Jubileumversie Monopoly zonder Barteljorisstraat GESPREK VAN DE DAG Ouders kennen internetgedrag eigen kinderen niei Shakira over Unicef: 'Beetje bij beetje komen we er' Nederlanders toprokers I WOENSDAG 22 juni 2005 MENSELIJK De Franse filmster en dierenrechte- nactiviste BRIGITTE BARDOT vraagt Europees milieucommissaris Dimas om snelle actie tegen haar geboor teland Frankrijk, omdat het de jacht blijft toestaan op zes soorten be dreigde wolven. Die is volgens Bar dot in strijd met de Europese regels voor dierenbescherming. Ook heeft Frankrijk nog geen goede regels doorgevoerd voor nachtverblijven van dieren en het gebruik van waak honden, hetgeen wel had moeten gebeuren op grond van Europese richtlijnen. In een brief aan Dimas heeft Bardot dinsdag gevraagd om actie van de Europese Commissie en indien nodig een stap naar het Euro pees Hof van Justitie in Straatsburg. Bardot zet zich al jaren in voor die renrechten, maar richt zich nu voor het eerst rechtstreeks tot een Euro commissaris. Foto AP/Francois Mori De trouwe viervoeter die niet mee mag op vakantie, kan toch dicht bij zijn baasje blijven. Dierenpension Teraalst in Den Hout (bij Oosterhout) biedt klan ten de mogelijkheid om via de webcam, uiteraard overal ter wereld, hun huis dier te kunnen observeren. Webcams werden op deze manier al gebruikt in kinderdagverblijven. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik het idee ook daar heb opgedaan", vertelt eigenaar R. SCHOT. In zijn pension hangen nu acht camera's, zes voor de binnen- en bui tenverblijven van de honden en twee voor de katten hu is kamer. Voor de dienst betalen baasjes twee euro extra per dag. Op het zuidelijk halfrond was het gisteren was het de kortste dag van het jaar. De AY- MARA-INDIANEN op de ijzige hoogvlakte van de Andes in Bolivia vieren met de zonne wende hun nieuwjaar. Dat staat bol van mystiek: de Aymara cultuur is een mengvorm van katholicisme, bijgeloof en zwarte magie. Op de markt, waar honderden vrouwen hun waar aanbieden, worden lamafoetussen verkocht om pech buiten de deur te hou den. Een zeer goede handel, want iedere goedgelovige Aymara offert een foetus aan de goden - door hem te verbranden - voordat hij met de bouw van het huis begint. Aan de andere kant kan men bij talloze waarzeggers en gebedsgenezers terecht om kwaadwil lende personen te laten vervloeken. In hoeverre het ene ritueel het andere opheft, heeft nog nooit iemand kunnen aantonen. Foto Reuters/David Mercado De Tsjechische hoofdstad Praag is te gevaarlijk voor de vertolker van HARRY POTTER, de jonge Britse ac teur Daniel Radcliffe. De ouders van de zestienjarige acteur willen niet dat hij enkele maanden in Praag verblijft voor de opnamen van 'Har ry Potter en de Orde van de Feniks', naar het vijfde boek van R.K. Row ling. De stad heeft volgens hen 'door de rosse buurten een twijfelachtige reputatie'. De Tsjechische media meldden gisteren dat de film deson danks in Praag wordt geschoten. De scènes met Radcliffe zouden echter in Groot-Brittannië worden ge draaid. Zogenoemde 'pokerbots' - poker computerprogramma's - zullen in ju li voor het eerst met elkaar strijden om de wereldtitel poker. Het win nende stukje software zal het ver volgens opnemen tegen de mense lijke wereldkampioen poker, PATRICK BRUEL. De progammeur van de meest succesvolle pokerbot mag 100.000 dollar mee naar huis ne men. Voorlopig is de kans echter klein dat een pokerexpert zich laat verslaan door een computer. Vol gens een van de deelnemende pro grammeurs is het grootste pro bleem de pokerbots te leren bluffen. Roken op de werkplek blijft een heikel onderwerp. Foto Michel van Zwieten Nederlandse werknemers behoren tot de top vijf van rokers in Euro pa. Nederlandse werknemers be horen tot de top vijf van rokers in Europa Rookpauzes tijdens het werk een potentiële bron van spanning op de werkvloer. Uit recent onderzoek van arbeids bemiddelaar Kelly Services blijkt dat Nederlandse werknemers tot de zware rokers in Europa beho ren. Bijna de helft (49 procent) van de niet-rokende collega's is van mening dat rokers minder produc tief zijn. Dit is één van de conclusies uit het Kelly World at Work onderzoek. Rookpauzes tijdens het werk zijn hiermee een potentiële bron van spanning op de werkvloer. Jacob Maren, General Manager Neder- Maurice Roelants: Je gaat tevergeefs op zoek naar het geluk, maar soms word je erdoor bezocht. land