3 Politie-CAO zit nog muurvast BI NNENLAND 1 SmJ Vacaturekrant.nl foor de banen het bos liet meer zien? START ibinet verruimt nsioensparen rnenergie Asielzoekers niet naar Congo terug CDA: Kernenergie niet uitsluiten Marokko wil dialoog over nationaliteit d iterdam wil «r hoofdstad m 10's worden Blueslegende bijna met pensioen Ga naar dé oveizichtelijke vacaturesite. Gewonden door brand bij chemiebedrijf Stoutenbeek HDCMEDIA LDN103 vrijdag 24 juni 2005 21^ cNO 11 egin jaren tachtig werd van overheidswege een 'brede maatschappelijke discussie' opgezet met als resultaat dat de verdere ontwikkeling van kernenergie werd ge smoord. Een kwart eeuw later lijkt het tij gekeerd. De fejfce regeringspartij D66 is bereid de centrale in Borssele iriei er open te houden, het CDA houdt zelfs rekening met de )ejelijke bouw van een tweede centrale. Hoewel er over kern- gie nog steeds erg verschillend wordt gedacht, is het goed e'ofhet onderwerp eindelijk uit de taboesfeer komt. niet van risico's ontblote productie en vooral de veilig- j sproblemen met de opslag van het nucleaire afval zijn in ublieke opinie altijd de belangrijkste bezwaren geweest >&fn de bouw van meer kerncentrales. De laatste jaren is er ke van een kentering. Die wordt niet veroorzaakt doordat jezwaren volledig zijn weggenomen, maar wel door de Kht gende tekorten aan fossiele brandstoffen en de klimaat- Jjlemen. Dat is voor staatssecretaris Van Geel (milieu) re- om er op aan te dringen dat de afspraak uit het regeerak- M d dat Borssele in 2013 dicht gaat, wordt heroverwogen. 66 heeft daar nu als laatste regeringspartij mee ingestemd, •lijkertijd zet een commissie uit het CDA de deur open meer kerncentrales. Beide partijen hebben één ding ge- n: ze koppelen hun pleidooi nadrukkelijk aan het uitbrei- van duurzame energiebronnen als wind en water. Uitein- jte. k zijn die beter voor mens en milieu, verontreinigen ze der en voorkomen ze ook dat de klimaatproblemen van de en kolencentrales zich verder opstapelen. D« ie het broeikaseffect terug wil dringen, moet bereid zijn 10,1 ieuw naar kernenergie te kijken. ER DE VRIES ebe COMMENTAAR rabat - De kwestie van de dub bele nationaliteit van Neder landse Marokkanen is wel de gelijk bespreekbaar met Marok ko. Een gezamenlijke commis sie gaat hierover aan de slag. Over de dubbele nationaliteit was vorige week verwarring ontstaan na een bezoek van mi nister Verdonk van integratie aan Marokko. Zij verklaarde toen dat Rabat bereid was te praten over het loslaten van de dubbele nationaliteit, maar dat werd later weersproken door Marokkaanse bewindslieden. Volgens minister Bot (Buiten landse Zaken), die een bezoek aan Marokko brengt, ligt de kwestie echter nog steeds op tafel. „Ieder probleem is be spreekbaar." Kinderen van Marokkaanse ou ders die in Nederland geboren worden hebben automatisch de Marokkaanse nationaliteit. Het kabinet vindt dat zij die moeten opgeven als zij ook de Neder landse nationaliteit willen heb ben. Marokko blijft er echter bij dat kinderen van Marokkanen altijd 'onderdanen van de ko ning" zijn en blijven. ie verslaggever Tg, 1 Vc - Het kabinet wil de kheden om te sparen 5teii)repensioen verruimen, ovyien week ontstond ru- bun bij de sociale partners nd H de fiscus bepaalde pre- ktui Dor pensioen niet langer ss wilde bevoordelen, user or dreigden grote groe- rknemers niet meer voor 00 irepensioen te kunnen 06.3 Najaarsakkoord was af- ;en dat werknemers fis een ouderdomspensi oen ogen opbouwen tot 100 richt van hun laatstverdien- j'g jP. De meeste pensioen- igen bedragen 70 pro lan het laatstverdiende 23 loor meer te sparen zou- igh rknemers die weinig vut pensioen hebben toch kunnen stoppen met tegen 70 procent van s ol tstverdiende loon. :us telde echter allerlei wijven vut- en prepensi oenrechten mee bij de pensi oenspaarpot, waardoor veel mensen niet langer recht had den op belastingaftrek. Dat maakte het voor veel werkne mers te duur om nog voor een aanvullend pensioen te sparen. Staatssecretaris van financiën Wijn zal de ministerraad van daag een voorstel voorleggen waarin de opgebouwde vut- en prepensioenrechten niet meer meetellen