i 'Blijf af van najaarsakkoord' De smarts van TNO hebben ogen ECONOMIE Mannen slaan vaker hun slag in de supermarkt nrust Nigeria stuwt ieprijs naar $60 ny jaagt op snelle rkopers van PSP leren aan d van 'feridg Sociale partners waarschuwen ministerie van financiën China beperkt textielexport naar Westen Weer cel geëist bij voorkennis Kempen Co Zonnewagen Nuna 3 op Zandvoort getest Eerste treinen op Betuwelijn Pool start graag in Nederland bedrijf HZU109 woensdag 22 juni 20C>5 rdam - Onzekerheid rond eproductie in het insta- tögeria drijft de prijs voor it ruwe olie naar de grens 0 dollar op de mermijn- in New York. ie komende verkiezings- lin Iran en de vakantie- maken handelaren ner- De olie-exporterende lan- irenigd in de Opec heb- geen reservecapaciteit om het wegvallen van ctie op te vangen, a, het op zeven na groot- ie-exporterende land ter krijgt de twijfelachtige aarschijnlijk verantwoor- te zijn voor het nieuwe >cord. Na informatie over reigende aanslag op de kaanse ambassade, sloten ritten, Amerikanen en rs maandag hun diplo- ;e posten in Lagos, imst in Nigeria stelt de voor grote problemen, ganisatie draait namelijk op volle capaciteit. Elke nde verstoring betekent rig van de olieprijs", al- ist Marc van der Holst van onderzoeksbureau Iris. De verstoring van de Afrikaanse olieproductie komt op een bij zonder slecht moment. In de Verenigde Staten en Europa maken vakantiegangers zich op om de zomer elders door te brengen. De piekvraag naar au tobrandstoffen en kerosine zorgt traditiegetrouw voor een zomerse prijssprong. Vakantieperiode De komende vakantieperiode doet zo de toch al sterk toege nomen Amerikaanse vraag stij gen. Het land verbruikt 45 pro cent van alle autobrandstof ter wereld. De voortgaande econo mische groei in de VS en de stormachtige ontwikkeling van China drukken zwaar op de we- reldolieproductie. „China im porteert veel olie, de Opec heeft daar een inschattingsfout ge maakt", zegt Van der Holst. Maar het opschroeven van de productie van ruwe olie biedt geen direct soelaas. Het knel punt voor de productie van benzine, kerosine en stookolie is de raffinagecapaciteit. dam - Sony gaat winkels deen die nu al de nieuwe are spelcomputer PSP en. Volgens Sony mislei- i winkels de consument, jptember komt in Neder- le Playstation Portable i Nederland. Maar in Ja de VS is het apparaat al en te koop. ital Nederlandse winkels Dt nu al apparaten van In de taxfree-winkels liphol kost een Japanse 349 euro. Verschillende e inkels hebben Ameri- PSP's voor bedragen de 320 en 400 euro be- ,1 k K< eeft een aantal winkels ommeerd met de ver- e stoppen. Het bedrijf irallelimport te mogen V en. „We hopen dat het rechtszaken komt," al- itrick Vyncke van Sony ex. l? Sony allemaal te doen consument: „Bij de Ja- rersie is de werking van de knoppen anders. Op de Amerikaanse versie kunnen straks geen Europese speelfilms worden gespeeld." Volgens hem vertellen winkels dat er niet bij. Spelletjeswinkel Games Are Fun in Amstelveen, die Amerikaan se PSP's verkoopt, heeft nog geen aanmaning van Sony ge had. „Maar ik hoor de berich ten van andere winkels," zegt een medewerker. Er zijn nogal wat winkels die hem nu al ver kopen. Sony heeft ditzelfde ge daan bij de introductie van de andere PlayStations. We zien het allemaal wel." Sony presenteerde de PSP gis teren in Amsterdam voor de Nederlandse markt. Bij de lan cering van het apparaat zullen 29 spelletjes beschikbaar zijn (55 euro per stuk), met titels als WipeOut, Formula One en Me- diEvil. Daarnaast zijn er bij de lancering tien speelfilms (20 euro per stuk) beschikbaar, waaronder Hitch en XXX. Het apparaat zelf kost, voorzien van accessoires, 249 euro. "Iag - Reizigers die met i® re Airlines vliegen, be- i voortaan bij aankomst plaats van bestemming ef tra vreemde taal. Ten- iri die mogelijkheid wil de irtmaatschappij haar e :rs bieden. deze maand verstrekt k ire Airlines een interac- :t taalcursus tijdens de Reizigers kunnen kiezen JVerschillende talen. Aan van