Topsalarissen in zorg niet aan banden BINNENLAND 'Een geweldig gevoel. Er is immers niks hoger' Nederlandse verdachte (17) op Aruba langer vast PvdA-raadsleden bepleiten kiesdrempel 'Bij 1 op de 10.000 duiken gaat iets mis' «kende dood chietpartij mbaden wit vandalen >o Bezoekers val in Nemo lanen willen te vermelding p: Langer ghanistan baas Hoorn geschoten imes t succes Ritje op de scootmobiel Nederlandse bus verongelukt in Noorwegen Minister doet voorlopig niets Ouders aangehouden na opsluiten stout jongetje Imams willen actievere rol in de samenleving HDC MEDIA maandag 20 JUni 2005 Bij een schietpartij Ihoven is zaterdagnacht g onbekende man om en gekomen. De politie j snel twee verdachten uden die zich bij de wo- jhielden. Het zijn een 4) en een vrouw (32), uit Eindhoven. De poli- t nog geen mededelin- n de identiteit van het iffer. Eerst moet sectie l verricht. Agenten von- onderzoek rond de wo rt waarschijnlijke wapen. Tegenover de [lag op de stoep tegen es een pistool. k>rd - Vandalen hebben implezier van vele West- ders het afgelopen war- keinde danig vergald. In ergen kon het zwembad r open omdat er er vuil- ig en in Dinteloord blijft ook vandaag nog geslo- dat er een zwart goedje jekieperd. Volgens adchef Holierhoek is inisch mankement als uit te sluiten. dam - Science Unlimi- natuurkundefestival in enschapcentrum Nemo, ize week 15.000 bezoe- rokken. Dat hebben de atoren gisteren bekend- t. Volgens de organisa- en de treinstaking van in de tropische hitte «ren het bezoek nega- ivloed. Zaterdag was 10 belangstellenden de ichte dag. Grote be- was er voor een bril ie je kunt horen en voet robots. Op de slotdag te Nobelprijswinaar [t Hooft de bezoekers idebullen' uit. Arubaanse parie den willen dat in Ne- wonende Arubanen rte aanduiding in het Igsregister krijgen. Met vermelding als of Arubaanse kunnen nen dat Arubanen niet tot de groep Antillia- tjverlast veroorzaakt in id. De Arubaanse par iërs hebben de Neder- igering om deze maat- raagd tijdens een over- n Haag. Minister van Koninkrijksrela- onlangs nog verklaard aanse jongeren nage- behoren tot de groep ligeren'. im - Minister Kamp e) kan 'zich goed voor- pl lat Nederland langer ei heeft in Afghanistan w lusver voorzien. Hij zei Lt in het tv-programma ui )f'bereid te zijn tot een )n )eriode'. Nederland zet q eel in Afghanistan 259 ila in special forces in, die 10 iet de Amerikanen in z{ icie Kandahar jagen op h tngers van het terreur- rjr al-Qaeda en de Tali- Toegere fundamenta- c( slamitische overheer- ai fghanistan. Kamp sluit n at dit een vervolg krijgt j i uatie in dit gebied 11 pvaarlijk wordt, rc rtrfEen 39-jarige cafébaas is gisterochtend odgeschoten.' De man aantal mannen de toe- reigerd. Na een korte wisseling trok een van en een vuurwapen en de man. Het slacht- zijn café nog te berei- r zakte hier in elkaar, tie mocht niet meer in de daders ontbreekt poor, aldus een erder. De gisteren in Utrecht zogenoemde Eu- [2005 - tweejaarlijkse ijden voor homo's - de organisatie een :es geworden. Er kwa- bezoekers op het evenement af die deelnemers uit 44 negen sporten aan de Ruim vijfhonderd zorgden voor een organisatie. Klapstuk iroGames was het dansen (man/man, )uw) zaterdag. De vol de van de EuroGames het is nog niet be- ze worden gehou- door Martin Vlaanderen wapse - Voor Paul Boslooper (43) uit Eemster ging op 4 juni een lang gekoesterde wens in vervul ling. Hij bedwong met zijn be klimming van de Mount Everest (8850 meter) de hoogste top van de wereld. Paul Boslooper ziet er nog flink afgetraind en vermoeid uit. Maar hij oogt vooral ontspan nen. Want wat is hij blij dat zijn eerste expeditie naar de top van de Mount Everest meteen suc cesvol was. Vooral ook omdat maar twee van de zes expeditie leden hun