REGIO na brief over kinderlokker Warmondse leerlingen zoeken naar pissebedden en dode mollen Vlleen in extreme gevallen wordt noodwater uitgedeeld Commotie Minister Dekker toert 'zonder geld' langs Oude Rijn R3 ichthaven uitbater ruzie itpraten Betrokkenen bespreken rolverdeling Plannen voor Vlietiand worden ook gesteund dinsdag 21 juni 2005 Hydron en Alphen spelen rampscenario oris Rietbroek n aan den run - De vanzelfspre- ieid van water uit de kraan dringt ias echt door als het water inci- »1 eens afgesloten wordt. Dan je pas hoe vaak je water gebruikt; en slokje uit de kraan, om wat te voor een kop thee of om de wc e spoelen. Op het moment dat er lruppel meer uit de kraan komt, jeel door een ramp of calamiteit, loet het waterbedrijf een beroep op de aanwezige noodvoorzie- n. Dmdat dit zelden tot nooit nodig is, kan het geen kwaad om af en toe eens te oefenen met het voorzien in nooddrinkwater. Waterbedrijf Hydron hield daarom gistermiddag samen met de gemeente Alphen aan den Rijn een oefening in de voorziening van nood- drinkwater, waarbij ook de gemeenten uit de Rijn- en Veenstreek en Leiden en Voorschoten te gast waren. Dit houdt in dat medewerkers van het wa terbedrijf en de gemeente even doen alsof er via de normale weg geen drinkwater meer te krijgen is. In dat geval moeten ze in een woon wijk binnen 24 uur een nooddrinkwa tervoorziening inrichten. Die voorzie ning bestaat uit een soort tapsysteem en een enorme waterzak waar 15000 li ter water in past. Dat is voldoende om honderden gezinnen tijdelijk te voor zien van een paar liter water. In de praktijk zou dat gemakkelijk gaan bin nen 24 uur, al kost het het waterbedrijf wel wat tijd om afspraken te maken met gemeenten en een vrachtwagen te regelen die naar een waterdistributie punt rijdt. Bij de woorden 'ramp' of 'calamiteit' moet er wel gedacht worden aan ui terst extreme gevallen, benadrukt Je roen Schmaal, voorlichter van Hydron. „Stel dat tegelijkertijd meerdere heipa len onze leidingen doorboren of dat er twee tankstations tegelijk in brand vliegen, dan zou dit nodig zijn. Maar het is gelukkig nog nooit gebeurd en we kunnen heel wat hebben. We moe ten tijdens deze warme dagen wel be ter opletten om de watervoorziening op peil te houden. Mensen laten mas saal de zwembadjes vollopen en gaan natuurlijk hun tuinen besproeien. En er is nog niemand op vakantie.'' De oefening aan de Alphense Geere- stein verloopt gesmeerd, vindt Sch maal. Kinderen uit verschillende klas sen van de naburige basisschool de Hobbitburcht spelen voor de gelegen heid maar al te graag gezinnen die een paar liter water komen aftappen. Ze sluiten keurig aan in de rij voor het distributiepunt en wachten netjes op hun beurt. Ondanks de hitte gooien de leerlingen elkaar zelfs niet nat, wellicht vanwege het toezicht van de juf en de werkne mers van de gemeente. Ook het uitde len zelf verloopt vlekkeloos en na wa ter getapt te hebben legen de kinderen hun bidons keurig in het gras. Schmaal verbaast zich over het keurige gedrag. „We hadden chaos verwacht, maar de hele oefening is heel ordelijk verlopen." haag/kaagdorp - Jacht- n Kaagdorp en horeca- litant Frits Petersen zijn on speaking terms. Tij- een kort geding bij de ;se rechtbank is gisteren Ier druk van de rechter - proken dat het bestuur Ie jachthaven en Peter- lun geschil over de com- :iële exploitatie van so it 't Oppertje met elkaar uitpraten. ichthaven had een kort ig aangespannen omdat sen via de deurwaarder Iwangsom van 500 euro ag wilde innen. Volgens 8 sen hinderen bestuurs- ai van de Jachthaven ndorp hem dagelijks bij "itoefening van zijn be- u Op grond van een eer- uitspraak van de Leidse nrechter