het jaar wordt het met nog eens negen ta- ebreid. de maatschappij is het c om met het leerpro- i Berlitz World Traveller de de vlucht getallen, e€ lorden te leren en na de 'n telfs een dialoog in een ie taal te voeren. Met de- :e is Singapore Airlines B( e luchtvaartmaatschap- fe en taalcursus in het en- ïentprogramma aan eeft opgenomen. Reizi- *a men aan boord van het I 1 elfs nog een toets afleg- aarvoor de passagier at ?n certificaat ontvangt ldl luchtvaartmaatschappij kz. jjfrij verdeelt niiiisters Drg - Ministers van vis- deh het onderling grondig >ver subsidie voor nieu- k ersboten. Noord-Euro- 1 den willen de subsidie n'. jeven als tegelijk een II hip uit de vaart wordt maar Zuid-Europese :in vigeren dat. el lingsverschil blokkeer- 1°' ren een akkoord over w Üng per 2007 van het «en Visserijfonds. Dat r ivat honderden miljoe- os subsidies per jaar. ee ok bedoeld voor dier- n jker viskweek en visse- edleken. °dend jammer", oordeel- d( ter Veerman na afloop. :e urt vooral dat een gun- geling voor jonge vis- erl >p de lange baan is ge- -wl Voortzetting van het val mt mogelijk dit najaar edI ter sprake onder Brits zitterschap. van onze verslaggever den haag - Het is ondenkbaar dat het standpunt van de Belas tingdienst en het ministerie van financiën over prepensioen leidt tot het openbreken van reeds afgesloten CAO's. Het najaars akkoord moet worden nage leefd. Dat is het standpunt van werk gevers- en werknemersorgani saties over het onverwachte conflict met de Belastingdienst over het 'verslepen' van VUT- en vroegpensioenregelingen naar het algemeen ouderdoms pensioen. Dat laatste is de kern van het najaarsakkoord van no vember vorig jaar. De vakbewe ging accepteerde toen de fiscale plannen van het kabinet om bestaande VUT-regelingen te ontmoedigen, mits er een vorm van 'reparatie' mogelijk zou blijven in de CAO-gesprekken met de werkgevers. Opgebouwde VUT- en prepen sioenrechten zouden moeten kunnen worden overgeheveld naar het oudedagspensioen. Die pot met geld zouden werk nemers dan al voor hun 65e kunnen aanspreken om zo toch eerder te stoppen met werken. Maar nu de eerste CAO's voor 2006 zijn afgerond, blijkt de pensioenparagraaf op grote problemen te stuiten: de Belas tingdienst, aangestuurd door staatssecretaris Wijn van finan ciën, ziet veel minder ruimte voor het fiscaal ondersteunen van het (pre) pensioen dan de CAO-onderhandelaars hadden gedacht. Het gevolg is dat prepensioen alsnog onbetaalbaar en dus voor de meeste werknemers onhaalbaar wordt. Het overeind houden van het prepensioen dreigt voor grote groepen werk nemers alsnog te mislukken. Met name de categorie 35- tot 55-jarigen met een lager inko men zou veel minder prepensi oen overhouden dan de afgelo pen maanden is gesuggereerd door hun vakbondsbestuur ders. Minister De Geus (Sociale Za ken), die het najaarsakkoord formeel sloot namens het kabi net, zei gisteren in de Tweede Kamer dat alle ophef 'prema tuur* is. „De belastingdienst is tegen een aantal CAO's aange lopen die volgens de fiscus niet in overeenstemming zijn met de afspraken. Vrijdag overleg gen we in het kabinet hoe we dit oplossen." Het kabinet-Balkenende staat daarbij onder druk van een rui me Kamermeerderheid om de afspraken gewoon na te komen. „Wat zich nu wreekt, is dat het kabinet de wetswijziging die nodig was naar aanleiding van het najaarsakkoord niet op tijd klaar heeft. Daardoor dreigen sommige al afgesloten CAO's ineens ongeldig," aldus CDA- Kamerlid Mosterd: „Als de Geus zegt dat de ophef prematuur is, verwacht ik ook dat de ophef overbodig is." De Vereniging van Bedrijfstak pensioenfondsen gooide maan dag de knuppel in het hoender hok door te melden dat er sinds vier weken een kink in de kabel is bij het regelen van nieuwe pensioenafspraken. Door Harrie Verrijt helmond - De auto van de toekomst be staat. Hij is ontwikkeld door TNO Auto motive in Helmond en ingebouwd in twee Smart auto's. De testmodellen van het onderzoeksin stituut zijn uitgerust met nieuwe appa