoudens van stroom te voorzien. Het gaat om de groot ste zelfstandige, aan het elektri citeitsnet gekoppelde zonne - energiecentrale ter wereld. De centrale, bestaande uit 62.500 modules, wordt ge bouwd op een oud militair ter rein nabij Pocking in Beieren. De lengte van de modules is 16,5 kilometer. In augustus be ginnen de werkzaamheden, in maart 2006 moet de bouw klaar zijn. Shell Solar, dat zich binnen het Nederlands-Britse energie- concern bezighoudt met zon ne-energie, is de hoofdaanne mer van het project van 40 mil joen euro. De andere partners zijn de in duurzame energie ge specialiseerde Duitse project ontwikkelaar Martin Bucher en vastgoedleasebedrijf CLI (Com- merzbank). Dat de centrale in Duitsland wordt gebouwd, heeft te maken met de gunstige subsidierege ling in dat land voor duurzame energie. Zonder de subsidie zou het project verliesgevend zijn. Eerder bouwde Shell een zon ne-energiecentrale met een vermogen van 5 MWp op een voormalige afvalstortplaats van een bruinkoolmijn nabij Leip zig in Duitsland. kruisland - De temperatuur in De Bilt kwam gistermogen boven de dertig graden. Daarmee was in Nederland officieel sprake van een hitte golf. Het werk op het land ging echter onverminderd door. Deze boer in het Brabantse Kruisland beschermde zich tegen de onbarmhartig schij nende zon door twee parasols. Foto GPD/Thom van Amsterdam Van onze verslaggever londen - Bij bankverzekeraar Fortis verdwijnen minstens 1200 banen. Het schrappen van ar beidsplaatsen is een onderdeel van een bezuinigingsoperatie die in 2006 al zeker 100 miljoen aan besparingen moet opleve ren. Na volgend jaar moeten de kosten nog eens met 200 tot 250 miljoen terug. Fortis-topman Jean Paul Votron heeft dat gisteren in Londen aangekondigd. In Nederland gaat Fortis alle werkzaamheden voor hypotheekdiensten ver richten vanuit één 'hypotheek- fabriek'. Tot nu moesten de For- tiskantoren een deel van die dienstverlening zelf voor hun rekening nemen. Ook wordt de IT-dienstverlening gecentrali seerd en komt er één centraal platform dat internationale be talingen moet afwikkelen. Ver der wil Fortis in de kosten be sparen bij interne logistieke diensten als het bevoorraden van kantoren, afwikkeling van post en beantwoorden van tele fonische vragen. Votron, de Belgische bestuurs voorzitter van de Belgisch-Ne derlandse bank was in Londen om de internationale financiële analisten te overtuigen van zijn ambitieuze bedrijfsplannen. Die bevatten naast bezuinigin gen ook internationale uitbrei dingen. Turkije „We investeren in de Europese infrastructuur, waarbij we plat formen bouwen voor credit cards, internationale betalingen en een IT-systeem voor onze internationale business cen ters", meldde hij. „We ontwik kelen ons distributienetwerk, door de opening van 35 nieuwe business centers in Europa in de volgende vier jaar, het uitrol len van een directbank in Ne derland en het plan om het aantal kantoren in Turkije van 170 naar 300 te laten groeien. Wie wil groeien, moet gericht durven investeren", verklaarde Votron. Hij kijkt daarbij naast de business centers ook naar overnames buiten Europa. In Azië en Noord-Amerika zoekt de topman mogelijkheden voor nieuwe aankopen. Fortis lijkt daarbij niet van plan snel een enorme buit binnen te slepen. Eerder zoekt Votron kleinere bedrijven die bij het concern passen. Votron wil in zijn groeiplannen ondernemers centraal Stellen. Dat doet hij met de oprichting van de 'business centers', waar binnen de scheiding zakenban kieren en privé-bankieren wordt opgeheven. In die kanto ren kunnen ondernemers te recht voor bedrijfszaken als kre dieten, leasing, facturering en trustservices, maar ook voor adviezen over hun privé-finan- ciën. In 2009 moeten ondernemers uit alle 25 landen van de EU in hun land bij zo'n 'business cen ter' terecht kunnen. Hij wil de winst van de bank verzekeraar jaarlijks met mini maal tien procent laten stijgen. Daarvoor moet de bank vooral buiten thuismarkt in de Bene lux beter presteren. ill <ro profiteert stijgende