'Verkoop vai energiebedri kost banen' ECONOMIE LET OP! Echt waar: het economisch herstel is in de maak Salaris directie Wehkamp verscherpt conflict over CAO Overheid grootste wanbetaler Digitale makelaa de helft goedkop JE SMS-FELICITAT IN DE KRANT! Schrijf u nu i£ als exposant LME verstuurt brandbrieven Bouwactiviteiten in Jakarta Minder vlees op bord van Nederlandse consument Verhuizing accountgroepen HDC MEDIA mm ONDERNEMERS Feel Good Feel Fashion! Geen strafheffing EU Noorse zalm brussel - De Europese Com missie schrapt de strafheffingen op Noorse zalm. De heffing wordt vervangen door een mi nimumprijs voor import. Euro commissaris Mandelson (Han del) maakte dat gisteren be kend. De strafheffing was eind april ingevoerd, omdat de No ren de zalm te goedkoop op de markt dumpten. Dat schaadde de zalmkwekers in de Europese Unie, vooral Schotland. Numico mag Mellin overnemen Amsterdam - Numico verlaagt zijn prijzen voor babyvoeding in Italië om daardoor concur rent Mellin te mogen overne men. Dat verklaarde het voe dingsmiddelenbedrijf. Met de overname wordt Numico de tweede speler in Italië. Aange zien vier partijen de markt voor 95 procent in handen hebben, vroegen de mededingingsauto riteiten concessies. Britten: Ander beleid landbouw brussel - Groot-Brittannië wil dat het omstreden landbouw beleid van de Europese Unie, waar ongeveer 40 procent van de EU-begroting naar toe gaat, wordt herzien, als onderdeel van de meerjarenbegroting. „Voor ons is belangrijk bij de beoordeling van voorstellen dat er de garantie is voor een begin van hervorming van de begro ting", aldus een Britse diplo maat gisteren. Volgens hem is de korting die de Britten al ja renlang krijgen op hun afdracht aan Brussel 'volkomen gerecht vaardigd zolang de Europese begroting zo verstorend werkt'. Inkomen ICT'ers hard gestegen rijswijk - Werknemers bij IT- bedrijven hebben hun inko mens vorig jaar harder zien stij gen dan het landelijke gemid delde. In doorsnee gingen de inkomens er vorig jaar 4,7 pro cent op vooruit, terwijl de ge middelde Nederlandse werkne mer bleef steken op 2 procent. Dit blijkt uit onderzoek dat het ICT-vakblad Automatisering Gids in samenwerking met het adviesbureau Berenschot heeft verricht. Vooral het middenka der is er op vooruit gegaan, met flinke inkomensstijgingen voor netwerk- en systeembeheerders en databaseprogrammeurs. Arcadis saneert bodem bases VS arnhem - Het Arnhemse inge nieursbureau Arcadis kan op nieuw meedingen naar con tracten voor de bodemsanering van verontreinigde Amerikaan se legerplaatsen. De Ameri kaanse autoriteiten hebben daarvoor de komende vijfjaar maximaal 320 miljoen dollar (265 miljoen euro) beschikbaar. Het gaat om legerplaatsen in de Verenigde Staten, Puerto Rico en de Maagdeneilanden. Sinds 2000 werkt Arcadis al mee aan soortgelijke projecten. Bank of America koopt Chinees peking - Bank of America, de op een na grootste bank in de Verenigde Staten, neemt een belang van 9 procent in China Construction Bank. De Ameri kaanse bank liet gisteren weten 3 miljard dollar te investeren, 2,5 miljard dollar voor het be lang en 500 miljoen dollar aan extra aandelen wanneer de Chi nese bank later dit jaar naar de beurs gaat. De komende 5,5 jaar kan Bank of America het belang vergroten tot 19,9 pro cent, het maximum dat volgens de Chinese wet is toegestaan. Consumenten geven minder uit voorburg - De bestedingen van de Nederlandse huishoudens zijn in april voor de vierde ach tereenvolgende maand gedaald. In vergelijking met april vorig jaar was de binnenlandse con sumptie 0,5 procent lager, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Vooral