Rumoer over winnende cartoon GESPREK VAN DE DAG De 'croppies' zijn er klaar voor, nu het graan nog Nederland krijgt naturalisatiedag VS ongeliefd, minder anti-Amerikanisme Fokkerskunst uit een ver verleden Dame op golfbaan ZATERDAG 25JUni 2005 Op Goeree-Overflakkee voorzagen Feyenoordfans een graancirkel vorige zomer van een dierbaar logo. Waar die fans precies vandaan kwamen, is tot op heden niet bekend geworden.... Foto ANP/Robin Utrecht De tarwe is nog niet rijp. Maar met gras kan het ook. De eerste graancirkels zijn al weer gesignaleerd. In Doetinchem bijvoor beeld. Het seizoen van de 'croppies' is ge opend. Daar lag hij dan, zo'n beetje voor de deur van de familie De Vries aan de rand van Doetinchem. Op een morgen, drie weken geleden, zagen ze hem in het weiland. Hij was niet zo héél groot, met een diameter van ongeveer vijftien meter, maar mooi rond was de grascirkel wel. Het gras is inmiddels verdord en afgestor ven. De eerste dagen was het nog sappig groen. Wel lagen toen alle sprietjes in de ring linksom. Volgens mevrouw De "Wies heeft een van de paarden die in het wei land grazen een aparte band met de cirkel. Met enige regelmaat staat het dier in de ring een tijdje te mijmeren. Een waarnemer van het Dutch Centre for Crop Circle Studies (Nederlands centrum voor graancirkelstudies) is inmiddels ter plaatse geweest en heeft tevreden vastge steld dat de cirkel een 'extreem hoge ener- giewaarde' heeft. Ook heeft hij met behulp van een wichelroede onder het gras leyiij- nen gemeten, banen die energie rond de aarde zouden vervoeren. De Doetinchemse grascirkel en een soort gelijke vorm die kortgeleden in het Noord- Brabantse Hoeven werd aangetroffen, vor men de opmaat tot het 'graancirkelsei- zoeri dat midden juli weer van start gaat. Dit jaar zullen alleen al in Nederland tus sen de tien en twintig cirkels opduiken, voorspelt Theo Meder van het Meertens Instituut in Amsterdam. Meder, onderzoeker van volksverhalen en vertelcultuur, heeft zich grondig in de graancirkelcultuur verdiept. Dit najaar ver schijnt een boek van zijn hand over het verschijnsel. Sinds het topjaar 1996, toen in Nederland een kleine honderd cirkels werden waargenomen, is het aantal vond sten flink gedaald. Volgens Meder kan dat te maken hebben met terughoudendheid van de media. Na een hausse aan graan- cirkelberichten en luchtfoto's doen kran ten en televisie het nu een stuk rustiger aan. De slinkende belangstelling schijnt het ontstaan van nieuwe cirkels te ont moedigen. Graancirkels zijn er inmiddels een kwart eeuw. Eind jaren zeventig verschenen de eerste in Engelse korenvelden. Pas midden jaren tachtig volgde Nederland, op be scheiden schaal Hans Gulpen Nederlandse landgeiten, hy- acinthduiven, spreeuwkopeen den, Groninger blaarkoppen en brandrood runderen. Het zijn allemaal ZELDZAME LAND BOUWHUISDIEREN die met uitsterven worden bedreigd. De stichting Zeldzame Huisdier rassen in Dronten probeert daar iets aan te doen. In enkele tientallen fokcentra, verspreid over het hele land houden en thousiaste particulieren de soorten in stand. Morgen wordt ter afsluiting van de Week van het Platteland in de meeste centra een open dag gel den. Het gaat veelal om kleine populaties oude rassen die niet meer kunnen opbol tegen de moderne, hoogproductieve rassen. Er zijn volgens de in 1976 opgerichte stichting echter goede redenen om ook die oude ras sen te behouden. Om te beginnen zijn ze het resultaat van fokkerskunst uit het verleden. Alleen al daarom hebben die rassen een cultuurhistori sche waarde, meent de stichting. Bovendien zijn ze een bron van bio logische verschei denheid en hebben ze recreatieve waarde. MENSELIJK Nederland krijgt een jaarlijkse feestdag waarop alle genaturali seerde immigranten het Neder landerschap verkrijgen. Door het jaar heen worden meerdere cere monies gehouden ter aftonding van de naturalisatie. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Minister Rita Verdonk (vreemde lingenzaken) wilde al langer een nationale 'naturalisatiedag', waar op nieuwkomers hun Nederland se paspoort in ontvangst nemen. Vanaf die dag hebben immigran ten dezelfde rechten en plichten als andere Nederlanders. Het kabinetsbesluit kan rekenen op steun van een Kamermeerder heid van CDA, WD en LPF. De gemeenten waar de nieuwe Nederlanders wonen, organiseren de ceremonies. Ze mogen gedeel telijk zelf bepalen hoe ze de natu ralisatie willen vieren. Dat kan met een receptie, een culturele manifestatie of het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. De burgemeesters kunnen de pas poorten persoonlijk uitreiken. Nu krijgen genaturaliseerde immi granten alleen een brief van de gemeente waarin staat dat ze hun paspoort kunnen ophalen. De feestdag moet van het kal in elk geval allure hebben en nieuwe Nederlander moet d( als een positief welkom ervai Het is nog onduidelijk welke als naturalisatiedag zal wordi bestempeld. Journalisten die maandag de persvoorstelling van de film 'WAR OF THE WORLDS' willen zien, worden zeer streng gecontroleerd. Mobiele telefoons en andere apparatuur moeten ingeleverd worden en de verslaggevers moeten, voor het eerst in Nederland, door een metaaldetector. Dat meldde een woord voerster van de filmmaatschappij United International Pictures gisteren:„We nemen soortgelijke maatregelen als op Schiphol. De studio's in Amerika heb ben de strenge veiligheidsmaatregelen opgelegd. Op die manier moet voorko men worden dat de film wordt opgenomen met een camera en op internet be landt. De openbaar aanklager in de zaak tegen superster MICHAEL JACKSON is het PASPOORT van de artiest KWIJT. Ook de paspoorten van jongen die Jackson be tichtte van seksueel misbruik en enkele van zijn familieleden zijn zoek. Het is overigens ook onduidelijk waar Jackson zelf is. Hij heeft zich sinds het einde van zijn rechtszaak niet meer laten zien. Volgens Amerikaanse media zou de zanger graag verder op adem willen komen in Europa of in Zuid-Afrika, maar veel tijd krijgt hij daar niet voor. Hij zit alweer in juridische moeilijkhe den, nog geen twee weken na zijn vrijspraak van kindermisbruik. Een 66-jarige vrouw wil geld zien omdat zij GEBETEN zou zijn door een HOND die was ont snapt uit een huis van Jackson. De boosdoener zou luisteren naar de naam Flash. Dat is de husky van Jacksons schoonzus Alejandra. Zij woont met haar man Jermaine en hun kinderen in een huis in Los Angeles dat op naam van de zelfbenoemde King of Pop staat. Flash zou zijn ontsnapt door een gat te gra ven onder de omheining. De vrouw wil schadevergoeding voor de 'zware men tale, emotionele en lichamelijke pijn' die zij aan het voorval heeft overgehou den. Twee politiek tekenaars komen met vrijwel dezelfde spotprent op de proppen. De een wint een prijs, de ander beschuldigt de prijswinnaar van plagiaat. Een unicum in de wereld van de spot prent. 'Ze zien elkaar niet als con currenten.' Hoog tijd dat dat gaat veranderen, zegt de 'bestolen' Farhad Faroutanian. Bush en Blair, twee leugenaars die het op een akkoordje gooien en de wereld doen geloven dat Irak vol massavernietigingswapens ligt. Ruben L. Oppenheimer won een week geleden de BeNe Press Cartoon Award voor zijn prent van twee pinokkio-neuzen die el kaar de hand schudden. Plagiaat, stelt de Rotterdamse tekenaar Farhad Faroutanian, die een paar maanden eerder een vrijwel iden tieke tekening maakte. Bij de or ganisatie van de prijsvraag vraagt hij om eerherstel. Ach, wat is plagiaat", reageert Theo Gootjes, die net als Farhad Faroutaniangeregeld politieke te keningen voor het Rotterdams Dagblad maakt. „Je hebt als teke naar allemaal dezelfde kronkel. Noem het beroepsdeformatie." Zelf leverde Gootjes ooit een teke ning in van Manneke Pis, sym bool voor het Europees bestuur in Brussel, dat hakenkruizen plaste. „Die tekening werd geweigerd omdat diezelfde dag in De Volks krant een Manneke Pis stond die SS-tekens uitplaste. Die tekening had ik echt niet gezien, maar car toontekenaars hebben nu een maal een vergelijkbare denk trant." Ook Joep Bertrams, sinds vijftien jaar tekenaar bij Het Parool en ook geregeld te zien met een spotprent bij 