Parfumeriezaal te vrouwelijk GESPREK VAN DE DAG En opnieuw zal de wereld niet vergaan Is dé poema echt wel een poema? Schaarse bomei en struiken voo bos in Dronten Goudkust langs het Markermeer Undercover VRIJDAG 24 juni 2005 MENSELIJK Zeker drie Nederlanders doen 5 juli mee aan de NAAKTE MENSEN RACE in Pam plona. Zij doen dit uit protest tegen de jaarlijkse stierenrennen die twee dagen later in de Spaanse stad worden gehouden. Ongeveer 600 activisten uit de he le wereld rennen mee. Het is de bedoeling dat de lopers in hun blootje over straat gaan. De vraag is of het ook werkelijk gaat gebeuren, want vorig jaar verbood de politie de naaktloperij. „Men moest in ondergoed", zegt Saskia Os kam uit Utrecht, die dit keer ook meeloopt. WILHELMINA was ondemocratisch, kleinzielig, onhebbelijk, antikatho liek, wereldvreemd, autocratisch, niet geschikt voor het huwelijk, aso ciaal. Schrijver Bert van Nieuwen- huizen laat weinig heel van de oor logskoningin, in het boek 'Wilhelmi- na, een koninklijke koppige me vrouw' dat morgen verschijnt. De man die filmster MEL GIBSON heeft stalkte na diens film The pas sion of the Christ', is gisteren in Cali- fornië tot driejaar cel veroordeeld. Dat is de hoogste straf die in Ameri ka op stalking staat. Zack Sinclair dook vorig jaar tenminste vier keer op bij het huis van Gibson in Malibu en één keer in de kerk waar Gibson pleegt te bidden. De Poolse NANNY van het kind van ROBERT DE NIRO en zijn vrouw GRACE HIGHTOWER is deze week gearresteerd op verdenking van onder meer juwe- lendiefstal. Nadat Hightower de vermissing van enkele kostbare oorbellen bij de politie had aangegeven, werd een onderzoek ingesteld naar de 35-jarige Lucyna Turyk- Wawrynowicz. Daarbij bleek dat het kindermeisje, dat bij talloze welgestelde en beroemde New Yorkse families heeft gewerkt, in de loop der jaren in totaal voor vermoedelijk zo'n 500.000 dollar aan juwelen, schoenen, kleding en geld achterover heeft gedrukt bij haar achtereenvolgende werkgevers. De De Niro's waren domweg het laatste slachtoffer van de nanny. En kennelijk de eersten die aangifte deden. De Niro trouwde in 1997 met zijn vriendin Grace Highto wer, een voormalig stewardess. De exclusieve winkelketen HERMES heeft de Amerikaanse toppresenta- trice OPRAH WINFREY excuses aan geboden. De talkshow host wilde vorige week het Parijse Hermes-fili- aal in, maar werd weggestuurd. Vol gens Hermes was de luxe winkel tij delijk dicht voor een reclame-evene ment. In een verklaring betuigt het management spijt over de gang van zaken, meldde de Amerikaanse nieuwszender CNN gisteren. Nederlanders behoren met de leren en de IJslanders tot de GELUKKIGSTE BURGERS in Europa. Verder zijn ze tolerant en Europees gezind en heb ben ze een positief beeld van de medemens. Dat blijkt uit de Atlas van Europese waarden, een onder zoek van de Universiteit van Tilburg naar de opinies en gevoelens bij de Europeanen. Het eerste exemplaar is gisteren aan premier Balkenende overhandigd. Uit de atlas komen de Europeanen naar voren als gelukkig en religieus, al zijn er wel verschil len. Driekwart van de Europeanen noemt zichzelf religieus. In Neder land ligt de score op ruim 60 pro cent, maar het belang van God wordt hier slechts met een 4,9 ge waardeerd. Op Malta is dat 9,2. De leren zijn van alle Europeanen het gelukkigst. Protestanten blijken meer content met het leven dan ka tholieken en moslims. MABEL is dit weekeinde in het Zwit serse Zermatt één van de toekomsti ge (nu nog jonge) WERELDLEIDERS die praten over de