de bestedingen aan duurzame goederen waren la ger. Daarbij gaat het vooral om personenauto's, huishoudelijke apparaten, woninginrichting, lederwaren en schoenen. EU-plan straling UV 'belachelijk' den haag - De Europese Unie overweegt bedrijven te ver plichten hun werknemers te beschermen tegen zonnestra ling. MKB-Nederland vindt het voorstel 'absurd'. Werkgevers met personeel dat in de buiten lucht werkt, moeten volgens het EU-voorstel dagelijks een risicorapport opmaken waarin ze de niveaus van UV-straling moeten vastleggen waaraan werknemers bloot staan. Vol gens MKB-Nederland worden bedrijven onnodig extra belast. zaterdag l8 juni 2005 door Maurice Wilbrink den hjlag - De aankondiging van massa ontslag bij technisch dienstverlener GTI en koffieproducent Douwe Egberts drukte deze week het goede nieuws weg: de werkloosheid stijgt niet meer en eco nomisch herstel hangt in de lucht. Later dit jaar, wellicht komende winter, moet de omslag zichtbaar worden in de cijfertjes. Het Centraal Planbureau (CPB) voorspelt sinds gisteren een dui delijk herstel in 2006. Een aantal banken denkt dat het eind van de tunnel al eer der wordt bereikt. Rabobank en ABN Amro verwachten dat het consumenten vertrouwen in de tweede helft van dit jaar gaat toenemen, en dat de particulie re bestedingen weer gaan groeien. Meer bestedingen, gesteund door een lichte toename van het besteedbaar in komen in 2006 is wat de Nederlandse economie nodig heeft om een lange pe riode van bijna vijf jaar stagnatie af te sluiten. Een aantrekkende export en hogere in vesteringen doen de rest. Het CPB denkt dat ons land volgend jaar eindelijk de vruchten gaat plukken van saneringen in de sociale zekerheid, de overheidssec tor, in de bedrijven en bij de pensioen fondsen. Ook de loonmatiging tikt door in een lichte verbetering van de concur rentiepositie. Het economisch herstel is de afgelopen jaren al vaker aangekondigd, maar het verpieterde steeds weer. Na 11 septem ber 2001 leek er aanvankelijk ruimte voor herstel - het consumentenvertrou wen veerde zelfs even op in de maanden na de aanvallen op New York en Was hington. Ook leek er herstel te komen na het recessiejaar 2003. Maar vorig jaar verdween het optimisme opnieuw. Is het nu anders? Ja, denken de voor spellers van verschillende instituten. Ne derland kan eindelijk weer profiteren van een verbeterde concurrentiepositie, nadat deze sinds 1996 was teruggelopen. Er komt ook duidelijkheid over het kabi netsbeleid: 2006 moet een jaar worden dat het effect van alle ingrepen in de so ciale zekerheid duidelijk wordt. Veel wat oudere werknemers, die verhoudingsge wijs wat beter verdienen dan hun jonge re collega's, hebben geld gespaard om dat ze onzeker waren over hun pensi oenvooruitzichten. Volgend jaar weten ze waar ze aan toe zijn: ze kunnen zich weer richten op een pensioenleeftijd, ze weten ook beter wat de prijs is van de nieuwe pensioenrege lingen. Inmiddels ligt er ruim 202 mil jard euro gespaard geld opgepot, een bedrag dat sinds begin dit jaar - voor het eerst sinds jaren - niet meer stijgt. „Een beetje minder sparen bij een stijgende koopkracht volgend jaar, betekent met een hogere consumptieve bestedingen. Dat zorgt voor een vliegwieleffect voor de economie", denkt ABN Amro-eco- noom Charles Kalshoven. Het herstel van de conjunctuur kondigt zich al enige tijd aan via een toenemend aantal vacatures en groei in het uitzend- werk. Gisteren meldde het Centraal Bu reau voor de Statistiek een stabiele werkloosheid: 6,7 procent van de be roepsbevolking zit nu zonder werk. Dat is vlak onder de piek die in meerdere ra mingen voor dit jaar