LEIDE 'Geertsema verkwanselt winkeliersbelangen' Spaar mee 'Wethouder breekt belofte aan huurders in Noord' ername spoorlijn ït zonder risico's REGIO R1 CDA-raadslid stelt vragen over komst Ikea naar Leiderdorp Beeld van studentenleven in vroeger tijd Twee eeuwen en een jaar Leiden sluit islaminstituut Damascus Cel en tbs voor Irakese brandstichter Leidsch êÈËi Dagblad ABONNEE EXTRA jMfESJl! Ellian klaagt over veiligheid i opgepakt dinsdag 21 juni 2005 De politie heeft afgelo- «ekeinde op de Nieuwe nmarkt een 36-jarige ve it Leiden aangehouden j€ ireen aantal mensen met urwapen had bedreigd. ;tl nannen uit Leiden en li Katwijk deden aangifte, lanhouding van de man e politie een klein model z< ipen. I handeling in bad Een 41 -jarige man uit lis zondagmiddag in >ad De Vliet aan de Voor weg door een aantal fen getreiterd en uiteinde- lagen en geschopt. Hij zich in het ziekenhuis la- handelen aan zijn ver- hgen. De politie arres ten 16-jarige jongen uit t Meer aanhoudingen p niet uitgesloten. ionsbuurt twee tonder stroom - De omgeving van het zat gisterochtend ruim ïr zonder stroom. Onge- DO woningen hadden 0.22 uur geen elektriciteit rtsluiting in het midden- J ïgsnet (het 10.000 volt n 12.26 uur had Nuon ur el verholpen. Onder an- r jouwen aan het Stations- r eMaresingel en Narm- aten zonder elektriciteit. ie universiteit t 'netiquette' M Docenten en studen- I de Universiteit Leiden een nieuwe gedragsco- i het gebruik van e-mail irelCT-middelen. On tmoeten docenten die I ussieforum openen, k maken 'met welk doel jen' en 'welke deadline eren'. Ook moeten zij en laten weten binnen irmijn zij mailtjes be- den. In de regel moet jg tot drie dagen voor een M rijn. Studenten moeten leer regelmatig hun 21 legen en moeten stan- ftware gebruiken. De tte' - algemene fat- omgangsvormen die net gebruik horen te Z Idt voor zowel de stu- j ils de docenten. door Wilfred Simons leiden - WD-wethouder Geertsema verkwanselt Leidse economische be langen in het overleg met buurge meenten. Dat zegt het Leidse CDA- raadslid Jan-Jaap de Haan naar aanlei ding van de 'Impactstudie Ikea Leider dorp' van onderzoeksbureau DHV. „Hij had voor de Leidse binnenstad moeten vechten als een leeuw, maar hij zegt: 'gaat u toch vooral rustig sla pen'." Het onderzoek van DHV voorspelt weliswaar een goede toekomst voor luxe interieurzaken in de binnenstad. Maar die aanpassing is wel een noodzakelijk antwoord op de komst van Ikea naar Leiderdorp. Volgens De Haan is het echter volop de vraag of de Leidenaars dat moeten willen. Ikea brengt weliwaar werkgelegen heid naar de Leidse regio, maar wat heeft de stad daaraan als lampen-, tapijten-, serviezen-, keuken- en gor dijnwinkels in de Haarlemmerstraat en elders in de binnenstad de con currentie niet volhouden? Geertsema had volgens De Haan moeten aan dringen op een onderzoek om te zien wat die werkgelegenheidseffecten werkelijk zijn. De Haan vindt dat de binnenstad een interessant winkelgebied moet zijn voor alle Leidenaars. „Ik ben he lemaal voor versterking van de eco nomische structuur van het cen trum, maar ik wil ook dat er een breed aanbod is voor 'laag' én 'hoog', dus ook voor gewone mensen met gewone inkomens. Nu lijkt het erop alsof de Leidse binnenstad op een sluipende manier wordt omge vormd tot een centrum waar alleen de elite kan winkelen." Vooral dat ongemerkte stoort De Haan. „Ik vind het nog best als Geertsema zegt: 'Leidse ondernemers, voor u is alleen plaats in het hoogste segment. De Leidenaars die daar geen geld voor hebben, gaan