Elke dag, tot morgen! VK jeugd is enorme impuls voor Nederlands voetbal' SPORT 4 L~!&de> Mooi en meeslepend MultiLease www.multilease.nl SPORT IN BEELD maandag 20 juni 2005 UIT GESPROKEN Grensrechter Roger Geutjes werd tijdens FC Den Bosch-FC Twente aangevallen door een politie hond. In ELF. „Ik deed mijn werk, die hond ook. Laten we zeggen dat we ons allebei uitstekend van onze taak gekweten hebben. Johan Cruijff schrijft In zijn column in Nummer 14 over zijn relatie met de Barcelona- coaches Frank Rijkaard en Henk ten Cate. ,Als wij over voetbal praten is het voor de één nooit wit en voor de ander zwart. Dan is het hooguit voor de één zwart en voor de ander pikzwart. Zo sim pel als wat. Henk ten Cate, assistent-coach van Barcelona, over aankoop Mark van Bommel. In Voetbal International. „Ik weet wél dat Mark een spe ler is die een eigen mening heeft over voetbal. Bij Oranje be kruipt me wel eens het idee dat alleen volgzame mensen wor den geselecteerd en dat spelers met een afwijkende mening worden geëlimineerd. Heracles-preses jan Smit in Voetbal International. Voetballen ze op het strand, dan ben ik van de partij. Voor zitter, balletje tien keer hoog houden, vijftig euro!', klinkt het dan. Ja, dan ga ik ervoor. PSVer Jan Vennegoor of Hes- selink over de dramatische uitschakeling door AC Milan in de halve finale van de Champions League. In Num mer 14. „Al krijg je Alzheimer, dan nóg zul je deze avond niet vergeten. Razak Omotoyossi, speler van Benin onder 20, over zijn doel punt ln de openingswedstrijd van het WK tegen Australië. In AD Sportwereld. „Ik moet ook Allah bedanken. Het was meer zijn goal dan de mijne. Voetbalcoach Ton du Chati- nier, voorheen verdediger van FC Utrecht, ln Nummer 14. „We hebben het allemaal over periodisering en arbeid-rust- verhouding 0Vroeger speelde je gewoon op een frikadel-speciaal met uitjes. Wat is nou goed? Als ik mij nou lekker voel met een bal gehakt voor de wedstrijd?" Wlelerbondscoach Egon van Kessel, zelf oud-renner, advi seert zijn pupillen in AD Sportwereld. „Doe niet wat ik heb gedaan, doe wat ik niet heb gedaan, dan kun je een goeie worden. Opnieuw Egon van Kessel. „Het wielrennen is een incestu eus wereldje. Zonder kruiwagen ben je nergens. Formule 1-debutant Christijan Albers in De Telegraaf. „In het begin liep ik rond met het gevoel alsof iedereen dacht dat ik uit Zimbabwe was inge vlogen. Joop Brand, hoofd jeugdoplei ding van PSV, over de affaire- Van Persie (de voetballer wordt verdacht van verkrach ting) in NRC Handelsblad. „Ik ben er kwaad over. Van Per sie heeft 'tig" begeleiders. Wat voor invloed hebben die op hem? Wat doen al die zoge naamde zaakwaarnemers voor jonge profvoetballers? Geld beu ren." Ajax-scout Gerrie Mühren over de deelnemers aan het WK onder 20, in de Volks krant „Het is een prachtige leeftijdsca tegorie van spelers die nog net niet zijn volgevreten en die nog net geen miljonair zijn. Gerrie Miihren over zijn zoek tocht naar talenten, in de Volkskrant. „Het is een totaalpakket, een ge voel Soms denk ik na tien mi nuten: nou, die moest maar eens heel slecht gaan spelen, voordat iedereen doorheeft hoe goed hij is." Olga Zhikhareva, trainster van Russische tennistalenten, in de Volkskrant. „Eerst wilden alle meisjes zijn zoals Koernikova. Toen duide lijk werd hoeveel Anna verdien de, wilden de ouders dat hun dochter zouden worden als Koernikova. Voetballer Anthony Lurling ln Voetbal International: „Ik zou Kuipvrees