l prijzen hen dam - De winstont- gl ling bij bodemonderzoe- \igro ontwikkelt zich voor- ig dankzij de bereidheid ieconcerns om te investe- Ie onderneming uit Leid- dam meldde gisteren dat 0 nst in het eerste halfjaar ';e*j idend' hoger uitkomt dan eerste zes maanden van Topman G. Kramer wilde n percentage aan verbin- haalt zijn inkomsten voor ücent uit de olie- en gas- T(Sinds vorig jaar, toen de ijzen sterk begonnen op en, zijn olieconcerns op naar meer bronnen voor "I5 nning. Fugro, dat daarvan eert, boekte in de eerste F11 den van vorig jaar een Pr^ rinst van 14,6 miljoen eu- omzet bedroeg toen 484 n euro. De onderneming e cht over 2005 meer dan 1 d euro aan inkomsten. ka ik< geldermalsen - Aan een lopen de band vult een vrouw zakken van Odin, 'het lekkerste abonne ment van Nederland'. De oogst van deze week: aardbeien, spina zie, Chinese kool, venkel, toma ten en radijsjes. Allemaal biolo gisch geteeld. Hoewel Nederland maar moeizaam overschakelt op biologisch voedsel, vindt het bio logisch groente- en fruitabonne- ment van Odin gretig aftrek. Vijf dagen per week vullen rappe handen in een koele hal in Gel dermalsen twintigduizend pa pieren zakken voor evenzovele gezinnen en alleenstaanden. Foto GPD/Raphael Drent jj verhoogt iq ilag kerosine British Airways (BA) vanaf maandag de l voor kerosine. De Britse aartmaatschappij noemt gende olieprijs als argu- voor de stap. Op een over een lange afstand de reiziger straks 24 pond ro) betalen tegen 16 pond 11 issagiers op korte vluch- italen straks 8 pond (12 egen 6 pond nu. van onze verslaggever arnhem - Energiebedrijf Es- sent gaat samen met de Ameri kaanse olie- en gasconcern Co nocoPhillips de bouw van een terminal voor vloeibaar aardgas (LNG) onderzoeken. De bedrijven hebben al vast een optie genomen op een ter rein van 40 hectare in de Eems- haven in Groningen. Dat heb ben zij gisteren bekendge maakt. De eventuele beslissing om daadwerkelijk aan de slag te gaan wordt eind 2007 genomen. De terminal zal dan eind 2010 in gebruik kunnen worden geno men. Twee maanden geleden kon digde het transportbedrijf van de Gasunie (GTS) ook al een on derzoek aan naar de bouw van een LNG-terminal, waarmee een investering van naar schat ting tussen de 300 en 400 mil joen euro is gemoeid. GTS doet dat onderzoek samen met het Rotterdamse tankopslagbedrijf Vopak. Essent en ConocoPhillips zeg gen met hun initiatief in te spe len op de slinkende gasvoor raad, waardoor Nederland in de toekomst afhankelijker wordt van de import van gas. LNG is aardgas dat vloeibaar wordt gemaakt door het ex treem af te koelen,waarna het per schip kan worden vervoerd. Na omzetting kan het gas ver volgens via bestaande gasleidin gen verder worden getranspor teerd. Energieraad De verwachting is dat LNG een steeds grotere rol gaat spelen op de wereldgasmarkt. Om die reden pleitte de Alge mene Energieraad, die de rege ring adviseert op energiegebied, in januari voor de bouw van een LNG-terminal op Nederlands grondgebied. iad *|eeAlcoa irifl banen weg jURgh - Het Amerikaanse s werelds grootste alu- 3 mproducent, schrapt we- jjd 6500 arbeidsplaatsen cent van het personeels- 1d), zo maakte het bedrijf n bekend. De ontslagen h °lgens Alcoa nodig om te besparen. De her- F irering gaat 245 miljoen kosten, maar moet per en besparing opleveren 5 miljoen dollar. Ook wil Fo fabrieken sluiten en be en van de hand doen in Amerika, Latijns-Ameri- n f°pa en Australië. Amsterdam - Met het huidi ge zomerse weer, zal menigeen blij zijn met de luxaflex voor zijn ramen. Op de Amsterdam se beurs wordt momenteel ech ter minder positief over de zonwering gesproken. Dat heeft alles te maken met de truc die topman Ralph Son- nenberg van Hunter Douglas, de grootste jaloezieënprodu- cent ter wereld, heeft bedacht om zijn belang in het bedrijf fors uit te breiden. Beleggers zijn er inmiddels behoorlijk door verhit. Sonnenberg bezit 47 procent van de gewone aan delen van het Midkap-fonds. Als het pakket van zijn zus wordt meegeteld, heeft hij zelfs 52 procent in handen. De excentrieke zakenman, die de 'oppersfinx van de Nederland se vermogende families' wordt genoemd, wil dat belang graag uitbreiden naar minstens ze ventig procent. Dat idee lan ceerde hij begin mei, kort na dat het aandeel Hunter Dou glas door slechte kwartaalcij fers (een winstdaling van ze ventig procent) onder de 38 eu ro was gedaald. Via zijn ven nootschap Bergson wil Son nenberg 10,5 miljoen aandelen kopen met een richtprijs van 46 euro per aandeel. Dat zogeheten 'tenderbod' schoot beleggers al in het ver keerde keelgat. 