KUNST CULTUUR Disco en dance binden strijd aan F 'Ontzettend Leiden': veel lokaal talent op een cd Zwelwerk zonder zwelgwerk Bosnisch theater over Srebrenica in Nederlandse schouwburgen 7***- SU. o Borsato st gedraaid 21S! >g« ge mt ZATERDAG 25JUm 2005 der Ploeg. ANP/Koen van Weel itis concert ;it en Syb - Birgit Schuurman en Vi jn der Ploeg (ex De Kast) I aanstaande dinsdag een 'q. concert in de Oude Har- e, aan de Breestraat in Lei- let optreden heeft plaats kader van de Dommelsch eis iel Dutch Pop-Up concer- l05 issen 21 en 30 juni in nelsch Café's in het hele De concerten zijn gratis, achterhalen waar een is moet men de streep- 2 le van een Dommelsch sje of blikje of de speciale sel >p de viltjes in Café's in- 3g n op www.dommelsch.nl. 3.3 Schuurman (momenteel - 1 in de musical De Jantjes) T)van der Ploeg (die net euwe cd heeft uitge- t met zijn band Spanner) N 1 dinsdag Engelstalige M immers die in het Neder- vertaald zijn. Het concert om 10 uur. door Herman Joustra leiden - Poptalent genoeg in Leiden. Sterker nog, het wemelt van de muzikale beloften. Zou het dan niet aardig zijn om al dat fraais op een cd-tje te zetten? Jazeker, is de stellige overtuiging van Tim Griffioen, zelf muzikant en - dat spreekt voor zich - enorm muziekliefhebber. Zijn idee moet over een maandje of wat resulteren in 'Ont zettend Leiden', met de beste nummers van de beste bands. Griffioen (27) is een net afgestudeerde bedrijfs kundige en is sinds kort bezig met een eigen be drijfje, Odessa Promotions, waarmee hij zijn ideeën vorm wil geven. „Dat heeft niks met de kroeg Odessa te maken, hoor. Het moet een pro ductiemaatschappijtje worden, en misschien een platenlabeltje. Op dit moment doe ik al wat free lance werk voor TMF. Je hebt van die balken on der in beeld, daar schrijf ik teksten voor. Laatst heb ik ook wat pr gedaan voor het jaarlijkse mu ziekfestival van Motel Mozaique in Nighttown en de Rotterdamse schouwburg." Maar 'Ontzettend Leiden' is dus een project dat uit zijn eigen koker komt. „Ik heb er al een hele tijd mee rondgelopen, met dat idee. Vroeg hier en daar hoe het zat met fondsen en subsidies, heel lastig allemaal. Toen dacht ik op een gege ven moment: ik moet het gewoon doen, ik stop mijn eigen geld er in en ik zie wel waar het schip strandt. Dan moet je echt niet denken aan vele duizenden euro's." In elk geval heeft het LVC al toegezegd het 'Ont zettend Leiden Festival' te gaan verzorgen, op 1 oktober, met de presentatie van de cd en optre dens van verschillende bands die ook op dat schijfje zijn te horen. Bovendien heeft de Stich ting ConnAct aangeboden een jonge bands zon der demo's en ervaring te begeleiden. Maar ja, hoe kom je nou als bandje op die cd? „Da's heel simpel. Wie wil meedoen kan muziek opsturen. Er gelden wel een paar criteria: de band of muzikant moet een duidelijke band met Leiden hebben, er wonen, werken of studeren, en de nummers moeten eigen composities zijn, niet ouder dan twee jaar. Een jury van muziek liefhebbers en -kenners bepaalt uiteindelijk wel ke nummers er op de cd komen. Dat is het wel zo'n beetje." Nou ja, de geselecteerde bands en muzikanten moeten zelf eerst tien cd's a vijf euro per stuk af nemen. Die kunnen ze dan verkopen in eigen fa milie- en vriendenkring. „Dat vergroot de betrok kenheid bij de muzikanten, het is niet de bedoe ling dat bands meteen achteroverleunen als ze zijn uitgekozen. Bovendien moet zoiets als dit natuurlijk zo breed mogelijk gedragen worden." Het enthousiasme onder de Leidse muzikanten is in elk geval groot, weet