Dreigend vertrek sterspeelsters ZVL angeveld verlangt naar de heuvels SPORT Plouvier coach SG Haerlem'04 :kker terug in geliefde vrouwen acht R9 Klein naar Nereus; Hakhverdian overweegt overstap - - Heemskerk alleen op kop HDC 992 vrijdag 24 juni 2005 door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse vrouwenwa- terpoloploeg ZVL dreigt tenmin ste twee van haar belangrijkste speelsters kwijt te raken. Inter national Noeki Klein stapt, deels uit onvrede, in elk geval over naar een andere dub: ZWV Ne reus uit Zaandam. Haar teamge note Biurakn Hakhverdian, die eveneens uitkomt in het natio nale team, overweegt een ver trek. De doelstelling van de startge meenschap ZVL om binnen een paar jaar de Nederlandse top bij de vrouwen te halen is daar mee verder dan ooit. ZVL is een fusie van de eerste twee vrou wenteams van LZ 1886 en De Zijl-LGB. Het team eindigde dit seizoen als zevende in de com petitie. In de eerste ronde van de play-offs werden de vrou wen uitgeschakeld. Voor een deel van de selectie was het af gelopen jaar 'teleurstellend'. Trainer André Zandvliet, ook de beoogde coach voor volgend seizoen, beaamt dat de ambi ties in Leiden averij oplopen. „We zaten er nu dicht tegen aan. De doelstelling was om in een jaar of drie bij de top te zit ten. Er is nu een jaartje voorbij. Het verhaal wordt ietsje lan ger." De coach zag al lopende het seizoen speelsters om uit eenlopende redenen afhaken. Het gemis van Klein zal ZVL ze ker voelen, en het kwaliteitsver lies wordt nog groter als ook Hakhverdian het elders hoger op wil proberen. „Het vertrek van Noeki is een verlies. Ze is een absolute kwaliteit - maar kennelijk ongeduldig. Ik hoop niet dat er nog meer weggaan." Klein laat weten dat ze de afge lopen jaren 'kon leven' met het uitblijven van echt succes. „ZVL heeft geen brede basis. In de play-offs hebben we met acht, negen man gespeeld en dan was ik nog aan mijn rug gebles seerd ook. We hebben een hecht team, en als zodanig zijn we heel goed,-maar met te wei nig speelsters om een top 4- club te zijn. Ik wil toch een keer hogerop. En ik ben niet de eni ge die er zo over denkt." ,Als ik ga", laat Hakhverdian weten, „is dat voor de presta ties. Dan ga ik weg om bijvoor beeld Europa Cup te kunnen spelen." Een club uit de eredi visie heeft de international be naderd. De speelster denkt na over de aanbieding van de ver eniging waarvan ze de naam riiet wil nemen. Ze neemt de tijd om een beslissing te ne men. „Ik heb tot eind augustus. Die tijd ga ik er goed voor be nutten. Het is zonde als het een verkeerde keuze zou blijken, dus wil ik daar goed over na denken." Voor Klein heeft het gebrek aan sfeer uiteindelijk de doorslag gegeven. „Ik ben echt een club mens, ik heb altijd in Leiden ge woond en gespeeld. Ik ga heus niet zomaar weg. Nou was ik al jaren aan het twijfelen, maar ben ik gebleven omdat hij bij LZ zo gezellig was. Die gezellig heid en het samen trainen bij en met LZ zijn er niet meer." Voor Hakhverdian speelt dat geen enkele rol. „Het zijn lieve meiden. Dit is een heel leuke groep." Coach Zandvliet be treurt het besluit van Klein. „Ze zou wat meer geduld moeten hebben. We hebben een heel jong team. Ik weet zeker dat het doorgroeit. Er zit genoeg poten tie in." Tegelijkertijd laat de trainer ook blijken dat hij niet tevreden is over de startgemeenschap. De Leidse fusie in het vrouwenwa- terpolo moest de sport om- hoogstuwen, zorgen voor bete re begeleiding van speelsters en voor een zekere toekomst van de club. Deze zomer evalueren de besturen van de clubs, de technische staf en Zandvliet de oprichting van ZVL. Zandvliet zegt 'wel wat punten te heb ben'. „En die ga ik intern aan kaarten, en niet via de media bekend maken." Afwachten wat volgend seizoen brengt wil Klein niet meer. De international benaderde zelf een aantal teams. Uiteindelijk koos ze voor