Nieuwe bijtelling lease-auto SLIPS, ECONOMIE DE 4E GRATIS rukkerijen RSDB els naar Thieme mpagne voor deal ;t Dexia succesvol 'Overheid blaast sociaal akkoord november '04 op' 3 SLOGGI «sbo$ Huizenprijzen dalen voor eerst dit jaar Warm weer drijft vraag naar airco s op Operatie kost miljoenen 1,3 miljoen auto's van de zaak s krijgt eden lioenplan Hopkoningin promoot Duits bier Flink afdingen op prijs huis vaker mogelijk HZU109 dinsdag 21 juni 2005 rdam - Drukkerijgroep ;|Smeets de Boer (RSDB) d zijn dochterbedrijf Plan- [ii iparie grotendeels over n branchegenoot Thieme a groep. Het gaat om de o Irukkerijen, die oplages re gen tot maximaal 100.000 n Ook wil RSDB onder j Ten Klei in Purmerend en Leiden afstotenRSDB en die Mediagroep hebben Bi n een intentieverklaring jü ind over de overname. Fi le details werden niet be- a smaakt. ;r at om de verkoop van elf si rijen met in totaal 425 el rerkers, met een omzet A i miljoen euro per jaar. onderhandelt verder nog et afstoten van het on- 0 il Ten Klei in Purmerend. antijnCasparie blijven de ngen in Utrecht en Eind- samen goed voor een zet van ongeveer 55 mil- uro, bij Roto Smeets De 3e twee worden toege- 1 aan de divisie Print Pro- 1 ns. Het andere hoofdon- 1 van de onderneming is üng Communications. De vestigingen van PlantijnCas- parie die overgaan naar Thieme zitten in Almere, Amsterdam, Capelle a/d IJssel, Den Haag, Groningen, Nieuwegein, IJssel- stein en Zwolle. Verder worden Data (Deventer), Digital Print (Amsterdam) en GPB (Leiden) afgestoten. De verkoop van de vellendruk- kerijen hing al een tijd in de lucht. RSDB zette in oktober het onderdeel in de etalage, omdat de drukkerijgroep het niet meer tot de kernactivitei ten rekende. De topman van Thieme, M. van der Kallen, gaf toen al blijk van zijn belangstel ling. Hij schatte de koopprijs van de drukkerijen destijds op circa 50 miljoen euro. Thieme wordt naar eigen zeg gen door de overname markt leider op het gebied van velle- noffset. De drukkerij bekleedt momenteel nog de tweede plaats met een marktaandeel van circa 6 procent. De Brou wer Groep is de nummer drie met een aandeel van 5 procent. PlantijnCasparie is nog markt leider met een aandeel van 9 procent. Rotterdam - Medewerkers van Mediamarkt in Rotterdam geven aan zonnig geklede klanten uit leg over de werking van enkele koelapparaten. Het warme weer van de afgelopen dagen heeft al direct gezorgd voor een explosie ve stijging van de vraag naar ven tilatoren en airco's voor thuis en op de werkvloer. Foto ANP/Ed Oudenaarden pe verslaggever ic - De stichtingen Ee- en Leaseverlies hebben een vol stemkaarten ;en van leasebeleggers Isteren Voor' of 'tegen' iord met Dexia konden in.Offtcieel mogen de ;nen nog niets zeggen i definitieve uitslag: de is de stemmen nog aan en. Ze willen wel kwijt heel veel inzendingen gekregen en ervan uit at de inzenders het ad- i 'voor' te stemmen heb- ;evolgd. :ampagne is succesvol- :est dan de overheids- le voor de Europese it", wil Peter Paul de in de Vereniging Effec- ters (VEB) wel kwijt. De Vries heeft de tele- hulplijn van de VEB leen maar praktische gekregen over de in de schikking die on- ig oud-bankpresident Wim Duisenberg tot stand kwam. „Geen boze telefoontjes of brieven over de inhoud van het akkoord", zegt hij. „Als be leggers er nu faliekant tegen waren geweest, dan hadden we die wel gekregen." Hoewel hij zijn verhaal al veel vuldig heeft verteld, wil hij nog wel een keer duidelijk maken dat de stichtingen een goede overeenkomst met Dexia heb ben gesloten. „Kijk maar naar het voorstel van de commissie- Oostingh die dit geschil al eer der wilde oplossen", zegt hij. „Hierin wordt voorgesteld dat Dexia de leden