voor de fiscus. Daar door kunnen mensen een gro ter bedrag onbelast sparen. Ook de seniorenregelingen worden ontzien als het aan Wijn ligt. In veel bedrijven en bedrijfstakken mogen oudere werknemers minder werken zonder dat hun loon omlaag gaat. De fiscus beschouwt dat als een verkapte vorm van vut en daar moet belasting over be taald worden. Wijn wü nu toe staan dat ouderen tot 50 pro cent minder mogen werken te gen hun oude loon zonder dat de fiscus een extra aanslag op legt. van onze verslaggever den haag - Een 24-uurs belege ring gedurende twee weken van het ministerie van binnenlandse zaken heeft het conflict over een nieuwe politie-CAO geen stap dichterbij een oplossing ge bracht. Minister Remkes ver weet de politievakbonden giste ren dat ze hun leden verkeerde cijfers voorschotelen. Tegenover tienduizend demon strerende politiemensen bood hij aan een onafhankelijke par tij in te schakelen 'om te kun nen onderhandelen op basis van feiten'. Remkes presenteerde gisteren eigen berekeningen die aange ven dat het grootste deel van het politiepersoneel er maan delijks enkele tientallen euro's op vooruit gaat, uitgaande van de werkgeversvoorstellen. In re kenvoorbeelden van de politie bonden is er sprake van koop krachtverlies van 130 tot 220 euro per maand. Remkes verwierp gisteren de eis dat alle politiefunctionarissen met pensioen moeten kunnen tegen tachtig procent van hun laatstverdiende loon. Hij vindt 70 procent genoeg, vergelijk baar met wat in andere secto ren nu wordt afgesproken. Een onafhankelijke partij moet nu wat Remkes betreft een oor deel geven over de berekenin gen van het ministerie en die van de bonden. Het ministerie zegt dat de bonden een paar flinke fouten hebben gemaakt, waardoor de koopkracht voor politiemensen vanaf 2006 veel te negatief wordt voorgesteld. Zo neemt de werkgever de in koop van pensioenrechten uit het verleden voor zijn rekening. De werkgever zal ook de kosten voor fysiotherapie betalen, waardoor politiemensen hier- ast» gent dam - Amsterdam pro- ich opnieuw te ontpop- 'Gay Capital of Europe', /k nkele ernstige mishan- jrapi n van homoseksuelen in Pri| fdstad heeft het eens zo e mide imago een flinke gelopen. Het actieplan •oden voor een brui- 'a ly Amsterdam' moet het \:J geboden moeten de af- ing van de acceptatie ,'pg™ moseksualiteit in Am- joE 1 tegengaan. Het is de mg dat elk gebod wordt teerd door een instel- leng lub of organisatie. Zij lyiori dan in het komende 09 traan meer vorm en in- ï-wi sven. hch lijst staan onder meer icie' als 'Gay Amsterdam zal "°l denis schrijven', 'Gay re dam zal voor haar oude- |VeJ ïandicapten en HIV-ge- irden zorgen', 'Gay Am- 1 zal zich politiek mani- s61' en 'Gay Amsterdam ;e( haar rechten opkomen. oy4 Groningen - Blueslegende B.B. King is bezig aan zijn afscheidstournee. Gisteravond trad hij op in de Mar- tiniplaza in Groningen. Maandagavond treedt hij op in Ahoy, Roterdam. De 79-jarige zanger en gitarist trad vier jaar geleden voor het laatst op in Nederland. Riley King (1925) werd geboren op een plantage in Mississippi. Als kind al maakte hij muziek op straathoeken om geld te verdienen. Foto ANP/Paul Bergen (advertentie) van onze verslaggever den haag - Nederland stuurt voorlopig geen afgewezen asiel zoekers uit Congo-Kinshasa te rug naar eigen land, omdat on zeker is of ze daar veilig zijn. Vrijwel de hele TWeede Kamer, inclusief de fractie van haar ei gen WD, heeft minister Ver donk (Vreemdelingenzaken) hier gisteren tijdens een spoed debat toe gedwongen. Verdonk zelf zei geen reden te zien om aan de veiligheid van teruggestuurde Congolezen te twijfelen, ook al verklaarden medewerkers van de Congolese immigratiedienst afgelopen dinsdag in het actualiteitenpro gramma Netwerk dat terugge stuurde asielzoekers worden mishandeld, afgeperst en opge sloten. voor geen aanvullende ziekte kostenverzekering hoeven af te sluiten. In de cijfers van de vak bonden is hiermee geen reke ning gehouden. Ook over ande re koopkrachteffecten van het nieuwe ziektekostenstelsel ver schilt het ministerie van me ning met de vakbondsonder handelaars. Het grootste struikelblok lijkt het