Griffioen al te melden. „Er hebben al aardig wat bands interesse ge toond. Bekende en mindere bekende. Dat moet ook, het beste wat Leiden heeft te bieden moet op de cd." muziek recensie Lidy van der Spek Concert- Frédéric Blanc (van den Heuvelorgel)Gehoord: 24/6, Nieuwe Kerk. Katwijk aan Zee. Op www.ontzettendleiden.nl is meer informa tie te vinden. Belangstellenden kunnen zich op geven tot 15 juli. Leidenaar organiseert nieuw festival in recreatiegebied Vlietland iUM - Marco Borsato is Jest gedraaide artiest van ik De Nederlandse zanger ngt daarmee Blof van de plaats. De Zeeuwse band drie jaar lang de lijst an de internationale ar- 1 waren de hits van Rob- lliams het meest te ho- if staat echter wel twee de lijst, op nummer samen met de ing Crows op nummer 6t blijkt uit de jaarrappor- an de Stichting ter Exploi- an Naburige Rechten (SE- an( (cda De Munnik en n Earring volgen op de tievelijk derde en vierde Van de internationale en staan Dido (twee), Phil 3nt is (drie) en Nelly Furtado 59 hoog. an in oktober e bioscoop rdam - 'Johan' is vanaf 6 ir in de bioscoop te zien. gaat over tien voetbal- iroers, die allemaal ver- '601 zijn naar bekende Ne- dse voetballers. De elfde ;eboren. Hij wordt Johan id, maar houdt niet van L Hij zingt liever. De g[ ollen zijn voor Michiel 1, Johnny de Mol en ;sen. Nicole van Kils- s regisseur door Theo de With leiden/voorschoten - Boney M die het opneemt tegen dj Roland Molendijk. The Trammps die de strijd aanbinden met dance-act Rank 1. Het lijkt een oneerlijke wedstrijd om vertegenwoordi gers van de hedendaagse dance te laten concurreren met disco- ikonen uit de zeventigerjaren. Toch vormt dat de basis van het nieuwe festival Disco vs. Dance, dat zaterdag 2 juli in recreatiege bied Vlietland wordt gehouden. Wijds gebarend loopt organisa tor Jos Mitsunaga door het te gen Leiden en Voorschoten aangeplakte recreatiegebied. „Daar komt het discopodium, hier langs het water de markt en aan de overkant de dance - stage." De Leidenaar is lyrisch over het festivalterrein. „Een mooi natuurgebied, langs de snelweg gesitueerd en centraal gelegen tussen de steden Lei den, Den Haag en Zoetermeer. Het is eigenlijk frappant dat hier nooit eerder een festival is gehouden." Nog bijzonderder is het con cept dat Mitsunaga en zijn drie compagnons van de Stichting Legendary Events bedachten voor Vlietland. Zij richten zich niet op één doelgroep, maar op twee. „De festivalmarkt is rede lijk vol. Elke doelgroep heeft zijn eigen festivals. Om iets nieuws te bedenken, zijn wij disco en dance gaan mengen. Disco is geliefd bij een grote groep dertigers en veertigers, de mensen die ook naar de Disco Classics Party in de Groenoord- hallen komen. Het is voor het eerst dat een discofeest in de openlucht wordt gedaan." „Het leek ons aardig disco te combineren met de huidige dance. Die stromingen zijn toch met elkaar verbonden. Dance komt voort uit de disco. Het leuke is dat een jongen van 18 met zijn buurman van 38 naar dit festival kan en dan ko men ze ook allebei nog aan hun trekken. Bovendien denk ik dat jongeren disco ook best leuk vinden. Onder studenten zijn hits uit de 70's en 80's nog altijd razend populair. En voor de dance laten we niet de keuze Boney M neemt het op tegen vertegenwoordigers van de hedendaagse dance. Foto: EPA/Alessandro Delia Bella vallen op techno of hardcore, maar we laten toegankelijke, groovy muziek horen die ook ouderen te pruimen vinden." Jos Mitsunaga haalt zijn schou ders op. „Als je het ene genre echt niets vindt, beperk je je toch