creditcards gestole ECONOMIE Afsluiten reisverzekering lastige klus 'Geen product is eerlijk, dat kost levens' Gegevens miljoCllC Vlaktaks rukt o Meer fusies en overnames in Nederland Gedupeerden schadeloos gesteld Pleidooi voor 'denkta Plukken tot je rood ziet 'EU-begroting duldt geen uitstel' brussel - De Europese onder nemersorganisatie Unice be treurt dat de regeringsleiders van de EU geen meerjarenbe groting hebben kunnen opstel len. De begroting 2007- 2013 is een belangrijk middel voor de banen- en groeiplannen in Eu ropa en verzekert grote investe ringen in onderzoek en wegen. Europa kan daarvan geen uit stel dulden, aldus de organisa tie. „De onderhandelingen moeten met spoed voortgezet onder het Britse EU-voorzitter schap dit najaar", verklaarde "Philippe de Buck, voorzitter van de organisatie van 20 miljoen bedrijven in de Europese Unie. Benzine wordt opnieuw duurder Amsterdam - Shell heeft de ad viesprijzen van zijn benzines opnieuw verhoogd, ditmaal met 0,6 eurocent. Een liter euro ongelood komt daardoor op 1,365 euro en een liter super plus op 1,419 euro. De prijs van een liter diesel blijft ongewij zigd op 1,055 euro. Shell heeft te maken met oplopende olie prijzen. Vrijdag bereikte de prijs van een vat Amerikaanse olie een nieuwe piek van 58,55 dol lar per vat (van 159 liter). Olie handelaren maken zich zorgen over de Amerikaanse olievoor raden, die vorige week flink ble ken te zijn gekrompen, terwijl het Amerikaanse vakantiesei zoen nog voor de deur staat. België wil lagere snelheid trucks brussel - Vlaanderen wil vrachtwagens langzamer laten rijden om het milieu en de volksgezondheid te sparen. De maximumsnelheid moet om laag van 90 km per uur naar 80 km, zo heeft Vlaams verkeers minister Van Brempt gisteren gezegd in het VRT-programma De Zevende Dag. De maatregel scheelt 350.000 ton van het broeikasgas C02, rekende Van Brempt uit. De minister wil de maatregel combineren met een uitgebreid inhaalverbod op alle snelwegen met tweemaal twee rijstroken. „De vraag is of het verbod steeds blijft gelden of al leen tijdens de spits." Brussel wil meer vluchten afleiden brussel - België denkt over een tweede nationale luchthaven. Die moet de geluidsoverlast van vliegveld Zaventem bij Brussel verlichten. Vice-premier Reyn- ders (Financiën) bepleitte dat zaterdag. Hij wil meer vluchten afleiden naar Luik, Charleroi of Oostende. Aanleiding is een re cent arrest. Dat bepaalde dat de Belgische overheid drie maan den tijd heeft om de geluids hinder boven Brussel op te los sen. Zoniet, dan moet de rege ring 25.000 euro per inbreuk betalen aan het gewest Brussel. Inmiddels is de termijn overi gens verlengd tot vier maan den. RBS dwarsboomt bod UniCredito frankfurt - Royal Bank of Scotland (RBS) legt zich niet neer bij het overnamebod van bijna 20 miljard euro van Uni Credito voor de Duitse HVB, HypoVereinsBank. Het Duitse blad Focus meldt dat RBS met een concurrerend bod komt dat circa 1,50 euro per aandeel ho ger uitkomt dan dat van de Ita lianen. Het tijdschrift baseert zich op betrouwbare bronnen in de financiële wereld. De be trokken banken weigerden dit weekeinde commentaar te ge ven. RBS is in marktwaarde de op een na grootste Europese bank. Het zou de grootste grensoverschrijdende bank- ovemame in Europa zijn. amsterdam/anp - Fusies en overnames zijn in de eerste helft van 2005 in Nederland flink toegenomen. Ten opzichte van de eerste zes maanden van vorig jaar is de totale waarde er van gestegen met 33 procent tot 20,9 miljard dollar (17,9 miljard euro). Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde onderzoeksresultaten van accountants- en adviesbu reau KPMG. Volgens Jurgen van Breukhoven van KPMG Corporate Finance tonen de cijfers dat het vertrou wen in het internationale eco nomisch herstel langzaam te rugkeert. Wereldwijd groeide de totale waarde van fusies en overna mes in de eerste zes maanden van dit jaar met ruim 14 pro cent van 675,4 miljard dollar tot 771 miljard dollar. De grootste overname was die tussen de de tailhandelconcerns Kmart en Sears Roebuck. Het Amerikaan se onderonsje kende een prijs kaart van 12,4 miljard dollar. maandag 20 juni 2005 Wie op school economie heeft gehad, kent ze misschien nog: de acht spelregels voor een eerlijke markteconomie van professor Heertje. „Maar in de supermarkt is amper een product te vinden dat aan alle criteria voldoet. En daarom sterven mensen van de honger", zegt Eelco Fortuijn van de Stichting Fair Food. door Achille Prick „Max Havelaar-producten zijn prima, maar er is toch iets geks mee aan de hand", zegt de be drijfskundige Eelco Fortuijn. „De fabriek van Max Havelaar staat in Nederland. Omdat als die fabriek in Midden-Amerika zou staan, de koffie en chocola onbetaalbaar wordt vanwege de hoge importheffing door de Eu ropese Unie. Daarmee schendt Europa één van de acht spelre gels voor een eerlijke markteco nomie: die van open markten." Eelco Fortuijn raakte tijdens zijn reizen door onder meer Afrika in de ban van de hon gersnood. In Nederland startte hij de stichting Fair Food waar mee hij, samen met ruim dertig medewerkers, vecht tegen alle stereotypen die bestaan over de oorzaken van de honger in de wereld. „Droogte wordt vaak genoemd als oorzaak van honger", zegt Fortuijn, „maar in Californië is het vaak nog droger. Of corrup tie, maar China is ook corrupt en daar hebben ze toch meer te Een kind verkoopt Max Havelaar-mango's op een markt in Burkino Faso. Foto: GPD/Anne van Gelder eten. Of de schuldenlast, maar de gemiddelde Amerikaan heeft meer schulden dan de gemid delde Afrikaan. Het hongerpro- bleem wordt vaak op macroni veau besproken. Terwijl we in de bestrijding ervan juist weer vaak doorslaan naar een micro- aanpak: het slaan van water putten. Maar dat is een achter hoede gevecht. Het gaat om wat er tussenin zit: het creëeren van een midden- en kleinbedrijf." Terug naar het Max Havelaar- voorbeeld. „Als wij die repen of koffie wel zonder torenhoge be lastingheffingen toelaten, dan kan er in die landen een fabriek worden geopend. Dan creëer je werkgelegenheid, maar ook kennisontwikkeling. Want in een fabriek heb je onderhouds monteurs nodig, managers, en zovoort. Dan pas trekje men sen uit de armoede en bestrijd je dus ook honger. De angst dat •wij daardoor arbeid en welvaart verliezen, is onterecht. Mensen krijgen daar ook wat te beste den; je creëert dus nieuwe con sumenten en daar verdienen wij ook weer aan." De Stichting Fair Food voert onder het motto 'handel tegen honger' onder meer een lobby bij de Europese Unie om dit soort importheffingen onge daan te maken. Het andere deel van de activiteiten van Fair Food richt zich op consumen ten. „Dat doen we met de slo gan: 'haal de honger van je bord.' We gaan producten ana lyseren en kijken of zij volgens de spelregels van een eerlijke markteconomie tot stand zijn gekomen. We zijn nu bezig met rookworsten en dat ziet er niet goed uit. We willen producen ten eerst de kans geven hun productieketen eerlijker te ma ken. Doen ze dat niet, dan gaan we vanaf 1 december onze be vindingen op onze site zetten en kan de consument precies zien waar het aan schort." Om de activiteiten van Fair Food te bekostigen, gaat de stichting starten met de cam pagne Fair Food DagDelen (www.fairfood.org). „Werkne mers, het liefst hele bedrijven in "één keer, vragen we een halve dag voor het goede doel te wer ken. Dat halve dagloon beste den we deels aan onze lobby om de internationale handel eerlijker te maken. De andere helft gaat naar concrete projec ten om ondernemers in arme landen te ondersteunen." Fortuijn geeft een voorbeeld van sperzieboonboeren in Gua- tamala. „Die boeren zijn niet in staat te voldoen aan bepaalde eisen van de bonenbranche. Via de ontwikkelingsorganisatie Ic- co hebben een aantal boeren daar inmiddels een internatio naal certificaat van de bonen branche bemachtigd. Met die kwalificatie krijgen ze maar liefst acht keer zoveel voor hun spullen. Het zou mooi zijn als de branche deze boeren zelf opleidt tot zo'n certificaat. Dan