De koning van Hilversum John de Mol denkt altijd een stap verder dan de rest John de Mol staat de pers te woord na de toewijzing van de voetbalrechten. Foto: GPD/Jean-Pierre Jans geniet van een week of drie vakantie on der de Portugese zon. Terwijl in Neder land zijn bedrijf op volle toeren draait om in augustus de televisiezender Talpa te lanceren, probeert hij afstand te nemen. Net vijftig jaar geworden doet De Mol het wat rustiger aan. Hij probeert zich niet meer met elke beslissing te bemoeien, maar delegeert. Makkelijk gaat hem dat niet af. Drie weken vakantie. Waarom niet drie maanden of drie jaar? John de Mol zou dat makkelijk kunnen doen. Geld genoeg. Zijn vermogen, ge schat op tweeënhalf tot drie miljard euro, wordt beheerd door zijn eigen bedrijf Tal pa Capital. Elke ochtend ontvangt hij van directeur Frank Botman een overzichtje van de handel van de vorige dag en de plannen voor de komende 24 uur, en elke dag blijkt dat er weer kapitalen verdiend zijn. Vorig jaar diende zich een mooie aanlei ding aan om zorgeloos te gaan rentenie ren. Na een knallende ruzie met eigenaar Telefónica over de koers van televisiepro ducent Endemol stapte De Mol op als hoofd van de creatieve afdeling. In plaats van te genieten van zijn rijkdom, richtte hij vorig najaar echter een nieuw media bedrijf op. Driekwart jaar verder werken er honderden mensen. In een van de spaarzame interviews die de mediatycoon geeft, is De Mol tegen over Paul Rosenmöller duidelijk over zijn beweegredenen. „Simpel antwoord: om dat ik het leuk vind. Na Endemol heb ik een klein half jaar niets gedaan. Dat is me beter bevallen dan ik dacht, maar het moest niet te lang duren." Waarom dan meteen weer zo hard wer ken? „Televisie maken kun je niet half doen. Het net als bij politiek en sport. Dat moetje tweehonderd procent doen," zegt hij tegen de oud-politicus. Spelletjes Als hij dan terugkeert, wil hij ook zegevie ren. Zelf zegt De Mol daarover in het boek Het Miljardenspel:Als je me midden in de nacht belt en vraagt of ik een spelletje wil doen, dan zeg ik: prima. Ik ga even douchen en ben er over een uur. Ik meet me graag met anderen. Ik vind het heer lijk om te winnen." Anderen zien daarin de verklaring voor zijn terugkeer in de mediawereld. Hij is als zakenman gewoonweg nog niet klaar. Hij heeft nog niet gewonnen. Er staan nog een paar rekeningen uit het verleden open. „Het debacle met de televisiezender Sport7 in 1996 is hij echt nog niet verge ten. Hij wil laten zien, dat hij wel een tv- zender kan beginnen", aldus een ingewij de. „Waar hij ook genoeg van heeft, is programmavoorstellen doen aan tv-ba- zen die vervolgens niet durven of allerlei aanmerkingen maken. Met een eigen zender heeft hij daar geen last meer van. John heeft maar één reden om dit te doen: hij wil de koning van Hilversum worden." Het strijdperk dat De Mol kiest voor zijn nieuwe aanval heet nieuwe media. Hij ge looft er heilig in dat door de huidige tech nische ontwikkelingen het aanbod aan tv- programma's, computerspelletjes en al lerlei mobiele diensten explodeert, dat het verschil tussen radio, televisie en in ternet verdwijnt en dat de mobiele tele foon een steeds belangrijker apparaat wordt in die keten. In de nieuwe wereld, die in zijn visie hooguit nog twee jaar van ons vandaan is, ziet hij als mediaondememer twee kan sen: de consument blijkt bereid voor al lerlei nieuwe diensten fors te betalen. Te gelijk krijgen adverteerders een enorm probleem hun klanten te bereiken van wege het enorme aanbod aan diensten. Wie in