doel bereikten. „Het kost je toch twee maan den. Sommigen gaan drie keer of vaker terug. En je hebt na tuurlijk ook mensen die het nooit lukt. Je lichaam moet zich wel kunnen aanpassen." Hij is naar eigen zeggen de elf de Nederlander sinds de eerste succesvolle beklimming ruim vijftig jaar geleden. „Net niet de tiende, jammer genoeg. Een Amsterdammer arriveerde twee dagen voor mij op de top. Heel apart." De eerste poging om de top te bereiken, op 1 juni, mislukte. „Te veel wind. Het waait daar altijd flink. Het was 18 graden onder nul en we kregen wind kracht zes pal in ons gezicht. Onze sherpa (berggids, red.) wilde graag doorgaan, maar ik besloot het er niet op te wagen. Twee jaar terug, bij de beklim ming van de 8201 meter hoge Cho Oyu, raakten twee vinger toppen van mij bevroren. Nog altijd is die van m'n rechter middelvinger hard." Hij toont enkele foto's. Grillige bergketens, sneeuw, diepe sple ten en touwen waarlangs de tocht voert. In sommige kam pen aan de voet van de top staan tientallen tenten. „Nogal wat mensen wagen een poging. Dit jaar zijn er vijf overleden. Natuurlijk sta je daar bij stil. Ik heb m'n vriendin moeten belo ven een heel goede sherpa in dienst te nemen en de weg naar de top met zuurstof af te leg gen." Drie dagen later, op 4 juni, volgde een nieuwe poging. „Mooi weer, weinig wind, vol doende eten, drinken en zuur stof. Ik voelde dat ik het ging halen. Vanuit kamp 3, op 8200 meter, zijn we om twee uur 's nachts vertrokken. Je slaapt daar trouwens niet. Het risico dat je wegvalt door hersen- of longoedeem is te groot." „Het laatste stuk was 650 me ter. Een enorm eind. De moei lijkste klimpassages zitten op dat stuk. Rond negen uur be reikten we het hoogste punt. Een geweldig gevoel. Er is im mers niks hoger. Die echte top is vrij klein. Anderhalve eetka mertafel. Vreselijk spectaculair. Een misstap en je duikelt zo een paar duizend meter naar beneden." „Ik ben vanaf kamp 2 op 7800 meter met zuurstof omhoog ge gaan. Dat gaat sneller. Zonder zuurstof had ik de top denk ik wel gehaald. Maar of het afda len mij ook was gelukt, betwijfel ik. Op de weg terug gebeuren de meeste ongelukken. Ik denk wel dat ik doorga met beklimmin gen. Maar niet te snel. Ik hoef niet zo nodig toppen te sco ren." olst - De Gehandicaptenraad Deventer organiseerde zaterdag voor de tweede keer de nationale scootmobieltocht in en om Deventer. Tussen de tachtig en honderd deelne mers legden een route van vijftien of dertig kilometer af. Op de foto verlaten de deel nemers de pont in Olst. Foto: ANP/Vincent Jannink oranjestad/ANP - De rechter- commissaris op Aruba heeft be paald dat een 17-jarige Neder lander in bewaring gaat. Dat heeft een woordvoerster van het openbaar ministerie zater dag gezegd. Hij mag nog acht dagen langer worden vastgehouden. De jon gen zit sinds 9 juni vast in ver band met de verdwijning van de 18-jarige Amerikaanse scho liere Natalee Holloway. Van haar onbreekt al bijna drie weken ieder spoor. Ook twee den haag/gpd De groep Ne derlandse vakantiegangers die zaterdagavond in Noorwegen een busongeluk kreeg, komt vandaag naar huis. Twee men sen moesten gisteravond nog in het ziekenhuis blijven, maar waren niet in levensgevaar. Zaterdagmiddag rond half zes kantelde een touringcar met 41 Nederlanders. De reizigers wa ren onderweg naar de Noord kaap. Het ongeluk gebeurde op de E6, vlakbij de plaats Rosnan. Waardoor de bus op z'n kant in de berm belandde, is voorals nog onduidelijk. Bij het ongeluk waren geen andere voertuigen betrokken. Vier personen raak ten gewond. Ze zijn met een reddingshelikopter en een am bulance naar het ziekenhuis in Bodo gebracht. De reisleider, een 61-jarige man, raakte het zwaarst gewond. Twee lichtge wonden mochten gisteren het