de club die con tact met haar had gezocht. ZWV Nereus bezorgde haar 'het bes te gevoel'. De Zaandamse club eindigde in de competittie als vierde. Nereus betaalt onkos tenvergoedingen, 'benzine- geld', aldus Klein. „Het is een goede beslissing. Ik heb ook geen idee wat er verder in Lei den gebeurt met de trainer, de speelsters of de plannen van de twee verenigingen. Ik knip de knoop door. Ik heb gekozen voor een ploeg die iets aan mij heeft. En bij Nereus is oud- bondcoach Tom Aalmoes trai ner. De trainer bij ZVL is heel aardig, maar niet mijn soort; te lief, wat te stilletjes. Tom is een echte Amsterdammer. Dat weegt bij mij ook wel mee." Leiderdorper heeft zin in nieuwe fusieclub haarlem - Ruud Plouvier is de nieuwe trainer van de waterpo- lomannen van SG Haerlem'04. Met Leiderdorper Plouvier heb ben de fuserende verenigingen Rapido'82 en NVA/HHC een er varen persoon in huis gehaald. Plouvier kan meteen aan een zware taak beginnen: oud met jong laten versmelten. Rapi do'82 degradeerde afgelopen seizoen uit de hoofdklasse met een team van voornamelijk ou dere, ervaren spelers. NVA/H HC speelde daarentegen in de top van de derde klasse met spelers van gemiddeld 20 jaar. Voor waterpolocommissievoor- zitter Frank Pruijn is de 44-jari- ge Plouvier de ideale persoon: „Ruud komt van buiten de ver eniging, hij kent het klappen van de zweep en heeft trai ningservaring bij teams als hoofdklassers Brandenburg, De Zijl/LGB, Vivax en HZ Zian. Daarnaast bracht hij Katwijk van de derde naar de eerste klasse", aldus Pruijn. Het enige wat Plouvier van SG Haerlem'04 weet is dat hij vanaf het einde van de zomer aan een enthousiaste groep training gaat geven. „Laat die mannen zich maar bewijzen. Ik heb er zin in." Naam: Paul van Oosten. Sport en club: American Football bij Lightning Leiden. Bijnaam: Slasher. Daar kwam de coach mee aanzetten, hij heeft nooit een duidelijke uit leg gegeven. Misschien omdat ik altijd, binnen de regels, zo hard mogelijk op een tegen stander in ga. Geboren: 28 augustus 1984 te: Leiden. Woonplaats: Leiden. Broers/zussen: een jonger zus je, Daphne. Opleiding/beroep: ik heb na de mavo elektrotechniek ge daan. Ik werk op Schiphol in de horeca. Ik ben nog op zoek naar waar mijn hart echt ligt. Partner: geen. Lengte: 1.84 meter. Gewicht: 102 kilo. Ik wilde dat ik kon zeggen dat het allemaal spiermassa was. Positie: links in de 'offensive li ne'. Ik moet blocken, mensen wegduwen. Links/rechtshandig: rechts, maar aan de linkerkant gaat het toch prima. Sterke punt: 'passprotection'. Ik moet zorgen dat niemand de quarterback tegen de vlakte werkt voor hij de bal kan gooi en. Zwakke punt: het 'runblock'. Ik ben niet explosief genoeg om iemand uit stand direct naar achteren te krijgen. Vorige clubs: American Foot ball heb ik alleen bij Lightning Leiden gedaan. Ik heb vijf jaar aan karate gedaan bij Aad van Polanen en een jaar kung-tao, zeg maar een Chinese variant van karate. Ik wilde een team sport gaan doen, dat leek me leuker dan individueel. Door dat ik American Football een keer op tv zag, dacht ik: dat wil ik wel eens proberen. Ik doe het nu zes jaar. Hoogtepunt: in de jeugd zijn we vijf keer achter elkaar Ne derlands kampioen geworden, ik heb een paar keer in het na tionale jeugdteam gezeten en een keer in het Nederlands se niorenteam. De mooiste herin nering is denk ik het kampi oenschap van 2000, toen we in ons eerste jaar meteen tackle kampioen werden met de jeugd. Het jaar ervoor speelden we nog flagfootball. Dieptepunt: het overlijden van mijn ploeggenoot Dian Kralt, twee jaar geleden. Blessures: ik heb nooit een langdurige blessure gehad. Wel last van mijn linker- en rech terschouder, wat lichte kneu zingen, een hersenschudding, dat soort dingen. Je hoofd wordt goed beschermd. Maar als je een helm op hebt, krijg je al gauw door dat je daar een goede