tot het andere podium. Er zit een waterpartij tussen, dus je hoeft geen last van elkaar te hebben." Toch worden de be zoekers aangemoedigd steeds opnieuw een keuze te maken tussen de twee podia. „We pro grammeren telkens twee acts tegenover elkaar die qua groot te gelijkwaardig zijn. Naast de podia wordt het enthousiasme van het publiek door middel van een meter zichtbaar ge maakt. Dat is de battle, de ver sus. Het moet vooral tot vrolijk heid leiden. Maar dat lijkt me geen probleem, want zeker het discopubliek is een gezellig pu bliek." Als disco-artiesten zijn onder meer Boney M, Rose Royce, The Pasadenas, Ben Liebrand, Forrest en The Trammps ge boekt. Mitsunaga: „Uit een on derzoek op de Disco Classics Party blijkt dat The Trammps onder het Leidse publiek het populairst zijn." De dancewereld wordt verte genwoordigd door grootheden als Rank 1, Ronald Molendijk, Mark van Dale, Erick E en DJ Jose. „Natuurlijk hebben we ook geprobeerd om onze eigen Armin van Buuren te strikken, maar die was al voor een ander festival geboekt. Veel dj's zitten in de zomerperiode in het bui tenland." De organisator rekent op tien tot vijftienduizend bezoekers voor Disco vs. Dance. Omdat in Vlietland slechts 550 parkeer plaatsen zijn, rijden er pendel bussen vanaf het parkeerterrein van de Groenoordhallen en vanaf NS-station Leiden Cen traal. Jos Mitsunaga garandeert dat het festivalterrein herme tisch wordt afgesloten en dat het zwemmers of surfers niet zal lukken zonder betalen bin nen te komen. „Voor de prijs hoeven ze het niet te laten. Een kaartje kost slechts 27,50 euro, terwijl voor Mysteryland bij voorbeeld 62,50 euro moet worden betaald. Negen van de tien festivals zijn veel te duur. Wij willen hiermee het state ment afgeven dat het ook an ders kan." Legendary Events is daarom ook een stichting en heeft dus geen winstoogmerk. Van elk verkocht kaartje gaat 35 cent naar de Stichting tegen Zinloos Geweld. „Wij hoeven er niet van te leven, want we hebben allemaal een eigen bedrijf. Ik hoef niet op vakantie naar een warm land. Liever bied ik men sen vermaak door middel van een leuk festival. Daar zijn festi vals namelijk voor en niet om het publiek geld uit de zak te kloppen." Disco vs. Dance, zaterdag 2 ju li, 11.00-23.00 uur, recreatie gebied Vlietland, Leidschen- dam. Meer info: www.disco- vsdance.nl. Frédéric Blanc (Parijs) is de eer ste organist in de Internationale Orgelserie, die bijna zijn hele programma wijdt aan Maurice Duruflé (1902-1986), een Fran se componist uit de school van Louis Vieme. Zijn Prélude et Fugue, een hommage aan Je- han Alain die op 29-jarige leef tijd sneuvelde in de omgeving van Saumur, is een in alle op zichten bijzonder werk. Dit stuk is opgebouwd op het thema ALAIN (musicaal geïnterpre teerd als a-d'-a-a-fen gecom bineerd met een thema uit de 'Litanies' van Alain zelf. Zo jong als hij was, werd zijn leven al beheerst door de gedachte aan dood en vergankelijkheid. Blanc is een groot musicus. Zijn spel is kunstzinnig, beschou wend, toch buitengewoon evo catief en stralend. Steeds in an dere kleuren, van doordringend hel tot zacht omfloerst, komen de thema's door. Ook vóórgangers en inspirators van Duruflé als Toumemire en Fauré komen aan bod. Toume mire's idee van muziek maken was geheel gericht op het hoge re - 'de componist moet in zich doden elk verlangen om te schitteren, zelfs al zou hij hier door de gunst van het publiek verliezen'. Hij stelt het orgel in dienst van de verering van God. Gebruik makend van marcato, staccato, non legato, ontstaat een