van Eegalease 90 procent en de die van Lease- verlies 75 procent van hun ver lies moet vergoeden. Daar ging Dexia toen niet mee akkoord. Nu krijgen de leden van Egaal- ease 100 procent vergoed en die van Leaseverlies tweederde. En nu wil Dexia wél meewer ken." Dat de campagne ge slaagd was, kwam doordat ie volgens De Vries eerlijk was en zonder dwang. Van onze verslaggever den haag - De nieuwe bijtellin- gregeling voor lease-auto's, die vanaf i januari 2006 geldt, zorgt voor veel onrust onder werkge vers. Zij vrezen honderden mil joenen euro's extra kosten aan administratieve rompslomp door de nieuwe regeling voor werknemers die gebruikmaken van een auto van de zaak. De auto van de zaak wordt vol gend jaar overgeheveld van in komstenbelasting naar loonbe lasting. Daardoor wordt de werkgever verantwoordelijk voor de fiscale afhandeling van de lease-auto. Werkgeversorganisatie MKB Nederland heeft een brandbrief naar het kabinet gestuurd, waarin zij verzoekt de regeling terug te trekken. Vervoerders en verladersorganisatie Evo sloot zich bij dat protest aan. Het College voor Belastingadviseurs verwacht dat de administratie ve lasten van werkgevers met driehonderd miljoen euro kan stijgen. Brancheorganisatie Evo gaat uit van 250 miljoen euro. De 22 procent bijtelling van de nieuwwaarde wordt in 2006 niet meer achteraf opgegeven door de werknemer, maar bij het salaris opgeteld. De werkge ver moet loonbelasting inhou den van dat bedrag. Werkne mers met een auto van de zaak zien daardoor hun netto-inko men achteruit gaan. Toch hoeft de werknemer niet meer geld te betalen aan de fiscus, omdat de bijtelling voor de jaarlijkse be lastingaangifte verdwijnt. Werkgevers verwachten dat het personeel na werktijd de auto sleutels inleveren en een ritten- registratie gaan bijhouden, om zo onder de bijtelling uit te ko men. Als de werknemer minder dan vijfhonderd privé-kilome- ters per jaar rijdt, hoeft hij geen inkomen af te dragen aan de Ons land telt 1,3 miljoen auto's van de zaak, 600.000 bestel- en 700.000 personenauto's. Op dit moment geeft de werknemer zijn auto bij de fis cus op tijdens de jaarlijkse be lastingaangifte. Voorbeeld: de auto heeft een cataloguswaar- de van 20.000 euro. De bijtel ling is 22 procent, dus 4400 eu ro. De werknemer betaalt af hankelijk van het inkomen ge middeld 42 procent van 4400 euro aan de fiscus. Dat is 1848 euro per jaar. •Vanaf 1 januari 2006 regelt de werkgever de bijtelling. Over de bijtelling van 4400 eu ro houdt de werkgever loon belasting in en trekt dat af van het netto maandinkomen van de werknemer. Op jaarbasis zal de werknemer niet veel meer betalen dan in de huidi ge situatie. Het verschil is dat de bijtelling automatisch elke maand van zijn inkomen wordt afgetrokken, terwijl hij het nu één keer per jaar moet opgeven. fiscus. Ondernemers moeten die rittenregistratie controleren en opgeven aan de fiscus. De werkgeversorganisaties vin den de regeling onbegrijpelijk voor een kabinet dat het be drijfsleven heeft beloofd onno dige administratieve regels te schrappen. „Wij krijgen vooral klachten van ondernemers uit de installatiebranche en de bouw", zegt beleidsmedewerker Loes Spaander van Evo. „Hun werknemers rijden bestelbus sen die je privé toch bijna niet kan gebruiken. Wij denken dat 200.000 werknemers per 1 janu ari besluiten om een rittenregi stratie bij te houden." Evo verwacht dat vooral werk nemers met een bestelbus hun auto bij het bedrijf laten staan en kiezen voor het bijhouden van een rittenregistratie. Zij be talen liever achteraf aan de fis cus voor privé-gebruik, dan dat het van hun inkomen wordt af getrokken. Zowel MKB-Neder- land als Evo geeft aan dat het