kan Petersen een dwangsom van de i ïaven eisen. De jacht- wil dat de rechter hier :n okje voor steekt. niet de eerste keer dat e :hthaven en de horeca- 01 bij de rechter tegenover 1 staan. De jachthaven I lorp probeerde dit aar via de Leidse kan- echter van het contract etersen af te komen. De a-exploitant zou zoveel ikers naar 't Oppertje n dat er voor leden van achthaven zelf geen meer is om rustig iets nken in het café. Peter- twistte dit. 1 april besliste de kan- chter dat de Jachthaven y lorp het contract met ei ;en niet mag opzeggen, ei stroeve verhoudingen it »n er niet beter op. Pe- iu is nog steeds boos t het bestuur zijn tele- ?n abel zou hebben laten et nippen en de thermo- ip van de verwarming uit Fr erenigingsgebouw liet ia atsen. Tevens maakte es len het bestuur het ver- ;e lanten voor zijn terras ft e sturen, iets wat door at chthaven wordt ont- !R cl en schakelde een deur- Biler in om de dwang- bi en van 500 euro te in- oi oor iedere dag dat be- >p leden van de jachtha- mjem zouden hebben ge- luttd. Rechter J. Holtrop ig< huwde Petersen ech- n t spel niet te hoog te tin. „U zit aan elkaar rt zei de rechter tegen de n ervan 't Oppertje. „Op termijn hebt u met het EMs een troef in handen, Is op de lange termijn i h een verloren strijd." op aven Kaagdorp noem- iii t doorknippen van de 1 inkabel 'een fout van gi ïonteur', die de ver- tei i kabel doorknipte, ai leeft de kabel inmid- lersteld. Rechter Hol- It (jei dat het doorknippen Iele kabel 'een vreemde e iop hem maakte. Hij 51 huwde voor escalatie, ocp een klein ongelukje", ece rechter. „Maar bij communicatie wordt iin ongeluk een groot m®l nqen heeft inmiddels de itaat weer terugver- sd waardoor hij de tem- )a<ur in het verenigings kan regelen. Dat voor de jachthaven mjhet nadeel dat de ha lster de temperatuur louche en toiletruim- it meer kan regelen. In •rekken kunnen jacht en uitbater Petersen 'lossing zoeken voor le plaats voor de ther- itknop en de mate van Q.^rciële exploitaitie van .jJertje. Als zij er samen komen, kunnen zij de alsnog vragen om de door te hakken. Minister Dekker wijst vanaf de watertoren in Hazerswoude-Rijndijk in de richting van Koudekerk. Foto: Hielco Kuipers door Nancy Ubert regio - Voorlopig hoeven de ge meenten die de zone Oude Rijn willen herontwikkelen niet op financiële steun van Den Haag te rekenen. Dat maakt minister Dekker maandagmiddag duide lijk aan het einde van haar werkbezoek aan het gebied tus sen Leiden en Bodegraven, in de periode van tien minuten waarin ze de pers te woord staat. Sybilla Dekker heeft helemaal niets in haar handtasje of ach terzak zitten, zegt ze terwijl ze vanaf het balkon van de water toren in Hazerswoude-Rijndijk de omgeving in zich opneemt. „De gedachte leeft dat wanneer een minister op werkbezoek komt hij of zij wel een verras sing meebrengt. Niet dus." De minister van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, is zojuist in een halve dag tijd bijgepraat over de ontwikkelingen rond de herin deling van de gebieden langs de Oude Rijn, „Nee, ik ga de ge meenten die hierbij zijn betrok ken niets voorschrijven. Ze mo gen het samen met de provin cie helemaal zelf doen." Dat is het grote voordeel van haar be leid, kan Dekker niet nalaten om te onderstrepen. De ge meenten en de provincies wor den dankzij haar nota minder aan banden gelegd. Leiden, Zoeterwoude, Rijnwou- de, Alphen aan den Rijn en Bo degraven gaan het nog moeilijk krijgen, voorspelt ze. De ge meenten willen samen met de provincie Zuid-Holland en de Kamer van Koophandel Rijn land de Oude Rijnzone 'meer smoel' geven. „Maar er moet zoveel tegelijkertijd gebeuren", heeft de minister van haar 'tour de