De zeemeermin van IJmuiden I Op vakantie naar de Turkse tandarts Kitty voelt zich geen man en geen vrouw Kitty: „Ik heb alles zelf ontwikkeld, uitgedokterd en uitgepuzzeld. Het is mijn eigen droom. Mijn eigen gevoel. Ik kan mij nu gracieus voortbewegen onder water als een zeemeermin en kan dat nog lang uithouden ook." Foto: Hans van Weel Er was eens een jongen van veertien jaar die een film zag over een zeemeermin. Sprakeloos zag hij het mystieke wezen soepel en gracieus door de onderwaterwereld glijden. Vanaf dat moment veranderde zijn leven. Hij wilde in een ander lichaam een worden met het water. Maak kennis met Kitty, de zeemeermin uit IJmuiden. door Jacob van der Meulen n het kleine appartement in het centrum van IJmui den zingt de muziek van de film Splash ijl in het I rond. In Splash (VS, 1984) valt een levensmoede Al len (Tom Hanks) in het water. Zeemeermin Madison (Daryl Hannah) redt hem van de verdrinkingsdood en brengt hem terug naar de kust. Op land transformeert de zeemeermin tot vrouw. Eenmaal weer bij kennis raakt de drenkeling verliefd op het wezen dat een geheim in haar draagt. Een romantische komedie, zo wordt het genre van Splash aangeduid. Kitty (33) is een blonde superslanke vrouw met de stem van een man. „Ik ben een samenraapsel van personen die ik heb ontmoet of op foto's en films heb gezien. Als jij als man een mooie vrouw op straat ziet lopen, dan kijkje haar na. Een normale reactie. Ik kijk er naar met het gevoel: Ik wil haar zijn. Kitty is een compilatie uit al die ontmoetingen." „Vanaf mijn veertiende verzamelde ik alles over Splash. Maar ik kon er nog niets mee. Je worstelt met een gevoel dat je niet kent. Ik durfde mijn ouders er toen niet mee te confronteren. Ik heb het altijd voor mezelf gehouden. Pas de laatste vier jaar wéten zij ervan. De plaatjes die ik vroeger verzamelde, al die plakboeken, heb ik nog. Daar zitten al die gevoelens in die ik toen had. Uitgeknipt, op geplakt en verzameid. De laatste zes jaar begin ik dankzij internet te begrijpen wat het gevoel is. Ik ontmoette daar een duikinstructeur met dezelfde voorliefde als ik: zee meerminnetjes. Hij vertelde me: als het je wens is om als een zeemeermin onder water te zwemmen, dan ga je daar toch aan werken? Hij heeft mij in vele e-mails stapje voor stapje de kennis bijgebracht om onder water met een monovin te leren zwemmen. Intussen had ik een eigen website gebouwd over mijn ideeën. Je wil steeds verder. Een zeemeermin zwemt zonder duikflessen. Je komt dan bij een andere tak van sport terecht: freediving. Het doel is dan zo lang, zo diep, of zo ver mogelijk te duiken met slechts de luchtvoorraad in je longen. Door freediving heb ik vrien den ontmoet. Ze hebben zelf niet zo het gevoel van het zeemeermin-zijn, maar ze laten me in mijn waarde. 'Jij wilt dit doen. Oké, als wij kunnen, dan zullen we je daar in steunen'." Serene rust „Freediving bouw je langzaam op. De basis ervan is sta tische apnea, ofwel proberen om zo ontspannen moge lijk stil te liggen onder water. Je begint dan met 30 se conden. Ik heb een keer zes minuten gehaald. Maar stil liggen zonder te ademen ligt mij totaal niet. Om de sim pele reden dat ik me dan afvraag: wat doe ik eigenlijk hier. Ik wil vrij zijn, bewegen, zwemmen. Dan pas komt het gevoel van de zeemeermin weer omhoog. In je hoofd speelt de serene rust onder water. Je leert je lichaam kennen en waarderen. Je vraagt je steeds meer af waar het gevoel vandaan komt. Ik heb zelf geleerd om dat ge voel om te zetten in een beeld. Je visualiseert je gevoel. Je lichaam in harmonie met het water. Ik ben wellicht de enige ter wereld die als zeemeermin volledig met freedi- ve-technieken zwemt. Anderen doen het met hulp van flessen. Dat trekt me niet. Het breekt de illusie af." „De staart is