van Kelly Services, zegt hier over: „Het is duidelijk dat niet-ro- kers zich storen aan de pauzes die rokers nemen en van mening zijn dat dit de productiviteit verlaagt. Rokers werken immers minder uren op een dag. Sommige bedrij ven hebben al maatregelen geno men om het aantal pauzes te be perken of af te schaffen." Rokers daarentegen zeggen dat die pauzes juist de productiviteit ver hogen en een gelegenheid is om te netwerken. De Noren roken het meeste (26 procent), gevolgd door de Fransen (23), Duitsers en Italia nen (22) en Nederlanders (20 pro cent). Het laagst scoren de Span jaarden en Russen (15) en de En gelsen (13 procent). Het onderzoek werd gehouden onder 14.000 Eu ropese werknemers in twaalf lan den. De belangrijkste uitkomsten voor Nederland zijn: 49 procent van de niet-rokende werknemers is van mening dat rookpauzes tot een la gere productiviteit leiden en 40 procent van de niet-rokende werk nemers is niet blij met de rookpau zes - een meerderheid neemt een tot drie rookpauzes per dag. Jonge ren roken meer dan ouderen. Ouders zijn nauwelijks op de hoogte van het internetgebruik van hun kinderen. Tevens nemen ze vrijwel geen maatregelen om de veiligheid van het internetgebruik van hun kin deren te bevorderen. Eenderde heeft de computer beveiligd tegen onder meer virussen, spam en in dringers. Slechts achttien procent heeft een beveiliging aangebracht om te voorkomen dat hun kinde ren bepaalde sites bekijken. Dat blijkt uit een onderzoek van jongerenonderzoeksbureau Qrius in opdracht van provider Wana- doo. Uit de rondvraag onder een groep van 450 kinderen van zeven tot en met zestien jaar en hun ou ders kwam naar voren dat de laat ste groep zich weinig zorgen maakt over het internetgebruik van hun kroost. Een ruime meerderheid (64 pro cent) geeft aan geen voorzorgs maatregelen te nemen groot ver trouwen te hebben in hun kinde ren. Kinderen vinden daarentegen dat hun ouders weinig kennis hebben van internet. Tweederde van de ouders ont moedigt of verbiedt hun kinderen wel om bepaalde sites te bezoe ken. Het gaat daarbij vooral om pornografische of gewelddadige sites. Ondanks het nauwelijks nemen van voorzorgsmaatregelen geven ouders bij doorvragen wel aan dat ze zich over bepaalde zaken zor gen maken. Daarbij gaat het on der meer om het zien van infor matie op sites die niet voor kinde ren bedoeld is, om het leggen en onderhouden van ongewenste contacten en het binnenhalen van spam. Het onderzoek wees tevens uit dat 55 procent van de dertien- tot en met zestienjarigen meer dan zes uur per week besteedt aan inter net. Bij de zeven- tot en met twaalfjarigen ligt dat percentage op 27 procent. Dertien- tot en met zestienjarigen besteden meer tijd aan internet dan aan het kij ken naar televisie. „Het onderzoek laat zien dat kin deren internet lijken te beschou wen als een persoonlijk domein zonder controle of invloed van ouders, en ze vinden dat prima," aldus Paul Sikkema, directeur van Qrius. „Ze gebruiken internet om contacten te onderhouden met anderen, vooral met kinderen van hun eigen leeftijd. Hoewel het on derzoek laat zien dat er weinig mis lijkt te gaan in het internetge bruik, laten ouders veel over aan hun kinderen. Daardoor kunnen ze problemen niet altijd voorko men en is tijdig ingrijpen niet mo- gelijk." Tips en trucs Enkele praktische tips voo veilig internetten met kind ren: - Plaats een firewall op de computer om ongewenste bezoekers buiten de deuri houden. - Installeer een anti-virus programma en actualiseei dat regelmatig. - Veranderen regelmatig wachtwoorden. Gebruik geen makkelijk te raden woorden, zoals je favoriet! voetbalclub, auto of name van familieleden. - Installeer een goede inta netfilter, die de toegang to ongewenste sites en pro gramma's controleert. - Blijf nieuwsgierig naar hi internetgebruik van je kini ren. Kijk zoveel mogelijk mee, stel vragen, toon be langstelling voor de websi die je kind graag bekijkt. - Wijs je kinderen op de le ke kanten van internet. M ze niet bang voor de gevai maar vertel tijdens het int netten wat er mis zou kun nen gaan. - Plaats de computer in de woonkamer of een anden ruimte waar je zelf gerege bent. Zo houd je je kind ai tomatisch in de gaten. Gezelschapsspel Monopoly wordt vandaag zeventig jaar. Om dat te vieren brengt spellenfabrikant Hasbro een jubileumversie uit. De steden blijven in deze Van Dam tot Dom-versie op hun be kende plek