invullen van een rittenregistra tie tijdens werktijd gebeurt, zo dat er een hoop loonkosten verloren gaat. 3ra sch - Werknemers van hebben de nieuwe pen- ;eling van het super- incern aangenomen, cs 1 enraadpleging door de esi g Laurus Pensioenfonds en duidelijk dat een meer- phi de nieuwe voorstellen •r 1 eunt, aldus het concern. o\ ons op het referendum b ngens beperkt. Slechts snlocent van de stemge- is en bracht zijn stem uit. de we regeling stuitte op wc'ij de bonden, die hun bu adden opgeroepen te- i, 1 lemmen. De vakbonden n h ten dat de nieuwe voor- e v onvoldoende mogelijk- 3 Z bieden om voortijdig op ken te stoppen. 1 divan de nieuwe afspra- da en middenloonregeling pensioenleeftijd van 65 ïgens Laurus biedt de i regeling, die in 2006 igaan, betere mogelijk- ot vervroegd en deel- ioen. Iedelbrieven bonus an Essent Na de aankondiging Jnan Michiel Boersma van zijn bonus zou af- :eft energiebedrijf Es- fconderd verzoeken van loeien ontvangen. De luro die Boersma af lat naar Artsen Zonder KWF Kankerbestrij- I de organisaties voor Bcanties stichting Co- len Villa Pardoes. 1 zag eind april, onder I de aandeelhouders, af jelft van zijn bonus over I topman vroeg de on- fcgsraad een doel voor te zoeken. De raad >r de vier organisaties, ie 'goed passen bij de ippelijke betrokken- Essent'. Artsen Zonder ontvangt 40.000 euro werk in de Sudanese fur en een aids-project ia. KWF Kankerbestrij- |t 20.000 euro voor leu- lerzoek bij baby's. Co- en Villa Pardoes krij- r10.000 euro. NURN8ERG - In een veld in de buurt van Nurnberg speelt hopkoningin Monika Berger met een bal. Het de cor wordt gevormd door megaballonnen in de vorm van verschillende bierglazen. Dat het tafereel het drin ken van Duits bier promoot, moge duidelijk zijn. Foto Reuters/Alexandra Winkler Van onze verslaggever den haag - De overheid is bezig het sociaal akkoord van novem ber 2004 op te blazen. Het mi nisterie van financiën en de be lastingdienst leggen de afspra ken van destijds op het gebied van VUT en pensioenen strak ker uit dan werd verwacht. Al leen een kabinetsbesluit kan voorkomen dat de sociale part ners moeten concluderen dat er in feite geen akkoord meer is. Deze waarschuwing zat giste ren verpakt in een presentatie van Peter Borgdorff, directeur van de Vereniging van Bedrijfs takpensioenfondsen: „Werkge vers en werknemers zijn er na november vorig jaar van uitge gaan dat een redelijke mogelijk heid bestond om VUT- en pre pensioenregelingen om te bou wen volgens de nieuwe belas tingregels vanaf 1 januari 2006. De afgelopen weken is geble ken dat de belastingdienst die regels veel strakker wil toepas sen." Pensioenonderhandelaars constateren dat de verwachtin gen omtrent vervoegd pensioen niet kunnen worden waarge maakt, als belastingdienst en fi nanciën gelijk krijgen. Dat zou betekenen dat reeds afgesloten grote CAO's moeten worden open gebroken. Borgdorff: „Door de opstelling van het mi nisterie is onzekerheid ontstaan over wat wel en niet mag in pensioenland. Op 1 januari gaan 160.000 mensen bij onze aangesloten pensioenfondsen met een of andere vorm van pensioen. Wij kunnen hen een half jaar van tevoren niet mel den wat dan hun rechten, dus hun uitkering, zal zijn." Borgdorff laat zich niet uit over de politieke besluitvorming rond vut en prepensioen. „Wij moeten het wel uitvoeren en wij merken nu dat het spaak loopt." Volgens hem is vier we ken geleden gebleken dat de belastingdienst en het ministe rie het najaarsakkoord anders uitleggen dan werkgevers- en werknemersorganisaties. De pensioenfondsen hebben altijd al moeite gehad met de in gangsdatum van 1 januari 2006. „De pensioenfondsen en uit voerende verzekeringsmaat schappijen