BUITENLAND Amerika erkent martelen iefde voor kernenergie keert terug 'Spanje laks tegen stichters bosbrand' )ude vriend' Bot in giers en Rabat Hoge opkomst bij tweede ronde Iran c in buitenland verandert denken over atoomstroom Bron 'Scorpions'-fïlm met dood bedreigd Modderfiguur op Brits festival Zorgen over reputatie vanwege Guantanamo Bay Jordaan vuil en bijna opgedroogd Lanka tekent over delen lip met Tamils HZU105 zaterdag 25 juni 2OO5 ze correspondenten Uc - Net als in Nederland :ich in landen om ons en omslag af in het den- 5r kernenergie. Trokken iia geleden nog honderd den de straat op uit pro gen kerncentrales, nu is er landen een meerderheid t behoud van deze pro- en van elektriciteit. ropese Commissie drong aar bij de lidstaten erop el bindende afspraken te over veiligheidsnormen ntrales en de veilige op- in radioactief afval. Vol- e Commissie is kernener- minstens vijftig jaar on misbaar. 32 procent van alle energie in de EU is afkomstig van kerncentrales. Als er een land in Europa is dat tuk is op kernenergie, dan is het Frankrijk wel. Na de eerste olie crisis in de jaren zeventig be sloot Parijs om in hoog tempo kerncentrales te bouwen. Het land zou daarmee minder af hankelijk worden van olie uit het buitenland. Frankrijk telt nu meer dan zestig kerncentra les met een totaal vermogen van meer dan 65.000 megawatt. Nog eens zes nieuwe centrales zijn gepland of in aanbouw. Kerncentrales voorzien in ruim 35 procent van de totale Franse energiebehoefte en liefst 78 procent van alle in Frankrijk opgewekte stroom is atoom stroom. Dankzij de vele kern centrales kan het land voor 50 procent voorzien in de eigen energiebehoefte, veel meer dan veel andere westerse landen. De meeste Fransen zien kern energie als een relatief schone en goedkope energiebron waar voor zo snel geen alternatief is. Zweden Zweden telt twaalf kerncentra les. In een referendum in 1980 stemde een meerderheid voor sluiting. Geschat werd dat ze in 2010 allemaal dicht konden zijn, mits alternatieve energie bronnen aangeboord zouden worden. Inmiddels komt echter meer dan de helft van de Zweedse stroomvoorziening uit kernenergie. De publieke opi nie is radicaal omgeslagen. Uit de laatste opiniepeilingen blijkt dat tachtig procent van de Zwe den nu vóór kernenergie is. Desondanks besloot de rege ring vorig jaar de officiële lijn voort te zetten. De centrale in Barseback wordt gesloten. Dit is ook een gebaar naar Denemar ken, een land zonder eigen kerncentrales. Barseback ligt op een steenworp van Kopenha gen. Dat in 2010 alle centrales gesloten zullen zijn lijkt echter niet realistisch. Finland overweegt de bouw van nieuwe centrales. Angela Merkel, de leidster van de CDU/CSU, wil atoomener gie in Duitsland herinvoeren. Merkel maakt veel kans in sep tember de nieuwe bondskanse lier te worden. Dan draait zij het principiële besluit van de rood-groene regering terug om in de toekomst af te zien van atoomenergie. De huidige coa litie legde zich in 2000 vast op het besluit om als eerste grote industriestaat af te zien van kernenergie. De negentien kerncentrales in Duitsland moesten worden gesloten, op zijn laatst in 2021. Kort geleden ging na de centrale in Stade ook Duitslands oudste centrale dicht, in Obrigheim. Merkel noemt dat kapitaalvernietiging. Duitslands kerncentrales kun nen nog zonder problemen 50 tot 60 jaar mee, zeggen experts. Erwin Wehner, van het nucleai re dienstverleningsbedrijf Nu- kem: „Ik schat dat de laatste centrales pas sluiten als het uranium op is. Dus over 200 of 300 jaar." In Merkels plannen is in nieuwbouw niet voorzien. sid - De man die er voor zorgde dat het Joegoslavië-Tribunaal in het bezit kwam van een film waarop zogenoemde Scorpions in 1995 zes moslimmannen uit Srebrenica afslachten, is met de dood bedreigd. Hij zoekt nu asiel in een ander land. Volgens de aanklagers bij het Joegoslavië-Tribunaal vormden Scorpions een onderdeel van de Servische politie. Jovan Mirilo werd naar eigen zeggen op een terras in het cen trum van Sid benaderd door de broer van één van de Scorpions die in de film te zien is. „'Jouw tijd is afgelopen. Jij bent