Sudan trekt aanklacht in BUITENLAND Duivelsuitdrijving is in Roemenië een vak Tsunami-weeskinderen zijn te bang om naar huis te gaan ixemburg houdt ch referendum on vermoorde Hariri mwe leider Libanon Extraatje voor jonge boeren in Europese Unie Herstelwerk na de vloedgolf Khartum slikt kritisch rapport Artsen zonder Grenzen Palestijnse zelfmoordenares gepakt Vredesoverleg Somalië dure grap voor Kenya hzu105 dinsdag 21 juni 20C>5 :e correspondente van Rooij - Het referendum over opese grondwet op 10 ju- .uxemburg gaat gewoon De socialistische rege- artij wil van geen wijken en heeft de christen-de- tische partij van premier onder druk gezet. Junc- eft zijn politieke lot aan w van de volksraadple- ■rbonden. Volgens recen- niepeilingen is namelijk een klein deel van de Luxemburgers vóór de vet, hoewel geen enkel ozeer van het geld uit profiteert. Bovendien een op de tien Luxem- werknemers voor de Eu- Unie. Toen Juncker in lorjaar een referendum eef, leek een Luxem- ja' nog een volstrekt van- ekende zaak. Maar na :en' in Frankrijk en Ne- is ook in Luxemburg de ing omgeslagen. beslist het Luxem- burgse parlement over het be sluit van de regering. Als de grondwet in Luxemburg daadwerkelijk wordt afgewezen, betekent dat een persoonlijke nederlaag voor Juncker. Hij is regeringsleider sinds 1995 en combineert zijn functie met het ministerschap van financiën. In Europa geniet hij status, maar in de afgelopen zes maanden heeft hij als EU-voorzitter wei nig bereikt en het is Juncker vrijdag niet gelukt om een ak koord over de EU-begroting in elkaar te zetten. Als hij opstapt na een 'neen' betekent dat een einde van zijn carrière. Behalve Luxemburg stemt ook Cyprus over de Europese grondwet. Alleen bepaalt hier niet de bevolking, maar het parlement (op 30 juni) de uit slag. Bij de Europese top donderdag en vrijdag is besloten dat EU- landen die dat willen, de ratifi catie (goedkeuring) mogen uit stellen. Denemarken heeft al gezegd van die mogelijkheid gebruik te zullen maken. - Zo vader, zo zoon: Hariri is de meest waar- jke kandidaat voor het rschap van Libanon. De rolle zakenman wordt juden toekomst voor- naar moet zijn sporen in tiek nog verdienen. Dud-premier Rafik al-Ha- 14 februari door een slag om het leven was werd zijn tweede ad naar voren gescho- opvolger. Deze knipte de paardenstaart af die inlang droeg, om zijn n toewijding te onder- Volgens intimi van de was vader Rafik erg trots en vertrouwde hij zijn :1e zaken volledig aan :eft een bedrijfskundige Ag in de Verenigde Sta- olgd. In 1996 werd hij de ar van het familiebedrijf en in Saudi-Arabië ge- bouwbedrijf met een ran meer dan twee mil iar en 35.000 werkne- april dit jaar richtte de zakenman een eigen vastgoed bedrijf op met een startkapitaal van 145 miljoen dollar. Terwijl Libanezen massaal de straat op gingen om te demon streren tegen de Syrische bezet ting van het land en de ver meende Syrische betrokken heid bij de aanslag op Rafik al- Hariri, vormde de 35-jarige Saad een brede, anti-Syrische coalitie. Deze coalitie behaalde zondag bij de parlementsver kiezingen een absolute meer derheid. Vooralsnog lijkt Saad al-Hariri vooral te profiteren van de po pulariteit van zijn vader. „Ik denk dat ik nu vooral een sym bool ben. Ik zal in de komende vier jaar hard moeten werken om mijn vader enigszins te eve naren", zei hij onlangs. Hem wacht nu de moeilijke taak om Libanon te leiden. Het land dat 29 jaar lang Syrische troepen op zijn grondgebied moest dulden, is hevig verdeeld. Bovendien kampt het met een hoge inflatie en een enorme staatsschuld van tientallen miljarden dollars. Luxemburg - Jonge boeren krij gen een steuntje in de rug van de Europese Unie. De jongeren krijgen voortaan drie jaar de tijd om te voldoen aan subsi diecriteria van het plattelands fonds. De jonge boeren kunnen daar door makkelijker een nieuwe diervriendelijke stal, een mes- topslag bouwen of andere pro jecten uitvoeren. EU-voorzitter Luxemburg heeft daartoe giste