ETA bereid Generaal: Nederland werkte mee aan etnische zuivering tot overleg met Madrid BUITENLAND Politie Kirgizië treedt hard op tegen betogers Presidentsverkiezingen Iran eindigen onbeslist Mummies in Weense grafkelder in snel tempo aangevreten Nederlandse topmilitair noemt Srebrenica voor Haagse rechtbank geval van 'nood breekt wet' Duitsers met zeventien achter stuur Al-Zawahiri roept weer op tot een jihad Hartmedicijn voor zwarten Vluchtelingen vaker naar huis zaterdag l8 juni 2005 't>o - Sasa Cvjetan, een lid Servische paramilitaire De Schorpioenen, is gis- door een rechtbank in do veroordeeld tot twin- cel wegens de moord op B Kosovo-Albanezen in )nder de slachtoffers zijn en en kinderen, in leeftijd end van twee tot vijftien 'e Schorpioenen is de ad die zes moslims uit ïnica executeert op video- in die eerder deze maand toond tijdens het Milose- >ces in Den Haag. (EP A/HO rtsbisschop rk Oegandees oen De bisschop van Bir- gham, John Sentamu, is he md tot de nieuwe aartsbis- ip van de Engelse stad York. n Oeganda geboren geeste- 1 neemt de belangrijke post t Anglicaanse kerk over van id Hope, die weer parochie sier wordt. Sentamu staat al bekend om zijn strijd te- het racisme. Hij onder- ttwee racistische moorden rordt gezien als iemand die lassie voor het delen van ivangelie' kan combineren een goed gevoel voor de (schappelijke problemen itdagingen van de moderne (schappij. De 56-jarige Sen- ii groeide op in Oeganda, rhij werkte als advocaat en ek uitte op de dictator Idi n. Hij kwam in 1974 naar jt-Brittannië, waar hij vijf later tot geestelijke werd ijd. ideren weg uit elzoekerscentra erra - De Australische re- ig gaat minderjarige asiel- ers en hun families onder- igen in woningen. Daar- worden de kinderen niet er opgesloten in detentie- ra voor asielzoekers. Een ralische onderzoekscom- iie oordeelde vorig jaar dat inderen in de detentiecen- ip wrede en onmenselijke lier worden behandeld. De eren zouden psychische de oplopen, omdat ze ge- Cide een lange periode en vastgehouden.De Au- ische premier John Howard digde gisteren ingrijpende gingen in het migratiebe- aël bouwt derwatergrens zalem - De Israëlische ma- begonnen met de bouw en onderwaterbarrière Ie kust van de Gaza- i De barrière moet voor- n dat mogelijke terroris- muit de Gaza-strook ïmend Israël binnendrin- )e barrière is een kilometer 31 bestaat uit betonnen en een afrastering, meid- Israëlische krant Jerusa- ost gisteren. iuw krijgt na 50 r Silver Star iiNGTON - Voor het eerst in jaar heeft een Ameri- vrouwelijke militair een Star opgespeld gekregen is vertoonde moed op het lid. Sergeant Leigh Ann i kreeg de op twee na te Amerikaanse militaire scheiding. De onderoffi- aonde zich uiterst verdien- toen haar eenheid in in een hinderlaag dreigde en. Gedurende een ne- j minuten durend vuurge- lukte het Hester en een 'ol andere leden van de ikaanse nationale garde 27 opstandelingen te do- 1 zeven anderen te ver in en/of gevangen te ne- elek bedreigt Iter Moskou - De Russische autori- 1 vrezen voor problemen b drinkwatervoorziening loskou. Door een ongeval en goederentrein donder- 300 ton stookolie in de ri le Wolga gestroomd. De iling, die ontstond in de regio ten noordwesten loskou, kan volgende een stuwmeer bereiken ordt gebruikt om Moskou inkwater te voorzien, che functionarissen rep- iteren van de 'grootste vervuiling in jaren in aal-Rusland'. firpioen' krijgt itigjaar cel san sebastian/anp - De Baski- sche terreurbeweging ETA wil door 'een dialoog en onderhan delingen' met de regering in Ma drid een oplossing zoeken voor het conflict over zelfbeschikking voor de Basken. De ETA lanceerde het voorstel in de vrijdageditie van de Baski- sche krant Gara. Volgens de ETA is het mogelijk om 'vrede op basis van recht vaardigheid' te bereiken. De ETA doelde daarmee op het door de organisatie opgeëiste recht tot zelfbeschikking voor de Basken. De afscheidingsbe weging waarschuwde dat zo lang de rechten van het Baski- sche volk niet worden