dood' zei hij tegen me", aldus Mirilo tegenover het Servische radio station B92. De opgeroepen po litie deed niets, zo gaf Mirilo aan, omdat niemand op het terras bereid was als getuige van de gebeurtenis op te tre den. De autoriteiten deden ook niets toen hij later kwam mel den dat de vrouw van een Scor pion die op basis van de film beelden is opgepakt, inreed op zijn vrouw. Zij bleef ongedeerd. Beschermen Mirilo gelooft niet dat de Servi sche overheid bereid is hem en zijn gezinsleden afdoende te beschermen. Hij zoekt nu een land dat hem als vluchteling tenminste voor een paar maan den wil opnemen. Eind april werd Mirilo naar eigen zeggen al eens bedreigd door de gehei me politie omdat hij probeerde oorlogsmisdaden te onthullen. Het plaatsje Sid geldt als een bolwerk van Scorpions. De door het tribunaal in Den Haag in de openbaarheid gebrachte film was daar al jaren via een vide oclub te huur. londen - Een festivalganger op het Glastonbury Festival laat zich niet imponeren door het plotse nood weer. Delen van het festivalterrein in het Britse Somerset kwamen gisteren door hevig onweer blank te staan. De opening moest zelfs met enkele uren worden uitgesteld, mede door kortsluitingen. Op het ter rein zijn ruim 110.000 mensen bijeen. Vele tientallen bezoekers zagen hun tenten wegdrijven en op som mige plekken stond het water tot borsthoogte. Het rockfestival duurt tot en met morgen. Foto Reuters/Eddi Keogh van onze correspondent Barcelona - De vakbond van boswachters vindt dat er veel te weinig wordt gedaan om de schuldigen te pakken van de vele bosbranden die Spanje elk jaar weer teisteren. In 2003 is 54 procent van alle bosbranden moedwillig aangestoken, terwijl maar in 1 procent daarvan een dader is gearresteerd. Door de enorme droogte van het afgelopen jaar en de extre me temperaturen moet de Spaanse brandweer elke dag tientallen keren uitrukken om beginnende bosbranden te blussen. In 2004 telde Spanje 18.617 bosbranden waarbij 150.000 ha bos verloren ging. Dit jaar is de situatie nog veel erger, zo vrezen lokale overhe den. De afgelopen dagen woed de er een grote brand bij Valen cia waar al ruim 500 hectare bos is verwoest. De helft van alle bosbranden binnen de Europese Unie zijn in Spanje. Dat trieste record is volgens de vakbond van bos wachters te wijten aan het ont breken van preventieve maatre gelen en een gebrekkig vervol gingsbeleid tegen brandstich ters. Elk jaar wordt meer geld uitgetrokken voor de bestrij ding van de branden. Zo wor den er steeds weer blusvliegtui gen gekocht, maar aan preven tie en vervolging wordt te wei nig gedaan, aldus de bond. Behalve de financiële schade en de schade aan het milieu eisten de bosbranden de afgelopen veertien jaar in totaal 62 men senlevens. De meeste slachtof fers waren brandweermensen of andere hulpverleners. „On danks de ernst van deze mis drijven wordt er vrijwel niets gedaan om de schuldigen te pakken", zegt vakbondsman Jo aquin Nieto. Tot voor kort werden in op dracht van projectontwikke laars bossen moedwillig in brand gestoken, omdat de grond daarna kon worden be stemd voor woningbouw. Een nieuwe wet verbiedt het om af gebrande bospercelen een an dere bestemming te geven. Ook boeren en handelaren in haard- hout worden ervan verdacht de bossen aan te steken als ze denken daar voordeel van te kunnen hebben. CENÈVE - Washington heeft voor de Verenigde Naties voor het eerst toegegeven dat gevan genen zijn gemarteld in Ameri kaanse kampen in Afghanistan, Irak en op Cuba (Guantanamo Bay). Dat meldden gisteren bronnen bij de VN. De bevestiging staat in een rap port voor de VN-commissie cüe martelingen onderzoekt. Een van de commissieleden heeft dat gezegd, op voorwaarde dat hij anoniem zou blijven. „Ze proberen dit niet langer te ver bergen, en hebben hun plicht ingezien om er de VN over te informeren." Het is volgens de bron de eerste keer dat de Amerikaanse auto riteiten klip en klaar toegeven dat gevangenen in Amerikaanse detentie zijn gemarteld. Daar over bestaan overigens wel veel rapporten met getuigenverkla ringen. Militaire artsen op Guanténa- mo Bay blijken ook te hebben