Savanna Zes jaar voor moeder Half afgebouwd Kasteel Almere toch afgemaakt Publieke omroep op half geld likking bouw levert tiland 1,9 miljoen op tekent vrede WAO-conflict Stiefvader in januari al op vrije voeten Jiskefet in deftig Bloemendaal Pas op voor de poema woensdag 22 juni 2005 Leidsch Dagblad met bus naar kust De Leidsch Dagblad-bus zoekt in deze zonnige week de kust op. Vandaag staat de blauwe Ci troen in de buurt van sport- jeugdherberg De Duinark op de grens van Noordwijk en Noord- wijkerhout. Vanaf 10.00 uur tot 13.30 uur zijn twee redacteuren beschikbaar voor vragen en op merkingen. Vos actief in woonwijken kortenhoef - De woonwijken rondom de Antoniuskerk aan de Kerklaan in Kortenhoef wor den sinds enkele weken geteis terd door één of meer rovende vossen. Inmiddels zijn vermoe delijk tientallen cavia's, konij nen en kippen aan het sluwe dier ten prooi gevallen. In diverse plaatselijke winkels liggen inmiddels handtekenin genlijsten. in de hoop op die manier de gemeente Wijdeme- ren en de Vereniging Natuur monumenten tot actie te bewe gen. De inwoners doen een dringende oproep om de bees ten te vangen en uit te zetten in een natuurgebied. 'Balkenende leidde campagne slecht' den haag - WD-leider Jozias van Aartsen twijfelt aan het lei derschap van premier Balken ende. In een televisie-interview heeft hij gisteren gezegd dat Balkenende de campagne voor het referendum over de grond wet slecht heeft geleid. Volgens Van Aartsen had de premier tij dens de campagne meer een heid in zijn kabinet moeten smeden. „Elke dag was er wel weer een andere opinie van een minister of een staatssecretaris. Als er meer eenheid en emotie van het kabinet was geweest, was het iets beter gegaan." Van Geel slapt in 'correcte' auto den haag - Staatssecretaris Van Geel van milieu stapt eind au gustus over op een 'heel correc te' dienstauto. Zo omschreef hij dinsdag zelf de keuze voor een Audi A6, 'bijna net zo zuinig als een hybride auto'. Vorig voorjaar reed Van Geel bij wijze van proef in een Toyota Prius, die op benzine en elektri citeit rijdt, maar al na enkele weken liet hij de wagen staan. Te weinig bewegingsruimte, vond de bewindsman. Van Geel gaat nu een auto van het B- energielabel rijden, dus niet een zuiniger auto met A-label. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, El, ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang j de eerste 2 weken gratis! 1 Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/OV I Naam: I Adres: 1 Poetcode I I Plaats J Tblefoon: I Geboortedatum WMlt W I Bank/giro* I Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeer- I de envelop naar Leidech Dagblad, t av afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tDagblad 8 710404 600011 GESPREK Shakira is getuige geweest van veel ellende Boerderij-ijs uit Zoeterwoude zorgt voor blije gezichten Parkpop al 25 jaar gratis popfestival in Den Haag Justine Henin accepteert snel vertrek Wimbledon almere - Kasteel 'Almere', het prestigieuze object op de bo dem van de voormalige Zuider zee, wordt alsnog afgebouwd. De Rabobank, die sinds de zo mer van 2002 niet verder kwam met de half afgebouwde replica van een middeleeuws kasteel, heeft het project verkocht aan twee ondernemers, die zijn sa men gegaan onder de naam Gra vin. Het gaat om miljonair Joop van der Graaf, die zijn fortuin heeft vergaard in de transport sector, en Henk Vink van het Vink-concern. Deze onderne ming houdt zich bezig met de herontwikkeling van woning bouwlocaties, bedrijventerrei nen en sport- en recreatiegebie den. De twee willen dit najaar beginnen met het afbouwen van het kasteel in het Weteringpark. Het kasteel zou dan begin 2007 de deuren kunnen openen voor het publiek. Van der Graaf, die overwe gend in Engeland woont, is an derhalf jaar in onderhandeling geweest met de Rabobank. „Er lagen heel veel claims op van an dere aannemers, die moesten er eerst vanaf. Daarom heeft het zo lang geduurd." a ag - Regeringspartijen DA en D66 zijn het eens len over de nieuwe WAO. ie hebben vanmorgen fgesproken dat ze alsnog men met vrijwel het hele inkelijke wetsvoorstel nister De Geus van socia- n. Hoewel ze daar eerst :fel tegen waren, konden tijen het na wekenlang niet eens worden over rnatief. iverleg tussen de fractie- ters van de drie partijen ministers De Geus en Financiën) gisteravond in crisisachtige sfeer, re malen werd er ge- Om half twaalf liepen linisters naar buiten om oelen' en te overleggen 1(emier Balkenende. Het oral WD-voorman Van die lang weigerde in te n met een compromis. c