REGIO KIJKPLEZIER Enquêtecommissie pleit voor meer tijd en geld zzdansers Meerburg kampioen de aan opheffing an muziekschool Voorschotense lucht vormt geen beletsel f R3 <3<T£> Leiderdorp schiet fietser te hulp op Engelendaal KIA TOTAALGARANTIE: 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR LAKGARANTIE KIA INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE alphen a/d run Kia Center Fase, Curieweg 11, 0172-474933 leiderdorp Automobielbedrijf Oudshoorn, Touwbaan 5. 071-5410141 noordwukerhout Autobedrijf Kleverlaan, Gieterij 2, 0252-373724 Verkoopprijs is inclusief BTW/B PM. exclusief metallic lak. kosten rijklaar maken, leges en verwijderingsbijdrage. Getoond model kan afwijken van standaarduitvoeringen Acties gelden bij kentekenaanvraag t/m 30 juni 2005 en zolang de voorraad strekt Acties gelden niet in combinatie met elkaar of met andere acties en ztjn alleen van toepassing op auto's met een geel kente ken. Het gemiddeld brandstofverbruik varieert van 7.01/100 km- II op 14,3 km tot 8.61/100 km- 11 op 11.6 km C02 uitstoot: van 171 g/Vm tot 205 g/km Leasetarieven op basis van 48 maanden en 20 000 km per jaar Full Operational Tarieven zijn exclusief BTW en brandstof en omvatten reparatie, onderhoud en banden, houderschapsbelasting, all-risk verzekering, inzittenden verzekering, vervangend vervoer. Uitgestelde betalingsregeling geldt wanneer u voor 30 juni 2005 een nieuwe Kia Carens aanschaft, en is op basis van de financieringsvoorwaarden van Kia Financial Services Maximaal rentevrij bedrag is £7 500.-(toetsing en registratie bij B K R. te Tiel). Onder voorbehoud van kredietacceptatie. SE40 Vraag uw dealer naar alle voorwaarden Wijzigingen en drukfouten voorbehouden E-mail: infoOkia.nl Kijk voor moer informatie op www.kla.nl of bel 0347-324 300. The Power to Surprise" KIA CARENS VANAF 16.995, Tijdelijk bij de comfortabele Kia Carens midi-MPV gratis een portable DVD-speler! Met o.a. een high-tech monitor, stereo speakers en afstandsbediening. Of heeft u liever een uitgestelde betalingsregeling tegen 0% rente? Verder: een zuinige 1.6 16V of 2.0 liter CWT-benzine- motor of een pittige 2.0 CRDi common-rail diesel. En standaard o.a. ABS, EBD (elektronische remkrachtverdeleri bestuurders- en passagiersairbag, stuurbekrachtiging elektrisch bedienbare ramen voor en achter, elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels, centrale portiervergrendeling en airco. De complete Kia Carens midi-MPV is er vanaf 16.995,- of 439,- /mnd**. gercross in terwoude rwoude - Iedereen die is dan 8 jaar en kan imen, mag meedoen aan gercross die vrijdag- in Zoeterwoude wordt iden. Het parcours gaat weilanden en sloten. De is bij boerderij Rustdam e Zuidbuurtseweg, waar schrijving om 19.00 uur it. De jeugd tot 12 jaar ver- om 19.30 uur, deelnemers de 12 jaar beginnen om uur. Meedoen kost 3 eu- ior kinderen tot 12 jaar be- t het inschrijfgeld 2 euro. ragen van schoenen is icht. Na afloop van de bag- oss zorgt de brandweer een verfrissende douche. 'Soms ging ik om tien uur naar bed en stond ik om een uur 's nachts alweer op om voor de commissie te werken' door Janneke Dijke leiderdorp Commissies die een raadsenquête uitvoeren, moeten meer mogelijkheden hebben om mensen te verhoren en moeten beloond worden met tijd en geld. De Tweede Kamer moet daar in een wetswijziging voor zorgen, zodat de enquêtecom missies hun werk beter kunnen doen. Tot die slotsom komt de Leiderdorpse commissie die on derzoek deed naar de Touw- baanaffaire. De Leiderdorpse enquêtecom missie heeft een evaluatie op papier gezet, die volgende com missies in andere gemeenten - en mogelijk ooit nog in Leider dorp - kan helpen het beter te doen. De Leiderdorpse raadsle den vinden niet dat het in Lei derdorp fout gegaan is, maar het kan beter. Vanavond be spreken de plaatselijke politici de evaluatie. De commissieleden stuitten tij dens hun onderzoek op twee problemen. De eerste hindernis is dat mensen die gehoord moeten worden maar die niet bij de gemeente Leiderdorp werken, niet verplicht kunnen