ziekenhuis al weer verlaten. De, merendeels oudere, reizi gers zijn na het ongeluk onder gebracht in het Fjordgardenho- tel in Mo i Rana. Gisteravond was de groep nog te zeer in shock om over het ongeluk te willen vertellen. Ze hebben alle maal aangegeven zo snel moge lijk naar huis te willen. broers van 18 en 21 jaar, die sa men met de 17-jarige werden opgepakt, blijven langer vastzit ten. De Nederlander en zijn twee Surinaamse vrienden zijn de laatsten die in het gezelschap van Natalee zijn gezien. Inmid dels is ook een vierde verdachte aangehouden, een 26-jarige man. Ze worden allemaal verdacht van het 'medeplegen' van moord, doodslag en ontvoering met de dood tot gevolg, ook al is nog niet duidelijk of de scho liere is overleden. De woord voerster van het OM wil niet zeggen of er een link bestaat tussen de jonge mannen. Wel zei ze dat de vader van de Nederlander niet bij zijn zoon op bezoek mag. De rechter-commissaris heeft die beslissing zaterdagochtend (Nederlandse tijd) genomen. De vader, die rechter is, heeft zijn zoon nog niet kunnen zien. Normaal mogen ouders ver dachten wel bezoeken als die minderjarig zijn. Het OM is echter bang dat de vader het onderzoek kan beïnvloeden. De moeder mag onder begeleiding wel op bezoek. De vader heeft drie dagen de tijd om tegen de beslissing in beroep te gaan. Wanneer de inverzekeringstel ling is afgelopen en de bewa ring begint, worden verdachten over het algemeen overge plaatst van een politiecel naar het Huis van Bewaring. Dat is op het terrein van het KIA, de gevangenis van Aruba. De 17-jarige zal het ook een paar dagen zonder een van zijn drie advocaten moeten doen. Mr. Carlo is acht dagen de toe gang tot zijn cliënt ontzegd, eveneens omdat hij het onder zoek zou kunnen beïnvloeden. Volgens hardnekkige geruchten heeft de advocaat contact ge had met een van de andere ver dachten. Dat is verboden. Hij zelf, nog het OM wil echter in gaan op het waarom van de maatregel. breda/gpd - Een meerderheid van de PvdA-gemeenteraadsle- den en lokale PvdA-bestuurders is voor de instelling van een kiesdrempel om zo een eind te maken aan de toename van het aantal kleine politieke splinter fracties in gemeenteraden. Zes tig procent van de PvdA-ers wil meer samenwerking tussen de linkse partijen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Centrum voor Lokaal Be stuur (CLB) van de PvdA heeft gehouden naar de politieke ver splintering in gemeenteraden. De uitkomsten van het onder zoek werden zaterdag in Breda gepresenteerd in aanwezigheid van honderd PvdA-raadsleden uit heel Nederland. Een kiesdrempel maakt het moeilijker om als kleine (of nieuwe) partij in een gemeente raad te worden gekozen. De versplintering in gemeentera den (in 80 procent van de ge meenten is het aantal politieke partijen gestegen) zorgt volgens CLB-onderzoeker Fransman voor onrust en onwerkbaarheid op lokaal bestuursniveau: „Zo zijn in Oostzaan acht partijen op negentien raadszetels." Ook het aantal tussentijdse af splitsingen, mensen die zich na een conflict van hun partij af scheiden en de raadszetel van die partij 'meenemen', is fors toegenomen. In de periode 2000-2004 scheidden elf raads leden zich van de PvdA af tegen een raadslid in de periode daar voor. Volgens het onderzoek van het utrecht/anp - De vermissing van een 25-ja- rige duiker in de Vinkeveense Plassen is niet het enige incident met een duiker dit weekend. Ook op de Noordzee, 23 mijl uit de Zeeuwse kust, wordt sinds zaterdag een wrakduiker vermist. Volgens een woord voerder van de Nederlandse Onderwater sportbond gaat bij 1 op de 10.000 duiken iets mis. Het aantal incidenten is volgens de bond niet hoog. „Duiken is volgens ons een veili ge sport", aldus de woordvoerder. „We tel len alle incidenten