Zondag open! Geen status gedumpte vrouw SALE BINNENLAND fL 1 PvdA-leider Bos: Het wordt niets meer met dit kabinet ET OP! Schrijf u nu in als exposant FACET STUDIO KEU Fendi woonmode bij Van Til van tiMïinJïHIÏi amen open Slechts visum voor achtergelaten echtgenote met kind rlof tbs'er aangescherpt Koningin reikt Zilveren Anje s uit in geest van haar vader UDERNEMERS Feel Good Feel Fashion! Meubelplein Leiderdorp L0N103 zaterdag 25 juni 2OO5 (advertentie) Amsterdam, Delft en Sliedrecht 1 Zondag 26 juni van 10-17uur. 3 Hef ontbijt staat klaarl Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9- 20 0900-235 45 32 (010/min. 1.95 10-11 30 uur IKEA nl (advertentie) Het Italiaanse Fendi ontwerpt naast meubelen ook mode. Dat heeft een wel heel bijzondere invloed op de wooncollectie. Zo zijn de exclusief vormgegeven zitmeubelen bekleed met schitterende stoffen die aansluiten op het actuele modebeeld. Fraai en zeer comfortabel. FJ FENDI m Ons adres: Noorderkads 1038 Ma-Di-Wo: 9.30-17 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21 00 ui Telefoon (072) 5112760 Za: 9 30-17.30 uur Volg da borden Zondags gastolen Q Eigen parkeerterrein www vantll nl DESIGNCENTRUM ■■■■■ümhhi COMMENTAAR jir -yie het stokoude omroepbestel van Hilversum 1 t openbreekt zoals staatssecretaris Medy van der 1# Laan dat doet, heeft lef. Ze zoekt vernuftige op- U f T lossingen voor onontwarbaar geachte proble- en. De machtige politieke partijen PvdA en CDA lieten de ia nroep in het naoorlogse Nederland ongemoeid, ze be- )r houwden KRO, NCRV en Vara decennia lang als spreekbui- j q. Zelfs in de hedendaagse, toch tamelijk ontzuilde samen- ing durven zij er de handen niet aan te branden. Het kleine ce 56 mag nu de kastanjes uit het vuur halen. ramen in Hilversum worden opengezet. Ledenomroepen J) ogen blijven, maar krijgen minder geld en moeten over drie ']j ir concurreren met andere partijen. Commerciële organisa- mogen dan ook publieke programma's maken. Een markt- richte aanpak, die creativiteit moet aanwakkeren. Een trou ble is dat de oude publieke omroepen straks zelf geld kun- n verdienen doordat zij voor commerciële zenders mogen trken. staatssecretaris verdient een pluim. Ze breekt het bestel st af, ze houdt het in de lucht door het weerbaar te maken Van onze verslaggever den haag - Allochtone vrouwen die door hun partner zijn achter gelaten in hun herkomstland en die een Nederlands kind heb ben, krijgen niet automatisch een verblijfsvergunning voor Nederland. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. De Kamer had hier in een motie van WD- Kamerlid Hirsi Ali om gevraagd. Het kabinet vindt dat in navol ging van minister Verdonk van vreemdelingenzaken en inte gratie niet wenselijk. Zo'n maatregel zou misbruik kunnen uitlokken. Wel moeten vrouwen die recht hebben op een verblijf in Nederland zo snel mogelijk kunnen terugkeren. In beginsel moeten gedumpte vrouwen hun zaken regelen in het herkomstland, vaak "Rirkije of Marokko. Zij kunnen daar echtscheiding naar Nederlands recht in gang zetten en ook aangifte doen tegen hun part ner. Als het echt noodzakelijk is en niet anders kan, mag een achtergelaten vrouw tijdelijk naar Nederland om haar zaken hier af te handelen. Zij krijgt dan geen tijdelijke status, maar moet gewoon een visum rege len. Dat heeft Verdonk gisteren aan de TWeede Kamer geschreven. Als een scheiding naar Neder lands recht wordt uitgesproken, heeft de vrouw ook recht op ali mentatie. Volgens het kabinet blijft de vrouw dan niet financi eel onverzorgd achter. Als een man alimentatie moet betalen, wordt het lastiger een nieuwe vrouw uit zijn herkomstland te halen. Verder vindt het kabinet achter lating van vrouwen geen reden een verblijfsvergunning van de dader in te trekken. Achterla ting is volgens het kabinet ver werpelijk maar niet strafbaar. Veroordeling is