prepensioen, waarover de onderhandelingen nog moeten beginnen. Zo is Remkes bereid om mee te betalen aan de nieu we levensloopregeling, waar mee een pensioenleeftijd van 60 jaar bereikt kan worden. Maar de politiebonden eisen een veel hoger pensioen met 60 jaar dan Remkes wil bieden. Bovendien vindt de minister dat alleen politiemensen die in de uitvoerende dienst 'zwaar en gevaarlijk werk' hebben verricht er met 60 jaar uit zouden moe ten kunnen. Rotterdam - Twee werknemers zijn gisteren tijdens werkzaam heden in het Rotterdamse ha vengebied gewond geraakt. In de hal van het bedrijf Atofina ontsnapte volgens de politie een kleine hoeveelheid zwavel zuur uit een pompleiding, die de werknemers raakte. De slachtoffers zijn met ademha lingsproblemen en brandwon den naar het ziekenhuis overge bracht. Bij het incident vatten twee pal lets vlam. Volgens de politie was de brand snel onder con trole. Vijf medewerkers zijn voor onderzoek naar het zie kenhuis gebracht. Aanvankelijk werd gedacht dat het om een explosie ging, maar dat was niet het geval. „De kleine hoeveel heid zwavelzuur is onmiddellijk vervlogen in de buitenlucht- ."Atofina, onderdeel van het Franse Total, maakt onder an dere geurstoffen. Op het terrein liggen voor tonnen aan gevaar lijke, giftige of brandbare stof. van onze verslaggever den haag - Het CDA sluit niet uit dat kernenergie in de toe komst een belangrijke bijdrage gaat leveren aan de energie voorziening in Nederland. Een commissie van de partij laat in een rapport 'de optie van kern energie open'. De commissie wijst in het rap port op de ernst van het kli maatprobleem en ziet als be langrijk voordeel van kernener gie, dat daarbij niet het broei kasgas CO2 vrij komt. Premier Balkenende nam het rapport gisteren in ontvangst en maakte daarbij D66 een compliment omdat de kleinste regeringspar tij nu evenals WD en CDA de kerncentrale in Borssele ook na 2013 open wil houden. D66 wil wel dat dit gepaard gaat met een flinke investering in alter natieve energie. Het rapport van het CDA maakt duidelijk dat alternatieve ener gie pas over tientallen jaren vol doende soelaas kan bieden om aan de groeiende vraag naar energie tegemoet te komen. Daarom is ook energiebespa ring nodig. De commissie gaat daarbij uit van 2 procent per jaar, vergeleken met 1,3 pro cent, waar het kabinet nu op mikt. De PvdA noemt het zorgelijk dat het CDA-rapport kernener gie in een adem noemt met duurzame energie, maar erkent dat er veel goede aanbevelin gen in staan. De WD is blij dat het CDA nu net als de liberalen de mogelijkheid van kernener gie in de toekomst open wil la ten. (advertentie) Ruime keus uit onze toonaan gevende meubelcollectie tijdens de opruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Stoutenbeek. Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (025122 90 33. Donderdag koopavond. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1Telefoon (071) 589 93 23. Vrijdag koopavond. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl MEDEDELING Bovendien toonde Netwerk ver trouwelijke Nederlandse docu menten over asielzoekers die afkomstig waren uit de archie ven van de Congolese overheid. De PvdA eist naar aanleiding daarvan het aftreden van Ver donk, die tijdens een Kamerde bat in februari met grote stellig heid volhield dat er nooit infor matie uit asieldossiers met an dere landen wordt gedeeld. De overige partijen nemen de zaak ook hoog op, maar wach ten af wat het onderzoek ople vert dat Verdonk heeft inge steld. Voormalig burgemeester van Den Haag en oud-lid van de Algemene Rekenkamer Ha- vermans gaat uitzoeken of Ne derlandse ambtenaren inder daad vertrouwelijke informatie over asielzoekers aan Congo hebben doorgespeeld. Verhuizing accountgroepen Drie accountgroepen van het advertentiebedrijf verhuizen naar ons hoofdkantoor in Alkmaar. De Bureau Accountgroep (BAG) en de Personeel Accountgroep (PAG) zijn met ingang van maandag 20 juni gevestigd in Alkmaar. De Makelaars Accountgroep (MAG) verhuist op dinsdag 28 juni vanuit Haarlem. Het nieuwe adres van alle accountgroepen is Edisonweg 10, 1821 BN Alkmaar. Het postadres: Postbus 2, 1800 AA