Universiteit trekt geld uit voor 'verdiepend' onderwij LEIDEN REGIO Graf Kamerlingh Onnes zakt in elkaar m I 4 DRAUON Stadstoezicht krijgt toegang tot bestanden van belastingdienst vvi i ''V' v.iu'-..-.4' Faculteiten nauwelijks enthousiast: 'onderwijs is al veeleisend' Nieuwbouw Rijn en Vliet D66 wil duidelijkheid over kunstgras voor FC Lisse Verkrachter Gorlaeus is nog altijd spoorloos Nog geen verruiming sluitingstijd Noordwi 'Wij blijven stilstaan' Man opgepakt na mishandeling leiden - De politie heeft giste ren een 35-jarige Hagenaar aangehouden op verdenking van mishandeling van een Lei- denaar (40). De Leidenaar zat met enkele kennissen op het Stationsplein toen hij plotseling met een steen in zijn gezicht werd geslagen. Terwijl de man aan het bijkomen was van de slag werd hij gebeten in zijn nek. De dader, een bekende van het slachtoffer, rende hierna weg, maar werd later in de buurt van het Centraal Station opgepakt. Meer starters in de Leidse regio leiden - Het aantal startende ondernemingen in de Leidse regio groeit volop. In het eerste kwartaal van dit jaar telde de Kamer van Koophandel in Rijn land 696 starters, een groei van 32 procent ten opzichte van een jaar eerder. Vooral in de sectoren gezondheid en wel zijn, de bouw en in de horeca gingen veel nieuwe bedrijven van start. Leiden heeft een kop positie met 154 nieuwe bedrij ven. In Alphen aan den Rijn ligt het aantal starters in absolute zin lager (114), maar de groei is er wel groter. Ten opzichte van 2004 ligt in Leiden het percen tage starters 4 procent hoger, maar in Alphen is dat maar liefst 46 procent. Banen Bollenpark Noordwijk open noordwij k - Burgemeester Groen en de wethouders Bam- hoom, Van Duin en Van Rijn berk verrichten vandaag de offi ciële opening van de nieuwe banen van Tennisclub Bollen park in Noordwijk. Op het com plex aan de Nieuwe Zeeweg spelen zij om 18 uur een man- nendubbelwedstrijd op het centre court. Dit duel vormt een onderdeel van een tennis- festijn voor zowel de jeugd als de senioren van Bollenpark. De heropening begint 's middags met een tennisclinic voor de ongeveer zestig jeugdleden. Om 17 uur volgt een demonstratie tussen de nummer drie van Ne derland bij de jeugd tot 14 jaar, oud-jeugdlid Kevin Noorder- meer van Bollenpark, en de vroegere jeugdtrainer van de club Tjeerd Sar. Een ledenwerf actie die is gekoppeld aan de vernieuwing van de banen heeft Bollenpark vijftig nieuwe leden, opgeleverd. De club telt nu 280 leden. vrijdag 24juni 2005 lh< door Wilfred Simons leiden - Middelbare scholieren en studenten krijgen vaker de kans om deel te nemen aan kleinschalige, verdiepende colle ges van de Universiteit Leiden. Het college van bestuur wil jaar lijks tien tot twaalf van deze 'ho nours programmes' houden en trekt daar 82.000 euro voor uit. Tot zijn verrassing blijken de meeste faculteiten nauwelijks enthousiast. Zij zeggen dat hun onderwijs al 'kleinschalig en veeleisend' is en dat verdieping niet nodig is. Het organiseren van honours programmes past in het streven van de universiteit om 'goede', ambitieuze studenten naar Lei den te halen. De colleges zijn goed voor het Leidse imago. Studenten blijken deelname bovendien te waarderen. Uit evaluaties blijkt dat zij vooral de intieme sfeer en de extra aan dacht prettig vinden. Docenten 'Honours programme' bestaat sinds 1994 De Universiteit Leiden houdt sinds 1994 jaarlijks vijf tot acht 'honours programmes'. Dit zijn series van twaalf 'verdie pende' colleges. Studenten die in aanmerking willen komen, moeten dat schriftelijk moti veren, een sollicitatiebrief op stellen en minimaal een 8 staan. Per