REGIO 'Uw lot slaat om, in gunstige zin' Bi Hulp die u mij a i e r boven vraag Het helderziende medium Maria Duval heeft zo'n 2 miljoen persoonlijke vrienden <7 1 veranderen e bren£c'n- Lezing Meester over 'Intelligent Design' Thema Kinderboekenweek gevaarlijk? uit de archieven colofon vét cool (slot) De drie G's MAANDAG 20 JU71 Het helderziende medium Ma ria Duval bestookt al tien jaar potentiële klanten via huis-en- huisbladen, folders en per soonlijke brieven. „Ik ben nog nooit zo'n verward geval te gengekomen als het uwe." Een machtige vriendin in bo ze tijden. Iemand die begrijpt dat het tegen heeft gezeten, dat de eenzaamheid wel eens knaagt, dat het budget krap is. Maar ook iemand die de neer gang kan ombuigen in een koers bergopwaarts. Maria Duval is niet zomaar een hel derziende. Tienduizend keer trad ze op voor radio en televisie, be roemdheden bevolken haar vriendenkring, negentien ver miste personen spoorde ze op. Als een medium van der gelijk formaat persoonlijk contact met je opneemt om dat ze over je heeft gedroomd, dan lijkt dat een buitenkansje op een betere toekomst. De brieven vallen op de mat bij een ieder die reageert op de advertenties in huis-aan- huisbladen. Zoals de adver tentie met het verzoek zeven hartewensen aan te kruisen op een retourbon. De meeste daarvan draaien om geld ('een maandelijks inkomen van 5000 euro'; 'de loterij win nen') maar niet allemaal. 'De vrouwen kunnen versieren', 'op televisie komen' en 'een cruise maken' zijn niet-mate- rialistische verlangens waar Maria zich voor wil inspan nen. Wie de bon opstuurt, krijgt al snel bericht. Niet over de cruises, vrouwen of de televi sie, maar over de negatieve spiraal waarin de geadresseer de zich kennelijk bevindt. ,,In mijn ervaring van de afgelo pen dertig jaar ben ik nog nooit zo'n verward geval te gengekomen als het uwe", schrijft een bezorgde Duval. In de sterren heeft ze gelezen ^OordAaa^y^ aanbiedt mijn lean l „rOëraTl PrOB.u,^ I .ril Brief na brief valt op de mat. Maria Duval biedt adviezen aan, magische vierkanten, amuletten, tarotkaarten, of 'persoonlijke positieve psychische magnetische hulp'. over alle kansen die de ge adresseerde al jaren laat schieten: 'Het is jammer dat ik u een paar jaar geleden niet kende', want 'grote sommen geld' lagen toen binnen hand bereik, 'maar ook toen droeg u een blinddoek'. Die on macht blijkt terug te gaan op de tienerjaren, waar opmer kingen als 'jij zal het nooit ver schoppen' de toon hebben gezet. „In mijn droom werd mij ge vraagd u te hulp te schieten", schrijft Maria. Ik heb gezien dat de zeer nabije toekomst een uitzonderlijke verrassing voor u in petto heeft. Uw lot slaat helemaal om, in gunsti ge zin welteverstaan. Tot mijn grote verbazing heb ik krach tige en zeldzame vibraties ge voeld." Brief na brief valt op de mat. Maria Duval biedt adviezen aan, magische vierkanten, amuletten, tarotkaarten, of 'persoonlijke positieve psy chische magnetische hulp'. „In mijn kabinet reken ik ge woonlijk 97 euro voor deze hulp. Maar ik heb gezien dat uw leven niet altijd makkelijk is geweest. Ik wil geen mis bruik van u maken. Daarom biedt ik u een uitzonderlijke korting aan van 50 euro." Zelfs al slaat de ontvanger de aanbiedingen koppig in de wind, de post blijft komen. Niet alleen van de helderzien de. Ook loterijbedrijven en aanbieders van nepdiaman- ten, gebitsblekers en lustop- wekkende natuurproducten weten opeens hun weg te vin den. Al blijft de liefde van één kant komen, Maria's toon blijft al tijd betrokken en onbaatzuch tig. Toch doemt in de regels een toenemende dreiging op. Maria leest in de sterren dat er