maar naar Ikea'. Dan kunnen we erover spreken. Nu is er geen discussie. Geertsema wekt hele maal niet de indruk dat hij er boven op zit." Het CDA-raadslid heeft vragen ge steld aan het Leidse college van B en W. Hierin impliceert hij dat Geertse ma Leiderdorp heeft laten begaan en dat hij in de regio niet pal heeft ge staan voor Leidse detailhandelsbe langen. „Wij weten helemaal niet wat zijn inbreng in het Regionaal Econo misch Overleg is geweest", aldus De Haan. „Hij wekt de indruk dat hij niets heeft gezegd, dat hij de zaak op zijn beloop laat. Hij straalt niet uit dat hij de belangen van de Leidse de tailhandel als een leeuw heeft verde- digd." Geertsema heeft volgens De Haan ook in de gemeenteraad verzuimd om de toekomst van de woonbran- che in de binnenstad te bespreken. „Terwijl we wisten dat Ikea naar Lei derdorp zou komen, bespraken we de Detailhandelstructuurvisie. Ikea heeft daarin geen rol gespeeld omdat Geertsema zei dat er geen gevolgen waren. Maar die blijken er volgens de 'Impactstudie' toch te zijn. Als ik lees dat winkels met 1200 vierkante meter vloeroppervlak de beste overlevings kansen hebben, dan hadden we dat in de structuurvisie moeten vastleg gen. Zulke grote zaken hebben we in de binnenstad bijna niet. Is die structuurvisie dan wel correct? Of nu al achterhaald?" leiden - Hoe de Minervanen drie Indische oli fanten in hun sociëteit hebben gekregen, zal wel altijd een raadsel blijven. Deze stunt van de eerstejaarsclub uit 1961 was in elk geval opmerkelijk genoeg om gefotografeerd te worden. De foto verdween vervolgens in het archief van Sociëteit Minerva, dat nu alweer vele jaren is ondergebracht in het Regionaal Archief Leiden aan de Boisotkade. Op ver zoek van de Stichting Archief Leids Studen tenleven heeft archiviste Martine Wansbeek er de afgelopen jaren een inventaris van ge maakt die de periode 1799-1972 bestrijkt. Woensdag wordt deze Inventaris van de ar chieven van het Leidsche Studenten Corps (LSC) en de Sociëteit Minerva officieel op Minerva gepresenteerd. Ter gelegenheid van die presentatie richt het archief een vitrine in in de hal van het Regio naal Archief, waarin Wansbeek een indruk geeft van het studentenleven in de negen tiende en twintigste eeuw. Zo zijn er vanaf morgen studentenalmanakken en foto's te zien, oude 'wetten en reglementen' van Mi nerva, notulen van corpsvergaderingen uit de negentiende eeuw en een register met handtekeningen van corpsleden. Ook liggen er een 'crediteurenboek van wijnen en likeu ren', een 'klachtenboek ten behoeve van de leeszaal' en een bedankboek met opzeggin gen voor het lidmaatschap. Foto: Regionaal Archief Leiden Vind je grote liefde °i De overname van rlijn Alphen-Gouda is ider financiële risico's provincie Zuid-Hol- blijkt uit een analyse, ande aan de geplande e per 1 januari 2007. ek wijst uit dat de ex- •pzet, het onderhoud Joorlijn en de verwach- jdrage nogal wat onze- 1 bevatten. De risico's echter niet van dien dat gedeputeerde sta- lun voornemen afzien, lame van de spoorlijn, IS, is nodig om de Rijn ijn mogelijk te maken, v illen van de verbinding 1 Uphen en Gouda af, onrendabel is. De m een sneltram moet indering in brengen, zo provincie. rincie rekent op een van 2,1 miljoen euro. De onderhandelingen daarover zijn nagenoeg afge rond, maar een definitief be drag is nog niet bekend. Het merendeel van de verwach te overnamekosten is volgens de provincie 'beheersbaar'. Ze heeft becijferd dat de exploita tie van de Rijn Gouwe Lijn- -Oost (Gouda, Alphen aan den