Formule 1 maakt zich ongeloofwaardig NK amateurs wordt 'kijkwedstrijd' Behalve sympathie heeft dit Oranje nog niets gewonnen immers vende Le Mans Bon toch de Tour SPORT maandag 20 JUni 2005 ven/anp - Leon van Bon >ch mee aan de Ronde nkrijk. De renner is door mager Mare Sergeant men in de Tour-selectie ritamon-Lotto, nadat hij g naar tevredenheid de ktrotoer had afgesloten, n kampte de afgelopen net een ontsteking in de s en liet daarom de van Zwitserland schie- |ie klachten zijn over", j zaterdag. Diezelfde ichtte hij Sergeant in. leeft me gezegd dat hij et honderd procent is, e hebben nog even. Hij indien een renner die korte tijd spectaculair rbeteren", aldus Ser- lie gisteren in Eindho- Idde zo goed als zeker ndere Nederlander in ur-ploeg op te nemen, tamon-Lotto rijden ook rhouten en Koos Moe- m Bon wordt het zijn our-deelname. [wijst bod Park af oven PSV heeft een bod [anchester United op Ji- Park afgewezen. Het be- yas te laag, aldus voorzit- h Westerhof. Beide clubs [ten begin deze week de Hangen over een transfer E aanvaller, die nog tot juli inder contract staat in oven. Park is zelf bijna bnlijk akkoord met de En- dub. is/gpd - De heroïek en de l weer naast elkaar uursrace van Le Mans. >ïek van Jan Lammers it zijn Dome Judd de fi- 1de en een keurige ze- in de wacht sleep- tragiek van de Hollandse jr, bestuurd door Tom Co- en Donny Crevels, die [oor het middernachtelijk p een inferno van vlam- p een vroegtijdig einde race werd gedwongen, uur van Le Mans werd men door Tom Kristen - Ij zegevierde voor de ze- keer, een record. De won in een Audi R8 sa- net zijn teamgenoten de Lehto en de Duitser Mai mer. f speelden beide Neder- teams geen grote rol. Jan ers, geassisteerd door osch en de Brit Elton Ju- uurde de Dome naar de zevende plaats. Een prestatie van de 49-jari- ivoorter, die voor de ne- ïde achtereenvolgende iel nam aan deze uithou- roef voor mens en ma in totaal haalde Lam- 3 keer de finish, de laat- veringen steeds met zijn earn Racing for Holland, biele race van Jan Lam- ras een zomerbriesje ver- bij de storm in en rond van de Nederlandse Spy- bolide van Victor Mul- laas van de in Zeewolde ;de autofabriek, viel van uiterste in het andere idde uiteindelijk bran- n het donker. Met de lammer Donny Crevels iet stuur. irande Spyker gaat niet ioothoop, maar wordt aangeboden. Crevels: en beetje schoonmaken, linkjes herstellen en hij eer als nieuw. Hij zal nu ii tonnetje of drie moe ten, denk ik." door Ivo Op den Camp den haag/indianapolis/gpd - De Formule i is een constante speurtocht naar limieten, maar gisteren is de sport volledig over de schreef gegaan. In Indianapo lis werd niet zomaar een hoofd stuk, maar een volledige ency clopedie aan antireclame ge schreven. De Grand Prix van de Verenigde Staten liep uit op een complete farce, met slechts zes auto's aan de start. De overige veertien bolides werden door de teamchefs gedwongen aan de kant gehouden, omdat banden leverancier Michelin de veilig heid niet kon garanderen. Mede daardoor kon Michael Schuma cher zijn eerste seizoenzege boe ken en veroverde Christijan Al- bers met een vijfde plaats zijn eerste WK-punten. Het publiek had uiteraard geen enkel begrip voor de situatie. Duimen gingen naar beneden, in allerijl werden spandoeken gemaakt waarin de Formule 1 de hel in werd geprezen en een enkeling bezondigde zich zelfs aan het werpen van een flesje water op de baan. Dat leidde tot een gevaarlijke situatie, maar daar had niemand het over. Wat in Indianapolis ge beurde is immers niet alleen een gevolg van een bandenleve rancier die toevallig