Basisscholen verzwegen spijbelaars REGIO rerkiezingen in Teylingen ellicht pas eind november Opnieuw probleem rond verhuizing omroep RTV jmbolische eerste paal luis van de toekomst' Infoavond gevaarlijk kruispunt Natte start van droge Kaagweek Beslissing over ijshal in Alphen komend najaar sie voor Eerste Kamer geen hamerstuk 'Ik ben geen vrijwilligster van Nuon' itallatie igerenraad ongolees stijn in riderdorp Springjongeren door Loman Leef mans leiderdorp - Ze hadden nog tot het najaar de tijd om te onderhandelen over de verhuizing van RTV Lei derdorp. Tenminste, dat dachten de gemeente en plaatselijke omroep. Nu blijkt dat de Leiderdorpse zender al binnen drie weken uit het huidige pand aan de Mauritssingel moet verdwijnen. Het gebouw wijkt voor diverse nieuwbouwplannen in dat gebied. Komende maandag komt een delegatie van de ge meente in spoedoverleg met RTV Leiderdorp bijeen om een oplossing te zoeken. Op de verhuizingen van RTV Leiderdorp lijkt een vloek te rusten. De moederorganisatie van Unity FM vertrok twee jaar uit de Kameleon, een gebouw aan de Ericalaan dat op de nominatie stond om te wor den gesloopt. Als tijdelijke huisvesting werd een loods aan het einde van de Mauritssingel opgetuigd voor de omroep. De aanleg van kabels en zendappa ratuur kostte een ton aan gemeenschapsgeld. Unity had liever direct een definitief onderkomen betrok ken. Die permanente huisvesting werd gevonden in een zaal van sportcomplex De Does. Daar zou Unity eind van het jaar naartoe verhuizen. Door diverse spullen te hergebruiken, zou deze overgang aanmerkelijk minder kosten dan de vorige verplaatsing. Toch ont stond ook dit keer een probleem. De huurprijs die Unity voor de ruimte bij de Does moet betalen, slokt vrijwel de gehele subsidie van 11.000 euro op die het lokale station jaarlijks ontvangt. RTV Leiderdorp stel de voor om een kleinere ruimte te betrekken en daar waren de partijen over in onderhandeling. Daar komt nu als extra moeilijkheid bij dat de loods aan de Mauritssingel al op 15 juli leeg moet zijn, ter wijl de gebruiker nog een huurcontract heeft tot 1 december. Een versnelde overgang naar het sport complex aan het Amaliaplein is onmogelijk, omdat het zwembad momenteel aan een ingrijpende reno vatie wordt onderworpen. „Ik ben benieuw met wel ke oplossing de gemeente komt", aldus bestuurslid Alfred Beekhuizen van RTV Leiderdorp, die nog niet op de bijeenkomst vooruit wil lopen, maar al wel de strekking van de vergadering kent. „Het zal gaan om het verschil tussen wens en realiteit." zaterdag 25juni 2005 alphen aan den run - De defi nitieve beslissing over de komst van ijshal The Dutch Oval op het bedrijventerrein Hoorn West in Alphen aan den Rijn wordt niet eerder dan komend najaar genomen. De twee initi atiefnemers Gijsman en Van Leeuwen hebben meer tijd no dig. Na het afketsen van het plan voor een speelautomaten- hal in het complex moet de opengevallen ruimte opnieuw worden ingevuld. „En die ruim te willen de ontwikkelaars graag in één keer opvullen", aldus de Alphense wethouder Tigelaar. In het plan dat op tafel ligt, mikken de initiatiefnemers op ruim een miljoen bezoekers per jaar. Maar daarvoor is een trek ker nodig en die ontbreekt nog. Verschillende stromen bezoe kers moeten straks hun weg vinden naar het grote complex. Het merendeel komt niet voor de schaatsbaan, maar voor de andere mogelijkheden op het complex: bijvoorbeeld om te bowlen of om naar de disco theek te gaan. Bioscoopbezoek is er ook mogelijk. Naast Euro cinema, het Castellum en het Parkfilmhuis is dat dan de vier de bioscoop binnen de Alphen se stadsgrenzen. door Loman Leefmans leiderdorp - Zeven Leiderdorpse basisscholen