LEIDE Maximum aantal leerlingen per schoolgebou I /O alle nieuwe toonhamer- Hulshoff i REGIO |teiR Nét zes jaar en het allereerste diploma is al binnen WM0/ K0RTIMC op KORTING op aankopen '0 modellen '""mjrrvi Ambulancepersoneel op de barricaden voor leeftijdsontslag Leiden k. Nieuwe R i j nil - R1 mf iden scoort ;r slecht als ilige stad' Wethouder Hessing stelt grenzen aan schoolgrootte Nieuwe aanbouw Morskring vrijdag 24jUni 2005 REGIO ■Nederland Irkwanselt zijn Itchiedenis' Eric-Jan Berendsen 1 - Leiden scoort zeer 1 in een onderzoek van het blad Elsevier naar de vei- gemeenten van Neder- Op de lijst van de 69 Se gemeenten van Neder- staat Leiden op de 63ste Krimpen aan den IJssel als veiligste gemeente uit L notering van Leiden vooral door het relatief aantal diefstallen, vernie- bedreigingen, mishan den, straatroven, fietsen- en zakkenrollerij. Bo- ervaren bewoners de erre van schoon en rustig, scoort wel goed als het prestaties van de politie Landelijk gezien komt het tiende plek. Dat komt door het aantal opgelos- drijven en het feit dat de het functioneren en len van de politie en het lar en beschikbaar zijn, d tot zeer goed ervaren, vergeleek alle 483 ge- 1 in Nederland over de 2000-2004. Het week- eelde de plaatsen in vier 1 in; van grote stad (zeer 0 tot matig stedelijk, stedelijk en landelijk De cijfers die zijn ge- zijn afkomstig van het lal Bureau voor de Statis- de Politiemonitor Be- een jaarlijkse enquête ministeries van Binnen zaken en Justitie, orp (4) en Voorschoten an in de top 10 van veilig- Reenten van Nederland itegorie zeer stedelijk. 25 politieregio's staat rps Hollands Midden qua es op de twaalfde plaats, is gekeken naar ophel- percentages van ge en vermogensmisdrij- ,'mieling en verstoring openbare orde. Van alle 1 in Hollands Midden meert Gouda volgens El- ïet slechtst. (advertentie) showroomkeukens len vervangen, idelijk unieke en zeer ekkelijke aanbiedingen. Vmbo-scholen moeten onderwijs op elkaar afstemmen door Marijn Kramp leiden - Wethouder Hessing wil voor elk Leids schoolgebouw een maximum aantal leerlingen vaststellen. Op die manier wil de onderwijswethouder voorkomen dat sommige scholen steeds zwarter en leger worden terwijl andere scholen uitpuilen en nieuwbouw nodig hebben. Als scholen besluiten groter te groeien dan kan dat in de toe komst nog steeds, benadrukt Hessing, maar niet op dezelfde plek. „Dan moeten ze voor een tweede vestiging naar de ande re kant van de stad waar wel plek is. Bijvoorbeeld in een schoolgebouw waar niet alle lo kalen in gebruik zijn. Ik ga dus geen maximum per school stel len maar per schoolgebouw." Hessing gaat de capaciteit in overleg met de schoolbesturen vaststellen. De bandbreedte die aan scholen wordt opgelegd, hangt af van het aantal vierkan te meters van de school, het aantal lokalen en wat er aan scholen in de buurt is. Hessing laat desgevraagd weten dat hij een gemiddelde groepsgrootte van boven de dertig leerlingen 'fors' vindt. „Maar hoeveel kin deren er in een klas zitten, blijft de verantwoordelijkheid van het schoolbestuur. Als zij vijftig kinderen in een groep willen plaatsen mag dat. Alleen zal dat in de toekomst gevolgen heb ben voor de overige groepen aangezien er een maximum is gesteld aan het totaal aantal leerlingen." Dit nieuwe uitgangspunt voor de scholen maakt onderdeel uit van twaalf onderwijsdoelen die de raadscommissie onlangs heeft opgesteld. Het allerbe langrijkste vinden de commis sieleden de spreiding en toe gankelijkheid van scholen. Kin deren moeten in hun eigen wijk naar school gaan. De school grootte wordt dan ook bepaald aan de hand van het aantal kin deren en scholen in een be paalde wijk. Mocht in een be paalde wijk de openbare school vol zitten dan heeft Hessing lie ver dat de betreffende school doorverwijst naar de katholieke of protestants-christelijke school in de buurt dan naar de openbare school in een andere wijk. De uitgangspunten van de on derwijscommissie vormen de basis van het integrale onder- wijshuisvestingsplan van Hes sing. Hij gaat er vanuit dat de concept-versie voor de ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar af is. Hessing kreeg onlangs van de raad structureel een half miljoen ex tra voor onderwijshuisvesting. Geld dat het onderwijs volgens de wethouder goed kan gebrui ken omdat er grote tekorten opdoemen. Zo willen de Leonardo-vesti- De