heldere frasering die hij weer onderverdeelt in verras sende kortere zinnen. Simpele akkoorden en echo's, ongrijp bare arabesken omwasemen de melodie soms mysterieus. Don derende unisono's staan daar tegenover, gebonden aan com plexe, wringende akkoorden. Neem Te Deum, gereconstru eerd door Duruflé, waarin God overweldigend wordt geëerd. De Prélude uit Suite opus 5 schreef Duruflé in memoriam Paul Dukas. Met een naargees tige aangehouden toon die gaandeweg van kleur verandert ontwikkelen zich zowel prachti ge, kleurrijke omspelingen, als klagelijke melodieën die klin ken als een 'waarom', simpel en eerlijk verbeeld. Of Toumemire werkelijk zijn verlangen om te schitteren vol ledig beheerste, is de vraag. In Choral-Improvisation sur le 'Victimae Paschali', in de re constructie van Duruflé, is er misschien geen sprake van praalzucht, een hartverscheu rende, ten hemel schreiende passie barst wél uit al zijn har monieën, registraties, melodiek en adembenemend lang slotak koord. Blanc is een begenadigde inter preet. In zijn laatste, eigen Im provisatie gaat hij op de valreep nog even heftig uit z'n dak, ruimschoots gebruikmakend van het zwelwerk zonder te ver vallen in zwelgwerk, en een op voerend aantal registers tot in het lachwekkend absurde. door Theo van de Zande Amsterdam - Onder de titel 'Ver schijningen uit het zilveren tijd perk' brengen Bosnische acteurs het trauma Srebrenica op de planken in verschillende theaters in ons land. Tien jaar na de val van de Nederlandse enclave en de dood van tenminste 8000 moslimmannen is het volgens initiator Chris Keulemans de hoogste tijd om eens de Bosni sche kant van het verhaal te la ten zien. Ronduit triest is het volgens Chris Keulemans dat het na tien jaar lijkt alsof Srebrenica vooral een Nederlands drama is. „Nog elke dag worden er tus sen Srebrenica en Tuzla her en der ledematen teruggevonden van vermoorde moslimman nen." Hoezo een Nederlandse drama? Als voormalige directeur van de Amsterdamse Balie heeft Keule mans sinds begin jaren negen tig contacten in Bosnië. Die contacten zijn ook na de oorlog blijven bestaan en op een van zijn reizen zag hij de voorstel ling van het Nationaal Theater van Sarajevo. „Ik vreesde dat het een lange treurige aan klacht tegen de Dutch-batters zou zijn. Dat kun je je ook hele maal voorstellen maar dat le vert niet automatisch mooi the ater op." Keulemans werd echter verrast door het mooie verstilde spel van met name hoofdrolspeel ster Gordana Boban. Zij speelt de moeder die zoekt naar een antwoord op de vraag wat er met haar man en zoon gebeurd is, op hun vluchttocht naar Tuzla. „Daar probeerden mos limmannen door de Servische linies te breken. Dat is maar weinigen gelukt. Wat er precies gebeurd is, blijft een raadsel. Er gaan zelfs verhalen dat Servië gifgas ingezet heeft, maar dat is nooit geverifieerd", licht Keule mans toe. 'Verschijningen uit het zilveren tijdperk' is volgens hem een licht absurdistisch, maar bitter spel van droom eri werkelijk heid. Eerder verwonderd dan verwijtend maakt hoofdrol speelster Boban als Fatima haar gang langs Rode Kruis, feestvie rende Dutchbatters en haar ou de buren. Bij de première van het theaterstuk in februari 2004 waren de eerste rijen bezet door nabestaanden van de do den en vermisten. Daama is het stuk op verschillende plaatsen in Bosnië te zien geweest, on der meer in een oude hal in Srebenica zelf. In Nederland is het stuk te zien in Amersfoort (29 juni), in 's Hertogenbosch (3 juli) en Amsterdam (5 en 6 juli). Nu er de komende weken op tal van