gaven het verzuim van leerlingen in het schooljaar 2003-2004 niet door aan het Re gionaal Bureau Leerplicht (RBL). Volgens directeur Zoutendijk moest in enkele gevallen de on derwijsinspectie eraan te pas ko men om de scholen terecht te wijzen. Desondanks is het aantal mel dingen in Leiderdorp van spij belen in het basisonderwijs, evenals het aantal vroegtijdige schoolverlaters op het voortge zet onderwijs, bijna twee keer zo hoog als in vergelijkbare ge meenten Oegstgeest en Voor schoten. De zeven scholen waar het om gaat zijn Leeuwerik, Elckerlyc, Schakel, Hobbit Heelblaadjes- pad (inmiddels omgedoopt tot Hasselbraam), Hobbit Klerken hof, Willem de Zwijger en Drie master. „Als een leerling een dag verzuimt, hoeven wij dat niet te weten. De scholen heb ben een zekere vrijheid om dat met ouders te regelen. Maar gaat het om drie aaneengeslo ten dagen, dan hebben de scholen een wettelijke verplich ting dat aan ons door te geven", aldus Zoutendijk, die daarbij opmerkt dat de genoemde scholen zich nu wel aan de re gels houden. Ook op de vraag hoe het komt dat het aantal spijbelaars en schoolverlaters in Leiderdorp zo hoog ligt, blijft hij het ant woord schuldig. Wel kondigt de directeur een reeks maatrege len aan, waaronder de instel ling van een jongerenloket, om de cijfers terug te dringen. Het RBL werkt voor dertien ge meenten in de omgeving van Leiden. In Leiderdorp kwamen in het genoemde schooljaar 62 meldingen binnen van ouders die hun leerlingen ongeoor loofd lang van de basisschool hielden en in 109 gevallen was sprake van jongeren die onge diplomeerd uit het voortgezet onderwijs stapten. Daarbij gaat het vooral om vmbo-scholen. Zoutendijk: „Bij ons heeft pre ventie voorrang op een straf rechtelijke vervolging. We heb ben liever dat leerlingen hun recht op onderwijs verzilveren dan dat we een boete opleg gen." Of de Leiderdorpse cijfers in het huidige schooljaar zijn verbe terd, wordt komend najaar dui delijk. Dan maakt het RBL de cijfers over die periode bekend. ngen/katwijk - De ge- nteraadsverkiezingen in enheim, Voorhout en War- d zijn mogelijk pas op 30 mber. Dat is drie weken la- dan aanvankelijk door de incie is vastgesteld. De da- van 9 november wordt cht geschrapt omdat de Ie Kamer pas na de zomer de fusie van de drie ge nten beslist. irovincie neemt hier vol- eweek een beslissing over. verkiezingen in de andere gemeente Katwijk/Rijns- (Valkenburg ook met drie worden verlaat, wordt jkertijd duidelijk: In het iijkse gemeentehuis wordt nog steeds uitgegaan van ver kiezingen op 9 november. De gemeenteraadsverkiezingen in Teylingen en Katwijk zijn op 9 november vastgesteld door Zuid-Holland. Daarbij werd er van uitgegaan dat zowel de Eer ste als de Tweede Kamer voor het zomerreces een beslissing over de twee gemeentelijke fu sies in de Duin- en Bollenstreek zouden nemen. Voor Katwijk lijkt dat te lukken want die fusie staat voor 5 juli als een hamer stuk op de agenda van de se naat. Dat kan ook omdat over deze vrijwillige fusie geen enke le discussie meer is. Bij Teylingen ligt dat anders. Daar verzet Voorhout zich nog Loman Leefmans tp - De woning wordt den van de meest moder- ektronische, technische ?tale snufjes, maar de ïring heeft nog wel ouder heipalen nodig. Komende igmiddag wordt de eerste gen, waarop het huis van ekomst in de nieuwe wijk erlijk Recht wordt ge- 0. ymbolische taak rust op de uders van wethouder Mol- ioer en directeur Roesten van projectontwikkelaar men. De genoemde buurt chter het Mauritskwartier 'de A4 komt te liggen, gaat tin uit 160 vrijstaande en lakelde woningen en ap- menten. •adwater is bij thuiskomst nperatuur terwijl de koffie staat en de muziek