Gemeente moet welstandsbeleid beter verkopen5 LEIDEN REGIO VLOOIENMARKT op De BAZAAR Islamcongres voor journalisten, maar niet voor de pers Klassieke concerten voor alle ouderen in Lorentzhof 'Huurders Leiden-Noori krijgen wél voorrang' ZATERDAG 25juni 2005 door Silvan Schoonhoven leiden - Drie dagen buigen is- lamwetenschappers en buiten landse journalisten zich in Lei den over 'de media en de beeldvorming over de islam'. Het congres is echter voor die zelfde media niet toegankelijk. Voor de pers is er vandaag, na afloop van het congres een 'vra genuurtje', maar bij de work shops en lezingen zijn jouma- listen niet welkom. De sprekers hebben daar 'slechte ervarin gen mee', luidt de mededeling van een woordvoerster bij de ingang van het academiege bouw. Op de deelnemerslijst prijken namen van wetenschappers uit Japan, Amerika, Maleisië en In donesië. Maar ook vertegen woordigers van buitenlandse media doen mee: een liberaal- islamitische radiozender in Ja karta, het Franse persbureau AFP, en de Spaanse kwaliteits krant El Pais. De deelnemers discussiëren over de vooroordelen in de me dia die opduiken als de islam ter sprake komt. „Een ding is zeker, de media worden ervan beschuldigd een dominante rol te spelen in het scheppen en handhaven van beelden over de islam en het Westen", aldus de aankondiging. Bedoeling van het congres is om de beelden van Europa in de islamitische wereld en vice versa te inventa riseren. De deelnemers zelf hebben uit drukkelijk gevraagd om beslo tenheid terwijl ze dat doen, ver klaart Wim Stokhof van het Leidse Azië-instituut HAS. „Het is een ontmoeting van experts, die hier twee dagen als in een snelkookpan bij elkaar zitten. Ze willen geen verantwoording hoeven af te leggen tegenover niet-experts. Als er pers bij zit, doen ze misschien htm mond niet open en dat moet ik niet hebben. Openheid kan hen op breken in het eigen land." Er is nog een reden om een is lamcongres besloten te hou den, zegt Stokhof. „Je moet al tijd oppassen voor islamisten die hier propaganda komen be drijven. Bij de opening van het islaminstituut ISIM aan het Ra penburg kwamen er bussen vol Iraniërs uit Hamburg voor de deur. Als gekken renden die naar binnen en vervolgens moesten we ze er weer uit k keren. Zo krijg je natuurlijk geen fatsoenlijk debat. Natu lijk, wetenschappers bestud ren de wereld en die wereld heeft er recht op te weten m er binnen gebeurt. Daarom zorg ik ervoor dat er een bo< uitkomt en dat er na afloop de bijeenkomst vragen kum worden gesteld." leiden -De 'adviescommissie ruimte lijke kwaliteit' (ARK) is bepaald niet geliefd in Leiden. Zowel burgers als politici hebben kritiek op het gemeen telijke welstandsbeleid. De regels zouden.te streng en veelal ondoor zichtig zijn. Margriet Meindertsma, voorzitter van de commissie, Eerste Kamerlid (PvdA) en oud-wethouder monumentenzorg in Zwolle, vindt de meeste kritiek onterecht. Volgens haar is er eerder sprake van een 'ima goprobleem'. „De gemeente moet meer draagvlak creëren voor haar welstandsbeleid". door Erna Straatsma Sinds een jaar baseert de ARK haar adviezen op een nieuwe, uitgebreide welstandstoets. In dat stuk is zeer gedetailleerd vastgelegd wat per wijk of straat wel en niet mag. 