wordt voorzien. Van belang is ook het absolute aantal mensen met een baan: als dat stijgt, is dat een steun voor het consumentenver trouwen. Kan het nog misgaan? De olieprijs, de koers van de euro en de rente kunnen roet in het eten gooien. De olieprijs is sinds eind 2001 tot ieders verrassing met 185 procent in prijs gestegen en nieuwe prijsstijgingen zijn niet uitgesloten. Net zo onvoorspelbaar is de eurokoers. Sinds begin dit jaar is de euro tegenover de dollar zo'n tien procent goedkoper geworden, tot opluchting van exporte rende bedrijven. Een nieuwe koersstij ging van de Europese munt zou dit voordeeltje weer helemaal teniet doen. Een snel oplopende rente kan de hui zenmarkt aantasten. Jakarta - In de haven van de Indonesische hoofdstad Jakarta worden met financiële steun van de regering nieuwe vissersboten gebouwd. De regering heeft geld uitgetrok ken om de zieltogende land-bosbouw en visserij uit het dal te halen. Indonesië hoopt daarmee de economische groei te bevorderen en de massale werkloosheid een halt toe te roepen. Foto: EPA zoetermeer/anp - Op de bor den in de Nederlandse eetka mers lag de eerste drie maan den van dit jaar minder vlees dan in dezelfde periode vorig jaar. Vooral rundvlees is minder gekocht. Volgens Product schappen Vee, Vlees en Eieren (PVE), die de cijfers gisteren be kendmaakten, komt dat voor namelijk omdat vlees wat duur der is geworden. De prijs lijkt tevens de keuze voor het soort vlees te bepalen. De verkoop van rundvlees, dat wat duurder werd, daalde met bijna 6 procent. De kipfilets en ander pluimveevlees, waarvan de prijs wat daalde, belandden juist vaker (7,6 procent) in de boodschappenmandjes. De totale vleesverkoop daalde in het eerste kwartaal met 3,1 procent. De prijs voor vlees steeg gemiddeld met 1,7 pro cent. Uit de eerste cijfers over 2005 blijkt tevens dat mensen steeds vaker voor hun vlees naar de supermarkt gaan. Bijna 85 pro cent van het vlees wordt daar door consumenten gekocht, 2 procent meer dan een jaar gele den. Ook zijn vleesvervangers als Valess in opmars. De ver koop van deze vegetarische producten groeide met meer dan 20 procent. (advertentie) MEDEDELING Drie accountgroepen van het advertentiebedrijf verhuizen naar ons hoofdkantoor in Alkmaar. De Bureau Accountgroep (BAG) en de Personeel Accountgroep (PAG) verhuizen op maandag 20 juni vanuit Zaandam. De Makelaars Accountgroep (MAG) verhuist op dinsdag 28 juni vanuit Haarlem. Het nieuwe adres van alle accountgroepen is Edisonweg 10, 1821 BN Alkmaar. Het postadres: Postbus 2, 1800 AA Alkmaar. De telefoonnummers zijn vanaf de verhuisdatum: BAG 072- 519 6433 Fax:072- 519 6439 PAG 072-519 6305 Fax:072- 519 6318 MAG 072-519 6564 Fax:072- 519 6578 HOC Media is uitgever van: Noordhollands Dagblad, Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Leidsch Dagblad, De Gooi en Eemlander en Almere Vandaag. ma www.hdcmedia.nl zwolle/gpd - Het Wehkamp - personeel is boos over de sala risverhoging die de twee Weh kamp-directieleden Marsman en Van de Maat hebben gekre gen. Hun salaris (inclusief toe slagen en pensioenrechten) werd vorig jaar opgetrokken van 658.000 naar 875.000 euro, een verhoging van 33 procent. Dat steekt, nu de CAO voor alle werknemers in de postorder branche zo vast zit als een huis. Wehkamp eist bovendien dat het personeel in de weekeinden en avonden zonder toeslag op het loon komt werken en dat de werkweek van 38 naar 40 uur gaat, tegen hetzelfde maandsa laris. Deze week hadden CNV en FNV overleg met hun ach terban. Tijdens die meeting sta ken ruim honderd werknemers hun mening over de salaris- sprong van de bazen niet onder stoelen