Het wankele bestaan van een tienerster Man zonder hamer Er gaan dagen voorbij dat u daar niet aan terugdenkt, aan de wedstrijd Nederland - Letland SPORT ZATERDAG 25JUni 2005 SI Moeilijk bescheiden te blijven als iedereen je de beste vindt oor Leon ten Voorde en jochie dat een bal drie keer oog weet te houden, krijgt tegen woordig al het stempel van superta- int opgeplakt. Maar de weg naar Ie top zit vol gevaar en verleidin- en. Wie excelleert op het WK onder o jaar, wordt niet automatisch de ter van morgen. lollins John was net 18 jaar toen ij opeens terechtkwam in de on- leugende wereldstad Londen. Pro- leer daar als puber met Afrikaanse oots de charmes van het zwierige »ven maar eens te weerstaan. Dat ïkte dus niet. Zijn voormalige aakwaamemer Romeo Zondervan atte de avonturen van de tiener- ungen onlangs treffend samen. Wat gebeurt er als je een kind al ien laat met een pot vol snoepjes p tafel?" Het antwoord kan ieder- en zelf invullen. loe moeilijk is het om bescheiden blijven als je denkt dat de hele ireld je voeten wil kussen? Als geld fantastisch is, de kranten leen maar jubelverhalen over je iduceren en iedereen in je om- ing roept dat je de beste bent? 'oetballers zijn in principe gewo- i mensen die leven in een bijzon- ire omgeving", zegt Paul van vam, een sportpsycholoog die irbonden is aan Heerenveen en jeugdopleiding van NEC. „Na- lurlijk worden spelers veel te snel ngedoopt tot superster. Om dat illustreren gebruik ik graag de imerking van de legendarische basketbalcoach Pat Riley. Hij zei ooit eens: 'Je moet de potentie ten opzichte van de prestatie niet over waarderen'. En zo is het maar net." Iedereen in Nederland kent de voorbeelden van tienersterren die op weg naar het goud van de re genboog getroffen werden door donder en bliksem. Neem Patrick Kluivert, Robin van Persie en Ra fael van der Vaart. Alledrie werden ze neergezet als het nieuwe we reldwonder op voetbalschoenen. Maar die weelde bleek een niet te dragen last te zijn. De euforie kwam snel, de aftakeling ook. „Mensen vergeten wel eens dat jonge voetballers al met een gigan tische druk te maken krijgen. Druk die topmanagers van 40, 45 jaar niet eens kennen", aldus Van Zwam. Bij NEC krijgt hij regelmatig talent volle spelers over de vloer die vra gen hoe ze zich moeten gedragen als de aandacht rond hun persoon tje aanzwelt. „Ze willen dan weten hoe ze aardig kunnen blijven, ter wijl ze dat niet altijd willen zijn als mensen zich blijven opdringen." René van der Gijp, ooit een bege nadigd speler die met liefde van het leven snoepte, merkte pas gele den nog op dat de vrouwen zich in zijn tijd al letterlijk voor de voeten van voetballers wierpen. Iemand die daar hard over struikelde was Dani, de Portugees van Ajax die al les in zich had om een grote te worden. Dani raakte echter be dwelmd door de roem en verloor zichzelf in party's, drank en drugs. Tegenwoordig presenteert de gol den boy een tv-show in zijn vader land. Voetballen doet ie niet meer. Stabiel Als alles verandert om je heen, is het de kunst om stabiel te blijven in de geest. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Foppe de Haan, bondscoach van het Neder lands team onder 20, vroeg het vo rige week nog aan Quincy Owusu Abeyie. „Quincy jongen, blijf je wel met beide voeten in je schoenen?" Het vertederende antwoord van de voormalige rebel was: 'Ja trainer'. Door de enorme aandacht voor het WK ziet De Haan met eigen ogen hoe jonge, ontluikende voetballers worden aanbeden alsof ze nu al ve dettes zijn. Daarom houdt de coach zijn pupillen ook geregeld een spiegel voor. „Dan confronteer ik ze met de gevaren die op de loer liggen. Ik wijs ze er ook op dat de buitenwacht ze nu op een roze wolk neerzet, maar dat ze daar straks weer net zo hard vanaf ge schoten worden. Meer kan ik niet doen in die paar weken dat ik die jongens bij elkaar heb." De echte prikkeling moet volgens Van Zwam en De Haan komen uit de directe omgeving van de spe lers. „Ik wijs de spelers er op dat ze een paar mensen moeten zoeken waar ze blindelings vertrouwen in