REGIO r, Leiderdorp toch akkoord met groenplan De Hasselbraam is de nieuwe naam van school aan het Heelblaadjespad La France opent stationscafé en binnentuin ABONNEE EXTRA ie kent erlokker niet Leidsch ÉütDagblad jcoord over opheffing Rijnakkoord Ouderen zien promenade wel zitten Advocaat en OM denken aan hoger beroep woensdag 22 JUni 2005 HUL.y/d ijaardsbrug obp - Het plan om het int van de Van der Valk nvveg en de Zijldijk bij ijaardsbrug in Leider- inieuw in te richten, eun van de lokale poli- n meerderheid is het et het voorstel van bur ner en wethouders om ibilisten op de Van der umanweg eerst te laten ivoor het fietspad, en tr meter verderop voor lie op de voorrangsroute jndijk-Zijldijk rijden. Ie week houdt de ge- een discussieavond trokkenen. napbeurt ndje Buitenhof oep - Het strandje bij de lofvijver in Leiderdorp og voor de zomerva- ipgeknapt. Ook plaatst eente een bord met de •rboden voor honden', inks-raadslid Vons had aangedrongen omdat er 5 en hondenpoep ligt. i de beschoeiingen let mooi weer spelen urnen er veel kinderen. i fietspad Houtkamp iep - Het doorgaande iad in park De Hout- -j ordt niet omgevormd pad. De Leiderdorpse vindt het idee uit het etsplan niet goed. Wet- MacGillavry is het daar- is, zei hij gisteravond. 1 irrijder 1 sloot 'ï1 wr - Een 44-jarige mo- v uit Voorschoten is g op de Oostdorperweg d enaar in de sloot beland -I j door een 41-jarige au- st was aangereden. De ïr had de hem tege- nende motorrijder laagstaande zon niet j® oen hij linksaf afsloeg c' op. De motorrijder is ,r ekend letsel naar het lis vervoerd. door Loman Leefmans leiderdorp - De Hobbit Heelblaadjes pad is niet meer. De Leiderdorpse ba sisschool presenteerde gisteren de nieuwe naam: De Hasselbraam. De bedenker is Joke de Boer, een van de ouders. Zij vond de naam in het klas sieke kinderboek Pluk van de Petteflet van Annie M.G. Schmidt. Wie dage lijks een hapje neemt van de jam van de Hasselbraam wordt steeds een beetje aardiger, zo gaat het verhaal. De reden dat de Hobbit-vestiging aan het Heelblaadjespad een nieuwe naam koos, is om te benadrukken dat de school niet langer een zustervesti- ging is van De Hobbit Klerkenhof, maar een zelfstandige onderwijsin- stantie. De Hasselbraam blijft het zo geheten Jenaplan-onderwijs trouw. Dat heeft grote voordelen voor leer lingen, zegt directrice Alewien de Fockert. Zij reageert met haar opmer king op een artikel in deze krant over De Hobbit Klerkenhof. Op die school worden om praktische redenen enke le aspecten van het Jenaplan afge schaft. Volgens De Fockert is bij ou ders en leerkrachten op haar school de indruk gewekt dat er met het schoolsysteem iets mis is. „Terwijl de uitgangspunten van 'Jena' juist voor goed onderwijs staan." Bij De Hobbit Klerkenhof worden de zogeheten stamgroepen afgeschaft. Dat zijn klassen waarbij leerlingen van verschillende leeftijden door el kaar zitten, een bekend fenomeen van het Jenaplan. Wat de ene school onpraktisch vindt, is volgens De Foc kert op De Hasselbraam nog steeds een voordeel. „De oudste leerlingen ondersteunen de jongste. Ze leren van en door elkaar, op basis van de kenmerken werk, spel, viering en ge sprek", aldus de directrice. Volgens haar vergroot dit de zelfstan digheid en verantwoordelijkheid van leerlingen, die op De Hasselbraam daarnaast ook les krijgen in klassieke leeftijdsklassen. Dat de scholieren daardoor soms met vier verschillende leerkrachten te maken krijgen, wat bij Klerkenhof als een praktisch nadeel wordt gezien, heeft volgens de leiding op het Heelblaadjespad ook goede kanten. „Bij de beoordeling van de leerlingen beschikken we over diverse meningen." Luuk van der Zon in zijn vernieuwde partycentrum La France. Foto: Hielco Kuipers iep - De man die afgelo- gjiderdag een kind pro- 1 nee te lokken op de an is geen bekende van Dat staat in een ver- ran de gemeente Lei na overleg tussen poli- ïrgemeester Zonnevyl- aanleiding van ge- roorval gaf het bestuur sschool De Schakel aan ^ijirs een brief met een uwing mee. Die leidde ist, ook bij ouders op cholen waar een waar- uitbleef. 