aan- Inbrekers worden afge- kt door detectoren, gordij nen op afstand bediend en dok tersadvies is via de laptop mo gelijk vanuit de digitale wacht kamer. Het zijn voorbeelden van de bijzondere mogelijkheden die de futuristische woning krijgt. Bohemen en elektronicagigant Samsung hebben de handen ineengeslagen om in Leider dorp een dergelijk experimen teel huis in te richten en dat moet al voor het einde van het jaar klaar zijn. In de tussentijd vergadert de Leiderdorpse straatnamencom- missie onder leiding van burge meester Zonnevylle. Deze vier koppige club buigt zich over de namen van de wegen in 't Heer lijk Recht. Leiderdorp heeft een naam hoog te houden als het gaat om merkwaardige, bijzon dere of onwerkelijke straatna men zoals Bereklauwkreek, Du bloen of Tinnegieter. De com missie staat open voor sugges ties vanuit de bevolking. steeds tegen de fusie. Ook de Raad van State heeft een nega tief advies over deze samenvoe ging gegeven. Belangrijkste ar gument was de onduidelijkheid omdat de buitengrenzen van het nieuwe Teylinen. Reden voor de Eerste Kamer om de vorming van Teylingen niet als hamerstuk te agenderen. Op 5 juli dienen de fracties hun vragen in bij de minister van binnenlandse zaken Remkes. Die moet daar vervolgens ant woord op geven waarna de se naat de fusie pas op 13 septem ber bespreekt. Als de senaat ak koord gaat, bestaat Teylingen voor de wet een week later, na publicatie in de Staatscourant. leiderdorp - Hoe moet het kruispunt tussen de Van der Valk Boumanweg, Zijldijk en Splinterlaan er in de toekomst uit komen te zien? Daarover houdt de gemeente woensdag 29 juni vanaf 19.30 uur een in formatieavond in buurthuis Zijlkwartier. Op dit verkeers punt kwamen de laatste tijd veel ongelukken voor met als dieptepunt een dodelijk onge val in december van het vorig jaar. Een verkeersbureau kwam met twee oplossingen; een waarbij fietsers voorrang genie ten en een waarbij auto's voor gaan.Bewoners en betrokkenen die ook een oplossing hebben bedacht, mogen die op de in formatieavond komen toelich ten. De gemeente neemt direct na de zomervakantie een be sluit. Velen haalden gisteravond een nat pak als inleiding op het droge gedeelte van de Kaagweek. Foto: Mark Lamers warmond - Wat past beter bij een warme avond dan met hapjes en drank kijken naar het tobbetjesteken in de Dorpsstraat van Warmond? Als het rijtuigje met deelnemers naar beneden suist, schuwen de toeschouwers de spatten water niet. Ze vinden het ook niet erg als door een coördinatiefout de lans niet door de ring gaat. Een teil water is ook geen straf. Dit traditionele natte onderdeel van de droge Kaagweek, die tot en met dinsdag 28 juni duurt, trok gisteravond weer veel bekijks. Nat en droog - op die manier onderscheidt men in Warmond de Kaag week. Het echte varen met wedstrijdboten gebeurt pas in juli. Daarop vooruitlopend ging de Sloepie Wisselprijs, die jaarlijks aan de meest talentvolle zeiler wordt uitgereikt, naar de 13-jarige Guus Disselhorst uit Lelystad. Op het gemeentehuis in Warmond werd overigens met gemengde gevoelens het startschot voor de opening gegeven. Met de fiisie in zicht vroeg menig bestuurder zich af hoe lang Warmond nog over een gemeentehuis zal beschikken. Bij de voorzitter van de Kaagweek, Fer Vergeer, bestaat geen enkele twij fel. „Teylingen of geen Teylingen, gemeentehuis of geen gemeen tehuis: de Kaagweg gaat altijd door." Met een kermis, met wed strijden en met optredens: van kratstapelen tot touwtrekken, van Drumfire tot Johnny en the Gangsters. Nog vier dagen feest met voor elk wat wils. door Loman Leefmans voorschoten - Bewoonster Ael- tsje Sierksma van de Langen- horststraat is niet van plan een