geholpen bij het opvoeren van de druk tijdens verhoren van gedetineerden. De artsen advi seerden ondervragers hoe zij het beste psychologische druk op de gevangenen konden uit oefenen en eventueel gebruik konden maken van hun ang sten. Dat meldde gisteren de krant The New York Times, op basis van gesprekken met ver schillende mensen die eerder betrokken waren bij de verho ren op Guanténamo Bay. Een woordvoerder van het Pen tagon wilde niet reageren op de aantijgingen. Hij suggereerde wel dat een deel van de artsen op de militaire basis niet ge bonden was aan de ethische codes voor medici. De reden is dat deze artsen geen patiënten behandelden maar eerder wa ren aangenomen als gedrags deskundigen. Rechteloos Ondertussen groeit in de VS zelf de zorg om de reputatie van het land. Vanaf het begin heeft de buitenwacht zich aanzienlijk meer opgewonden over Guan tanamo dan het Amerikaanse publiek. Amerika's bondgeno ten liepen te hoop tegen de rechteloosheid van de 'illegale strijders' die er sinds 2002 zijn opgesloten, maar de reacties in eigen land waren lauw. Guanténamo is nu ook een symbool van mishandeling. Het schandaal in de Abu Ghraib-ge- vangenis in Irak bracht vorig jaar een reeks interne onder zoeken op gang. Een aantal twijfelachtige praktijken bleek te herleiden tot verhoortech nieken die in Guantanamo wa ren geboren. Het beeld ont stond van een Amerika dat zichzelf ziet als voorvechter van het recht in de wereld, maar dat tegelijkertijd een rechteloze en clave in stand houdt waar ach ter prikkeldraad dingen gebeu ren die het daglicht niet kun nen verdragen. De discussie kwam in een stroomversnelling door de ge zaghebbende commentator Thomas Friedman, die de Ame rikaanse regering eind mei op riep Guantónamo te sluiten. Het is onduidelijk waartoe de discussie zal leiden. Een meer derheid van de Amerikanen wil de gevangenis nog steeds in stand houden. Vice-president Cheney benadrukt dat de ge vangenis nodig is om terroris ten van de straat te houden. amman - De rivier de Jor daan, waar volgens christe nen Jezus in is gedoopt, is sterk vervuild met rioolwa ter. Door tientallen jaren van intensieve landbouw in de omgeving, dreigt de ri vier bovendien op te dro gen. Milieubeschermers hebben die vrees gisteren uitge sproken. Begin jaren '60 stroomde er nog jaarlijks 1,3 miljard kubieke meter water door de Jordaan naar de Dode Zee. Door de komst van dammen, kana len en waterstations (ge bouwd door Israël, Jordanië en Syrië voor oogsten en drinkwater) is dat nu bijna 90 procent minder. io - De regering van Sri heeft zijn handtekening onder een akkoord met •rrillabeweging Tamil Tij- TTE) over het delen van miljard euro aan hulp- voor de slachtoffers van ami. Dat meldden rege- actionarissen gisteren. :nwoordigers van de ische JVP verstoorden lementair debat over de omdat ze fel tegen het zijn gekant. JVP vreest Tamil Tijgers zich door •trokkenheid bij de hulp- ng gesterkt voelen om jen staat voor de Tamils 'richten. Als gevolg van de sten besloot de regering arlementaire behandeling iet akkoord tot 5 juli uit te l buiten het parlement den Srilankanen tegen het ord. De politie gebruikte gas om de actievoerders i te drijven. :dgolven hebben op Sri aan 34.000 mensen het gekost. Honderdduizen- iensen raakten dakloos. :enden mensen leven rijd in opvangkampen. er 570 doden lina na rstromingen Overstromingen en ichuivingen door hevi- :nval hebben dit jaar in al zeker 570 levens ge- ^erwijl bovendien 165 per als vermist geregistreerd i in de afgelopen week len al zeker honderd men- Ém het leven in het zuiden Ipiina. Vooral de stad Wuz- Jde autonome regio Gu- ■en de aangrenzende pro- Ij Guangdong zijn zwaar pen. De Chinese autoritei- Jeten weten dat de materi- ■hade door de overstro- wn dit jaar al omgerekend Lij ar d euro bedraagt. Ins staatspersbureau Xin- Biebben dit jaar ongeveer [miljoen mensen hun huis Jen verlaten wegens het Inde water. Chinese func- issen spraken gisteren de uit dat 'het ergste nog -komen'. In andere jaren i de zwaarste overstro- in zich voor in de maan- ili en augustus. teheran - De stemlokalen in Iran zijn gisteren bij