ratuur in het kader van het internatio nale project Will warn. De opzet van dit drie jaar durende project dat in januari vorig jaar is gestart, is auto's onderling met elkaar en met apparatuur langs de weg te laten communiceren. Deelnemers zijn behalve TNO onder meer Daimler Chrysler en BMW en ook Philips en bijvoorbeeld de technische universiteit in Athene. Projectmanager Dirk Verburg en onderzoeker Rob van de Pijpekamp demonstreren de twee autootjes de komende maanden op al lerlei manifestaties zoals op het con gres Innovation Lane vorige week in het Evoluon in Eindhoven. „Deze auto's gebruiken we in eerste plaats om onderzoek te doen", zegt Dirk Verburg. „Dat doen we op onze testbaan in Helmond, maar met deze auto's kunnen we ook het verkeer in om dingen in de praktijk uit te probe ren." Een van de twee Smarts is uitgevoerd met een volledig automatisch stuur- en remsysteem. Beide hebben een centra le computer waarop een GPS-positio- neringssysteem en een wifi draadloos communicatiesysteem zijn aangeslo ten. „Met behulp van GPS bepalen we con tinu de plek waar we zijn. Op plekken waar de ontvangst om wat voor reden dan ook ontregeld is, schakelt hij over op zogenaamde hodometrie. Dat is een techniek waarmee de draaiingen van de achterwielen precies worden geme ten. Uitgaande van de laatst gemeten GPS-waarde kan zo toch de positie worden bepaald." Verder is de apparatuur volgens Ver burg niet uitgerust met sensoren en de tectieapparatuur om bijvoorbeeld de afstand tot de voorligger te berekenen. „Dat is uniek, want de meeste andere systemen gaan daar wel van uit. Dit systeem gaat uit van informatie-uitwis seling. De auto's in een cirkel van zo'n 150 meter rondom de auto's wisselen eikaars informatie uit. Zo weet iedere auto precies waar de andere auto's zich ten opzichte van hem bevinden." Om het te bewijzen maken Verburg en Van de Pijpekamp een rit over het Evoluon- terrein. De aanwezigheid van het ge bouw en groen maken de GPS-ont- vangst niet overal even helder. Maar in de stand automatisch volgt de ene auto de andere toch perfect, geheel op eigen houtje. Ook een noodstop van de voor ganger heeft zonder ingrijpen van de chauffeur een noodstop van de volger - ook al is het wat schokkerig - tot ge volg. In het Willwarn-project zitten mogelijk heden om auto's vanuit de berm in te lichten over wegversmallingen, maxi mumsnelheden, verkeerslichtinforma tie enzovoort. Ook kan informatie uit gewisseld worden over de aanwezig heid van auto's zonder dit systeem en als een auto gladheid of ander onraad detecteert waarschuwt hij direct de an dere in zijn omgeving. Een cluster au to's kan zo in theorie geheel zelfstandig zijn weg vinden. Het internationale karakter van het project zorgt ervoor dat op meerdere fronten onderzoek wordt gedaan en dat er als vanzelf een standaard ont staat. „Onze taak is het opstellen en testen van algoritmen voor allerlei complexe handelingen zoals invoegen en ritsen. Behalve onderzoeksinstellingen zijn ook autofabrikanten bij het project be trokken", aldus Verburg. „Dat betekent dat de introductie van onze systemen niet ver weg hoeft te zijn. Maar ik zou toch wel rekenen op een jaar of tien. En voordat de chauf feur tijdens de rit een krant kan zitten lezen in zijn auto duurt nog wel twee keer zo lang." Peking - China heeft nieuwe maatregelen genomen om de export van textiel naar het wes ten binnen de perken te hou den. De regering in Peking zal op 20 juli exportquota invoe ren. Het land geeft daarmee uitvoering aan een overeen komst die het eerder deze maand met de Europese Unie sloot. China heeft sinds begin dit jaar de vrije hand bij de export van textielproducten. Daardoor heeft de uitvoer van goedkoop textiel een enorme vlucht geno men. De EU en de Verenigde Staten vrezen nu voor banenverlies in hun textielsector. Chinese kle- dingproducenten krijgen nu een quotum toebedeeld op ba sis van wat ze de afgelopen twaalf maanden hebben uitge voerd, aldus het ministerie van Handel in