doe je direct iets aan armoede bestrijding. Er sterven wereld wijd iedere dag 25.000 mensen van de honger, dat hoeft echt niet." purchase/utrecht - anp - Ver scheidene creditcardmaatschap pijen zijn onlangs het slachtoffer geworden van een grootschalige diefstal van gegevens van hun klanten. MasterCard Internatio nal meldde zaterdag dat in to taal 40 miljoen creditcards drei gen te worden misbruikt. Daar bij gaat het mogelijk ook om kaarten in Nederland. Een computervirus bij Card- Systems, een Amerikaanse on derneming die betalingstrans acties verwerkt, zou de diefstal hebben ingeleid. De 'inbraak' is eind mei ontdekt. De creditcardmaatschappijen hebben daarna maatregelen getroffen om fraude te voorko men. Volgens MasterCard zijn er al wel frauduleuze transac ties waargenomen, maar is de omvang daarvan klein. Gedu peerde kaarthouders worden schadeloos gesteld, zo verze kert de onderneming. Het gaat waarschijnlijk om de grootste diefstal van consu mentendata tot diisver. De FBI, de Amerikaanse federale re cherche, is inmiddels ingescha keld om de zaak te onderzoe ken. berkel enschot - De zomerse temperaturen van dit weekeinde zorgen voor topdrukte bij de aardbeienkwekers. Bij kweker Gert-Jan Robben in Berkel-Enschot zijn dit weekend zo'n 2300 kisten van 4,5 kilo aardbeien geplukt. Foto: ANP Het afsluiten van een goede reisverzeke ring blijkt in de praktijk nog niet gemak kelijk. Veel Nederlandse toeristen beta len teveel premie omdat ze zich tijdens de vakantie dubbel of zelfs drievoudig verzekeren tegen autopech. Terwijl an deren juist onderverzekerd op reis gaan. Bijvoorbeeld omdat ze er - ten onrechte - vanuit gaan dat hun ziektekostenverze keraar ook alle medische kosten in het buitenland dekt. Hoe sluit je een be trouwbare en voordelige reisverzekering af? Vaak vragen reisverzekeraars een keuze te maken uit te verzekeren onderdelen: de bagage; geneeskundige kosten; on voorziene kosten; ongevallen; annule ring; hulp bij autopech. Sommige verze keraars bieden pakketten aan waarin de onderdelen vastliggen. Bij andere kun nen alle modules los worden gekozen. Voor vertrek is het zaak alle lopende po lissen thuis goed door te spitten. Vooral de ziektekostenpolis is belangrijk. „Veel mensen zijn al verzekerd tegen ziekte kosten die ook in het buitenland worden gedekt, maar de dekking is niet altijd voldoende", zegt Erik Hordijk van de de onafhankelijke vergelijkingssite www- .verzekeringssite.nl. Ziekenfondsverzekerden die een buiten landse vakantie plannen, moeten bijna altijd een aan vullende dekking regelen. „De verzekering dekt slechts de kosten die de buitenland se ziekenfondsverzekering dekt. Deze is bijna altijd minder dan de Nederland se", zegt Hordijk. Bovendien zijn zieken fondsverzekerden buiten Europa veelal niet verzekerd. Particulier verzekerden met een uitge breide buitenlanddekking zijn vrijwel al tijd wereldwijd gedekt tegen medische kosten. Toch is het soms nuttig in de reisverzekering geneeskundige kosten mee te nemen. Sommige verzekeraars vergoeden in het buitenland niet alle za ken die ze in Nederland wèl vergoeden. De uitkering is dan beperkt tot bijvoor beeld tweemaal de kosten in Nederland. „Wie naar de VS reist - waar medische kosten veel hoger uitvallen - redt het daarmee niet." Een nieuw fenomeen voor ziekenfonds verzekerden is dit jaar de no claim-kor ting: wie in 2005 voor minder dan 255 euro aan medische kosten maakt, krijgt eind dt jaar geld terug van zijn zorgver zekeraar. De meeste reisverzekeraars vergoeden het verlies van deze no claim- EIGEN korting niet als tijdens de "L, vakantie een arts of zieken- BEUrS huis wordt bezocht. De ANWB, Elvia, Proteq Direct, Sylvia Marmelstein Unigarant en De Europee- sche doen dat wel, blijkt uit een peiling van verzeke- ringssite.nl. Wie met de auto op stap gaat, dient om te beginnen de dekking van de bestaan de autoverzekering te controleren. Vol gens de Consumentenbond zijn veel va kantiegangers oververzekerd voor hulp bij autopech: „Ze zijn vaak al