hebben, lees ik wel eens. Pure onzin, grote stadions geven me een kick. Spreekkoren van de tegenpartij maken me alleen maar sterker, alleen de kritiek van de eigen supporters trek ik me enorm aan. Maar als ik echt faalangst zou hebben, had ik nu niet voor de Bundes- J liga kiezen. Ronde van Zwitserland. Foto: Reuters ve pirouette. We lachen om de gebitsloze houthakkers die de defensie van de gemiddelde Engelse ploeg bevolken en die in balbezit niets anders weten te verzinnen dan het onding een hijs naar voren te geven. Spitsen als Gerd Müller, Inzag- hi, Crespo en Sjevtsjenko noe men we sluipmoordenaars en balletjesafwachters. Een aan valler dient niet alleen te sco ren, hij moet ook móói scoren. Een stift a la Bergkamp, een omhaal van Van Basten of een Cruijffiaanse genialiteit: als het maar geen droge knal of een klutsgoal is. Die tellen blijkbaar niet of minder. Mooi en mee slepend willen we leven. Ik wielren volgens dezelfde filo sofie. Luizige overwinningen in massasprints of na stiekeme ontsnappingen boek ik niet. Een 'makkelijke' zege heb ik nog nooit mogen vieren. Voor een groot deel is dat te danken aan het feit dat ik sprint als een strijkijzer. Ik bezit het accelera tievermogen van een stacara van waarmee je niet snel de rest van het peloton verrast. Mijn kwaliteiten komen pas boven drijven in de zwaarste wedstrij den. Pas na koersen waarin ie dereen, inclusief ikzelf, mini maal vier keer is doodgegaan, is gelost en teruggekomen, de hoogste bergen zijn bedwongen en het een graad of 40 is, strijd ik voor de bloemen. Volgens het concept van de Hollandse school: in de aanval. En dus de marreer ik tot ik sterf of win. Het probleem is dat het aantal concurrenten in het wielrennen een stuk groter is dan in het voetbal. Het oranje van Marco hoeft slechts één tegenstander per keer te overklassen en te in timideren. Ik tussen de 100 en 200 per wedstrijd. Het gevolg is dat mijn aanvallen niet zelden stranden in schoonheid. En de laatste tijd irritant vaak in de laatste kilometer. Het klassieke beeld van de eenzame wielren ner die 200 meter voor de finish door het sprintende monster dat peloton heet, wordt inge haald. In zowat alle grote etap pekoersen die ik de afgelopen weken reed, was ik het slachtof fer van de honger van de grote groep in de finale van de wed strijd. De twijfel sloeg toe. Was de aanval wel de juiste keus? Moest ik niet overschakelen op counterwielrennen? Me tegen beter weten in trachten te transformeren tot sprinter? De ommekeer kwam afgelopen week. In de Vuelta a Lerida be taalden alle inspanningen zich eindelijk uit. Na een apocalypti sche etappe over drie cols van meer dan 2000 meter kwam het peloton geheel versplinterd over de streep. Eén voor één bereikten we de finishlijn. En ik als eerste. De koninginnenrit van één van de belangrijkste Spaanse rittenkoersen van het jaar: hoe mooi wil je winnen? De tactiek voor de volgende wedstrijd is dus geen geheim. Aanvallen. Mijn buitenspelers staan opgesteld, drie verdedi gers op lijn achterin en coun ters en Schwalbes zijn streng verboden. Mooi en meeslepend wil ik winnen. En anders hoeft het niet. Thijs Zonneveld Thijs Zonneveld uit Noordwijkerhout is profwielrenner bij de kleine Franse ploeg AVC Aix. eyclub Bloemendaal heeft litser Tibor Weissenborn trokken. De 24-jarige 1 enborn is een aanvallend elde middenvelder, die ns de Bloemendalers 'een hrikkelijk hockey-cv' Ondanks zijn jeugdige §e d heeft de Berlijnse stu- eeds 211 interlands op aam staan. 