vieille Rijnzone' onthouden, „dat gaat echt niet meevallen." Volgens de WD-politica is het vooral belangrijk dat alle partij en optimaal samenwerken. „Dat ze niet alleen voor zichzelf bezig zijn en aan zichzelf den ken, maar dat het uiteindelijke resultaat telt." Dekker heeft zulke mooie door kijkjes gezien dat ze zeker weet dat het nooit de bedoeling kan zijn om het gebied van Leiden tot Bodegraven dicht te bou wen. Gedeputeerde Lenie Dwarshuis, die als een soort gastvrouw meetoerde, denkt dan ook eerder aan 'bouwclus ters', geeft ze aan. Bij het woord bouwcluster springen de leden van het co mité Toekomst Koudekerk waarschijnlijk onmiddellijk op. Namens het comité, dat ijvert voor woningbouw op de voor malige locatie van Bos Beton, mocht Ferdinand Ketel minis ter Dekker toespreken. De bus met uiteenlopende bestuurders en ambtenaren stopte daarvoor speciaal op het braakliggende terrein van de teloorgegane be- tonfabriek. Vol vuur hield Ketel zijn betoog, dat hij afsloot met de smeekbede: 'Werk mee om van Koudekerk een parel aan de Rijn te maken'. Om Dekker en Dwarshuis te verleiden trak teerde het comité op speciale gevulde koeken, voorzien van comitélogo. „U moet de poli tiek in", is Dekkers advies voor dat zij weer doorjakkert naar het volgende stukje Oude Rijn. „Die toespraak van mij was na tuurlijk symbolisch", aldus Ke tel als het gezelschap weer is weggereden. Toekomst Koude kerk heeft het gemeentebestuur van Rijnwoude achter zich staan. De gemeente wil zelfs meer bouwen dan de huizen op het 'betonterrein'. Ook omlig gende percelen moeten voor de ontwikkeling van Koudekerk- Oost worden gebruikt. Dwars huis' zegen krijgt Ketel in feite ook. Provincie en gemeente moeten nog wat onderhande len maar de gedeputeerde is ui terst positief, geeft ze aan. Terug naar de minister op de bovenste verdieping van de wa tertoren. Ben Oostdam is speci aal op haar verzoek („Ik wilde ook bewoners horen.") naar de toren gekomen om te praten. Hij en een aantal andere bewo ners van Hazerswoude-Rijndijk zijn bang dat in de toekomst de mooie doorzichten langs de Oude Rijn naar het achtergele gen veenweidegebied verdwij nen. Oostdam heeft zojuist een ultrakorte presentatie gehou den, om te waarschuwen dat de fraaie uitkijkjes niet geofferd mogen worden voor nieuw bouw. De Alphense wethouder Bas Wienbelt daarover: „Het eeuwige dilemma. Tast de na tuur niet aan. Maar u weet ook dat mensen jaren moeten wachten op een woning." En dat bewijst volgens minister Dekker maar weer eens 'hoe in gewikkeld' de plannen allemaal liggen. door Loman Leefmans leiderdorp - De Leiderdorpse politie en burgemeester Zonne- vylle komen vanmiddag met een gezamenlijke verklaring over een kinderlokker. Aanleiding daartoe is een brief die afgelo pen vrijdag onder de ouders van basisschool de Schakel werd ver spreid en waarin het schoolbe stuur waarschuwde 'voor ie mand met verkeerde bedoelin gen met kinderen'. Die brief leidde niet alleen tot commotie bij de plaatselijke overheidsinstanties, maar ook bij ouders op andere scholen waar een soortgelijke alarm uit bleef. In de brief staat dat het gaat om een bekende van de politie. Die zou afgelopen don derdag op de Muzenlaan heb ben geprobeerd een meisje in de auto mee te krijgen. Ook geeft de school, die is ge vestigd aan het Van Alphen- plein, een omschrijving van de kinderlokker mee; blanke man, middelbare leeftijd, normaal postuur, donkere auto en grijs haar. Volgens directeur Leon van Harteveld stonden de lera ren bij het vernemen van het voorval op de Muzenlaan voor een dilemma. „Het was vrijdag middag. ik was er niet en de leerkrachten bogen zich over de vraag 'moeten we dit nu wel