2 politie en burgemees- I De Schakel er goed lan de ouders te alar- iiaar de inhoud van de Jevatte onjuistheden 'feiten en emoties aar heen lopen'. Zo is jl ens de politie onjuist lader bij de politie be- j. Ook is de plaatselijke 2 ongelukkig met de beschrijving (onder appa-grijs haar') waar een relatief grote groep de verdenking zou [airallen. red- en zedenpolitie on- lde zaak en kondigt ee a alert te surveilleren, aa irdorpse scholen gaan [werking met de politie je itocol opstellen voor ie ke gevallen in de toe- )it moet onder meer :elien dat de ouders op de ol wel en op een ande orden gewaarschuwd. door Nancy Ubert oegstgeest - Wasbakken met kranen die geen water maar wel bier of wijn geven. Een lichtin stallatie waarmee de technicus eindeloos kan 'spelen'. Grote televisieschermen waarop de videoclip is te zien van het nummer dat door de hightech boxen klinkt. Partycentrum La France in Oegstgeest heeft er een nieuwe feestruimte bij: Ca fé de la Gare. Het eerste bruids paar heeft al staan swingen op de dansvloer van dit trendy grand café, dat naarmate de avond vordert vanzelf verandert in een discothèque. Luuk van der Zon en zijn com pagnons hadden hun plannen al tot in de details uitgewerkt toen de gemeenteraad besloot een stokje te steken voor de uit breiding van het partycentrum. Omwonenden hadden flink ge klaagd over de expansiedrift van de ondernemers. Van der Zon en Koolhuis lieten zich niet uit het veld slaan en pasten de tekeningen aan. Het resultaat staat en is nu te ontdekken in La France. Nieuw is de bijzonder fraaie ontvangstruimte: l'Orangerie. Tussen twee zalen, die in L- vorm met elkaar waren verbon den, is een glazen overkapping (advertentie) gemaakt. Bij grote feesten is de ze ruimte een perfecte entree, vertelt Van der Zon. Wie goed rondkijkt in de Orangerie, ziet citrusbomen, een olijf- en een vijgenboom. Het buitenlandse groen heeft even moeten wen nen, maar is nu goed geaccli matiseerd. De grapefruit begint de eerste vruchten te ontwikke len en de vijgenboom hangt ook vol. In de binnentuin staan niet alleen uitheemse bomen, planten en struiken. Kruiden, die het ook op Hollandse bo dem goed doen, zijn er even eens te vinden. Van der Zon: „De koks gebruiken de kruiden ook bij de maaltijden die ze be reiden." De gasten kunnen zien dat dit gebeurt, want er wordt gekok kereld in de feestzalen. Wie wil mag de koks daar zelfs bij hel pen. La France schaft de grote buffetten af. In de zalen zijn één of meerdere kleine open keukens gebouwd. Daar wor den de Fransmediterrane hap jes bereid. ,,Als gast zie je dus welke ingrediënten voor jouw maaltijd worden gebruikt." Achter de schermen van de the matisch aangeklede zalen zijn een nieuwe keuken, een nieuwe spoelkeuken en nieuwe toilet ruimten te vinden. Via een lan ge personeelsgang kunnen de medewerkers overal gemakke lijk komen. Extra nooduitgan gen zijn overigens ook met die gang verbonden. Van der Zon heeft nog een nieuwtje te melden: „We intro duceren het kelderbier." Voort aan hoeft het personeel niet meer met vaten te rollen. In een kelder is een indrukwekkende installatie gebouwd met grote vaten. Een tankwagen van de bekende Zoeterwoudse bier brouwer vult de vaten wanneer dat nodig is. Van der Zon is vooral lyrisch over het 'stationscafé' waar