erkend, de ETA zonder ophouden strijd zal blijven voeren'. In de publicatie in Gara eiste de ETA tevens de verantwoorde lijkheid op voor negen recente aanslagen. Bij die aanslagen in mei en juni kwamen geen men sen om het leven. Wel raakten enkele tientallen mensen licht gewond. Verder leverde de ETA felle kri tiek op het gezamenlijke pact tegen terrorisme van de linkse regeringspartij PSOE van pre mier Zapatero en de centrum rechtse Volkspartij (PP). Vol gens de ETA heeft de regering- Zapatero door haar beleid van repressie de tegenstellingen al leen maar verscherpt. Een groep radicale Baskische studenten nam in 1959 het ini tiatief tot de oprichting van de ETA uit onvrede over de passi viteit van de gematigde Natio nale Baskische Partij (PNV). In 1961 tijdens de dictatuur van Franco voerde de groepering de eerste aanslag uit. Volgens de Spaanse autoriteiten heeft de ETA de afgelopen vier decennia ongeveer achthonderd mensen om het leven gebracht. DEN HAAG - Nederlandse VN-militairen in Srebrenica (Dutchbat) hebben feite lijk meegewerkt aan een etnische zuive ring door de evacuatie van moslims. Dat was weliswaar tegen het VN-beleid maar had de instemming van politiek-Den Haag, met name minister Voorhoeve (defensie). De medewerking kwam tot stand onder het motto 'nood breekt wet'. Dit zei generaal C. Nicolai, destijds in dienst bij de VN in Sarajevo, bij de Haagse rechtbank. De generaal stelde dat de evacuatie van de 25.000 moslims 'de enig logische oplossing was. De eni ge kans dat ze het zouden overleven.' Voorop stond dat de evacuatie niet aan de Bosnische Serviërs overgelaten moest worden maar dat de VN dat zelf zou doen. Nicolai verklaarde dat Dutchbat-com- mandant Karremans met de Bosnisch- Servische generaal Mladic moest regelen dat VN-voertuigen het gebied in moch ten komen voor de evacuatie. Op zich was Mladic niet tegen een evacuatie over de weg. Een toestemming om VN- voertuigen de regio in te sturen kwam er echter niet. In plaats daarvan bleek Mla dic zelf bussen te hebben geregeld. De VN had daar totaal geen rekening mee gehouden. ,,Wij dachten dat hij geen transportmiddelen had", aldus Nicolai. Nicolai gaf aan al voor de evacuatie startte telefoon vanuit Den Haag te heb ben gehad. De regering maakte zich ern stige zorgen over het lot van de weerba re mannen in Srebrenica. De generaal belde daarop Karremans. Die gaf hem te kennen dat het maar om een handjevol mannen ging, de rest was al gevlucht. „Het probleem van Den Haag verdween als sneeuw voor de zon", aldus de gene raal, die ook Den Haag daarover inlicht te. Er kwam daarop geen reactie, net zo min als op de mededeling dat de Bosni sche Serviërs de evacuatie zelf gingen doen. Nicolai zei dat Karremans hem niet ver teld had dat Mladic alle mannen uit de groep vluchtelingen haalde om hen apart te ondervragen. „Over die mannen hoorde ik pas toen Dutchbat in Zagreb zat."(Tien dagen later, red.) De topmilitair zei wel berichten te heb ben ontvangen over de vondst van ne gen lijken in Srebrenica. Daarop had hij Karremans gebeld. Die wilde daar via 'open' telefoonlijnen niet verder op in gaan. Ook niet op andere 'kleine' dingen die er waren gebeurd. Hij zou daar nog een rapport over opmaken en faxen. Ni colai: „Ik kreeg niets. Dat was nalatig van hem en mij. Ik had er naar moeten vragen. Het valt niet goed te praten. Nicolai erkende voorts gehoord te heb ben dat een aantal bussen met vluchte lingen niet op de afgesproken plaats wa ren aangekomen „maar niet dat het daarbij zou zijn gegaan om bussen met alleen mannen. Ten tijde van de evacu atie had Nicolai contact opgenomen met het hoofdkwarier van het BS-leger in Pale. Daar werd hem meegedeeld dat Srebrebica 'een persoonlijke zaak van Mladic was.' De generaal ging ook in op het uitblijven van steun vanuit de lucht toen Srebreni ca door het Bosnisch-Servische leger werd aangevallen. „Een luchtaanval hebben we afgelast. Dat had geen zin meer. Er lag al een dreigement dat zij de bevolking zouden