programme mogen maximaal twaalf studenten meedoen. De universiteit verwacht dat 2 tot 4 procent van de studen ten goed genoeg is voor deel name aan een honours pro- gramme. Dit betekent een zijn al even tevreden, al moeten ze wel veel energie in het on derwijs steken. Hun ervaringen nemen zij mee naar het 'gewo ne' onderwijs, dat daar ook van profiteert. leiden - De man die twee we ken geleden op klaarlichte dag in het Gorlaeus Laboratorium een 31-jarige universiteitsme dewerkster heeft verkracht, loopt nog altijd vrij rond. Dat meldt de politie na intensief onderzoek dat tot op heden dus nog geen resultaten heeft opge leverd. De verkrachter sloeg rond vijf uur 's middags toe in een stu diekamer in het onderwijsge- leiden - De eerste contouren van de nieuwbouw van Rijn en Vliet zijn inmiddels zichtbaar. Het gaat om een complex bestaande uit 26 appartementen voor ouderen die zorg nodig hebben. De bestaande tweekamerwoningen worden momenteel omge bouwd tot 33 driekamerwoningen. De oplevering is in de zomer van 2006. Ons Doel wordt eigenaar van de nieuwbouw en regelt de verhuur. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) VANAVOND EN MORGENAVOND NOG GOEDE KAARTEN BESCHIKBAAR! CIRQUE DU SOLEIL v/TW' v Rotterdam - naast Ahoy' Boek snel! Box Office 010 410 49 05 0900 0233 (4$cp"<) cirquedusoleil.com leiden - Wie een parkeerver- gunning in Leiden aanvraagt, hoeft niet meer met kopieën van koopaktes of huurcontrac ten op pad. De afdeling Stads toezicht kan voortaan met één druk op de knop het adressen bestand van de gemeentelijke belastingdienst raadplegen. Dat heeft het college van bur gemeester en wethouders be sloten. Om in aanmerking te komen voor een parkeervergunning moet de aanvrager in de bin nenstad wonen of in een van de wijken die als parkeer- restrictiegebied zijn aange merkt. Om dat aan te tonen, verlangt de afdeling Stadstoe zicht van elke aanvrager een kopie van een koopakte of huurcontract. Begin vorig jaar stelde D66 vragen aan het col lege over nut en noodzaak van deze praktijk. Onder meer naar aanleiding van het landelijk be sluit om 'aan burgers geen ge gevens meer te vragen die al binnen de overheid beschik baar zijn'. Alleen als noch uit de Gemeen telijke Basisadministratie, noch uit de belastinggegevens duide lijk wordt of de aanvrager recht heeft op een parkeervergun ning, kan Stadstoezicht alsnog om een kopie vragen. De ver wachting is dat dit alleen nodig is voor bewoners van studen tenpanden en 'meergezinshui- lisse - D66 Lisse wil hom of kuit van het college over de aanleg van kunstgrasvelden voor FC Lisse. Wethouder Schuijt liet vorige week weten dat de ge meente nog eens gaat kijken naar de onderhoudskosten van kunstgras tegenover die van ge woon gras op sportpark Ter Specke. FC Lisse haalde eind mei de vijf jaar oude eigen plannen voor twee kunstgras velden uit de kast toen bleek dat dat hockeyclub Hisalis an derhalve ton extra van de ge meente zou krijgen voor kunst gras. FC Lisse wil al langere tijd kunstgras. De gemeente trok daar eerder 80.000 euro per jaar voor uit, maar besloot later om dat geld te schrappen bij een bezuinigingsoperatie. Maar waarom hockeyclub Hisalis dan wél, vroegen de voetballers zich Protserige praalgraven, Neder land is er wars van. Beroemde vaderlanders rusten anoniem in een uithoek van een dorps kerkhof of onder een bemoste zerk waarop de naam niet meer ontcijferbaar is. Neem nou de Leidse hoogleraar Hei- ke Kamerlingh Onnes, een na tuurkundige van wereldfaam. Zijn steen op het kerkhof in Voorschoten is gebarsten en het graf staat op instorten. En Neêrlands grootste historicus Johan