worden om te verschijnen bij de openbare verhoren. Perso neel van de gemeente, en ook ex-werknemers, zijn wel ver plicht om onder ede een verkla ring af te leggen. „Doordat het niet verplicht is, zijn twee externe hoofdrolspe lers niet gekomen", zegt Kamla van Beelen, lid van de enquête commissie. „In ons geval had dat geen invloed op de conclu sie, omdat ze wel aan de infor mele verhoren hebben meege daan. We hebben de waarheid dus wel kunnen achterhalen." Toch had de commissie graag gezien dat het personeel van de projectontwikkelaar die de ver bouwing van het schoolgebouw aan de Touwbaan begeleidde, ook in de raadzaal openheid van zaken had gegeven. Door dat er geen goede controle was op de verbouwing, gaf Leider dorp 7 ton meer uit dan was begroot. Een ander probleem was dat het onderzoek zoveel tijd bleek te kosten, dat diverse commis sieleden er vrije dagen voor moesten opnemen. Ze pleiten er daarom voor dat raadsleden die in een enquêtecommissie zitting nemen, wettelijk recht krijgen op extra vrije dagen en op een financiële vergoeding. „Ik heb er inderdaad vakantie dagen voor moeten opnemen", zegt Van Beelen. „En mensen die niet werken hebben hun so ciale contacten verwaarloosd. Soms ging ik 's avonds om tien uur naar bed en stond ik om een uur 's nachts alweer op om voor de commissie te werken, 's Ochtends kon ik dan recht streeks door naar mijn werk. Op weg naar mijn vakantie heb ik op een laptop zitten werken. Gelukkig accepteerde mijn man het, maar mijn kinderen vroe gen of ik hun moeder nog wel was. Persoonlijk had ik er ple zier in en ik putte er ook ener gie uit, maar er mag best iets te genover staan." Het werk kostte de vijf commis sieleden gedurende tien maan den tussen de 15 en 25 uur per week. Drie adviseurs staken er wekelijks vijf tot zes uur in. Het evaluatierapport wordt aangeboden aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en is beschikbaar voor gemeenten die een soortgelijke raadsenquête gaan houden. Volgens Van Beelen doen de Leiderdorpse gemeenteraads fracties er goed aan er bij hun collega's in de Tweede Kamer op aan te dringen de wetswijzi ging mogelijk te maken, zodat de arbeidsomstandigheden voor enquêtecommissies verbe teren. slfris Rietbroek derdorpse gitarist wint concours askia Stoelinga dorp - Thomas van Noort •emt na zes jaar op pijnlijke 1( afscheid van de Streekmu- il hooi Rijnakkoord in Leider- I' Op de valreep won hij on- het prestigieuze EGTA-so- ours voor gitaristen, maar was er geen gaaf feestje jubelconcert voor hem in jjj ziekschool. Op de locatie ihof in Leiderdorp heerst afstemming, omdat de ge- e Leiderdorp de school erhonderd leerlingen en docenten opheft. as kan zich in zijn woon- dus niet verder meer igjkkelen. Voor zijn carrière >i| lij naar Rotterdam, om- >tl n trouwe docente Nat- is, 'an Rosse de gitaarlessen vi oortzet. „Zij is zo goed, zij Ie ij nog zoveel leren, dat ik ar s ervoor overheb. Zonde ci want veel Leiderdorpse lis gen moeten haar missen, te en begrip in Nederland Je akt prachtige cd's. Op het its is ze ook geprezen en piepen tot beste gitaardo- Kn Nederland." geleidt mij al jaren. Toen a was, kwam iemand bij inles op een gitaar spe- vond het meteen een itrument. Vanaf dat mo- ad ik mijn keus gemaakt, cte ai snel dat ik het goed at ik zo hoor van andere digen heb ik een sterk 'celd muzikaal inlevings- ;en. Uitmuntend en vir- ijn woorden die juryle- mij van toepassing vin- den. Ze staan ook op mijn di ploma's. Nee, ik ga van die op merkingen niet naast mijn schoenen lopen. Ik vind het leuk. Ik oefen een half uur tot een uur per dag. Voor een wed strijd steek ik er nog wat extra uurtjes in. Voor je in een finale komt, moet je je eerst door voorrondes heen werken. Dat kost een hoop energie en tijd." „Vorig jaar werd ik eerste in mijn leeftijdscategorie bij het Rijnlands Muziekconcours in Leiden en bij het Prinses Chris tina Concours heb ik een paar maanden geleden een aanmoe digingsprijs gekregen. Een Di plome d'Honneur, wat bete kent dat ik over twee jaar mag terugkomen. Mijn gitaar