Vragenderwijs: les krijgen in wat je wilt REGIO Schaduw VRAAG i/arm warm. Cisteren was het in de Leidse regio ruim 30 gra- fandaag wordt het toch nog altijd 26 graden. Dan hebben we geen klagen, want in mooi weer draaien Zuid india vielen t afgelopen dagen een betere omzet maar liefst 200 do den in een hittegolf iperaturen boven de 50 graden Celsius. De 'heetste zomer in jaar* veroorzaakte er dodelijke zonnesteken en uitdroging, het hier niet, maar ver- ANOUSHA IBRAHIMI van lion in de Haarlemmer- aat toch aardig te puffen. arkt hoor je wel de uit trouwen bloot, handel dat ook bij Didi Fas- geval? or, wij merken het eigen- Bij mooi weer draaien een betere omzet. Er zijn lest veel mensen in de het langere tijd heel er is. dan wordt het wel de Haarlemmerstraat en ins. Ik denk dat de mees- en tegen die tijd het pzoeken." et warm? wel een beetje. We heb- airco's en het is een ta- eine zaak, dus het valt iar het is hier toch warm. e, het is 30 graden. Als ik en loop, naar het magazijn of naar de kantine, voel ik het Daar merk ik de warmte echt. Dan wil ik wel weer naar sortiment van Didi Fashion toegespitst op deze zomer- rel. We hebben heel veel leuke kleren voor op strand of om 1 tijdens een picknick. Linnen jurken en rokjes bijvoor- e dragen koel. Die vind ik zelf heel leuk. De rokken zijn in euren geel, rood, wit, blauw, ecru en met bloemetjes. Daar ikun je het beste een effen topje dragen, anders wordt het En daaronder... liefst gewoon slippers natuurlijk!" tij op de warmte gekleed? ijk. Elke ochtend luister ik naar het weerbericht en daar ijn kleding die dag op aan. Vandaag heb ik, tja, een geelwit ikje aan met een wit T-shirt en witte slippers." Ifred Simons foto: EPA/Marcelo Sayao UIT DE ARCHIEVEN 55, Dinsdag 21 Juni HDC970 DINSDAG 21 juni 2005 'Doen we op deze school ook een schoolreisje?' Huiswerk mag, maar het hoeft niet. Dat bepaal je allemaal zelf. En zitten blijven is niet mogelijk, wantje werkt aan de doelen die jij hebt gesteld. Wanneer jij er klaar voor bent, ga je door met iets nieuws. Wil je een cij ferlijst? Da's goed. En wil je geen cij fers, dan is dat ook geen probleem. Het lijkt een school uit een droom over een land waar kinderen de baas zijn en leraren zich hebben te schik ken naar de vragen van de leerlingen, die alleen dat leren wat ze willen le ren. Maar, het is geen droom. De school bestaat echt. Die school heet Vragenderwijs en draait sinds 1 maart 2004 in Rijswijk, waar 25 leerlingen in de leeftijd van 6 tot en met 15 jaar vraaggericht on derwijs volgen. Met ingang van ko mend schooljaar bieden het Lissese Fioretticollege en het Teylingen Col lege uit Noordwijkerhout het niepwe onderwijssysteem in een samenwer kingsverband aan. Niels Troost en Reinoud Rath zijn twee leerlingen, die in Rijswijk het Vragenderwijs-programma volgen. Hun programma, want bij de aan melding hebben zijzelf hun pakket samengesteld. Reinoud, een 14-jari- ge vmbo-scholier, koos voor de praktische kant. Niels, 15 jaar en havo, is meer van de theorie. Hij wil de af van vakken waar hij toch niets aan heeft en laat in Rijswijk de na druk leggen op zijn havo-eindexa menpakket. ,,Op mijn vorige school moest ik veel onzinnige vakken doen en ik had daardoor ontzettend veel huiswerk. Ik haalde goede cijfers en had best veel vrienden op school. Toch vond ik het niets. Zijn moeder bracht hem op het idee van Vragenderwijs. „Het leek me wel wat, dus we zijn gaan kijken. Dat was een goed idee." Elke nieuwe Vragenderwijs-leerling moet in de 'leercirkel' aangeven hoe zijn lesprogramma, zijn individueel werkplan, er uit komt te zien. In een leercirkel komen de leerling, zijn ou ders, de school, andere voor de leer ling belangrijke betrokkenen en een van school en leerling onafhankelijk persoon samen om antwoord te ge ven op drie vragen, wat kan de leer ling goed, wat wil hij leren en wat is daarvoor nodig? Niels, die halverwege overstapte uit de tweede klas van de havo, wilde aan het eind van dit schooljaar met uitsluitend de eindexamenvakken minimaal op havo-3-niveau zitten. „En ik wilde het liefst op zo veel mo gelijk vakken zo ver mogelijk in havo-4 komen. Ik wilde ook cijfers hebben, want dan wist ik zeker dat ik het niveau aankon. Ik wil na de havo naar de Academie voor Licha melijke Opvoeding, dus aan het