of niet melden aan de ouders?' De docenten besloten het wel te doen en die handelwijze kon op goedkeuring van veel ouders rekenen. Toch ontstond door de berichtgeving daarover in de ze krant beroering bij ouders op andere scholen en bij de plaat selijke overheid die zich over vallen voelde. Een woordvoeder van de politie wilde voor van middag geen mededelingen over deze zaak doen, maar zin speelde er desondanks op dat de brief van de Schakel niet ge schreven had mogen worden omdat de informatie niet ge heel juist was en de veroorzaak te commotie daardoor onnodig. Burgemeester Zonnevylle, be last met openbare orde en vei ligheid, onthield zich gisteren helemaal van commentaar. In ieder geval bespreken de be trokken partijen vandaag hoe de rolverdeling tussen scholen, politie en gemeente had moe ten zijn en hoe die bij soortge lijke gevallen in de toekomst zal zijn. door Loman Leefmans voorschoten/leidschendam - Na alle recente protesten is er nu ook steun voor de plannen om recreatiegebied Vlietiand ingrijpend te veranderen. Het midden- en kleinbedrijf (MKB) in Leidschendam-Voorburg laat weten enthousiast te zijn over de wijzigingen. Daarnaast heeft de gemeente waaronder Vliet iand valt, het bestemmingsplan vastgesteld. Dat plan maakt on der meer de gewraakte nieuw bouw naast de plassen moge lijk. Het nieuws rond het recreatie gebied werd de laatste maan den gedomineerd door de Vrienden van Vlietiand. Deze actiegroep plaatste protestbor den, organiseerde een rode- kaartenprotest en probeert een onderzoek onder bezoekers te financieren. En dat allemaal om te voorkomen dat het uiterlijk van Vlietiand drastisch wijzigt. De exploitant van het gebied, Vlietiand bv, wil meer publiek trekken en dat voornemen kan rekenen op steun van de pro vincie en de gemeente Leid schendam-Voorburg. Om meer bezoekers te trekken, zijn plan nen gelanceerd om nieuwe stranden, fiets- en voetpaden, parkeerplaatsen en sportvoor- zieningen aan te leggen. Daar bij wordt gedacht aan banen voor tennis, midgetgolf en jeu de boules, een 'avonturenter- rein', een restaurant, een rond vaartboot en een aanlegplaats voor een historisch schip. De nieuwe publiekstrekkers moeten worden bekostigd uit de verkoop en verhuur van nieuw te bouwen recreatiewo ningen (102) en appartementen (120). Vooral tegen dat laatste lopen de Vrienden met allerlei acties te hoop. Het MKB is wel opgetogen om dat extra bezoekers aan het re creatiegebied vermoedelijk zor gen voor een positief econo misch effect in de directe om geving. 'Uit het bestemmings plan blijkt dat de nieuwe voor zieningen zodanig worden in gepast in het landschap dat het gebied ook naar buiten toe zijn landelijke karakter en ruimtelij ke kwaliteit zal behouden', zo staat een in bericht van MKB te lezen. Uit het feit dat de gemeente raad van Leidschendam-Voor burg het bestemmingsplan heeft goedgekeurd, mag wor den afgeleid dat de plaatselijke overheid eveneens voorstander is van de veranderingen. De be zwaren komen niet alleen van de Vrienden, maar ook van de Socialistische Partij en enkele omwonenden. Wat deze kwes tie extra ingewikkeld maakt, is dat de bezwaarmakers overwe gend Voorschotenaren zijn ter wijl het recreatiegebeid op het grondgebied van Leidschen- dam ligt. door Janneke Dijke warmond - De dode mol ligt stevig geklemd in de hand van Jan Tijsen. Leerlingen van basisschool De Alle man in Warmond buigen zich er overheen en bekijken het diertje vol interesse. Zouden ze zo n dood beestje 's ochtends bij de achterdeur vinden, dan zouden ze het vermoe delijk op een gillen zetten. Maar tij dens de excursie op het Warmondse landgoed Oostergeest is niets eng en alles leuk. „Je kunt