een 'tamelijk ingrijpende verandering' op komst is. Zonder rechtstreeks te reppen van ziekte of dood, spreekt het medium toch van 'ram pen'; dat het 'op dit moment nog niet te laat is', maar dat 'snel handelen nodig is'. Ma ria weet precies waarmee ze wel en niet kan dreigen, want in 1999 veroordeelde de Re clame Code Commissie een brief waarin het medium waarschuwde dat het negeren van haar adviezen leidt naar 'een weg van twijfel en ang sten'. Over de vraag wie Maria Du val is, bestaat een levendige discussie op internet. In Ruc- phen, waar de brieven van- Over de vraag wie Maria Duval is, bestaat een levendige discussie op internet. Wat haar feitelijke bemoeienis is met met de brieven is onduidelijk. Vast staat dat er een multinational achter het merk 'Maria Duval' steekt met vestigingen tot in Australië en Hong Kong. daan komen, woont de dame in ieder geval niet, wel in het mondainere Callas, Zuid- Frankrijk. Ze is inmiddels de 60 gepasseerd. Wat haar feite lijke bemoeienis is met met de brieven is onduidelijk. Vast staat dat er een multinational achter het merk 'Maria Duval' steekt met vestigingen tot in Australië en Hong Kong. Elk met een eigen vertaalafdeling voor de post. Het klantenbestand bestaat uit twee miljoen adressen, zo luidt een schatting. In Neder land zou Maria zo'n vijftigdui zend 'persoonlijke vrienden' hebben. En ex-vrienden, die op het in ternet soms bittere ervaringen uitwisselen. „Ik geloofde in haar, het heeft me driekwart jaar en de nodige euro's ge kost", schrijft een van hen boos. Toch bestaan er ook tevreden klanten. Waar ik nooit van had durven dromen is nu werkelijk geworden", schrijft iemand die zijn naam niet noemt. „Het lijkt of er een lo per is uitgerold. Ik heb zoveel werk dat in mijn schoot wordt geworpen door grote op drachtgevers! Zelfs mijn baas werkt nu voor mij. En ik heb zo'n dertig vrouwen die ik binnen één jaar heb ont moet." Silvan Schoonhoven Ronald Meester, mede-auteur van het boek 'Schitterend ongeluk of sporen van ontwerp' geeft woensdagavond een lezing in boekhan del Kooyker in Leiden. Meester is in Nederland een van de vertegenwoordigers van de 'Intelli gent Design'-richting. Aanhangers van ID zetten vraagtekens bij de evolutietheorie omdat ze menen de hand van een ontwerper te zien in de natuur. De com plexiteit daarvan is volgens ID-aanhangers zo groot dat toeval tekortschiet om het ontstaan ervan te verklaren. Tegenstanders zien in de stroming een nieuwe verpakking voor de aloude christelijke schep pingsleer. Intelligent Design kreeg in maart steun uit onverwachte hoek toen onderwijsmi nister Maria van der Hoeve voorstelde om in lesprogramma's tijd in te ruimen voor ID. Meester, hoogleraar wiskunde in Amsterdam, spreekt liever van 'ontwerp' dan van 'intelli gent ontwerp'. „Het woord intelligent appel leert naar mijn mening teveel aan een persoon en is daardoor een bron van onrust die mis schien te vermijden is", schrijft Meester. Ik vind ontwerp een mooi woord, want ik druk er mee uit dat Uc geloof in zin en doel van dit le ven. Maar de wetenschap die ik bedrijf wordt er niet anders door." De lezing van Meester begint om 20.00. Wie wil komen luisteren, moet van tevoren reser veren. Dat kan via telefoonnummer 071 5160520. De toegang kost 3 euro. Ouders die zich zorgen ma ken over het thema van de Kinderboekenweek ('De To ver academie') wisselen don derdag in Katwijk van gedach ten over de vraag of dat on derwerp uit bijbels oogpunt toelaatbaar is. Veel protestants-christelijke basisscholen doen niet mee met het thema van de lande lijke week omdat ze vinden dat aandacht voor 'magie' in strijd