Massatoerisme: wie redt de kust Hollandse zorgen onder de Spaanse zon Een vakantie naar de zon wordt met het jaar goedkoper. Dus vliegen wekelijks miljoenen en miljoenen mensen naar hete costa's in verre landen. Dat massatoerisme kan nadelige gevolgen hebben voor de lokale badplaatsen. Op de tentoonstelling Mare Nostrum in Rotterdam wordt aandacht gevraagd voor die aangetaste kustgebieden en voor de gigantische badplaatsen die her en der zijn ontstaan. door Wessel Penning Neem de Turkse kust. Neem nou Alanya. Alanya was ooit een gewoon vissersdorp aan zee. De baai was prachtig - dat vonden de mensen uit Alanya ook wel. Kom daar nu eens kijken! Het oude Alanya bestaat niet meer. Het is opgegaan in een tientallen kilometers lange lintstad langs zee. Het nieuwe Alanya gaat tot ver buiten de oorspronkelijke baai. Het Alanya van vandaag is van de toeristen, is een versteende kust geworden, een aaneen schakeling van hotels, café's, restaurants, appartementen en zwembaden. Als archeo logen over een jaartje of duizend hier opgra vingen verrichten, snappen ze er helemaal niets van. Wat voor volk is hier bezig ge weest? 't Was het massatoerisme - een fenomeen dat, onder invloed van de toegenomen wel vaart en de groei van de luchtvaart, aan het eind van de jaren negentig langs medittera- ne kusten is ontstaan. Van Spanje tot in Tur kije is zo een wereld van toeristenresorts ontstaan. Die uit de grond gestampte werel den vol vrije tijdsvertier zijn een teken van deze tijd. Bij de voorbereiding op de tweede Interna tionale Architectuur Biënnale Rotterdam stuitten architecten steeds weer op het ver schijnsel van de badplaatsen. Het bleken steden met een volstrekt eigen dynamiek, een aparte tentoonstelling waardig. Temeer omdat toerisme nog nauwelijks een onder werp is in de architectuur. Toen ook nog eens duidelijk werd dat toeris me zich bijna altijd aan de internationale kusten afspeelt, was de tentoonstelling Mare Nostrum geboren. Onderwerp: Het massa toerisme dat her en der in de wereld de kus ten heeft veroverd. Want zoals de Romeinen ooit door kolonisatie van de Middellandse Zee hun Mare Nostrum - Onze Zee - maak ten, hebben de toeristen de wereldzeeën en hun kusten in beslag genomen. Het is nu amper voorstelbaar, maar tot twee eeuwen geleden bestond strandtoerisme nog niet. Kust en zee waren in de beleving van de mens plekken waar je beter maar uit de buurt kon blijven. Daar waren rotsen, golven en zeemonsters. Ja, die zee kon je op een kwade dag de dood inslepen. Pas aan het eind van de achttiende eeuw werden zee en strand wel aanlokkelijk. Eerst voor schilders, schrijvers, wetenschappers en aristocraten, later voor het gewone volk. In de eeuwen die volgden ontstond zelfs een strandarchitectuur, die zich volgens De Baan aanvankelijk kenmerkte door statige boule vards en lange zeepromenades. De Britse badplaats Brighton geldt als het oudste voorbeeld van die bouw. Sinds de Tweede Wereldoorlog is het aantal luchtreizigers meer dan verhonderdvoudigd: van 9 miljoen in 1945, tot 344 miljoen in 1994 en 1,7 miljard in 2002. Tachtig procent van al die wereldreizigers is van Westerse af komst en reisde tot voor kort vooral naar Ita lië, de VS, Spanje of Frankrijk. Tegenwoordig is de toeristenindustrie - met de jaarlijkse opbrengst van 500 miljard en de 207 miljoen banen - de grootste industrie ter wereld. Inmiddels is ook de grote trek naar en vanuit China op gang gekomen. Over vijftien jaar zal dat land toeristenland nummer 3 zijn. Reeds nu wordt door reizigers uit China massaal aan Europa geproefd. Dit jaar ko men naar verwachting 1,5 miljoen Chinezen op bezoek in Frankrijk, vijf keer zoveel als in 2003. Als de Westerse wereld bovendien vi sumverplichtingen versimpelt, zal de intocht van Chinezen nog groter worden en zullen de mediterrane costa's misschien plaats moeten inruimen voor de Chinezen. Dat wordt wat aan de Turkse kust. In een jaar of twintig is daar de toeristenindustrie uit de grond