vmbo-scholen moeten hun opleidingen meer op elkaar gaan afstemmen. Wethouder Hessing moet, aldus de leden van de commissie onderwijs, initiatieven op dit vlak stimuleren. Hessing: „Er moet een verdeling van de oplei dingen komen zodat er divers aanbod in de stad blijft De schoolbesturen erkennen dat dit voor verbetering vatbaar is. Maar ze zijn er nog niet over uit hoe dat moet gebeuren." Ook wil len de commissieleden dat de vmbo's in de stad beter gaan samenwerken met het mbo. De ach terliggende gedachte is dat een soepeler over gang tussen het vmbo en het mbo de hoge schooluitval in het mbo terugbrengt Daarnaast is samenwerking in sommige gevallen efficiën- i ter. Voor Hessing is deze leidraad van de com- missie reden om meer vaart te zetten achter de nieuwbouwplannen voor de Lammenschans- parkvestiging van het Da Vinei College. Het ROC Leiden dat mbo-opleidingen geeft, heeft in zijn nieuwbouwplannen bij station Lammen- schans ruimte gehouden voor de vmbo-afde ling van het Da Vinei. Op dit moment wordt doorgerekend wat dit de gemeente gaat kosten. ging en de vmbo-afdeling op het Lammenschanspark van het Da Vinei College nieuw bouw, pleit het reformatorische Driestar College al jaren voor één schoolgebouw in plaats van de huidige zes locaties en groeit de Josephschool uit zijn gebouw in de Burgemeester- en Professorenwijk. „En zo zijn er nog meer wensen." De twaalf uitgangspunten van de raadscommissie zullen leidend zijn bij de beoordeling van deze wensen. „Stel dat er bij de buurschool van de Joseph school nog ruimte zat is. Dan moet de Josephschool kinderen naar die school doorverwijzen, in plaats van aannemen en nog groter groeien." leiden - Basisschool Morskring vierde gistermiddag feest. De leerlingen dansten, zon gen en maakten muziek. Ballonnen, in de kleuren van de school, gingen de lucht in. De nieuwe aanbouw van het schoolgebouw aan de Damlaan werd opgeleverd. In de aan bouw zijn twee lokalen, een gymzaal en twee ruimtes voor 'remedial teaching* voor zien. De nieuwe ruimtes worden in september in gebruik genomen. De bouw begon in augustus 2004. Toen was er al veel inspanning aan vooraf gegaan. Directeur Anneke van den Boogaart: „We zaten al een paar jaar te krap in ons jasje. Eindelijk hebben we de gemeente bereid gevonden om nieuwbouw te betalen." Daarvoor moest wel ruim te gemaakt worden. De nieuwbouw is dan ook verrezen op de plek van de oude gym zaal. „We wilden de school op één locatie houden. Gelukkig wilde de gemeente daar aan meewerken. Nu kunnen we weer jaren vooruit!" Foto: Mark Lamers door Geert Langendorff leiden - Ambulancepersoneel van de regio Hollands Midden voerde gisterochtend actie tij dens een bijeenkomst voor burgemeesters in Holiday Inn Leiden. Ze uitten hun grote on genoegen over het voorstel om het functionele leeftijdsontslag af te schaffen. De actie werd gevoerd tijdens het congres "Veiligheid Regio Hollands Midden'. Twee am bulancemedewerkers vroegen een half uur spreektijd en ver woordden vervolgens hun on vrede over het CAO-conflict en het voorstel om het functionele leeftijdsontslag (FLO) af te schaffen. Met bevende handen en een lichte snik in zijn stem stond Jan Bosch voor de microfoon. De FLO, een regeling op basis waarvan ambtenaren met zwaar lichamelijk werk op hun 55ste verplicht met pensioen moeten, is in de ogen van de Alphense verpleger noodzake lijk. Zijn collega Michel van der Werd zette even later de finan ciële gevolgen van de voorstel len uiteen. Hij heeft een hypo theek afgesloten op basis van zijn huidige salaris. Hoe moet hij, zonder avond- en over- urentoeslagen, zijn kinderen laten studeren? Als de gemeen teplannen doorgaan, moet Van der Werd (47) binnenkort naar ander werk uitzien. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) wil namelijk dat werknemers van de hulpverle ningsdiensten zich na hun 45ste laten omscholen om el ders in de ambtenarij aan de slag te kunnen. Van der Wei^L „Niet iedereen zal een mana; mentfunctie krijgen of den van wel?" Ambulancechauffeur Ron I po (42) nuanceerde het veri van zijn collega's. Ook al duu een chauffeursopleiding bedui dend korter dan van een j bulanceverpleger, de startleei tijd is ongeveer hetzelfde: rom de dertig jaar. „Jongens twintig worden echt niet genomen. Die hebben nog v de haren. Het is meer dan leen maar scheuren door stad. Sterker nog: we rijden al leen snel als de weg is afgezet.' En we kijken niet één maar vijfi auto's vooruit. De gemiddelde instapleefdjd ligt daarom hoog. Als de plannen doorgaan moet je op je veertigste al nadenken over het vervolg van je carrière. Wie wil er dan nog voor de am bulancedienst werken?" De toespraken in het Holiday Inn Hotel vormden de aftrap van een staking. Volgende week woensdag draaien de gemeen telijke ambulancediensten van de regio's Amsterdam, Utrecht en Hollands-Midden zondags diensten. Tegelijkertijd wordt in Den Haag actie gevoerd. Na de zomervakantie worden de acties 'een stuk grimmiger', zo is aangekondigd. Zo zal de Amsterdamse reinigingsdienst tijdens het maritieme evene ment SAIL geen vuilnis opha len. Flippo denkt dat deze ac- tievorm niet tot de hoofdstad beperkt zal blijven. „Kun je je voorstellen wat de ravage in Leiden is als er tijdens 3 Okto ber niets wordt opgeruimd?" Opstap werkt taalachterstand kinderen lageropgeleiden weg door Floor Ligtvoet leiden - Het is hun allereerste diploma. De vijfenzeventig zes jarigen van verschillende Leidse basisscholen zijn dan ook be hoorlijk nerveus bij de uitrei king. Wiebelend op hun stoel tjes wachten ze ongeduldig af. Het is niet niets wat ze hebben gedaan en daar mogen ze 'best hartstikke trots' op zijn, wordt hen door wethouder Hessing (onderwijs) verteld. Twee jaar lang volgden ze samen met hun moeder het spel- en leerpro gramma Opstap om hun taai en leerontwikkeling te stimule ren. Maandenlang knutselden, plakten, spelden en rekenden ze er thuis op los. En nu is het moment daar. Het diploma. Chantal Mark en haar moeder Coby worden als eersten naar voren geroepen. Het meisje ver schuilt zich met opgetrokken schouders verlegen achter haar lange blonde haar. Ze heeft veel boekjes gelezen, geeft ze toe. „Janneke en Jip" Meestal is Chantal wat spraakzamer, legt haar moeder uit. Zo heeft ze de hele buurt al verteld dat ze een diploma krijgt. „En morgen gaat 'ie natuurlijk mee naar school." Het Opstapproject is speciaal bedoeld voor kinderen van ou ders met een laag opleidingsni veau, vmbo of lager. „Lagerop geleiden zijn namelijk minder talig", aldus Carolien de Groot van de organisatie Onderwijs voorrang Leiden. Door samen thuis taalopdrachten en oefe ningen te maken wordt deze achterstand weggewerkt. Ver der voelen de meeste ouders zich na Opstap meer betrokken bij het opvoeden en het onder wijzen van hun kind. En dat laatste heeft weer een merkbaar positief effect op de onderwijsprestaties op de lage re school, volgens gemeente ambtenaar Mieke Jochemsz. De afgelopen twee jaar deden vooral veel allochtone Leidse vrouwen mee. „Opvallend", constateert ook moeder Coby. De maandelijkse Opstapbijeen- komsten voor moeders waarbij de nieuwe oefeningen werden uitgelegd, waren daardoor best lastig, vindt ze. „Met handen en voeten ging het soms." In haar groep zijn enkele vrou wen op Nederlandse les ge gaan. „Het is dus ook goed voor integratie", aldus Coby. Inte gratie is misschien een mooie bijkomstigheid maar niet het hoofddoel van Opstap, legt De Groot uit. „We zouden graag meer autochtone moeders zien." Hun kinderen kunnen de extra aandacht om hun woor denschat te vergroten ook goed gebruiken.Als je oplet, merk je dat kinderen van lageropgelei den weinig praten. Zij hebben een alerte en actieve benade ring nodig." Maar niet ieder kind vindt de kleurplaten en spellingsoefe ningen van Opstap twee jaar lang leuk. Zo wilde Kautar de laatste maanden veel liever bui tenspelen of televisie kijken, geeft haar moeder Cherifa Lahouel toe. „Tien minuten lang deed ze keurig haar best en dan was haar concentratie op." Toch zag Cherifa Kautar steeds beter worden. Maar n schien niet direct op taalgebied „Vooral haar fijne motoriek is met sprongen vooruit gegaan. Ze kan nu veel beter rechte lij- nen trekken." Het zal Kautar waarschijnlijk een worst wezen. Zij heeft haar eerste, echte diploma binnen. Nu is de tijd aangebroken om lekker buiten te spelen. (advertentie) L kwaliteit voor kleine prijsjes: lux Gelderland Rolf Benz toe Poltrona Frau Auping i el en vele anderen. mooi meegenomen... UMMERSALE enkele merken uKjeienderd www.hulshoffwonen.n (II Hulshoff Design Centers vindt u in Amsterdam: Villa ArenA Rotterdam: Alexandrium III Den Haag: Spui Leiden: Nieuwe Rijn Leidschendam: Leidsenhag

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11