Peking. Amsterdam - Het openbaar mi nisterie (OM) heeft gisteren in hoger beroep opnieuw een cel straf geëist voor handel met voorkennis in het aandeel van de zakenbank Kempen Co. De 63-jarige L.B. moet volgens justitie twee maanden de cel in omdat hij in 2001 grote pakket ten aandelen in Kempen kocht, enkele uren voordat het con cern Dexia een bod uitbracht op de zakenbank. De schoon zoon van de verdachte bekleed de op dat moment een hoge post bij Kempen. Een dag voordat het bankcon cern Dexia zijn bod op tafel leg de, werd de schoonzoon op zijn vakantieadres in Spanje inge licht over de overnameplannen. Aanklager P Greve veronder stelt dat de dochter vervolgens haar vader nog snel heeft getipt over het aanstaande overname bod. De hoofdverdachte sloeg daarop op grote schaal aande len in, die hem in korte tijd een winst van ruim 175.000 euro opleverden. Naast de onvoorwaardelijke celstraf eiste de advocaat-gene raal ook twee maanden voor waardelijk. Daarnaast wil justi tie de geboekte koerswinst op de aandelentransacties ontne men. Een boete van 25.000 eu ro moet er bovendien voor zor gen dat hij geen rentevoordeel geniet over het verworven kapi taal. zandvoort - De zonneauto Nuna 3 rijdt op het circuit van Zandvoort. De bolide van de Technische Universiteit Delft, gisteren getest, gaat in september deelnemen aan de World Solar Challenge in Australië. Deze race werd eerder door de voorgangers van de Nuna 3 gewonnen. De door Nuon gesponsorde auto is aerodynamischer, lichter en zuiniger dan zijn voorgangers. Foto ANP/Juan Vrijdag - V-w g 1 essen lan d - De Betuwelijn is nog niet in gebruik, maar gisteren reden er al de eerste treinen. Het traject tussen Papendrecht en Corinchem wordt momenteel door ProRail gebruikt om diverse systemen te testen. De bouw van de spoorlijn voor goederenvervoer tussen Rotterdam en het Ruhrgebied is inmiddels de laat ste fase in gegaan. Foto ANP/Rick Nederstigt KONTicH - Meer mannen gaan naar de supermarkt. De bood schappenlijstjes zijn langer en het koopgedrag selectiever. Dat blijkt uit onderzoek van Retail Insights uit Kontich (België) naar de invloed van de prijzen oorlog tussen supermarkten op het koopgedrag in Nederland. Ruim een op de zes bezoekers van een supermarkt in Neder land is man. „Twee jaar geleden lag dat percentage nog een stuk lager", zegt K. Laureys van het onderzoeksbureau. „Deze groei is vooral te zien onder jonge mannen en is een gevolg van de emancipatie. Mannen wor den vaker betrokken bij het huishouden." In vergelijking met omringende landen blijft Nederland nog steeds achter. Dat heeft volgens Laureys er vooral mee te maken dat veel vrouwen parttime wer ken en dat er veel supermark ten in de directe omgeving van huis en school zijn. De gemiddelde leeftijd van de supermarktbezoeker is geste gen en bedraagt inmiddels 48,5 jaar. Het planmatig kopen nam toe van 20 naar 30 procent. „De boodschappenlijstjes zijn ook langer geworden." Volgens Lau reys wordt door de prijzenslag tussen de supermarkten meer naar aanbiedingen gekeken en bij meer supermarkten ge kocht. „Vroeger waren mensen trouwer aan een winkel. Nu be zoeken Nederlanders gemid deld twee tot drie verschillende supermarkten. Voorraadaanko- pen doen ze vooral bij winkels in het goedkopere segment. De tussentijdse aankopen en boodschappen voor speciale gelegenheden, zoals het verzor gen van etentjes, bij de Albert Heijn." woerden - Nederland kende vorig jaar een forse toestroom van beginnende Oost-Europese ondernemers (1500 personen). In deze groep zijn Poolse star ters (1200 personen) verreweg het best vertegenwoordigd. Met dit aantaal komt Polen in één klap op de tweede plaats in de toptien van landen van her komst van buitenlandse onder nemers. Alleen uit Thrkije (1700) zijn meer starters afkom stig, aldus het 'Startersprofiel 2004' van de Kamer van Koop handel. De sterke toestroom van Oost-Europeanen komt hoofdzakelijk door de toetre ding van landen als Polen, Hongarije, de Baltische staten en Tsjechië tot