Huizinga? Naast het Groene Kerkje in Oegstgeest ligt hij, een mooie plek, maar zijn steen is dofgroen uitgesla gen en valt niet op tussen de zerken van het gewone volk. Marnix van Sint-Aldegonde, de mogelijke schrijver van het Wil helmus, heeft een bescheiden steen in de Pieterskerk, maar is omringd door 'gigantische pla quettes voor onbelangrijke mensen', zegt Bouke Jagt. Deze Voorschotense ex-advo- caat is de verkwanseling van de Nederlandse geschiedenis een doorn in het oog. „Nederland heeft een ernstige achterstand op het gebied van nationali teitsbesef. De concrete bewij zen van ons verleden verwaar lozen we. Aan de lopende band verdwijnen graven. Voor alle volkeren in alle tijden zijn graf monumenten een aanduiding van hun identiteit. Kijk maar in Westminster Abbey in Londen, waar veel Britse beroemdhe den liggen. Ik kom net uit Chi na, daar bestaan zelfs twee gra- De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad, Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 ven van revolutionair president Sun Yat Sen. Dat de bestuur ders van Nan Ying én Tai Peh erover bakkeleien wiens graf het echte is, bewijst hoeveel ge wicht men daar hecht aan de tombe van de grondlegger van moderne China." Jagt is voorzitter van stichting Altvoorde, die probeert te voor komen dat graven van Grote Nederlanders hetzelfde lot treft als hun bewoners: dat ze tot stof uit elkaar vallen. „Er is sprake van een jarenlange ver waarlozing. Er zijn nu zes gra ven die dringend gerepareerd moeten worden, waaronder dat van Kamerlingh Onnes. Dat kost in totaal een ton." Andere graven in ontbinding zijn die van de dichters Slauerhoff en Martinus Nijhoff ('bijna niks meer van over'), van Nicolaas Beets ('naamloos, bijna niet herkenbaar') en van architect Pierre Cuypers ('stort in me kaar'). Leiden zorgt goed voor zijn graven, dat moet Jagt van het hart Het graf van de moeder van Vincent van Gogh ligt er keurig bij op de begraafplaats Groenesteeg. In Den Haag daarentegen is het onderhoud een ramp. En in Limburg ver zuchtten de ambtenaren: ach meneer, wat maakt het uit, in de dood zijn we toch allemaal gelijk? Nederland leidt in het alge meen aan Todesmeidung, stelt Jagt somber vast. Het land is huiverig voor de dood: „Geen bloemen, de crematie heeft in besloten kring plaatsgevonden, dat soort dingen. In Argentinië, i: WV w/l V i; V,'; i i ^*4 ;v :;j'; yU'i'H'. i;; Vj -ir7 De scheuren vallen in het graf van de Leidse hoogleraar Helke Kamerlingh Onnes. Volgens Bouke Jagt is dit tekenend voor de ernstige achterstand op het gebied van nationaliteitsbesef in Nederland. Foto: Henk Bouwman daar staan praalgraven als hui zen. Het kerkhof is daar afgela den tijdens de dodenfeesten." Toch keert het tij in Nederland. Topcriminelen Sam Klepper en Cor van Hout, disco-baas Man fred Langer en Pim Fortuyn waren niet vies van met slin gers en lantaarns opgetuigde rouwkoetsen of witmarmeren praaltombes. Opzichtig rou wen mag weer en misschien dat ook de aandacht voor be roemde stoffelijke resten weer opleeft.Als we ons verleden vergeten, houdt ook de Neder landse cultuur op te bestaan." Daklozenbarbecue De barbecue voor daklozen op de Boommarkt in Leiden gaat door. De afdeling Bouwen en Wonen van de gemeente Lei den heeft toestemming ver leend voor het feest, dat een initiatief is van de Leidse stu dentes Pien Ackermans en Santana Harms. Door sponso ring van bakkerij Leo van Kem pen, Vishandel De Kreeft, de Witte Prijzenslager en de Leid se Studenten Ekklesia kunnen ongeveer zestig daklozen maandag 27 juni genieten van een gratis maaltijd. De barbe cue heeft plaats op de parkeer plaats achter het