is met het geloof. Ook de vereniging Bijbel en On derwijs waarschuwt voor on der andere de boeken van Harry Potter, die kinderen tot magie en duivelaanbidding zouden aanzetten. Veel basis scholen kiezen om die reden voor een alternatief onder werp. De hervormde kerk in Katwijk aan Zee haalt onder het motto 'Over heksen, Power Rangers en kindersoap' jongerenwer ker Kees Zeelenberg van de Hervormd Gereformeerde Jeugdbond (HGJB) in huis. Die spreekt met bezorgde ou ders over de vermeende geva ren van kinderboeken, maar ook van televisie en film. „De media doen er alles aan om de kinderen voor hun producten te interesseren", aldus het persbericht van de hervormde pastorie. „En dat lang niet al die producten op bouwend zijn, is duidelijk. Sterker nog: veel kinderen er varen de negatieve invloed er van." De bijeenkomst begint don derdag om 20.00 uur in de Hervormde Ontmoetingskerk aan de Nieuwe Duinweg. Hardlopen is in. Hardlopen voor het goede doel neemt ook eet vlucht. De Roparun van Parijs naar Rotterdam is niet alleen eet estafetteloop, maar ook een lucratieve. Dit RoparUnteam weekeinde werd be- t t kend dat de 14de Ro- YYlCCStC gClu ITlZCllTlü parun 2.401.958 euro heeft opgebracht voor het goede doel: verbetering van de kwj van het leven van kankerpatiënten. Navraag bij Alphenaar ED SCHENK, die tien jaar deelnam met zijn team Dienst Centraal beheer Rijnland (DCMR Roparunteam). Waar was u toen de opbrengst van dit jaar in Rotterdam b werd gemaakt? „Ik had er nu niets te zoeken, want de afgelopen twee jaar hi niet meegedaan. Na tien jaar vond ik het welletjes. Niemand ons team heeft de fakkel van mij overgenomen. De bekendu van het bedrag is elk jaar een groot feest, waar ik als teamleii tijd graag bij aanwezig was." Behoorde uw team tot de 'grootverdieners'? „Vooropgesteld: de Roparun is bedoeld om geld in te zameli voor een goed doel. Elk team streeft ernaar om bij de besten horen, ook in financieel opzicht. Je kunt ver gaan in de orgaj van acties die geld opleveren. Wij hielden bijvoorbeeld eens kunstmanifestatie en een mosselwerpwedstrijd. Tijdens een selmaal moest je proberen de schelp in een schaal te mikkei achter je stond. Op die manier hebben we een keer de toptif haald van teams die het meeste geld hadden ingezameld. In tief opzicht was het al mooi als wij boven de middenmoot ei den." Waarom is een hardloopestafette zo geschikt om geld in te len voor kanker patiënten? „Lopers zijn individuele sporters, maar zij blijken voor een doel saamhorig te kunnen optrekken. Dat moet ook wel als gen achter elkaar op elkaar bent aangewezen. Als wij dan de niël den Hoedkliniek in Rotterdam passeerden met allemaa ters, zusters en patiënten die voor ons naar buiten kwamen gaf dat ons een stoot adrenaline. Zo steunden wij elkaar." Hoe apart is zo'n loop van Parijs tiaar Rotterdam? „Pardon, dat is nu de volgorde, maar in mijn tijd ging het n( Rotterdam naar Parijs. Je loopt bij nacht en ontij. Zo kreeg i! nachts in Frankrijk eens een onweersbui op mijn dak. Het li of ik door een sloot liep. Maar het gekke is: je gaat altijd doe Dus volgend jaar weer? „Nee, niet als deelnemer. Wel denk ik achter de schermen kunnen doen. Maar nu ze niet alleen de looprichting maar datum hebben veranderd, zie ik deelname niet zitten. De Ri is tegenwoordig met Pinksteren en ik ben nogal kerkelijk, di gaat niet samen." tekst: Tim Brouwer de Koning ANNO 1955, Maandag 20 Juni LEIDEN - Het Koninklijk appèl, dat Koningin Juliana Zaterdag in de Pieterskerk te Leiden tot de ganse mensheid en in het bij tot de Westerse volkeren richtte, waarin zij er met grote beslist! op sommige