01 enborn is een echte anaat. In het verleden ef> hij een studie bewegings- i 1 schappen gedaan. Mo- «1 volgt hij een opleiding ortjournalist. Na stages !_v krant Berliner Morgen- n het Berlijnse radiosta- ei randenburg gaat Bloe- !.eaal voor Weissenborn j3 ij een Nederlandse tv- jj r' regelen. „Ik wil na mijn :e graag bij de televisie als ter aan de slag. Daarom j31 alle kneepjes van het vak Over een paar weken V? :naar Bloemendaal om te Wi wat er mogelijk is. Van n(j dienen van een camera interviewen van spor- ce at zijn dingen die mij reken." Weissenborn 8' yt al jarenlang met het 3P immer 14. En laat dat 01 :he sportcijfer nu net het 011 an ene Teun de Nooijer .„Ja ik weet het", zei inborn gisteren. „Vanwe- stï in kan ik natuurlijk geen v aak maken op dat num- l" eef mij maar 41. Dan heb ïste nog een 1 en een 4 jp Bru8-" uitse minister van Bui- dse Zaken, Otto Schily, f ens het WK voetbal het tim beveiligen met 'r vliegtuigen. Dat opperde iet tijdschrift Focus. Jee wil hij voorkomen dat j|dens de mondiale titel- volgend jaar in Duits- erroristische aanslagen )en. experts kost een derge- eiliging 10 k 12 miljoen 'ijdens de Olympische van Athene werden ook J vliegtuigen ingezet. 1 „Het belangrijkste is dat we mooi voetbal spelen. Het resul taat volgt vanzelf wel." Een ci taat uit een interview met John van 't Schip, assistent-bonds- coach van het Nederlands elf tal. Hij verwoordt het ideaal van de Hollandse School: win nen, maar wel met esthe tisch verantwoord voet bal. We gruwen van Italiaanse, gluiperige countertactieken of het Duitse Schwalbe- theater. Nederlandse verdedigers worden geacht de bal uit te verdedigen met minimaal drie hakjes, twee over stapjes of een hal- *et ark Caldenhoven ten Voorde ble sle ag - Met de afsluiting groepsfase van het WK etballers tot 20 jaar is het (reen tussenbalans. Zijn irn nvallers, wat zijn de 1111 en is toernooidirecteur een eigenlijk wel tevre- al gerL lgeK ilt a M len Gorter, oud-speler van en neer Roda JC, FC n 41, Vitesse en NAC en in- ?el< s al een paar jaar com- 'n> 1 van zaakwaarnemer n-l oegsma: „Ik heb ge- ïevoelens. Er loopt on- _lijk een aantal interes- 4 ipelers rond, maar aan de kant word ik niet vrolijk niveau. Van spelers die /jbar zijn mag je meer ei- «^werwachten. Zeker een i Japan is heel zwak, >io< rea^seert dat er "aar buitenlandse trai- dlopen. Wie opvalt is ilevsky van Oekraïne. 1 kanjer. Deze week kre- e a' op ons kantoor in Eind- ,m ten telefoontje van de j in Saudi-Arabië. Die leg- 1 een bod neer - en dan ik een héél goed bod. DÜijk. Of wij eens even uitzoeken bij welke ma- onder contract staat. 1 (nt"toc^ meteen aan dat >n iet van WK-jeugd mon- "zien enorm is." oud-trainer van Ajax, PSV, KV Me- in Werder Bremen en aan de kant gezet als >ach van de Verenigde ie Emiraten: „Ik vind interessant toernooi. Ik iren van gehannes weer iar Supporters zorgen ook bij het jeugdige Nederlandse elftal voor een 'Oranje' sfeer. Foto: ANP aanvallend voetbal. Ik ben ook bij het WK-jeugd in 2003 ge weest. Dat was toch een tikkel tje minder. De intentie is nu be duidend anders. Bij Syrië zag ik een libero honderd meter ach ter zijn defensie staan, maar de meeste landen spelen met drie verdedigers op lijn. Zelfs Grie kenland speelde vorige week op de Confederatie Cup in Duits land tegen het grote Brazilië met drie verdedigers. Dat is ver heugend. Ik ben vooral gechar meerd van Colombia. Het tem po lijkt laag, maar