PLUS Op vakantie? Dat kan goedkoper! Schiphol beleeft zijn drukste zomer ooit 'Kom op tijd' is het devies Schiphol in cijfers Tips uit de zuinige praktijk Bespaar op tank, chips en gondels TERDAG 25 JUNI 2005 VERHAAL KWALITEIT KUNT U DIT LEZEN? NOOIT VERWACHT Vrije tijd is eigenlijk een illusie PLUS 2 Mies laat weer van zich horen PLUS 3 Nederland wordt steeds langer PLUS 4 Onze vakanties kunnen goedkoper. Na een oproep in de krant kregen we volop tips van lezers om de vakantie voordeliger te maken. Even lezen en je komt geheid op een idee dat wat oplevert. Op het strand liggen met het gevoel datje nog geld bespaart ook - mooier kan toch niet? van Albufeira in de Algarve. Vakantiegangers in Portugal kunnen op het telefoonverkeer met het thuisfront aan- Ijk besparen. Foto Hans van Weel 1. Eten Het is vaste prik bij een bezoek aan een leuk toeristenplaatsje: even een rondje lopen. De vakantieganger met gevoel voor sfeer komt dan al gauw terecht in de gezellige straatjes. Die van de terras jes, die van het leuke uitzicht en met de leuk ogende restaurantjes. Juist die eet tentjes met die sfeervolle uitstraling moetje mijden, is de tip van Petra Nie- wenhuis uit Alkmaar. „Ze zien er wel gezellig uit, maar het is vaak eenheids worst. Elk restaurant heeft dezelfde op toeristen gerichte maaltijden." Kies daarom eens voor een eethuis dat er minder aantrekkelijk uitziet, is haar ad vies. „Zo'n tentje met witte tegels, TL- verlichting en - als het even meezit - plastic tafelkleedjes op de tafels kan er misschien minder leuk uit zien, het eten is er vaak een stuk lekkerder en au thentieker. En het is nog een stuk goed koper ook!" 2. Excursie Eigenlijk is het wel makkelijk, een hos tess van een reisorganisatie in de buurt. Ze helpt je op weg, geeft je tips over de omgeving en kan je wegwijs maken als er onverhoopt problemen opdoemen. Doorgaans houden ze vaste spreekuren in het hotel of bij het appartementenge bouw waar ze je als gast onderbrengen. Heel handig. Maar bedenk wel dat zo'n gastvrouw (of gastheer) ook betaald moet worden. En vaak komt dat inko men (deels) uit de dagtripjes die de hos tess voor de vakantieganger 'boekt'. „Als je die excursies zelf regelt met de plaatselijke aanbieders, ben je veel goedkoper uit", is de tip van Jaap Pees uit Enkhuizen. Met zijn gezin was hij eerder deze maand twee weken op va kantie in het Turkse Kusadasi. „We boekten onze reis via O AD die de goed koopste aanbieding had voor het door ons geboekte appartement. Maar de ver schillen tussen de excursieprijzen van de OAD-hostess en de lokale aanbieders logen er niet om." Jaap zette het even op een rijtje: voor een bootreisje naar Samos berekende OAD 40,- per persoon. Zelf kon hij hetzelfde uitje ter plaatse boeken voor 28,-. Een excursie naar Pamukkale kostte bij OAD ook 40,- terwijl hij het ter plekke voor 27,50 kon boeken. De hostess kon ook wel een ritje naar Izmir voor de Enkhuizers regelen. Dat kostte 50 euro, zei ze. „Maar via een vriendelij ke Turkse receptioniste kwamen we er achter dat we ook wel met het openbaar vervoer konden. Dat kostte ons 28,- en nauwelijks extra tijd." 3. Bellen Verreweg de meeste vakantievoordeel tips die binnenkwamen, gingen over bellen over de grens. Dat leverde drie standaardregels op: 1. Het versturen van een sms is de goedkoopste manier om contact met het thuisfront te onderhou den. 2. Een gesprek via het mobieltje is altijd het goedkoopste als er vanuit Ne derland wordt gebeld. 