slecht rub ber heeft geproduceerd, maar vooral ook weer een bevestiging dat Formule 1 een wereld is van roddel, achterklap, politiek ge konkel en extreem egoïsme. Een inktzwart Grand Prix-week- einde. Dit keer eens niet van wege dood en verderf, maar omdat een bandenleverancier zijn zaakjes niet in orde had. De problemen begonnen vrijdag met een zware crash van Raff Schumacher. De Toyota-cou reur verloor in de snelle kom- bocht bij 300 kilometer per uur de macht over het stuur nadat de linkerachterband was ont ploft. Michelin begon een on derzoek naar de oorzaak van het lekrijden en kwam met een verbijsterend relaas: over het hoe en waarom tastte men in het duister, maar Michelin kon niet garanderen dat de banden het de complete race zouden uithouden. Michelin stelde voor andere banden, met een veiligere sa- Albers toch blij met WK-punten Moest hij blij zijn? Christijan Albers vocht na afloop van de Grand Prix van de Ver enigde Staten met tegenstrij dige gevoelens. Natuurlijk was er enerzijds de blijd schap over de vier WK-pun- ten die de Larenaar met zijn vijfde plaats behaalde, maar van de andere kant wist Al bers donders goed dat dit gebeurde in een race die een schande was voor de Formu le 1-sport. „Het was een weekeinde met veel politiek", sprak Albers met gevoel voor understate ment Wat zich afgelopen weekeinde afspeelde in In dianapolis was immers lou ter politiek. De gevaarlijke banden van Michelin, het zelf opgelegde startverbod voor veertien auto's, het zo genaamd zoeken naar een compromis en uiteindelijk de wanvertoning met slechts zes auto's aan de start, de twee bolides van Ferrari, Jor dan en Minardi. Door dat gegeven wist Albers bij voorbaat dat hij WK-pun- ten zou halen, mits hij de ra ce uit zou rijden. Dat deed hij bekwaam en bovendien ook nog eens vóór zijn team genoot Patrick Friesacher. „Natuurlijk is dit eigenlijk niet de manier waarop je punten wil halen, maar ik ben toch blij met dit resul taat. Ik zie het als een belo ning voor het harde werken van iedereen bij Minardi, dat het met veel minder moet doen dan de rijkere teams." menstelling in te vliegen, maar dat idee stuitte op verzet van de FIA en uiteraard de drie renstal len (Ferrari, Jordan en Minardi) die op concurrerend rubber van Bridgestone racen. De FIA verkocht Michelin prompt een resoluut 'nee', eenvoudig om dat het reglementair niet geoor loofd is tijdens een Grand Prix- weekeinde banden van een an dere samenstelling te gebruiken Zes bolides staan klaar voor de start van de Grand Prix van de Verenigde Staten. Rechts onder staan de Minardi's van Albers en Friesacher, links de Jordans van thikeyan en vooraan de Ferrari's van Schumacher en Barrichello. Foto: EPA/Steve Mitchell ■i Monteiro en Kar- dan de twee compounds die vooraf bij de autosportbond zijn ingeschreven. Het pandemonium bereikte gisteren in de uren voor de start een climax nadat duidelijk was geworden dat de zeven Miche- lin-teams inderdaad niet van start zouden gaan. Geen team baas durfde de verantwoording te dragen. „We moeten het ad vies van Michelin opvolgen. Wij kunnen niets anders, zijn machteloos", verwoordde McLaren-baas Ron Dennis de angst voor ongelukken en wel licht enorme schadeclaims mocht er iets gebeuren. Om de race alsnog te redden kwamen negen van de tien ren stallen overeen dat de beste op lossing zou zijn om een chicane in te bouwen op de plek waar Ralf Schumacher vrijdag zijn zware crash had. Een oplossing waar ook Michelin zich na lang dubben in kon vinden. Enige die tegenstribbelde: Ferrari. Daarmee viel het plan meteen in