gestampt. In de zomermaanden zorgen Duitsers, Russen, Engelsen en Ne derlanders voor uitpuilende badplaatsen. In de wintertijd zijn dezelfde plaatsen leeg en uitgestorven. Een bruisend kuststadje als Kusadasi is in de winter een onleefbare spookstad. De vele werknemers uit de toeris tensector zijn dan in de nabijgelegen haven stad Izmir aan het werk. Ander gevaar van de explosieve groei van het massatoerisme is de verloedering. Als over een langere periode de natuur te zeer wordt uitgemolken, wordt een gebied minder aan trekkelijk voor de veeleisende toeristen. Zij zullen elders op zoek gaan naar ongerepte natuur en niet meer omkijken naar de over- geëxploiteerde badplaatsen met hun verou derde hotels en verwaarloosde stranden. Zo ontstaan spooksteden van vergane glorie. De plaatselijke bevolking moet pardoes op zoek naar nieuwe middelen van bestaan. Melkkoe toerisme is immers een treurige dood gestorven. Zo kan het gaan, erkent conservator Christi ne de Baan van Mare Nostrum. „Voor de ar mere regionen van de wereld kan het toeris me een belangrijke inkomstenbron zijn", zegt ze. „Bovendien leidt het reizen naar het buitenland ook tot culturele interesse. Men sen nemen een reisgids mee. Verdiepen zich in de lokale cultuur." „Tegenhouden zal je het massatoerisme ook niet. Je moet het alleen proberen in goede banen te leiden. De vraag is dus: Hoe zorg je dat een regio er economisch beter van wordt, zonder dat de omgeving slechter wordt." Op Mare Nostrum associeert de Turkse gast- curator Arm an Akdogan het massatoerisme met een uitzaaiend kankergezwel, dat vele kilometers van de ooit zo ongerepte Turkse kust heeft verziekt. „Vervoersknooppunten, luchthavens en cruiseterminals trekken een zware wissel op de natuurlijke hulpbronnen en leiden tot het misvormen van stedelijke gebieden", vindt hij. „Het massatoerisme gaat ten koste van voorzieningen die essenti eel zijn voor het functioneren van steden." Daar komt nog eens bij dat de hordes toeris ZATERDAG 18 JUNI 2005 Het ongebreidelde massatoerisme tast steeds meer kustgebieden aan. Foto: GPD/Phil Nijhuis ten worden weggestopt in ommuurde hotels en resorts. Plekken waar zoveel voedsel, drank en entertainment beschikbaar is dat toeristen het complex niet verlaten en ge woon, zoals in Alanya, met de euro kan wor den betaald. Het contact met de lokale be volking blijft zodoende tot een minimum beperkt. Het grote schrikbeeld is dan ont staan: de volledig versteende kuststrook, zonder economische relatie met het achter land. Zoals de kust bij Alanya, in het zuiden van Turkije. „De ontwikkeling is daar te ver ge gaan", zegt De Baan. „In Alanya helpt het toerisme zichzelf om zeep door de kwaliteit van de omgeving te vernietigen." Dit najaar spreekt De Baan op een interna tionaal congres voor touroperators. Daar zal ze ideeën aandragen, waaronder de inzen dingen uit Kroatië en Spanje die deze weken in Rotterdam zijn te aanschouwen. Zo willen de Kroaten hun kust beschermen door loca ties te ontwikkelen waar touroperators aan voorbij zullen gaan. Op onder meer een voormalig gevangeniseiland of in een oude mijn zullen culturele voorzieningen, wonin gen en andere vormen van bedrijvigheid worden opgezet, zowel voor de lokale bevol king als het topje van de toeristenmarkt. - Hoe kan de omgeving het beste beschermd worden tegen toeristische verstedelijking? „Daar zijn de experts het nog niet over eens. Je kunt kiezen voor een concentratie van hoogbouw met de natuur daaromheen. Je kunt de toeristencomplexen ook verbergen door ze in te graven in een rotsachtige kust. Wat je moet voorkomen is ongebreidelde groei van laagbouw door het hele gebied. Vooralsnog lijkt geconcentreerde hoogbouw de natuurlijke omgeving het minst aan te tasten. De vraag is alleen: Willen mensen daarheen? Tegenwoordig lopen toeristen lie ver achter elkaar de gebaande paden af." - Op de Nederlandse kust heeft het massatoe risme nog niet in zijn extreme vorm vat ge kregen? „Wij gaan zelf op