die nieuwe wereld veel mensen aan zich weet te binden, verdient niet al leen aan de consument, maar ook aan de adverteerder. Dat is precies wat De Mol wil: een sleutelpositie verwerven. Pioniers Twee jaar geleden wist hij bij Endemol al hoe: een tv-zender aanschaffen en vervol gens razendsnel een groot aantal pioniers in die sector opkopen. Haast was gebo den, want die bedrijfjes waren toen nog niet zo succesvol en dus goedkoop. Eige naar Telefónica kreeg echter koudwater vrees. De strategie werd wel onderschre ven, het benodigde geld bleef uit. De Spaanse telecomgigant was door schade en schande wijs geworden. Wie te snel koopt, vindt ook wel eens lijken in de kast en daar had Telefónica te veel voorbeel den van in eigen huis. De Mol zit anders in elkaar. „Onderne men is risico nemen", zei hij in een inter view bij de tv-rubriek Nova. Dus vertrok hij. Wat Telefónica niet durfde, gaat hij de komende jaren gewoon zelf doen. Inmid dels heeft hij nog meer haast dan twee jaar geleden, want in zijn visie loopt hij achter op het schema. „John zit nu in de ideale positie. Hij weet wat hij wil, heeft het geld om het te doen en hoeft aan nie mand verantwoording af te leggen", zegt een voormalige omroepbaas. Bij Telefónica begrootte De Mol de aan- vangsinvesteringen op zo'n half miljard euro. Deze keer gaat de rekening zeker hoger uitvallen. Hij heeft nu al meer uit gegeven en is nog lang niet klaar. De tele visieplannen met Talpa kosten hem min stens 150 miljoen euro. In Talpa Radio (Radio 538, Radio 10 Gold en stations in België en Denemarken) is zeker driehon derd miljoen geïnvesteerd. Ook heeft hij nog een muziekuitgeverij overgenomen en een groot belang opgebouwd in tele- combedrijf Versatel. Daarmee tekenen de contouren van zijn nieuwe mediabedrijf zich af. Na driekwart jaar heeft De Mol in Nederland een televi siezender, twee radiostations, een mu ziekuitgeverij en een bedrijfje dat televi sieprogramma's bedenkt. Verder zijn er concrete plannen om een tweede televi siezender te beginnen en digitale thema kanalen. Het wachten is op de eerste overname van een multimediabedrijf, bij voorbeeld een verkoper van ringtones. Hij groeit in een tempo en met een ge weld waar anderen niet aan kunnen tip pen. Hoofdschuddend kijken branchege noten toe. „Het geld dat hij investeert, is niet terug te verdienen. In Nederland wordt 750 miljoen euro per jaar uitgege ven aan televisiereclame. Stel datje daar tien procent van weet te pakken, dan rechtvaardigt dat niet een investering van 150 miljoen euro in een televisiezender", rekent een tv-baas voor. Maar ja, het doet geen pijn bij de mediatycoon. Zijn inves teringsmaatschappij verdient dat soort aanloopverliezen in korte tijd weer terug op de aandelenbeurzen. Stap verder De Mol denkt vaak een stap verder dan de rest. Ziet combinaties die anderen missen of niet durven maken. De voor beelden zijn bekend. Als Jack Spijkerman onderhandelt met de Vara over Kopspij kers, gaat het over de vraag of de presen tator een procentje meer of minder gaat verdienen. In de boerderij in Naarden, waar De Mol op de eerste verdieping kan toor houdt, gaat het over een achtjarig contract en een waaier aan programma's die Spijkerman mag gaan maken. Toen De Mol eind vorig jaar het program ma Expeditie Robinson bij Net 5 weg kaapte, deed hij hetzelfde. De producent (Strix) en de eigenaar (Castaway) onder handelden elk jaar met Net 5 over een eenjarig contract en een paar procent prijsverhoging. De Mol bood meteen een driejarig contract, meer geld en stelde