eind van volgend jaar wil ik klaar zijn voor het havo-eindexamen." Voor Reinoud ging dat allemaal an ders. In de eerste plaats zag zijn leer cirkel er anders uit. Hij had behalve zijn ouders en de school ook vrien den en de buurman gevraagd. „Om dat zij weten wat voor iemand ik ben", luidt zijn nuchtere uitieg. Hij koos naast het vmbo-eindexamen pakket voor een praktische oriënta tie op een vervolgopleiding in de au tobranche. Zo loopt hij als 14-jarige nu al stage bij een autodealer. „Ik werk in de showroom", zegt hij alsof het de normaalste zaak van de we reld is. „Verder wilde ik aan mij ou ders met powerpointpresentaties la ten zien wat ik hier doe. Vind ik ook logisch. Zij betalen voor de school." Reinoud had het niet naar zijn zin op de vorige, gewone, school. „Ik paste er niet", vat hij zijn tijd daar samen. „Mijn ouders wisten dat en gingen voor mij op zoek naar iets anders. Ze ontdekten Vragenderwijs en ze schreven mij in zonder dat ik daarom had gevraagd. Een goede keuze, echt waar. Maar ik zeg wel eens voor de grap dat dat de laatste keer was, dat er iets gebeurde waar ik niet om vroeg." Zowel Reinoud als Niels heeft het naar zijn zin in Rijswijk. Voor beiden zijn de kleine klas en de gezellige sfeer belangrijke redenen daarvoor. „En het leren gaat goed", aldus Niels die in al zijn vakken nu al op havo-4- niveau zit. „Ik ben nu zo zeker van mijn niveau dat ik geen cijfers meer nodig heb. Want ik vertrouw op mij zelf en op het oordeel van mijn lera ren, zij kennen mijgoed. Ik geloof ook dat ik over een jaar het eindexa men aan kan. Verder maak ik mijn huiswerk op school zodat ik tijd heb voor tennis als ik thuis kom. Ik ten nis elke dag." De jongens zitten in een groep waar in ook kinderen van 5 en 6 jaar zit ten. Hun gedachtes daarover zijn ronduit positief. „Ze bieden hulp waar dat kan. Ze hebben zelfs aan geboden om de gymles te verzorgen voor die kinderen", zegt Jorien Meerdink, die directeur is van de stichting Wesp, die Vragenderwijs heeft ontwikkeld. Wesp staat voor Wetenschappelijke Educatieve en Sociaalculturele Projecten. Overigens bereikten Niels en Reinoud snel hun grenzen met de gymles. „Dus vroegen we om een gediplomeerde gymleraar. En die is er gekomen." Een ander plan van hen, het organi seren van een schoolreis, slaagde volledig. Meerdink: „Ze vroegen of htm school ook aan schoolreisjes deed. Natuurlijk, zeiden de begelei ders, maar wat dacht je er zelf van? Dus deden de jongens een voorstel om het zelf te regelen. Ze kozen voor Duinrell, omdat dat dichtbij was en zowel voor de jongeren als voor de ouderen leuk is. Op welke school leer je om een schoolreis te organi seren? Op welke school mag je dat ook echt doen?" Toch kent ook Vragenderwijs-onder- wijs zijn grenzen. „Natuurlijk is er een budget. Daaruit worden keuzen gemaakt. Maar bij die keuzes zijn zo wel de schoolleiding als de kinderen betrokken." Kunnen kinderen dat wel, keuzes maken tussen leuke en saaie dingen? „Ja", zegt Meerdink, „kinderen wil len en kunnen zo veel meer dan me nigeen denkt. In interviews met dui zenden kinderen is een aantal crite ria vastgelegd die zij belangrijk vin den in onderwijs. „Ze willen veel le ren, veel spelen, zich veilig voelen, meebeslissen op een goed ingerichte rechtvaardige school. Dat heb ik niet zelf verzonnen, dat zijn antwoorden van kinderen. Leerlingen zijn in staat om de verantwoordelijkheid te ne men die bij hen past. Niet alleen be slissen, maar beslissen in gezamen lijkheid." Vragenderwijs is wel duurder dan gewoon onderwijs. Aan ouders die hun kind op een vraaggerichte school willen hebben wordt een bij drage gevraagd die afhankelijk van hun inkomen varieert tussen de 50 en 250 euro. De bijdrage is nog rela tief laag, omdat het onderwijsminis- terie het project voor de komenden drie jaar subsidieert. „Wanneer er dertig leerlingen zijn, is Vragender wijs kostendekkend", zei Elisabeth Al, directeur van het Fioretticollege. Als het aan Reinoud en Niels ligt. zouden die dertig leerlingen er zo kunnen zijn. „Deze school is voor el ke leerling goed", zegt Reinoud. „Het is goed voor mensen die pro blemen hebben op een gewone school, bijvoorbeeld omdat ze ge handicapt zijn." „Of zo zegt Niels, „voor mensen die veel zelfdiscipline hebben en weten wat ze willen." „Maar", zo