op het spelbord lig gen, maar de traditionele straten zijn vervangen door hotspots in die steden. De Kalverstraat in Amsterdam wordt de Dam, de Utrechtse Bilt- straat wordt Dom en de Haarlem se Barteljorisstraat wordt Teylers Museum, zegt een woordvoerder van Hasbro. Het fictieve plaatsje Ons Dorp op het traditionele spelbord heet in deze editie Ma- durodam. Ook de pionnen zijn aangepast aan deze tijd: onder meer een raceauto, een mobiele telefoon en een skateboard. Verder slaat ook hier de inflatie toe; een bezoek aan een hotel aan de Dam kost 20 miljoen euro. Regerend Nederlands Monopoly- kampioen John Hulsman zegt het nieuwe Monopolyspel zeker te gaan kopen. Hij verzamelt al bijna twintig jaar allerlei uitgaven van het gezelschapsspel. De Barteljo risstraat zal hij niet missen. „Het gaat niet om de straten die erop staan, maar om de gezelligheid", zegt de 32-jarige inwoner van Maassluis. „Buitenlandse versies hebben die straat ook niet." Tachtig landen hebben htm eigen Monopoly-variant. Daarnaast be staan ook bijzondere versies, zo als voor jonge kinderen of een Star Wars Monopoly. Hulsman be zit zelfs een communistisch Mo nopolyspel uit Hongarije uit de ja ren tachtig, genaamd Das Kapital. Daarmee begon zijn verzamel- Zo ziet de doos van het nieuwe monopolyspel er uit. Foto ANP woede. „Maar ik speel "het spel al sinds mijn achtste. Tot mijn fami lie er gek van werd." Hulsman klopte bij het NK Mono poly in Almere vorig jaar een klei ne honderd tegenstanders. Min der succesvol was hij op het we reldkampioenschap in Tokio in oktober. Daar eindigde hij ergens in de middenmoot. De 36-jarige Spanjaard Antonio Zafra Fernandez ging met de hoofdprijs van 15.140 dollar, de inhoud van een klassiek Monopo lyspel, naar huis. De Van Dam tot Dom-editie heeft een beperkte oplage en kost rond de 25 euro. Monopoly is in 1935 bedacht door de Amerikaai les Darrow. Sindsdien zijn wijd 250 miljoen spellen in landen verkocht. Wie de tra nele Nederlandse versie hei worpen, is niet meer beken Unicef-ambassadeur Shakira. Foto ANP/Lex van Lieshout Shakira is jong, mooi, beroemd en haar cd's vliegen over 's werelds toonbanken. Maar ondertussen is ze zeer begaan met het lot van de arme kinderen in de wereld. Hun situatie kan ze zich, ondanks haar gelukkige eigen positie, heel goed voorstellen, vertelde ze maandag avond in Den Haag. Ze is, als Unicef-ambassadeur, in Nederland voor het gouden jubi leum van de Nederlandse afdeling van deze kinderrechtenorganisa tie. „Ik ben getuige geweest van ellen de. Ik ben geboren en opgegroeid in Colombia, een land dat zoveel jaren onder de zweep van geweld gebukt ging, geteisterd werd door interne conflicten en ernstige so ciale crises." Ik heb het met mijn eigen ogen gezien en op de een of andere manier is iedere Zuid-Amerikaan wel aangetast door geweld. Ik denk dat het in de hele, globale wereld waar we nu in leven, moeilijk is om niet geraakt te wor den door de gevolgen van armoe de. Het is erg moeilijk er ver weg van te blijven, zeker als het kinde ren betreft, die lijden onder hon ger en een gebrek aan gezond heidszorg en opleiding." Educatie is het belangrijkste voor Shakira als Unicef-ambassadeur. „Opleiding moet een prioriteit worden voor een land. Alleen daarmee kunnen we de maat schappij productieve volwassenen geven. Dat is mijn doel." „Er sterft iedere 3 seconde een kind", aldus de superster. „Maar het goede nieuws is dat we dat kunnen stoppen. We zijn daartoe in staat, we zijn een generatie die een stem heeft en middelen om te communiceren, om anderen aan te moedigen. We kunnen onze lei ders vragen verantwoordelijkheid te nemen. Van hen eisen dat ze kinderen voedsel, educatie en ge zondheidszorg geven. Het is het recht van die kinderen en het is önze plicht." „Jongeren in de westerse wereld zijn misschien niet helemaal be wust van de ellende" erkent Sha kira. „Niet voor honderd procent, maar ook daar werken we aan. En Unicef heeft geweldige mensen die zich uitspreken over wat mo gelijk is wat onmogelijk lijkt. Beet je bij beetje kunnen we er ko men." Shakira is amper een jaar ambas sadeur. „Geloof ik, ik heb geen notie van tijd. Ik ben veel in opna mestudio's geweest." Maar ze gaat voor Unicef de boer op. „We den ken tegen kerst, mogelijk naar Afrika." Wat doen die kinderen toch allemaal op dat internet? Foto Gerald van Daalen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8