aanvallen als we doorgingen." bisjkek/anp-afp-rtr-efe - De politie van Kirgizië heeft giste ren honderd tot 150 betogers verdreven uit een regeringsge bouw in hoofdstad Bisjkek. De actievoerders hadden het ge bouw bestormd en in bezit ge nomen. Kort daarna trad de po litie opnieuw op om een actie voerende menigte uiteen te drijven, die zich in het centrum van Bisjkek had verzameld. Bij het verdrijven van de beto gers uit het regeringsgebouw gebruikten de politiemensen traangas en schoten ze in de lucht. Het kwam daarbij tot schermutselingen tussen de politie en de demonstranten. Volgens getuigen achtervolgden politiemensen actievoerders tot in de straten rond het rege ringsgebouw dat eerder was be zet. In dit pand is het kantoor van de kiescommissie geves tigd. Kort na het beëindigen van de bezetting verzamelden onge veer 7000 mensen zich voor het gebouw dat was ontruimd en voor het kantoor van interim president Bakijev. De politie trad toen opnieuw op en ver dreef de actievoerders uit het centrum van de stad. Bij de ongeregeldheden in Bisj kek moesten ongeveer twintig mensen in het ziekenhuis aan hun verwondingen worden be handeld. De meeste gewonden waren vrouwen. Veel van hen waren geraakt door stenen die tijdens de schermutselingen waren gegooid. Na de ongeregeldheden trok ken de autoriteiten ongeveer 5000 agenten samen om het re geringsgebouw te bewaken. Po litiemensen te paard en agen ten met honden patrouilleren door de straten om te voorko men dat „religieuze krachten en terroristen de situatie in Bisjkek destabiliseren", aldus het hoofd van politie. De protesten zijn het gevolg van een besluit eerder deze week van de kiescommissie om de zakenman Baryktabasov niet te registreren als kandidaat voor de verkiezingen. De kies commissie stelde dat Barykta basov geen gooi kan doen naar het presidentschap omdat hij drie jaar geleden koos voor het staatsburgerschap van Kazach- stan. Bakijev kwam dit voorjaar aan de macht, nadat door een rela tief rustig verlopen opstand een eind was gemaakt aan het be wind van zijn voorganger Aka- jev. Bakijev heeft zich kandidaat gesteld voor de presidentsver kiezingenvan 10 juli. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - In Duitsland mogen jongeren met zeventien jaar rij examen doen en plaatsnemen achter het stuur. De Bondsdag, verlaagde gisteren de rijgerech- tigde leeftijd met een jaar. Voorwaarde is wel dat deze jon ge chauffeurs worden begeleid door een volwassene met een geldig rijbewijs. In de deelstaten Nedersaksen, Bremen en Hamburg werd al met de lagere leeftijd geëxperi menteerd. De maatregel is be doeld om jongeren meer prak tijkervaring op te laten doen, voordat ze alleen de weg op gaan. Het voorstel kon rekenen op een brede parlementaire meerderheid. De initiatiefne mers hopen dat het aantal on gevallen op de Duitse wegen door de maatregel zal afnemen. In 2003 waren bij meer dan een vijfde van alle zware ongeluk ken, met gewonden en doden, jongeren betrokken tussen de achttien en de 24 jaar. Jongeren die sinds kort een rijbewijs heb ben, zijn buitenproportioneel vaak betrokken bij ongevallen. Experts gaan ervan uit dat ze ventienjarigen onder begelei ding minder roekeloos zullen rijden dan wanneer zij alleen of met vrienden van dezelfde leef tijd onderweg zijn. Twee vrouwelijke kiezers bij de presidentsverkiezingen in Iran tijdens en na het uitbrengen van hun stem (foto's onder). Iranese vrouwen wachten in Teheran op de komst van presidentskandidaat Hasjemi Rafsanjani. Foto's: Reuters teheran/anp-rtr-afp - De verkiezingen voor een nieuwe president in Iran zijn gis teren onbeslist gebleven. Geen van de kan didaten behaalde een absolute meerder heid, een unicum in de Iraanse presidents verkiezingen. Tussen de twee kandidaten met de meeste stemmen wordt volgende week vrijdag een beslissende stemronde gehouden. De op komst bij de verkiezingen was met ruim 60 procent onverwacht hoog. „We hebben zeker een tweede ronde no dig, omdat alle kandidaten