3. Zet de voice- mail uit als je de grens over gaat. Alleen het inspreken ervan jaagt je al onnodig op kosten. Wie voor een koopje vanuit het buiten land wil bellen, kan de sim-kaart uit zijn mobieltje vervangen door een kaart van het betreffende land. Dan bel je voor het plaatselijke tarief. Maar dat lukt niet met elk toestel: het moet er eentje zijn zonder zogenoemd sim-lock, dat is het slimmigheidje waarmee net werkaanbieders hun klanten tot ver plichte nering dwingen. Heb je zo'n toe stel niet, dan loont het voor veelbellers zelfs om op reis ter plekke een mobiele telefoon met een prepaid-pakket aan te schaffen, berekende Peter Knaap uit Heerhugowaard. Vooral in Oost-Europa, waar de mobieltjes goedkoop en de vas te beltarieven hoog zijn, kan zo'n aan schaf geld opleveren. Ga maar na: het lokale tarief in Tjechië is 11 eurocent per minuut, bellen via de Nederlandse pro vider kan oplopen tot 1,95 per minuut, becijferde Knaap. Speciaal voor Co Adriaanse en Ronald Met het vliegtuig op vakantie? Maak dan de borst maar nat, want ook op Schiphol kunnen deze zomer flinke files ontstaan. De luchthaven maakt zich op voor de drukste zomer ooit. Op piekdagen worden zo'n 160.000 aankomende en vertrekkende passa giers verwacht. Kom op tijd, luidt dan ook het dringende advies. De omgeving is er niet altijd blij mee, maar Schiphol houdt ervan om records te breken. Deze zomer sneuvelen er weer een paar. Bijvoorbeeld die van drukste dag ooit. Vorig jaar was dat zaterdag 31 juli met 153.500 passagiers. Dit jaar zullen dat er nog meer zijn want voor vrijdag 29 juli, zaterdag 30 juli en zondag 31 juli rekent de luchthaven op zo'n 160.000 mensen per dag. Het laatste weekeinde van juli is per defi nitie het drukst omdat dan de eerste va kantiegangers al weer thuiskomen (de re gio middenen een heleboel mensen uit de rest van het land nog op vakantie moe ten. In juni, juli en augustus scharrelen er gemiddeld 145.000 passagiers op de lucht haven rond. In drie maanden tijd verwerkt Schiphol daarmee zo'n 13 miljoen mensen en 16 miljoen koffers. Alsof heel Neder land op vakantie gaat dus. Meer dan ooit adviseert Schiphol zijn rei zigers om op tijd te komen. Ook omdat er net in die periode onder andere gewerkt wordt aan de Gaasperdammerweg waar door op de Ag maar één rijstrook voor het verkeer beschikbaar is. Met alle extra el lende vandien bij de bekende knooppun ten Holendrecht en Diemen. Even later zeer waarschijnlijk gevolgd door files bij de incheckbalie en paspoort plus veilig heidscontrole. Vermaak in de rij Net als in een pretpark probeert Schiphol het wachten wel wat op te leuken. De rijen passagiers worden - net als voorgaande ja ren - met zang, dans en grappige acts ver maakt, zodat het wachten minder lang lijkt te duren. Ook loopt er extra personeel rond, herkenbaar aan een geel hesje met een grote letter I erop, die mensen helpen en wegwijs maken. Nieuw dit jaar is dat passagiers vooraf en met korting een plekje kunnen reserveren op P3, het parkeerterrein voor langpar- keerders. Deze service, Schiphol Smart Parking gedoopt, is via internet af te han delen (www.schiphol.nl). Je betaalt met een creditcard en parkeert op P3 de auto in een speciaal vak. En, voor zo ver je dat kunt zeggen van deze dure voorziening, ook een stuk goedkoper: drie weken voor de prijs van twee, twee weken voor de prijs van tien dagen. HANS VAN ALEBEEK Schiphol is altijd al druk, maar in het laatste weekeinde van juli worden steevast records gebroken. Foto GPD/Harmen de Jong In de drukste periodes verwerkt Schiphol zo'n 1.500 vluch ten per dag, waarbij 105 verschillende maatschappijen be trokken zijn. Verder telt de luchthaven: 22.500 zitplaatsen 7*300 bagagekarren 3.600 See Buy Flywinkelkarretjes 1.325 toiletten 1.225 balies 97 gates 99 winkels 61 rolpaden 57 roltrappen 61 restaurants en cafés Koeman nog een paar tips over voorde lig telefoneren uit Portugal: „Met een kaart van Oni kun je daar drie keer lan ger bellen dan met andere kaarten", meldt Piet Slager uit Heerhugowaard. „Ze zijn daar bij het postkantoor te koop voor vijf euro. Wij kregen er nog een mooie ansichtkaart bij, inclusief de verzendkosten naar Nederland. Staat er