een verhaal apart. Ik heb deze voor tiendui zend dollar in de Verenigde Staten speciaal op mijn maat laten maken. Als ik de soepelheid zie waarmee een zeemeermin door het water zwemt, dan begint het bij mij te kriebelen. Dan ben ik direct in staat om mijn spul len te pakken en naar het zwembad af te reizen. Het is zo soepel en harmonieus. Dat blonde haar golft dan ook zo mooi onder water. Dat is schitterend. Een zeemeerman heeft dat niet. Die mist dat. Daar heb ik niets mee." „Het is allemaal een beetje moeilijk uit te leggen, maar laat ik het proberen. Biologisch ben ik een man. Maar ik heb wat tegen dat stoere, die ruige beharing, dat onver zorgde. Een leek zou dan zeggen: als je geen man wil zijn, dan wil je zeker een vrouw zijn. Maar dat is ook niet helemaal waar. Zoals ik er nu bij loop, met androgyne kleding en wat make-up - zo voel ik me het beste. Toege geven, ik heb het ultieme lichaam ervoor; maatje 38. Maar voel ik me erdoor echt vrouwelijk? Nee, niet echt. Ik voel me niet echt man en niet echt vrouw. Ik zit daar tussenin. Ik ben dan ook geen travestiet, ik voel me an drogyn (tweeslachtig, red.). Typisch vrouwelijke gevoe lens zitten niet in me, hoewel ik er wel vrouwelijk uitzie. Ik ben gewoon mijzelf. Ik hoef gelukkig weinig te doen om vrouwelijk over te komen." „De mensen om mij heen weten wie ik ben. Ik hou wel rekening met hen. Als iemand een feest geeft, dan vraag ik: vind je het goed dat Kitty komt? Sommigen zeggen dan; liever niet. Oké, geen probleem. Maar meestal gaat Kitty uit. Die kan zich mooier kleden. De combinaties zijn eindeloos. Het kan wat gewaagder. Hoe vrouwen er op reageren? De vrouwen die ik ken, accepteren het ge woon. Mijn moeder heb ik bewust geconfronteerd. Ik heb haar een foto laten zien van mijzelf als Kitty. Haar eerste reactie was: Wie is dat? Een nieuwe vriendin? "Nee, dat ben ik'. Toen was het even stil. Maar ze vatte het goed op. Ze accepteert het. Ze heeft me wel liever als zoon. Dat is haar goed recht, want zo kent ze me als meer dan 33 jaar. Dat respecteren vind ik zo prachtig in een moeder. Met mijn vader was ik wat voorzichtiger over mijn gevoelens." Kanjers „Vroeger was ik elk weekend Kitty. Een transformatie duurde twee uur. Vooral ook om stapje voor stapje in het gevoel te komen. Het transformeren ging gepaard met veel emoties. Ook op het moment dat ik weer terug- transformeerde. Je kunt niet zomaar even die kleren uit trekken en klaar. Nu Kitty continu een deel van mijzelf is, spreek ik eigenlijk niet meer over transformaties. Het gevoel zit nu altijd al in me. Ik kleed mij nu zoals mijn gevoel mij ingeeft" Kitty de zeemeermin is een droom die werkelijkheid is geworden. Ik deel de mogelijkheden om die droom wer kelijkheid te laten worden, graag met anderen. Er zijn honderden zo niet duizenden mensen in de wereld die dit gevoel ook hebben. Mijn website is daarvoor een complete gids geworden. Ik krijg veel mails uit de Ver enigde Staten, zo'n negentig procent van het totaal aan tal bezoekers. Ik wil niet zeggen dat het daar normaal is, maar het fenomeen komt er vaker voor. Maar er is geen enkele androgyne zeemeermin. Wat dat betreft blijf ik een beetje een uitzondering. Ik doe het voor mezelf. Ik heb het zelf overwonnen. Mes zelf ontwikkeld, uitge dokterd en uitgepuzzeld. Het is mijn eigen droom. Mijn eigen gevoel. Ik kan mij nu gracieus voortbewegen onder water als een zeemeermin en kan dat nog lang uithou den ook." Snel even de stoel in bij de tandarts in Turkije om dan geld genoeg over te houden voor een lekkere vakantie aan de kust bij Antalya. Twee Limburgers denken het ei van Columbus te hebben gevonden. door Jaco Meijer Naar de tandarts in Turkije? Dat nooit, dacht de in Belgisch Limburg geboren en getogen Musa Temel (38) toen hij een jaar