'Nova', vond meer dan eens collega's in zijn vaarwa ter. „Je werkt als tekenaar vaak Een Deense toeriste heeft in Italië een BOETE van 10.000 euro gekre gen omdat ze een NAGEMAAKTE ZONNEBRIL van een exclusief merk wilde kopen. De 6o-jarige vrouw liep tegen de lamp in de plaats Ven- timille, op het moment dat ze voor tien euro het nepmerkartikel wilde kopen bij een straatventer. Agenten vatten de vrouw in de kraag. Als ze de boete binnen twee maanden op hoest, mag ze volstaan met het be talen van 3333 euro. De winnende spotprent van Ruben L. Oppenheimer. Foto GPD met metaforen. En die zijn uni verseel. Moet ook wel, anders komt de bedoeling van de teke ning niet over." „Frits Muller en ik hebben eens dezelfde tekening gemaak", ver telt veteraan Jos Collingnon (Volkskrant). „Toen de Ford-auto- fabrieken verdwenen uit Amster dam hebben we allebei het Ford logo omgewerkt tot Vort-logo. Die werden tegelijk gepubliceerd dus daar hebben we alleen maar schik om gehad." Een beperkt reservoir aan stijl middelen en symbolen duikt elke dag weer op in een massa car toons en spotprenten in kranten en tijdschriften en op internet. De meeste tekenaars berusten in de (onvermijdelijke) dubbelingen. „Het is een hecht clubje dat soms eikaars thema's overneemt, maar altijd in een goede onderlinge verstandhouding", zegt Niels Beu geling van het Persmuseum. „Ze zien elkaar niet als concurrenten, vinden het juist wel grappig als iemand iets van ze overneemt of hetzelfde idee heeft. Gisteren nog Jos Collignon in De Volkskrant, die een soort hommage aan Dick Bruna bracht." Beugeling zegt zowel de aangeval- De Amerikaanse staat Californië heeft in de niet aflatende strijd te gen bosbranden haar toevlucht ge nomen tot geiten. Duizenden dieren moeten grote branden voorkomen door grassen en struiken kaal te vre ten. De zeer natte winter heeft de groei van grassen en struiken gesti muleerd. Door geiten in te zetten hopen bewoners zoveel mogelijk po tentiële brandstof voor vuurhaarden op te ruimen. In 2004 teisterden 5500 bosbranden de Golden State. len prijswinnaar Ruben L. Op penheimer als 'aanvaller' Fahrad Faroutanian goed te kennen. „Ik kan me bijna niet voorstellen dat hier kwade opzet in het spel is. Daarvoor hebben deze tekenaars allebei te veel goede ideeën van zichzelf." Maar Faroutanian twijfelt er niet aan dat de Limburger Oppenhei mer in NRC Handelsblad leentje buur bij hem heeft gespeeld. „Hij heeft allerlei kleine details van mijn tekening overgenomen." Dat was hem al begin vorig jaar opge vallen, maar pas toen de tekening van Oppenheimer in de prijzen viel, trok de Rotterdammer ai de bel. „Het gaat om het prin dat iemand anders een prijs I voor mijn tekening." Dat ophef maken over opvalli gelijkenissen in cartoons 'nol ne' is onder Nederlandse teki naars, erkent Faroutanian. dat is dan alleen in Nederlani Overal elders op de wereld ks echt niet. Het gaat ook om he prestige van zo'n prijs, die in geding is als die wordt toegel aan iemand die hem niet ver dient." Edwin Wendt De Verenigde Staten kampt nog al tijd met een fors imagoprobleem. In sommige delen van Europa, het Midden-Oosten en Azië lijkt het anti-Amerikanisme echter op zijn retour. Dat blijkt uit een onderzoek in zestien landen. Volgens het Pew Research Center is de VS in India het populairst. Daar is 71 procent van de onder vraagden positief. Inwoners van moslimlanden als Jordanië, Pakis tan en Turkije hebben de laagste dunk van de supermacht. Daar heeft minder dan een kwart van de bevolking een positieve mening Lucien Arréat: Vaak is er onder onze drijfveren één die sterker is dan alle andere: dat is die welke je verzwijgt. over de VS. In Indonesië, het land waar de meeste aanhangers van de islam wonen, is echter 38 procent lovend over Amerika. Twee jaar geleden was dat nog vijftien procent. Dat meer mensen een gunstig beeld hebben van de VS, is volgens de onderzoekers deels toe te schrijven aan de massale Amerikaanse hulp aan de slachtoffers van de zeebe ving in Azië op 26 december 2004. In Duitsland en Frankrijk - felle te