de kinderen op school een heleboel uitleggen, maar als ze hier een ochtendje zijn leren ze dingen die ze nooit meer vergeten." Lucelle Leemans is er zeker van en spreekt uit ervaring. Al een paar jaar stelt ze haar landgoed open voor het project "Van luchtkasteel tot dassenburcht', waarbij basisschoolleerlingen een landgoed bezoeken. Leemans (zesde generatie) woont met haar moeder (vijfde generatie) op het landgoed aan de Herenweg, bekend van het ooievaarsnest waar elk jaar jongen geboren worden. Tijsen, natuurbeheerder en bomen- onderhouder op het landgoed, laat de kinderen een vreemd uitziend plakje zien. „Dit is een mol die ik ge vild heb. Dit werd vroeger gebruikt voor vliegenierspakken, omdat het absoluut geen wind doorlaat. Als kind ving ik al mollen. Ik kreeg tachtig cent voor een.mollenhuidje. In de jaren vijftig was dat veel geld, je kon er drie broden voor kopen." De kinderen luisteren aandachtig, maar een klein jongetje dat mollen vangt om ze te verkopen, dat staat wel erg ver van ze af. Veel geïnteres seerder kijken ze als Tijsen begint over de manieren waarop hun ouders misschien wel eens een mol doden. „Mensen zetten wel eens een kapotte fles in een molshoop omdat de mol hun gazon kapot maakt. Weet je wat er dan gebeurt? Je ziet aan deze mol dat zijn mondje altijd voor zijn poot jes zit. Daarmee voelt hij alles wat hij tegenkomt. Als de fles zijn mondje kapot snijdt, kan hij niets meer. Het beestje wordt steeds magerder en gaat heel langzaam dood, dat duurt weken, heel zielig. Nooit doen. De kinderen krijgen niet alleen biolo gieles, maar komen en passant ook meer te weten over geschiedenis. Leemans laat een kindermofje zien, gemaakt van een nerts. „Wie weet wat een mofje is?" Ze legt uit dat kin deren er vroeger hun handen in stop ten bij gebrek aan handschoenen. Op het landgoed zijn allerlei van zulke oude attributen te vinden, afkomstig van eerdere bewoners. Oostergeest is een van de weinige landgoederen in Zuid-Holland die meedoen aan het schoolproject en waar nog mensen Leerlingen van De Alleman speuren tussen het gras. Foto: Hielco Kuipers wonen. Veel andere landgoederen zijn niet meer bewoond en in gebruik bij een kantoor of een restaurant. In de tuin van Oostergeest valt ge noeg te leren voor de kinderen. Bij een zonnewijzer staan een paar kin deren uit te vogelen hoe je kunt zien hoe laat het is. Bij een bruggetje over een sloot denkt een ander groepje na over de tuinaanleg. Is die Frans, Bel gisch-of Engels? Rechte paden zijn Frans, verraadt de vraag. Een jongen denkt het te weten. „Deze kronkelige paden zijn denk ik Belgisch. In de Ar dennen heb je ook kronkelpaden." Leemans helpt hem de goede kant op. Denk je dat België zo belangrijk voor Nederland was dat ze het land na wilden doen?" Nee, dat denkt de jongen niet. „Dan is het de Engelse stijl." Klopt, zegt Leemvs. ,,De En gelse tuinaanleg heeft kronkelpaden en doorkijkjes. Kijk maar, je hebt hier vandaan een heel mooi uitzicht en de zon schittert overal doorheen." Leemans en Tijsen krijgen hulp van een paar moeders van kinderen van De Alleman. Marianne Grundeken is een van hen. „Iedereen kent dit land goed van het ooievaarsnest, maar bij na niemand gaat er met zijn kinderen heen. Waarschijnlijk omdat de entree 1,20 euro bedraagt, maar er geen hokje is waar je moet betalen. Je mag hier lekker scharrelen, heerlijk voor kinderen die thuis maar een kleine tuin hebben of zelfs geen tuin. Een ochtend lijkt lang maar je hebt het wel nodig. Aan het begin van de och tend vinden meiden de kruipende beestjes eng, maar als je even wacht pakken ze echt wel een pissebed op."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15