heeft een warme klank. Hij komt van de Spaanse gitaarbouwer Ber- nabe. Ik houd van Latijns-Ame rikaanse muziek. Niet alleen om te horen, maar ook om te spelen. Ik houd van modern klassieke stukken. Ik ben be wonderaar van de Cubaan Leo Brouwer. In de finale van het laatste concours heb ik het stuk Septiembre van hem gespeeld en Don Julian een tango van Pujol." „Bij het tweede stuk ging eigen lijk wat mis. Ik kende het niet helemaal uit mijn hoofd. Dat is op zich niet erg, alleen moet je ervoor zorgen dat je zicht blijft hebben op de noten. Ik had mijn muziekbladen op elkaar gedrukt op de standaard liggen. Het stukje wat ik niet uit mijn hoofd kende, stond op het tweede blad. Toen ik dat ont dekte, heb ik geprobeerd op tempo improviserend door te gaan tot ik weer uit mijn hoofd verder kon spelen. Dat lukte aardig. Ik ben niet in paniek ge raakt, maar ik dacht wel dat de hoofdprijs aan mij voorbij zou leiderdorp - Fietsers die over de fietspaden langs de Enge lendaal in Leiderdorp fietsen, kennen de ergernis: voor elk verkeerslicht moet je einde loos wachten. Knopjes om op te drukken ontbreken, en dus is het lijdzaam afwachten tot het licht op groen springt. Even verderop begint het wachten opnieuw. Dat moet veranderen, vindt het gemeentebestuur. In een fietsplan dat de lokale politici volgende week dinsdag be spreken, wordt opgemerkt dat deze vertraging voor fietsers ongewenst is. De Engelendaal oversteken gaat nog sneller dan het oversteken van de zij wegen. De gemeente is verder van plan om een paar voetpaden te veranderen in fietspaden. Fietsers maken nu al veel ge bruik van die paden, maar of ficieel is het verboden gebied voor hen. Dat verbod ver dwijnt op het pad door park de Houtkamp, het Heelblaad- jespad en het pad dat haaks op het Heelblaadjespad naar het fietspad langs de Wetering loopt. Indien nodig worden deze pa den verbreed. De gemeente is verder van plan om hekjes in fietspaden te vervangen door paaltjes, zodat fietsers minder hoeven te zigzaggen. Thomas van Noort: „Ik ben niet in paniek geraakt, maar ik dacht wel dat de hoofdprijs aan mij voorbij zou gaan." Foto: Hielco Kuipers gaan. Dus niet. Misschien heeft het zelfs wel geholpen." „Natuurlijk denk ik wel eens over mijn toekomst na. Ik ga naar de tweede klas van het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Ik heb het daar ook goed naar mijn zin. Conservatorium be hoort straks zeker tot de moge lijkheden, maar eigenlijk weet ik het allemaal nog niet. Ik moet nog veel kanten ontwik kelen en veel oefenen om bij de gitaartop te gaan behoren. Kijk, als ik me wil uitleven, pak ik de elektrische gitaar. Lekker rocken. Van mijn verjaardags- geld heb ik een ukelele gekocht, ook een mooi instrument om op te spelen." voorschoten - De lucht in Voorschoten is niet overal even schoon, maar dit vormt geen beletsel om diverse bouwpro jecten te laten doorgaan. Dat blijkt uit een onderzoek van de gemeente over 2004 naar de zo geheten luchtkwaliteit. De discussie over de luchtkwa liteit laaide onlangs op doordat allerlei bouwprojecten in Ne derland opgeschort werden naar aanleiding van Europese luchtnormen over fijnstof, stik stofdioxide en benzeen. Zo lig gen omvangrijke plannen rond rijksweg A4 in Leiderdorp stil. Een inwoner van Voorschoten die tegen de aanleg is van Krim- wijk II vroeg naar aanleiding van de Leiderdorpse berichten hoe het met de luchtkwaliteit in zijn omgeving stond. De ge meente antwoordt nu met een onderzoek waarin staat dat geen 'plandrempels' overschre den worden. Voorschoten berekende dat 1240 inwoners die in de directe omgeving van plaatselijke druk ke wegen (A4, A44 en N447) wonen, aan luchtverontreini ging worden blootgesteld als het om stikstofdioxide gaat. Op de Veurseweg worden ook de grenzen van fijnstof overschre den. De plaatselijke overheid gaat ervan uit dat de situatie op de door Europa vastgestelde peil datum in 2010 zo is verbeterd dat nieuwbouw in elk geval mogelijk blijft in heel Voorscho ten. Daarbij gaat het om projec ten als Starrenburg, het Burge