reis. Daarbij kunnen we onze duinenrij niet aantasten. Dat zou ten koste van onze kustverdediging gaan." - Zelfs naar de Zuidpool worden nu uitstap jes georganiseerd. Wereldwijd zal de onge reptheid verdwijnen. „Dat wordt het grote conflict van deze tijd. Naast het groeiende ecologisch bewustzijn bestaat ook de wens om meer te zien en meer mee te maken. Mensen hebben meer geld, meer tijd. Je kunt proberen het te ver bieden, maar de vraag is of het lukt. Je kunt het ook beperken en de inkomsten benutten voor onderzoek en behoud van het gebied." - Is het toerisme niet zo aan deze tijd gebon den, dat het ooit verdwijnen zal? „Het zal van karakter veranderen. Er zal meer cultuurtoerisme komen en meer ecot- oerisme. Het massatoerisme? Misschien kan men zich over een eeuw niet meer voorstel len waarom wij met zijn allen in van die ap partementencomplexen aan zee zaten." Mare Nostrum is nog tot zondag 26 juni te zien in Las Palmas, Wilhelminapier 66/68, Rotterdam. Vanaf volgend jaar verliezen veel van de circa 200.000 Nederlanders die aan de Spaanse Costa's wonen, hun recht op zorgvergoedingen uit het AWBZ-potje. Daardoor zullen mogelijk dertig- tot veertigduizend senioren noodgedwongen naar Nederland terugkeren. Een bittere pil voor de slachtoffers en voor de Nederlanders die een verzorgingstehuis onder de zon zijn begonnen. door Ron Buitenhuis Zorg en aandacht zonder tijdslimiet. In Spanje kan het nog. Waar ver pleegsters in Nederland met de stop watch in de hand patiënten moeten wassen en verplegen, daar is aan de Spaanse Costa's nog ruimschoots tijd voor een praatje, een kopje kof fie en die vaak o zo belangrijke knuf fel. Wachtlijsten bestaan er niet, evenmin als personeelstekorten. Wie een indicatie heeft voor tien uur ver zorging per week, krijgt ook tien uur per week hulp. En vaak méér. „Ook nieuwe kleding kopen, het hel pen met de administratie of het re gelen van parkeervergunningen kan onderdeel uitmaken van de zorg", zegt Lisette De Leeuw-Kessels. „De betrokkenheid is hier gewoon enorm. We zijn allemaal Nederlan ders in een ander land, en dat schept voor velen een extra band." Een senior in het zwembad van een verpleeghuis aan de Costa Blanca. Archieffoto: GPD/Henk van dem Boom De Leeuw-Kessels runt sinds vijf jaar de Thuiszorg Costa Blanca (TZCB) in Benidorm. Inmiddels geeft ze leiding aan bijna zestig Nederlandse mede werkers die op verschillende niveaus zorg en verpleging bieden aan een kleine tweehonderd chronisch zie ken, gehandicapten, ouderen, pa tiënten die herstellen van een opera tie of terminaal zijn. Daarbij wordt nauw samengewerkt met, meestal Nederlandse, artsen, fysiotherapeu ten, orthopeden en verpleeghuizen. Het wrange*is dat dit pareltje zijn schittering dreigt te verliezen. Door veranderingen in de Europese socia le wetgeving, komt zo goed als zeker per 1 januari 2006 de AWBZ te ver vallen voor Nederlanders die in het buitenland wonen. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten is een binnen Europa unieke regeling, die alle Nederlanders verzekert tegen de kosten die gepaard gaan met lang durige ziekte, handicap of ouder dom. Nederlanders die in Spanje wonen (of een ander EU-land) en na 1 janu ari 2006 hulpbehoevend worden, dreigen buiten de boot te vallen en zullen de verpleeg- en thuiszorg straks zelf moeten betalen. Die extra kosten kunnen oplopen tot twee- a drieduizend euro per maand. Lo gisch dus dat in de Hollandse encla ves in Spanje de onrust en onzeker heid over de toekomst zeer hoog is. „De meesten van ons kunnen zulke bedragen niet betalen", zegt Max Dhoolaeghe, een 72-jarige voormali ge legerkapitein die in het nabij gele gen Alfaz del Pi woont. De woord voerder van de belangenvereniging van Spaanse Nederlanders die te maken krijgen met de AWBZ-perike- len, voorspelt dan ook dat de ko mende jaren wel dertig- tot veertig duizend oudere Nederlanders nood gedwongen terug zullen keren naar hun geboorteland. „De meeste mensen in Nederland