Het kabinet is geen vriendenploeg meer Aanrecht dreigt voor de vrouw EIGEN ZINNIG Toegevoegde waarde manager onbewezen RerV. jr mist invloed op verlof van tbs'er Verlof Vrouw Topsalaris HZU106 ZATERDAG 25 juni 20C>5 DEN HAAG - Na weken van slaande deuren en verhitte koppen is de vre de in de coalitie toch nog gesloten. Twee heikele kwesties: de hervor ming van de WAO en het omroepbe stel werden deze week op de valreep geregeld. Maar de crisissfeer die rond deze twee dossiers heerste, heeft wel iets pijnlijk duidelijk ge maakt. De eendracht die de coalitie van CDA, WD en D66 zo lang ken merkte, is inmiddels ver te zoeken. Gemak Met Prinsjesdag verbouwden de drie nog in schijnbaar eendrachtige sa menwerking voor ruim een miljard euro aan de kabinetsplannen. Dat gemak om de zaken met elkaar te re gelen, heeft plaatsgemaakt voor openlijk geruzie. Tekenend is het geschil over de POLITIEK IN DE WEEK WAO. Een van de belangrijkste doel stellingen van het kabinet (de stel selwijziging in de WAO) dreigde te stranden door ver uiteenlopende op vattingen tussen de drie kamerfrac ties over een klein onderdeel van het nieuwe stelsel. Het ging om de vraag wie in 2006 de nieuwe regeling moet uitvoeren voor gedeeltelijk arbeidsongeschikten. Overheidsinstelling UWV die dat het goedkoopste kan? Of commerciële verzekeraars die er financieel belang bij hebben zieke werknemers zo snel mogelijk weer aan het werk te hel pen? De Geus besloot na lang wik ken en wegen een stelsel te ontwer pen waarin UWV en verzekeraars met elkaar concurreren. CDA en D66 vonden dat onaan vaardbaar. Ze eisten op hoge toon dat de regeling voor gedeeltelijk ar beidsongeschikten helemaal door commerciële verzekeraars werd uit gevoerd. De meerkosten (3,5 miljard euro!) zouden niet opwegen tegen de kwaliteit die verzekeraars leveren. Inderdaad is het UWV geen wonder van efficiëncy waar het gaat om re- integratie van werklozen en WA- O'ers. Maar de praktijk leert dat commerciële bedrijven dat evenmin zijn. Geruzie Uitgerekend de WD (normaal altijd Medy van der Laan, staatssecretaris van Media. Foto ANP voor privatisering) trapte dan ook op de rem. „Wat nou hogere premies? Laat het UWV het maar gewoon doen," zeiden de liberalen. Om na veel geruzie met de collega's van CDA en D66 alsnog op het combina tie-model van De Geus uit te komen. Een nederlaag voor CDA en D66, maar óók voor de WD. Er is immers afgesproken dat het UWV vanaf 2007 verplicht hogere premies moet vra gen. Anders krijgen de 'arme' com merciële verzekeraars geen kans te concurreren. Bij voorbaat is al beloofd dat bedrij ven die hogere premies (enkele hon derden miljoenen euro's) gecompen seerd krijgen door het kabinet. „Met publiek geld worden de reserves van commerciële verzekeraars gespekt, terwijl voor echt nuttige dingen in de samenleving geen geld is," sneer de GroenLinks-kamerlid Vendrik woensdag in een debat. En wie diep in het hart van het aanwezige WD- kamerlid had kunnen kijken, had ge zien dat ze het met hem eens was.' Ook de toekomst van het omroepbe stel leverde een compromis op waar in ieder geval twee van de regerings fracties niet echt blij mee zijn. Het CDA had weinig zin in veranderin gen. De WD wilde veel verder gaan: een goedkopere publieke omroep die zich meer onderscheidde van commerciële zenders. In het compromis krijgen omroep verenigingen minder zeggenschap over de programmering. Het eindre sultaat van lang getouwtrek: het to tale budget voor de publieke om roep gaat niet omlaag. Er blijven voorlopig drie publieke netten, met een gerede kans dat die straks nog steeds deels worden gevuld met spelletjes en quizzen die ook bij RTL of SBS gemaakt hadden kunnen ijgtjr liekfl n in I dprli worden. Kortom: iedereen krij| beetje zijn zin. Zowel bij de WAO als de publiel omroep liepen de spanningen coalitie hoog op. Maar de onderli tegenstellingen waren zo groot, er geen echte keuze werd gemaa m En dat leidde weer tot nieuwe on de bij de drie. De laatste weken moest er met d n top van het kabinet in achterkan tjes worden overlegd om de zakj if niet te laten escaleren. Dat To rei soverleg, waar de regeringspartij twee jaar terug nog over schamp den (ze zouden