ook niet moge lijk. Intrekken van een status zou een buitenproportionele maatregel zijn. Wel zet Verdonk in op voorlich ting om het fenomeen achterla ting tegen te gaan. Zo moeten vrouwen zoveel mogelijk zelf maatregelen nemen, voor ze naar hun geboorteland afrei zen. Ook heeft Verdonk de pro blematiek onder de aandacht van ambassades gebracht. Nu worden de vrouwen, van wie vaak de papieren zijn afgepakt, van het kastje naar de muur ge stuurd. Ook hebben gemeenten een brief gekregen om alert te zijn als vrouwen worden uitge schreven uit de burgerlijke stand op verzoek van de echt genoot. De Kamer wil dat die uitschrijving helemaal onmoge lijk wordt. Naar schatting gaat het om tientallen vrouwen die jaarlijks worden gedumpt. Bij de steun punten en ambassades melden zich veel minder vrouwen. Vo rig jaar waren dat er ongeveer twintig. De Kamer hield al twee spoed debatten over de kwestie. Hirsi Ali heeft de brief van Verdonk nog niet gelezen maar zei giste ren dat ze erbij blijft dat de mo tie over de terugkeer van vrou wen met Nederlandse kinderen, wordt uitgevoerd. Woensdag praat de Kamer daar over. or toekomstige maatschappelijke en technologische ontwik- lingen. lor de macht in Hilversum in één hand te leggen maakt de ivindsvrouw een eind aan het bestuurlijke gekonkel. Be- mrders mogen opkrassen, programmakers krijgen meer mte. Zenderbazen kunnen ongestoord aan het werk, zodat jgramma's logisch op elkaar aansluiten. Het is nu soms een jetoe van programma's, die niets met elkaar te maken heb- d. Kijkers en luisteraars rennen gillend weg naar de com- jrciële omroepen. ibegrijpelijk en kwalijk is dat Van der Laan het actualiteiten- igramma Nova uitlevert aan ledengebonden omroepen. De- Jgezaghebbende rubriek is links noch rechts en hoort veilig Her de hoede van de Publieke Omroep te komen. Het dé- jegens vermaak en amusement is kortzichtig en getuigt it een elitaire houding. In het bestel behoort de Tros met Ji op vermaak gerichte programmering een fatsoenlijke plek rijgen. P TIMMERS nze verslaggever haag - Tbs'ers mogen niet meer met verlof als idigen in de twee jaar oor uiteenlopend hebben iseerd over het risico van K. Bovendien krijgt de voortaan twee bewakers J|iij begeleid verlof. Die be- Elders krijgen bovendien be- iweldsinstructies. Bovendien worden de proe ven met elektronische enkel banden bij begeleide verloven per september uitgebreid. Dat heeft minister Donner van justi tie gisteren aan de Tweede Ka mer geschreven. Hij wil met de extra maatregelen het risico ver kleinen dat tbs'ers tijdens hun verlof de benen nemen. (advertentie) van onze parlementaire redactie den haag - PvdA-fractievoorzit- ter Wouter Bos vindt dat er zo snel mogelijk verkiezingen moe ten komen. „Het wordt niets meer met dit kabinet*', meent de oppositieleider. Volgens Bos is het kabinet-Bal kenende niet meer in staat om problemen op te lossen door slechte onderlinge verhoudin gen en een gebrek aan vertrou wen van de kiezers. De PvdA-leider vindt het in het belang van het land dat er ver lag 26 juni open wolkom van 11 tot 17 uur. jj] ridaalseweg 275 m (gem Bloemendaal) o 5250892. I- Klere openingstijden van de nronze website - tuir«PW www.facetstudio. com Amsterdam - Koningin Beatrix en mevrouw Cezina Sevenhuijsen hebben even een vro lijk onderonsje tijdens de uitkering van de Zilveren Anjers in het Koninklijk Paleis in Am sterdam. De Zilveren Anjer wordt sinds 1950 jaarlijks toegekend aan personen die zich vrijwillig en onbetaald hebben ingezet voor de cultuur of het natuurbehoud in Neder land, Aruba of de Nederlandse Antillen. De uitreiking werd tot zijn overlijden vorig jaar vrijwel altijd gedaan door prins Bernhard. De voorzitter van het Prins Bernhard Cultuur fonds, E. Brinkman, zei gisteren tijdens de feestelijke bijeenkomst in het paleis de prins 'met weemoed te herdenken'. De