LEIDE 1 mu u Conflict gemeente en Trekvaartplein REGIO 'Een niet te missen hoogtepunt voor Leidse society' rks eerbetoon voor ogleraar Zürcher 'Kunst- en cultuursector moet veel meer doen aan educatie' R1 Spermabank LUMC dicht DUURZAAM, Aantal illegale woonwagens moet mogelijk weg Lantaarnwasser zaterdag 25JUrtl 2005 vierwielige itorfiets wordt is populairder Varmond trapt or vijf dagen Kaagweek Iterrein later r door warmte tii De herinrichting van elterrein aan de Stad- ilaan in Leiden loopt jng op door het warme et puin van de oude jats is minder snel afge- an verwacht en kan ir nu pas worden afge- )e nieuwe speeltoestel den komende week ge- De originele opleve- tum van eind juni is ir niet meer haalbaar. inde stellage rondt fietsster n Een 52-jarige Leidse sterochtend op de Haar- straat een hoofdwond ien toen ze werd getrof- r een stellage die van chtwagen viel. Ze is met ulance naar het zieken- iracht. nlwe lector bij ischool Leiden at Henk Rosendal is be- tot lector aan de Hoge- .eiden. De 44-jarige Lei- jegint per 1 september CTein van 'mensen met te ziekten'. Rosendal nog bij de Landelijke ing voor Thuiszorg. In imoveerde hij op een lek naar effectiviteit van rerking in de zorg. De tooi Leiden wil het on- meerwaarde geven door -f aan te stellen met erva- «t werkveld. Bovendien ij voorkeur mensen ""Ipo aangetrokken. Dit tot doel 'beroepsbe- nog beter te kunnen liden op de beroeps- l Ballonnen j scholenband Om de band tussen de Ischool en de Offinso- Ghana te vieren, heb- lingen gistermiddag end ballonnen opgela- gebeurde tijdens het slotfeest van de basis- an de Van Vollenhove- leiden - De spermabank van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), de grootste van Nederland, sluit zijn deu ren. De kliniek moest worden verbouwd om aan de nieuwe eisen voor de opslag en ver werking van donorzaad te vol doen. Het ziekenhuis is echter niet bereid om in de sperma bank te investeren, zei gyne- acoloog F. Helmerhorst giste ren. Enkele honderden patiënten moeten nu op zoek naar een andere kliniek. Het LUMC zal wel zijn best doen om lopende behandelingen af te ronden. „Maar op een gegeven mo ment houdt het op", aldus Helmerhorst. Het LUMC heeft geprobeerd de spermabank open te hou den. Vorig jaar heeft bijvoor beeld een verbouwing plaats gevonden. Maar gaandeweg werd duidelijk dat het 'erg veel energie en tijd' zou kosten om de kliniek aan alle eisen te la ten voldoen. Helmerhorst: „We moesten keuzes maken. We konden het niet meer bol werken." Het donorprogramma is in middels gestopt. De sperma bank had tussen de tachtig en negentig donoren. Helmer horst weet nog niet wat er met het zaad gaat gebeuren als de kliniek eenmaal sluit. LIEFTINK RENOVATIE LIEVER LIEFTINK R Produktleweg 15-17, Alphen aan den Rijn tel. 0172-46 96 70 www.liefti nk.nl IDE STELLINGl Mensen als de moeder van Savanna moeten verplicht worden gesteriliseerd. Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl De Leidse hoogleraar 1 alen en culturen Erik- W :her heeft de 'Medal of itinction' gekregen van ambassadeur Tecam kg de onderscheiding als 6 waardering voor zijn happelijke onderzoek licaties op het gebied ■\irkse geschiedenis en voor de manier waarop hij de afgelopen twee jaar misverstan den en vooroordelen over Tur kije heeft bestreden, en zo de toetreding van Turkije tot de Europese Unie dichtèrbij heeft gebracht'. Zürcher kreeg de medaille met bijbehorende oorkonde in de Turkse ambassade in Den Haag. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ik neem een vast kwartaalabonnement en ing de eerste 2 weken gratis! 