tik mee kunt uitdelen. Als je je lichaam goed verzorgt, krijg je niet zo snel een zware blessure. Leukste tegenstander: Am sterdam Crusaders, een sterke ploeg. Dan til je vanzelf je ni veau omhoog en de ploegen gaan ook goed met elkaar om. Vervelendste tegenstanden ploegen die smerig spelen. Dingen als je gezichtsmasker vastpakken of in plaats van een normaal block zetten, een dreun in je maag geven. Hobby's: sinds ik mijn rijbe wijs heb, vind ik het leuk om aan auto's te sleutelen. Maar dat is geen serieuze hobby, ik steek er niet veel tijd in. Krant/tijdschrifi: we hebben thuis het Leidsch Dagblad en ik pik op het station die gratis krantjes mee. Muziek: rap, hiphop, rock. Ik heb best een brede smaak. Eten: alles waar veel vlees in zit. Drinken: cola of zo. Ik ben niet echt een alcoholdrinker. Huisdier: we hebben negen katten, een konijn en een ka narie. We begonnen ooit met één kat, maar als iemand zijn kat kwijt wilde, namen mijn ouders hem erbij. Voor je het weet zijn 't er een hoop. Respect voon in principe voor iedereen. Hekel aan: als mensen onbe schoft zijn, als ze respectloos met mij of anderen omgaan. Dan is mijn respect voor hen zó verdwenen. Vakantieland: met een groep vrienden reis ik elk jaar naar een ander land in de warmere streken van Europa. Vorig jaar was het Spanje, dit jaar gaan we naar Griekenland. Play-offs: dit weekeinde is de halve finale tegen Eindhoven Raptors. Vorige keer hebben we verloren, dus we hebben iets recht te zetten. Ik denk dat de kansen fifty-fifty liggen. De vorige keer hebben we ze on derschat, dat zal niet nog eens gebeuren. Als we winnen, staan we in de finale om pro motie naar de eerste divisie. Toekomst club: de eerste divi sie en daar spelen om de titel. We hebben talent genoeg in huis. Toekomst persoonlijk: ik blijf lekker op amateumiveau mijn best doen en wil een leuke tijd hebben in het American Foot ball. Ik ben nog jong, ik kan nog zeker vijf jaar mee. Om te huilen: de eindstand vorige week tegen Maastricht. We verloren met 2*0. Om te lachen: we gingen op een goede manier om met die nederlaag. Wel balen, maar vervolgens konden we het net jes achter ons laten en focus sen op de volgende wedstrijd. Van welke sport houd je niet? voetbal. Ik heb het vroeger op straat gedaan, maar meer om dat de andere jongens gingen voetballen. Ik liep er dan maar achteraan. Er is niks in voetbal dat me trekt. Bij wie krommen je tenen? Ron Brandsteden Brrrr. Een avondje stappen met- met wie niet? Bijna elke beken de vrouw op tv ziet er goed uit. Foto: Taco van der Eb j :naar NK-favoriet ondanks vlak parcours 11 g Xpbbert Minkhorst al hef Roeister Femke Dekker in is terug waar ze wil de vrouwen acht. In die itefil ze later deze zomer n s tiitteren op de wereld enschappen in Japan, oach Josie Verdonk- gs iil weer een sterke vrou- eg kweken die intema- successen moet gaan •ekker dankt haar selec- I de goede prestaties in IT" id Regatta. Ze won de IN|ie dubbel twee, waar ze t eerst met haar nieuwe note roeide. In de skiff e ze als tweede. Op van die uitslagen kreeg uitnodiging van de bond vrouwen acht. weekeinde roeide met de vrouwen acht wereldbekerwed - re hebben daar in de :oeid en hebben zilver meldt de Leidse. acht plaatsen in de len negen vrouwen in ig. Dekker zit nu bij acht. komt van ver. Tot voor de Olympische van Athene maakte ze Femke Dekker: „Goed om terug te zijn". Archieffoto: Mark Lamers ook deel uit van de Vrouwen Acht. Door strubbelingen viel ze buiten de boot. Dekker raak te diep teleurgesteld in de na tionale roeibond en besloot noodgedwongen alleen verder te gaan. Ze dwong in de skiff op knappe wijze kwalificatie voor de Spelen af. In Athene strand de ze in de halve finale. Dekker was 'om uiteenlopende rede nen niet inpasbaar'. Het gedrag van de bond betitelde Dekker als 'debiel'. Zowel de roeibond als de sport vrouw