momenten met ontroering in haar stem - op wees wereldburgers in de weg van naastenliefde en indachtig hun vi woordelijkheid, een gemeenschappelijke opdracht hebben: de voor de ganse mensheid bewoonbaar maken en te streven naar reldomvattende samenwerking, klonk niet alleen door tot de ci 1200 jongeren, die hier bijeen waren, doch werd tevens belui' door de vertegenwoordigers van vier-en-twintig landen en state voor de kansel in het ruim der kerk een plaats hadden gevonde ANNO 1980, vrijdag 20 juni LEIDEN - Is Leiden in last? Radiomakers van de NCRV hadden Telegraaf gelezen dat Leiden het meest heeft van alles dat sl1 Een op de twee huwelijken zou stranden, de stad heeft de m krotten en de hoogste werkloosheid. Gisteren konden Leidei 1 hun mening kwijt voor het programma 'Globaal' op Hilverst Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien i plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gin 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermei Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante b< E de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijg binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Nederland leeft ongezond. Meer dan 6o procent van de bevolking beweegt niet genoeg. Ook is het slecht gesteld met het Hollandse voedingspatroon. Het merendeel van de burgers eet zichzelf dik en ziek. De overheid investeert fors in de strijd tegen het onge zonde leefpatroon. Journaliste Nancy Ubert probeert haar leven te beteren en doet daarvan wekelijks verslag. Vandaag voor de al lerlaatste keer. Mijn zoon Robert heeft zijn vwo-diploma gehaald. Die mijlpaal is bereikt. „Ik weet het", gaf hij toe, „ik heb er niet echt voor gewerkt. Maar ik ben toch blij." Mijn dochter gaat 'vét over', meldt zij. Bovendien heeft ze haar werkangst overwonnen en haar eerste betaalde baan tje gevonden. Ook dat zijn be langrijke gebeurtenissen. En ik? Ik schrijf vandaag mijn allerlaatste Vét cool-column. Na vijf maanden beseffen u en ik echt wel dat we mini maal 30 minuten per dag in tensief moeten bewegen. Dus we fietsen, lopen, doen ande re activiteiten, gaan in het huis tekeer of sporten. Flas- hen heet dat, weten u en ik. Na vijf maanden hebben u en ik ook wel geleerd dat we ge zond moeten eten en hoe we dat moeten doen. Doe suiker in de ban, drink veel kruiden thee en water, eet dagelijks minimaal twee stukken fruit, vergeet de groenten niet en pas op met vet. Na zes jaren middelbare school weet mijn zoon ook heel veel. Vindt hij. Het mees te heeft hij buiten schooltijd geleerd. Hij deed vrijwilligers werk, zorgde voor de techniek van het licht en het geluid op zijn school (ook op tijden en dagen dat hij er helemaal geen zin in had), deed mee aan het Europees jeugdparle- ment, ontdekte de mogelijk heden van de bits en bytes (en gebruikte die kennis voor al om de computerproblemen van andere mensen op te los sen) en heeft zich ontwikkeld tot een gedreven jongmens met een rijk gevoelsleven. „Misschien is dat allemaal wel meer waard dan dat diploma waar je amper voor hebt ge werkt", sprak ik hem met dik ke keel toe toen we een fles wijn van 1986, zijn geboorte jaar, op de toekomst leeg dronken. Wijn! De eerste dertig jaar van mijn leven heb ik bij elkaar hooguit één liter bij elkaar ge pimpeld. Pas na mijn 32ste - toen ik alleenstaande, fulltime werkende moeder werd (zou daar een causaal verband lig gen?) - ben ik droge witte wijn echt lekker gaan vinden. Vooral omdat ik er zo heerlijk ontspannen van raak. Andere alcoholische drankjes blief ik niet, maar wijn is in mijn strijd voor een beter gewicht één van mijn grootste vijan den