of banken. Wehkamp heeft het moeilijk. De kwakkelende economie sloeg de laatste jaren een flinke bres in de omzet. Die daalde het afgelopen jaar van 339 mil joen naar 325 miljoen euro. De reus in postorderland slankt noodgedwongen af om de winst nog enigszins op peil te houden. Bijna tweehonderd arbeids plaatsen gingen al verloren en voor 25 man wordt elders nog emplooy gezocht. Verder zit er voor de 1300 personeelsleden, bij het Wehkamp-hoofdkantoor in Zwolle en de twee distribu tiecentra in Dedemsvaart en Nieuweleusen, nul procent sa larisverhoging in. De postorderbedrijven - met Wehkamp verreweg als grootste in het land - willen niet langer honderd procent loon doorbe talen bij ziekte en hun werkne mers vaker op onregelmatige tijden inzetten. „Dan is het ge mor over een exorbitante verrij- den hjlag/anp - Overheidsin stellingen zijn het lakst met be talen. In Europa duurde het in 2004 gemiddeld 68 dagen voor dat de overheid een factuur had voldaan. Dat is ruim drie weken na het verstrijken van de beta lingstermijn. Dit blijkt uit een eerder deze week gepubliceerd onderzoek van het Zweedse In- trum Justitia naar betalingsge drag in Europa, de zogeheten Risk Index of EPI, European Pa yment Index. „Het wangedrag van de over heid is een van de oorzaken van de economische malaise in de Europese Unie. Een kwart van de faillissementen is te wijten aan de slechte betalingsethiek in Europa. Jaarlijks gaan hier door 450.000 banen verloren", aldus M. Bos, van Intrum Justi tia Nederland. Ze noemt het wrang dat de overheid veel energie steekt in wettelijke pro cedures om wanbetalers aan te pakken terwijl ze zelf de groot ste blijkt te zijn. In Nederland wachten bedrij ven gemiddeld 41,1 dag op hun geld van de overheid. Consu menten zijn het snelst. Na het verstrijken van de betalingster mijn, van circa drie weken, la ten zij gemiddeld nog 9,1 dag op zich wachten. Daarmee ko men zij uit op een betalingsver traging van 30,6 dagen. De Scandinavische landen springen er in positieve zin uit met gemiddeld minder dan oosterhout/gpd - 'Geen ener giebedrijven aan buitenlanders verkopen! Dat kost straks banen en de consument wordt er geen cent wijzer van, integendeel.' Met die kreet heeft het landelijk medezeggenschapsforum ener giedistributiebedrijven (LME) zich tot onder andere de com missarissen van energiebedrijf Intergas gericht. Het platform van onderne mingsraden van energiebedrij ven vreest saneringen in de be drijven en hogere energieprij zen. Het LME kondigt aan alter natieve plannen te maken die splitsing van de Nederlandse energiebedrijven, zoals minister Brinkhorst (Economische Za ken) wenst, 'overbodig maken'. Afgelopen weken werd bekend dat het Deense DONG voor 47 miljoen het leveringsbedrijf van Intergas overneemt, Oxxio gaat in Engelse handen over en het Duitse EON rijft NRE uit Eind hoven binnen. Het LME is vooral bang dat in de zijn ogen hoge overname sommen moeten worden terug verdiend over de rug van de consument en de huidige werk- nemners. Voorzitter Van Dijk van de on dernemingsraad van Intergas ziet dat genuanceerder. „DONG wil in Nederland jui: groeien, ook in banen. E len ze trouwens ook wt ten, want ze betalen vo een fors bedrag en dat 1 ze uit de marges die wij klant maken nooit terug nen." Volgens Van Dijk is het i me die groeiambitie van die het bod uit Kopenha teressanter maakte dan dingen van anderen, u sent en Nuon. „Essent goede, sociale garanties dat bedrijf heeft al mei veel. Als je aan het wi blijven, moet je daar d zijn." De ondememii van Intergas Energie za Van Dijk, waarschijnlijk adviseren over de verkot De hartekreet van het l