mee. Ook verstuikte en kels, materiaalproblemen en andere akke fietjes zitten dus in de statistieken ver werkt." Vorig jaar vielen in totaal zes doden bij het duiken in Nederland. „Maar niet al die do den zijn duikgerelateerd", nuanceert de zegsman. „Ook mensen die in het water een hartstilstand krijgen, tellen we mee." Alleen al in Zeeland worden jaarlijks 700.000 duiken gemaakt, stelt de bond, wat het totale aantal duiken nog hoger maakt. Volgens de Kustwacht gebeuren de meeste incidenten in de Zeeuwse wateren, die po pulair zijn bij de duikers. „In het zomersei zoen moeten we toch regelmatig het water op om een vermiste duiker te gaan zoeken. Het is moeilijk in te schatten of je iemand terug vindt of niet. Soms wel, soms niet", stelt de woordvoerder. De wrakduiker die sinds zaterdag wordt vermist, heeft zijn duik hoogstwaarschijn lijk niet overleefd. De Kustwacht zocht de gehele dag naar de uit Duitsland afkomsti- den haag/gpd Minister Hoo- gervorst (Volksgezondheid) doet voorlopig niets aan de topsala rissen in de gezondheidszorg. De Tweede Kamer vraagt om actie nu de directeuren van ziekenhui zen, zorginstellingen en ver pleeghuizen hebben gezegd zich niets aan te trekken van de roep uit de politiek om de inkomens te matigen. De zorgdirecteuren verklaarden dat een salaris van 220.000 euro per jaar maatschappelijk ver antwoord is. Hoogervorst en de Kamer vinden dat een salaris van 120.000 euro het maximum moet zijn, gelijk aan het salaris van de minister-president. De zorginstellingen worden be taald uit de publieke middelen en daarom hoeven de mana gers niet meer te verdienen dan de premier is hun redenering. De zorgdirecteuren wijzen er op dat ze aan het hoofd staan van een particuliere instelling en dat de overheid niet gaat over de salarissen in de particu liere sector. Hoogervorst is dat met ze eens, maar wil dat de di recteuren vrijwillig hun salaris sen matigen. Om ze een handje te helpen wil de minister de sa larissen openbaar maken en vraagt hij de raden van toezicht van de zorginstellingen om druk uit te oefenen op de direc teuren hun lonen te verlagen. De minister is voorlopig echter niet van plan om in te grijpen, zo laat een woordvoerder we ten. „We willen eerst bekijken hoe hoog de salarissen zijn. Dat is in de zomer bekend. In sep tember zal de minister dan in de Tweede Kamer vertellen wat zijn plannen zijn." In de Tweede Kamer wordt echter aangedrongen op snelle wettelijke maatregelen. „Het is niet te verkopen dat de ouderen slechte zorg krijgen wegens geldgebrek en de directeuren met zulke salarissen naar huis gaan", meent PvdA-woordvoer der gezondheidszorg Arib. SP- Kamerlid Kant wil dat Hooger vorst zich morgen al komt ver antwoorden. CDA-Kamerlid Buys wil dat de minister de directeuren onder druk zet via de budgetten voor personeelskosten. „Jaarlijks krijgen de instellingen geld voor extra loonruimte. De minister kan aan de toekenning van dat geld voorwaarden verbinden. Hij kan bijvoorbeeld zeggen dat ze het extra geld alleen krijgen als ze instemmen met de richt lijnen voor de beloning van ma nagers." dongen/gpd - Op last van de officier van justitie zijn gister middag de ouders van een 6-ja- rig jongetje uit Dongen aange houden. Ze hadden hun zoon tje zonder drinken opgesloten in zijn bloedhete kamertje. De ouders gingen vervolgens weg. Gistermiddag ontstond er grote commotie in de buurt toen het jongetje vanuit zijn kamertje naar mensen op straat riep dat hij het erg warm had. Bezorgde buren die na kloppen niemand thuis aantroffen, waarschuw den de politie. Via het balkon van de buren en met behulp van een trapje kon de politie de raamhendels verwijderen, waarna het kind kon worden bevrijd. Met een briefje op de voordeur werden de ouders