lijst met adressen uit haar buurt aan Nuon te geven. De Voor- schotense is benaderd door de energieleverancier om de na men van de buurtbewoners te geven die problemen hebben met hun meters en energieno ta's. „Kom, ik ben geen vrijwil ligster van Nuon. Laat ze het zelf uitzoekenzegt ze. Sierksma ontdekte in de afgelo pen jaren dat haar meterstan den en jaarnota's niet klopten. Ze vocht dat aan, kreeg van de geschillencommissie gelijk en toucheerde schadevergoedin gen van Nuon. Tegelijkertijd merkte ze dat ook veel bewo ners uit haar buurt met dezelf de problemen kampten, sinds in 2001 diverse meters in delen van Voorschoten werden ver vangen. Sierksma hielp een aantal oudere en allochtone wijkbewoners bij het aanvech ten van hun jaarrekeningen. Na een artikel over haar 'kruis tocht' in deze krant, bood Nuon aan de problemen te verhelpen. En dan was het handig als Sierksma de adressen zou door geven waar zich n^g meer pro blemen voordedt^ Dat is de Voorschotense echter niet van plan. Ze vindt dat Nuon zelf op onderzoek uit moet en ze gaat zelf door met het bijstaan van wijkbewoners. Daarvoor riep ze de hulp van wijkvereniging Vlietwijk Belang in. Op het hoofdkantoor van Nuon heerst onbegrip over de hou ding van Sierksma. „Wat wij ook zeggen of vragen; elke me dedeling van ons leidt tot irrita tie bij mevrouw Sierksma. We kunnen in haar ogen niets goed doen", aldus woordvoerster Marjolein te Kolsté. „Juist om haar ter wille te zijn, wilden we de adressen hebben. Maar ook zonder de namen, komt er een onderzoek naar de problemen in haar buurt. Sierksma's klacht wordt in ieder geval heel seri eus genomen." rste paal irpsstraat umond - De feestelijke eer- paal van de winkels en ap- lementen op de kop van de psstraat in Warmond wordt dinsdag 5 juli geboord. Oud houder Van de Velde en izitter van woningstichting munda Van Mameren krui- 's middags om 15 uur sa- iin de cabine van de hei- hine. Eind 2006 moeten de iwe gebouwen klaar zijn. nu wou de - Alle vijftien jon- ii die zich dit voorjaar heb- aangemeld voor de jonge- idviesraad van de gemeente lerwoude worden aanstaan- uaandag officieel geïnstal- d. Burgemeester en wet- ders hebben besloten alle didaten daadwerkelijk lid te en 'gezien hun enthousias- en waardevolle inbreng ge- snde de eerste vergadering, het officiële gedeelte gaat de srenraad direct aan de slag. eden bespreken een aantal natieve plannen voor ska- fcen aan de Oranjelaan en oetheveld en geven aan tind van de vergadering een es hierover. HDC973 idorp - De Congolese ge- aschap in Leiden en om en komt zaterdag 2 juli bij- in sociëteit Oud Leider- i. Daar wordt stilgestaan bij 5ste verjaardag van de Con- ie onafhankelijkheid. De riteit heeft zowel een fees- e als een serieuze kant. Tij- i de bijeenkomst wordt stil- tan bij de turbulente histo- an het Afrikaanse land, dat onder de Belgische over- sing, de dictatuur van Mo- i en de recente oorlogen Rwanda, Burundi en Ugan- laarbij in het land momen ta het nieuws doordat de golese autoriteiten vertrou- ke informatie blijken te «n van Nederlandse over- sdiensten over uitgeproce- de landgenoten, it aandacht voor deze on- ivikkelijkheden is het pand de Hoofdstraat plaats voor Bele aspecten zoals de golese keuken, muziek en s. Voor het feest zijn de ge- ntebesturen van Leiden en lerdorp uitgenodigd, even- Ie Congolese ambassadeur. leiderdorp - Niets lekkerder dan met tropische temperaturen het water op te zoeken. In Leiderdorp trekken de afgelopen dagen jongeren massaal naar de bruggen over de Dwarswatering om van daar af in het water te springen. Geen hangjongeren dus, maar springjongeren. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15