'Een briljante zeri, noemt Peter Paul de Vries, directeur van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), de actie van Sonnenberg. „Bij een openbaar bod had hij waar schijnlijk vijftig tot 55 euro per aandeel Hunter Douglas moe ten neertellen," schrijft De Vries op de website van de be leggersclub, die zich nog druk ker maakt over de uitwijkme- thode die Sonnenberg heeft be dacht om de wet te omzeilen. Een tenderbod mag je als aandeelhouder namelijk alleen maar uitbrengen als je minder dan dertig procent van het uit staande kapitaal in handen hebt. Sonnenberg zit daar ruim boven, maar wil nu twee mil joen preferente aandelen (aan delen met bijzondere rechten) uitgeven met een hoge basis waarde. Een investeringsmaat schappij van ING is al bereid gevonden die stukken te ko pen. Als die manoeuvre en het tenderbod slagen, krijgt Son nenberg inderdaad zeventig tot 75 procent van de gewone aandelen in handen. Een ietwat ingewikkeld ver haal, maar kortweg gezegd komt het erop neer dat de min derheidsaandeelhouders een zeer magere premie krijgen als ze hun aandeel inleveren. De Amerikaanse vermogensbe heerder Franklin Templeton vindt dat Sonnenberg op die manier misbruik maakt van zijn positie als bestuursvoor zitter en heeft de Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) ge vraagd in te grijpen. Tevens wil hij de toezichthouder voor de rechter slepen, omdat de AFM het bod van Bergson heeft goedgekeurd. Templeton heeft inmiddels de steun van de VEB en de Nederlandse vermogens beheerder Robeco. Zoals altijd heeft de publici teitsschuwe Sonnenberg zich deze week beperkt tot een summiere toelichting. Schrifte lijk liet hij weten de uitbrei ding van zijn belang in Hunter Douglas te zien als 'een goede langetermijnbelegging'. De kritiek op de manier waarop hij dat doet, vindt hij onge grond. Zijn zienswijze zal hij 'aan het College van Beroep voor het bedrijfsleven kenbaar maken'. De hele heisa deed het aan deel Hunter Douglas de afgelo pen weken wel goed. De jaloe- zieënfabrikant staat als de hele maand boven de 41 euro en was gisteren één van de weinige stijgers op een negatief ge stemd Damrak. De belangrijk ste graadmeter sloot de week af op ruim 380 punten. VAN ONZE VERSLAGGEVER Luxemburg - Vijf landen van de Europese Unie die een im portverbod voor bepaalde soor ten genetisch gemodificeerd voedsel hanteren, mogen dat voorlopig handhaven. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, wilde vrije toegang voor het genvoedsel, maar een meerder heid van de EU-milieuministers wees dat idee gisteren van tafel. Binnen de landen van de Eu ropese Unie heerst al jaren een strijd rondom de gmo-produc- ten. Sommige landen zijn fel te gen, terwijl andere er geen ge vaar in zien. Tot nu toe beschikte geen van beide clubs over een voldoende meerderheid om volgens de stemregels van de EU zijn zin door te drukken. Maar gisteren hebben enkele pro-gmo-landen hun standpunt gewijzigd. Daardoor mogen Frankrijk, Oostenrijk, Duitsland, Grieken land en Luxemburg doorgaan met het verbieden van bepaalde gmo-producten. De uitkomst van het debat kwam voor iedereen als een ver rassing. Een duidelijk teleurge stelde eurocommissaris Dimas (Milieu) zei dat 'we dit besluit eerst moeten bestuderen'. Hij wilde niet zeggen hoe het nu verder moet met het Europees beleid rond genvoedsel. Staatssecretaris Van Geel, die samen met de Britten en enkele noordelijke landen tot de min derheid behoorde, denkt dat de