duigen, omdat in de Formule 1 voor dergelijke aanpassingen een unaniem akkoord noodza kelijk is. Het plan van de negen teams om de race vervolgens te boy cotten en Ferrari op die manier belachelijk te maken, werd door Jordan aan zijn laars ge lapt. Tiago Monteiro en Narain Karthikeyan stuurden hun au to's doodleuk richting startplek, waarna Minardi ook maar be sloot zijn twee rijders van start te laten gaan. „Wat hier alle maal gebeurt is een farce", brieste Minardi-teambaas Paul Stoddart in de microfoon. De Australiër kon niet blij zijn met de WK-punten die zijn team veroverde. „Die kunnen me ge stolen worden, want de sport is hier de grote verliezer." Het gevolg van alle gekonkel was een belachelijk schouw spel, niet alleen voor de fans ter plaatse, maar vooral voor de miljoenen tv-kijkers thuis. Twintig auto's maakten zich paraat voor de opwarmronde, veertien ervan reden de pits binnen na het formatierondje. Dat de zeven Michelin-teams nog een rondje mee tuften, was ongetwijfeld op aandrang van Formule 1-baas Bemie Eccles- tone. Hij heeft miljoenencon tracten afgesloten met de zend gemachtigden en garandeert daarin dat er minimaal veertien auto's aan de start staan. En die stonden er, strikt genomen. Dat de sport zichzelf belachelijk en ongeloofwaardig maakte, dat zal voor de miljardair van latere zorg zijn. En dat Michael Schu macher de race won, ook dat is treffend. Hoe vaak was uitgere kend de Duitser in het verleden immers niet onderwerp van controverse in de Formule 1? Zware valpartij ontsiert race bij Masters 50+ door Peter van der Hulst lisse - Het gaatje tussen de vijf man sterke kopgroep en het pe loton schommelde rondenlang tussen de dertig en zestig tellen. Profwielrenners zouden hun neus er voor ophalen, maar bij de amateurs A gelden andere wetten. RTV De Bollenstreek had met Peter van de Reep, An- dré van Reek en Ronald van der Tang zomaar wat lokale favorie ten die in Lisse het NK konden winnen. Gevolg was wel dat de meesten voor eigen kans reden. Van ploegenspel - enkele ren ners opofferen om het gat met de koplopers te dichten - was gisteren daarom geen sprake. De Bollenstreekrijders bleven daardoor in de anonimiteit. „Het was een kijkwedstrijd", klaagde Van Reek. „Ze keken al lemaal naar elkaar en niemand deed iets." Van Reek, die al eens in 1996 de nationale trui om de schouders kreeg, was niet erg te spreken over de prestatie van zijn ploeg. „Het is niet zo dat we tegen el kaar hebben gereden, maar het ging niet best. Ik stond er alleen voor." De Venneper probeerde het wel. Zo sloot hij met Gerben van de Reep aan bij een groep van drie die de jacht had ge opend op een kopgroep van vier renners. De vlucht was geen lang leven beschoren. Nauwelijks was het peloton weer compleet of Andy van Loon, Ton Pullens, Tony Teu- ben en Mark Vlijm zetten de beslissende ontsnapping op touw. Thijs van der Buijs, Jos Burger en Maurice van Rijn slo ten nog aan. Een kleine twintig kilometer later konden Burger en Pullens het tempo niet meer volgen. De hitte had op dat mo ment al een waar slagveld in het peloton veroorzaakt. Twee pogingen om de koplopers te achterhalen smoorden en op drie kilometer van de meet ge loofde het peloton het ook wel. Mark Vlijm uit Hoorn kon zo de titel opeisen. De Bollenstreek renners, met Van Reek (32ste) finishten op 24 seconden in de grote groep. Van Reek: „Ik kan het gat naar de kop wel dichtrij- Mark Vlijm komt juichend als nationaal kampioen bij de amateurs A over de meet in Lisse. Foto: Henk Bouwman den, maar voor wie doe ik het dan. Ik heb dan geen kracht meer om voor