zeer dicht bij el kaar zitten zei de Iraanse minister van Binnenlandse Zaken volgens het Iraanse studentenpersbureau ISNA. Abdolvahed Mousavi-Lari deed zijn uitlatingen nog voordat de stemlokalen waren gesloten. Meer dan 60 procent van de kiesgerechtig de Iraniërs bracht zijn stem uit. Van te vo ren was voor een lage opkomst gevreesd. Eenduidige cijfers over de opkomst in Te heran zijn niet beschikbaar. In de Iraanse hoofdstad woont bijna 20 procent van de 47 miljoen stemgerechtigden. Akbar Hashemi Rafsanjani, een gehaaide pragmaticus die van 1989 tot 1997 al presi dent was, heeft gisteren waarschijnlijk de meeste stemmen behaald. De strijd om de tweede plaats lijkt te gaan tussen voormalig minister van Cultuur Mostafa Moin en de voormalige politiechef Mohammed Bagher Qalibaf. De hervormingsgezonde Moin wordt ge zien als de politieke erfgenaam van de scheidende president Mohammed Khata mi, Qalibaf is de favoriet van de conserva tieven. De andere vier kandidaten maken geen reële kans op de tweede ronde. dubai/anp-rtr-afp - De tweede man van het terreurnetwerk al- Qaeda, Ayman al-Zawahiri, heeft op een videoband opge roepen tot meer 'heilige oorlog' (jihad). De beelden werden gis teravond uitgezonden door de Arabische nieuwszender al-Ja- zeera. Op de video was de rechter hand van Osama bin Laden te zien met een witte tulband en een geweer naast zich. Al-Za wahiri stelde dat de Amerika nen niet uit moslimlanden wor den verdreven door vredige de monstraties, maar door 'te vechten voor de zaak van God'. Hij bekritiseerde de Amerikaan se pogingen om democratie door te voeren in de Arabische landen. Hervormingen zijn pas goed, als ze zijn gebaseerd op islamitische wetgeving, zei de Egyptenaar. Ook riep al-Zawa- hiri de Palestijnen op hun strijd voor een eigen staat niet te sta ken. Hij waarschuwde dat ze dreigen te worden meegesleept 'in het spel van seculiere verkie- i zingen'. De band is hooguit drie riS weken oud. Al-Zawahiri ver- wijst naar demonstraties in Egypte tegen het referendum vijl dat het land op 25 mei hield. De bevolking stemde toen in met hervormingen die het mogelijk maken dat meerdere personen zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen. washington/anp - Het hoogste adviserende orgaan van de Amerikaanse keuringsdienst voor voedsel en medicijnen steunt het op de markt brengen een medicijn dat specifiek be doeld is voor zwarten met ern stige hartklachten. Het panel stemde unaniem in met het ge ven van een positief advies, meldde The Washington Post gisteren. De FDA neemt doorgaans de adviezen van haar advisiepanel over, zodat het nog slechts een kwestie van tijd lijkt, voordat de middelen op de markt komen. Een meerderheid van de advi seurs heeft bovendien inge stemd met een toevoeging op het etiket dat de pillen vooral voor zwarte hartpatiënten be stemd zijn. Hartkwalen zijn de belangrijk ste oorzaak van sterfgevallen binnen de Amerikaanse zwarte gemeenschap. De kans dat een zwarte in de Verenigde Staten een dodelijke hartkwaal krijgt, is twee keer zo groot als bij blanken. geneve/anp - Het aantal men sen dat wereldwijd op de vlucht is, is met 9,2 miljoen het laagste in een kwart eeuw. Het aantal mensen dat onder de zorg van de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr valt, is vorig jaar echter verhoogd van 17 naar 19,2 mil joen, bleek gisteren uit een rap port van de Unhcr. De Unhcr schrijft de daling van het aantal vluchtelingen vooral toe aan het grote aantal men sen dat is teruggekeerd naar hun land van herkomst. In de afgelopen vier jaar konden 5 miljoen mensen terug naar huis, van wie 1,5 miljoen in het afgelopen jaar. Het grootste deel daarvan zijn mensen die het Taliban-regime in Afghanistan waren ont vlucht, maar kunnen terugke ren nu het land een nieuwe re gering heeft. Ook ontheemden uit onder meer Irak, Angola, Burundi, Liberia en Sierra Leo ne konden naar huis. door Monique Broeshart wenen - Er heerst paniek in de grafkel ders van de Michaelerkerk in hartje