aan het einde van je vakantie nog belte goed op je telefoonkaart, geef je hem op Schiphol aan een vertrek kende Portugal-ganger. Ie dereen blij!" Ton Leuver uit Den Helder deed in Portugal goede er varingen op met een zoge heten Brasilkaart. „Dat is verreweg de goedkoopste manier van naar huis bel len. Het scheelt echt veel. En ze zijn overal te koop. Meer weten? Surf dan naar:www. vakantiebellen.com. 4. Fietsen Wie fietst maakt vrienden. En het is nog lonend ook. Veel lezers tipten ons over de mogelijkheid om lid te worden van de organisatie Vrienden op de fiets. Dat kost 6,50 per jaar. Dat bedrag betaalt zichzelf meteen terug als je gebruik maakt van de gids vol overnachtings adressen van de fietsersclub. De gids vermeldt particuliere adressen in Neder land, België, Duitsland en Frankrijk, waar je voor maximaal 16,- per per soon per nacht kan logeren. Voor dat geld krijg je vaak de mooiste kamer van het huis en nog een ontbijtje ook. (En voor het vertrek gratis gebruik van de fietspomp, natuurlijk). „Als bonus komt de gastheer of gastvrouw voor het sla pen gaan vaak met de leukste fietstips uit de omgeving", aldus Kees Visser uit Zaandam. „Omdat je als fietsers onder elkaar bent, komt zo'n gesprek makke lijk op gang." Mevrouw M.Bakker Langedijk uit Heer hugowaard (ook enthousiast vriendin- op-de-fiets) doet er nog een voordelige onderweg tip bij: „Neem een of twee flessen met heet water mee. Bij een bankje langs de route een zakje cappuc cino of het ouderwetse theezakje zijn werk laten doen en je hebt een voordeli ge pleisterplaats, 's Morgens vul je je flesjes weer bij je overnachtingsadres!" Meer weten? Fiets naar www.vriendenopdefiets.nl JAN VRIEND Flink wat bagage mee bij de vliegreis naar huis? Dan kan het gebeuren dat je bij de luchtha ven fors moet bijbetalen voor 'overgewicht'. „In zo'n geval kan het voordeliger zijn om in plaats van economy class business class te vliegen", tipt Wilfred de Ruijter uit Broek op Langedijk. „Wie business class vliegt, krijgt namelijk het recht om extra bagage mee te nemen." „Neem zakken chips mee naar Kroatië", is de tip van Yvonne Boot uit Zwaag. „Een zakje chips kost daar al gauw 1,50. Als je kinderen chips liefhebbers zijn kunnen de kosten aardig oplo pen." Dick de Jager heeft een advies voor wie Canada bezoekt: „Als je daar wilt internetten, kun je daar heel voordelig terecht bij openbare biblio theken. Beperkte tijd, maar vaak gratis." Het Italiaanse Venetië als vakantiebestem ming? Laat de gondeliers die je een vaartochtje aanbieden links liggen, tipt Carla Alders uit Heerhugowaard. „Neem liever de traghetto." Dat zijn bootjes die over het Canal Grande varen. „Ga op de aanlegsteiger staan en er komt vanzelf een gondel met een echte gondelier naar je toe. Hij brengt je voor de prijs van slechts so euro cent per persoon naar de overkant. Deüaghet- to's worden voornamelijk door Venetianen zelf gebruikt." Ga je naar Spanje of Portugal? „Boek dan een appartement en boek een lopend buffet in een hotel in de buurt. Dan eet je voor vijf euro per persoon. Zo ben je heel goedkoop uit", schrijft Marian de Snayer uit Beverwijk. Een tipje voor wie in Frankrijk moet tanken. „Doe dat niet langs de autosnelweg", schrijft de familie Venneker uit Schoorl. „De brandstof bij de supermarkten is veel voordeliger." Johan Hamerling heeft goede ervaringen op Franse boerencampings. „Daar kun je vaak ook goed en goedkoop eten. En leen bij een bevrien de trucker het lidmaatschapskaartje van Les Routiers. Bij die restaurants eet je ook goed en goedkoop." „Bij Italiaanse supermarkten werken ze met kaarten waarmee vaste klanten korting kunnen krijgen", schrijft A. Knol uit Heemskerk. „Laat je voor zo'n pas inschrijven op het adres van je camping en je pakt die korting mee."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 33