de winst te gaan." De sprint bij de amateurs ver liep door de ontsnapping van de vijf zonder incidenten en dat kon van de wedstrijd bij de Masters 50+ niet worden ge zegd. Theo Joosten uit Spaarn- dam was in de sprint twee me devluchters te snel af. Hij zag op dat moment niet dat achter hem de chaos in het peloton compleet was. Met een gangetje van tegen de zestig kilometer per uur knalden zes renners te gen het asfalt. Piet Grüteke be landde, zoals eerder ook twee vrouwen in de B-categorie, in de sloot. Hij hield er slechts een nat pak aan over. Lissenaar Pe ter Bemelman en Ruud Waan- ders uit Lichtenvoorde kwamen er slechter vanaf. Beiden moes ten met een ambulance naar het ziekenhuis worden ver voerd. Bemelman, die minu tenlang met een bebloed hoofd op de weg lag, moest afgelopen nacht ter observatie in het zie kenhuis blijven. Hij liep een zware hersenschudding op. Waanders brak zijn heup. Noordwijker Leo van den Berg kwam als zevende bij de vijftig plussers over de finish, waar mee hij voor de enige toptien- notering voor De Bollenstreek zorgde. Bij de Masters 40+ was de hoop gevestigd op John Mens. De oud-Lissenaar die te genwoordig een huisartsen praktijk in Almere heeft, is on der medici een rappe klant. Zo is hij onder zijn beroepsgeno ten Nederlands kampioen en werd hij afgelopen jaar tweede bij het WK. De flying doctor zo als hij in het peloton wordt ge noemd, ging mee in de juiste ontsnapping. De groep van twaalf maakte de dienst uit, waarbij Haarlemmer Ron Vroom opnieuw succesvol was. Hij won voor de vierde keer op rij de nationale titel. Mens werd achtste. Bij de vrouwen B ging de trui naar Rixt Meijer uit Ijlst. Sportief mochten de resultaten voor De Bollenstreek tegenval len, organisatorisch liep alles goed. Voorzitter Henk van der Wal van de rennerssectie keek aan het einde van de middag tevreden terug. Nog geen twee maanden geleden haakte Amersfoort als organisator van het NK af omdat vergunningen niet afkwamen. „Wij moesten het evenement daardoor snel uit de grond stampen. De grote groep vrijwilligers hebben laten zien dat we een echte vereni ging zijn. Gelukkig werkte het weer ook mee. Het was alleen jammer van de valpartij bij de Masters 50+, maar voor de rest was het grandioos." door Leon ten Voorde Tilburg - Behalve de sympathie van het volk, heeft.Oranje nog niets gewonnen op het WK voetbal onder 20 jaar. Met de plek bij de beste zestien landen van de wereld heeft de ploeg slechts voldaan aan de minima le eis. Het echte werk begint woensdag pas, in Doetinchem tegen Chili. Zo wervelend als Oranje het WK openbrak, zo sloom zette het zaterdag in Tilburg tegen Benin (1-0) een punt achter de groepswedstrijden. Die lome tred zal niemand verrast heb ben. Het was heet, het elftal verre van compleet en voor Ne derland stond er niets meer op het spel. Kortom, de omstan digheden nodigden niet uit om de reserves in het lichaam aan te boren. En dat kon je de spe lers in deze fase van het toer nooi niet eens kwalijk nemen. De pech is alleen dat dit Oranje zichzelf na die fantastische eer ste helft tegen Japan onbewust heeft opgezadeld met een gi gantisch verwachtingspatroon. Sinds die wedstrijd ziet de we reld er opeens heel anders uit voor het elftal dat bijna de ge hele voorbereiding in de anoni miteit afwerkte. Na 45 minuten droomvoetbal werd de selectie zonder naam, een ploeg vol golden boys. Een nieuw won- derteam dat prikkelde en ver leidde. Komt dat zien, Foppe en zijn jonge helden! Het zou verstandig zijn om die euforie weer tot normale pro porties terug te brengen. Na drie pouleduels