We nen. Omdat de oorspronkelijke ventila tieopeningen in de loop der jaren zijn dichtgemetseld, is de luchtvochtigheid van 60 tot ruim 90 graden gestegen. Een aantrekkelijk biotoop voor snuitkevers, die in hard tempo de 210 houten graf kisten opvreten. De Nederlandse pater Peter van Meijl uit Valkenswaard, sinds drie jaar gestationeerd in de Weense kerk, is samen met theaterwetenschap ster Alexandra Rainer een grootscheepse campagne gestart om de grafkelder te redden. Inmiddels zijn al 25 kisten zo verpulverd dat ze niet meer te restaureren zijn, en als het proces ongehinderd kan door gaan is binnen 3 tot 5 jaar alles weg. De driehonderd jaar oude mummies liggen nu open en bloot in hun vervallen Ids- ten, veelal tot op het bot vergaan, met een kruisbeeld op hun ribbenkast. Het was Alexandra Rainer die vorig jaar bij het geven van rondleidingen de snelle achteruitgang in de meer afgelegen hoe ken opmerkte en alarm sloeg. Het oudste gedeelte van de grafkelder dateert uit 1560. Tot 1784 werden hier priesters en mensen van adel bijgezet, net als in enkele andere kerken. Daarna werd deze praktijk per dekreet van kei zer Joseph II verboden, omdat men vreesde dat sterke ontbindingsstank in de binnenstad ziektes veroorzaakte. Te genwoordig bezoeken toeristen veelal de bombastische graftombes van de Habs- burgse keizers, prinsen en prinsessen in de nabijgelegen Kapuziner Gruft. Hun zware metalen kisten en urnen worden gepoetst, gekoeld en bewaakt. Maar wie een rondleiding in de Michaeler Gruft volgt, loopt op een lemen vloer, tussen de schedels en botten. Van Meijl's voor gangers hebben het op zijn beloop gela ten. „Uit nalatigheid en onwetendheid", denkt Van Meijl. In het deel van de kelder waar de oor spronkelijke ventilatie nog werkt, verke ren de kisten in een opmerkelijk goede staat en zijn de mummies gaaf. Veel kis ten zijn, typerend voor de barokke tijd, kleurig beschilderd met zandlopers, uit geblazen kaarsen of engeltjes. Drieën- derdtig kisten zijn van metaal, meestal koper of zink. De lijken van vrouwen zijn gekleed in zijden jurken, kanten hoofddoekjes en schoenen met hoge hakken. Opvallend is dat de schoenen mode erg op die van nu lijkt, met platte voorkanten. Volgens Rainer hebben sommigen koperen spijkers in de ogen, wat op bijgeloof kan duiden. Twee inge metselde kisten wijzen wellicht op een besmettelijke ziekte of hekserij. „Het is een schat aan materiaal voor historici", benadrukt Rainer. Ook andere wetenschappers duiken de kelder in om de mummies te onderzoe ken. Biologen en bosbouwers bestude ren parasieten, schimmels en met name het gedrag van de kever. Deskundigen steggelen vooral over de wijze van be strijding. Pater van Meijl heeft zijn hoop gezet op een natuurlijke vijand van de snuitkever. „Het is wachten op een lie veheersbeestje", zegt hij, wijzend op het gebruik van die beestjes in de luizenbe- strijding. Ondertussen zitten behalve weten schappers ook ambtenaren van monu mentenzorg, politici en het kerkbestuur om de tafel om de nodige 3 miljoen euro voor de reddingsactie bij elkaar te kun nen schrapen. Een aantal gerenom meerde kunstenaars heeft zich door de grafkelders laten inspireren en hun werk beschikbaar gesteld voor het goede doel. De meeste doden in de Michaeler Gruft zijn anoniem, slechts enkelen zijn voor zien van een naamsbordje. Voor zover mogelijk worden hun nakomelingen be naderd voor een gift, zoals de Belgische adelsfamilie d'Aspremont-Lynden. Ver der is ook de kist en de urn van Pietro Metastasio ontdekt, Maria Theresia's hofdichter en librettist van Mozarts La clemenza di Tito. In het kader van het Mozartjaar 2006 is geld beschikbaar ge steld om in ieder geval zijn kist te res taureren. Maar veel meer steun is no dig", benadrukt Rainer. „En aangezien de Nederlandse adel vroeger contacten had met de Oostenrijkse, is het niet uit te sluiten dat hier ook een Nederlander tussenligt." Foto: GPD/Monique Broeshart

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5