voormalige pand van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Silvan Schoonhoven jaarlijkse instroom van 80 tot 160 studenten. Studenten krijgen geen stu diepunten voor deelname, die wordt op hun bul vermeld. Geopperd wordt om studen ten die binnenkomen via het Pre University College wel stu diepunten te geven. In het collegejaar 2004-2005 waren er zeven honours pro grammes. onder meer over de vraag hoe de geest werkt, in hoeverre ontwikkelingsstoor nissen van elkaar verschillen, 'wat Europa is' en of er een Europese 'rechtsruimte' ont staat. Uit een inventarisatie van uni versitaire ambtenaren blijkt dat de meeste faculteiten de hon ours programmes zien als een toefje slagroom op de cake. Al leen de Faculteit der Godge- -rd hii leerdheid wil graag zuil en diepingscolleges volop ren. Rechtsgeleerdheid kv aan een eigen vierjarige ding voor 'talentvolle en tiveerde studenten'. Het biédt studenten de kans i een langdurig honours Bi gramme een promotiepl verdienen. De andere fa**, ten vinden het bestaand6 derwijs al zwaar genoeg. Gezien de matige belang! w is het niet verrassend 1 universitaire ambtenare tz afvragen hoe het verdei Zij willen tenminste de fi ten 'stimuleren' om 'het initiatieven te bevordei beter zichtbaar te makei100 dan ook moeten alle op gen 'aan getalenteerde >nc ten extra mogelijkheden 'e om zich in het vakgebied Pa te verdiepen'. De univ kan ook zelf, dus buiten jj culteiten om, verdieping ges organiseren. Die i 'masterclasses' kunnen h bouw aan de Einsteinweg. De politie zocht urenlang met der tig man, een helikopter en drie speurhonden in en rond het universiteitsgebouw af, maar zonder resultaat. In de stad hield de politie een man aan die aan het signalement vol deed, maar die bleek niets met de zaak te maken te hebben. De politie gaat ervan uit dat de da der zelf geen banden heeft met de universiteit. vervolgens af toen de gemeente besloot 3 ton uit te trekken voor twee kunstgrasvelden voor de hockeyers en de hogere onder houdskosten ook nog deels voor rekening van de gemeente te laten komen. 'Ze dienden eind mei daarom meteen het voorstel bij het college in om volgend jaar twee kunstgrasvel den aan te leggen in ruil voor het Gebaco-trainingsveld en het naastgelegen keeperstrai ningsveld. Begin juni bevestigde FC Lisse in een brief een aantal gemaak te afspraken met wethouder Schuijt, maar wat die afspraken zijn is onduidelijk. Vorige week liet Schuijt weten dat hij nog eens gaat kijken naar de onder houdskosten. Verburg wil daar duidelijkheid over. Hij ver moedt dat er toezeggingen zijn gedaan aan de voetbalclub. door Jan Preenen noordwijk - De sluitingstij den van bars, dancings en dis cotheken op De Grent in Noordwijk worden voorlopig niet verruimd. De meerder heid van de gemeenteraad voelt er niets voor om de ho recagelegenheden het hele jaar, zowel in de weekends als doordeweeks, open te laten tot kwart over twee 's nachts. Tot grote teleurstelling van de uitbaters. „Overal gaat de ho reca langer door. Wij blijven stilstaan en moeten de deuren vroeg sluiten", aldus J. Opdam van bar dancing The Grand. Eind vorige maand zag het er nog naar uit dat voor een uni forme sluitingstijd zou wor den gekozen. Tot grote tevre denheid van de ondernemers. Er zou in hun ogen een einde komen aan de onduidelijkheid voor de stappers, die nu van 1 juni tot en met 14 september de hele week tot kwart over twee mogen doordrinken en in de rest van het jaar alleen in de weekends. Doordeweeks moeten alle zaken om kwart over één dicht zijn. Van Ast van Verenigd Noordwijk stel de in mei voor om daar in alle gevallen kwart over twee van te