gedekt door de WA-autoverzekering, ze sluiten daarnaast nog een abonnement af op een pechhulpdienst (ANWB of Route Mobiel) en ze stoppen het onderdeel au tomobilistenhulp ook nog eens in hun reisverzekering." Wie een auto heeft ge kocht met mobiliteitsgarantie, hoeft vaak geen extra hulp af te sluiten in de reisverzekering. Of het handig is om de bagage of con tant geld te verzekeren hangt erg af van wat de vakantiegangers meenemen en waar ze naar toe gaan. Een bagageverze kering is niet nuttig voor een rugzaktoe rist die alleen een paar goedkope shirts en een oud cameraatje meeneemt. „Ze ker omdat verzekeraars bij schade meestal slechts de (ongunstige) dag waarde vergoeden." Een verzekering voor contant geld acht de Consumen tenbond weinig zinvol - al was het maar omdat het meesjouwen van grote hoe veelheden cash niet langer nodig is nu bijna overal geldautomaten zijn te vin den. Een annuleringsverzekering is altijd een serieuze overweging waard. Als de reis dan onverwacht niet door kan gaan, bij voorbeeld vanwege een ongeval of ziek te, keert de verzekering (een deel van) de reissom uit. Een annuleringsverzekering moet meestal binnen zeven dagen na boeking van de reis worden afgesloten. Voor wie meerdere keren per jaar op va kantie gaat, kan een doorlopende reis verzekering voordelig uitpalcken. De grens ligt volgens de vergelijkingssite in- depender.nl bij ongeveer drie weken va kantie per jaar. „Goed zoeken kan veel geld opleveren, want de prijsverschillen zijn groot", zegt Hordijk. Volgens de Consumentenbond lopen bij de meest uitgebreide dekking de prijsverschillen op tot ruim 125 procent. Meer info: www.verzekeringssite.nl Een woordvoerster van Master Card zei dat een infiltrant erin was geslaagd om via een com puterprogramma de informatie uit de database van CardSys- tems te onttrekken. CardSys- tems verwerkt jaarlijks voor meer dan 15 miljard dollar (ruim 12 miljard euro) aan transacties voor winkeliers en financiële instellingen. Master Card, Visa, American Express en Discover (Morgan Stanley) zijn klant van het bedrijf. MasterCard en Visa zijn het meest getroffen. Van Master Card dreigen de gegevens van 13,9 miljoen creditcards te worden misbruikt, bij Visa gaat het om ongeveer 20 miljoen kaarten. „Hier is sprake van een groot internationaal pro bleem", zei een woordvoerster van PaySquare, een van de aanbieders van Mastercards en Visa-kaarten in Nederland. Zij vermoedt dat ook Nederlandse gegevens zijn opgeslagen in de database van CardSystems. In totaal zijn er in Nederland 3,2 miljoen Mastercard-kaarten in omloop en ongeveer 2,2 mil joen Visa-kaarten. MasterCard verklaarde dat al leen namen, kaartnummers en de vervaldata van de 1 zijn gestolen. Deze zijn veelal voldoende 1 voorbeeld betalingen op net te verrichten. Perso gegevens, zoals sofinu en adressen, staan niet bestand van CardSystem Eerder dit jaar maakten kele andere grote bedrijv kend dat klantengegevi hun computerbestande ren ontvreemd, waa Bank of America en Ree vier. In de VS is wetgevir maak die consumenti vens beter moet besch Amerikaanse politici zich steeds meer zorge het fenomeen identite stal, waarmee crimineli activiteiten kunnen vei len. De creditcardbedrijven aan een betere beveiligii betalingen en geldoj met creditcards. Een be ke verandering is de ven van de magneetstrip kaarten door een chip n code. In Nederland is ABN Ai gonnen het uitgeven va we kaarten die zijn van een pincode. hilversum/anp - Ben Verwaayen, de Nederlandse topman Group, moedermaatschappij van British Telecom, vindt aantal gezaghebbende mensen van buiten de politiek Nt op sleeptouw moet nemen. „Het ontbreekt in dit land a Het roer moet om". Hij bepleitte gisteren in het televisiep ma Buitenhof de noodzaak van een 'denktank', vergelijkb de commissie-Wagner uit het begin van de jaren tachti groep vooraanstaande mensen uit het bedrijfsleven advisi regering en bracht nieuw elan in de Nederlandse eco ECONOMIEWI JZER Via Oost-Europa nadert een sluipende revolutie het Westen. Van