de bal gaat zo verschrikkelijk snel. Tech nisch is het écht heel goed. Heb je die Christian Zapata gezien? Als er in Europa nog een top club is die een goede verdedi ger zoekt, kun je die met ogen dicht aantrekken." Toernooidirecteur Harry Been: „Ik kan alleen maar zeggen dat ik uitermate tevreden ben over de eerste week. De Fifa is zelfs ongegeneerd tevreden. Ze zeg gen zovaak dat het goed gaat dat ik af en toe denk: 'Bewaar nog maar een paar complimen ten voor na het toernooi. We hebben de Fifa een toptoernooi beloofd en dat hebben we tot dusverre ook waargemaakt. Ik weet uit ervaring hoe de WK's van twee en vier jaar geleden waren georganiseerd en dat was een stuk minder kan ik je zeggen. Toen waren de stadions misschien wel voller, maar in Argentinië en de Verenigde Ara bische Emiraten lieten ze de mensen vlak voor de aftrap gra tis naar binnen. Ik ben ervan overtuigd dat dit toernooi onze kansen vergroot om samen met de Belgen in 2018 het grote WK te organiseren. We hebben van verschillende kanten gehoord dat de mensen van de Fifa echt onder de indruk zijn wat we hier allemaal voor elkaar kun nen krijgen.Natuurlijk gaat er ook wel eens iets mis. We wer ken wel met veel vrijwilligers en dan kan het gebeuren dat een hoog geplaatst iemand vergeten wordt of niet op tijd bij het sta dion is. Maar dat zijn details. Het grootste probleem blijft het geld. Waar we ons bijvoorbeeld in hebben vergist is het aantal bussen per spelershotel. In elk hotel zitten vier teams en we gingen er vanuit dat twee bus sen dan wel voldoende waren. Dat bleek dus niet het geval te zijn. Ploegen gooien toch vaak op het laatste moment hun schema om. Daardoor hebben we meer bussen moeten inhu ren. Dat is een extra tegenvaller van 150.000 euro." Wiljan Vloet, oud-trainer van Roda JC en volgend seizoen werkzaam bij het in de eredivi sie teruggekeerde Roda JC: „Het niveau vind ik tegenvallen, maar het WK is een enorme im puls voor het Nederlandse voetbal. Aan alles is te zien dat voetbal in Nederland leeft. Ik heb 150 wedstrijden bij Roda JC op de bank gezeten, maar ik heb zelden in Kerkrade zo'n sfeer meegemaakt als bij de twee duels van Oranje. Het geeft de impact van het voetbal aan, maar dat was een onge kende ervaring voor me. Het is pure promotie en geeft meteen aan dat het Nederlandse voet bal leeft." Nogmaals Edwin Gorter: „Ne derland is een aangename ver rassing. Met het thuisvoordeel kan Oranje zelfs ver komen. Bo vendien wordt deze zomer met een bewezen dat we in Neder land helemaal niet zoveel bui tenlandse voetballers hoeven halen als de laatste jaren is ge beurd. Dat heeft Onder-17 met een plek op het WK al bewezen en gaat Onder-20 nu doen. De ambiance in de stadions is een stimulans. Kennelijk kunnen de meeste fans zich identificeren met spelers die de voorbije maanden hun opwachting in de eredivisie hebben gemaakt. Het is weer eens het bewijs van ons verkeerde chuavinisme. Winnen we, dan komt er ineens iets los en steken we ons mas saal in een leeuwenpak. Maar als we er straks in de achtste fi nales uitliggen, kunnen we ook 'rücksichtlos' zijn. Zover is het nog niet. Nogmaals Aad de Mos: „Maar met drie superspitsen en een heel goede keeper is Oranje ge woon een favoriet. Zeker nu ze tegen Benin hun slechtste wed strijd al hebben gespeeld. Elk land speelt op ene groot toer nooi namelijk altijd één slechte wedstrijd." (advertentie) LINKS BUITEN

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15