maken. Dat compromis werd overge nomen door het college, maar werd deze week door de Pro gressieve Combinatie, het CDA en de Christenunie met acht tegen zes stemmen van tafel geveegd. De uitslag zou in het voordeel van Verenigd Noordwijk, Noordwijk Totaal en de WD zijn uitgevallen als die partijen compleet waren hi D« fISj ui geweest. De 'verliezers' verweten tip de progressieven van ko zijn veranderd. Volgens tievoorzitter Eijs is dat 'absoluut niet' het gev< heb gezegd dat ik het eens was dat het college vergadering van juni miCl procedurevoorstel zou knc voor die sluitingstijd kwart over twee. Met dat131 stel zijn B en W nu gek w< en dat hebben we afgev ijl We vinden verruiming sluitingstijden geen oplias voor de overlast en vindi n alleen een economische regel." Van Ast kwam met zijnfa promis, nadat B enW'" tevergeefs hadden voorg om de sluitingstijden oj dag en zaterdag nog vei te schuiven: tot kwart drie. Een proef zou nOl uitwijzen of daarmee di de leefbaarheid en de heid van de bewoners rond De Grent zouden^ den bevorderd. Toch zijn de latere sluiti s den nog niet helemaal v10 baan. In augustus en se ber wordt in Noordwif 'brede maatschappelijk^1 cussie' gehouden, waart litie, omwonenden en t worden betrokken. Dat, wordt gekoppeld aan eij overlastonderzoek doo bureau Beke. In oktoberp beslist over eventuele deringen. Eijs: „Ik heb zo'n discussie aangedrt - maar ik zie meer in een conferentie. Dan heb j minste alle partijen bij om de tafel." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 ei uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Kinderen verkopen zaterdag 25 juni allerlei spulletjes op de Kindervrijmarkt in winkelcen trum Kopermolen. Vanaf 9 uur begint de verkoop op het win kelcentrum in de Merenwijk. Tussen 11 uur en 15 uur zijn er ook een clown en een straat muzikant aanwezig. Reversal Trainingen Leiden houdt zaterdag 25 juni een open dag in Studio Le Petit Port in de Herenstraat in Lei den. Er kunnen drie introduc tieworkshops worden gevolgd op het gebied van liefde en sek sualiteit. Aanmelden kan tele fonisch via 071-5722344 of via internet www.reversaltrainin- gen.nl. Voor iedereen die in zijn of haar omgeving of zelf met een beroerte te maken heeft gehad, houdt CVA-vereniging 'Samen Verder' een bijeenkomst in Verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan in Leiden. Zaterdag tussen 14 uur en 16 uur is iedereen welkom in de recreatiezaal op de 1ste etage. Aanmelden kan via 071- 4073523 of 071-5175449. Samenwerkingsverband Mors-Transvaal houdt zaterdag 25 juni een wijkfeest naast buurtcentrum Morschwijck. Tussen 12 uur en 17 uur zijn er spelletjes, muziek, hapjes en drankjes en een rad van tuur op het terrein aan <i paaslaan in Leiden. Het Nationaal Smalspc seum en Stoomtrein Val t burgse Meer staan het h weekeinde in het teken Smalspoormodelbouwi t Op beide dagenis het ra aan de J. Pellenbargweg kenburg tussen 10.30 ui >j uur geopend. In het Minimuseum in v op de Waard aan de Mii straat in Leiden is zond; j juni een fototentoonsti zien over de wijk rond jegracht en de Waardgra Q rond de sloop en sanerii jaren '60 en '70. Tussen 17 uur is het minimusei opend. Om 14 uur is er lezing over de wijk door cus Cor Smit. Toegang t f minimuseum is gratis. Het Heempark aan de n geesterweg in Leiden vil dag het 45-jarig bestaai t sen 13 uur en 16 uur sta kraampjes opgesteld in waar bezoekers informa kunnen krijgen over de krachtige kruiden in de Ook zijn er imkers aanw om de uitleg te geven ei f producten te verkopen. Heempark ligt tegenove velden van Lugdunum.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12