staan de cijfers er weliswaar flonkerend bij, maar enige nuancering kan geen kwaad nu het toernooi de knock-out-fase ingaat. Zo is de ploeg van Foppe de Haan nog niet een keer op oppositie van formaat gestuit. Het heeft er zelfs alle schijn van dat de groep van Nederland zo n beet je de zwakste was van het hele deelnemersveld. En als er al een keer een beetje druk op de ketel kwam, straalde de laatste linie nou niet bepaald vertrouwen uit. Zowel opbouwend als ver dedigend mist dit elftal nog de allure, het lef en de natuurlijke rust van een toekomstig we reldkampioen. Alleen doelman Vermeer en centrumverdediger Vlaar dra gen tot dusverre het kwaliteits keurmerk met zich mee. Spelers als Tiendaili (FC Utrecht), Van der Struijk (Willem II) en Drost (Heerenveen) zijn beste kerels, maar het zijn geen spelers waarop Marco van Basten in de toekomst snel een beroep zal doen voor het grote Oranje. Waar een titelfavoriet als Spanje op elke positie een topper heeft lopen, is dit Oranje wel heel erg afhankelijk van de middenvel ders Maduro en Kruys en de grillen van de avonturiers voor in. Daarom is het wegvallen van de geblesseerde Afellay ook een Maduro: één actie, één goal Nederland tegen Benin was zaterdagmiddag een wedstrijd van niets, maar er was toch een moment dat voorlopig nog wel even in de herinnering van de liefhebber zal blijven voort leven. En dat was het wonder baarlijke doelpunt van He- dwiges Maduro, de aanvoer der. Normaal gesproken is de Ajacied de regisseur die het tempo bepaalt en de ballen af legt. Nu besloot hij zelf maar even op avontuur'te gaan. De solo langs een woud van Afri kaanse benen was weergaloos: een man, twee man. drie man. Maduro passeerde iedereen die hij op zijn weg tegenkwam en besloot de actie met een zacht, maar subtiel intikkertje: 1-0. Afellay naar huis Ibrahim Afellay komt tijdens het wereldkampioenschap voetbal onder twintig jaar niet meer in actie wegens een zware blessure aan een enkelband. Hij heeft het trai ningskamp gisteren verlaten. De middenvelder van PSV viel zaterdag tiidens het duel met Benin in de 27ste mi nuut uit Hij kreeg eerst een schop op een enkel. Even la ter ging hij tijdens een duel door diezelfde enkel. gevoelig verlies, want de PSVer is met zijn creativiteit en bruta liteit in zijn spel eigenlijk on misbaar bij de jacht op de titel. Het is de voorhoede die kleur geeft aan deze selectie, maar in hun kracht schuilt tevens hun zwakte: want ze zijn o zo on voorspelbaar. Als Owusu er geen zin in heeft, zoals zater dag, blijft er wel heel weinig over van die sprintmachine op twee benen. Hartverwarmend aan deze se lectie is wel dat het ondanks die bonte verzameling van culturen een prachtige eenheid is. Met aan het hoofd daarvan een nuchtere, wat oudere grijze Fries, die geen primadonna-ge drag toestaat en zijn spelers blijft wijzen op het «vaar dat op deze leeftijd op wke hoek dreigt. De Haan is er terecht trots op dat Oranje het nodige heeft losgemaakt in het land. Maar hij beseft ook de ploeg nog niet zo goed is als de bui tenwacht na die openingswed strijd wilde doen geloven. De Haan merkte zaterdag na af loop van het duel niet voor niets op dat het toernooi woensdag pas echt gaat begin nen. De sympathie van het volk is al gewonnen, nu de rest nog. NEDERLAND: Vermeer, Tiendaili, Vlaar, Zuiverloon en Emanuelson; Kruys. Maduro. Afellay (27. Agustien); Vincken, Rajcomar en Owusu-Abeyie. BENIN: Djidonou; Boco, Chitou, Tchomogo en Moussa; Nassirou, Os- seni. Ahoueya en Agbessi; Omotoyossi en Maiga.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13