hebben. Mensen waar ze met hun problemen altijd terecht kunnen", aldus Van Zwam. Maar vaak gaat het juist aan de wieg al fout.Als je alleen maar positieve feedback krijgt, ontstaat er een heel gekleurd zelfbeeld", zegt Van Zwam. De schuld daarvan ligt meestal bij de directe familie, heeft De Haan in de loop der jaren gemerkt. „Ouders kunnen vaak I Ook Lamptey was de tweede Pele e zou er een boek mee kunnen vullen. Een boek vol upertalenten die er nooit in slaagden om de hoge ■erwachtingen waar te maken. Een van de bekend ste is Nil Obartey Lamptey. J'De nieuwe Pelê' werd hij genoemd (waar hebben twe dat eerder gehoord?) toen de kleine Ghanees als ■vijftienjarige schitterde op het WK onder 17 jaar. |Een prachtige loopbaan lag in het verschiet, maar Iverder dan die mooie beloftes is hij nooit gekomen. |Het jochie dat groots werd aangekondigd, is veel te Isnel naar beneden geduikeld. 'nderlecht haalde hem als vijftienjarige weg uit i. Via PSV, waar hij in zijn eerste jaar meteen topscorer werd, belandde hij in Engeland en daar stokte voor het eerst het ritme. Lamptey kwam bij Aston Villa en Coventry Qity terecht, maar in de wil de wereld van het Premiership wist de frêle techni cus zich niet staande te houden. Lamptey dook ver volgens alleen nog maar op bij tweederangsclubjes in Turkije, Italië, Duitsland, Portugal, Argentinië, de Verenigde Arabische Emiraten en China. Vorig jaar keerde de inmiddels 31-jarige speler temg naar zijn vaderland, waar hij tegenwoordig voetbalt bij Kotoko. Lamptey is daar onder meer de eigenaar van een voetbalschool. Hij won in zijn loopbaan twee keer de Afrika Cup met Ghana. Een elftal vol talent. Het Nederlands team tot twintig jaar dat zich plaatste voor de kwartfinale van het WK, vanmiddag tegen Nigeria. Foto: GPD heel slecht met het succes van hun kind omgaan. Als zij zich met de carrière gaan bemoeien, gaat het mis. Het probleem is dat ze hun ei gen onvermogen projecteren op hun voetballende zoon. Die moet al het gemis van vroeger goedma ken. Daarbij komt nog dat ze alle maal denken dat ze een nieuwe Jo- han Cruijff thuis hebben zitten. De nuance ontbreekt volledig, ze zijn niet reëel in hun verwachtingen. Het blijft je kind, dat snap ik best, maar je moet als ouders vertrou wen op de professionaliteit van de opleiding." De Haan vindt ook dat er van zaak waarnemers veel meer gevraagd mag worden. „Je hebt er wel goede tussen, maar je hebt er ook genoeg die alleen maar aan geld verdienen denken." Geduld Rodger Linse, zaakwaarnemer van onder anderen Ruud van Nistel- rooij, kan zich grotendeels wel vin den in de kritiek van De Haan. „Tussen je zeventiende en twintig ste is het heel belangrijk dat je als voetballer geduld hebt, dat je openstaat voor coaching en stu ring. Op die leeftijd is het namelijk van groot belang dat op het goede lichaam de juiste kop komt te staan. Wij zijn daar met ons bu reau heel scherp op. Wij denken dan ook niet in transfers, maar in carrières. Het sportieve plafond van een speler vind ik veel belang rijker dan het geld." Als Linse merkt dat een speler door omstandigheden toch dreigt te ver zuipen in de draaikolk, schroomt hij niet om maatregelen te nemen. Als een speler professionele hulp nodig heeft en hij staat er open voor, dan zoeken we ons heil er gens anders. We hebben in het ver leden ook wel eens afscheid van spelers genomen omdat we onze vraagtekens hadden bij hun men tale weerbaarheid. Dat soort jon gens had een verkeerd zelfbeeld." Iedereen is het er wel over eens dat spelers over een gezond geestelijk fundament moeten beschikken als ze eenmaal zijn aangekomen in het voorportaal van het zogenaamde sterrendom. Daarom verbaast Van Zwam zich er over dat de mentale begeleiding bij de meeste vereni gingen nog onderaan de prioritei tenlijst bungelt. „Clubs kijken altijd naar vier zaken, zeggen ze: tech niek, tactiek, fysiek en mentaliteit. Maar in de praktijk blijkt dat er nog Maduro, het rolmodel Je mag alle jonge talenten natuurlijk niet over één kam scheren. Neem Hedwiges Maduro. de aanvoerder van Oranje onder 20 