zo'n tachtig tot honderd men sen terechtkunnen. Grote foto's van sfeerbeelden in de straten van Parijs sieren hier de wan den. Aan een van de muren herken je het interieur van een kapper. „Een kappersbar, in derdaad." Uit de kranen bij de wasbakken stroomt alcohol. De gasten mogen hun glas bij de kraan houden, zo vaak ze maar willen. De grote verbouwing heeft bij elkaar een jaar in beslag geno men. Dankzij alle veranderin gen kan La France voortaan partijen en (bedrijfs)feesten draaien waarop in totaal acht honderd mensen welkom zijn. La France is nog niet helemaal klaar met de herinrichting. Het parkeerterrein aan de achterzij de moet nog bestraat worden. rlfc'/ALKEMADE - De ge- esturen van Leider- Alkemade hebben met inden een principeak- o reikt over een sociaal Gir streekmuziekschool gtord. De personeelsle- al de op te heffen mu il krijgen de keuze tus- de afkoopsom ineens of h ruiling op een werk- epl uitkering. he ipeakkoord moet nog ren 'oorgelegd aan de le- 50( de vakbonden. De b [even daarbij het ad- klafo te stemmen met het iel delingsresultaat. Ove- g- irden de leden als ge- [ev de vakantie pas in au- Licj raadpleegd. 1 in ladese wethouder Van i g< [aat ervan uit dat met Jij )rd het mogelijk moet jn le muziekschool per 1 lab 006 te liquideren. Om ije ïlkaar te krijgen, is het i- ling dat al het perso- iij december wordt ont- w va geld het sociaal ak- igÉ gemeenten gaat kos- toog niet te zeggen. Dat rdöor de keuzemogelijk- 11 het akkoord zit inge- Muzikaal protest in raadzaal De Vereniging Muziekonder wijs Leiderdorp (VML) roept haar leden en andere betrok kenen op om morgenavond te protesteren in de raadzaal aan de Statendaalder. VML is het niet eens met de weigering van het gemeentebestuur om een startsubsidie aan de nieu we muziekinstantie te ver strekken. De VML werd een halfjaar ge leden opgericht toen duidelijk werd dat muziekschool Rijn- akkoord ophield te bestaan. De gemeente Leiderdorp wil de af van de jaarlijkse bijdrage van 3 ton. De nieuwe stichting wil muziekonderwijs op scho len aanbieden en daarnaast particuliere lessen organise- bouwd. Van der Plas verwacht dat de Alkemadese bijdrage niet meer bedraagt dan de 250.000 euro die de gemeente hiervoor heeft gereserveerd. Hoe het akkoord voor Leider- Dat laatste moet zichzelf be druipen, waardoor er geen be roep op de plaatselijke finan ciën hoeft te worden gedaan. Voor muzieklessen op de Lei derdorpse scholen vroeg VML 60.000 euro. Daar wilde wet houder MacGillavry niet aan, tenzij de gemeenteraad hem daartoe dwingt en aangeeft waar de Groenlinkser het geld vandaan moet halen. Tegen die voorlopige weige ring protesteert VML morgen om 19 uur tijdens de behan deling van de perspectiefhota. De gemeente had de inwoners van Leiderdorp opgeroepen om hun mening over deze no ta te geven. Van die mogelijk heid maakt de vereniging dus gretig gebruik. dorp uitpakt is onduidelijk. De gemeente wilde gisteren niet reageren op het akkoord. Lei derdorp heeft steeds rekening gehouden met een kostenpost van rond de anderhalf miljoen. leiderdorp - Flaneren, slenteren of rondhangen. Het kan volgend jaar tijdens een mooie nazomer avond op de parkpromenade, de verbinding tussen de winkelcentra Winkelhof en Santhorst langs park De Houtkamp. Gisteren kwamen tweehon derd voornamelijk oudere Leiderdorpers af op een informatieavond waar ontwerp, vorm en materiaal werden voorgelegd. Projectleider Rob van de Loo was aangenaam verrast door de opkomst en uiter aard viel er ook nog wat te klagen. Maquettes in de hal van het gemeentehuis, een diapresentatie in de raadzaal met daar omheen vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid en uitvoerders die in het prachtigste jargon uitleg gaven. Het regende 'kleurstellingen' en er wordt geen fietspad, maar een fietssuggestiestrook aan gelegd op de Laan van Berendrecht. Ondanks de door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorp gaat toch akkoord met het groencom- pensatieplan voor bomen die iangs rijksweg A4 zijn geveld. De handreiking van wethouder Mol- kenboer om de komende vier jaar elk jaar een ton uit te geven aan de versnelde uitvoering van bestaande groenplannen is voor de meerderheid van de raad vol doende, zo bleek gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening. De afgelopen maanden steggel- de de politiek over het groen plan. De gemeenteraad vindt dat Molkenboer te weinig bo men wil terugplanten voor de duizenden populieren, eiken, essen en andere bomen langs de A4 die de afgelopen tijd ge kapt zijn, en die nog tegen de vlakte moeten. De gemeente wil de vernietigde natuur vooral compenseren met gras en wa ter, maar de politiek vindt dat niet voldoende. Molkenboer zegde een maand geleden toe dat hij daarom bestaande plan nen uit een oud groenstruc tuurplan die nog niet zijn uitge voerd, versneld op de agenda wil zetten. Gisteren bleek hoe veel geld hij daarvoor over heeft. De politiek vindt dat vol doende. Bij het bepalen van welke on derdelen uit het groenstruc tuurplan voorrang krijgen en het vaststellen van nieuwe idee- en wil de wethouder de Leider dorpse groenclubs betrekken. „De samenwerkende groen clubs gaan dan met elkaar om de tafel en hebben elk jaar 211.000 euro te besteden", sprak hij gisteravond triomfan telijk. Tot dit bedrag komt hij door het al beschikbare bedrag en de extra beschikbaar gestel de ton bij elkaar op te tellen. Het is de vraag of de groenclubs aan dit overleg willen meedoen. Voordat het groencompensatie- plan werd opgesteld zaten zij ook rond de tafel met de ge meente, maar hun ideeën von den ze nauwelijks terug in het rapport. Marijke Alderlieste van Houdt Leiderdorp Groen: „Dan moeten wij hier avond aan avond zitten om het beleid te maken. Zo hoort het niet. Het beleid moet in het gemeente huis gemaakt worden, en wij kunnen daarop reageren." Ze vindt dat het groen dat ter compensatie dient voor de ge kapte bomen langs de snelweg, in de buurt van die weg aange legd moet worden. Een plan van bewonersvereniging Leyhof om het grasland onder de hoogspanningsmasten in te richten met wandelpaden, bos jes, bomen en speelvelden is volgens Houdt Leiderdorp Groen niet geschikt als com pensatie voor vernietigde na tuur langs de A4. De bewoners vereniging diende het plan gis teravond als burgerinitiatief in. Met het extra geld verwerft Molkenboer steun van CDA, PvdA, GroenLinks en BBL. D66 en WD reageren later. fraaie bewoordingen en overwegend positieve re acties ontdekten enige aanwezigen toch al direct waar ontwerp en praktisch gebruik met elkaar botsten: de zitbankjes hadden geen leuning. „Maar ja, de filosofie van de architect is: sober en strak", zo zei Van de Loo. Hij werd direct gepareerd door een vrouw op de tribune. „Gaat het er nu om dat de bewoners het naar hun zin hebben of dat de filosofie van de architect in stand blijft?" Een mooie vraag waarover de ontwerpers zich de komende maanden nog kunnen buigen. Dit najaar begint de aanleg en de laatste hand aan de prome nade wordt een jaar later verwacht. Dan zijn de woontorens klaar naast het wandelgebied dat door sommigen werd getypeerd als een hangplek voor ouderen. Foto: publiciteit vervolg van voorpagina den haag - Het openbaar mi nisterie wil nog geen harde uit spraken doen, maar volgens persofficier Schuijer is het goed mogelijk dat het OM de uit spraak van de Haagse