afrekenen met d ir gewoonte onder Paars), is terugi weggeweest. Het bewijst dat de; mie in de coalitie is uitgewerkt. door Hans van Soest parlementsredacteur Rechtszaal in de H mse rechtbank. Foto United Photo TBS'er Wilhelm Schippers zorgde met de ontsnapping aan zijn be geleiders en de verdenking van moord op een bejaarde inwoner van Amsterdam voor grote maatschappelijke onrust. Iedere keer na een incident met een tbs'er ontstaat discussie over de vraag wie er verantwoordelijk door Anton van Kalmthout Anders dan veel mensen me nen, is er bij proefverlof geen sprake van beëindiging van de tbs, maar slechts van een kort stondig verblijf buiten de in richting. In september vorig jaar heeft de rechter de tbs voor Schippers met een jaar verlengd en in september zal de rechter zich wederom buigen over de vraag of de tbs moet worden ver lengd. Afgezien hiervan is de vraag wat de rechter kan worden ver weten. Minister van justitie Donner stelt dat hijzelf gebon den is aan een rechterlijke be slissing die hij niet ongedaan kan maken. Anderen gebruiken de tragische moord op een Am sterdamse bejaarde waarvan Schippers wordt verdacht voor een pleidooi om de rechter geen beslissingsbevoegdheid meer te geven in tbs-zaken. Zij willen die over laten aan een panel van psychiaters en psy chologen, zoals in andere lan den gebruikelijk. Wat zij daarbij vergeten, is dat ook binnen de ze panels niet zelden tegenstrij dige opvattingen bestaan over verlenging van tbs. Risico's blij ken niet altijd goed te worden beoordeeld, zodat ook hier tra gische incidenten voorkomen. Beveiliging Tbs is primair een beveiligings maatregel die kan worden op gelegd aan ernstig gestoorde delinquenten. De maximale duur is vier jaar. In het geval van een ernstig misdrijf tegen het leven of de lichamelijke in tegriteit kan tbs telkens met een of twee jaar worden ver lengd. De rechter beslist daar over nadat hij zich heeft laten voorlichten door behandelende psychiaters en andere specialis ten. Ter voorbereiding krijgt betrok kene regelmatig proefverlof. Aanvankelijk onder zeer strenge begeleiding, geleidelijk aan met meer vrijheid om hem te laten wennen aan de samenleving. Als deskundigen van mening zijn dat er geen reëel perspec tief is voor terugkeer in de sa menleving, kortom als er geen behandelingsmogelijkheden meer zijn, wordt die stopgezet. De tbs-gestelde gaat dan naar een zogeheten long stay-afde- ling, waar hij alleen nog maar wordt verpleegd. Feitelijk heb ben deze tbs-géstelden Het is begrijpelijk dat gedeti neerden die een long stay- plaatsing boven het hoofd hangt, zich daartegen met alle middelen proberen te weren. Ook Wilhelm Schippers vocht zijn plaatsing op een long stay- afdeling in 1999 met succes aan. Op grond van deze beslis sing werd zijn behandeling her vat. Sedert 1999 is de tbs her haalde malen verlengd. Verlen ging betekent dat de inrichting de behandeling voortzet, ge richt op terugkeer in de samen leving. Daarbij hoort ook proef verlof. Het is een misverstand uit de beslissing van de rechter dat de tbs moet worden gecon tinueerd te concluderen dat de rechter daarmee ook verant woordelijk is voor het proefver lof. Daarover heeft de rechter geen enkele zeggenschap. Verantwoordelijk is het hoofd van de inrichting, na voorge schreven overleg binnen de in richting en de minister van jus titie die de inrichting voor het proefverlof moet machtigen. De rechter komt hier dus niet aan te pas. Als de inrichting een proefverlof niet verantwoord vindt, moet zij dit achterwege laten. Door een machtiging tot een proefverlof af te geven, neemt de minister de politieke verantwoordelijkheid op zich. Er bestaat geen rechterlijke be slissing die de minister belet deze verantwoordelijkheid te nemen. Begeleiding De inrichting is verantwoorde lijk voor de begeleiding. Daarbij gaat het om de vraag in hoever re voldoende geanticipeerd is op mogelijkheden voor Wil helm Schippers om tijdens de benen te nemen en op de maatschappelijke risico's daar van. Voor die risicotaxatie zijn de behandelaars verantwoorde lijk. Het wekt bevreemding dat risico's beperkt werden geacht zolang Wilhelm Schippers nog voldoende medicijnen had te