zegt hij na een denkpau- ze, „ook voor mensen zonder zelf discipline. Want als je dat niet hebt, kun je dat hier goed leren. Deze school maakt leren voor iedereen leuk." Gerard Baas Na acht jaren van moeizame voorbereiding kan de Leidse aire Sportraad gistermiddag een pracht sportveldencomplex inemen. Leiden is hiermede de eerste Universiteitstad in ons de beschikking krijgt over een dergelijk terrein. Het is een achter het terrein van het Academisch Ziekenhuis gelegen, met een prima grasmat en een accommodatie, waarop meni ng trots zou zijn. Het terrein, vier hectare omvattend, is on- Id in twee voetbalvelden van verschillende afmeting, hockey- iiwijl er eveneens ruimte is ingeruimd voor het beoefenen van idere buitensporten, als bijvoorbeeld speer- en discuswerpen al. Leidsch Dagblad Ie: T Klein en H. (Je Wit I: directie hdcuz@hdcnl Jedactie: Jan Geert Majoor, Idriaan Brandenburg ik redactie.ld@hdc nl f82. Leiden, tel. 071-5 356 356 js 54,2300 AB Leiden in van de receptie zijn: In met donderdag ouur |o -12.30 uur •5356415 071-5 356 325 overlijden, geboorte, jubilea lieberichten, desgewenst met ling, via www hdcmedia nl of "lieberichten@nhd.hdc.nl mail fax 072-5196696, tel. 072- (ERKOOP •b.t 366l ld: 023-5150 543 6813677 «idel: 071-5 356 300 u kunnen contact opnemen >36 k itis) 0( 96800 rtiK ing (acceptgiro) een aut. ine.) >/j €216,90 ns een machtiging verstrekken tisch afschrijven van het l PpW ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). MobieL 072 - 5196800 ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. zaterdag 21 juni let Leidse VW-kantoor: ook de centrale post voor de regio- i. Personeelsuitbreiding zou de activiteiten en de contac- e andere gemeenten ten goede komen. Maar het geld ont- bovendien vinden de dorpen in de buurt een eigen VW- nodig. Foto: archief Leidsch Dagblad e rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer k HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van gblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan n het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Niels Troost (links) en Reinoud Rath zijn blij dat ze zelf bepalen wat ze op school leren. Vragenderwijs biedt hun die kans. „Onze school maakt leren voor iedereen leuk." Foto: Mark Lamers NOORD WIJK, 15.00 UUR Puffen, zweten, en dat zonder te bewe gen. De zomer is losgebarsten en heel Nederland heeft zich voorgenomen er maar zo veel mogelijk van te genieten nu het kan, want je weet nooit hoe lang het duurt voor een knallend onweer een einde maakt aan de mooie dagen. Op en langs het strand is het druk. Veel te druk. Een verliefd stelletje dat even langs de waterlijn wil kuieren, struikelt over em mers, schepjes en de bijbehorende kinde ren. Of over handdoeken met vleesbergen die zich in de alle energie wegvretende zo merzon cromabruin liggen te bakken. Dit is dus het weer waar iedereen al die maanden op heeft zitten wachten. Het wilde maar geen zomer worden, steeds weer lag er een lagedrukgebied op de Atlantische Oce aan, vertelden de Erwin Krollen van alle zenders ons. Nu is het zo ver. En, is het leuk? Nee, leuk is anders, melden een paar bejaar den elkaar aan de boulevard. Zó warm hoef de nou ook weer niet. „Je kunt helemaal niks doen in deze hitte", klaagt een grijsge- haarde dame in zomerjurk (geen bloeme tjes, maar blauwe en gele verticale strepen) tegen haar vriendin (wel een bloemetjes jurk). In de Verenigde Staten verhuizen mensen na hun pensioen naar Florida. Daar is het warm, de bungalowparken voor de op hun naderende einde wachtende oudjes worden met de regelmaat en het tempo van een muizenhart met hoge bloeddruk uit de grond gestampt, golfterreinen nemen lang zaam maar zeker de plaats in van de Ever glades, het laatste authentieke moerasge bied ter wereld. De oudjes zoeken de zon op. En als ze de zon eenmaal gevonden hebben, dan bewegen ze niet meer. Dan is het name lijk te warm om iets te doen. Vreemde wezens, mensen. Ook in Noord- wijk. Hele volksstajnmen gaan naar zee en strand, om vervolgens de hele dag geen voet in het water te zetten en de beschutting van de parasol alleen te verlaten als dorst of een volle blaas dat noodzakelijk maken. Ze zoeken de zon op om in de schaduw te gaan zitten. Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17