van het jaar van Leiden wilden na de Olympische Spe len met een schone lei verder. De bond voerde een reorgani satie door en Dekker begreep van de nieuwe bondscoach dat die 'weer op nul wilde begin nen'. Ook zo kon ze een kans krijgen, en grijpen. „Het is goed om terug te zijn", zegt de roei ster. „Ik ben erg blij. Een nieu we bondscoach betekende voor mij een nieuwe opening. Vorig jaar was het plezier in het roei en weg. Ik heb nu geprobeerd om erbij te komen, en het is ge lukt. Ik vind mezelf ook wel een aanvulling." Dekker hapte niet zonder meer toe. Door alle problemen ging ze door een diep dal en riep on der andere de hulp in van een sportpsycholoog. „Ik heb nu wel mijn grenzen. Mijn sociale leven heeft voorrang gekregen en daarmee moet het roeien in de acht wel te combineren zijn. Dat is het geval." In het tweede weekend van juli roeit de vrouwen acht tijdens de wereldbekerwedstrijd in Lu- zern. Het is de laatste van drie duels om de wereldbeker, en bovendien het moment voor de ploeg om zich te kwalificeren voor de wereldkampioenschap pen. „De toekomst van de vrouwen acht ziet er rooskleu rig uit, dus daar maak ik me niet direct zorgen over", aldus Dekker. „Afgelopen weekeinde lagen we tot 200 meter voor de finish zelfs eerste. We zijn pas net begonnen, de tempover snelling van de Australiërs kon den we daarom niet hebben." ERICAN FOOTBALL Zondag ,j «ede divisie, Maastricht: Eindho- Lightning Leiden (14.00 uur) SPOR BASKETBAL ;e rfei Zaterdag Hal: Kwartfinales Summer Lea- ?3 (11.00 - 17.00 uur). Geplaatst. ri, Landstede, Omniworld, Rotter- Towers, Tulip, Polynorm Giants, ld in de voorrondes: BS Lelden. CRICKET Zondag lasse A: Ajax-PSV(l 1.00 uur) I lasse B: Quick H 2 - Ajax 2 (11.00 Zondag Mannen, eerste klasse- RCH - Lisse Flags, RCH - Lisse Flags (dubbel programma. 14 00 en 15.45 uur). Vrouwen, derde klasse. Centrals 2 - Adegeest. Centrals 2 - Adegeest (dubbel programma, 14 00 en 16.00 uur). WIELRENNEN Zaterdag Rotterdam: Nederlandse Kampioenschappen op de weg voor vrouwen (8.45 uur) en beloften (13.00 uur) Zondag Rotterdam: Nederlandse Kampioenschappen op de weg voor mannen (12.00 uur) schaken - Van de drie koplo pers in het individuele kampi oenschap van de Leidse schaakbond heeft alleen Wim Heemskerk in de voorlaatste speelronde goede zaken ge daan. De FIDE-meester van het Leidsch Schaakgenootschap kwam als enige in de voorlaat ste speelronde tot winst. Heemskerk gaat nu met 5.5 punt alleen aan de leiding. Lijstaanvoerder Heemskerk won z'n partij van Ornett Stork in de slotfase. De LSG'er heeft in de slotronde aan remise ge noeg om al dan niet gedeeld op de eerste plaats te eindigen. Als meerdere spelers op die toppo sitie eindigen zal er een barra gematch plaatsvinden. Rudy van Wessel (LSG) kwam niet verder dan remise, Mark van der Werf verloor van kandidaat- meester Thomas Willemze. Die laatste is nu Heemskerks be langrijkste belager. In de slot ronde strijden beiden in een rechtstreeks duel om de Leidse schaaktitel. De winnaar krijgt een startbewijs voor de voor ronden van het NK in 2006. t n, elij iter van der Hulst 'ir te ebastian Langeveld kan chten op het moment NK weer in de Limburgse wordt gehouden. Het is ein waar de 20-jarige Lis- hojhuis kan houden. Dit jaar nfi (otterdam nog het decor hationale titelstrijd. De inenoordbrug heeft in niÉeden bewezen nauwe- (1 scherprechter te zijn. „Ik J «twijfeld een van de jlspelers zijn, maar in et 1 weet ik zeker dat ik kort Jri digen. In Rotterdam kun ?P Ie dag een van de besten nJoch honderdste wor- Lissenaar start morgen loften. staat al maanden met ttters in de agenda van eld. In zijn geval bete- t allerminst een loze af in Olympia's Tour, de koninginnerit een e in het dagboek kreeg, de renner al zich goed len focussen op een ra- dat soort wedstrijden loven mezelf uitstijgen. ie niet hoe dat komt, pt