jaar. Zijn zaakwaarnemer noemt hem een 'rolmodel'. „Hedwiges is het voorbeeld voor de jeugd", zegt Rodger Linse. „Hij is nu al volwassen, is aardig, staat open voor adviezen en is enorm leergierig. Ik kan genieten van zijn persoonlijkheid. Van Hedwiges weet je dat hij nooit sterallures zal krijgen." Die woorden werden afgelopen week nog eens door Maduro zelf onbewust onderstreept. De Ajacied, zelf nog maar net 20, merkte tij dens een persbijeenkomst op dat hij zich af en toe ook wel eens stoort aan de jeugd. „Kleinere jongens zijn meer verwend, die krij gen tegenwoordig alles. Je kunt als voetballer maar beter nederig zijn. Natuurlijk moet je genieten van je hoogtepunten, maar je moet er ook bij stilstaan als het wat minder gaat" veel te weinig naar de mentaliteit wordt gekeken. En dat terwijl per soonlijkheid toch echt een talent is, net als techniek." Hoewel de zaak rond Robin van Persie anders doet vermoeden, is er volgens Linse de laatste maan den wel degelijk een kentering in de top van het Nederlandse voet bal te bespeuren. „Dat komt vooral door Van Basten, die in zijn selec tie geen prima-donnagedrag toe staat. En als Van Basten zoiets zegt, wordt dat door iedereen opgepikt." Al bewijst de affaire rond Van Per sie nog maar eens hoe diep de val kuilen kunnen zijn. Hoe goed je ook kunt voetballen, het koord waarop tienertalenten balanceren is akelig dun. Toch komt er een moment, zo oordeelt Linse, dat spelers zich niet langer kunnen verschuilen achter hun jeugdige naïviteit. „Jongens van achttien, negentien mogen nog best een keer een fout maken, maar op hun 23ste moeten ze een kerel zijn. An ders is het over en uit." VOOR MEKAAR tUtn r-v - "v< ifgHMBi Ijol Canter Vïsscher. II: 67. I tennisvereniging Forescate in poten. t u voor Forescate? 1 moment ben ik beheerder van |bhuis. Daarnaast doe ik de in- ior de bar en ben betrokken bij B 'bargebeuren'. Dit doe ik inten- ik met de VUT ging op mijn |)aarvoor heb ik al in de redactie-, en barcommissie gezeten. Ik i2 jaar aan de club verbonden." jnt u hier terecht gekomen? bmt door mijn vrouw. Toen zij hg tennissen, waren er vrijwilli- or de bar nodig. Omdat mijn vrouw daar geen trek in had, heeft ze het mij gevraagd en ik heb daar mee inge stemd. Ik vind het namelijk wel leuk om bij een vereniging bezig te zijn. Dat heb ik van mijn vader, ook een verenigings mens. Ook mijn kinderen zijn bij de club betrokken. Mijn twee zoons en dochter spelen hier en daarnaast zit zij ook in de wedstrijdleiding. Op het moment is het Forescate Open gaande. Extra druk? „Je bent nog intensiever bezig dan an ders. Normaal ben ik elke dag in de week minimaal drie uur bij de club te vinden, maar afgelopen dinsdag was ik van drie uur 's middags tot drie uur 's nachts op de club. Tijdens het toernooi sta ik ook achter de bar met medewer king van een aantal studentes die hier ook tennissen." Bent u heel het jaar zo druk in de weer? „Het tennisseizoen loopt van half maart tot het einde van de herfstvakantie. Bui ten die periode doe ik ook wel wat werk voor de club. Een beetje opruimen, de planten water geven en alles bijhouden. En in januari ga ik alles weer opstarten voor het nieuwe seizoen. Maar ik ga ook gewoon op vakantie. Al probeer ik wel alles voor die tijd geregeld te hebben." Iedereen bij de club kent u ook? „Jazeker. De vereniging telt ongeveer 1.200 leden, maar iedereen kent me wel. Ik word ook wel 'Het gezicht van Fores cate' genoemd. Maar omdat ik al zo lang bij de club zit, zeggen mensen ook wel eens, 'wie moet het doen als jij er niet meer bent'. Dat vind ik eigenlijk wel ver velend, want ik ben niet onmisbaar." Waar haalt u uw voldoening uit? Als je af en toe een complimentje krijgt, geeft dan wel een goed gevoel. Mensen zeggen dan, 'wat moeten we zonder je' of 'wat ziet het er weer netjes uit'. Dat streelt wel. En ook de gemeente Voor schoten waardeert mijn werk, ik heb in 1995 de vrijwilligersprijs gekregen." 