onflict ging over de rege- 3|or gedeeltelijk arbeids- n likten. Zij moeten in het L stelsel (dat per 1 januari oet ingaan) zo veel mo- an het werk blijven en jj dan een uitkering die s chil met hun oude loon L| iverbruggen. Afgespro- iu dat bedrijven kunnen I *1 S=P II - De schikking met de ctor naar aanleiding van .jj fraude levert het Hoog- 8I idschap van Rijnland ien euro op. Het bedrag deel van de 50 miljoen louwers op tafel willen t im alle overheidsclaims len. nd is in het verleden 3 ;etild door de bouwsec- j, basis van de schaduw- iding van bouwbedrijf I uchem berekende Rijn- 1 strop van 5,2 miljoen K rdeeld over elf bouw- n. Om welke bouwwer- gaat, kon een woord- tvan het hoogheemraad- K steren niet vertellen. Op basis van twee projecten hebben Rijnland en de Unie van Waterschappen proefprocessen aangespannen. Als de schikking definitief is, worden die proce dures beëindigd. Het bestuur van het hoog heemraadschap toont zich aan genaam verrast. De 1,9 miljoen is wel minder dan 40 procent van het bedrag waarvoor Rijn land opgelicht denkt te zijn, het is meer dan waarop het schap had gerekend. Het grote pro bleem met het doorzetten van schadeclaimprocedures is dat de omvang van de schade heel moeilijk te bewijzen is. Overigens wil Rijnland ook proberen de juridische kosten van ongeveer 40.000 euro ver goed te krijgen. bloemen daal - Het was deinen en meezingen geblazen in het Bloemendaalse openluchttheater Caprera. En dat voor zo'n sjiek publiek. Maar de drie presidenten van de betere hu mor bevonden zich dan ook in het Bloemendaalse struweel: te weten Herman Koch, Kees Prins en Michiel Romeijn, oftewel: Jiskefet. De drie vierden hun vijftienjarig jubileum met de uitvoering van tal van bekende sketches. Koch in de persoon van stunt(el)man Mul wist het publiek wijs te maken dat zich in de kleine gracht tussen tribune en toneel kerosine bevond en hij zou wel eens even met een sigaret in zijn mond geblinddoekt over het loopbruggetje gaan. Het mooist was toch Kees Prins als zanger. Keihard klonk de Jordaansnik door het deftige Bloemendaal. Foto ANP/Toussaint Kluiters weer den haag - De publieke omroepen leveren vanaf 2008 een flink deel van hun geld in. Ze krijgen al leen nog een vast bedrag voor programma's die te maken hebben met de identiteit van de om roep. Hierover zijn de coalitiepartijen CDA, WD en D66 het gisteren in grote lijnen eens geworden. In 2008 krijgen de omroepen nog 34 miljoen eu ro. De jaren daarna gaat dat geleidelijk omlaag naar 17 miljoen. De 'identiteitsversterkende pro gramma's' die ze van dat geld moeten maken, zijn onder meer debat- en achtergrondprogram ma's. De omroepen kunnen ook geld en zendtijd krij gen voor andere programma's. Daarbij krijgen ze echter concurrentie. Iedereen kan straks een stichting oprichten, een voorstel voor een pro gramma maken en aanspraak maken op geld en zendtijd. De raad van bestuur van de publieke omroep verdeelt het geld. De concurrentiestrijd geldt voor onder meer cul turele programma's en dramaseries. Puur amuse ment wordt verboden. De raad van bestuur kan verder besluiten om het aantal netten van drie terug te brengen naar twee, bijvoorbeeld als de Ster-inkomsten teruglopen. De reclame tussen de kinderprogramma's van het Zappelin-blok wordt afgeschaft. Omroepen zonder leden, zoals Teleac en de NPS, wordon opgeheven, maar dat betekent niet dat kiezen bij wie ze de regeling ver zekeren: bij het relatief goedko pere UWV of bij een commerci ële verzekeraar. Vakbeweging en werkgevers organisaties zijn altijd fel tegen zo'n stelsel geweest. Het zou te ingewikkeld zijn en verzeke raars zouden beter in staat zijn om zieke werknemers aan een passende baan te helpen. Breekpunt was dat in het plan van De Geus stond dat het UWV in het eerste jaar een hogere pre mie moest vragen, om commer ciële verzekeraars zo een kans te geven op de nieuwe markt. Dat onderdeel is nu van de baan. De Geus was vannacht opge togen. „We zijn het eindelijk eens over een majeure operatie. Hier is twintig jaar over gede batteerd." Als de coalitie er gis teravond niet uit was gekomen, was de nieuwe WAO op de hel ling gegaan. De Geus was dan vrijwel zeker opgestapt. In het nieuwe stelsel komen alleen nog mensen in de WAO (straks IVA geheten) wanneer ze volledig worden afgekeurd. Ge deeltelijk arbeidsongeschikten blijven in principe in dienst bij hun baas en belanden als ze geen werk meer vinden uitein delijk in de WW. Door Nancy Ubert den haag - De moeder van de gedode Alphense peuter Savan na is zwaar