Alkmaar. De telefoonnummers zijn vanaf de verhuisdatum: BAG 072- 519 6433 Fax:072-519 6439 PAG 072- 519 6305 Fax:072-519 6318 MAG 072-519 6564 Fax:072- 519 6578 HDC Media is uitgever van: Noordhollands Dagblad, Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Leidsch Dagblad, De Gooi en Eemlander en Almere Vandaag. www.hdonedia.nl Hoogervorst: 'Lonen top zorg moeten omlaag' den haag - Minister Hooger vorst (Volksgezondheid) rekent erop dat de salarisnormen waar de Nederlandse Vereniging van Toezichthouders in de Zorg aan werkt, zullen uitkomen op een versobering van de bezoldiging van zorgdirecteuren. „Maar als dat niet gebeurt kan ik niet ingrijpen. Of ik zou de hele zorgsector moeten natio naliseren. Maar dat is wat nie mand wil." Hoogervorst deed de uitspraak gisteren in Den Haag tijdens de presentatie van de Governance code van vijf koepelorganisaties in de zorg. In de code hebben de brancheorganisaties voor thuiszorg (LVT), ziekenhuizen (NVZ), verpleeg- en verzor gingshuizen (Arcares), de gees telijke gezondheidszorg (GGZ NL) en de gehandicaptenzorg (VGN) afspraken gemaakt over verantwoord bestuur. Openheid over landbouwsteun Amsterdam - Voor een eerlijke discussie over de Europese landbouwuitgaven moet open baar zijn waar deze miljarden aan besteed worden. De Evert Vermeer Stichting (EVS) wil daarom dat minister Veerman van landbouw openheid geeft over deze bijdragen aan Neder landse boeren. De stichting, die gelieerd is aan de PvdA, wil de openheid afdwingen via een zogenoemde wob-procedure (wet openbaarheid van be stuur), zo werd gisteren be kend. Militaire missies onderzocht den haag - De TWeede Kamer gaat een parlementair onder zoek houden naar de eigen rol bij het uitzenden van Neder landse militairen in het kader van de snelle reactiemacht van de NAVO (NATO Response For ce) en de speciale EU-gevechts- eenheden van 1500 militairen. Een werkgroep van vijf Kamer leden gaat onderzoeken of de huidige procedure van parle mentaire betrokkenheid bij missies op alle punten voldoet bij de speciale NAVO- of EU- eenheden. Ziekenvervoer op de schop diemen - De regeling om voor een ziekenfondsvergoeding in aanmerking te komen voor een rit naar de dokter moet volledig op de schop. Iedereen voor wie het medisch gezien noodzake lijk is, moet in aanmerking ko men voor deze regeling voor zittend ziekenvervoer en daar is zeker dit jaar geen extra geld voor nodig. Dat stelt het Colle ge voor Zorgverzekeringen in een advies dat deze week aan minister Hoogervorst (Volksge zondheid) is aangeboden. De PvdA vindt dat het advies zo snel mogelijk uitgevoerd moet worden. 'Radicale' imam komt niet terug Amsterdam - Een van de drie imams die vorige week illegaal werden verklaard door minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie), heeft gisteren zijn bezwaarschrift tegen de dreigende uitzetting ingetrok ken. De islamitische geestelijke was al niet meer in Nederland en heeft laten weten dat hij ook niet meer terug wil naar ons land. Meer uitgeven aan defensie straatsburg - NAVO-topman De Hoop Scheffer vindt dat Ne derland zijn defensie-uitgaven moet verhogen, ook al heeft Nederland een efficiënt en ac tief leger. Het budget zou 2 pro cent van het nationaal inkomen moeten zijn. In 2004 was dat 1,7 procent. Minister Kamp (Defensie) zei onlangs niet zo te letten op dit 'kale cijfer'. Vol gens hem is het Nederlandse leger niet zo goed vergelijkbaar met andere, omdat het efficiën ter is en veel meedoet met vre desoperaties. Komst Verdbnk omstreden Amsterdam - Binnen de Afro- Surinaamse gemeenschap in Amsterdam is grote onrust ont staan over de aanwezigheid van minister Verdonk van vreemde lingenzaken en inburgering bij de jaarlijkse herdenking van de afschaffing van de slavernij, volgende week vrijdag in het Oosterpark in de hoofdstad. Een actiecomité onder leiding van gospelzanger Alfons Wie lingen heeft opgeroepen tot een boycot. Wielingen noemt Ver donk een racist en heeft het sla vernij-instituut Ninsee, dat de herdenking heeft georgani seerd, met klem gevraagd de minister uit het programma te verwijderen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3