gewaar schuwd dat de politie het kind had meegenomen naar het bu reau. Later werd het jongetje toevertrouwd aan zijn oma. Rond kwart voor zeven gister avond meldden de moeder, een 24-jarige Dongense en haar 24- jarige vriend zich bij de politie. De moeder vertelde dat haar zoontje stout was geweest en voor straf in zijn kamer was op gesloten. Hij had toen nog wel eten en drinken gehad. Vervol gens gingen de ouders om half vier uit eten. Na verhoor konden de ouders naar huis. De politie neemt contact op met jeugdzorg. In overleg met de officier van jus titie wordt bekeken of zij nog strafrechtelijk worden vervolgd. CLB heeft de PvdA het meest te lijden gehad van de oprichting van nieuwe politieke partijen zoals Leefbaar Rotterdam, of eenmansfracties. Sinds 1970 is de PvdA 1500 van haar raadsze tels verloren. In de 50 grote ge meenten, waar de sociaal-de mocraten traditiegetrouw altijd sterk waren, is de PvdA sinds 1986 20 procent raadszetels kwijtgeraakt. Samenwerking met andere linkse partijen zou die vermindering moeten com penseren. soesterberg/anp - Turkse en Marokkaanse imams die een specifieke inburgeringcursus hebben gevolgd, willen actiever deelnemen aan de Nederlandse samenleving. Dat is de belang rijkste conclusie van een imam- conferentie, die het afgelopen weekend in Soesterberg werd gehouden. De islamitische geestelijken ga ven aan zelf meer contact te willen zoeken met moslimorga nisaties, lokale overheden en andere maatschappelijke orga nisaties. „Dit is absoluut nieuw", zegt A. Ljamai, docent aan de Theologische Faculteit Tilburg. „Hieruit blijkt dat de specifieke inburgeringcursus voor imams zijn vruchten af werpt." Wel vinden de imams dat er iets tegenover hun inspanningen moet staan. Ze willen meer steun van de Nederlandse staat. Dat geldt met name als het gaat om het wegwerken van taalach terstanden. Ook is het belang rijk dat de media minder nega tief schrijven over imams. „Ze zijn niet allemaal radicaal. Er zijn ook progressieve imams", aldus dagvoorzitter Ljamai. Sinds 2002 bestaat er een speci fieke inburgeringcursus voor imams, een aanvulling op de standaard inburgeringcursus voor allochtonen. Deze moet blijven bestaan, ook als er een Nederlandse imamopleiding komt, vindt M. Sini, de voorzit ter van de stichting Islam en Burgerschap. (advertentie) ge man. „We hebben hem helaas niet kun nen vinden. Na een dag zoeken is de hoop dan wel ver vlogen", aldus de woordvoerder. Een dui ker die in april zoekraakte bij het eiland Tholen, is nog vermist. Naar de 19-jarige Belg is enkele dagen gezocht, maar zijn li chaam is niet gevonden. De zoekactie naar de vermiste duiker op de Vinkeveense Plassen is gistermiddag ge staakt. Duikers gaan over het algemeen niet alleen het water in, maar in Nederland is het niet moeilijk om je maatje onder water kwijt te raken, aldus de Onderwatersportbond. „Het zicht in de Nederlandse wateren is ge middeld tussen de twee en drie meter. Dan verlies je de ander makkelijk uit het oog." Drie accountgroepen van het advertentiebedrijf verhuizen naar ons hoofdkantoor in Alkmaar. De Bureau Accountgroep (BAG) en de Personen Accountgroep (PAG) verhuizen op maandag 20 juni vanuit Zaandam. De Makelaars Accountgroep (MAG) verhuist op dinsdag 28 juni vanuit Haarlem. Het nieuwe adres van alle accountgroepen is Edisonweg 10, 1821 BN Alkmaar. Het postadres: Postbus 2, 1800 AA Alkmaar. De telefoonnummers zijn vanaf de verhuisdatum: BAG 072 - 519 6433 Fax:072-519 6439 PAG 072 - 519 6305 Fax:072 - 519 6318 MAG 072- 519 6564 Fax:072 - 519 6578 HOC Media is uitgever van: Noordhollands Dagblad, Haarlems Dagblad, Umuider Courant Leidsch Dagblad, De Gooi en Eemlander en Almere Vandaag. www.hdcinBdiR.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3