ren een voorstel gepresenteerd. Minister Veerman (Landbouw) noemt de regeling vrij gunstig. Het moet meehelpen de vergrij zing onder de boeren te bestrij den: 55 procent van hen is ou der dan vijftig jaar. Slechts een op de drie heeft een opvolger, meestal een zoon. Het plattelandsfonds is een be langrijke extra subsidiebron voor boeren. Het bevat vijf mil jard euro subsidie per jaar voor boeren die bijvoorbeeld een vernieuwende investering ple gen, aan agrarisch natuurbe heer doen of omschakelen naar andere bedrijfstakken. Nieuw is dat de EU vanaf 2007 minimumpercentages wil vast leggen voor de verschillende doelen. De Nederlandse projec ten voldoen al aan die percen tages, aldus Veerman. Neder land krijgt tot dusver zestig mil joen euro per jaar uit het fonds. nag apatti n am - Met vereende krachten wordt een broodnodige steiger gebouwd in de stad Nagapattinam in het zuiden van India. Na de tsu nami op tweede kerstdag verleden jaar kwam er weliswaar een grote stroom aan hulpgoederen op gang, maar dat ging voornamelijk om bo ten en visnetten. De meeste vissers wonen nu nog in tijdelijke onderkomens in de getroffen gebieden. Hun nieuwe woningen moeten nog wor den gebouwd. Foto Reuters/Arko Datta van onze verslaggever Khartum - Sudan heeft de aan klacht tegen twee medewerkers van Artsen zonder Grenzen in getrokken. De Nederlander Vin cent Hoedt en zijn Britse collega Paul Foreman waren beschul digd van spionage omdat ze een rapport hadden gepubliceerd over verkrachtingen in de Suda nese provincie Darfur. „Wij zijn zondag geïnformeerd door het ministerie van buiten landse zaken dat alle beschul digingen zijn ingetrokken van wege het goede werk dat Artsen zonder Grenzen verricht in Su dan", aldus een medewerker van de artsenorganisatie giste ren. Paul Foreman is het hoofd van de Nederlandse afdeling van Artsen zonder Grenzen in Su dan, Vincent Hoedt werkt als projectcoördinator in Darfur. De twee waren op borgtocht vrij, maar mochten het land niet verlaten. Ze gaan nu zo spoedig mogelijk weer aan het werk. In een persverklaring laat AzG verder weten 'verheugd' te zijn over de actie van de Sudanese regering. „Hopelijk kunnen we onze aandacht nu weer hele maal richten op de slachtoffers van het conflict in Darfoer, die geheel afhankelijk zijn van hulp", aldus algemeen directeur Geoff Prescott. De inwoners van de provincie gaan volgens hem nog steeds gebukt onder geweld en hebben een groot gebrek aan medische zorg. De arrestaties in mei leidden tot de internationale veroorde ling van de regering in Khar tum. Verkrachtingen Het door Khartum aangevoch ten rapport van Artsen zonder Grenzen bevat gedetailleerde verklaringen van vijfhonderd slachtoffers van verkrachtingen, die in ruim vier maanden tijd plaatsvonden in Darfur. Eerder had een speciale onderzoeks commissie van de Verenigde Naties ook al vastgesteld dat vrouwen en jonge meisjes in de provincie op grote schaal wer den verkracht. Die berichten zijn onderschreven door andere hulporganisaties die in Darfur actief zijn. De Sudanese regering blijft er desondanks bij dat verkrachtin gen slechts sporadisch voorko men in de westelijke ptovincie. Het Internationaal Strafhof in Den Haag is eerder deze maand een officieel onderzoek gestart naar oorlogsmisdaden en schendingen van de mensen rechten in Darfur. Centraal daarbij staat een lijst met 51 namen van verdachten, onder wie regeringsfunctionarissen, leden van het regeringsleger en leiders van de rebellenbewegin gen en de Arabische milities (Janjaweed). In Darfur woedt al sinds febru ari 2003 een bloedige strijd tus sen leger, rebellen en milities. Zeker 180.000 mensen zijn als gevolg hiervan overleden, twee miljoen anderen zijn op de vlucht geslagen naar omringen de landen en veiligere gebieden elders in het Oost-Afrikaanse land. Dbom doodt citanten tie Irak - Een reeks van bom- :n heeft gisteren in Irak n dertig mensen het le- ;ost. Vooral de politie et ontgelden, ledigste aanslag had tArbil in