1: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M DV i bezorgcontrole) edatum ires: irorekerungnummer lening end bij automatische bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, dnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis), ezersservice^hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de £ndt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 'cy* door Eric-Jan Berendsen leiden - De gemeente Leiden en een aantal bewoners van het Trekvaartplein staan lijnrecht te genover elkaar. Volgens Leiden staat een groot aantal woonwa gens daar illegaal en te dicht op elkaar. Dat levert gevaar op bij een eventuele brand. Daarom moeten er om te beginnen twee van de ongeveer 120 wagens van het kamp verdwijnen. De 'kam pers' vinden dat onterecht. Alle wagens staan zonder bouwvergunning op het Trek vaartplein, dus waarom moeten er twee woonwagens weg, zo vragen de bewoners zich af? Dat de situatie brandgevaarlijk is, betwisten ze. Gistermiddag stonden beide partijen voor de commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten in het stadhuis. En daarin legde de advocaat van een van de bewoners uit dat zijn cliënt helemaal geen bouwvergun ning kén hebben, omdat de ge meente het (landelijke) bestem mingsplan van het Trekvaart- plein nooit in overeenstem ming heeft gebracht met het feitelijk gebniik als woonwa gencentrum. De nieuwe woonwagens zijn dermate brandvertragend ge bouwd dat een minimale af stand van vijf meter tussen twee caravans niet meer vereist is, stellen de kampbewoners. En heeft verantwoordelijk wet houder Hans Buijing (PvdA) in november vorig jaar op een be wonersavond aan het Trek vaartplein niet gezegd dat er tot aan de herinrichting van het terrein niet zal worden gesleept en gesloopt? „De twee gevallen waar we het nu over hebben, zijn het resultaat van 25 jaar woonwagenbeleid waarin on voldoende invulling is gegeven aan de doelstelling van goede en voldoende huisvesting voor woonwagenbewoners in Lei den." Een woordvoerder van de ge meente bleef bij het standpunt dat Leiden hard gaat optreden. Volgens hem is er sinds de con statering in 1999 toen er sprake was van 80 gelegaliseerde plaat sen en 25 'overbezetters' in de loop der jaren door verdere bouw en illegale plaatsing van wagens of chalets een onaan vaardbare, brandgevaarlijke si tuatie ontstaan. Achteraf legaliseren is geen op tie, want de gemeente wil het Trekvaartplein herinrichten en een deel van de wagens overhe velen naar een nieuw terrein in Roomburg. Daar kunnen maxi maal 30 caravans terecht. Wan neer het nieuwe terrein klaar is, is nog onduidelijk. „En de uit spraak van Buijing moet wel in perspectief worden gezien. Te gen illegale bouwsels wordt op getreden." De bewoners willen dat de pro blemen in goed overleg worden opgelost. Geen bestuursdwang, geen sloop, geen gesleep en ze ker geen Mobiele Eenheid op het kamp. De commissie hoopt zeer snel een advies aan burge meester en wethouders te kun nen uitbrengen want het colle ge wil volgende week vrijdag al een besluit nemen over al dan niet ingrijpen aan het Trek vaartplein. Wethouder Hessing wil wat terug voor subsidie leiden - De lantaarnpalen op het Steenschuur in Leiden werden deze week onderworpen aan een verlate voorjaarsschoonmaak. Tijdens de hittegolf doet deze glazenwasser zijn werk. De klassieke straatverlich ting wordt eens per jaar flink uitgesopt. De lantaarns hebben losse ruitjes, waardoor niet is te vermijden dat er stof in komt. Door de hele binnenstad staan zo'n vijfhonderd van deze lantaarns. De komende tien jaar is de 'lantaarnwasser' dus nog regelmatig te zien in het centrum. Daarna zijn alle lampen vervangen door