de EU. Europarlement wil patent op software brussel - Het Europees Parle ment wil dat het mogelijk wordt om in bepaalde omstandighe den software te patenteren. De parlementaire specialisten heb ben voorstellen om een omstre den Europees wetsvoorstel drastisch te veranderen, wegge stemd. Daardoor blijft software die behoort bij een 'technisch- mechanische vinding' octrooi eerbaar. Het softewarepatent is zeer om streden bij kleine program- meerbedrijven. Zij vrezen dat de grote bedrijven op alles een octrooi leggen, waardoor het schrijven van onafhankelijke programma's vrijwel onmoge lijk wordt. Maar volgens CDA- europarlementslid Doorn woensdag zijn er ook kleine be drijven die te winnen hebben bij het standpunt van het parle ment. .Alleen de technisch - mechanische vindingen paten teren en de bijbehorende soft ware niet, dan kan dus niet. Dat geldt niet alleen voor de Philip- sen van deze wereld." Geen afspraken in energiesector den haag - Het onderzoek van de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) naar afspraken in de energiesector is op niets uitgelopen. De NMa deed in ju li, kort na de opening van de energiemarkt voor consumen ten, invallen bij de vier grootste energiebedrijven. Het onder zoek heeft geen concreet bewijs opgeleverd van overtredingen van de Mededingingswet, ver klaarde de NMa gisteren. De kartelautoriteit had 'signalen' ontvangen die duiden op prijs afspraken tussen de vier grote energiebedrijven Essent, Nuon, Eneco en Delta. Daarnaast had een aantal gemeenten zich bij de toezichthouder beklaagd over het geringe aantal inschrij vingen op openbare aanbeste dingen. EU: Meer export voor graanberg Luxemburg - De graanberg in Europa is nog zo groot dat de Europese Commissie ook na 1 juli de export naar niet-EU-lan- den blijft subsidiëren. Europees Commissaris Fischer Boel (Landbouw) heeft dat gisteren in Luxemburg aangekondigd. De graanberg is eind 2004 ont staan door de overvloedige oogst in dat jaar. Exporteurs kampten bovendien met de du re euro. De EU-landen hebben nu 11 miljoen ton graan in op slag, terwijl handelaren nog 6 miljoen ton hebben aangebo den. De voorraden zijn voorals nog lastig in Europa zelf te ver kopen. Eurocommissaris Fi scher Boel verwacht dat de oogst in 2005 op het normale niveau uitkomt van circa 260 miljoen ton. Het graan ligt vooral opgeslagen in Midden- en Oost-Europa. KPN en Siemens in internet-tv den haag - KPN gaat zijn tele fonienetwerk klaarmaken voor internet-tv (IPTVj met appara tuur en diensten van het Duitse Siemens. Dat hebben de twee bedrijven gisteren bekendge maakt. KPN wil aan het einde van dit jaar digitale televisie diensten, zoals video-op-aan vraag, aanbieden via zijn be staande netwerk voor vaste te lefonie. Het netwerk moet eerst worden opgewaardeerd, omdat de koperen kabels niet zoveel data kunnen verwerken. KPN biedt al digitale tv via het draadloze netwerk Digitenne. Gilde verwerft dochter Clariant muttenz - De Nederlandse in vesteringsmaatschappij Gilde Buy-Out Fund heeft een Duitse dochteronderneming van het Zwitserse chemieconcern Clari ant overgenomen. Het gaat om Clariant Acetyl Building Blocks, dat de Zwitsers niet meer be schouwen als een kernactiviteit. Gilde betaalt 74 miljoen Zwit serse frank (48 miljoen euro) aan Clariant. Bij Afirtyl Building Blocks werken 30Orhensen. Vo rig jaar behaalde het Duitse be drijfsonderdeel een omzet van 176 miljoen frank. Gilde Buy- Out Fund kocht eerder al de bakkerijdivisie van DSM en de voedingsmiddelenleverancier Inversco. Imtech koopt Brits bedrijf gouda - Technisch dienstverle ner Imtech heeft een branche genoot in Groot-Brittannië ge kocht. Het gaat om Goodmarri- ott Hursthouse, dat vorig jaar een omzet heeft behaald van 35 miljoen euro. Het Goudse be drijf zegt met de overname haar positie in Groot-Brittannië aan zienlijk te versterken. Good- marriott Hursthouse is actief in elektrotechniek en werktuig bouw. Er werken 220 mensen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7