plaatsen activiteiten zijn rondom het thema 'Tien jaar na Srebrenica', hoopt Keulemans met de voorstelling het Neder landse publiek en de politiek eraan te blijven hunneren dat onze rol bij het herstel nog niet uitgespeld is. Opmerkelijk is het volgens Keulemans dat Srebre nica in Nederland steeds be sproken is in militair strategi sche termen. „Met Voorhoeve, Kok en Karremans hebben we zo ingezoomd op onze eigen rol dat we niet geconfronteerd hoefden te worden met het wa re drama: dat van de Bosniërs. Het theaterproject kan daar een prima eerste stap in zijn. „Om het zo oorspronkelijk mogelijk te houden zijn de voorstellin gen in het Bosnisch. met Ne derlandse boventitels. Maar achteraf is er steeds een debat tussen regisseur, acteurs en pu bliek. Ik ben echt heel be nieuwd naar het ontvangst in de Nedelandse theaterzalen." de ban van de ring'. Dat doe ik dan vooral omdat mijn zoon hier zo ontzettend van heeft genoten. Maandenlang werden thuis alle veldslagen nage speeld. Hij ging en gaat er vol ledig in op. Maar ik moet eer lijk zijn: ik vond het zelf ook geweldig hoe regisseur Peter Jackson de magische fantasie wereld van Tolkien heeft weer gegeven. Een verhaal toch, dat lange tijd als niet te verfilmen werd beschouwd." Beste muziek „Qua muzikale smaak ben ik een beetje blijven steken in de periode van voor 1980. Nog geen cd's toen, maar lp's. He lemaal lyrisch was ik van de platen van de Moody Blues. Een nummer als 'Nights in White Satin' kent iedereen na tuurlijk, net als 'Question' en 'Go Now". Maar ik vond vooral hun langspeelplaten met een thematische aanpak geweldig. Nog zie ik mij op een droevige zondagmiddag op mijn kamer zitten - ik had net vernomen dat een Iers vriendinnetje, met wie ik in Parijs nog had ge danst op het nummer 'Go Now' het niet meer zo zag zit ten met deze Nederlandse Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het bes te boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Vandaag de laatste aflevering in deze reeks. Waar mee is Henri Lenferink, burge meester van Leiden, in de ze vende hemel? Beste boek „Als historicus houd ik van boeken die in het verleden spelen. Non-fictie, maar ook fictie. 'De Waanzinnige Veer tiende Eeuw" van Barbara Tuchman heeft veel indruk op mij gemaakt. Prachtig hoe zij aan de hand van een edelman uit de Picardie een beeld schetst van een tijd waarvan feitelijk niet zo veel bronnen bewaard zijn gebleven. De le zer waant zich als het ware in de Middeleeuwen. Helemaal gaaf was dat ik het heb gelezen tijdens een vakantie in Frank rijk. Het vergrootte alleen het effect nog maar." Beste film „Ik kies hier voor de trilogie 'In connectie - en 'Lazy day, Sun day afternoon' draaien. Ik krijg er nog een brok van in mijn keel als ik er aan denk. Voor het overige draai ik veel klas sieke muziek. Dat is lekker rus tig tijdens het lezen." Beste kunstwerk „Moeilijk. Want er is zoveel moois gemaakt. Maar op nieuw: met het mes op de keel kies ik voor het 'Het begin van de Wereld' van Constantin Brancusi, ook wel 'Het Ei' ge noemd. Het is eigendom van museum Kröller-Müller in Ot- terlo. 'Het Ei' is een bronzen sculptuur, in de vorm van een ei, geëvolueerd uit een men senhoofd. Op het eerste ge zicht is het symmetrisch, maar bij nader inzien is dat helemaal niet het geval. Het past in een reeks hoofden of eieren die Brancusi gemaakt heeft, bij voorbeeld het marmeren beeld 'De slapende Muze' dat in be zit is van het Museum of Mo dem Art in New York." tekst: Ad van Kaam foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19