de tweede ronde van de presidentsverkie zingen drie uur langer openge bleven om iedereen de kans te geven te stemmen. Vooral in Teheran stonden lange rijen voor de stembureaus, wat doet vermoeden dat de opkomst hoog is. De eerste uitslagen ko men vandaag. In de eerste ronde van vorige week bracht 62 procent van de 46 miljoen kiezers een stem uit. Geen van de kandidaten wist toen een meerderheid te krij gen, zodat voor het eerst een tweede ronde nodig was. Daar in nam de gematigd conserva tieve ex-president Ali Akbar Hashemi Rafsanjani het giste ren op tegen de ultraconserva tieve burgemeester van Tehe ran, Mahmoud Ahmadinejad. Het progressieve kamp, dat vo rige week een gevoelige neder laag leed en niet meedoet aan de tweede ronde, steunt Raf sanjani. Het behoudende kamp heeft zich in de afgelopen week massaal achter Ahmadinejad geschaard. Vertrekkend president Moham mad Khatami, die zich na twee ambtstermijnen niet meer ver kiesbaar mocht stellen, riep de bevolking op massaal te gaan stemmen. Een hoge opkomst garandeert volgens hem vrij heid en democratie in het land en zal Irans vijanden de mond snoeren. De Opperste Leider van de isla mitische republiek, ayatollah Ali Khamenei, riep op tot waar dige verkiezingen. Hij vroeg zijn landgenoten geduld in acht te nemen bij de stembureaus. Ook drong hij er bij aanhangers van beide kandidaten op aan geen activiteiten te ondernemen die door leden van het andere kamp als beledigend kunnen worden ervaren. Martelaren Ahmedinejad beloofde nadat hij zelf zijn stem had uitge bracht een nieuw politiek tijd perk voor zijn land. De aarts conservatieve kandidaat sprak zijn respect uit voor de 'marte laren van de islam' en de in 1989 overleden ayatollah Ru- hollah Khomeini, de leider van de islamitische revolutie. Hij zoekt zijn aanhang vooral bij het arme deel van de bevol king, door te beloven de geest van de Islamitische Revolutie van 1980 te doen herleven en corruptie aan te pakken. Raf sanjani moet het met zijn libe ralere imago vooral hebben van Vrouwen in een moskee in Teheran wachten op het moment dat zij opnieuw hun stem mogen uitbrengen. Foto EPA/Stefan Zaklin jonge kiezers, die hervormin gen willen. Khatami was acht jaar geleden voor veel kiezers de man die Iran moest ontworstelen aan de verstikkende greep van conser vatieve geestelijken onder aan voering van Khamenei. Zij heb ben de feitelijke macht in het land. Van zijn beloofde hervor mingen kwam echter weinig te recht. Veel progressieve Iraniërs hopen dat de gematigde Raf sanjani meer voor elkaar krijgt bij de conservatieve machtheb bers. per week in de hoogtijdagen van de terreur, vallen er nu in Algerije bij aanslagen nog maar 200 doden per maand. Voor Nederland staan de handelsbe langen voorop. Shell gaat er naar gas boren en Damen Ship yards wil patrouillevaartuigen bouwen voor het land. In het najaar gaat een handelsmissie naar Algerije. „Ik heb de weg geëffend", aldus Bot. In Marokko ligt de situatie an ders. Door de grote Marokkaan se gemeenschap in Nederland - 300.000 mensen - is er veel contact tussen Den Haag en Rabat. Dat gaat vaak over we derzijdse irritaties rond het in- burgeringsexamen en de dub bele nationaliteit. Dat laatste zit de Marokkanen hoog sinds het bezoek van minister Verdonk van integratie vorige week. Bot staat pal achter Verdonk. Wie in Nederland geboren is, en daar wil blijven wonen moet kiezen. En dat betekent afstand doen van een tweede nationaliteit. Bot is ervan overtuigd dat Den Haag deze discussie uiteindelijk gaat winnen. „We hebben een heel sterk argument: ze wonen bij ons en ze willen blijven." ize correspondent t - Minister Bot van bui- dse zaken is als een oude die te lang is weg geble- ngehaald in Algerije en ko. Hij werd zo hartelijk m geheten dat hij zich met moeite los kon ma- lit een twee uur durend ek met Algerijnse presi- Bouteflika. In Marokko e hij urenlange 'duidelijke lijke gesprekken', en nog nooit met zoveel Je ontvangen", zei Bot in s. „Ze waren blij dat ze art eens konden luchten. I bben deze landen te lang irloosd", constateerde de I Ier. Vanaf nu worden de n hechter, beloofde hij. al