nieuwe exemplaren die wel uit één stuk zijn gemaakt. Foto: Henk Bouwman door Marijn Kramp leiden - De kunstsector moet zich gaan bezighouden met educatie. Gebeurt dat niet dan raakt de sector een deel van zijn subsidie kwijt. Wethouder Hessing wil op die manier beweging brengen in de vastzittende Leidse kunst- en cultuursector. Hessing verge lijkt die met een verfpot die te lang open heeft gestaan. „De kwast is muurvast komen te zit ten." De D66-wethouder mist vernieuwing in het kunstzinni ge en culturele aanbod. De voornemens in zijn 'ontwerp cultuurnota', die per 1 juli de inspraak ingaat, moeten daar verandering in brengen. Hessing gaat niet op voorhand korten op de subsidie die orga nisaties nu krijgen. Tot 2007 blijven die bedragen - in totaal ruim 8 miljoen - ongewijzigd. Daarna worden instellingen ge kort als ze zich niet bezighou den met cultuurtoerisme of cul tuureducatie. Voor wat hoort wat, is het motto van de wet houder. „Ik wil dat de muziek verenigingen, musea, kunstcen tra en andere organisaties wat terugdoen voor de stad en dan het liefst voor de jeugd." Door zich op de jeugd te rich ten hoopt de wethouder nieu we kunst en cultuurminnende generaties te kweken die op hun beurt de culturele rijkdom van Leiden in stand houden. Dit is volgens de wethouder een goede remedie tegen de ver vlakking in de culturele sector die hij terugziet in 'risicoloze programmering' in theaters en muziekpodia, vinex-architec- tuur en identieke museumcol lecties en tentoonstellingen. Culturele instellingen Se zich hier onvoldoende mee bezig houden, worden in 2007 gekort met 2,5 procent op hun subsi die. In de drie jaar die daar op volgen loopt deze korting op tot 10 procent. Een adviesraad zal de inzet van de gesubsidieerde instellingen beoordelen. Als alle organisaties negatief worden beoordeeld, houdt Hessing in 2007 ruim twee ton over. Dat bedrag loopt op tot acht ton in het jaar 2010. Dat geld komt dan ten goede aan nieuwe initi atieven. Hessing: „Mochten alle organi saties enthousiast aan de slag gaan en in 2007 een geweldig resultaat neerzetten, dan ben ik uiteraard heel blij. Maar dan blijft er te weinig geld in kas voor vernieuwing. Want dan resteren slechts de huidige twee geldpotjes van 18.000 euro. En dat is snel op. De wethouder hoopt dan ook dat er in de volgende collegeon derhandelingen, in 2006, beslo ten wordt een paar ton extra uit te trekken waarmee vernieu wende culturele en kunstzinni ge ontwikkelingen kunnen wor den gestimuleerd. De stichting Leiden 3D wil de banden tussen de gemeente Leiden, de uni versiteit en Sociëteit Minerva verste vigen. Dat het stichtingsbestuur be staat uit Minervanen, kan dan ook niet verrassen. Dit jaar wist 3D 17.500 euro op te halen voor een kinderschil- derfestival op vrijdag 15 juli en een di gitaal mededelingenbord in het Ka- merlingh Onnesgebouw. Secretaris Tijmen Voet 'voelt' een noodzaak om die band te versterken. „Zonder stad geen universiteit en geen verenigin gen. Wij zijn deel van de stad." Wat is Minerva toch een rare club. Jullie leden hebben een (soms beden kelijke) reputatie als zuipschuiten en feestbeesten. Tegelijkertijd zijn jullie zeer maatschappelijk betrokken. Niet iedereen kan die tegenstellingen ge makkelijk met elkaar te rijmen. Doe eens een poging. „Ik denk dat het komt omdat het bij ons allemaal op één plaats gebeurt. Er zijn zoveel mensen die 's avonds in de kroeg zitten en die zich op een andere plek nuttig maken, bijvoor beeld in het bestuur van een vereni ging. Dan zijn die twee kanten van iemands leven niet zo zichtbaar on der één noemer te plaatsen. Bij ons valt dat allemaal