hebben de tijd niet alle regelingen tegen het licht te houden en aan te passen." Vol gens Borgdorff blijkt dat uit het feit dat in de meeste CAO's waarin ook pensioenzaken worden geregeld, geen harde afspraken zijn gemaakt. Of de looptijd van de CAO is bewust kort gehouden (tot 1 januari 2006), of pensioenzaken zijn doorverwezen naar een studie club. „Maar dit alles onder de voor waarde dat het najaarsakkoord in de geest kon worden nage leefd, namelijk dat het geld dat nu wordt gestoken in VUT- en prepensioenregelingen, fiscaal gunstig kon worden gestopt in verbetering van het algemeen ouderdomspensioen. Die dik kere spaarpot wordt naar voren gehaald, uitgesmeerd over meer jaren, zodat toch een soort VUT in stand blijft. De belasting dienst dreigt daar korte metten mee te maken", aldus Borgdorff. (advertentie) nieuwegein - Het verschil tus sen de vraag- en uiteindelijke koopprijs van huizen is de afge lopen vier jaar fors toegenomen. Een goede onderhandelaar kan nu tot vijftien procent van de vraagprijs af krijgen. Dat bevestigt woordvoerder Hans André de la Porte van de Vereniging Eigen Huis. De trendbreuk ontstond in 2001. In de jaren daarvoor overtrof de vraag het aanbod op de woning markt ruimschoots. Wie niet meteen duizenden euro's boven de vraagprijs bood, had het na kijken. Na het ineenstorten van de economie verbeterde de onder handelingspositie van de koper. Al is die positie niet in elk seg ment van de woningmarkt even sterk, verklaart De la Porte. Voor starters is het nog vaak 'graag of helemaal niet'. „Er zijn nog steeds veel mensen die graag een huis willen kopen en rela tief weinig huizen in de prijs klasse tot 210.000 euro", zegt de woordvoerder van Eigen Huis. „Een goede makelaar krijgt wel een paar procent van de prijs af, maar meer ook niet." Bij huizen in het middenseg ment (210.000 tot 400.000 euro) ligt de situatie voor de koper een stuk gunstiger. Vraag en aanbod liggen daar veel dichter bij el kaar, zodat er meer te onder handelen valt. Vereniging Eigen Huis schat de marge op 'vijf tot tien procent' van de vraagprijs. Grote kortingen zijn vooral te bedingen in topsegment, vanaf 400.000 euro. Door de kwakke lende economie durven veel mensen zo'n uitgave niet aan, terwijl er wel veel aanbod is. NU 00K EXTRA KORTING OP BEHA'S EN TOPS Geldig von 1 t/m 30 juni 2005 zolong de voorraad strekt. van onze verslaggever arnhem - De gemiddelde hui zenprijs is in mei voor het eerst dit jaar gedaald. De gemiddelde koopsom daalde met 0,24 pro cent tot 219.176 euro. In april steeg de gemiddelde woningprijs nog licht tot 219.695 euro. De laatste daling van de gemiddelde koopsom had het einde van het jaar 2004 plaats. De prijsdaling deed zich alleen voor bij appartementen, andere woningtypen werden per saldo duurder. Dat constateerde het Kadaster gisteren. De prijzen voor vrijstaande hui zen zijn in vergelijking met een jaar eerder het sterkst gestegen. Een vrijstaand huis kostte in mei gemiddeld 370.365 euro. De koopsom voor een apparte ment daalde van april op mei gemiddeld met duizend euro tot 162.515 euro. De Noord-Hollandse vrijstaan de koopwoning is het afgelopen jaar gemiddeld bijna 14 pocent duurder geworden. Over de he le linie stegen de prijzen van koopwoningen het afgelopen jaar met bijna 5 procent. Opval lend is verder de stijging met gemiddeld 7,7 procent in Noord-Holland. Nergens stegen de prijzen van dit type woning zo hard. In Noord- en Zuid- Holland dalen de prijzen van appartementen licht. Het aantal verkochte woningen is in mei met 1,5 procent toege nomen. Minder vrijstaande wo ningen wisselden van eigenaar, maar er was flink meer animo onder kopers voor tussen- en hoekwoningen. EU-commissaris