niet aan een buitenlands gieboer doet voorzitte bregts van de raad vai missarissen van Interga gie, weinig. „DONG investeert met de aankoop van h ringsbedrijf van Inter] Denen zien groeimo; den. Daar betalen ze voor. En zo'n snelle te dientijd van die investei de door het LME bijeffecten is bij DONG aan de orde", aldus Hui nieuwegein/gpd - Binnen de grootste makelaarsorganisatie NVM woedt een harde discus sie over de eigen makelaars diensten. Sinds drie maanden werkt NVM-collega Makelaars- land uit Alkmaar bijna volledig digitaal en daarom vraagt hij slechts 795 euro voor het verko pen van een huis. Dat is 80 pro cent onder het NVM-tarief. Mede-NVM'ers zijn woedend. Op een vergadering vorige week is het hoofd geëist van voorzit ter Oscar Smit. Hij had een stokje moeten steken voor de werkwijze van Makelaarsland, vonden NVM-leden. Het goed kope aanbod staat gewoon op NVM-site Funda. En dat steekt. Voorzitter Smit: „Onze 3600 le den denken heel verschillend over werken met intemet.Inter- net bestaat en je moet ermee leven, maar de kwaliteit van de NVM moet blijven. De discussie gaat over: hoever moet in het uitkleden van ser nog NVM-kwaliteit te Mijn positie is in de hitt discussie gebruikt on menten kracht bij te zet Directeur Jeroen Stoop dissidente Makelaarsla NVM ziet mij als een bedreiging. Ze vindt hi lend dat we zo goedko ken. Maar we zijn dé do in de makelaardij. De van bemiddelen sluit ai wens van de consumi vindt het leuk om dingt doen. Ik doe alleen wat kundige nodig is." Vereniging Eigen Huis thousiast over M akela Directeur Frank van „Buitengewoon slim. laarsland geeft zoekeni het-zelvers' de ruimte mogelijkheid kosten te (advertenties) king aan de top natuurlijk zeer begrijpelijk", zegt districtsbe stuurder Rob Philippo van FNV Bondgenoten. Hij is trouwens voorzichtig met z'n uitspraken over de bezoldiging. Want hij weet dat onvrede op de werk vloer in de detailhandel maar zelden leidt tot harde acties. „In de dienstverlening zit het er diep ingebakken dat de klant nooit de dupe mag zijn van je acties voor betere arbeidsom standigheden", zegt hij. Philippo: „Bij ons gaan de wenkbrauwen over zoveel extra voor de top ook wel omhoog. Al is het moeilijk te verkroppen, het is inmiddels wel een alge meen gegeven dat managers op een bepaald niveau steeds ho gere beloningen krijgen". Daar komt bij, dat Wehkamp het in de ogen van de bond eigenlijk heel behoorlijk doet in het be sturen van de onderneming in een moeilijk vaarwater. Ouders, vrienden, scholieren en leerkrachten feliciteren de geslaagden met het behalen van diploma. SMS het woord KRANT (gevolgd door spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Kosten per SMS- inzending 0,55. De eerste 300 inzendingen wort geplaatst in de geslaagde bijlage van deze krant op woensdag 22 juni. Verras de geslaagden met deze originele manier van feliciteren! dertig dagen vertraging. Bos: „Die landen houden een open baar register aan van wanbeta lers. Dat helpt, want niemand wil als zodanig publiekelijk te boek staan." Het bontst onder de 23 onder zochte Europese landen maakt de Portugese overheid het. Die komt gemiddeld pas na 90 da gen over de brug. Het aantal nooit betaalde reke ningen kwam in Nederland vo rig jaar uit op 2,5 procent. Vol gens de ondervraagde onderne mers zijn de vooruitzichten voor dit jaar zeker niet positief. Tweederde ziet geen verbete ring en ruim een kwart vreest dat de betalingsrisico's alleen maar groter worden. hét Mode-event 2005 in Haarlem 2, 3 EN 4 SEPTEMBER Kijk op: www.feelgoodfeelfashion.r of bel: (072) 5196 259

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8