koningin heeft overigens toegezegd de uitreiking ook de komende jaren voor haar rekenigte willen nemen, zo liet Brinkman de aanwezigen weten. Foto GPD/Harmen de Jong bi id Lubbers: Ik direct eten aftreden ug - ,Als ik geweten had b: et was afgelopen, had ik g één moeten zeggen: ik sS-" stelt voormalig premier Lubbers over zijn aftre ten half jaar geleden, als Commissaris voor de lelingen UNHCR. Hij trekt bi onclusie in een interview et de Ikon met Paul Rosen- tdat vanavond wordt uit- el den. Lubbers vindt dat de i< iderzoekers het recht met 0:2 hebben getreden. Die t. zoekers hebben volgens dj bij gebrek aan bewijs de n gemanipuleerd. Lubbers 111 side bij de VN over de be- ro liging van seksuele inti- pt ie. Zelf heeft hij die aan- ei altijd ontkend, co (advertentie) hét Mode-event 2005 in Haarlem 2, 3 EN 4 SEPTEMBER Kijk op: www.feeigoodfeelfashion.nl of bel: (072)5196 259 Bos. „We zijn nu halverwege de rit en we hebben een behoorlijk aantal maatregelen in de stei gers gezet. Het resultaat telt", zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. De woorden van de PvdA'er noemt hij 'onzin'. „Bos heeft al in januari tijdens het PvdA-congres gepleit voor verkiezingen. Ik begrijp de frus traties. Maar we moeten kijken naar het landsbelang." Defensie redt met gratis bussen Veteranendag den haag - De aangekondigde staking van het stadsvervoer komende woensdag in Rotter dam zal de eerste Veteranendag uit de Nederlandse geschiede nis niet verstoren. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie heeft zich bereid getoond het feest te redden door bussen in te zetten tussen station Rotterdam Lombardijen en de Ahoy-hal, waar 7000 oud militairen worden verwacht bij een showavond. De Veteranendag is een eerbe toon aan alle 150.000 veteranen in ons land, van oud-strijders in de TWeede Wereldoorlog tot mi litairen die daarna zijn ingezet bij vredesmissies. In Den Haag worden de veteranen onder meer toegesproken door vice- premier Zalm en Kamervoorzit ter Wèisglas. Woensdag gaat ook het stads vervoer in Amsterdam en Utrecht voor 24 uur plat. De staking is uitgeroepen om een doorbraak te forceren in het CAO-overleg voor gemeente ambtenaren. kiezingen komen. Volgens hem is er geen andere manier om de vertrouwenscrisis te herstellen. Hij beseft dat de oppositie niet in staat is verkiezingen af te dwingen, maar doet een op roep aan de regeringspartijen en hun achterban om in te zien dat het met dit kabinet niet ver der gaat. De PvdA-leider noemt het op treden van premier Jan Peter Balkenende 'verkrampt'. De premier is volgens hem niet meer in staat met zelfvertrou wen te handelen, omdat hij weet dat het vertrouwen in hem en zijn kabinet zo laag is. De sfeer in het kabinet doet Bos denken aan de laatste jaren van het tweede paarse kabinet-Kok. Dat werd gezien als een futloze regering, die nergens meer toe kwam. Maar volgens Bos is de toestand nu erger, omdat de re gering ruzie heeft met groepe ringen die bondgenoot zouden moeten bij pogingen proble men op te lossen, zoals huisart sen en sociale partners. „De vraag is hoe deze vertrou wenscrisis te keren. De ene ma nier is door het beleid te veran deren, met name op econo misch gebied. Dat weigert het kabinet-Balkenende. De andere manier is dat alle politici terug gaan naar de kiezer. Ik ben daartoe bereid, ook al heb ik ook klappen gehad in de peilin gen, wellicht mede vanwege ons standpunt over Europa. Balkenende is totaal niet onder de indruk van de kritiek van (advertentie) Royale kortingen tot 50% Vórstelijk wonen begint op Meubelplein Leiderdorp A4, alslag 6. Gratis parkeren Inlo: (071) 541 65 85 ol www.meubelplein-leiderdorp.nl Baalbergen Wonen Beddenland Chairs«Chairs Houweling Interieur Keukenconcurrenl Lederland Ligne Roset Montèl Sanders Meubelstad Sanders Keukenstad Slaapkamer- Centrum Showpain Siemalic