is de mensenrechtensi- 1 in Algerije en Marokko rvan perfect. „Ik blijf op de mensenrechten, ik heb ook begrip voor de tgang die al is geboekt." laag heeft jaren afstand iden tot Algiers. Na jaren oedige burgeroorlog tus- I mdamentalistische mos- n veiligheidstroepen, is er van rust. Na 300 doden Joden kunnen moeilijker Duitsland in berlijn - De Duitse overheid is met de joodse gemeenschap strengere regels overeengeko men voor de immigratie van jo den uit Rusland of voormalige sovjetstaten. Deze groep geniet sinds 1990 speciale rechten die vrijwel ongelimiteerde immi gratie naar de Bondsrepubliek toestaan. Van de regeling heb ben tot dusver meer dan 188.000 mensen gebruikge maakt. De speciale immigratieregels werden ingevoerd na de val van Sovjetunie. Ze waren bedoeld als een handreiking aan de gro te joodse gemeenschap in dit deel van Europa. Mensen die zich aan de Duitse grens meld den hoefden tot dusver eigen lijk alleen een bewijs te laten zien van hun joodse achter grond. Nu moeten ze ook aan tonen de Duitse taal machtig te zijn en ze moeten kunnen voor zien in hun eigen levensonder houd. Ex-geliefde laat Picasso's veilen parijs - Geneviève LaPorte, de ex-geliefde van Pablo Picasso, laat maandag in Parijs twintig schetsen van de kunstenaar veilen. Het gaat om tekeningen die ze van Picasso kreeg in de jaren vijftig. De verwachting is dat de veiling zeker twee mil joen euro oplevert. Picasso ont moette LaPorte in 1944. Zij was toen 17 jaar, hij 63. Vorig jaar ruim 5000 executies rome - Vorig jaar zijn er wereld wijd zeker 5476 mensen te rechtgesteld. Dat is iets minder dan in 2003, toen 5607 dood vonnissen werden voltrokken. De meeste executies, in totaal zeker 5000, hadden plaats in China. Iran kwam op de tweede plaats met 197 terechtstellingen en in Vietnam werden zeker 82 mensen ter dood gebracht. Dat meldde gisteren de organisatie Hands off Cain. Piloten cel in na vliegshowramp ivov - Een militaire rechtbank in Oekraïne heeft gisteren cel straffen tot veertien jaar uitge deeld aan deelnemende piloten en aan organisatoren van een vliegshow. Bij het evenement, drie jaar geleden in Lvov, stortte een vliegtuig in het publiek. Er vielen 77 doden. Het was het ergste drama rond een militaire vliegshow ooit. De rechtbank vond de verdachten schuldig aan onder meer het negeren van bevelen, nalatigheid en overtreding van vluchtregels. Neergestorte 100-jarige dood uppsala - Een hoogbejaarde Zweed die eerder deze week een helikoptercrash overleefde, is alsnog aan zijn verwondin gen overleden. De man was voor zijn honderdste verjaardag met enkele familieleden in een helikopter gestapt om op een eilandje feest te vieren. Het toe stel raakte bij de landing echter een boom en een elektriciteits- mast en stortte neer. De piloot en de vier overige passagiers raakten lichtgewond. Gewonden bij vuurwerkfestijn figueira da Foz - Zeker vijftig mensen zijn gewond geraakt tijdens een vuurwerkfestijn gis ternacht op het strand bij Figu- eira da Foz in het midden van Portugal. Vuurpijlen kwamen terecht tussen de toeschouwers bij de show. Van de gewonden moesten er 35 in het ziekenhuis worden behandeld. Drie ge wonden moesten uit voorzorg in het ziekenhuis blijven. Miljarden van VN vredesoperaties new york - De Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties heeft gisteren een record budget goedgekeurd voor vre desoperaties. De volkerenorga nisatie heeft in elk geval omge rekend ruim 2,5 miljard euro gereserveerd voor#e komende twaalf maanden. Dat bedrag kan gemakkelijk uitgroeien tot ruim 4 miljard. Het geld is be stemd voor veertien vredesmis sies. vooral in Afrika. Levenslang voor maffiabaas VS new york - Het hoofd van de Bonnano-misdaadfamilie, Jo seph Massino, heeft gisteren le venslange celstraf opgelegd ge kregen voor zijn aandeel in acht moorden. De 'laatste don' van de fameuze New Yorkse maffia families verdwijnt daarmee de finitief van het toneel. Massino stond bekend om zijn ouder wetse manier van leiding geven met een vaak gewelddadige manier van het afdwingen van de maffiamores.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5