weerstand in Europa tegen ge netische modificatie aan het groeien is. „Er is een duidelijke trend dat er steeds minder draagvlak is voor gengewas- sen", constateerde de Neder landse bewindsman. Milieuorganisatie Green peace is blij met het besluit van de Europese ministers. Schikking tussen bouw en overheid den haag - De bouwsector en de overheid hebben gisteren door het ondertekenen van een schikking officieel een streep gezet onder de bouwfraude. In totaal betalen de bouwon dernemers 73,5 miljoen euro, waarvan 50 miljoen als schade vergoeding aan alle opdracht gevers van de overheid; Rijk, gemeenten, waterschappen en provincies. De opdrachtgevers hadden al ongeveer duizend gerechtelijke procedures aangespannen om de schade te verhalen die ze le den als gevolg van verboden prijsafspraken tussen aanne mers. Met het akkoord komt niet al leen een einde aan deze proce dures, maar worden ook nieu we procedures voorkomen rond de bouwfraude die zich afspeelde voor 1 januari 2003. De installatiebedrijven doen niet mee aan de schikking en zij riskeren dus nog wel proce dures van de overheid. Fusie uitvoerders pensioenen Amsterdam - De pensioenuit- voerders ASW en Cordares wil len fuseren. Door de samenvoe ging van deze twee bedrijven ontstaat een organisatie met een vermogen onder beheer van 21 miljard euro, een admi- nistratieomzet van 220 miljoen euro en 1100 werknemers, al dus de twee fusiepartners giste ren. ASW is de pensioenuitvoer der van het Pensioenfonds voor de Woningcorporaties. Het veel grotere Cordares is actief voor de bouwsector, maar kondigde recentelijk aan zijn dienstverle ning ook buiten de bouwsector te willen gaan aanbieden. Essent Kabelcom stopt werving Leeuwarden - Essent Kabel- com, het kabelbedrijf van ener gieleverancier Essent, kampt met flinke technische proble men bij de invoering van telefo nie via de kabel. Daarom is de werving van nieuwe klanten voorlopig stopgezet. Enkele duizenden mensen die zich al voor een abonnement hadden aangemeld, zullen bij hun oude telefoonbedrijf moeten blijven totdat het euvel is verholpen. De problemen doen zich voor bij de dienst @Home Telefonie waarbij abonnees een gecombi neerd modem in huis krijgen voor internet en telefonie via de tv-kabel. Grootste order voor Getronics Amsterdam - Automatiseerder Getronics heeft zijn grootste or der ooit binnengehaald. De op dracht heeft een waarde van meer dan 200 miljoen euro en een looptijd van vijf jaar, zo maakte Getronics gisteren be kend. Wie de afnemer is kan Getronics nog niet zeggen, maar het gaat om 'een grote snelgroeiende internationale detailhandelsketeri. De betref fende onderneming wil eerst zijn leveranciers informeren. Bestuursvoorzitter Klaas Wage naar spreekt van een doorbraak voor de onderneming. Akkoord nieuwe CAO bij Raet Amersfoort - De vakbonden en salarisverwerker Raet zijn tot overeenstemming gekomen over een nieuwe CAO. Het prin cipeakkoord voorziet in een loonsverhoging per april met 1 tot 2,25 procent voor goed functionerende werknemers. De nieuwe CAO geldt voor 550 werknemers. De collectieve ar beidsovereenkomst heeft een looptijd van een jaar tot 1 janu ari 2006. Zieke werknemers ontvangen in het eerste jaar 100 prQcent van hun loon. In het tweede jaar wordt 80 procent van het loon bij ziekte doorbe taald. Britse lenos mag EVC overnemen schiphol - De aandeelhouders van EVC hebben ingestemd met de verkoop win de activi teiten van het HÜdrijf aan de Britse chemiegroep Ineos, aldus de pvc-producent na afloop van de aandeelhoudersvergade ring. EVC zal een opheffingsuit kering aan zijn aandeelhouders overmaken van 4,45 euro per aandeel. Het aandeel verdwijnt hiermee van de Amsterdamse beurs. Shell verlaagt dieselprijs den haag - Marktleider Shell heeft gisteren de adviesprijs voor diesel iets verlaagd van 1,055 euro naar 1,049 euro per liter. De adviesprijzen voor ben zines blijven ongewijzigd op 1,375 euro voor een liter onge lood en 1,424 euro voor een li ter super.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9