weet ik niet." Lange- [st zijn momenten na- lijk uit. Liever drie keer m finishen en een keer dan telkens meerijden twintigste plek. hij vorige week de Ster toer op reserves om op niet tekort te komen. „Je en profs die naar de France gaan en je wilt t wat laten zien. Het kan tiet en dat is moeilijk. Je ïlf op achterstand rij- wijl dat eigenlijk hele- et nodig is. Of dat frus- is? Nee, als je weet ie je bezig bent, is dat Iniet zwaar." »ld maakt deel uit van ting waarvan de wieler- veel verwachten. Van !0-jarige renners, onder iReus, Tom Stamsnijder n van Duimen, moeten tot het profpeloton kun- irdringen, is de algehele Dat Langeveld al vroeg ijn mars had, bleek twee iden toen hij in Canada ;erd in het WK voor ju- In de beslissende fase lij zijn benen stil hou- ndat landgenoot Reus ong en daardoor ook de jogtrui won. eld combineerde cyclo cross lange tijd met het wiel rennen, maar de keuze voor de weg lijkt nu toch definitief ge maakt. „In het verleden reed ik in het veld iets makkelijker uit slagen, maar hoe ouder ik word, hoe moeilijker het is te combineren. Ik denk dat ik op de weg verder kan komen. Die discipline spreekt mij ook meer aan. Bij het crossen heb je maar een of twee echte toppers." De resultaten sterken hem in zijn keuze. Vorig seizoen, in zijn eerste jaar voor de Van Vliet - ploeg, won de Lissenaar de Van Keulen Omloop en een etappe in de Fleche du Sud. De belang stelling van andere ploegen was daarmee snel gewekt, maar tot een aanbieding kwam het niet. Langeveld vermoedt omdat hij al snel aangaf nog een jaar bij Van Vliet te willen blijven. „Zo'n stap was best wel groot, dit seizoen rijd ik veel constan ter. Ik wilde ook blijven omdat ik bij Van Vliet mijn eigen pro gramma kon samenstellen." Na zijn zege in Olympia's Tour zul len de aanbiedingen niet uit blijven. Dit keer is hij wel in voor een overstap naar een continentale profploeg of de jeugdopleiding van Rabobank. Een goed NK kan de interesse alleen maar aanwakkeren. „De ze wedstrijd is voor mij een van de hoofddoelen. Het nadeel is dat het rondje in Rotterdam snel is. Je moet gokken en geluk hebben. Als ik goed ben kan ik misschien twee keer gokken. Het zal lastig worden. Rabo bank heeft tien renners die kampioen kunnen worden, wij hebben er twee of drie. Ik zie wel wat er gebeurt. Ik ben zelf een renner die zo lang mogelijk wacht met het plaatsen van een aanval. Je hebt dan een grotere kans van slagen." Liever had Langeveld gezien dat het NK in Limburg was gehou den. In een glooiend landschap komen zijn kwaliteiten het bes te tot uiting. Hij lijkt zich daar mee te ontpoppen tot een echte klassiekerrennen Tijdens de Ster Elektrotoer zat hij in de Ar dennen in een kopgroep van dertig man. „Er had meer inge zeten, maar vijftien kilometer voor de finish reed ik lek. Ik merkte daar dat de vorm voor het NK goed is. Bergop ging het hard, maar ik kon toch nog naar voren rijden." Het leverde Langeveld een uit nodiging voor het Europees kampioenschap op, maar hij laat de wedstrijd voor wat die is. Die past niet in zijn pro gramma. Na het NK neemt hij vrijaf om zich op te laden voor het WK dat later dit jaar in Ma je sb.in dubbel twee levert plek in nieuwe boot op Sebastian Langeveld: „Ik merkte dat de vorm voor het NK goed is. Bergop ging het hard, maar ik kon toch nog naar voren rijden." Foto: Dick Hogewoning drid wordt gehouden. Hij is een van de zeven renners die deel uit maken van de voorselectie. Langeveld combineert zijn sport nu nog met een deeltijd baan bij supermarkt Van der Neut in Hillegom. De Lissenaar is zeer te spreken over de me dewerking die hij van het be drijf krijgt, maar ideaal is het niet. „Het is vrij zwaar. Ik denk eraan om de komende twee of drie jaar alles op het wielren nen te zetten om te zien of ik progressie kan maken."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21