toekomst van de aardbol. Mabel concentreert zich daarbij op gezondheidszorg, als uit vloeisel van haar inzet voor de be strijding van aids. Haar zwanger schapsverlof is weliswaar nog niet afgelopen, maar stilzitten is geen optie, meldt Mabel vanuit Londen. Het GEBOORTEHUIS van paus BENEDICTUS XVI in het Zuid-Duitse Marktl staat te koop. De huidige eigenaresse heeft last van het groeiende aantal toeristen dat elke dag naar het pand komt kijken. De autoriteiten van Marktl mogen een eerste bod doen om het gebouw in hun bezit te krijgen. Zij lieten al doorsche meren dat zij in het dorp een museum willen over de carrière van Benedictus. De paus kwam op 16 april 1927 als Joseph Ratzinger in het huis aan het dorps plein van Marktl ter wereld. Het planetarium dat Eise Eisinga bouwde in zijn woning in Franeker. foïoanp door Anko de Jong Een zeldzaamheid is het niet, maar het spreekt nog steeds tot de ver beelding: de planeten Satumus, Venus en Mercurius staan dit weekeinde op één lijn tussen de aarde en de zon. Het drietal kruipt nu al dichter op elkaar. Vanavond en morgenavond staan ze werke lijk op een kluitje.Bijna 225 jaar ge leden brak door hetzelfde feno meen een ware paniek uit. Het einde der tijden was nabij, heette het in dubieuze publicaties. Zon G.K. Chestertonj 1 Golf is een dure manier van knik keren en aarde zouden door de samen gebalde aantrekkingskracht van deze conjunctie tegen elkaar bot sen, zo werd het bijgelovige volk voorspeld: „De ontsloping en ver nieling van niet alleen d'aardkloot, maar van het gantze stelsel zal weldra aanvangen". Uiteraard gebeurde er niets. Maar voor Eise Eisinga uit Franeker was het in 1774 wél reden zijn planeta rium te bouwen. In plaats van de mensen bang te maken, was het beter hen te tonen hoe ons zonne stelsel in elkaar steekt, vond hij. Het planetarium in Franeker geeft nog steeds een actueel beeld van de loop der planeten rond de zon. Saturnus, Venus en Mercurius staan in het noordwesten als klei ne, heldere lichtjes aan de nachte- -TijkeJiemel. Venus valt als helder ste hemelobject meteen op. Rechts er van staat iets zwakker Mercurius en links en iets lager is Satumus te zien. van onze verslaggever Apeldoorn en omgeving, opge past: de poema zou zijn gesig naleerd! Moet men zich daar zorgen maken nu de poema vanuit Ede zou zijn opgerukt? „Nee" zegt Mare Damen, bioloog van Burgers' Zoo in Arnhem zeer beslist. „Een poema is niet agres sief, maar juist schichtig. De kans datje het dier ziet is dus nihil." Wat je niet moet doen is zelf gaan rennen, zegt Dirk-Jan van der Kolk, manager Dieren van Ouwe hands Dierenpark in Rhenen. „Dan zou je het jagersinstinct in de poema kunnen prikkelen. Maar echt, de kans dat-ie je dan zou aanvallen is nihil." „Ik begrijp die klopjacht van de politie ook niet zo. Juist als je hem opdrijft, met al die mensen er achter aan, kan-ie weieens in pa niek raken." Damen zou de poema liever van daag dan morgen tegenkomen. „En dan zou ik blijven staan om een foto te maken. Hebben we eindelijk eens het bewijs dat er daadwerkelijk een poema op de Veluwe loopt." Damen wordt op zijn wenken be diend. Nog geen half uur na het gesprek toont de stichting Pantera voor roofdieropvang op een met de gemeenten Apeldoorn en Ede belegde persconferentie een aan tal foto's van de poema. Damen zeer beslist: geen poema. „Het is gewoon een grote kat ofco." Het is zwart, staat hoog op de po ten en loopt als een katachtige. Maar een poema? Arno van der Valk van Pantera moet het ant woord schuldig blijven. Wat het kan