het Koerdische n Irak. Daar sloeg een rdenaar toe met een n nabij kantoren van de ipolitie. Er vielen zeker en en ruim vijftig ge- De meeste slachtoffers rakezen die in de rij om te solliciteren naar In of personen die een kwamen afhalen, ting 727 van de Iraakse irtmaatschappij Iraqi heeft gisteren de Iraak- aier Ibrahim al-Jaafari nden gebracht. Het was ste Iraakse toestel dat in Londen sinds Irak in are sancties kreeg opge- >r de invasie in Koeweit. n bewijs voor ie stemming' - De Raad van Hoeders die toeziet op het isla- gehalte van het lands- heeft geen bewijzen ude bij de presidents- igen van afgelopen vlij mden. De Iraanse auto- ïadden opdracht gege- een steekproefsgewijze g van de stemmen die trste ronde zijn uitge- Dat gebeurde na be- ingen dat bij de stem fraude was gepleegd, me in Teheran legde inse kranten een ver- (sverbod op wegens sch artikel over moge- de. ash k e lon - De Palestijnse Wafa al-Bass (links) wordt door een Israëlische politievrouw naar de gevangenis gebracht in Ashkelon. De 21-jarige Al-Bass wordt ervan verdacht een zelfmoordaanslag te hebben willen plegen. Ze werd opgepakt bij de grensplaats Erez tussen de Gazastrook en Israël, terwijl ze explosieven in haar onderkleding droeg. De Palestijnse vrouw had als brandwondenslachtoffertoestemming om naar de zuid-Israëlische stad Beersheba te reizen voor een medische behandeling. Voor vandaag staat in Jeruza lem een topontmoeting op het programma tussen premier Sharon van Israel en de Palestijnse president Abbas. Foto Reuters/Ronen Zvulun door onze correspondent Runa Hellinga Boedapest - Duivelsuitdrijving komt in Roemenië nog op grote schaal voor, met name binnen de orthodoxe kerk. Vorige week stierf een non, die door een priester drie dagen aan een kruis was gehangen omdat ze bezeten zou zijn geweest. Haar dood mag uitzonderlijk zijn, maar uitdrijvingsrituelen niet. De kerk in Roemenië ziet zulke reinigingsrituelen als normaal onderdeel van haar taak. Or thodoxe priesters krijgen het vak duivelsuitdrijving officieel tijdens hun opleiding. Het hoort bij de aloude strijd tussen goed en kwaad, de strijd tussen God en de duivel. Dat een uitdrijving soms ge welddadig is, neemt de ortho doxe kerk voor lief. Al worden brandijzers in de vorm van een kruis tegenwoordig niet meer gebruikt, sinds de kerk eisen stelt aan de procedure. De priester moet nu formeel toe stemming aan zijn bisschop vragen. Ook wordt nagegaan of de bezetene behandeld is we gens psychische problemen. En precies dat had Vader Dani el, de priester die samen met vier nonnen is aangeklaagd we gens de dood van de 23-jarige Maricica Irin'a Cornici, nagela ten. De non bleek schizofreen te zijn geweest. Maar de pries ter heeft geen berouw van zijn daad. Zijn duivelsuitdrijving riekt naar persoonlijke wraak. Koude kelder Volgens dorpelingen had de non ruzie met hem. Ze werd daarop vier dagen lang in een koude kelder zonder eten en drinken opgesloten. Vervolgens werd ze drie dagen lang met een prop in haar mond met touwen aan een kruis vastge bonden, terwijl de priester met hulp van vier nonnen een uit drijvingsrite hield. Haar dood legde Vader Daniël uit als 'een wonder van God' en haar 'ver lossing'. De Roemeense orthodoxe kerk heeft een eigen onderzoek aan gekondigd en gezegd dat de priester mogelijk uit de kerk wordt gezet. Onder de dorpe lingen zou zo'n besluit waar schijnlijk op onbegrip stuiten. Zij steunen hun priester. Als er al twijfel was over haar dood, werd die weggenomen door het feit dat het begon te onweren tijdens haar begrafenis: een be ter bewijs dat zij daadwerkelijk bezeten was, was haast niet mogelijk. Geloof in zaken als het boze oog en bezetenheid is niet tot afgelegen gebieden beperkt. Op de hele Balkan gelooft een groot deel van de bevolking op recht in het bestaan van vam piers. Begin dit jaar werd in Zuid-Roemenië een familie ge arresteerd die een dode had op gegraven. De familieleden had den zijn hart eruit gehaald en verbrand. De as