genstanders van Amerikaanse in vasie in Irak in maart 2003 - is de VS er in geslaagd het imago wat op te poetsen, evenals in Spanje. In alledrie de West-Europese landen oordeelt echter nog steeds een meerderheid negatief over Ameri ka. Oost-Europa is milder over de VS. In Rusland 'scoren' de Amerikanen 52 procent en in Polen zelfs 62 procent positief. De populariteit van de VS in Groot-Brittannië en Canada is afgenomen, maar blijft wel boven de 50 procent. Ik was dus kortgeleden in Praag. In verband met filmopnamen, zoals ik vorige week schreef. Mooie locaties daar. Zo filmden we op een prachtig oud kerkhof waar Franz Kafka begraven lag, al kon de opzichter, of misschien was het zijn kfiechtje, het graf niet vinden. De ritten vanuit ons hotel naar de set, zo heet de plek waar gefilmd wordt, waren levensgevaarlijk. We werden vervoerd in busjes met achter het stuur chauffeurs die met doodsverachting reden. Later bleek dat het rallyrijders waren die tussen de rally's door een paar centen bij erdienden als gofer. Een boodschappenjongen heet bij de film een gofer. De term komt van 'Go for this and go for that'. Toen ik. op mijn vrije dagen Praag voldoende bezichtigd had, mooie stad, jawel, hele mooie stad, bracht één van die gofers mij in ijltempo naar een golfbaan waar ik voor weinig geld een balletje kon slaan. In ieder land waar werk of vakantie mij brengt, ga ik golfen. Meer voor de show dan voor iets anders, want ik kan er niets van. In Zweden speelde ik ooit met een man uit Norköping. Toen hij me voor de zoveelste maal in de grond zag meppen, zei hij: 'Wat u doet noemen wij hier geen golf. We noemen het landbouw'. Terug naar Praag. Na negen holes zat ik uit te blazen op het terras met voor me een kleintje pils, nog altijd een halve liter in Tjechië. Een dame sprak me aan. Sportief type, parelkettingen deux pieces, al had ze nu iets anders aan, gestudeerd in Leiden, nu ja, het soort dame waar ik zo op val, ik kan het ook niet helpen. 'Meneer Prinsen', zei ze, 'ontzettend leuk u nu eens hier te treffen en niet voor de tv. Mag ik me voorstellen, ik ben mevrouw X. U speelt golf? Mag ik u wijzen op een baan, een beauty van een baan, dertig kilometer verderop. Zestig euro fee, omgerekend dan, pittig, ik geef het toe, maar dan loopt u wel de achttien holes van uw leven. Ik heb er vanochtend gespeeld voor mijn handicap, zesentivintig momenteel, met mensen die tegen de één spelen. Dan wordt er niet gepraat, dat snapt u, dan wordt er gegolfd. Deze baan is best aardig. Kunt u vanavond toevallig? Ik zou hier spelen met een vriendin die me net een belletje geeft dat ze verhinderd is. U bent mijn gast. Nee nee, ik werk hier niet, mijn man werkt hier. En ik werk aan mijn handicap. Nu ja, ik heb nog drie koters, leeftijd puber, dus moeder heeft haar handen méér dan vol. U kent Praag? Heerlijke stad, prachtige stad, veilige stad. Is belangrijk in verband de gezinssituatie, u begrijpt me. We hebben hier een hele leuke club mensen, Nederlanders vooral, een aantal van de company natuurlijk, een stuk of wat lui van de ambassade en noem maar op. Eens in de maand is het Nederlandse club. Toevallig morgenavond, u bent van harte welkom. We komen bij elkaar in de Casa Cadiz. Er is wel een Nederlands café maar wij van het bestuur dachten: laten we het eens op zijn Spaans proberen. U kent de Casa Cadiz? Ik weet het adres niet uit mijn hoofd maar het is downtown, een kind kan het u vertellen. Zin om nog even een balletje te slaan, meneer Prinsen?" Ik fleurde helemaal op, daar op dat terras in Tjechië. De company, lui van de ambassade, mevrouw X en de Casa Cadiz, ik zag het allemaal voor me. Ik stond op, greep mijn golftas en zei: .Lijkt me enig mevrouw, by the way, ik heet Joost." Op dat moment raasde een rood busje het parkeerterrein op. „Het schema is omgegooid in verband met de weersveerwachting", zei de gofer. Morgen overdag vrij. Maar vanavond en morgenavond draaien we. Instappen graag." Het leven is hard voor een golfer vrienden, erg hard.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10