'Voor Mekaar" is een serie over vrijwilligers In de sport. Kandidaten voor deze rubriek kunt u aanmelden via sportredactie.ld@hdc.nl of per brief: sportredactie Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Een jaar geleden. Euro 2004. Circus Oranje verplaatst zijn tenten naar Braga voor de erop of eronder wedstrijd tegen Letland. Deze vindt plaats aan de voor avond van de feestdag ter ere van de geboorte van SaoJoao de Baptista. Johannes de Do per. Je vangt hier 'iets' van op, maar onvoldoende om het in volle omvang te begrijpen en waar om zou je ook? Die Doper was toch zeker Jezus niet. Dus zal Sao Joao Kerstmis ook niet zijn. Dit laatste bleek later wel te kloppen. Kerst en Sao Joao zijn onvergelijkbaar. Er gaan dagen voorbij dat u daar niet aan terugdenkt, aan de wedstrijd Nederland - Let land, dat realiseer ik me ook wel. Wat zeg ik? Weken! Gaan voorbij. Even het geheugen opfrissen dan maar. Je kunt het je moei lijk voorstellen momenteel, maar Marco en zijn gezin ver bleven op een camping en Dick Advocaat was nog onze man. Dat zou hij wel eens voor de laatste keer kunnen zijn, die avond tegen de Letten. Voor de bondscoach en voor Oranje dreigde na DE WISSEL een voortijdige, met hoon overla den aftocht. Maar het wonder geschiedde. Nederland versloeg de Letten en belangrijker nog, de Tsje chen rolden meteen B-team Duitsland op. Oranje ontkwam aan een voortijdige aftocht, Ad vocaat niet aan de hoon. Uw commentator die avond was Evert ten Napel. Evert was door de NOS gedu rende het EK gestationeerd in Porto, net als ik. Op die woens dag de drieëntivintigste juni besloot ik Evert naar Braga te vergezellen. Ik had die dag niets beters te doen, het was voor Oranje een belangrijke avond en het leek mij geen straf met Evert mee te gaan. Evert is beginnend zesti ger, ik 14 jaar jonger - toch zijn wij vrienden. Maar laat ik er niet om heen draaien. Ik had wél wat beters te doen. Ik was - ook die dagen nog steeds - aan het herstellen van een hernia. De rustdag kwam als geroepen voor mij, maar ik kon de ver leiding niet weerstaan. Twee uur 's middags vertrok de mediabus vanuit Porto, voor een rit van een uur naar Braga. Uren te vroeg arriveerden wij in de hitte i>an hei stadion, maar er ging nu eenmaal maar één bus, een keuze hadden wij niet. Het werd drie - nul. Het legioen zong „Deutschland, Deutsch- land, alles ist vorbei" en toen dit reeds uren was verstomd, stonden Evert en ik, tezamen met een Israëlische collega, een Pool, twee Letten en een viertal verslaggevers in jurken uit Afri ka op de mediabus te wachten die ons rond het middernach telijk uur weer naar Porto brengen zou. Wederom de eni ge bus, keus hadden wij niet. Een uur later bleken bijna alle toegangswegen naar de stad Porto afgesloten. Klokslag twaalf uur - middernacht - was het feest van Sao Joao daar losgebarsten. Van de circa 28 routes naar de stad, was er maar 1 voor het verkeer vrijge houden. Hier stond een file van Porto tot Hoevelaken en strandde onze busreis. De chauffeur annex Sao Joao- ervaringsdeskundige adviseer de ons - vermoeide reizigers - de resterende 10 kilometer naar het stadscentrum te voet af te In Porto wonen op gewone da gen een half miljoen Portuge zen, tijdens het festival zijn dit er 5 miljoen. Die bezit nemen van allé straten, openbare we gen, pleinen, bruggen, terras sen en wat ik in deze opsom ming nog vergeten ben. Wie zich in de nacht van Sao Joao op straat begeeft is uitge rust met een hamer. De meeste van deze hamers zijn van een hoog Bart Smit-gehalte. Opge blazen plastic hamers dus. Het is volgens tratÊtie geper mitteerd met deze wapens de paar sadomasochistische suf ferds die zich ongehamerd in het feestgewoel begeven toe te takelen. Die sufferds waren Ei>ert en ondergetekende. Waar wij ook liepen in die nacht, werd onze optocht door de straten van Porto reeds van verre aangekondigd door een hysterisch en voor de gemartel- den in kwestie angstaanjagend gejoel van een dronken massa. Evert ging mij voor en na de dertigduizendste klap heb ook ik één keer keihard teruggesla gen. Hij was een stuk kleiner dan ik, dat geef ik toe. Maar opluchten dat het deed. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21