zullen daar hun schouders over op halen, misschien zelfs een beetje leedvermaak over hebben. In Neder land bestaat nu eenmaal het beeld dat hier in Spanje allemaal grijzende oudjes wonen, die op kosten van de Nederlandse belastingbetaler de he le dag wat slenteren, luieren, kaartjes leggen en terrasjes pikken." „De werkelijkheid is totaal anders. De meesten van ons zitten hier niet vanwege lang-leve-de-pret, maar omdat het warme klimaat zo veel beter is voor onze gezondheid. Ver der moet zeker de helft van de Ne derlanders aan de Spaanse Costa's rondkomen van AOW, al dan niet met een klein pensioentje. Het be langrijkste is dat wij ouderen ons he le leven premie hebben betaald voor de AWBZ - in Nederland maar ook toen we al in Spanje woonden - en nu worden we zonder rechten of aanspraken uit de regeling gesto ten", stelt Dhoolaeghe. Henk Landa, geneesheer-directeur van een geprivatiseerd ziekenhuis in het nabij gelegen Beniarbeig, snapt het financiële beleid van de regering in Den Haag evenmin. „Die hele AWBZ is hier in Spanje helemaal geen kostbare regeling. Er wonen hier tienduizenden Nederlanders die AWBZ-premie betalen. Hooguit een paar honderd mensen maken daad werkelijk langdurig gebruik van de regeling. Tachtig procent van de mensen die ernstig ziek worden, overlijdt binnen twee tot drie maan den. De resterende twintig procent is vaak chronisch ziek en belandt voor een aantal jaren in verpleegtehuizen. Maar die kosten daarvoor zijn opge teld minder dan de premie-inkom sten. Dat komt mede omdat verple ging en zorg in Spanje gemiddeld 25 tot 30 procent voordeliger zijn dan vergelijkbare hulp in Nederland", weet Lisette De Leeuw-Kessels. „Ta rieven worden hier vastgesteld op basis van de Spaanse lonen, die be duidend lager liggen. Als straks tien duizenden senioren terugkeren naar Nederland, dan zullen die hoe dan ook een beroep doen op Nederland se zorginstellingen, dus dat werkt al leen maar kostenverhogend. Plus de extra druk die ontstaat op de wo ningmarkt. Die mensen moeten na melijk weer allemaal een koop- of een huurwoninkje in Nederland vin den." Kessels geeft toe dat haar TZCB-pa- reltje in een wurggreep zit. Als alle Haagse plannen doorgaan krijgt de Benidormse thuiszorg-organisatie alleen nog maar AWBZ-vergoedin gen voor mensen die nu reeds in de regeling zitten. „Die zullen na een x- aantal jaren verhuizen of overlijden en dan stoppen de inkomsten. Om te overleven zullen we ons meer op Nederlanders moeten richten die slechts tijdelijk in Spanje zitten en op de Duitse, Britse en Scandinavi sche senioren die aan de Costa Blan ca wonen. Die kennen van huisuit geen AWBZ-regelingen en weten niet beter dan dat je voor thuiszorg moet betalen." Er is nog een U-bocht-constructie. Nederlanders die in Nederland hun woonadres hebben, maar voor lan gere tijd in Spanje verblijven, behou den waarschijnlijk hun aanspraken op de AWBZ. Met andere woorden: wie niet permanent in Spanje woont, krijgt de verpleging en thuis zorg ter plekke wèl vergoed vanuit Nederland. Het frappante is dat binnen de Gooi- se gemeente Huizen (42.000 inwo ners) plannen bestaan om een groot aantal senioren juist richting Spanje te laten verhuizen. Vanaf volgend jaar moeten Nederlandse gemeen ten namelijk zelf voor de kosten voor thuiszorg en huishoudelijke hulp opdraaien, die nu nog uit het AWBZ- potje worden vergoed. Als een paar honderd Huizenaren die thuiszorg niet in Nederland maar bijvoorbeeld negen maanden per jaar in Spanje krijgen, dan kan dat de gemeente ve le tienduizenden euro's schelen, zo redeneert de fractie Leefbaar Hui zen. Bovendien snijdt het mes aan twee kanten: hoe meer senioren van Hui zen naar Spanje verhuizen, hoe meer ruimte er ontstaat op de lokale woningmarkt. „We hebben hier nog al wat rijkere oudere mensen met grotere woningen", zegt gemeente- voorlichter L. Detering. „Het zou ideaal zijn als die vrij zouden komen voor jonge gezinnen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4