gen agressief drankgebruik. Maar hoe zeker konden de be handelaars zijn dat hij zijn me dicijnen nog had en zou inne men? Het ging om een patiënt die volgens de behandelaars niet meer te behandelen was en eigenlijk op de long stay-afde- ling thuis hoorde. Als er beoor delingsfouten zijn gemaakt, zijn ze gemaakt door de inrichting en door de minister van justitie die de machtiging voor het proefverlof heeft verleend. Prof. dr. Anton van Kalmthout is hoogleraar vrijheidsbeperking en vrijheidsbeneming aan de Universiteit van Tilburg Veel vrouwen werken in deeltijd en combineren dat met de zorg voor hun kinderen. Met de nieu we Wet Kinderopvang jaagt het kabinet de vrouw weer naar het aanrecht. Dat is slecht voor vrouwen en slecht voor het op lossen van de problemen rond de vergrijzing. door Edith Snoey Veel vrouwen in Nederland hebben een betaalde baan, de meesten werken in deeltijd. Veertig procent werkt 20 tot 34 uur per week, zestien procent werkt minder dan twaalf uur. Wat het aantal werkende vrou wen betreft behoort Nederland in Europa tot de middenmoot. Op hogere posities is nog slech ter gesteld. Deelname van vrouwen aan het arbeidsproces wordt voor een belangrijk deel bepaald door de beschikbaarheid van goede kin deropvang. Het kabinet richt zich vooral op de traditionele kostwinner en jaagt de vrouw terug naar het aanrecht. Een voorbeeld is de nieuwe Wet Kinderopvang die vrouwen ont moedigt om te werken terwijl uit een vorige wéék door het~ ministerie van binnenlandse zaken gepresenteerd onderzoek blijkt dat deeltijders meer wil len werken. Sinds 1 januari 2005 worden ouders, werkgevers en overheid geacht ieder een derde van de kosten van kinderopvang voor hun rekening te nemen. Minister de Geus heeft alle werkgevers opgeroepen éénzes de van de werkelijke kosten te betalen voor hun personeel. Het principe is dat werkgevers van beide ouders meebetalen. Helaas is deze werkgeversbij drage niet verplicht en veel werkgevers weigeren. Als werk gevers en bonden geen over eenstemming bereiken hebben de ouders het nakijken. Klachten Naar aanleiding van de vele klachten over de toegankelijk heid van de kinderopvang heeft Betaalbare kinderopvang biedt vrouwen ruimte om meer te werken. Foto GPD/Jeroen Poortvliet de vakcentrale FNV een meld punt geopend. De meeste klachten gaan over werkgevers die de wet aangrij pen om fors te bezuinigen op hun bijdrage. Als beide partners werken en één werkgever wei gert te betalen, betekent dat voor een gezin dat het meer zelf moet betalen, want de overheid compenseert slechts gedeelte lijk. Hoe hoger het gezamenlijk inkomen is hoe lager de extra overheidsbijdrage, die boven dien over enkele jaren geheel vervalt. Ook zijn er honderden klachten binnengekomen over de admi nistratieve rompslomp die de nieuwe wet met zich mee heeft gebracht. Ouders moeten de rekening voor het kinderdagverblijf of buitenschoolse opvang zelf be talen. Via de belastingen en de werkgever kunnen ze een bij drage vragen. Werkgevers maken vaak ge bruik van bemiddelingsbureaus die de bijdrage betalen en con troleren of de aanvraag klopt. De aanvraag moet maandelijks worden herhaald. Veranderin gen in uren die mensen werken of in het aantal uren opvang dat ze nodig hebben, levert veel administratieve ellende op. De nieuwe wet heeft ertoe ge leid dat vrouwen hun baan op zegden of minder zijn gaan werken. Kostbare arbeidsparti cipatie is hierdoor verloren ge gaan. Maar ook de werkgele genheid bij de kinderopvang zelf staat daardoor onder druk. Zo wordt de cirkel rond: omdat in de kinderopvang voorname lijk vrouwen werken, worden vrouwen er de dupe van. Vergrijzing Op de lange termijn is de op lossing een basisvoorziening kinderopvang voor iedereen. Terecht heeft iedereen in Ne derland zijn mond vol over de problemen rond de Om die op te kunnen het noodzakelijk dat de beidsparticipatie van én vrouwen fors wordt hoogd. Toegankelijke en bare kinderopvang is maar een noodzaak om vrouwen extra uren te laten werken. Uiter geld, maar de kost voor de baat uit. Edith Snoey is voorzitter verdient van de eerste, terwijl hun salaris wel moet worden betaald uit de waarde die wordt toegevoegd door werkers