samen aan de Breestraat 50 en dat moet zo blijven. Hier houden we onze sociëteits- avonden, maar leveren onze koks ook maaltijden aan het Slaaphuis op de Boommarkt." Hoe zijn jullie erin g 17.500 euro op te halen? „We hebben op donderdag 12 mei een galadiner georganiseerd in de grote zaal voor 110 mensen. We hadden elf tafels, die we hebben verkochten aan negen advocaten kantoren, aan de ABN AMRO-vesti- ging hier in de Breestraat en aan Mi nervanen. Een couvert kostte 350 euro. Verder hadden we sprekers die ingingen op de vraag of de universi teit partnerschappen moet aangaan met het bedrijfsleven. Je moet de gasten meer bieden dan alleen een goede maaltijd." En, wat stond er op het menu? „Ehhh... even denken hoor. Het was een vijfgangenmenu, met in elk ge val eendenleverkrullen, asperge soep, een lamsvlecht en een toetje van aardbeien en bladerdeeg. Voor de koks was het een uitdaging om te maken. Per slot van rekening betaal den de gasten een flinke prijs, dus dan moet er ook wat staan." Hoe zijn jullie aan de goede doelen gekomen? „In september vorig jaar zijn we naar burgemeester Lenferink gegaan en naar oud-decaan Blok van de Rechtenfaculteit. We hebben ze ge woon gewaagd: wat willen jullie graag? Via Lenferink kwamen we bij centrummanager Robert Strijk, die ons wees op de mogelijkheid om de tekenwedstrijd op het Stadhuisplein te sponsoren. Blok opperde het digi tale mededelingenbord in het Ka- merlingh Onnesgebouw. Hij kwam met het idee dat hoogleraren zich op zo'n display voorstellen, want er is een afstand tussen studenten en docenten. Op het display komen fo to's, namen, wat ze onderzoeken, wat hun hobby's zijn en wanneer je uiterlijk je werkstukken bij ze kan inleveren. Dat soort dingen. Het is niet de eerste keer dat jullie een donatie doen aan de stad en de universiteit. In 2003 gaven jullie een drukpers aan de Lakenhal en droe gen jullie bij aan de restauratie van liet Academisch Historisch Museum. Waarom hebben jullie een jaar over geslagen? „Dat is om belastingtechnische re denen. Een stichting mag niet elk jaar belastingvrij een schenking doen. Wij vinden zo'n tweejaarlijks ritme niet erg, want daarmee blijven de schenking en het bijbehorende galadiner exclusief." Wat heeft het warm houden van de band met de gemeente en de univer siteit jullie vereniging concreet opge leverd? „Vanuit de gemeente niets con creets. Dat hoeft ook niet. In de dis cussie over het Aalmarktplan bleek dat B en W plannen hadden met ons pand. Wij waren daar niet zo blij mee. Dat leidde tot een conflict tus sen Minerva en het gemeentebe stuur, maar juist omdat die band goed is, konden we er ook weer uit komen. De band tussen de studen tenverenigingen en het Leids Uni- versiteits Fonds heeft wel concrete resultaten opgeleverd. Elke student die lid is van een studentenvereni ging en die 5 euro overmaakt aan het LUF, krijgt de status van 'stu dentlid'. Zo leren zij het LUF ken nen. Het LUF doneert dat geld weer aan ons. Zo'n regeling kan alleen bestaan als er een goede band is tussen de verenigingen en het LUF." Hoe ziet de toekomst van Leiden 3D eruit? „Ons galadiner moet een niet te missen hoogtepunt worden voor de Leidse society. Je moet er gezien wil len worden, er moeten dingen ge beuren die je niet wilt missen. Het begint ermee dat de stichting naamsbekendheid en een reputatie van kwaliteit opbouwt. Dat laatste kan door een goede sfeer te schep pen, te zorgen voor extra inhoud op zo'n avond, een mooie aankleding en goed eten natuurlijk. Leiden 3D is een project van lange adem." tekst: Wilfred Simons foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13