zijn? Een poema, een panter of een kruising daarvan. „Zeker heid hebben we pas als het dier gevangen is", erkent Van der Valk. Bioloog Mare Damen schater lacht. „Een kruising van een poe ma en een panter kan, genetisch gezien, helemaal niet. Ze zijn geen familie van elkaar. Het is zo te zien ook geen panter." Pantera beweert het dier (Winnie) in de afgelopen dagen vier keer te hebben gezien. Waarom zijn de foto's niet scherper? Van der Valk: „De foto is van veraf, tweehon derd meter afstand, genomen", al dus de zelfverklaarde roofdierex pert. Ook zijn de beelden volgens hem expres vaag gehouden om te voorkomen dat mensen de plaats herkennen en er massaal heen gaan. „Wat een onzin. Zo'n poe ma blijft toch niet zitten wachten op de pers. Zo'n dier kan zich met topsnelheid uit de voeten maken", aldus Damen. De bioloog vraagt zich af, waarom Pantera Winnie nog niet met een verdovingsgeweer heeft gescho ten. Temeer, omdat Van der Valk beweert tot driemaal toe het dier gezien te hebben. Op veertig me ter afstand. Schootsafstand, dus. „Ik had niet het goede materiaal bij me", verweert Van der Valk zich. Bij Burgers' Zoo wordt deze verklaring als de grap van de dag beschouwd. Damen: Een poema expeditie zonder verdovingsgewe ren is toch als een ambulance zonder brancard?" Damen ziet door de foto's zijn twijfels bevestigd. „Dit lijkt me een broodje-aapverhaal." Het is zwart, staat hoog op de poten en loopt als een katachtige. Maar een poema? Foto's Stichting Pantera De organisatie Bronnen voi nieuwe natuur wil in septei ber een unieke genenbank openen voor met uitstervei bedreigde bomen en strui ken. Uiteindelijk moeten er bijna honderd soorten een plekje vinden, meldde eco loog H. Ketelaar gisteren. Het 'genenbos' in Dronten gaat onder meer dienen als kweekplaats en informatie punt. De genenbank is een project van Staatsbosbehee Bronnen. Die laatste organi satie wil alle zeldzame in heemse bomen en struiken behouden. De opdracht kwam van het ministerie va landbouw, natuur en voed- i selkwaliteit. Dat departe ment heeft internationale a spraken gemaakt om voor extra soorten planten en dij j ren te zorgen. De genenbank richt zich op alle inheemse bomen- en struikensoorten die zich na f de laatste Ijstijd op eigen kracht in Nederland en om streken hebben gevestigd e verspreid. Een Amerikaans! eik hoort daar niet bij, omd die is geïmporteerd. De zeli 1 zame zomerlinde, de wilde appel en de kraagroos kom wel in aanmerking. Na vijf jaar moeten die bomen en struiken geschikt zaad heb- ben om nakomelingen mee te kweken. „Een zaadgaard", noemt Ke telaar dat. Volgens de eco loog is het aanleggen van d genenbank een immens werk. venhuizen - Hij lijkt letterlijk een goudkust, de dijk langs het Markermeer ter hoogte van Venhuizen. Het 'goud' is echter slechts waardeloos afge storven wier, dat door de gezamenlijke effecten van water en zonlicht een andere gedaante lijkt aan te nemen op de somber ogende basaltblokken. Foto Theo Groot van onze verslaggever Robert Verkerk De metroseksueel mag dan voor op lopen, de meeste mannen roe pen nog steeds stoer dat ze jeuk krijgen als ze een dagcrème wordt aangeprezen. De cosmeticabran- che is nog te veel gericht op de vrouw. „De parfumeriezaak is nu niet de plaats waar mannen even makkelijk naar binnen lopen voor een dagcrème", stelt brandmana- ger Anouk Reid van het cosmeti camerk La Mer. Dat de belangstelling voor verzor ging bij de man toeneemt, is geen issue meer. Uit de jongste cijfers van marktonderzoeksbureau AC- Nielsen blijkt dat