Sloutenbeek RBOS Woninginrichting WoonideeCn Valhal Gokproef Holland Casino op internet mag van kabinet den haag - Holland Casino mag een proef doen met gokspelen op internet. Om verslaving te gen te gaan worden spelers wel geregistreerd en wordt de inzet gelimiteerd. Dit heeft het kabi net gisteren besloten. Minister Donner van justitie wil via deze proef meer te weten komen over kansspelen op in ternet. Vorig jaar waagde 5,3 procent van de Nederlandse in ternetters een kans met betaal de intemetkansspelen. Het gaat vaak om illegaal of buitenlands aanbod. De speler kan er niet op vertrouwen dat zijn betalin gen beschermd zijn en dat prij zen echt worden uitgekeerd, al dus het kabinet. Via Holland Casino is dat wel het geval. Vorig jaar vergokten de inter netters naar schatting een be drag van in totaal 144 miljoen euro. Childright wil vervolgen Tonino Hilversum - De stichting Child right wil dat officier van justitie J. Tonino toch wordt vervolgd wegens het in bezit hebben van kinderporno op zijn computer. Voorzitter R. Chevalier van de stichting, die opkomt voor de belangen van kinderen, zei gis teren in het televisie-program ma '2Vandaag' dat hij een ver zoek heeft ingediend bij het ge rechtshof in Amsterdam om de zaak te heropenen. Kerken kopen samen energie in utrecht - Eenentwintig kerkge nootschappen willen voortaan gezamenlijk elektriciteit en aardgas inkopen. De kerken hebben gisteren in Utrecht een intentieverklaring ondertekend. Dat heeft de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) laten we ten. De kerken beheren samen achtduizend gebouwen. Ze ho pen de steeds maar stijgende energiekosten te drukken door gezamenlijk energie in grote volumes af te nemen. WD: Rugzakje in zorgverzekering den haag - Chronisch zieken en gehandicapten moeten ook in de zorgverzekeringswet een persoonsgebonden budget kunnen krijgen. Dat stelde de WD gisteren. TWeede-Kamerlid Schippers wil hiervoor volgen de week een amendement in dienen. Komende maandag praat de Kamer over de invoe ring van de zorgverzekerings wet die volgend jaar wordt in gevoerd. Ombudsman voor rechtbanken den haag - De Nationale om budsman wordt de externe klachtinstantie voor klachten tegen gerechtsbesturen over hun medewerkers en over de bedrijfsvoering bij de gerech ten. Dat heeft het kabinet giste ren besloten. Het besluit vloeit voort uit de Contourennota modernisering rechterlijke or ganisatie, waarin een externe klachtenregeling werd voorge steld. 'Klantgegevens provider afstaan' den haag - Internetaanbieder Lycos moet de identiteitsgege vens van een klant verschaffen aan een particulier persoon. Dat adviseert de advocaat-ge neraal aan de Hoge Raad in een zaak van de provider tegen een Tilburgse postzegelhandelaar. De klant van Lycos exploiteerde een website waarop hij de han delaar anoniem beschuldigde. Het oordeel van de Hoge Raad is ook van belang voor de juri dische strijd van auteursrech tenorganisatie Brein tegen ano nieme veelaanbieders van ille gale muziek. Chronisch zieken vaak zonder baan utrecht - Twee van de drie chronisch zieken heeft geen be taalde baan. Ondanks diverse maatregelen van de overheid is het percentage d^ betaald of vrijwilligerswerk vwricht sinds 2001 niet gestegen. Dat blijkt uit een enquête onder tweedui zend mensen met een chroni sche aanduiding. Dodelijk ongeval Haagse agent den haag - Een 49-jarige poli tieman is gisternacht dodelijk verongelukt in Den Haag. De bijrijder van het slachtoffer, een collega, ligt nog in het zieken huis maar is buiten levensge vaar. De omgekomen agent was een 49-jarige brigadier van de hondenbrigade. Hij was met zijn collega onderweg naar een vechtpartij in Scheveningen toen hij tegen een lantaarnpaal botste. TWee honden die ook in de auto zaten, overleefden het ongeluk.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3