wil af van BPM brussel - Europees commissa ris Kovacs (Belasting) wil dat de speciale belasting op nieuwe auto's overal in de EU wordt afgeschaft. In ruil zou de wegenbelasting omhoog moeten. Voor de schatkist moet het resultaat neutraal zijn. In Nederland moeten kopers van nieuwe auto's de Belasting van Personenauto's en Motorrijwielen (BPM) betalen. Soorgelijke heffingen elders in de EU kunnen in hoogte flink verschillen. Kovacs denkt dat dat de voornaamste reden is dat maar heel weinig automobilisten hun wagen bij een dealer in het buitenland bestellen, terwijl de 'kale' prijs daar soms lager is. Geen dieselfonds voor vissers Luxemburg Minister Veerman (Visserij) ziet weinig in een Europees fonds dat vissers helpt bij dure diesel. Hij zei dat gisteren in Luxemburg, waar visserij ministers dit onderwerp bespraken. Hooguit zouden ondernemers zichzelf kunnen indekken, stelde de minister. De dure diesel is sinds kort een grote kostenpost voor de vissers. Frankrijk heeft een soort privaat verzekeringsfonds ingevoerd. Veerman vindt dat zoiets wel kan. Amsterdam weer duurder Amstelveen - Amsterdam is dit jaar opnieuw gestegen op de ranglijst van de duurste steden ter wereld. De Nederlandse hoofdstad stijgt van de 26e naar de 24e plaats. Dat bleek gisteren uit een jaarlijks onderzoek van adviesbureau Mercer Human Resource Consulting. Londen is de duurste stad van Europa. Dat komt vooral door het dure pond, hoge woonlasten en de tarieven van het openbaar vervoer. Tokio blijft de duurste stad ter wereld, gevolgd door Osaka. Het onderzoek van Mercer beslaat 144 steden. Minder vijftigers met baan in stad den haag Vijftigers woonachtig in de grote steden hebben minder vaak een baan dan hun leeftijdgenoten elders in het land. Nog geen zeventig prqcent van de mannen tussen de 50 en 59 jaar uit de vier grote steden hebben werk, terwijl het landelijk gemiddelde op 79 procent ligt. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die lage arbeidsdeelname is vooral te wijten aan de werkloosheid, maar ook de economische structuur van de stad telt mee. Zo is de arbeidsdeelname van mannen én vrouwen in Rotterdam laag door het zware werk in de haven en industrie. In Den Haag, Amsterdam en Utrecht is de arbeidsdeelname van vrouwen boven de vijftig juist weer hoger dan het landelijk gemiddelde. Virus schaadt helft bedrijven voorburg - Bijna de helft van de Nederlandse bedrijven die internet gebruiken, heeft in 2003 schade opgelopen door een computervirus. Het jaar ervoor had 32 procent van de bedrijven hinder van virussen, aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. De meeste bedrijven onderkennen het gevaar. Van de ondernemingen die online diensten aanbieden, zoals een website, heeft 91 procent antivirussoftware geïnstalleerd. Aalberts koopt in Frankrijk langbroek - Aalberts Industries versterkt zijn activiteiten in Frankrijk. Flet bedrijf neemt C.G Industrie over. In april kocht de Nederlandse onderneming al C.G's branchegenoot SGI, In Frankrijk het grootste oppervlaktebehandelingbedrijf. Het in de Franse Alpen gevestigde C.G jtajustrie is winstgevend en 5 Doekte een jaaromzet van 4 miljoen euro. Heinz neemt deel Danone over londen Het Amerikaanse levensmiddelenconcern HJ. Heinz neemt de sauzendivisie over van de Franse branchegenoot Danone. Daarmee is een bedrag gemoeid van 470 miljoen pond (702 miljoen euro). Met de overname geeft Heinz verder gestalte aan zijn beleid om zich concentreren op drie productdivisies. De eerste divisie omvat ketchup, specerijen en sauzen, de tweede baby- en kindervoeding en de derde soepen en kant-en-klaarmaaltijden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9