de omzet in mannenverzorgingsproducten in 2004 met drie miljoen euro is toe genomen ten opzichte van het jaar daarvoor. Bij supermarkten, drogisterijen en parfumeriezaken steeg de verkoop van gezichtsver- zorgende producten met onge veer 38 procent. Het gaat dan om reinigingsproducten en vochtin- brengende crèmes. Toch is het mannenaandeel op het totaal maar klein: 4,6 procent. De totale omzet van gezichtsver- zorgende producten voor zowel vrouw als man in 2004 was 280 miljoen euro, becijferde ACNiel- sen. Het is opvallend dat de bran che er vooralsnog niet in slaagt de man massaal aan de verzor gingsproducten te krijgen, terwijl alleen dé man nog kan zorgen voor grote omzetstijgingen bij de cosmeticabedrijven. Alle grote merken zijn inmiddels met producten voor mannen op de markt gekomen, maar het re sultaat met namen als Lancöme Homme, Clarins for Men, Shisei- do for Men, Collistar Uomo en Clinique Skin Supplies for Men. De sterkste merken zijn tot nu toe Nivea for Men, Biotherm en Cell- men, ofschoon de laatste alleen verkrijgbaar is bij schoonheidspe cialisten. Het product uit Zwitserland, op basis van celtherapie, wordt on der meer gebruikt in de schoon heidssalon van Wily Swaan in Amsterdam, waar ze steeds meer mannen zien binnenkomen.Als we weten dat ze komen, halen we wel even de roze handdoeken weg", vertelt Marriëlle Bloem. Niet lang geleden behandelde ze Brad Pitt toen hij voor de filmop names van 'Ocean's Twelve' in Amsterdam verbleef. „De acteur wilde een behandeling, maar per se met zijn merk", zegt Ine Geurts-Van der Heijden, die Cell- men in Nederland vertegenwoor- digt. Voor de man anno 2005 zijn er voorbeelden genoeg om zich te kunnen spiegelen. Toch poetsen ze nog liever hun auto dan dat ze met hun vingers zachtjes een dagcrème in de huid kloppen. Het merk La Prairie hield eerder in samenwerking met Hotels van Oranje een bijeenkomst waar uit leg werd gegeven over het merk. „We combineerden dat met een wijnproeverij, omdat je het voor mannen wel wat moet aankle den", vertelt woordvoerster Els- beth Hertz. Er kwam echter bijna geen man opdagen. „La Prairie heeft relatief veel mannelijke gebruikers, maar het blijft heel moeilijk om ze voor cosmetica te interesseren," zegt Hertz. Dat meent ook Reid van La Mer. De parfumeriezaak is vol gens haar niet de beste plaats „Die is nog veel te vrouwelijk denkt eerder aan sportschole fitnesscentra om de man aan j smeren te krijgen. Sportcenü zijn naar haar idee een veel n tuurlijkere omgeving voor mi nen. Bovendien zijn ze daar t al bezig zichzelf te verzorgen Annet Schram van parfumeri ten Douglas spreekt van het1 oude verhaaltje over de verse len tussen man en vrouw'. De man kiest een product on praktische redenen. „Het mo resultaat hebben. Als dat zo i zijn ze ook erg merktrouw. Bi vrouwen speelt het gevoel bij product veel meer mee. Een 1 moet je dus heel anders bena ren, hoe moeilijk ook. Het is 1 als bij de vrouw die bij de dr( ook niet zit te wachten op eei man die haar uitlegt hoe een maandverband met vleugeltj werkt." Volgens seksuoloog en psych loog Liesbeth Woertman van vakgroep klinische psycholoj van de Universiteit Utrecht, de oorzaak dat mannen niet len smeren veel dieper: „Zelf waardering en het zelfbeeld 1 de man zijn veel minder ster) koppeld aan Uiterlijk, in tegel stelling tot de vrouw. De mar ontleent zijn zelfvertrouwen meer aan zijn kracht en carri Het duurt volgens haar zeker een generatie voordat manni 'omslaan'. „Vrouwelijkheid ei mannelijkheid lopen al eeuw langs dezelfde