geworden. Alcohol is na melijk een koolhydraat en daarom een machtige ener giebron. Ik ben absoluut geen alcoholist, ook geen gelegen heids verslaafde, maar ik kan behoorlijk genieten van een paar glaasjes sociaal smeer middel. Roxanne drinkt - tegen mijn advies en wil in - nu al af en toe wijn. „Papa vindt dat ik op die manier juist beter met al cohol leer omgaan", is haar argument. Ik ben van mening dat kinderen geen druppel al cohol mogen drinken. „Ik ben geen kind meer", is daarop haar antwoord. Ook met Robert heb ik regel matig discussies over alcohol gebruik. Naar mijn idee gaan mijn kinderen en de rest van de jeugd van tegenwoordig veel te soepel met alcohol om. „Wees blij dat we niet roken en geen pillen slikken", is de boodschap van Rox. Robert zegt dat hij juist de afgelopen tijd heeft geleerd hoe hij met alcohol moet omgaan. „Wat heb jij eigenlijk geleerd de afgelopen tijd", vroeg Rox toen we aan de tafel de balans van het bijna verlopen schooljaar opmaalrien. „Ge zond eten en bewegen." „Ja, mam,dat weten we nou wel." Oké dan. Het allerbelangrijk ste, zo heb ik de afgelopen vijf maanden geleerd, is dat je lekker in je vel zit. Dat je je ge lukkig voelt in een gezond lijf. Dat lijf moet je koesteren, vol doende voeden en genoeg be weging geven. Verder heb ik ontdekt dat ik me toch echt blijer en energieker voel als ik regelmatig sport. Daarbij heb ik moeten inzien dat ik de neiging heb om tegenslagen en vervelende momenten weg te eten. Dankzij de stroom van reac ties op mijn columns, heb ik begrepen dat ik een steun mocht zijn voor de lezers (mannen en vrouwen) die ook worstelen met hun gewicht en het ook moeilijk vinden om in beweging te komen en te blij ven. Ook bleek uit de post dat mijn verhalen een bron van herkenning zijn geweest voor mensen die ook hebben be sloten het roer om te gooien. En verder? Verder ga ik door. De ponden gaan er tergend langzaam af, ik ben er pas twaalf kwijt. Maar ik weet dat dit mijn weg is. Geen snelle diëten die me een half jaar la ter een dubbel aantal kilo's opleveren. Maar wel: 'ge woon' proberen te leven vol gens de wetten van de drie G's: Gezond eten, Genieten van bewegen en Gelukkig met jezelf en het leven zijn. Nancy Ubert Reacties? n.ubert@hdc.nl Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedla.nl of per e-mail: familieberlchten@nhd.hdc.nl. indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut Inc.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toesl I aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geld zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (grat Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: ol (als op zaterdag voor 12.00 uur w wordt de krant dezelfde dag nabe tussen 12.00 en 13.00 uur belt, onl krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen ui schriftelijk, uiterlijk één maand vc de abonnementsperiode, ta.v. afd lezersservice, postbus 2,1800 AA t Voor leveringsvoorwaarden aboni www.leidschdagblad.nl of KvK-nu 2 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databanknv aanzien van (de inhoud van) deze worden uitdrukkelijk voorbehoud; rechten berusten bij HDC Uitgeve c q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken 1c beeldende kunstenaars aangeslot 6 CISAC-organisatie zijn geregeld m Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de v< gegevens van abonnees van dit d gegevens kupnen tevens worden c gerichte informatie over voordeel j en te geven, zowel door onszelf a derden. Heeft u hier bezwaar tegi u dat laten weten aan HDC Medii1 Lezersservice, postbus 2,1800 AA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8