Strix extra werk in het vooruitzicht. Bij het binnenhalen van het eredivisievoetbal ging het net zo. De NOS had het maar over de miljoenen, terwijl De Mol de voetbalvoorzitters inpakte met een prachtig verhaal over andere moge lijkheden van zijn media-imperium. Zo hengelt De Mol de ene na de andere deal binnen. Je komt voor een tweedehands auto en je gaat met een gloednieuwe Ja guar naar buiten, en je bent nog tevreden ook. Dat beeld heeft ook een keerzijde. Alles staat in het teken van snel en hard groei en en daarbij neemt De Mol keiharde be slissingen. Het marktaandeel van Radio Noordzee 100.7 FM groeide niet hard ge noeg. Jammer van de investering van meer dan honderd miljoen euro, maar hij verkocht het station met verlies aan de Vlaamse Persgroep en kocht vorige maand marktleider Radio 538 op voor naar verluidt tweehonderd miljoen euro. Dat Net 5 bij de rechter gaat klagen dat Expeditie Robinson is weggekaapt, is voor De Mol ook geen probleem. „Net 5 heeft gewoon de slag verloren. Niet zitten op letten. Dan moeten ze niet bij u komen uithuilen. Ik hoop dat u daar doorheen kijkt", hield de advocaat van Talpa de rechter deze week nog voor. Mislukking Tegen Paul Rosenmöller zegt De Mol over zijn televisieplannen: „Het doel is binnen drie jaar in de top-3 van bestbekeken zenders van Nederland te staan. Als het niet zover komt, beschouw ik dat als een mislukking en daar kan ik moeilijk mee omgaan." In drie jaar de top bereiken. De doelstel ling ligt ongetwijfeld onder het totale plan van zijn mediaonderneming. Over drie jaar kijken we in de auto naar tv-pro- gramma's van Talpa, downloaden we een ringtone van een hit die hij op Radio 538 promoot en gaan we naar een concert waarvoor hij op zijn eigen televisie- en ra diostations adverteert. Bij al die contac ten krijgen we ook nog een paar reclame boodschappen. Zijn volgende stap is dat hij hetzelfde trucje in andere landen toe gaat passen. Zakendoen heeft voor De Mol veel weg van zijn favoriete spel Risk. Zijn oud-col lega Peter Bazalgette schreef daarover: „De clou daarbij is dat je over de wereld gaat heersen. Dat idee leek hem wel aan te spreken. Hij blonk vooral uit in het af sluiten van deals. Een speler sluit, als zijn positie zwak is, een niet-aanvalsverdrag af met een andere speler. Als zijn legers vervolgens weer op volle sterkte zijn, ver plettert hij zich voormalige bondgenoot." Het interview is vanavond te zien bij de Ikon (Nederland I, 20.30 uur). door Eric de Bie en Dolf Rogmans Hollandse zorgen aan Spaanse costa TV-miljardair John de Mol bouwt opnieuw een eigen mediabedrijf van de grond af aan op. Waarom? Hij kan toch ook genieten van zijn geld onder de Portugese zon? Het dwangmatige jagen op het volgende succes kan hij nu eenmaal niet laten, zeggen mensen in zijn omgeving. Hij heeft ook nog een paar persoonlijke rekeningen in Hilversum open staan, zeggen anderen. In het zuiden van Portugal, twintig minuten buiten Faro, ligt het vakan tiepark Vale do Lobo. Het is een soort Centerparcs, maar dan voor miljonairs. Vijf kilometer strand, twee golfbanen, du re winkels en restaurants, prachtige ap partementen en villa's en dat alles in een parkachtige omgeving. Op de golfbanen is dezer dagen ook de Nederlandse mediatycoon John de Mol te vinden. Hij heeft een villa op het park en Schoonhoven, John de Mol, Ronald Goes (CEO Talpa Media), Tony Berk, Peter Rademaker (CFP Talpa Media) en Pieter egraven na de overname van een muziekuitgeverij eerder dit jaar. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1