hadden ze op gedronken. De man was een vampier, zeiden ze, die hen ziek had gemaakt. De methode is al vele honderden jaren oud en wordt van vader op zoon door gegeven. van onze verslaggever Ier optreden vogelpest' 'Vrg - De EU-landen harder optreden tegen t. Voortaan moeten de ook laagbesmettelijke bestrijden, zo stelt de Commissie voor. De ïettelijke variant kan nelijk ontwikkelen tot >gbesmettelijke virus, k onder meer bij de E^tbraak in Nederland, eenderde van de kip- st worden afgemaakt. van onze verslaggever ban nam khem - Het eenkamer- huis van haar ouders staat er weer, zes maanden na de tsuna mi. Maar de twaalfjarige Suwa- nee Maliwan is te bang om naar huis te gaan. „Ik wil niet meer terug naar ons huis aan het strand. Ik ben bang voor een nieuwe vloedgolf. Mensen zeg gen dat voor het eind van dit jaar er nóg een tsunami komt." De wees geworden Suwanee en haar 61-jarige grootvader Hin Temna, die zich nu over haar ontfermt, gaan daarom niet naar het nieuwgebouwde be tonnen huis in hun vissersdorp in Thailand. Zij, en honderden anderen, ver kiezen het om in een 'opge waardeerd' tentenkamp te blij ven wonen. De meer dan dui zend bewoners van het kamp hebben niet meer dan twintig toiletten ter beschikking. Schoon drinkwater is er zeer schaars, dunne golfplaten vor men de scheiding tussen het 'huis' van een familie en dat van de buren, en tinnen dak platen beschermen hen tegen de felle zon en de moessonre gens. 's Nachts stikt het er van de muggen. Grootvader Hin Temna was vroeger visser, maar ook hij wil voor geen goud terug naar zee. Hij zou nu graag een kruide nierswinkel beginnen in zijn huis, als hij geld had. Hij en zijn kleindochter kregen samen veertigduizend baht (zo'n dui zend euro) 'wezengeld' van de overheid. Dat geld leggen ze opzij voor de opleiding van Su wanee. Zij wil later arts worden, de wens van haar vader. De twee overlevenden zijn er echter nog helemaal niet aan toe om aan de toekomst te den ken. Keer op keer denken ze te rug aan het vreselijke moment, die tweede kerstdag, dat de ou ders van Suwanee naar zee gin gen en niet meer terug kwa men. Hun lichamen zijn nooit meer gevonden. Het meisje heeft niets dat her innert aan haar ouders. „Ik had vloertegels uit ons huis. Die herinnerden mij erg aan mijn moeder. En een dagboekje. Maar dat ben ik kwijtgeraakt. Ik ben bang dat ik de ldeine din getjes over mijn ouders ga ver geten", vertelt ze. Suwanee volgt om het trauma te verwerken zang- en dansles sen in het opleidingscentrum van het kamp. Maar echt goed gaat het nog niet met het meisje. „Ze is erg stil en terughoudend", vertelt Rotjana Phraesrithong van de Duang Prateep Foundatio. Dat is een liefdadigheidsinstelling die zich inzet voor de slachtof fers. „Als ze ziet dat ik andere kinderen knuffel, dan komt ze meteen naar me toe en wil ze ook omhelst worden. Ze mist haar moeder. Ze mist gebor genheid." den haag - Dat vrede een prijs heeft, ook al betreft het je buur land, heeft het Oost-Afrikaanse Kenya aan den lijve ondervon den. Het faciliteren van het So malische vredesoverleg heeft het land al ruim 1 miljard Keny- aanse shilling (ruim 10 miljoen euro) gekost en de rekening loopt nog steeds op. Ter verge lijking: meer dan de helft van de bevolking moet het met minder dan tachtig shilling per dag doen. Veel geld is gaan zitten in bevei liging en accommodatie. Twee derde van het bedrag moet nog worden betaald aan hotels, waar honderden afgevaardig den uit Somalië jarenlang dure kamers bezetten en zich tegoed deden aan dure dranken en spijzen. De werkelijke kosten van het vredesoverleg liggen overigens veel hoger, maar wor den door de internationale ge meenschap en andere Afri kaanse landen voor hun reke ning genomen. Maar gastvrijheid is voor Afri kanen een groot goed, dus nie mand in Kenya zeurt. „Het is de verantwoordelijkheid van ieder gastland om voor de veiligheid van regeringsfunctionarissen te zorgen die zich in het land zijn", aldus assistent-minister voor