'Mooi' of 'lelijk', daar draait het allemaal om in de club van tien deskundigen die Meindertsma aanvoert. De commis sie bestaat sinds 1 februari 2001 en is de opvolger van de welstands commissie, de monumentenbeheer commissie en de commissie beel dende kunst. De ARK heeft ruime bevoegdheden: ook wijzigingen in de openbare ruimte kunnen ge vraagd en ongevraagd kritiek krijgen. U reageerde in februari van dit jaar nogal verbaasd op kritiek vanuit het CDA en van de kant van architecte- n. U deed een oproep om zich bij u te melden voor een gesprek. Heeft dat gesprek inmiddels plaatsgehad? „Nee. Niemand heeft zich bij me ge meld." De wethouder toonde zich bezorgd. Het percentage moet omlaag, zei. Heeft hij zich daarna bij u gemeld? „Hillebrand heeft zich niet bij mij gemeld. Ik denk dat het grootste probleem is dat de commissie een slecht imago heeft. Er is in de stad weinig draagvlak voor het wel standsbeleid. Wat mij betreft zijn er twee oplossingen voor dat pro bleem: of het college moet zijn be leid herzien of wij moeten nog eens goed naar onze werkwijze kijken. Misschien is het mogelijk daar nog verbeteringen in aan te brengen." Waarom denkt u dat er vooral spra ke is van een imagoprobleem? „Negen van de tien gevallen waar rumoer over ontstaat zijn kleine za- ken. Daar heeft de commissie nau welijks ruimte voor een eigen inter pretatie van de regels: wij voeren ge woon uit wat de gemeenteraad in de welstandstoets heeft vastgelegd. Je kunt natuurlijk twisten over de vraag of die regels te streng zijn, maar daar zijn wij niet voor, dat is aan de poli Margriet Meindertsma, voorzitter van de adviescommissie ruimtelijke kwaliteit, maakt zich geen zorgen over de geringe populariteit van deze commissie. „Het is nergens zo datje in zo'n functie omarmd wordt door het publiek." Foto: Hielco Kuipers tiek. Probleem is denk ik wel dat er geen overgangsbeleid is vastgelegd tussen de bestaande situatie en het ambitieuze nieuwe beleid." „Als het gaat om grootschalige plan nen, zoals bijvoorbeeld de wijk Roomburg, dan zijn architecten over het algemeen behoorlijk tevreden met onze welstandsadviezen." Is de recente hilariteit over regels voor de kleur van markiezen in de Haarlemmerstraat ook terug te voe ren op een imagoprobleem? De eige naar van een tabakswinkel sprak over 'ondernemertje pesten' toen de plaatsing van een rood zonnescherm op bezwaren stuitte. „Ja, dat is ook zoiets. De gemeente doet er te weinig aan om duidelijk te maken waarom die regels gelden. Je moet altijd ambitieus zijn als het gaat om monumentenzorg en het mooi houden van een historische binnenstad, maar je moet ook beleid uitzetten waarin je ondernemers meekrijgt. Je moet draagvlak creë ren. Ik heb de indruk dat het ge meentebestuur daar te weinig aan doet. Misschien moeten we zelf een keer mensen uitnodigen die kritiek op ons functioneren hebben. Dat vind ik helemaal geen slechte zaak. Wij moeten ook verantwoording wil len afleggen." De ARK mag zich ook uitspreken over de 'kwaliteit van de openbare ruim te'. Waarom heeft de commissie zich eigenlijk niet gemengd in de affaire over 'lelijke' en slecht uitgevoerde be strating door de gemeente Leiden? „Wij gaan niet over straten." Gemeentelijke herinrichtingsplan nen, zoals bijvoorbeeld de Hoogland se Kerkgracht, komen dus niet aan de orde in de ARK? „Ik kan me niet herinneren dat zo iets ooit is gebeurd." Wel een beetje vrepmd, want het aanzien van zo'n gracht is behoorlijk bepalend voor het uiterlijk van een historische binnenstad. Veel ingrij pender dan een rood zonnescherm in de Haarlemmerstraat. „Ja, daar ben ik het wel mee eens. Het is wel zo dat de commissie het Project 'Binnenste Beter', waar de herinrichting van de Hooglandse Kerkgracht deel van uitmaakt, van tevoren globaal heeft getoetst. Maar dan gaat het niet om materiaalkeu zes, etc. De daadwerkelijke uitvoe ringsplannen per straat krijgen wij niet voorgelegd. Maar ik denk ook dat we daar misschien wel eens on gevraagd een advies over moeten uitbrengen." Wat vindt u van het idee van om de Burgemeesters- en Professorenwijk aan te wijzen als 'beschermd stadsge zicht'? „Ook hierbij zou ik zeggen: de ge meente moet in een heel vroeg sta dium bewoners uitnodigen om daarover mee te praten. En hen ook vragen wat ze zelf belangrijk vinden in hun woonomgeving. En dan pas tot