Rijn, Leiden, Transferium A44) een financiële ruimte van 2,6 miljoen euro oplevert. Aan loopverliezen zullen er zeker zijn, maar die zijn voor reke ning van de vervoerder. Het is de bedoeling dat de Rijn Gouwe Lijn-Oost rond 2010 gaat rijden. Morgen besluiten provinciale staten over de fi nanciering van het oostelijke traject, waaraan gemeenten fors moeten bijdragen. De fi nanciering van het westelijke tracé, van Leiden naar de kust, is nog niet geregeld. leiden - Acht broertjes en zusjes moest ze verzor gen toen haar moeder overleed. Geboren en geto gen is ze in Leiden: jarenlang woonde ze met haar man en zeven kinderen in de Bronckhorststraat. Nel Lagerberg-Ooijendijk kreeg gisteren, een dag na haar 101ste verjaardag, bezoek van burgemees ter Lenferink in verzorgingstehuis Rijn en Vliet. Zondag vierde ze haar verjaardag met kinderen- klein- en achterkleinkinderen en hun partners - bij elkaar meer dan honderd man. Een andere Leidse wordt vandaag 100 jaar. Me vrouw Seyn-Hendriks woont al ruim twintig jaar in zorgcentrum Lorentzhof en viert daar dan ook haar verjaardag. Haar zes kinderen, twaalf kleinkinde ren, 25 achterkleinkinderen en haar achter-achter- kleinkind zullen haar ongetwijfeld bezoeken om het eeuwfeest mee te vieren. En ook hier komt de burgemeester een taartje mee-eten. Foto: Hielco Kuipers Voorrangsregeling Nieuw Leyden van de baan door Erna Straatsma leiden - De huurdersbelangen vereniging (HBV) van woning corporatie Portaal neemt het PvdA-wethouder Hillebrand kwalijk dat hij huurders in Lei den-Noord geen voorrang geeft bij het vinden van een nieuwe woning. Daarmee breekt hij een eerdere belofte, zegt de HBV. Een grote groep huurders moet noodgedwongen verhuizen vanwege grootscheepse sloop- en nieuwbouwplannen. In de laatste uitgave van het blad 'HBV-visie' bekritiseren de huurders het uitblijven van een voorrangsregeling. Dat is 'in strijd met wat de gemeente de bewoners van Leiden-Noord al tijd heeft toegezegd', zo staat in het blad. 'Die toezegging is nog steeds terug te vinden in recen te raadstukken en op de websi tes van Portaal en Nieuw Ley den'. leiden - Het Leidse Nabije-Oos- teninstituut NINO sluit zijn stu diecentrum in Damascus, Syrië. „Hiermee dreigt in het hart van het Midden-Oosten een unieke plek voor academische en cul turele uitwisseling en dialoog tussen Nederland en de Arabi sche wereld verloren te gaan", aldus de verontwaardigde di recteuren van het Nederlands Instituut voor Academische Studies in Damascus (NIASD). Geldgebrek doet het instituut de das om. Het instituut huist in een oud pand in de oude binnenstad van de Syrische hoofdstad. Stu denten Arabisch, archeologen en andere onderzoekers van de plaatselijke cultuur kunnen er terecht voor cursussen, bemid deling en informatie. „Gelet op de gespannen relaties tussen het Westen en de Arabische we reld en, in Nederland, de vaak moeizame verhoudingen tus sen autochtone Nederlanders en nieuwkomers van Arabische afkomst, is het van groot belang dat de brugfunctie van het NIASD behouden blijft", aldus de directie van het instituut. Het NIASD draait op een jaar lijks budget van ruim 66.000 eu ro. Voor 'een gezond instituut' is het dubbele bedrag nodig, al dus Duistermaat en Rijbroek. „Het Nederlands instituut in Sint Petersburg heeft een jaar lijks budget van 250.000 euro." leiden - Een 36-jarige Irakees die in februari van dit jaar een woonboot aan de Herensingel in brand stak, is gistermiddag door de Haagse rechtbank, conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot tien maanden cel en tbs met dwangverpleging. De maanden dat hij in voorarrest heeft geze ten, worden van zijn straf afge trokken. Tijdens de behande ling van de strafzaak, twee we ken geleden, gaf de man zelf aan dat gedwongen verpleging goed voor hem zou zijn. De Irakees verklaarde eerder al weinig invloed op zijn eigen ge drag te hebben, een constate ring die ook gedaan werd door een onafhankelijke psychiater en psycholoog die de man on derzochten. De HBV wil dat Hillebrand bij het regiobestuur HollandRijn- land (Leiden en zijn randge meenten, plus Duin-en Bollen streek) toestemming vraagt voor een voorrangsregeling. Dat is nodig omdat de woon ruimteverdeling in regionaal verband wordt geregeld en geen 'doelgroepenbeleid' toe staat. Alleen in uitzonderlijke situaties is het mogelijk voor bepaalde categorieën woning zoekenden een uitzondering te maken. De HBV vindt dat de herstructurering in Leiden- Noord zo'n uitzondering op de regel rechtvaardigt. Op de website van Nieuw Ley den (naam van de nieuwe woonwijk in Leiden-Noord) staat inderdaad vermeld dat huurders voorrang krijgen bij de toewijzing van sociale huur woningen in Nieuw Leyden. Ook is daarvoor een volgorde afgesproken. Zogeheten stads- vemieuwingsurgenten komen het eerst aan de beurt, vervol gens wijkbewoners die mini maal een jaar in Leiden-Noord hebben gewoond. Stadsver- nieuwingsurgenten uit overige Leidse wijken zijn daarna aan de beurt en als laatste komen woningzoekenden uit 'overige wijken van de regio Leiden' in aanmerking voor een woning in Nieuw Leyden. Hillebrand laat via een woord voerder weten dat het 'binnen de huidige regeling voor woon ruimteverdeling niet mogelijk is om huurders uit Leiden-Noord voorrang te verlenen in Nieuw Leyden'. De vooirangsregeling voor ko pers van een bouwkavel in Nieuw Leyden is nog wel van kracht. Voor 131 inwoners die minstens één jaar in Leiden- Noord wonen is onder bepaal de voorwaarden een subsidie van 12.000 euro verkrijgbaar. /MWNI v -jijpl aantrekkelijke korting bij maar liefst x 8 attractie Knip de spaarzegel /£3 TOfractieparken Kijk voor de voorwaarden en de spaarkaart uit! EEEE leidschdaqblad.nl leiden - De Leidse hoogleraar rechtswetenschap Afshin Ellian is ontevreden over de manier waarop hij beveiligd wordt te gen terroristische aanslagen. Dat meldt De Volkskrant. Ellian, afkomstig uit Iran, staat kritisch ten opzichte van de is lam. De ATVD denkt daarom dat hij een verhoogde kans loopt het slachtoffer te worden van een aanslag. Volgens Ellian is hij voor zijn veiligheid afhan kelijk van de plaatselijke politie. Vooral in Amsterdam en Den Haag is het beveiligingsniveau zo laag dat de hoogleraar er soms afspraken voor afzegt. Ellian krijgt een ander soort be veiliging dan politici en ambte naren die vrezen voor hun le ven. Die kunnen rekenen op bewaking door de Dienst Ko ninklijke- en Diplomatieke Be veiliging. Het bewaken van an dere burgers valt onder verant woordelijkheid van de lokale politie. Justitie spreekt de beschuldi gingen tegen en zegt dat Ellian alle veiligheidsmaatregelen krijgt die nodig zijn. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! efja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56|70) Naam: DM CM Adres Postcode/Plaats Ttelefoonnr Geboortedatum e-mailadres i bezorgcontrole i Bank-/giro rekeningnummer* ffmrttafcrnlny Uitsluitend bij automatische incasso. B Stuur de bon in een ongefr&nkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad .nl. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13