revoluties hebben ze daar verstand - dat blijkt maar weer. Deze keer gaat het om de vlaktaks: één vast belastingper centage voor alles en iedereen. Deze radicale belastingvorm •heeft vaste grond aan de voet gekregen in negen Oost-Euro- pese landen, zoals de Baltische staten, Bulgarije, Roemenië, Slowakije en Rusland. De hoogte van de vlaktaks vari eert per land. In Rusland wordt een vlaktaks van 13 procent ge hanteerd, terwijl Slowakije werkt met een percentage van 18. Andere landen, inclusief Po len, hebben aangekondigd bin nenkort in de voetsporen van hun buurlanden te treden. West-Europese politici worden hier bloednerveus van. Daarom pleitten de Franse president Jacques Chirac en de Duitse bondskanselier Gerhard Schro der voor maatregelen. Liefst zien beiden dat de Euro pese Unie de be lastingen op ter mijn harmoni seert. Want aan belastingconcur rentie hebben zij een broertje dood. Dat kost eerst banen en later inkomsten. Stiekem doen zij daaraan echter noodgedwongen mee. Zo zal Duitsland ijs en weder dienende de bedrijven- belasting verlagen van 25 naar 19 procent. De 'race to the bot tom' lijkt te zijn begonnen. De vlaktaks is een oud idee. Het won sterk aan populariteit in Amerikaanse neo-conservatieve kringen in de jaren tachtig, ten tijde van het presidentschap van Ronald Reagan. Een beken de pleitbezorger was de eco noom Arthur Laffer, die in het decennium daarvoor zijn plei dooi voor aanbod-economisch beleid in de verf zette. De logica was (en is) de volgende: econo mische voorspoed moet komen van een ondernemende bevol king, die hard werkt, bedrijven opricht en innovaties lanceert en daartoe is het noodzakelijk hun een mooie worst voor te houden. Alleen in het vooruitzicht van een fraaie beloning zal dergelijk ondernemerschap van de grond komen. Daarom moet het economisch beleid zorgen voor adequate prikkels - of in centives, in jargon. Dat wil zeg gen: als iemand harder of slim mer werkt dan een ander, moe ten daar lucratieve revenuen te genover staan. Waarom zou ie mand anders een tandje bijzet ten? De crux is lage belastingen: hoe lager hoe beter. Dan houdt iedereen haar of zijn verdien- Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Universiteit Groningen sten voornamelijk in ei Om dat mogelijk te ma moet de overheid klein gehouden: hoe kleiner 1 ter. Dat komt goed uit, aanbodeconomen, omi overheid met haar verst interventies voornamel ken in het economischs wiel steekt. De belastinj nen vervolgens nog veri den verlaagd. En wel 01 extra economische gros wordt veroorzaakt door spronkelijke belastingvi zorgt voor een verhogin de belastinginkomsten, economisch perpetuuu is geboren. Werkt het wondermidd George W. Bush en de denken van wel. Ook in Europa bestaat geen tv* meer over de zin van d( vlaktaks. De vlaktakslan groeien als kool. En ind de belastinginkomsten na een radicale belastii ging op te kunnen lope Rusland zijn lastinginkon de introduel de vlaktaks procent ges! Hoe komt d kan zijn dat feriaanse gr< effect is opg Een andere lijkheid is d: zwart geld g maakt, en vt geld wit. Vei speelt wel zt dat de hogere olieprijs van het Kremlin spekt. Kortom, het blijft lastij wijzen voor het één of der rond te krijgen. Oo derland is het taboe op vlaktaks opgeheven. Dl rept erover in haar Libi nifest. Zelfs in PvdA-la 1 het debat geopend. lm ons zogenaamde progi belastingstelsel in de M Rijndelta vergroot de ij mensverschillen eerde het ze kleiner maakt. 0 vooral de rijkere Nedei kunnen profiteren van woud van aftrekposter |i potheekrenteaftrek voi Een vlaktakssysteem v* leen als het oerwoud a trekposten met de groir wordt gemaakt. Missel het resultaat vervolgen 1 verkleining van de kloi arm en rijk. Introducti vlaktaks leidt in ieder meteen tot een forse v 1 ring van de vermaledij nistratieve lasten. Het tuurlijk sneu voor bela viseurs en belastingan ren. In een vlaktaksrej hun diensten overbod den. Studenten fiscaal moeten hun studiekei schien heroverwegen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6