recht bank aanvecht. Ook advocaat Van der Linden van Sonja over weegt een hoger beroep. Van der Linden vindt dat de rechtbank te ver is gegaan door Sonja voor doodslag te veroor delen. „Ze is ernstig ontoereke ningsvatbaar verldaard. Dat zegt wel iets." De advocaat denkt argumenten in huis te hebben om een hoger beroep te winnen. „Maar ik wil eerst met mijn cliënte praten." Of het bij het OM alleen gaat om Sonja die de dubbele dosis celstraf heeft gekregen of ook om stiefvader Mario wil de zegsvrouw van de aanklagers niet zeggen. De uitspraak van de rechtbank moet een gevoeli ge klap zijn in het gezicht van het OM. Dat in deze, maat schappelijk belangrijke, rechts zaak de rechtbank bij beide ver dachten anders beslist dan de aanklager eist, is opvallend. Persofficier Schuijer wil op vra gen van deze aard verder niet ingaan. „De rechter heeft een uur nodig gehad om het vonnis uit te spreken, we gaan de uit spraak eerst eens uitgebreid be studeren. Juridisch is dit een complexe zaak, je kunt vanuit een andere visie voor andere paden kiezen." Advocaat Karstanje van Savan na's stiefvader Mario zegt dat de rechtbank de zaak van zijn cliënt 'goed gewogen' heeft. „Ik ben tevreden. Ik heb zojuist uit gerekend dat hij in totaal zes tien maanden moet zitten na alle aftrek. Ergens in januari moet hij weer vrijkomen." Dat Mario geen tbs heeft gekregen, vindt Karstanje 'niet meer dan logisch'. Die man is geen be dreiging voor de maatschappij. Alleen als hij in handen valt van de verkeerde vrouw vormt zich een probleem." De psychiater van het Pieter Baan Centrum heeft verklaard dat hij mensen zoals Mario zelden tegenkomt. Gewoonlijk leiden zulke 'over- onderdanige' persoonlijkheden een deugdzaam leven. Karstan je: „Mijn cliënt was als was in de handen van zijn vrouw. Hij deed alles wat ze vroeg, al wa ren haar eisen nog zo bizar." Karstanje is van plan om Mario op het hart te drukken psychi sche hulp te zoeken. „Die jon gen moet straks wel overleven in de maatschappij." Nooit meer zwanger Als Sonja de komende jaren bezoek krijgt van haar echt genoot Mario, moet de in stelling waar zij verblijft maatregelen nemen om te voorkomen dat de vrouw zwanger wordt. Die bepaling heeft de Haagse rechtbank in zijn vonnis opgenomen. De kans dat Sonja nieuwe kinderen net zo 'bestraft' als Savanna is groot, zo blijkt uit de rapportage van het Pieter Baan Centrum dat de zwaar gestoorde vrouw psychia trisch en psychologisch on derzocht. Anticonceptie is daarom een gepaste maatre gel, oordeelt de rechtbank. Het halfzusje van Savanna, de 1 jaar oude Rowena, werd in de nacht dat Sonja en haar echtgenoot Mario zijn betrapt met het lijkje van Sa vanna in de achterbak van hun auto, direct elders on dergebracht. Sonja is uit de ouderlijke macht gezet en krijgt haar kind nooit meer terug. Ook haar twee oudste kinderen ziet zij niet meer. Als Mario vrijkomt, maakt hij ook geen kans om voor Ro wena te zorgen. Mario is door Sonja aang^ezen als de vader van hetmeisje, maar wettelijk is dat op geen enkele manier vastgelegd. Sonja heeft Rowena zelf aan gegeven bij de burgerlijke stand, zonder Mario daarbij te betrekken of te noemen. Mario gelooft nog steeds in een gelukkig huwelijk met Sonja. Om te voorkomen dat de twee tijdens een bezoek - uurtje nageslacht verwekken, moet de instelling waar Son ja verblijft de anticonceptie goed regelen. Toen haar eerste twee kinde ren na een scheiding bij hun vader terechtkwamen, be sloot Sonja zich te laten ste riliseren. Zij wilde niet op nieuw 'een slechte moeder' wilde worden, zo verklaarde ze eerder. Later liet zij die sterilisatie ongedaan maken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11