een eventueel besluit overgaan." Het Brabantse Boekei heeft het wel- standbeleid de deur uitgedaan. Vol gens sommigen een geslaagde actie om overbodige regels te schrappen. Mee eens? „Ik denk dat je in zo'n dichtbevolkt gebied als het onze wel regels moet hebben als je ruimtelijke kwaliteit belangrijk vindt. En ik vind ruimte lijk kwaliteit heel belangrijk. Overi gens gelden voor monumenten al tijd regels, ook in Boekei, want dat is rijksbeleid. En vergeet niet dat heel veel gemeentelijke regels al vastlig gen in procedures voor het verkrij gen van een bouwvergunning. Dus gehele vrijheid heb je nooit." Dus ook niet in de Nieuw Leyden? Daar mogen kopers van een kavel 'wild wonen', zegt de gemeente. Het wordt een 'welstandsvrij gebied'. „Inderdaad. Het is nog maar de vraag of je dat echt 'particulier op- drachtgeverschap' kimt noemen. Er komen heel veel woningen op een betrekkelijk klein terrein, met veel Niet de helft maar eenderde aanvragen strandt bij ARK Wethouder Ron Hillebrand het de raad foutieve informatie ver strekt over de hoeveelheid bou aanvragen die strandt bij de adj viescommissie ruimtelijke kwa teit (ARK). Niet de helft, maar; procent werd vorig jaar afgewe zen. Dat blijkt uit het jaarverst van de ARK. Wethouder Ron Hillebrand mei de de gemeenteraad eind meii de helft van alle bouwaanvrage strandt bij de ARK. Hij toonde zich bezorgd en liet weten datï percentage omlaag moet. Een woordvoerder van Hillebn laat weten de wethouder 'uit zij hoofd' informatie heeft vertrek en 'niet het juiste getal heeft géj noemd'. De wethouder zelfwas gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Uit het jaarverslag van de ARK blijkt dat in totaal 2004 zaken zi behandeld. Van die aanvragen zijn er 271 direct afgewezen en 'afgewezen, tenzij'. Het totale aantal afwijzingen komt op 355 ofwel 33 procent van het totaal Relatief veel afwijzingen betrof reclame-uitingen. De ARK zegt 'voorzichtige conclusie' dat ze goed uit de voeten kan met de nieuwe welstandseisen, die s' 1 juli 2004 gelden. Margriet Meindertsma, voorziti van de ARK, zegt dat Hillebrand zich niet met zijn zorgen over li hoge aantal afwijzingen bij haa heeft gemeld, „Wel hebben we met het college geluncht en het toen gehad over het slechte im go van de adviescommissie," afspraken vooraf." Vindt u de functie van voorzitter leuk, met zo veel kritiek? U koml Zwolle en heeft eigenlijk niets m Leiden. „Ja, maar je krijgt wel iets met d stad. En het is nergens zo dat jei zo'n functie omarmd wordt dooi publiek." Voor u aantrad was er al commo over de hoogte van uw honorarii Dat zou veel te hoog zijn, aldus h CDA. „Leiden heeft een zeer ongebrui lijk vast tarief per avond. In bijna steden word je per uur betaald: i krijg ook een vergoeding per uur Van de andere leden is de vergot ding laag: zij krijgen een vast taii per vergadering." Je hoort de laatste tijd genoeg negatieve berichten over ver- zorgings- en verpleegtehuizen. De hoogste tijd voor positief nieuws dus. En die goeie be richten komen uit de Lorentz hof in de Professorenwijk. Daar worden de komende maanden klassieke concerten georgani seerd voor bewoners, maar ook voor ouderen die nog zelfstan dig in de buurt wonen. Volgende week dinsdag om 19.30 uur is het de beurt aan bassist Gijs Nijkamp en pianis te Irina Parfenova. Zondag middag 9 oktober komt nie mand minder dan Marco Bak ker en dinsdagavond 25 okto ber is er een muzikaal trio: harp, fluit en altviool. Magda Louwerse, manager welzijn van de Lorentzhof, is blij met de optredens. „Er gebeurt iets positiefs en zo kunnen we te genwicht bieden aan de mi- neurberichten. We zijn blij met de klassieke concerten door professionele musici. En we zijn ook blij dat er naast bewo ners ook steeds meer ouderen uit de wijk komen." Voor die