regionale samenwerking, Joseph Nyagali tegen dagblad The Standard. - Bovendien, onderstreept Ny- agah, zal Kenya op den duur 'op een geweldige manier profi teren van een stabiel Somalië'. „We zullen geen last meer heb ben van de stroom wapens die vanuit dat land jarenlang onze richting is opgekomen, wat tot criminaliteit en terroristische aanslagen leidde." Clinton voor sluiten Guantanamo Bay londen - Het Amerikaanse detentiekamp Guantanamo Bay op Cuba moet ofwel dicht, ofwel de bezem moet erdoor heen. Dat zei de vroegere Amerikaanse president Bill Clinton gisteren in The Financial Times. „Het is tijd dat er geen verhalen meer de wereld in komen over mensen die er worden misbruikt", aldus de oud-president. De regering van George Bush ligt onder vuur wegens meldingen van misbruik in Guantanamo, waar meer dan vijfhonderd van terrorisme verdachte mensenworden vastgehouden. De meesten zijn opgepakt in Irak en Afghanistan. De bewakers zouden het niet zo nauw nemen met de mensenrechten. ,Als we de reputatie krijgen dat we mensen misbruiken, dan brengt dat onze eigen militairen in gevaar. Bovendien, als je iemand maar hard genoeg aanpakt, dan vertelt die je alles wat je wil weten, als je er maar mee ophoudt." Jurylid op feestje van Jackson Washington - Een van de juryleden die popster Michael Jackson onlangs vrijsprak van aantijging van seksueel misbruik van een minderjarige, heeft het feest van de King of Pop ter ere van zijn vrijspraak bijgewoond. Dat meldden Amerikaanse media gisteren. Vierhonderd mensen kwamen vrijdag opdagen bij het Chumash Casino. Michael Jackson was zelf in geen velden of wegen te bekennen. Zijn moeder en zijn zus Janet Jackson waren er wel. Cannabis-pil in Canada Toronto - Canada staat sinds gisteren als eerste land ter wereld de verkoop toe van een medicijn dat is gebaseerd op cannabis. Het middel, Sativex, is ontwikkeld door het Britse GW Pharmaceuticals. De mondspray is bedoeld voor onder meer pijnbestrijding voor mensen die multiple sclerose (MS) hebben. Het Duitse concern Bayer is verantwoordelijk voor de marketing van het product in Canada. Watertekort in regio Leuven brussel - Inwoners van de regio rond de Vlaamse stad Leuven mogen de komende dagen hun tuin niet sproeien, hun auto niet wassen en hun particuliere zwembad niet vullen wegens een tekort aan water. De provincie Vlaams-Brabant heeft gisteren een noodverordening opgesteld waarin overtreders een boete in het vooruitzicht wordt gesteld. Het gebied staat bekend om zijn aardbeienteelt. Daar is veel water voor nodig. Alzheimer vroeg te voorspellen Washington - Onderzoekers van de New York University School of Medicine hebben een methode ontwikkeld om alzheimer in een vroeg stadium te kunnen voorspellen. Als vervolgonderzoeken hetzelfde resultaat hebben, kunnen mensen ruim voor de eerste symptomen te zien zijn van de ziekte op de hoogte zijn. De Amerikanen brachten met behulp van pet-scans de hersenactiviteit van 53 senioren in kaart, gedurende 10 tot 24 jaar. Zij merkten dat een afname van glucosemetabolisme in de hersenen een voorteken van toekomstige alzheimer is. Glucosemetabolisme is een proces waarbij cellen glucose (suiker) omzetten in energie. Levenslang Kalief van Keulen Istanbul Een Turkse rechtbank heeft Metin Kaplan, alias de Kalief van Keulen, tot levenslang veroordeeld. De radicale moslimleider, vorig jaar door DuitslanAuitgeleverd aan Turkije, is schuldig bevonden aan hoogverraad. Hij zou in 1998 een aanslag met een vliegtuig vol explosieven hebben beraamd op het mausoleum van Atatürk, de stichter van de Turkse staat, op een moment dat de Turkse hele regeringstop daar was. 'Homo vaak kind van alcoholisten' madrid Een door de centrumrechtse Volkspartij opgeroepen hoogleraar heeft in Spanje voor ophef gezorgd door te zeggen dat homoseksuelen vaak zijn opgevoed door alcoholisten, ruziemakende ouders of overbezorgde moeders, adoptierecht toe te staan.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7