geleden tijdens een vakantie met vrouw Marga (44) in Turkije ten val kwam en zijn gebit beschadigde. „Mijn gebit toevertrouwen aan een Turkse tandarts, dat leek mij wel érg ris kant", zegt de zoon van Turkse ouders. Maar uitstel van behandeling was te pijnlijk en Musa Temel be landde bij Antalya in de stoel van tandarts özkan Kara. Het resultaat viel 200 procent mee. Breed grijnzend trekt hij met zijn vingers de lippen van zijn tanden om trots zijn glimmende porselei nen kronen te tonen. Het prijskaartje viel dusdanig laag uit dat al snel ook zijn vrouw bij Kara in de stoel klom om haar gebit onder handen te laten ne men. Vrienden en familieleden deden tijdens va kanties in Antalya hetzelfde. Meer positieve ervarin gen volgden. Bij technisch ingenieur Musa en soci aal-cultureel werkster Marga ging een lampje bran den. Steeds meer mensen in Nederland hebben onvol doende geld voor dure tandartsbehandelingen. On dertussen staat in het plaatsje Serik de 28-jarige Ka- ra nog steeds te popelen om zijn vakkennis uit te le ven. Zijn kronen en bruggen kosten een derde van de prijs van de Nederlandse exemplaren. Eén plus één is twee voor Marga en Musa Temel. Zij begon nen een jaar geleden hun bureau TandReizen, dat een volledig begeleid tandartsbezoek aanbiedt. „Ik stond meteen versteld van de techniek in de be handelkamer van Kara. Hij heeft zelfs een camera waarmee hij in je mond filmt en je meteen op een monitor laat meekijken naar je tanden. We vertrou wen hem volkomen", roept Musa uit. TandReizen heeft inmiddels 25 klanten in Turkije laten helpen. Negen mensen stappen in juli op het vliegtuig en in het najaar zijn nog eens meer dan vijftien afspraken gepland. Het is de bedoeling dat mensen eerst zelf bij een gevestigd reisbureau hun vlucht naar Anta lya en een hotelverblijf boeken. Musa, Marga of Gülperi Acar uit Maastricht zorgen dan dat zij ter plekke aanwezig zijn. Zij gaan mee naar tandarts Kara. Ze stellen de mensen op hun gemak en treden op als tolk. „Kara werkt ook 's avonds, op zaterdag en zondag. Hij werkt desnoods tot één uur 's nachts door om op tijd klaar te zijn", zegt Musa. Hij rekent voor dat een Turkse kroon 150 euro kost, waar dat in Nederland circa 500 euro is. Een volledige gebitsbehandeling aan kronen en bruggen kan zo een voordeel van duizenden euro's opleveren. Mensen kunnen de gemaakte tandartskosten bo vendien op hun aanvullende tandartsverzekering in Nederland verhalen, zo bevestigt woordvoerder D. Westerwoudt van zorgverzekeraar CZ. Het gaat dan niet om het hotelverblijf en vliegkosten. „Mensen moeten uiteraard wel een te ontcijferen tandartsre kening overleggen, maar verder is een behandeling in Antalya voor ons hetzelfde als een tandartsbe zoek in Aken", zegt hij. Volgens woordvoerder R. Dortmundt van de Neder landse Maatschappij tot Bevordering Tandheelkun de staat deze brancheorganisatie neutraal tegen over Turkse tandartsbehandelingen. „Wij mensen wel om goed na te denken, want ;i kroon of brug zit vaak een hoop nazorg va e mensen daarvoor nog een tweede keer nat 1 moeten vliegen, wordt het alsnog prijzig", Volgens Dortmundt kunnen mensen niet Nederlandse tandarts verwachten dat die voor een in Turkije gezette kroon gaat veri „Bij de prijs van de kroon zit de nazorg inl u Een Nederlandse tandarts begint anders h )i opnieuw als er problemen zijn." tc Volgens Musa heeft het werk ook een soci c ponent. „Ik heb mensen kunnen helpen cttgi hele leven met hun hand voor de mond hl ic moeten lachen omdat ze zich zo schaamd ïi hun gebit. Die mensen gaan in Turkije me ii zelfvertrouwen de tandartsstoel uit. Voor ook geweldig. Wij moeten het immers van ai mond-tot-mondreclame hebben." www.tandreizen.nl Tel: 045-4053339 :DS SI»

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6