ouderen is er een spe ciale service. Zij kunnen met een busje worden opgehaald en na het concert worden zij uiteraard ook weer thuis ge bracht. De entree bedraagt 1,50 euro inclusief koffie of thee, het ophalen en thuis- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-lan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 brengen één euro extra. „Een aantrekkelijke prijs", vindt Louwerse. „Er zijn in deze wijk veel ouderen die toch gebon den zijn aan hun huisje. Hetzij omdat ze slecht ter been zijn, hetzij slechtziend. Voor die mensen is zo'n busje een uit komst." De Lorentzhof wil het niet la ten bij de drie optredens. Met de stichting Muziek in Huis is er een meerjarig contract afge sloten en daarom krijgt de di recteur van Lorentzhof, Hiske Gerbrandy, binnenkort een certificaat en plaquette met als tekst 'Er zit muziek in dit huis' aangeboden. Verkeersbordendief Het blijven toch ondoorgron delijke instanties, gemeente en provincie. Willen er in Leiden nog wel eens plekken zijn waar je door de verkeersborden het bos niet meer ziet, de provincie houdt er schijnbaar andere praktijken op na. Zo zijn er op de fietsrotonde bij het Lam- menschansplein vier palen waar normaal verkeersborden aan zijn bevestigd, maar die zijn verdwenen. De borden ga ven aan dat er een rotonde aankomt. Gaat het hier om diefstal of zijn er ordinaire sou venirjagers aan het werk? Om dat de borden op het Lam- menschansplein worden be heerd door de provincie Zuid- Holland bellen we even met voorlichter Jeroen Disco. „Souvenirjagers? Ik vrees van De fietsrotonde op het Lammenschansplein ziet er zonder verkeersborden kaal uit. Foto: Niek Bavelaar niet, want waarschijnlijk ko men die borden terecht bij een handel in oud ijzer. We missen namelijk regelmatig borden. Bij Reeuwijk zijn onlangs in het recreatiegebied een stuk of zestig borden verdwenen. Bij een Ionising van twee provin ciale wegen tussen Moordrecht en Gouda tien borden. Dat is een behoorlijke schadepost, want een bord kost al snel tus sen de 80 en 100 euro. Als er één keer een bord verdwijnt, kun je denken aan een kwajon gensstreek. Op deze schaal is daar geen sprake van want zes tig borden is een heel gewicht en dat voer je niet zomaar af. En het kost heel wat energie om ze van de palen te halen, ook met goed gereedschap. En die energie is wat bij souvenir jagers veelal ontbreekt. De pro vincie probeert de nieuw bor den op het Lammenschans plein zo snel mogelijk op te hangen." Eric-Jan Berendsen leiden - Huurders uit Leiden- Noord krijgen wél voorrang bij het vinden van een woning in Nieuw Leyden. Gemeente woordvoerder Fons Delemarre laat weten dat wethouder Ron Hillebrand vorige week abusie velijk de verkeerde informatie heeft verstrekt. Eerder liet de wethouder weten dat een voor rangsregeling 'niet mogelijk' zou zijn vanwege regionale af spraken over woonruimtever deling. Speurwerk in de archieven van het stadhuis doen Hillebrand op zijn uitlatingen terugi „Het blijkt anders te zijn d eerder vertelde", zegt Delf re. „Wat ik vorige week ver is niet correct. Er wordt wl uitzondering op de woon teverdelingsregels gem; Het algemeen bestuur vi Leidse regio heeft hiervoa rig jaar juni toestemming leend. Er is weliswaar nieuw woonruimteverdel systeem in de maak (wal ook de Duin- en Bollens meedoet), maar dat gooit schijnlijk geen roet in het (advertentie) Zaterdag 2, zondag 3 juli Kom langs of huur zelf een kraam, want waar anders vind je elk weekend ca. 60.000 mensen op zoek naar leuke, goedkope en aparte snuisterijen? Een kraam: 15,-/ dag, 25,-/ weekend. Schrijf je in via on 1 website of kom langs. (Bellen mag ook: (0251) 26 26 26) zie: www.debazaar.n De Bazaar in Beverwijk: Europa's grootste overdekte m

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14