begrippen. Da gooi je niet zo maar om, al is en ander natuurlijk wel allen cultureel bepaald en tijdgebo den." The crime scène een chique hotel; de dader een gerenommeerd kapper en visagist. Hoewel ik voor mijzelf een mooie hoofdrol zag lag de nadruk toch vooral op mijn hoofd en was ik daarmee niet meer dan een compositietekening. Natuurlijk was ik gevleid. Je wordt tenslotte niet iedere dag gevraagd model te staan bij een foto-shoot. En hij wilde mij, mij, mij! Voor iemand die in het dagelijks leven zelfs geen dag- of nachtcrème gebruikt, is zo'n opmaak-sessie alleen al een hele happening. Na de égale Blanche volgt poudre Sophie, een beetje Paulette-rouge onder de jukbeenderen en wat hombre Jacque boven mijn ogen, een likje Pierre Riche eroverheen en nog wat Belle Estelle voor mijn wenkbrauwen. Als ik dan in de spiegel kijk, verwacht ik een compleet familieportret. Het is nog steeds alleen mijn eigen hoofd. Hoewel? Ben ik dat? Wie is die vrouw en wat heeft ze met het meisje gedaan? Tien jaar ouder, maar wat nog vreemder is, ik lijk tien keer groter. Mijn spiegelbeeld wil me verzwelgen. Geen metamorfose, maar een meta-metamorfose. Ik ben mooi! Ik ben verschrikkelijk mooi! En alles wat al mooi aan me was, is nu nog mooier! Is dat niet de wens van ieder meisje? De droom om als ultieme schoonheid ontdekt te worden? Het gebeurt hier, na twee uur in de make-up, en het voelt onwerkelijk. Maar naarmate schoonheid toeneemt, lijkt ontevredenheid evenredig mee te groeien. Biedt de mogelijkheid van perfectie de drang naar perfectie? En is dit dan alles wat ik hoef te doen om voortaan altijd mooi te zijn? Ik betwijfel het. Ik draag een masker, niets meer dan dat. Nu heb ik misschien makkelijk praten met mijn 24 jaren. Nog niks aan het handje: frisse jonge rimpelloze huid. Helaas is dat niet het geval. Ik heb wat je noemt een 'overgevoelige probleemhuid'. In mijn gezicht zorgen de grove poriën, bleke teint en rode vlekken bij close-up vooreen huiveringwekkend landschap. En het is niet altijd fijn dat mensen tegen je zeggen wat je allang weet: 'Goh, wat een moeilijke huid. Daar moet je eens mee naar een schoonheidsspecialiste!' Wat ze vergeten, is dat je vooral rijk moet zijn, wil je van schoonheidsfoutjes afgeholpen worden. Nu ben ik voor één dag gezegend met een kunstmatig egaal perzikhuidje. Een gezicht zonder onkruid. Als rozen in een gewiede tuin bloeien mijn ogen en mond. De fotograaf is zwaar gecharmeerd. Hij kijkt en blijft kijken, ook zonder lens. Gezien het feit dat het niet langer om mij alleen gaat, maar eveneens om het kunstwerk dat zich nu op mijn gezicht bevindt, ben ik niet bij machte hem van mijn gewone cynische repliek te dienen. Hij ziet een carrièrekans, hij geeft z'n kaartje en ik geef hem een stralende lach, maar zie het cliché van een ambitieus model en een behulpzame geile vakman. Als ik in de tram stap, ben ik me meer dan ooit bewust van het beeld dat anderen van mij krijgen. Ik wil uitroepen: 'Dit ben ik niet, zo hoor ik er niet uit te zien!' Looks fade and mine faded like a bad sunset, want het poeder rond mijn ogen, heeft grote aantrekkingskracht op mijn traanbuisjes en de haren van mijn speels dansende coupe blijven plakken aan mijn volgeschmuckte lippen. Na een nonchalante zwieper om het weer in model te krijgen, loopt het scarlett-rood No.5 uit mijn mondhoeken in bloederige krassen over mijn wangen. Slachtoffer van karaktermoord. Een zaak die het archief ingaat als 'De Beauty-case'. 7s *3

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6