uit de eerste categorie. Een veelgehoord argument is dat men het hoge salaris ver dient op grond van uitzonder lijke kwaliteiten en prestaties. Afgezien van het feit dat ie mand bij indiensttreding nog geen enkele prestatie heeft ge leverd voor het betreffende be drijf, zouden we bij de groot verdieners op langere termijn grote prestaties moeten zien in de vorm van forse toegevoegde waarde. Kletskoek Uit wetenschappelijk onder zoek blijkt echter dat dat ver band er niet of nauwelijks is. Beloning lijkt meer gebaseerd op (zelf) overschatting dan op feitelijke prestaties. Een ander argument is dat de ze salarissen worden betaald omdat dat nu eenmaal de prijs is die op de internationale markt voor 'toptalent' tot stand komt. Dat is kletskoek. Er is pas sprake van een markt als er concurrentie is. Omdat grootverdieners bijna zonder uitzondering gevraagd worden voor een functie is er geen sprake van concurrentie en dus ook niet van een markt. Als zo'n positie voor meerdere goe de kandidaten open zou staan zou de prijs geheid dalen. Hoe werkt het dan wel? Het moge duidelijk zijn dat zolang commissarissen uit bedrijf A in Topmensen in het bedrijfsleven rechtvaardigen hun torenhoge salarissen vaak met een beroep op hun bijzondere betekenis voor het bedrijf. Maar is de waarde van de manager eigen lijk wel vast te stellen? door Fons Naus Toegevoegde waarde is iets waar je iets aan hebt en waar je geld voor over hebt. Adam Smith, een van de grondleggers van het econo misch denken, maakte onder scheid tussen degenen van wie overduidelijk is dat ze waarde toevoegen en degenen van wie dat niet duidelijk is. Als een monteur uw kapotte auto repareert, verandert hij een waardeloze hoeveelheid blik in een rijdende auto. Zo'n monteur voegt overduidelijk waarde toe en u bent bereid daarvoor te betalen. Vuilnisman Ook de toegevoegde waarde door de vuilnisman die uw rommel ophaalt of de bakker die brood voor u bakt staat buiten kijf. Maar als de hoogste baas van een bank besluit dat er voor de winstgevendheid van de on derneming bankfilialen dicht moeten, moet nog maar wor den afgewacht of die maatregel in de praktijk ook echt waarde toevoegt. De onderneming in kwestie Fons Naus is onderzoeker aan de Universiteit Maastricht Moris Tabaksblatt, oud-topman van Unilever, adviseerde over een beloningscode.Foto Roland de Bruin doet weliswaar dappere pogin gen de klant duidelijk te maken dat er wel degelijk sprake is van een meerwaarde. Want de klant krijgt doodleuk te horen dat de sluiting van de filialen allemaal voor hun eigen best wil is. Echt overtuigend zijn die pogingen meestal niet. Dikwijls komt een onderne ming er dan na enige tijd weer achter dat de klant niet be paald een dienst is bewezen en wordt daarna met veel bomba rie diezelfde klant weer 'cen traal' geplaatst. Zo houden we elkaar leuk bezig, maar of het waaide toevoegt valt echter sterk te betwijfelen. Er is dus een heel duidelijk ver schil tussen hen die direct waarde toevoegen en hen die zeggen dat ze dat doen en die we op hun blauwe ogen moe ten geloven. Nu leert de reali teit dat die laatste categorie in het algemeen een veelvoud de raad van bestuur van B zitten en andersom er systeem blijft bestaan niemand enig belang matiging. Macht en rel; palen wie waar terecht welk salaris daarbij Ik had er jaren geleden ai glazen bol voor nodig oml voorspellen dat de inkomi I stijging in de top onverdrc I door zou gaan. Daar helpt i moedertje lief en ook geen de Tabaksblatt aan. Die vo spelling durf ik dan ook ge te herhalen. Het belangrijkste element ik in de discussie over de t salarissen al jaren node m het effect op het moreel vj medewerkers die de echte waarde toevoegen. Het dn allemaal om gevoelens vat rechtvaardigheid en eigen j waarde. Bewijzen Het is mild uitgedrukt, nie echt bevorderlijk als de to| in jaar uit uitermate goed zichzelf zorgt, zelfs als pre ties achter blijven, en ven gens de medewerkers toti ging maant. De blauwe og van de dames en heren in top kennen we onderhani Misschien wordt het tijd t eens met de bewijzen kon voor prestaties die de weti schap nog niet heeft kunt vinden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2