meester van der Hoevenpark en Krimwijk II. De gemeente is van plan bij de ontwikkeling van deze bouwprojecten de lucht kwaliteit nauwlettend in de ga ten te houden. Ook zijn verbe teringen aangekondigd zoals het autoluw maken van wijken en het weren van vrachtverkeer. Die maatregelen zijn vooral be doeld voor de stukken Voor schoten waar luchtverontreini ging is geconstateerd. (advertentie) ei woude - Tientallen uren su» en nog eens trainen, zweet en tranen. Een in- telde, mooie dans voor ederlandse kampioen en jazzdans heeft zelfs b eoefende danseres niet «i^ee, drie onder de knie. voor de Zoeterwoudse die meededen aan het de B-categorie voor 16 ouder, is aüle moeite be- De jazzdansgroep van stiek-, jazz- en tumver- Meerburg behaalde de ilaats op deze kampi- st Aappen, vorige week in esi igein. ag er Karin Pleij is beretrots eld lt meiden. Dankzij deze »e gaat haar groep door zogeheten A-categorie, jste klasse binnen de enschappen in jazz- wc leij mag zichzelf ook een ibe erklopje geven: de jury ont erde haar choreografie lied 'Hij leeft in jou' uit >ical The Lion King met De uitvoering van de v°jwerd beloond met een !t deze score liet Meer- onl teams uit het hele land nu zich. De gemeente Zoe- de is daarom ook trots dames. Donderdag ont- nki^ethouder Van der Kooi op het gemeentehuis, "l langrijke wedstrijddans eve waarin alles klopt is een nd karwei. Ruim een ar voor de kampioen- in begonnen de eerste slotjes voor de dans al. „Je d m wel zo vroeg mee be- zegt Fieke Pleij, de zus van Karin. Zelf ook een jongere groep ;e week als tweede ein- de categorie C tot en jaar. „Zelfs de kleinste edii »g moet goed genoeg r een wedstrijddans. De De jazzdans-groep van Meerburg uit Zoeterwoude is trots op haar prestatie. „Zelfs de kleinste beweging moet goed genoeg zijn voor een wedstrijddans." Foto: Mark Lamers jury let op elk detail. Verder moet de choreografie enkele verplichte bewegingen en tech nieken bevatten, zoals bepaalde sprongen en dubbele pirouet tes. Hoe ingewikkelder de dans, hoe beter. Zo laat je tenminste zien hoe goed je bent." De voorbereidingen gaan door tot op de wedstrijddag zelf. „Voor de wedstrijd verken je de vloer een beetje", zegt de 17-ja rige Anita Romijn. „Verder let je goed op je tegenstanders en probeer je je de hele dag goed te concentreren. Maar je zit vooral lang te wachten totdat je mag dansen." Door het wach ten is het niet vreemd dat op zo'n dag de spanning soms toe slaat. „Je hebt er natuurlijk hard voor gewerkt, dus je wilt het beste eruit halen, nadat je maanden lang steeds de dans verder hebt geperfectioneerd. Op het moment zelf moet het perfect gaan." Jazzdansen op zo'n hoog ni veau is vanzelfsprekend niet voor iedereen weggelegd. Le nigheid is een vereiste, evenals kracht en een zelfverzekerde uitstraling. „Als de jury ziet dat een danser onzeker is tijdens de wedstrijddans, dan kost je dat punten", weet Pleij. Opvallend is dat Meerburg de enige ver eniging in de Leidse regio is die doorging naar het NK. Hoe het komt dat het niveau in Zoeter woude qua jazzdans zo hoog is, weet Karin Pleij niet precies. „Ik denk dat er bij ons sprake is van een wisselwerking tussen een groep meiden die graag wil en de juf die heel perfectionistisch is. Daar kun je in doordraaien, maar dat gebeurt volgens mij niet." Na de zomervakantie beginnen de voorbereidingen op de voor rondes en de kampioenschap pen in de A-categorie alweer. Maar eerst mag iedereen genie ten van de zomervakantie, die deels in het teken staat van de zoektocht naar een ander ge schikt lied om op te dansen. 'Hij leeft in jou' was op het NK van vorige week erg populair. Maar liefst zes groepen hadden er een dans op gemaakt. „Het nummer heeft een geweldige opbouw", verklaart 'de juf de populariteit van het lied. „Het gaat van rustig naar heel uit bundig, wat het geschikt maakt voor een mooie dans. Musical- en filmmuziek doen het sowie so vaak goed. Uiteindelijk is een goed nummer het belangrijkste. Het is de basis van alles."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9