gestraft. De recht bank in Den Haag acht Sonja schuldig aan doodslag en ver oordeelde haar gisteren tot zes jaar cel en tbs. Het openbaar ministerie (OM) had twee we ken geleden driejaar celstraf plus tbs geëist. Savanna's stiefvader Mario kreeg twee jaar celstraf voor zijn aandeel in de zware mishande lingen van het driejarige kind. Zijn advocaat verwacht dat Ma rio in januari weer een vrij man is. Hij kreeg geen tbs opgelegd, hoewel de aanklager dat wel wilde. De rechtbank verwacht niet dat de man uit zichzelf op nieuw de fout in gaat en vindt daarom tbs niet noodzakelijk. In tegenstelling tot de officier van justitie acht de Haagse rechtbank doodslag bewezen. Degeling, de officier van justitie, had bij de behandeling van de zaak de aanklacht doodslag juist laten vallen. Experts van het Pieter Baan Centrum heb ben verklaard dat zowel Sonja als Mario grotendeels ontoere keningsvatbaar is. De rechtbank gaat er bij zijn vonnis echter vanuit dat Sonja 'willens en wetens' risico's heeft genomen door Savanna een washandje in de mond te prop pen, dit washandje vast te snoe ren en het kind in die toestand onder een bed te laten liggen. In een andere situatie haalde Son ja het washandje uit de mond van haar kind omdat ze zag dat het meisje dreigde te stikken. Moeder Sonja was zich dus ter dege bewust van het gevaar van haar manier van straffen, is de visie van de rechtbank. De rechters vinden de vrouw in combinatie met haar vriend voor haar kinderen zo'n groot gevaar, dat zij liever niet zien dat zij in de toekomst nog zwanger van hem wordt. Dat politici zich, in de twee we ken dat de rechtbank over het vonnis nadacht, hebben uitge laten over de 'milde strafeisen' van het OM, is bij de Haagse rechters niet in goede aarde ge vallen. In het vonnis is daarover een 'bijzondere overweging" op genomen. „Betreurenswaardig is dat leden van de Tweede Ka mer publiekelijk in sterk afkeu rende bewoordingen hebben gereageerd op het requisitoir van de officier van justitie", ver klaart rechter Eikerbout. Vol gens hem en zijn collega's is dat kwalijk omdat de uitlatingen niet gebaseerd kunnen zijn op kennis van zaken. „Een wijze van oordeelsvorming waarvan de rechtbank met verbazing kennisneemt." Daarnaast vrezen de Haagse rechters dat het publiek gaat denken dat als politici voor een uitspraak maar hard genoeg schreeuwen, de rechtbank wel een zwaardere straf oplegt. Ei kerbout en de andere rechters die zich over de 'zaak Savanna' hebben gebogen, bestrijden verder het idee dat hun vonnis onder politieke druk tot stand is gekomen. Binnenland: Commentaar Zie Regio: Advocaat en OM denken aan hoger beroep hun programma's - waaronder Sesamstraat, Het Klokhuis en Nova - verdwijnen. Die worden deels ondergebracht bij andere omroepen en deels bij een nieuwe werkmaatschappij, die net als de NOS rechtstreeks onder de raad van be stuur valt. „Sesamstraat moet blijven, daar is geen enkele discussie over", zegt D66-kamerlid Bakker. Volgens Bakker worden de omroepen in het nieuwe stelsel 'weer aangesproken op hun oor spronkelijke functie: het weerspiegelen van de pluriformiteit in de samenleving'. De machtige rol van de raad van bestuur moet leiden tot min der bureaucratie. De mediaspecialisten van CDA en WD wilden gisteren nog niet reageren. „We tellen onze zegeningen", reageerde een NPS- woordvoerder gisteren op de geluiden uit Den Haag. „De definitieve plannen hebben we nog niet, maar als je kijkt naar wat de afzonderlijke omroepverenigingen aan budget moeten inleve ren, steken wij er gunstig uit. Bovendien blijven onze NPS-taken overeind en kunnen we onze programma's blijven maken. Wel vinden we het jammer dat onze stichting wordt opgeheven." Fractieleider Halsema van Groenlinks sprekt over een 'sterfhuisconstructie' voor de publieke omroep, omdat de omroepverenigingen hun budgetten zien halveren, terwijl ze wel op drie netten moeten blijven uitzenden. Bovendien vreest Halsema voor de redactionele onafhanke lijkheid bij de publieke omroep. ede - De ontsnapte poema blijft in Ede en omgeving de gemoederen bezig houden. Het roofdier is nog al tijd voortvluchtig. Grappenmakers plaatsten gisteren waarschuwingsborden langs de wegen om automo bilisten te waarschuwen. Foto ANP/Phinifoto Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad wlooft een rustige zomerdag Bij een zwakke noord- loopt de middagtempe- textreem op. Het wordt een -en 1 op Texel tot 25 in Utrecht. Scl Men wisselen elkaar af. Ook >p erloopt rustig en droog. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1